İŞKUR

Kocaeli İş İlanları

Kocaeli, Marmara bölgesinin İstanbul ve Bursa illerinden sonra en büyük 3. İlidir. Yaklaşık olarak 2.000.000 nüfusa sahip bir il olan Kocaeli ili, sanayi ve ticaret şehri olarak bilinmektedir. Kocaeli, sanayi ve ticareti ile tüm Türkiye’nin en önemli 3-5 şehrinden bir tanesi konumundadır. Bu durum ise Kocaeli’nde yaşayan ve yaşamak isteyenler için önemli bir iş olanağı yaratmaktadır. Kocaeli’nde bu iş olanakları dışında özel sektör, belediyeler ve İŞKUR da önemli iş imkanları sağlamaktadır.

Sanayi Ve Ticaret İş Olanakları

Kocaeli, sanayisi ve ticareti ile İstanbul’dan sonra ikinci büyük sanayi şehridir. Ayrıca Türkiye’nin en büyük tersanesi, en büyük kağıt fabrikası ve en büyük lastik fabrikası bu ilimizde yer almaktadır. Sanayi ve ticaretin yaygın olarak görüldüğü bu ilimizde personel sıkıntısı yaşanmamaktadır. Kocaeli iş imkanları açısından ülkenin en olanaklı şehirlerinden biridir. Öyle ki personel ihtiyacını Kocaeli ili karşılayamamakta ve bunun sonucunda da çevre illerden göç almaktadır.

PETKİM, TÜPRAŞ, İpragaz, Aygaz, Milangaz, Türk Otomotiv Fabrikası ve daha birçok sanayi işletmeleri Kocaeli’nin önemli iş fırsatları arasında yer almaktadır.

Sanayinin vermiş olduğu imkanlar doğrultusunda ticaret hacmini de geniş tutan Kocaeli ilinde kendi işinizi kurarak yüksek miktarda paralar kazanabilirsiniz.

Kocaeli ili, tarım ve hayvancılık konusunda yeterli hacmi olmadığından dolayı bu ilde tarım ve hayvancılık olanakları ise diğer illere göre kısıtlıdır.

Özel Sektör İş İlanları

Sanayinin gelişmiş olduğu bir il olarak karşımıza çıkan Kocaeli ili, hareketli bir şehir olmasından dolayı özel olarak birçok işletmenin var olduğunu söyleyebiliriz. Bu işletmelerin de aynı zamanda büyük oranda personel ihtiyacı doğmaktadır. Şehirdeki nüfusun birçoğu sanayi sektöründe çalıştığından dolayı, özel sektör alanında yüzlerce iş ilanlarını günlük olarak bulabilirsiniz. Birçok farklı sektörün bir araya gelmesi sonucunda her nitelikteki insansın iş bulma olasılığı vardır.

Belediye İş İmkanları

Kocaeli il ve ilçe belediyeleri şehrin önemli iş imkanı sunan unsurlarıdır. Belediyelerin, faaliyetlerinde binlerce nitelikli veya niteliksiz personele ihtiyacı olması sonucunda Kocaeli vatandaşları için birçok iş alanları oluşmaktadır. Kocaeli iş imkanları açısından önemli bir faktör olan belediyelerde geçici işçiler, personeller, kamu memurları ve daimi işçi olarak kontenjanlar bulunmaktadır. Özellikle niteliksiz vatandaşlara önemli bir ayrıcalık tanıyan belediyelerin Park Ve Bahçeler Müdürlüğü bölümünde birçok insan istihdam edilmektedir.

İŞKUR İş İmkanları

Devlet’in istihdam politikalarından biri olan iş ve işçi bulma kurumu İŞKUR, nitelikli veya niteliksiz fark etmeksizin birçok kişiye iş kapılarını açmaktadır. İş bulma konusunda vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulmuş olan bu kurumun şubeleri tüm Kocaeli merkez ve ilçelerinde bulunmaktadır. Kurumun sunmuş olduğu avantajlardan bir tanesi de işverenlerin sizlerin bilgilerine ulaşabiliyor olmasıdır. Bu sayede herhangi bir işveren aradığı niteliklerdeki elemanı bu platform üzerinden rahatlıkla bulabilir ve iş verebilir. İŞKUR üzerinde kayıtlı bir iş arayan profili oluşturarak iş aramaya başlayabilirsiniz. Niteliksiz bir insan olsanız dahi İŞKUR müdürlüğü tarafından zaman zaman başlatılan “Meslek Edindirme Kursları” ile kısa sürede bir mesleğe hakim olarak nitelik kazanabilirsiniz.

Görüldüğü gibi Kocaeli ili ve tüm ilçeleri başta sanayi ve ticaret olanakları olmak üzere hem özel sektörde hem de devlet destekli birçok kurumda iş olanaklarına sahip bir ilimizdir. Burada ikamet eden herhangi bir kişi veya ailenin istediği herhangi bir sektörde iş bulması oldukça kolaydır. Çünkü Kocaeli, çevre illerden ya da diğer illerden işçi alımlarını karşılayan bir il olarak karşımıza çıkmıştır.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu