Genel

Instagram Hesap Kapatma ve Silme (Resimli Anlatım)

Instagram hesaplarının kapatma ve silme işlemleri geçici ya da kalıcı olarak sosyal ağlara veda etmek isteyen pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Dünyada 1 milyar kullanıcıya ulaşan ve sosyal etkileşimden e-ticarete kadar sahip olduğu pek çok artı ile her geçen gün büyüyen Instagram, kullanıcılarına geçici süre ya da tamamen hesap kapatma opsiyonları sunmaktadır. Kullanıcılar Instagram hesap kapatma ve silme işlemleri için gerekli işlemleri web tarayıcıları ya da cep telefonları üzerinden gerçekleştirilebilirler.

INSTAGRAM HESAP KAPATMA VE SİLME NE ANLAMA GELİR?

Instagram’da hesap kapatma ve silme terimleri anlam itibari ile kullanıcılar tarafından karıştırılabilmektedir. Instagram maceranıza geçici bir süre ara vermek için takip edeceğiniz işlemler “Geçici olarak Instgram hesabını kapatma” ya da “Instagram hesap dondurma” olarak bilinen hesap kapatma işlemleridir. Platforma temelli veda etmek istediğinizde ise “Kalıcı Instagram Hesap Silme” olarak bilinen Instagram silme işlemlerini takip etmeniz gereklidir.

INSTAGRAM HESAP KAPATMA (DONDURMA) İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Instagram hesabının dondurulması geçici bir süre verilecek molalar için tercih edilir. Popüler sosyal medya mecrasına temelli veda etmek yerine bir süre ara vermek isteyen kullanıcılar, Instagram hesap kapatma linki aracılığı ile ulaştıkları sayfadan işlemlerini tamamlayabilirler.

Geçici olarak Instagram hesabınızı kapatmak istediğiniz takip etmeniz gereken işlem sırası aşağıdaki gibidir:

  • https://www.instagram.com/ adresini ya da Instagram mobil uygulamasını kullanarak Instagram giriş sayfasına ulaşın.
  • Açılan sayfada aşağıda gösterildiği gibi telefon numarası, kullanıcı adı ya da e-posta adresi ile Instagram şifrenizi girin ve “Giriş Yap” butonuna tıklayın.
  • Instagram profil sayfanıza giriş yapın.
  • Profilinizin üst kısmında yer alan ve aşağıda kırmızı çerçeve içine alınan “Profili Düzenle” sekmesine giriş yapın.
  • Açılan sayfanın en altında yer alan ve aşağıda turuncu çerçeve ile gösterilen “Hesabımı Geçici Olarak Kapat” sekmesine tıklayın.

Açılan sayfada aşağıda gösterildiği gibi “Hesap Kapatma Nedeni” seçin ve Instagram şifrenizi istenen alana girmenin ardından “Hesabı Geçici Olarak Kapat” sekmesine tıklayarak hesabınızı dondurma işlemini tamamlayın.

Instagram Hesap Kapatma Linki

Instagram hesabını kapatmak için gerekli link sizi doğrudan hesap kapatma sayfasına yönlendirir. Yukarıda paylaşılan resimli anlatımda doğrudan altıncı maddede görsel ile paylaşılan Instagram hesap dondurma sayfasına aşağıda ki linkinie tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Instagram Hesabı Kaç Gün Arayla Kapatılabilir?

Instagram’da hesap kapatma periyodu 1 haftadır. Instagram hesabı kapatılıp açılması ardından yeniden kapatılmak istendiğinde, en az 7 gün beklenilmesi gereklidir. Instagram’a 7 günde 1 kez hesap dondurma talimatı verebilirsiniz.

INSTAGRAM KALICI HESAP SİLME NASIL YAPILIR?

Instagram’dan hesap silme işlemi, tamamen platformdan ayrılmak isteyen kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Hesabınızı geçici olarak kapattınız ve yeniden platformda yer almak istemiyorsanız Instagram hesabınızı kalıcı olarak silebilirsiniz. Instagram hesap kapatma ve silme işlemlerinin ortak yanı, her iki işlemde de sosyal medya mecrasına neden sunulmasıdır.

Hesabınızı silmeye karar verdiğinizde takip etmeniz gereken işlem basamakları şu şekildedir:

  • İlk önce aşağıda ki resme tıklayın
  • Yukarıda paylaşılan görselde kırmızı çerçeve içine alınan açılır menüye gelin ve Instagram hesabınızı silme nedeninizi paylaşın. Listede yer alan nedenler hesap silme sebebinize karşılık gelmiyorsa, seçiminizi “Başka bir şey” olarak yapabilirsiniz.
  • Yapılan seçim sonrası açılan ve aşağıda mor çerçeve içine alınan alana Instagram şifrenizi girin ve hesap adınızla birlikte çıkan hesap silme onay butonuna tıklayın.
  • Yukarıda anlatıldığı şekilde verilen hesap silme talimatı tamamlanır. Hesabını tamamen silme fikrinden vazgeçmeniz halinde, Instagram tarafından size tanınan sürede yeniden hesabınıza giriş yaparak aktifleştirebilirsiniz.

Instagram Hesabım Hemen Silinir Mi?

Instagram hesabının silinmesi hemen gerçekleşmez. Sosyal medya devi verdiğiniz hesap silme talimatı sonrası size 1 aylık süre tanır. Tanınan 1 aylık süre zarfında yeniden Instagram hesabınıza giriş yaptığınızda, hesap silme talimatı iptal edilir.

Silinen Instagram Hesabı Yeniden Açılabilir Mi?

Silinen Instagram hesabını yeniden açmak için 1 ay (30 gün) süreniz bulunmaktadır. Bu süre zarfında hesabınıza yeniden giriş yaparak silinme işlemini iptal edebilirsiniz. 1 aylık sürede hesaba giriş yapmamanız halinde ise eski hesabınızı geri kullanabilmeniz mümkün değildir.

Instagram Hesabı Silindikten Sonra Aynı Kullanıcı Adı ile Hesap Açılabilir Mi?

Silinen Instagram hesabına ait kullanıcı adı aynı kişi ya da farklı bir Instagram kullanıcısı tarafından kullanılarak hesap açılamamaktadır. Aynı zaman silinen kullanıcı adı farklı bir hesaba atanamaz.

INSTAGRAM HESABIMI SİLMELİ MİYİM, YOKSA KAPATMALI MI?

Instagram hesabının silinmesi ya da kapatılması kararını kullanıcılar inisiyatifleri doğrultusunda vermektedir. Kullanıcılar sosyal medya detoksu yapmak ya da benzer geçici nedenler ile Instagram’a ara vermek istediklerinde, genellikle hesaplarını dondurma yoluna gitmektedir. Instagram’a kesin bir kararlar geri dönmemek istenildiğinde ise hesap silme talimatı verilerek platformu tamamen hayatınızdan çıkartabilirsiniz.

Instagram’ı silme talimatı verilmesi ardından 30 günlük süre içinde yaptığınız işlemi geri alabilirsiniz. 30 günlük süre boyunca hesabınıza giriş yapmadığınız taktirde hesabınız kalıcı olarak silinecektir. Silme işlemi, yaptığınız tüm paylaşımların ve Instagram’da yer alan anıların da silinmesi anlamına gelir. Acele bir karar vermeden önce sizlere tavsiyemiz önce hesabınızı kapatmanızdır. Hesabınızın kapalı olduğu süre zarfında hayatınızın akışında bir değişiklik olmadı ve Instagram’ı özlemediyseniz hesabınızı tamamen silme yoluna gidebilirsiniz.

Instagram Şifremi Unuttum, Hesabımı Silebilir Miyim?

Şifre olmadan Instagram hesabını silme işlemi yapılamamaktadır. Resimli anlatımlardan görüldüğü gibi Instagram hesabı kapatma ve silme işlemleri için şifre gereklidir. Şifrenizi unutmanız halinde Instagram giriş sayfasına geri dönerek “Şifremi Unuttum” aracılığı ile sıfırlama yapmanız gerekir. Verilen şifre sıfırlama talimatı ardından kayıtlı e-posta adresine gönderilen şifre sıfırlama linki kullanılarak yeni Instagram şifresi oluşturulabilir.

İnternetin Geleceği Olan Metaverse Nedir, Coin Nasıl Alınır?

CİMER Şikâyet Başvurusu Nasıl Yapılır? Dilekçe Örneği

Telefona İzinsiz Gelen Mesaj ve Aramalar Nasıl Engellenir?

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir