2019 – DOĞUM BORÇLANMASI HESAPLAMA2019 Doğum borçlanması hesaplamak, her yıl değişen brüt asgari ücret baz alınarak yapılan bir işlemdir. Sigortalı olarak çalışan kadınlar, yaptıkları doğumlar için hem izin hem de doğum parası almak hakkına sahipken doğumları için SGK’ya borçlanabilmektedir. Bu sayede kadınlar için erken emeklilik fırsatı yakalama şansı oluşmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılan başvuru sonrasında doğum öncesi ve sonrasında alınan izinleri hizmet günü olarak saydırmak mümkündür. Sigortalı bir kadının üç çocuğu var ise en fazla 2160 güne kadar doğum borçlanması yaparak, emeklilik tarihini erkene çekme şansı vardır.

Kimler Doğum Borçlanması Yapabilir, Şartları Nelerdir?Bir kadının doğum borçlanması yapabilmesi için bazı şartlara uygunluk sağlaması gerekmektedir. Şartlara uygunluk sağlanmadığında doğum borçlanması yapılması mümkün değildir. Doğum borçlanması emeklilik ihtiyaç olan gün sayısı kadar yapılabilmektedir. Doğum borçlanması şartları şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Sigortalı olarak çalışan kadının, sigortası doğumdan önce yapılmış olmalıdır.
 • Doğum borçlanmasının yapılacağı sürede çocuğun sağ olması gerekmektedir.
 • Doğumdan sonra prim ödemesi yapılmamış olması gerekmektedir.
 • İlk doğumunu yaptıktan sonra iki yıl dolmadan ikinci doğumunu yapan kadın sigortalılar, ilk doğumu ve ikinci doğumu arasında geçen süreyi yani iki yılık sürenin toplamını borçlanabilmektedirler.
En fazla 3 çocuk için borçlanılır. Her çocuk için yine en fazla iki yıl borçlanılır dolayısı ile 2160 dan fazla doğum borçlanması yapılamaz. 2160 dan fazla yazarsanız sistem 2160 olarak düzeltecektir.
Başvuru Tarihi :
Borçlanmak istediginiz gün sayısı :
 


Doğum Borçlanması Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Doğum borçlanması hesaplama işlemleri, ilgili yılın brüt asgari ücreti baz alınarak yapılmaktadır. İlgili yılın brüt asgari ücretinin günlük tutarı üzerinden %32’si doğum borçlanması olarak hesaplanmaktadır. Günlük brüt ücretin %32’si ödenebilecek en düşük doğum borçlanmasıdır. En yüksek ödenebilecek günlük doğum borçlanması tutarı ise en düşük ücretin 7,5 katı olarak hesaplanabilmektedir. Bu kapsamda 2018 yılı asgari brüt ücret üzerinden hesaplama yapıldığında ödenebilecek en düşük günlük doğum borçlanması tutarı 21,65 TL’dir. Aylık olarak borçlanma yapıldığında aylık ödenecek tutar 694,44 TL olacaktır. Doğum borçlanması sigortalı kadının emeklilik için ihtiyacı olan hizmet süresine göre istediği oranda belirlenebilmektedir. Buna bir örnek vermek gerekirse; sigortalı kadının doğum borçlanması yapabileceği süre 112 gün ise ve emeklilik için ihtiyacı olan 50 gün ise, yalnızca 50 gün borçlanarak emekli olabilmektedir.

Doğum Borçlanması Süreleri Ne Kadardır?

