• İŞKUR Borç Sorgulama


  Türkiye İş Kurumu ülkemizde çeşitli nedenlerle iş sahibi olamayan kişiler için iş bulma imkanları sağlayan bir kurumdur. Ülkemizde her yıl yürüttüğü teşvik, proje ve istihdam olanakları ile yüzlerce kişiye iş imkanı sağlamaktadır. Ülkemizde stajdan, mesleki eğitime, engelli istihdamından eski hükümlülere yönelik yürüttüğü teşviklere kadar çok sayıda kişinin istihdam edilmesinde rol oynamıştır. Her yıl geliştirdiği teşvikler ile istihdamda farkındalık yaratarak birçok firmanın eleman almasında teşvikte bulunmuş bir kurumdur. Özellikle genç işsizlik sorunu için sürdürdüğü teşviklerle son günlerde ülkemizde kendinden sıkça bahsettiren bir kurum konumundadır. İŞKUR, her yıl geliştirdiği teşvik ve projeler ile vatandaşların iş arama ve işçi bulma süreçlerine doğrudan katılarak, iş arama ve işçi bulma sürecini hızlandırmayı amaçlamaktadır. İş arama ve bulma sürecinde özellikle genç işsizlik oranının düşürülmesi, staj imkanlarının İŞKUR güvencesi ile geliştirilmesi, yeni mezunların istihdamının teşvik edilerek yeni iş alanlarının açılması, kamu ve özel kurumların engelli ve eski mahkumlar için kadro açılmasının sağlanması gibi birçok konuda hali hazırda yürüttüğü hizmetler ile son günlerde kendinden sıkça söz etmektedir. İŞKUR denildiğinde akla ilk gelen konulardan biri de İŞKUR borç sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağı oluyor. Aşağıdaki başlıkta İŞKUR’a olan borç sorgulama işlemlerinin nasıl ve hangi şekilde yapılabileceğini sizlerle paylaştık.


  İŞKUR Borç Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

  İŞKUR herkesin bildiği üzere, istihdam açısından birçok çalışma yürüterek ülkemizde iş bulma, arama konusunda başta gelen kurumlardan biridir. İŞKUR sayesinde sağladığınız herhangi bir hizmet karşılığında borcunuzun olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Tüm İŞKUR borç sorgulama işlemlerinizi E-Devlet aracılığı ile hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet hizmetleri geçtiğimiz her yıl yenilenmekte ve hizmetlerine yenilerini katarak devam etmektedir. Bunlardan biri de İŞKUR’a karşı olan borçlarınızı E-Devlet sayesinde SGK ve İŞKUR borçlarınızı hızlı bir şekilde görebilir ve ayrıntılara erişebilirsiniz. Öncelikle E-Devlet’e nasıl giriş yapılacağından bahsedelim.

  İŞKUR borç sorgulama işlemlerinin yapılması için öncelikle E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-Devlet şifreniz yok ise size en yakın PTT şubesine giderek şifrenizi alabilirsiniz. Şifre alma işleminin gerçekleştirilebilmesi için öncelikle yanınızda kimlik belgeniz olması gerekmektedir. Şifre alma işleminin ücreti 2 TL olup, şifrenizi aldıktan sonra sisteme hemen giriş yapabilirsiniz. E-Devlet’in resmi sitesinden TC kimlik numaranızı ve şifrenizi girerek sisteme giriş yapabilirsiniz. E-Devlet’in resmi adresi için yazının sonundaki linke tıklayabilirsiniz. E-Devlet şifrenizi unuttuysanız, ‘’Şifremi Unuttum’’ kısmından sizden istenen bilgileri girerek, yeni şifre belirleyebilir ve sisteme giriş yapabilirsiniz.

  E-Devlet sistemine TC Kimlik Numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra E-Devlet menüsünden seçeceğiniz İŞKUR sekmesinden, İŞKUR’a olan borcunuzu hızlı ve güvenli bir şekilde sorgulayabilirsiniz. Sorgulamak istediğiniz kategori Hukuk İcra Sorgusu ise İŞKUR’un resmi sitesinden TC Kimlik Numaranızı ve SGK numaranızı girerek gerçekleştirebilirsiniz. Hukuk İcra Sorgusu işlemleri için yazının sonunda verilen linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Açılan sayfada yer alan TC Kimlik ve SGK no yazan yerlere bilgilerinizi girerek Hukuk İcra Sorgunuzu gerçekleştirebilir, dava belgelerinize ve dava seyrine ulaşabilirsiniz. Her iki sistem aracılığı ile istediğiniz borç sorgulamalarına erişmek son derece kolay ve hızlıdır. E-Devlet için ihtiyacınız olan TC Kimlik Numaranız ve E-Devlet şifreniz, İŞKUR Hukuki İcra Sorgusu için ise ihtiyacınız olan belgeler yine TC Kimlik Numarası ve SGK numaranız olacaktır. SGK numaranızı bilmiyorsanız, yine E-Devlet sistemine giriş yaparak SGK işlemlerinizi ve SGK numaranızı görüntüleyebilirsiniz. Yazımızda bahsedilen sayfalara ulaşmak için aşağıda verdiğimiz linkleri kullanabilirsiniz.

  E-Devlet Giriş Sayfası İçin BURAYA TIKLAYINIZ!

  İŞKUR İcra Sorgulama İşlemleri İçin BURAYA TIKLAYINIZ!
  tıkla sorunu sor

  İŞKUR Borç Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın