İŞKUR

2020 İŞKUR TYP Başvuruları Ne Zaman Başlayacak ?

2020 İŞKUR TYP Başvuruları Ne Zaman Başlayacak? İŞKUR tarafından işsiz vatandaşlar için gerçekleştirilen Toplum Yararına Programı 2020 yılında ne zaman başlayacak merak konusu olmuş durumda. İŞKUR tarafınca düzenlenen program çerçevesince TYP ya da farklı bir programdan faydalanmış olan işsiz vatandaşlar bu uygulamanın üzerinden 6 aylık gibi bir zaman dilimi geçmeden tekrar olarak TYP programına başvuruda bulunamaz.

İŞKUR TYP programı çerçevesinde uygulamaya başlamış ve herhangi bir mazeret belirtmeden programdan ayrılan vatandaşlar ise yeni İŞKUR TYP programına, terk tarihlerinin üzerinden 24 aylık zaman zarfı geçmediği müddetçe yeni bir programa başvuruda bulunamazlar.

İŞKUR tarafından düzenlenen TYP uygulama programı, 9 ay sürmektedir. TYP haftalık çalışma süresi 45 saati geçmemektedir. İŞKUR tarafından düzenlenen program kapsamında, İŞKUR resmi web sayfası üzerinde yayınlanan ilanlara başvuru yapmak için esube.iskur.gov.tr adresi üzerinden yapabilirsiniz. Açılan sayfa üzerinden çıkan ekranda arama butonuna tıklayarak TYP ilanlarını görüntüleyebilirsiniz.

İŞKUR olarak düzenlenen TYP ilanları işsiz olan vatandaşlar tarafından en çok arama yapılan konu olmaktadır. İŞKUR resmi internet sayfasında TYP programı kapsamında alınacak olan işçi ilanları yayımlanmaya başlanmış durumdadır. Belirtilen ilanlara başvuruda bulunabilmek için esube.iskur.gov.tr/Typ/TypArama.aspx linki üzerinden giriş yaparak kendinize uygun olan ilanlara başvurunuzu yapabilirsiniz.

TYP Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir?

TYP Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir? İşsizliğin yoğun olduğu dönemlerde ya da alanlarda doğrudan ya da direkt olarak toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yolu ile özellikle istihdamına zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlıkları ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uymalarını gerçekleştirmek ve bu bireylere geçici gelir desteği sağlamak amacı ile İŞKUR tarafından uygulanan programa TYP denilmektedir.

Bu kapsamda İŞKUR TYP programına katılım için gereken şartlar aşağıdaki gibi olmaktadır.

 • İŞKUR’a kayıtlı olarak işsiz olmak,
 • 18 yaşını tamamlamış olmak,
 • Emekli ya da malul aylığı almıyor olmak,
 • Öğrenci olmamak (açıköğretim ve açık lise öğrencileri hariç)

2020 İŞKUR TYP Programına Katılımcılar Nasıl Seçilmektedir?

2020 İŞKUR TYP Programına Katılımcılar Nasıl Seçilmektedir? İŞKUR tarafından düzenlenmekte olan TYP programına katılımcıların seçim işleminde uygulanan 3 farklı işlem bulunmaktadır. Kullanılacak yöntem ise her programın niteliğine göre Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafınca belirlenmektedir.

Genel anlamda uygulanan katılımcı seçme şekilleri ise aşağıdaki gibi olmaktadır.

 • Noter kurası yöntemi,
 • Liste yöntemi,
 • % 80 noter kurası, % 20 liste yöntemi.

Genel anlamda uygulanacak olan TYP programına seçilecek olan bireyler yukarıdaki gibi belirlenmektedir. İstihdamında güçlük çekilen bazı gruplar ise Birinci Liste, bunlar dışında kalan ise İkinci Liste olarak tasnif edilmektedir. Aşağıda belirtilen grupların tamamı ise Birinci Listeye dahil edilecektir. Gruplar arasında öncelik sıralaması bulunmamaktadır. Yapılan başvurular doğrultusunda Birinci Liste tamamlanmadığı müddetçe, 2. Listeden başvuruda bulunanlar faydalanamayacaklardır. Belirtilen grup türleri ise aşağıdaki gibi olmaktadır.