Sigortalı kadının yaptığı doğumların sayısı ve doğumlar sırasında aldığı izinler, doğum borçlanması olarak SGK’ya bildirilebilmektedir. Doğum borçlanması 2019 yılı için sayılabilecek izinler ve doğum borçlanması kapsamına girenler şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Sigortalı kadın çalışanın doğumdan önce ve doğumdan sonra olmak üzere belirli sürelerde yasal izin hakkı bulunmaktadır. Bu izin doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olacak şekilde verilmektedir. Eğer ki çoğul gebelik gerçekleşmişse bu izin süresi doğumdan önce 10 hafta, doğumdan sonra 10 hafta olacak şekilde verilmektedir. Bu istirahat süreleri doğum borçlanması kapsamına girmektedir.
 • Sigortalı kadın çalışanların doğum sebebiyle çalışamadığı ikişer yıllık süreçler, en fazla üç kere sayılmak koşuluyla doğum borçlanması kapsamına girmektedir. Bu da 6 yıllık borçlanma olarak erken emekliliğe büyük katkı sağlamaktadır.
 • Doğum borçlanması başvuru yapıldığında, doğum yapılan tarihten sonra sigortalı kadının adına yapılmış prim ödemesi bulunuyorsa bu süreler borçlanma hesabı kapsamına girmemektedir.
 • Doğum borçlanması yapılacak süreç içerisinde çocuk vefat etmiş ise, vefat ettiği zamana kadar geçen süreler borçlanma kapsamına girmektedir.
 • Sigortalı kadın çalışanın ilk doğumunu takip eden 2 yıl içerisinde ikinci kez doğum yapması durumunda bu süreler birleştirilerek borçlanma yapılabilmektedir. Bu kapsamda sigortalı kadınlar 2 yıla kadar doğum borçlanması yapabilirler.


Doğum Borçlanması İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Doğum borçlanması başvurusu online olarak E-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Bunun için;


Doğum İzni İçin Hesaplamalar Nasıl Yapılmaktadır?

Doğum izni hesaplama, sigortalı olarak çalışan ve doğum yapmaya hazırlanan kadınlar için önemli bir konudur. Doğum izni için yapılacak hesaplamalarda, hamilelik süresi 40 hafta baz alınmaktadır. Sigortalı kadın çalışanların İş Kanunu’nun ilgili maddesi gereğince doğum öncesi 8, doğum sonra 8 hafta olmak üzere yasal olarak ücretli izin hakkı bulunmaktadır. Doğum öncesinde hak edilen 8 haftalık izin için rapor alınacak tarih hamileliğin 32. Haftasında başlamaktadır. Bu süreçte izin hakkını ertelemek ve doğum sonrasına kaydırmak isteyen sigortalı kadınların bu işlemi yapması mümkündür. Bu işlemin yapılabilmesi için doktor raporunda hamileliğin 37. Haftasına kadar çalışmasında herhangi bir sıkıntı olmayacağına dair rapor alınması gerekmektedir. Raporun, sigortalı çalışan kadının bu süreçte çalıştığında hamileliğine ya da kendine zarar gelmeyeceğini ispatlaması gerekmektedir. Bu şekilde sigortalı kadın doğumuna üç hafta süre kalana kadar çalışmaya devam edebilmektedir. Böylece doğum sonrası iznine 5 hafta ekleyerek, doğum sonrasında 13 hafta izin kullanabilmektedir. Doğum izninin doğum öncesinde kullanılabilmesi için hamileliğin 32. haftasının dolmuş olması önemli bir şarttır. 32. haftadan önce doğum iznine başlanması mümkün değildir. Doğum izni hesaplamalarında, hesaplamaları değiştiren bir kriterde hamileliğin çoğul gebelik olarak gerçekleşecek olmasıdır. Böyle bir durumda sigortalı kadın doğum öncesi 10, doğum sonrası 10 olmak üzere toplamda 20 hafta doğum izni kullanabilmektedir. Yine aynı şekilde doğuma üç hafta kalıncaya kadar izin alınmadan, çalışmaya devam edilebilmektedir. Böylece doğum sonrası izin, toplamda 17 hafta olarak yapılabilmektedir.

Doğum Parası Nedir, Kimler Alabilir?

Sigortalı olarak çalışan annelerin, çalışma hayatından uzaklaşmaması adına sağlanan teşviklerden biri olarak doğum parası verilmektedir. Çalışan anneye doğum parası 2019 yılında SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı kapsamında sigortalı olarak çalışan annelere verilmektedir. Çalışan annelere verilen yasal doğum izni sürelerinde mağdur olmamaları adına, izin süresince hesaplanan ücretleri SGK tarafından ödenmektedir. Böylece hem işverenin hem de çalışanın hakları korunmaktadır. Doğum parası hesaplamaları, sigortalı kadın çalışanın aldığı brüt aylık ücret hesaplanmaktadır. Son üç aylık brüt maaş toplanarak, günlü kazanılan brüt ücret bulunur ve bu ücretin üçte ikisi doğum parası olarak çalışana ödenmektedir. Doğum parası 2018 yılı için örnek bir hesaplama şu şekildedir;

 • Sigortalı kadın çalışanın son üç ayda aldığı brüt ücretin toplamının 7,500 TL olduğu düşünüldüğünde, günlük brüt kazancı 83,33 TL olmaktadır.
 • Doğum parası için ödenecek günlük ücret, brüt günlük ücretin 3’te ikisi olarak hesaplandığında günlük doğum parası 55,55 TL olarak ödenecektir.
 • Sigortalı kadının normal bir doğum yaptığı ve 16 haftalık yasal iznini kullandığı düşünülürse alacağı toplam doğum parası 6.221,6 TL olacaktır.
Bu uygulamayı kullanarak doğum borçlanması ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz.

Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

 1. Hasret dedi ki:

  Merhaba dogum borclanmasını yaptıgımızda kamuda calısınca kademe ve derecemizde artıyor mu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Hizmet süresine eklendiğinden kademe ve derecenize etki etmesi gerekir.

 2. ÜLFET YEĞİN dedi ki:

  04.04.1980 GİRİŞLİ SİGORTAM VAR 1992 VE 2000 YILLARINDA 2 ÇOCUK DÜNYAYA GETİRDİM ŞUAN 1990 GÜNÜM VAR SİGORTALI ÇALIŞIYORUM DOĞUM BORÇLANMASI YAPABİLİR MİYİM ? LÜTFEN BİLGİ RİCA EDERİM

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Doğumlar sigorta başlangıcından sonra olduğu için eğer doğumdan sonra da çalışılmayan süre var ise çocuk başına 2 sene borçlanabilme hakkınız bulunmaktadır.

 3. Fahriye dedi ki:

  01.10.2014 de sigortalı işimden ayrıldım ve 17.06.2015 de Doğum yaptım. 29.01.2019 da ikinci çocuğumu doğurdum. 03.04.2019 da isteğe bağlı sigorta başvurusu yaptım. Doğum borçlanması yapabiliyormuyum? Kaç gün? Başvurumu ne zaman nasıl yapmalıyım? Teşekkürler

 4. AYFER dedi ki:

  Merhaba
  İlk sigorta girişim 01.06.1998. 5975 günümü tamamladım.
  2 çocuğumdan 11 ay raporlu dönemim var. Emeklilik yaşım 55 görünüyor. Doğum borçlanması ile yaş erkene çekilebilir mi

 5. Damla Orhan dedi ki:

  Merhabalar,
  Silinen günlerim 2012 yılı – 360 gün – silinme tarihi 2019
  2019 da zaten orada çalışmıyordum, 2011-2013 arası orada çalıştım. 2012 yılındaki sigorta günlerim 2019 yılında silindi.

 6. Damla Orhan dedi ki:

  Merhabalar,
  Ben 2011-2013 yılları arasında bir avukatlık bürosunda sekreter olarak çalıştım. İşyeri sahibi avukat beni 2011 de sigortalı göstermedi, 2012 yılında da arkadaşının ofisinde çalışıyormuşum gibi beni orada sigortalı gösterdi. Şimdi (2019 yılında) beni sigortalı gösterdiği işyerinin Sgk borcundan dolayı işyerinde usulsüzlük ve gerçek dışı sigortalı kaydı bulunduğundan benim günlerim sgk tarafından silinmiş. Ne yapmam gerekir? Dava açma süresi 5 yılmış. Dava açamaz mıyım ya da hakkımı nasıl aramam gerekiyor. Lütfen yardımcı olun.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   2011 yılı için dava açamazsınız. 2019 yılı silinen primleriniz için ofiste çalıştığınıza dair dava açabilirsiniz.

  2. Şule dedi ki:

   Silinme tarihi itibari ile de dava açma hakkınız var. Aynı olay arkadaşımın başına geldi, 2010 yılı günleri 2018 yılında silindi, dava açtı ve karşı tarafa acayip yüklü miktarda ceza kesildi. Ayrıca arkadaşıma da bi o kadar prim parası ödedi. Çok iyi bir avukat bulup dava açın, hakkınızı ancak bu şekilde alabilirsiniz. Araştırın

 7. mustafa yozgatlı dedi ki:

  Merhabalar, eşimin 2013 yılında 3 aylık staj kapsamında sigorta girişi bulunmaktadır, şu an hamile, biz yine 2019 yılı mart ayı içerisinde isteğe bağlı sigorta girişi yaptırdık, sormak istediğim doğum borçlanması için doğumdan önce kaç günlük sigorta girişinin olması gerekmektedir. isteğe bağlı sigorta prim ödemesi örneğin 30 gün olması yeterli olurmu. teşekkürler.

 8. Sevilay dedi ki:

  Merhaba,
  Ben 09.02.1987 ssk başlıngıçlıyım.
  5150 günde emeklilik hakkımı kazanıyorum.
  Şuanda 3957 iş günü çalışmışlığım var. Halen çalışmaktayım.
  Ağustos ayında doğum borçlanmasından faydalanarak emekliliğimi vermek istiyorum. Ne kadar ödeme yapacağım? Günlük olarak hesaplama yapılıyormuş. Günlük ne kadar oldu ödeme? Bu konuda bilgilendirme yaparmısınız?2 çocuğum var fakat ilk çocuğumda doğumdan 5 ay sonra işe başladığım için sayılmıyor galiba.
  Şimdiden teşekkür ederim.

 9. Dilek dedi ki:

  21.11.1975 dogumluyum. 1992 yilinda sigorta girisim var 2 yil calistim 1995 ve 2000 yilinda iki cocugum oldu 2010 yilinda tekrar sigortali calismaya basladim…suan da isten cikarildigim icin issizlik maasi aliyorum…bir ay sobra tekrar ise baslicam. Dog borclanmasi yapabilir miy

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Doğumlar SSK başlangıcından sonra olduğu için istediğiniz zaman doğum borçlanması yapabilirsiniz.

 10. Dilek uzun dedi ki:

  3600 gün emeklilik hakkı ile tamamlanması gerelen 205 günümü doğum borçlanması yapıp iş yerinde çıkmak istediğimizde kıdem tazminatı alabilirmiyiz

 11. Güler Sarıdogan dedi ki:

  Güler Sarıdoğan

  Merhaba 09.04.1969 dogumluyum 01.02.1994 SSK girişim var
  01.06.2000 yılında işten ayrıldım. 14.07.2001 tarihinde dogum yaptım çocugum 8 aylıkken tekrar ssk lı olarak çalışmaya başladım şuan 420 gün pirim eksigim var bu kalan süreyi dogum borçlanması yaparak emekli olabilirmiyim.Bilgi verirseniz çok sevinirim

 12. Ayşegül dedi ki:

  staj yaptığım dönem olan 17.09.1990 tarihi sigorta başlangıç tarihim olarak gözüküyor.28.04.1975 doğumluyum.ilk pirim ödeyerek işe başlama tarihim 01.01.2011. İlk çocuğum 1998 tarihinde dünyaya geldi. İkinci çocugum 2001 yılında ve üçüncü çocuğum 2013 yıllarında dünyaya geldi.Ne zaman ve kaç prim gününde kaç yaşında emekli olabilirim.Kaç yıllık borçlanma yapabilirim.Bir günlük borçlanma sigorta tarihini öne çekermi bir günlük borçlanma yapabiliyormuyum.Şimdiden teşekkürler

 13. Yurdanur çetin dedi ki:

  Benim iki doğumum var ama ikinci doğumum ikiz yani üç çocuk sahibiyim Doğum borçlanmam üç çocuktanmı sayılır yoksa ikimi
  Birde be şu an sigortalı olarak çalışıyorum eşimden ayrıldım babam sigorta emeklisi babamın maaşına girebilirmiyim
  Sigorta başlangıcım 13/11/1991 —25/10/1993 tarihinde ayrılıp20/12/2016 tarihinde tekrar sigorta girişim oldu bugüne kadar toplam 1200 günüm var yaş 48 istiyor 3600 den emekli olursam nekadar maaş alırım

 14. nurhan dedi ki:

  4 yıl doğum borçlanmasını taban veya tavandan yaparsam aylık emekli maaşım ne kadar değişir

 15. Özden ARIN dedi ki:

  Merhabalar
  1971 doğumluyum.sigorta girişim 01.10.1989 1997 doğumlu bir çocuğum var emeklilik yaşım normalde 46 yani geçti primim az emekli olamıyorum 3600 günden doğum borçlanması yaparak emekli olabilirmiyim normalde 3600 güne 673 gün gerekiyor normal emekliliğimede 2478 gün
  Saygılarımla

 16. Onurhun dedi ki:

  Eşim 23.04.1980 doğumlu, 2017 yılında Türk vatandaş oldu. Vatandaş olduktan sonra isteğe bağlı 4b’den ödeme yapıyoruz. 2011 ve 2015 doğumlu çocuklarım için doğum borçlanması yapabilir miyiz?

 17. Selin dedi ki:

  Merhaba. Ben 2010 staj zamanından. Girişim var çocuk borçlanması ı ödersem. Kaç yaşında emekli ola bilirim

 18. aydın dedi ki:

  doğum borçlanmasından önceki 8 hafta önce ve 8 hafta sonraki izinleride boçlana bilirmiyiz.
  teşekürler.

 19. aydın dedi ki:

  eşim 1991 yılında sigortalı işe başladı. iki çocuğumuz var. benim merak ettiğim.bu iki çoçuk için toplamda kaç gün borçlana bilirim.
  Birde doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplamda 16 haftayıda borçlana bilirmiyim.teşekürler.merakla cevabınızı bekliyorum.

 20. Sezgin Kahveci dedi ki:

  Merhaba
  ben gecen sene borclandim ve parayi da yatirdim.Adresime gönderilen Tahakkuk Cetveli ne yazikki elime ulasmadi, ben
  kac lira yatirmam gerektigini sorup ögrendim ve parayi yatirdim.
  Simdi ise burda almanyada vergi iadesinden faydalanabilmem icin bu
  Tahakkuk Cetveline ihtiyacim var, acaba tekrar bu adresime yollanabilir mi

  tesekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Borçlanma yaptığınız il müdürlüğünden talep etmeniz gerekmektedir. İstanbul ise Unkapanı İstanbul sigorta müdürlüğünden talep edebilirsiniz.

 21. Fatma Asunakutlu dedi ki:

  1970 doğumluyum.1993 temmuz girişli ssk lıyım 1996 dogumlu çocuk borclanıp1933gün primim var3600 den emekli olabilirmiyim

 22. Gamze Mutlu dedi ki:

  Merhaba ilk ise giris tarihim 21 10.1999
  Dogum taruhim 23.07.1982
  Sgk hizmet gunum 3344
  Bir çocuğum var dogum borclanmasindan da yararlanmak istiyorum
  Ne zmn emekli olabilirim?Bilgi verebilir misiniz?
  Istege bagli odeme yapmak istersem ne kadar sure odemeliyim ve kac yasinda emekli olabilirim tesekkurler

 23. pervin korkmaz dedi ki:

  pervin korkmaz 1970 doğumluyum. 31 Agustos 1990 da işe girdim. 1995 de bir kızım,2000 senesinde diğer kızım doğdu.hala çalışıyorum doğum borçlanmamın bana getirisi ne olur .cvp verirseniz sevinirim saygılar…

 24. yelda dedi ki:

  mrb,
  1994 4 şubat sigorta girişim var,08.01.1978 doğumluyum.Şu anda primim 7078 gün.1997-2001 arası sigorta boşluğum oldu ve dgm yaptım.2000 öncesi 1017 gün primim var ve aylık bağlanma oranım yüzde 68.Şu an primlerim yüksekten ödeniyor,ancak 2000 öncesi düşük ücret olduğu için emekli maaşım düşük görünüyor.Emekli maaşımı yükseltmek için yüksekten doğum borçlanması yapmak istesem emekli maaşımı ne kadar artırır.ödeyeceğim paranın bana karşılığı nekadar olabilirki,bana yardımcı olabilirmsiniz.

Sorunuzu Yazın