İŞKUR

İŞKUR Borç Sorgulama

Türkiye İş Kurumu Sisteme Giriş

Türkiye İş Kurumu ülkemizde çeşitli nedenlerle iş sahibi olamayan kişiler için iş bulma imkanları sağlayan bir kurumdur. Ülkemizde her yıl yürüttüğü teşvik, proje ve istihdam olanakları ile yüzlerce kişiye iş imkanı sağlamaktadır. Ülkemizde stajdan, mesleki eğitime, engelli istihdamından eski hükümlülere yönelik yürüttüğü teşviklere kadar çok sayıda kişinin istihdam edilmesinde rol oynamıştır. Her yıl geliştirdiği teşvikler ile istihdamda farkındalık yaratarak birçok firmanın eleman almasında teşvikte bulunmuş bir kurumdur. Özellikle genç işsizlik sorunu için sürdürdüğü teşviklerle son günlerde ülkemizde kendinden sıkça bahsettiren bir kurum konumundadır. İŞKUR, her yıl geliştirdiği teşvik ve projeler ile vatandaşların iş arama ve işçi bulma süreçlerine doğrudan katılarak, iş arama ve işçi bulma sürecini hızlandırmayı amaçlamaktadır. İş arama ve bulma sürecinde özellikle genç işsizlik oranının düşürülmesi, staj imkanlarının İŞKUR güvencesi ile geliştirilmesi, yeni mezunların istihdamının teşvik edilerek yeni iş alanlarının açılması, kamu ve özel kurumların engelli ve eski mahkumlar için kadro açılmasının sağlanması gibi birçok konuda hali hazırda yürüttüğü hizmetler ile son günlerde kendinden sıkça söz etmektedir. İŞKUR denildiğinde akla ilk gelen konulardan biri de İŞKUR borç sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağı oluyor. Aşağıdaki başlıkta İŞKUR’a olan borç sorgulama işlemlerinin nasıl ve hangi şekilde yapılabileceğini sizlerle paylaştık.

İŞKUR Borç Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

İŞKUR herkesin bildiği üzere, istihdam açısından birçok çalışma yürüterek ülkemizde iş bulma, arama konusunda başta gelen kurumlardan biridir. İŞKUR sayesinde sağladığınız herhangi bir hizmet karşılığında borcunuzun olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Tüm İŞKUR borç sorgulama işlemlerinizi E-Devlet aracılığı ile hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet hizmetleri geçtiğimiz her yıl yenilenmekte ve hizmetlerine yenilerini katarak devam etmektedir. Bunlardan biri de İŞKUR’a karşı olan borçlarınızı E-Devlet sayesinde SGK ve İŞKUR borçlarınızı hızlı bir şekilde görebilir ve ayrıntılara erişebilirsiniz. Öncelikle E-Devlet’e nasıl giriş yapılacağından bahsedelim.

İŞKUR borç sorgulama işlemlerinin yapılması için öncelikle E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-Devlet şifreniz yok ise size en yakın PTT şubesine giderek şifrenizi alabilirsiniz. Şifre alma işleminin gerçekleştirilebilmesi için öncelikle yanınızda kimlik belgeniz olması gerekmektedir. Şifre alma işleminin ücreti 2 TL olup, şifrenizi aldıktan sonra sisteme hemen giriş yapabilirsiniz. E-Devlet’in resmi sitesinden TC kimlik numaranızı ve şifrenizi girerek sisteme giriş yapabilirsiniz. E-Devlet’in resmi adresi için yazının sonundaki linke tıklayabilirsiniz. E-Devlet şifrenizi unuttuysanız, ‘’Şifremi Unuttum’’ kısmından sizden istenen bilgileri girerek, yeni şifre belirleyebilir ve sisteme giriş yapabilirsiniz.

E-Devlet sistemine TC Kimlik Numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra E-Devlet menüsünden seçeceğiniz İŞKUR sekmesinden, İŞKUR’a olan borcunuzu hızlı ve güvenli bir şekilde sorgulayabilirsiniz. Sorgulamak istediğiniz kategori Hukuk İcra Sorgusu ise İŞKUR’un resmi sitesinden TC Kimlik Numaranızı ve SGK numaranızı girerek gerçekleştirebilirsiniz. Hukuk İcra Sorgusu işlemleri için yazının sonunda verilen linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Açılan sayfada yer alan TC Kimlik ve SGK no yazan yerlere bilgilerinizi girerek Hukuk İcra Sorgunuzu gerçekleştirebilir, dava belgelerinize ve dava seyrine ulaşabilirsiniz. Her iki sistem aracılığı ile istediğiniz borç sorgulamalarına erişmek son derece kolay ve hızlıdır. E-Devlet için ihtiyacınız olan TC Kimlik Numaranız ve E-Devlet şifreniz, İŞKUR Hukuki İcra Sorgusu için ise ihtiyacınız olan belgeler yine TC Kimlik Numarası ve SGK numaranız olacaktır. SGK numaranızı bilmiyorsanız, yine E-Devlet sistemine giriş yaparak SGK işlemlerinizi ve SGK numaranızı görüntüleyebilirsiniz. Yazımızda bahsedilen sayfalara ulaşmak için aşağıda verdiğimiz linkleri kullanabilirsiniz.

E-Devlet Giriş Sayfası İçin BURAYA TIKLAYINIZ!

İŞKUR İcra Sorgulama İşlemleri İçin BURAYA TIKLAYINIZ!

Shares:

15 Yorumlar

 • serpil Kayabaş
  13.06.2023

  Benim işkur borcum varmış edevletten nasılve ne yazarak ögrenebilirim

  Cevapla
 • GÜRCAN YILMAZ
  23.05.2023

  İşku borcum ne kadar

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   24.05.2023

   Merhaba,

   E devletten GSS borcunuzu öğrnebilirsiniz.

 • haluk
  05.04.2023

  işsizlik ödeneği borcum vardı edevlette veya işkurun sitesinde göremiyorum. Affa uğrayıp uğramadığını nasıl öğrenebilirim.

  Cevapla
  • Murat
   08.09.2023

   İşşizlik borcumu nasıl öderim

 • Fazlı okur
  31.05.2022

  İse başladım issizlik maasim otomatik kesildi şimdi hakkımda borcunuz var diye mesaj geliyor

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   01.06.2022

   Merhaba,

   e devletten sorgulama yapın. Ne borcunuz Çıkıyor. ?

 • MEHMET TEKİN
  08.01.2021

  MERHABALAR İŞKURA OLAN BORCUMU PTT YOLUYLA ÖDEME YAPIYORUM. ÇALIŞTIĞIM İÇİ ÖDEMEMİ BAŞKA BİRİNE YAPTIRMAK ZORUNDA KALIYORUM. BU AY Kİ ÖDEMEMİ PTT ALMAMIŞ KENDİSİ GELMESİ GEREK DENMİŞ. ÇALIŞIYORUM VE İZİN ALAMIYORUM YARDIMCI OLUR MUSUNUZ? NE YAPMAM GEREK

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   11.01.2021

   Merhaba,

   İnternet bankacılığı ile yapabilmeniz mümkün.

 • oktay oran
  10.06.2020

  selamlar
  işkur işsizlik ödemelerinden faydalanıyordum. maas bağlanması zaman aldığı icin mecburiyet karsısında emeklilik dılekcemı verdikten sonra gecınebılmek adına ıssızlık maasımı ıkı ay daha aldım. bu da bana gırı odeme emri olarak geldı ve bunu online taksitlendirmek istiyorum. telefon ıle bursa ıskur a asla ulaşamıyorum hatları sorunlu bunun online taksitlendirme şekli nasıldır yardımlarınızı rica edıyorum. ayrıca geçim zazuretı sebebiyle bu maasları cekmıstım. bunlardan sonra da malumunuz pandamı dönemi gırı ve aylardır çalışamıyorum. herhangi bir gelirim de bulunmamakta sadece emekli maası 1532 TL almaktayım. birçok krediye ve sosyal desteklere de pandamı sürecinde başvurdum ancak hepsi ıslem devam edıyor görünüp hıcbır olumlu yanıt alamamaktayım. bununla alakalı yardımlarınızı rica edıyorum.

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   10.06.2020

   Merhaba,

   İnternetten taksitlendirme hakkınız bulunmuyor. Mutlaka bağlı bulunduğunuz işkura müracaat etmelsiniz.

 • Gokhan
  02.03.2020

  Merhaba işsizlik maaşı alırken 3 günlük bir ise girdim ve sonra ayrıldım sonrasında PTT den maaşımı çekmeye gittiğimde tam maaş yatmisti söyledim ama iskura gitmem gerektigi söylendi oraya gittim söyledim kapanış yapıp tekrar açılış yapmamız gerek dediler tamam dedim sonrasında tekrar işsizlik maaşı bağlandı ama bu sırada bana tebligat geldi bu 3 günle alakalı hemen ertesi gün PTT yatırdım ama hala borçlu gözüküyorum sistemde benim endişem birçok kişinin başına gelmiş yıllar sonra borç çıkarılmis böyle biseyle karşılaşmak istemiyorum ne 170 nede gittiğim işkur bunun cevabını bana verebiliyor yardımcı olursanız sevinirim..

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   02.03.2020

   Merhaba,

   iade ettiğiniz tutara ait dekontu da ekine koyarak ödeme iadesinin ekte buluna dekontla kurum hesaplarınıza ödemiş bulunmaktayım. Gibi bir dilekçe yazarak kayıtlı bulunduğunuz iş kura verip kayıttan geçirin. Kayıt numarası bulunan dilekçe fotokopisi ve dekontu saklayın.

 • Betül
  24.01.2020

  Merhaba. İşbaşı eğitim programı ile hemşire olarak işe başladım, kursumun bitmesine bir ay kaldı bu bir ay sonunda devam etmek istemiyorum bir yaptırımı olacak mıdır? Teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   25.01.2020

   Merhaba,

   İş başı eğitim proğramını tamamladıktan sonra devam etmek istemezseniz bir yaptırımı olmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir