ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Özel Hastaneler Koronavirüslü Hastalardan Ücret Alamayacak!

Özel Hastaneler Koronavirüslü Hastalardan Ücret Alamayacak!
09.04.2020

Özel Hastaneler Koronavirüslü Hastalardan Ücret Alamayacak! Gelen son dakika haberine göre yeniden düzenlenen sağlık uygulamaları kapsamında korona virüslü hastalar acil hal kapsamına alınmış bulunmaktadır. Buna göre özel hastaneler, virüs tedavisi gören hastalardan muayene katılım payı ve ilave ücret talebinde bulunamayacaklardır. Sağlık Uygulama Tebliği olan SUT kapsamında Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Korona virüslü vakaların “acil hal” olarak kayıtlara geçmesini sağlayan SUT kapsamında şu şekilde tanımlanmış bulunmaktadır.

“Acil Hal, ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlarda olayın meydana gelmesini takip eden ilk 24 saat içinde tıbbi müdahale gerektiren durumlar ile ivedilikle tıbbi müdahale yapılmadığı veya başka bir sağlık kuruluşuna nakli halinde hayatın veya sağlık bütünlüğünün kaybedilme riskinin doğacağı kabul edilen durumlar ile pandemi süresince, pandemi olgularına yönelik tanı ve tedavileri kapsamaktadır. Bu nedenle sağlanan sağlık hizmetleri acil sağlık hizmeti olarak kabul edilir.”

Sağlık Uygulama Tebliği’ne Eklenen Tanı ve Tedaviler Nelerdir?

Sağlık Uygulama Tebliği’ne Eklenen Tanı ve Tedaviler Nelerdir? Buna göre SUT’un “ilave ücret alınmayacak sağlık hizmetleri” başlığı altında, 1.9.3. maddesine “pandemi süresinde, pandemi olgularının tanı ve tedavileri” de eklenmiş bulunmaktadır. Diğer taraftan SUT kapsamına ilave edilen diğer bir olgu ise, korona virüsü hastalığını yenen vakalardan, bu hastalığı durdurmak için hastanın kanından bu hastalığı durduracak olan antikorların izole edilerek diğer insanların tedavisi için gerekli kullanımı olan “immün plazma tedarik ve uygulama” işlemi de SUT kapsamına dahil edilmiş bulunmaktadır.

Aynı Tebliğin 2.1.2. B numaralı maddesinin birinci fıkrasının d bendinde yer almakta olan “tanımlı ilaçlar” ibaresinden sonra yeni ibare getirildi. Buna göre Sağlık Bakanlığı tarafından pandemi süresince hastanelere temin edileceği bildirilen pandemi tedavisine yönelik ilaçlar ibaresi getirilmiş bulunulmaktadır. Bu şekilde korona virüsü tedavisinde kullanılacak olan ilaçlar da SGK’nın ödeme listesine ilave edilmiş bulunulmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.