 • Kadınlar,
 • 35 yaş ve üstü bireyler,
 • Engelliler,
 • Eski Hükümlüler,
 • Terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yararlanalar.

Yukarıda belirtilen ve TYP programına başvuruda bulunabilecek olan bireyler için İŞKUR tarafından önemli bir açıklama,

2017 yılında TYP katılımcı seçiminde hakkaniyetin ve toplumsal huzurun sağlanması adına “başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP’lere Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca birinin katılabileceği” şekilde düzenleme getirilmiş olmaktadır.

2019 yılında gerçekleştirilen düzenleme ile “ADNKS sistemine göre aynı adres üzerinde oturan vatandaşların, TYP programına başvuru yaptıkları tarih dikkate alınarak gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançların, net asgari ücretin 1,5 katını aşmaması halinde söz konusu adres üzerinde oturan kişilerin TYP programına katılamayacağı” şeklinde düzenlemeler getirilmiş bulunulmaktadır.

2020 İŞKUR TYP Programının Uygulanacağı Alanlar Hangileridir?

2020 İŞKUR TYP Programının Uygulanacağı Alanlar Hangileridir? Genel olarak TYP programının uygulanacağı alanlar aşağıdaki gibi belirlenmiş durumdadır.

 • Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda çevre düzenlemesi
 • Ağaçlandırma
 • Park düzenlemeleri
 • Vadi ve dere ıslahı
 • Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda bakım onarım ve temizlik işleri yapılması
 • Çevre temizliği
 • Kamusal altyapının yenilenmesi
 • Erozyon engelleme çalışmaları
 • Restorasyon, tarihi ve kültürel mirasın korunması

TYP programına katılımcıların devam zorunluluğu bulunmaktadır. Fakat katılımcılar düzenlenen TYP programına yüklenici tarafa ve kuruma haber vererek ve onay alarak, TYP programı boyunca 14 gün ücretsiz izin kullanabilirler. TYP katılımcılarına ücretsiz izinleri boyunca herhangi bir ücret ödenmemektedir.

2020 İŞKUR TYP Programından Faydalanamayacak Olanlar Kimlerdir?

2020 İŞKUR TYP Programından Faydalanamayacak Olanlar Kimlerdir? 2020 yılı içerisinde düzenlenecek olan TYP programlarına katılım sağlayamayacak olan bireyler aşağıdaki gibi olmaktadır.

 • İŞKUR tarafınca düzenlenmiş bir kurs ya da programdan faydalanmış olan işsiz birey, üzerinden 6 ay geçmeden TYP programına başvuruda bulunamaz.
 • Herhangi bir mazeret belirtmeden katıldığı TYP programından ayrılan, TYP programından faydalandığı son tarih üzerinden 24 ay geçmeden yeni bir TYP programından faydalanamaz.
 • Faydalanılan TYP programı bittikten sonra Kurum tarafından teklif edilen niteliklere uygun en az 3 iş teklifini mazeret belirtmeden kabul etmeyenler, son faydalanma tarihi üzerinde 24 ay geçmediği müddetçe yeni bir TYP programından faydalanamaz.
 • Herhangi bir kurs ya da programa katılmama yönünde yaptırım uygulanan kursiyer ya da katılımcı yaptırım süresince TYP programında faydalanamaz.

Devam ettiği bir TYP ile mazeretli ya da mazeretsiz ilişiği kesilen katılımcı aynı TYP programına tekrar katılım sağlayamaz.

İşbaşı Eğitim Programından Ayrılmak – İstifa Etmek

İstifa Eden İşçi İşsizlik Maaşı Alabilir mi ?

İŞKUR İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır, Başvuru Şartları

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu