2019 – DOĞUM BORÇLANMASI HESAPLAMA2019 Doğum borçlanması hesaplamak, her yıl değişen brüt asgari ücret baz alınarak yapılan bir işlemdir. Sigortalı olarak çalışan kadınlar, yaptıkları doğumlar için hem izin hem de doğum parası almak hakkına sahipken doğumları için SGK’ya borçlanabilmektedir. Bu sayede kadınlar için erken emeklilik fırsatı yakalama şansı oluşmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılan başvuru sonrasında doğum öncesi ve sonrasında alınan izinleri hizmet günü olarak saydırmak mümkündür. Sigortalı bir kadının üç çocuğu var ise en fazla 2160 güne kadar doğum borçlanması yaparak, emeklilik tarihini erkene çekme şansı vardır.

Kimler Doğum Borçlanması Yapabilir, Şartları Nelerdir?Bir kadının doğum borçlanması yapabilmesi için bazı şartlara uygunluk sağlaması gerekmektedir. Şartlara uygunluk sağlanmadığında doğum borçlanması yapılması mümkün değildir. Doğum borçlanması emeklilik ihtiyaç olan gün sayısı kadar yapılabilmektedir. Doğum borçlanması şartları şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Sigortalı olarak çalışan kadının, sigortası doğumdan önce yapılmış olmalıdır.
 • Doğum borçlanmasının yapılacağı sürede çocuğun sağ olması gerekmektedir.
 • Doğumdan sonra prim ödemesi yapılmamış olması gerekmektedir.
 • İlk doğumunu yaptıktan sonra iki yıl dolmadan ikinci doğumunu yapan kadın sigortalılar, ilk doğumu ve ikinci doğumu arasında geçen süreyi yani iki yılık sürenin toplamını borçlanabilmektedirler.
En fazla 3 çocuk için borçlanılır. Her çocuk için yine en fazla iki yıl borçlanılır dolayısı ile 2160 dan fazla doğum borçlanması yapılamaz. 2160 dan fazla yazarsanız sistem 2160 olarak düzeltecektir.
Başvuru Tarihi :
Borçlanmak istediginiz gün sayısı :
 


Doğum Borçlanması Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Doğum borçlanması hesaplama işlemleri, ilgili yılın brüt asgari ücreti baz alınarak yapılmaktadır. İlgili yılın brüt asgari ücretinin günlük tutarı üzerinden %32’si doğum borçlanması olarak hesaplanmaktadır. Günlük brüt ücretin %32’si ödenebilecek en düşük doğum borçlanmasıdır. En yüksek ödenebilecek günlük doğum borçlanması tutarı ise en düşük ücretin 7,5 katı olarak hesaplanabilmektedir. Bu kapsamda 2018 yılı asgari brüt ücret üzerinden hesaplama yapıldığında ödenebilecek en düşük günlük doğum borçlanması tutarı 21,65 TL’dir. Aylık olarak borçlanma yapıldığında aylık ödenecek tutar 694,44 TL olacaktır. Doğum borçlanması sigortalı kadının emeklilik için ihtiyacı olan hizmet süresine göre istediği oranda belirlenebilmektedir. Buna bir örnek vermek gerekirse; sigortalı kadının doğum borçlanması yapabileceği süre 112 gün ise ve emeklilik için ihtiyacı olan 50 gün ise, yalnızca 50 gün borçlanarak emekli olabilmektedir.

Doğum Borçlanması Süreleri Ne Kadardır?

Sigortalı kadının yaptığı doğumların sayısı ve doğumlar sırasında aldığı izinler, doğum borçlanması olarak SGK’ya bildirilebilmektedir. Doğum borçlanması 2019 yılı için sayılabilecek izinler ve doğum borçlanması kapsamına girenler şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Sigortalı kadın çalışanın doğumdan önce ve doğumdan sonra olmak üzere belirli sürelerde yasal izin hakkı bulunmaktadır. Bu izin doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olacak şekilde verilmektedir. Eğer ki çoğul gebelik gerçekleşmişse bu izin süresi doğumdan önce 10 hafta, doğumdan sonra 10 hafta olacak şekilde verilmektedir. Bu istirahat süreleri doğum borçlanması kapsamına girmektedir.
 • Sigortalı kadın çalışanların doğum sebebiyle çalışamadığı ikişer yıllık süreçler, en fazla üç kere sayılmak koşuluyla doğum borçlanması kapsamına girmektedir. Bu da 6 yıllık borçlanma olarak erken emekliliğe büyük katkı sağlamaktadır.
 • Doğum borçlanması başvuru yapıldığında, doğum yapılan tarihten sonra sigortalı kadının adına yapılmış prim ödemesi bulunuyorsa bu süreler borçlanma hesabı kapsamına girmemektedir.
 • Doğum borçlanması yapılacak süreç içerisinde çocuk vefat etmiş ise, vefat ettiği zamana kadar geçen süreler borçlanma kapsamına girmektedir.
 • Sigortalı kadın çalışanın ilk doğumunu takip eden 2 yıl içerisinde ikinci kez doğum yapması durumunda bu süreler birleştirilerek borçlanma yapılabilmektedir. Bu kapsamda sigortalı kadınlar 2 yıla kadar doğum borçlanması yapabilirler.


Doğum Borçlanması İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Doğum borçlanması başvurusu online olarak E-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Bunun için;


Doğum İzni İçin Hesaplamalar Nasıl Yapılmaktadır?

Doğum izni hesaplama, sigortalı olarak çalışan ve doğum yapmaya hazırlanan kadınlar için önemli bir konudur. Doğum izni için yapılacak hesaplamalarda, hamilelik süresi 40 hafta baz alınmaktadır. Sigortalı kadın çalışanların İş Kanunu’nun ilgili maddesi gereğince doğum öncesi 8, doğum sonra 8 hafta olmak üzere yasal olarak ücretli izin hakkı bulunmaktadır. Doğum öncesinde hak edilen 8 haftalık izin için rapor alınacak tarih hamileliğin 32. Haftasında başlamaktadır. Bu süreçte izin hakkını ertelemek ve doğum sonrasına kaydırmak isteyen sigortalı kadınların bu işlemi yapması mümkündür. Bu işlemin yapılabilmesi için doktor raporunda hamileliğin 37. Haftasına kadar çalışmasında herhangi bir sıkıntı olmayacağına dair rapor alınması gerekmektedir. Raporun, sigortalı çalışan kadının bu süreçte çalıştığında hamileliğine ya da kendine zarar gelmeyeceğini ispatlaması gerekmektedir. Bu şekilde sigortalı kadın doğumuna üç hafta süre kalana kadar çalışmaya devam edebilmektedir. Böylece doğum sonrası iznine 5 hafta ekleyerek, doğum sonrasında 13 hafta izin kullanabilmektedir. Doğum izninin doğum öncesinde kullanılabilmesi için hamileliğin 32. haftasının dolmuş olması önemli bir şarttır. 32. haftadan önce doğum iznine başlanması mümkün değildir. Doğum izni hesaplamalarında, hesaplamaları değiştiren bir kriterde hamileliğin çoğul gebelik olarak gerçekleşecek olmasıdır. Böyle bir durumda sigortalı kadın doğum öncesi 10, doğum sonrası 10 olmak üzere toplamda 20 hafta doğum izni kullanabilmektedir. Yine aynı şekilde doğuma üç hafta kalıncaya kadar izin alınmadan, çalışmaya devam edilebilmektedir. Böylece doğum sonrası izin, toplamda 17 hafta olarak yapılabilmektedir.

Doğum Parası Nedir, Kimler Alabilir?

Sigortalı olarak çalışan annelerin, çalışma hayatından uzaklaşmaması adına sağlanan teşviklerden biri olarak doğum parası verilmektedir. Çalışan anneye doğum parası 2019 yılında SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı kapsamında sigortalı olarak çalışan annelere verilmektedir. Çalışan annelere verilen yasal doğum izni sürelerinde mağdur olmamaları adına, izin süresince hesaplanan ücretleri SGK tarafından ödenmektedir. Böylece hem işverenin hem de çalışanın hakları korunmaktadır. Doğum parası hesaplamaları, sigortalı kadın çalışanın aldığı brüt aylık ücret hesaplanmaktadır. Son üç aylık brüt maaş toplanarak, günlü kazanılan brüt ücret bulunur ve bu ücretin üçte ikisi doğum parası olarak çalışana ödenmektedir. Doğum parası 2018 yılı için örnek bir hesaplama şu şekildedir;

 • Sigortalı kadın çalışanın son üç ayda aldığı brüt ücretin toplamının 7,500 TL olduğu düşünüldüğünde, günlük brüt kazancı 83,33 TL olmaktadır.
 • Doğum parası için ödenecek günlük ücret, brüt günlük ücretin 3’te ikisi olarak hesaplandığında günlük doğum parası 55,55 TL olarak ödenecektir.
 • Sigortalı kadının normal bir doğum yaptığı ve 16 haftalık yasal iznini kullandığı düşünülürse alacağı toplam doğum parası 6.221,6 TL olacaktır.
Bu uygulamayı kullanarak doğum borçlanması ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz.

Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

 1. Nurcan dedi ki:

  2005 yılında sigorta girişim var 158gunumvar doğum borçlanması yaparsam kaç yaşında emekli olabilirim üç tane çocuğum var

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   2005 yılı sigorta başlangıcınıza göre 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 2. Seher dedi ki:

  1.10.1999 tarihli elimde ilk sigorta başlangıç tarihim staj yaptığım dönem 19.05.1983 doğumluyum 800 gün sigortam görünüyor staj dönemimdeki sigorta görünmüyor ama elimde belgem var 2006 sigortalı görünüyorum çocugum yok su an çalışmıyorum kaç yasında ve ne kadar sigortalı olmam gerekiyor bel fıtığı olduğu için çalışamıyorum ne yapmam gerekiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Staj sürelerinde sadece hastalık ve iş kazası primleri yatar. emeklilik için gereken usun vadeli primler yatmaz. Bu nedenle de primler gözükmediği gibi sigorta başlangıcı olarak ta sayılmaz.

 3. Aslı dedi ki:

  Merhaba,
  Benim ilk sigorta girişim 11.05.1996. Doğum tarihim 19.10.1974. İş hayatım boyunca hep 4A sigortalı olarak çalıştım. Mevcut ödediğim prim gün sayım 5357. Tek çocuğum var ve 23.05.2012 tarihinde doğum yaptım. Doğum yaptığım günden itibaren geçen 2 yıllık sürede adıma toplam 191 gün prim ödendi. Şu anda çalışmıyorum, emeklilik için bildiğim kadarıyla 52 yaşımın dolması ve 5825 gün prim ödenmiş olması gerekiyor. Doğru mudur? Bu durumda 52 yaşına geldiğimde kalan 468 günlük prim gün açığım için doğum borçlanması yapıp emekliliğe hak kazanabilir miyim?
  Teşekkürler.

 4. Emine Avcı dedi ki:

  Merhaba ben 07.12.2015 tarihinde doğum borçlanması yaptım günlük kazanç 100 TL den ödeme yaptım 587 gün karşılığı 18.784 TL ödedim. 2002 yılı için 41 gün ve 2011 yılı için 546 günlük prim ödedim.SGK döküm listesinde prime esas kazanç ın kaç lira gözükmesi gerekir ?? GÜNLÜK 100 LİRAx 30 =3000 tl olması gerekmezmi??(Günlük 100 TL den ödediğim için)

 5. BANU dedi ki:

  10.10.1985 giriş/09.11.1968 doğumlu/4234 prim/2000 de bir doğum/
  DOĞUM BORÇLANMASI İÇİN TOPLAMDA NE ÖDERİM/ MAAŞIM NEOLUR/TAKSİT YAPILACAK MI/BORÇLANMA İÇİN NE ZAMAN BAŞVURABİLİRİM.veya NE ZAMAN EMEKLİ OLACAĞIM

 6. Atiye dedi ki:

  Merhabalar ben %40 engelli olarak 3600 gunden emekli oldum bunun icine 850 gunde dogum borclanması ilave ettik .maasımin yuksek olmasi icin geri kalan 500 gunu simdi tekrar ilave etsek maasım yükselir mi böyle bir sey yapmam mümkun mu tesekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Emeklilik işlemleri tamamlandıktan sonra prim borçlanma hakkınız bulunmamaktadır.

 7. günseli deniz ergin dedi ki:

  doğum tarihim 21.08.1971
  01.10.1991 anadolu sigorta emekli sandığı giriş-24.01.1995 çıkış
  19.03.1998 meb emekli sandığı giriş-19.06.98 çıkış
  18.09.1998 giriş-15.01.1999 çıkış
  08.02.1999 giriş-25.06.1999 çıkış
  15.04.2008 sgk giriş – halen devam ediyor
  1. çocuk doğum tarihi 17.11.1994
  2. çocuk doğum tarihi 11.02.2001
  902 gün pirim açığım var doğum borçlanması için nereye başvurmam gerekiyor

 8. sanem dedi ki:

  iyi günler. Polis memuru olarak 07/07/2000 de göreve başladım.2004-2009-2016 olmak üzere 3 çocuğum var. Doğum borçlanması yaparsam ne kadar ödeme yapmam gerekir? Ne zaman emekli olabilirim ve emekli maaşım hangi tarihte bağlanır?

 9. Kubra dedi ki:

  Merhabalar,

  21 haftalık hamileyim, 29. haftamda yıllık izin alarak doğum için yurt dışına çıkacağım, 32. haftamda da doğum iznimi başlatmak istiyorum ancak o tarihte yurtdışında olacağım için geçici iş görememezlik raporunu Türkiye’den alma gibi bir durumum olmayacak. Doğum izni için gerekli olan geçici iş görememezlik raporunu yurt dışından alabilir miyim? Raporu yurt dışından aldığımda süreç nasıl ilerliyor?

  Teşekkürler.

 10. Kub dedi ki:

  Merhabalar,

  21 haftalık hamileyim, 29. haftamda yıllık izin alarak doğum için yurt dışına çıkacağım, 32. haftamda da doğum iznimi başlatmak istiyorum ancak o tarihte yurtdışında olacağım için geçici iş görememezlik raporunu Türkiye’den alma gibi bir durumum olmayacak. Doğum izni için gerekli olan geçici iş görememezlik raporunu yurt dışından alabilir miyim? Raporu yurt dışından aldığımda süreç nasıl ilerliyor?

  Teşekkürler.

 11. Murat ÖZMEN dedi ki:

  Merhaba, eşim 06.08.1976 doğumlu ve 14.11.1995 girişli hemşire, 2002-2009-2016 doğumlu üç çocuk sahibiyiz. En erken ne zaman ve ne şartlarda emekli olabilir, kademeli emeklilik nasıl oluyor? Teşekkürler

 12. Ömer ünal dedi ki:

  ANNEM 56 DOGUMLU 72 DE 223 GUN PRIMI VAR 76 DA 80 DE 84 DE 3 ÇOCUGU VAR DUYMA VE KONUSMA ENGELLİ 2015 DE 2 DEFA RED VERDİLER DUYMA TESTINE YÜZDE YUZ KONUSMA TESTİNE YUZDE YİRMI VERDİLER YÜZDESİ YETMİYO DİYE EMEKLİ OLAMADI 15 GÜN ÖNCE TEKRAR MÜRACAAT ETTIM HASTANEYE SEVK ETTILER YİNE AYNI RAPOR CIKARSS NE YAPMALIYIM

 13. Erkan tahan dedi ki:

  Merhaba eşim 2007 çifci bakurlu doğum borçlanmasın dan yararlanırmı ilk cocuk 2007 doğumlu ikinci cocuk 2010 doğumlu 9 yıldır bakur yatiriyoruz doğum borçlanmasindan yararlana bilirmiyiz

 14. Melek Çakır dedi ki:

  Merhaba 26.08.1985 doğumluyum 01.12.1999 sigorta giriş tarihim 3998 pirim günüm var halen çalışıyorum iki çocuğum var doğum borçlanması yapabilirmiyim iki çocuk için 4 yıl mı veriliyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Çocuklarınız sigorta başlangıcından sonra olduğu için aralarında 2 yıl var ise toplamda 4 yıl borçlanma yapabilirsiniz. Eğer 2 yıldan az ise aralarındaki süre kadar son çocuk içinse 2 yıl borçlanma yapabilirsiniz.

 15. MURAT KARAKAŞ dedi ki:

  YUKARIDAKİ HESAPLAMA DOĞRU MU HESAPLIYOR?BANA AZ ÇIKARTIYORMUŞ GİBİ GELDİ…2 ÇOCUKTAN DOĞUM BORÇLANMASI YAPACAĞIZ.1030 GÜN AÇIĞIMIZ VAR NE KADAR ÖDEYECEĞİM SSK YA?BAŞKA HESAPLAMA SİTELERİNDE DAHA FAZLA ÇIKYOR

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Hesaplama tablosu güncellenmiştir. Tekrar hesaplama yapabilirsiniz.

 16. ayşe dedi ki:

  doğum borçlanması primlerimi ödeyerek 20 yılı doldurmam halinde emekli olabilir miyim?

 17. nasuh dedi ki:

  1991yılı için vergi boçlanmsı yptım yani 91 yılında esnaf idim bağkura ödeme yapmadım maliyeye ödediğim vergi kaydıile 2003 yılında 91 yılını ödedim şuan sgk da adet işe başlamam var 1991 vergi borçlanmasından dolayı 91 ödemelerim orada görülüyor 2003 tescilli kaydım var sgk mahkemeye versem 91 yılını tescil edermi

 18. Kadriye Çelik dedi ki:

  Selam ben 1969 dog 1988de sigortam basladi.1996 2002dogumlu iki cocugum var su anda 1404gun pirim var cocuk borclanmasiyla emekli olabilirmiym ve .olursamda ne zaman olurum

 19. sabahat özlem dedi ki:

  19 ocak 1973 doğumluyum ,13 nisan 1991 sigorta başlangıcım,yaklaşık 2200 toplam gün sigortalılığım var,3600 günü doldurup emekli olabilirmiyim..

 20. Halibat Dündar dedi ki:

  Doğum sonrası sigortalı olup çoçuk pirimi ödeyip gün sayısı alabilirmiyim.

 21. RECEP ARSLAN dedi ki:

  MERHABA EŞİM 1970 DOĞUMLU 1988 YILINDA SİGORTALI OLMUŞ DAHA SONRA İŞİ BIRAKMIŞ 1996 YILINDA EVLENDİK 1997 VE 2000 YILARINDA 2 ÇOCUĞUMUZ OLDU EŞİM BU DOĞUMLAR ESNASINDA ÇALIŞMIYORDU SONRA BİR İŞ YERİNDE 8 AY SSK LI OLARAK ÇALIŞTI DAHA SONRA İŞİ BIRAKTI ŞİMDİ EV HANIMI SİGORTASI ÖDÜYORUZ EŞİMİN TAHMİNEN 6 YILI KALDI BİZ EŞİMİ SSKLI BİR İŞE KOYSAK VE 2 ÇOCUK BORÇLANMASI YAPIP ÖDESEK EŞİM SSK DAN EMEKli olabilirmi.

 22. RECEP ARSLAN dedi ki:

  MERHABA EŞİM 1970 DOĞUMLU 1988 YILINDA SİGORTALI OLMUŞ DAHA SONRA İŞİ BIRAKMIŞ 1996 YILINDA EVLENDİK 1997 VE 2000 YILARINDA 2 ÇOCUĞUMUZ OLDU EŞİM BU DOĞUMLAR ESNASINDA ÇALIŞMIYORDU SONRA BİR İŞ YERİNDE 8 AY SSK LI OLARAK ÇALIŞTI DAHA SONRA İŞİ BIRAKTI ŞİMDİ EV HANIMI SİGORTASI ÖDÜYORUZ EŞİMİN TAHMİNEN 6 YILI KALDI BİZ EŞİMİ SSKLI BİR İŞE KOYSAK VE 2 ÇOCUK BORÇLANMASI YAPIP ÖDESEK EŞİM SSK DAN EMEKLİ OLABİLİRMİ SON 7 YIL DA DAHA FAZLA SSK ÖDEDİĞİ İÇİN SSKDAN EMEKLİ OLABİLİRMİ CEVAPLARSANIZ ÇOK MEMNUN OLURUM .

 23. Sebahat dedi ki:

  15/11/1965 doğum tarihli 6/6/1984 ssk girişliyim. 3080 prim günüm var. 1995 yılında bir çocuk için doğum borçlanması yaparsam 3600 gündem emeklilik şansım nedir?

 24. Neslihan tan dedi ki:

  Ben 06 04 1976 doğumluyum 2çocuk 11 11 1997 dogumtarihli gün sayım 2216 ilk işe girişim 25 01 1991 nezaman ve hangi şartlarda emekli olabilirim çocuklar ikiz Doğum borçlanması kaç yıla takabül eder eder

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   ikiz çocuk tek doğum olarak sayılmakta bu nedenle en fazla 2 yıl borçlanabilirsiniz. Kısmi emekli olabilmek için de 3600 günde emekli olabilmek için kalan günleri de isteğe bağlı prim ödeyerek tamamlayabilirsiniz. prim doldurduktan sonra 58 yaşında emekli olabileceksiniz.

 25. Zehra dedi ki:

  Asgari tutarımı azami tutarımı ödeyeceğiz

 26. sevda dedi ki:

  merhabalar;
  1972 doğuluyum 89-91-95 yıllarında 3 doğum yaptım… 1997 sigorta girişim var… pirim gün sayım 3150 gün bu aradaki boşluk için çocuk borçlanması yada aradaki eksik günler için ne yapabilirim?

 27. Hasan Baş dedi ki:

  Merhaba, Eşimin 1995 yılında ilk işe girişi var. 1997 yılında ve 2004 yıllarında iki doğum yaptı. Her doğumdan sonraki iki yıl boyunca çalışmadı. Şimdi sigortalı olarak çalışıyor. Eşimin emeklilik prim süresinin dolmasına yaklaşık 4 yıl kaldı. Kendisi de prim süresini doldurduktan sonra çalışmayıp, emekli olmak için yaşının dolmasını beklemek istiyor.
  Size sorum şudur : Eşimin önünde iki seçenek var. Ya çalışmaya devam edip güncel primle 4 yıl daha çalışıp prim gün sayısını doldurmak. Veya doğum tarihlerine eskiye yönelik 1 (1997) veya 2 (2004) çocuk doğum borçlanması yaparak prim gün sayısı tamamlamak. Acaba hangi yöntem emekli maaşına olumlu etki yapar. Veya yaparmı. (prim tutarlarını aynı varsayarak)

 28. Mustafa dedi ki:

  Esim nisan 1973 dogumlu sigorta baslangici 01.09.1992
  Toplamda yaklasik 850 gun prim odenmisligi var.
  Şu ank mevcut şartlarda Doğum borçlanması yapabiirmiyiz sigortalilik suresi 1300 gun olmali deniliyor dogrumudur. Şartları yerine getirdiğinizde 3600’den kaç yaşında emekli olabilir
  Tsk

 29. esma dedi ki:

  merhaba 1979 doğumluyum.sigorta başlangıcım 01.11.1995 te.2000 ve 2002 doğumlu iki çocuğum var.07.11.2003 te iş yeri açtım 26.10.2007 de kapattım.Daha sonrasında 516 günlük sigortalı olarak çalıştım.Doğum borçlanmasından yararlanabilirmiyim

 30. Hakkı Alsan dedi ki:

  eşim 1966 doğumlu 2495 pirimi var sigortalı olduktan sonra iki çocuğumuz oldu çocuk borçlanmasını kaç gün ödememiz gerekiyor ve kaç yaşında emekli olabilir cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Eğer eşinizin ilk sigortalı tarihi 1999 öncesi ise 3600 günle 58 yaşında kısmi emeklilik için 1105 güne ihtiyacınız var.

 31. Naz dedi ki:

  2107 dogum yaptım 657 memurum . İkizlerim oldu 1 yaşında ( iş başladım rapor ve yıllık izin kullandım ) şimdi ücretsiz izin almak istiyorum , borçlanmam nasıl hesaplanacak ? Bir yıl olarak mı yoksa dogum tarihinden mi ?
  Teşekkürler

 32. emine Önal dedi ki:

  Merhabalar. Benim 15.01.1989 tarihli sigorta işe girişim var. 1968 doğumlu olup şu an 50 yaşındayım. bu tarihten bu yana 410 günlük sigortam mevcuttur. bu tarihten sonra 1994,1998.2001 ve 2006 tarihlerinde 4 çocuğum var. nasıl ne şartlarda emekli olabilirim. yaş , toplam pirim vsvs

 33. Nuray Sezer dedi ki:

  İyi günler. Emeklilik ile ilgili soru sormuştum henüz yanıt gelmedi.

 34. Nuray Sezer dedi ki:

  İyi günler. 27 mart 1998 de işe başladım. 2001 yılında 1 yıl ücretsiz doğum izni aldım. Şu an emekliliğe esas 19 yıllık öğretmenim. 20 yılımı doldurup maaşsız emekli olmak istiyorum. Bunu yapabilmek için bu bir yıllık sürenin kesintilerini geri ödeyip 20 yılı tamamlamak istiyorum. Bu mümkün müdür? Mümkünse bunun İçin ne kadar ödemem gerekir. Hesaplayabilir misiniz. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar

  1. Nuray Sezer dedi ki:

   Yorumuma bir cevap alabilecek miyim?

 35. Gülsün Kendirli dedi ki:

  Merhabalar;
  Doğumdan önceki analık raporu süresi de doğum borçlanmasına dahil edilir mi? Sadece doğumdan sonraki süreler mi borçlanmaya dahil ediliyor. Teşekkürler.

 36. Hülya Aktepe dedi ki:

  Ben 17/05/1973 doğumluyum 22/12/1998 de öğretmenliğe başladım 2000,20002 ve 2004 de olmak üzere uç doğum yaptım doğumlarım esnasında normal doğum izni dışında doğum izni kullanmadım doğum borçlanması yapabilirmiyim erken emeklilik şansım olurmuş.Kaç doğumu doğum borçlanmasına saydırabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Borçlanma doğum izni sonrası çalışılmamış dönemleri kapsamaktadır. Bu durumda siz borçlanma yapamazsınız.

 37. Özlem Demirkoparan dedi ki:

  05.08.1971 doğumluyum.Ilk sigorta giriş tarihim 14.01.1986 üç çocuk annesiyim.ilk çocuğum 23.06.1995 ikinci çocuğum 01.03.2002 üçüncü çocuğum 01.01.2010 doğumlu.2005 2008 tarihleri arasinda çalıştım 3531 prim gün sayım var Doğum borçlanmasi yapıp emekli olabilirmiyim.kac çocuk için doğum borçlanmasi yapabilirim

 38. Özlem Demirkoparan dedi ki:

  05.08.1971 doğumluyum.Ilk sigorta giriş tarihim 14.01.1986 üç çocuk annesiyim.ilk çocuğum 23.06.1995 ikinci çocuğum 01.03.2002 üçüncü çocuğum 01.01.2010 doğumlu.3531 prim gün sayım var Doğum borçlanmasi yapıp emekli olabilirmiyim

 39. Birgül ökmen dedi ki:

  Ağustos 1970 doğumluyum 1992 sigorta girişim var fakat 1993 ile 1996 tarihleri arasında 152 gün sigorta ödemem var 1997 ve 2000 yılında doğan iki çoçuğum var ağustos 2002 yılında memur olarak göreve başladım Doğum borçlanması emeklilik yaşımı geriye çeker mi kaç yaşında emekli olabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Birgül Hanım merhaba,

   Doğum borçlanması yaşınızı geriye çekmez ancak hizmet sürenizi azaltır.

  2. Birgül ökmen dedi ki:

   Benim emeklilik yaşım ne olur 58 yaşına mı tabi olurum sigorta başlangıcım sayılır mı

 40. Berrin Demir dedi ki:

  2005 yılında sigorta girişim var.2013 e kadar aralıklarla çalıştım.o tarihten sonra sigortam yok.1222 gün sigortam var.2016 da bir kızım oldu.2018 bir çocuğum daha olacak.ikinci çocuğum doğduktan ne zaman sonra borçlanmaya basvurabilirim. Toplam kaç gün için basvurabilirim ne kadar ödeme yaparım.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Borçlanma için bir zaman aşımı yok. Ancak ikinci çocuk için ancak 2 yaşını beklemeniz gerekiyor.

 41. Elif dedi ki:

  Merhaba; öncelikle ben doğum borclanmasini tam olarak anlayamadım.Benim sigorta baslangicim 2006 yılındaydi yalnız 2009 Aralık ayına kadar hiç sigorta günüm yoktu.2009 Aralık ayından 2016 Mayıs ayına kadar sigorta günüm oldu toplam da 2040 günüm var.2015 Ağustos ayında doğum yaptım suan cocugum 28 aylık calismiyorum.Bu doğum borclanmasini tam olarak anlatabilir misiniz?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Elif Hanım merhaba,

   2006 yılında sigorta başlangıcından dolayı 2015 yılında ki doğum sonrası 2 yıllık sürede herhangi bir sosyal güvenlik primi yatmamış ise 2 yıllık yanı 720 günlük süreyi borçlanabilirsiniz. Eğer prim günü var ise yine 2 yıllık süre içinde boşta kalan günleri borçlanabilirsiniz. Bu 2 yıllık sürenin tamamında çalışmış iseniz borçlanma hakkınız bulunmuyor.

 42. Dilek ŞAN dedi ki:

  1976doğumluyum 25.11.1995’de 657sayılıkanunatabi işe başladım.
  15.02.1997yılında Doğum yaptım. Şu anda borçlanma yaparsam
  Emeklilik yaşımı öne çeker mi?
  Teşekürler.

 43. şebnem ceylan dedi ki:

  1996 yılından sgk girişim var. 83 gün kadar da prim yatırılmış. 1999 yılı ocak ayında bir çocuğum oldu. 2000 yılı aralık ayında memur oldum. doğum borçlanması yaptırdığım takdirde emeklilik yaşımda bir iniş sağlanırmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Şebnem hanım merhaba,

   Emeklilik yaşını geriye çekmez ancak sigortalık süresini azaltır.

 44. Gülcan dedi ki:

  Merhaba ,
  Ben 15/11/1968 doğumluyum, işe giriş tarihim 14.04.1986.
  Doğumlarım 1993 ve 1992 yıllarında , iki çocuk sahibiyim bu süreçte çalışamadım . Toplamda şuanda devam eden 3010 prim günüm var . bu süre zarfında doğum borçlanması yaparak 2 çocuk için 1440 gün borçlanıp emekli olabilir miyim. Bu şekilde borçlanmış olup prim günüme ekletebilirsem 1 yıl 10 ay sonra emekli olabilir miyiz ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Gülcan Hanım merhaba,

   Emeklilik için her ne kadar girişiniz 14/04/1986 olsa da 18 yaşını doldurduğunuz gün yani 15/11/1986 yılı ilk sigortalık sayılacaktır. Yatan primler emekliliğe dahil edilir. Bu durumda emeklilik şartlarınız;

   24 Mayıs 1986 – 23 Mayıs 1987 yılları arasında sigortası yatmaya başlayan vatandaşların tamamlaması gereken yaş sınırı 43, sigortalılık süresi 20 yıl, prim ödeme süresi ise 5150 gündür.

   Borçlanma yaptıkta sonra kalan günleri de isteğe bağlı olarak öderseniz 1 yıl 11 ay sonra emekli olabilirsiniz. İsteğe bağlı prim ödemediğiniz takdirde ancak 58 yaşında emekli olursunuz.

 45. mürşide atay dedi ki:

  doğum borçlanması için farklı bir ilden( geçici ikametgahımdan)müracaat edebilirmiyim. boçlanma bedelini banka hesabimdan eft veya havale çıkarmak suretiyle ödeyebilirmiyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kanunda doğum borçlanması yapılacak yer olarak en son çalışılan işyerinin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik Merkezi olarak belirtilmiştir. Bu nedenle geçici ikametgahınızın bulunduğu yerde borçlanma yapabilme hakkınız bulunmuyor;

   Dayanak;

   İlk defa 5510 sayılı Kanuna göre hizmet akdiyle çalışanlar ve kendi nam ve hesabına bağımsız çalışmaya başlayan sigortalılar, 2925 sayılı Kanuna tabi sigortalılar ile mülga 506 sayılı Kanun, 1479 sayılı Kanun ve 2926 sayılı Kanununa tabi olan sigortalılar ve hak sahipleri, sigortalının en son çalışmasının/hizmetinin geçtiği sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine başvurarak işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir.

 46. Ögretmen dedi ki:

  Merhaba 09/11/1992 de Meb de ögretmenligine basladim. 25/081970 dogumluyum. 1996 ve 2001 yillarinda toplam 2 yil ücretsiz dogum izni kullandim.Emekllik yasim 51(2021) gözükuyor. Eger dogum izinlerimin ödemesini yaparsam daha erken emekli olabilir miyim? Tesekkurler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Doğum izinlerinizi de ödeseniz yaş şartınız hizmete başlama tarihine göre hesaplandığından erken emekli olamazsınız. Eğer yaş şartını sağladığınız tarihte hizmet süreniz eksik olur ise bu yola başvurabilirsiniz.

 47. Sena baran dedi ki:

  İkiz cocuklar kaç çocuk olarak sayiliyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Sena Hanım merhaba,

   İkiz çocuklar borçlanma için tek doğum olarak sayılmaktadır.

 48. güngörözdemir dedi ki:

  MERHABA.1959 doğumluyum.17.05.1979 yılından sigorta girişim var.1400 iş günüm var.1 çocuğum var.doğum borçlanmasından yararlanabilirmiyim.ne zaman emekli olabilirim.TEŞEKKÜR ederim

  1. güngörözdemir dedi ki:

   sigortalı çalışma gün sayım.2400.dür.yanlış yazmışım.

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Çocuğunuz işe başlangıcından sonra dünyaya gelmiş ise 2 yıl borçlandıktan sonra kalan günlerinizi isteğe bağlı olarak yatırarak emekli olabilirsiniz.

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Çocuğunuz işe başlangıcından sonra dünyaya gelmiş ise 2 (720 gün) yıl borçlandıktan sonra kalan günlerinizi isteğe bağlı olarak yatırarak emekli olabilirsiniz.

 49. Seylap erdogan dedi ki:

  Mrb ben 2004 sigorta girisli olup isten ayrilma tarihim 2009 2011 ve 2013 te iki dogumum var dogum borclanmasi yapabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Seylap Hanım,

   Doğumdan sonraki 2 yılı borçlanma hakkınız var. Eğer birinci doğumdan sonra ikinci doğuma kadar 2 yıldan az bir süre var ise o süre kadar borçlanabilirsiniz. 2. doğum için 2 yıl borçlanabilirsiniz.

 50. Meryem dedi ki:

  Merhaba 1981 doğumluyum .kaydım 1997 Eylül 15 çalıştığım dönemlerde 2 çocuğum oldu şuanda çalışmıyorum emeklilik yaşım ve kaç gün prim ile emekli olabilirim öğrenebilir miyim. Ayrıca doğum borçlanması yaparak prim gün sayım doluyor mu

 51. ZELFİNAZ KUYUCU dedi ki:

  merhaba,

  22.02.1973 doğumluyum..15.05.1990 yılında ssk girişim var. 1993 yılında ve 2000 yılında doğum yaptım. 3.379 ssk günüm var ben nasıl emekli olabilirim….lcv…tşk ederim.

 52. Yurdagül Karakaya dedi ki:

  Merhaba ben 1964 doğumluyum.1988 sigorta girişim var.ilk çocğum17.09 1991 ikinci çocuğum 13.12.1992 üçüncü çocuğum 03.12.1993 doğumlu. Kaç gün doğum borçlanması yapabilirim ne zaman emekli olurum. teşekkürler.

 53. Aysel Altın dedi ki:

  merhaba ben 01.12.1969 doğumluyum.işe giriş tarihim
  25.06.1993
  Doğumlarım sırasıyla kasım1999,aralık 2006doğum borçlammasından yararlanabilirmiyim.ne zaman emekli olabilirim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Doğumlarınız sigortalılık başlangıcından sonra olduğunda her doğum için doğum sonrası çalışmadığınız en fazla 2 yılı borçlanabilirsiniz. Vedriğiniz bilgilere göre emeklilik şartlarınız;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1993 ile 23.05.1994 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 50 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5675’dir.

 54. Ayten Şahin dedi ki:

  Merhaba ben 45 yaşımdayım 1996 dan sigorta girişim var. 1375 pirim var 2 doğum bu verilere göre doğum borçlanması ile ne nasıl emekli olabilirim tşklr

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   2 çocuk için yaş aralıkları en az 2 yıl ve doğumlar sigorta başlangıcından sonra olmuş ise toplamda 4 yıl yanı 1440 gün borçlanabilirsiniz. Borçlanma ile birlikte 2815 gün priminiz olur. SSK lı bir işte çalışarak 3600 günü tamamlarsanız 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 55. Ela dedi ki:

  Merhaba ben 1981 dogumluyum.2001 den sigortam war.suanda 4 tane cocugum var calismiyorum .dogum borclandirmasindan yararlanabilirmiyim.ve ne kadar odemem lazim. ne zaman emekli olurum.tesekkur ederim..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Mevcut durumda sigorta başlangıcından sonraki doğumları borçlanabilirsiniz. en az 4500 gün ile 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 56. Filiz çelik dedi ki:

  Merhabalar. 25.07.1977 doğumluyum.sigorta okul staj başlangİç 1993. KızIm 2006 doğumlu.ne zaman emekli olabilirim.ve doğum borçlanması yararlanabiliyormuyum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Staj başlangıcınız emeklilik için başlangıç sayılmıyor ama doğum borçlanması için başlangıç sayılıyor. Eğer prim gününüz hiç yok ise 720 günlük borçlanma size emekli olmanız için yeterli olmaz.

  2. Filiz çelik dedi ki:

   2601 günlük prim ödemem var.

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   720 günü borçlandıktan sonra kalan günleri ssk 4a statüsünde çalışıp 3600 güne tamamlarsanız 58 yaşında emekli olursunuz.

 57. sibel taş dedi ki:

  1969 doğumluyum
  1986 ssk girişim var
  2 doğumum oldu 2 doğumuda 4 yıl kabul edersek kaç gün ssk ödemiş olunması gerekiyor

 58. Leyla özkal dedi ki:

  1996 temmuz ise giriş tarihim 05.07.1975 dogumluyum 1998 nisan ve 1999 ekim doğumlu iki kızım var birinden 18 ay birinden 2 yıl doğum borçlanma var odersin erken emekli olabiliyormuyum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Emekli olabilmek için en az 3600 güne ihtiyacınız var. Borçlanma ile birlikte 3600 günü doldurabiliyorsanız 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 59. şerife dedi ki:

  merhaba, annem 1951 doğumlu.ilk iş giriş tarih 01.08.1990(6 ay çalışmış-1991 ocak sonu çıkış verilmiş kardeşim 1990 kasım doğumlu,2015 den itibaren sigortalı ve şuan toplam 672 gün prim var.en erken ne zaman emekli olabilir , doğum borçlanması olabilirmi,ziraat bank kredi ile borçlanma ileemekli olabilir mi .

 60. Gönül Ergün dedi ki:

  Merhabalar 1991 ssk girisliyim yakladik 3.000 günüm vardı 2 çocuk borçlanması yaptım 2019 Nisan ayında günümü 5.525 tamamladığım takdirde emekli olacağım. Dolduramadigim takdirde nasıl olacak? Doldurana kadar bu uygulama geçerli mi?

 61. Nesrin Ocak dedi ki:

  01.02.1976 doğumluyum. 01.08.1989 ssk başlama tarihi.3356 prim günüm var. 2 çocuk için prim yatırSam ne zaman emekli olurum? Teşekkür ederim

 62. birgül dedi ki:

  Iyi gunler ben 1995 1997 tarihleri arasinda meslek lisesi okudum ve sigortamda ilk işe giriş tarihi olarak 17/06/1995 olarak gözüküyor toplamda 2580 gün primim var doğum tarihim 1978 ve 2003 yılından sonra ssk primim yok 2 cocuk annesiyim cocuk borclanmasiyla 3600 gunle yastan dolayi zamanı geldiginde emekli olabirmiyim bel fıtığından amaliyat oldum çalışamıyorum ne kadar daha pirimim olması gerekir emekli olabilmem için teşekkür ederim

 63. selma taskiran dedi ki:

  merhaba 24.04.1972 dogumlu almanyada yasayan bayanim buradaki sigorta girisim 01.09.1990 yili 2000 yilina kadar calistim su an ev hanimiyim.2015 de tr de ssk sigorta girisi yaptirdim.2015 yili sonundada tr,den emeklilik icin müracat ettim borc tahakkuk cetveli geldi 4745 borclandirilan gün sayisi hesaplamislar 5375 günden 46 yasindan itibaren 5375 gün sartini yerine getirdigin takdirde emekli olabilecegimi söylediler,ki su an 630 günüm eksik ve ben 29.03.2004 de alman vatandasligina gectim cifte vatandas degilim mavi kartim var,ve alman vatandasi olduktan tam 2 sene sonra 29.03.2006 da bir cocuk dünyaya getirdim sorum su alman vatandasligindan cikmadan 5375 günden 46 yasinda emekli olabilmem icin eksik gelen 630 günün yerine dogum borclanmasi yapabilirmiyim?böyle bir hakkim varmi ve ne sekilde olacak?cevabi ayriyeten e-mail olarakta gönderirseniz sevinirim kolay gelsin iyi calismalar.

  1. SGK Merkezi dedi ki:

   Yurtdışı borçlanması yapmış olduğunuz sürelerde doğum yapmış olduğunuz süreleri kapsıyorsa. Ayrıca doğum borçlanması yapamazsınız.

  2. selma taskiran dedi ki:

   merhaba sayin yetkili,öncelikle verdiginiz cevap icin tesekkür ediyorum. borc takakkuk cetvelinde 18 yasina girdigim tarih olan 24.04.1972 yilindan 29.03.2004 yili alman vatandasligina gectigim tarihe kadar olan türk vatandasliginda gecirdigim 14 yil yurt disi borclanmasi olarak zaten sgk tarafindan hesaplanmis.sizce bu durumda yurt disi borclanmasi yaptigim süreleri kapsiyormu dogum yapmis oldugum süre?sonucta buradaki sigorta girisim 01.09.1990 yili cocuk ise 29.03.2006 yilinda dogdu.yani sonucta almanyadaki sigorta girisi türkiye sigorta girisi olarak kabul edildigi ve cocukda sigorta girisinden sonra dogdugundan dolayi neden dogum borclanmasi yapamiyorum?detayli bir sekilde aciklarmisiniz?tesekürler

 64. TUGBA dedi ki:

  MERHABA BEN TUGBA URMAK 2003 OKUL SİGORTA GİRİSİM VAR SONRASINDA 2009 DA BASLAYAN 4 YILIK BİR SİGORTA GİRİŞİM VAR 1392 GÜNÜM. VE İLK DOGUM 2012 YILINDA YAPTIM DOGUMA 3 HAFTAYA KADAR CALISTIM.SONRASINDA DOGUM İZNİNE CIKTIM 4 AYA KADAR CALISMADIM SONRASINDA İŞ BASI YAPTIM SONRA CIKISIM VERİLDİ COCUKTAN DOLAYI 2 YILA KADAR CALISMADIM SONRA 1 AY KADAR BİRYERDE CALISMAYA BASLADIM 2 COCUGAMA HAMİLE OLDUGUMU ÖGRENINCE ORDANDA CIKTIM.2 SENE KADAR DA BUNDAN DOLAYI CALISAMADIM SIMDI 2 AYDIR İŞE BASLADIM ARADAKİ 4 YIL DOGUM BORCLANMASINI YAPABİLİRMİYİM.

  1. SGK Merkezi dedi ki:

   Her çocuk için en fazla 2 yıl toplamda ise 3 çocuk için borçlanma yapılabılır. 2 yıllık borçlanılacak süre içerisinde sigortalı günler var ise bunlar 2 yıldan düşürlür sigortasız olan günlerin borçlanması yapılabilir.

 65. aysen akıncı dedi ki:

  17.04.1973 dogumluyum 20.12.1989 ssk baslama tarıhım.1992 ve 1996 tarılerınde ıkı dogum yaptım.prim odemem 270 gun suan ssklı bır ıste calısmaya basladım emeklı olmak ıcın n yamam hangı sartlar gereklı

 66. Elnare dedi ki:

  Merhaba, ben 24.10.1981 doğumluyum.
  18.06.2013 yılından beri çalışıyorum. Tam 1,031 gün. Boşandım, 2 çoçuğun vekaleti üstümde. Çocuklar 9 ve 13 yaşında. Ben erken emekli ola bilir miyim? Devlet 2 çocuğu tek büyüten anneye nasıl emeklikte destek oluyor? Ve bunun için nereye baş vuru yapmam gerekiyor?
  Sorularımı cevaplarsanız çok memnun olurum. Teşekkürler.

 67. Mualla BAHAR dedi ki:

  Merhabalar,

  devlet memuruyum. 1996 yılında 72 gün ücretsiz izn kullandım (doğum yaptığım için) ödemesini de yapmadım. Ancak şimdi ödemek istiyorum emekli olacağım 1 yıl oynatıyor( 22 Aralık 86 da işbaşı yapmıştım bu 72 gün ilave olunca 5 mart 87 girişli sayılıyorum) Beni bilgilendirebilir misiniz?
  Şimdiden teşekkürler.

 68. Neriman dedi ki:

  Benim hiç SGK girişim yok 3 çocuğum var sgkli çalışırsam yararlana bilir miyim nasıl olur acaba

 69. Berna dedi ki:

  Merhaba
  Ben 06.10.2000 tarihinde işe giriş yaptım. 1.çocuğumu 2011 yılında nisan ayında doğurdum , 2.çocuğumu 2016 ocak ayında doğurdum.
  SGK hizmet dökümünde 5346 günüm var. Aşağıdaki yazıya göre emekli olabilirim. Ancak çocuklar olduğu için prim gün sayısında ne kadar düşülecek yani benim 7000 güne göre hesaplarsak kaç günüm kaldı bu konuda yardımcı olabilir misiniz?
  “GONDERDIGINIZ BILGILERE GORE YASLILIK AYLIGINA HAK KAZANMA KOSULLARI ASAGIDA BELIRTILMISTIR.
  KOSULLAR 58 YAS 7000 PRIM ODEME GUN SAYISI VEYA 58 YAS 4500 PRIM ODEME GUN SAYISI VE 25 YILLIK SIGORTALILIK SURESIDIR. “

 70. sakine aygün dedi ki:

  1987 sigorta girişliyim 1990 dan 2006 ya kadar ara vermek zorunda kaldım bu zaman zarfında biri 1991 ve 1998 yılı doğumlu 2 çocuğum oldu su anda 10 yıldır bir fiil çalışmaktayım doğum borçlanmasından faydalanabiliyor muyum tek çocuğa ne kadar ödeme yapmam gerekir bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?

  Teşekkür ederim.

 71. Hale dedi ki:

  Merhaba ben bugün itibariyle doğum borçlanması olan ücretimi bankaya yatırdım elimde makbuzum var evet ama yınede sisteme geçmişmidir kime sorabilirim yada internette sorgulama var mı nasıl emin olabilirim

 72. nilüfer dedi ki:

  merhaba 20/08/1972 doğumluyum 14/08/1987 de ssklı işe başladım 01/07/1992 05/02/1996 30/03/2012 doğumlu çocuklarım var doğumlardan sonra ara verip aralıklarla çalıştım 1864 günüm var ne zaman emekli olabilirim doğum borçlanması yapabilirmiyim

 73. Hanife Kılıçarslan dedi ki:

  Merhaba. Ben 02.01.1974 doğumluyum. İşe giriş tarihim 15.09.1990. Doğumlarım sırasıyla mart 2001, mart 2006, mart 2013 (ikiz). Doğum borclanmasindan yararlanabilir miyim, ne zaman emekli olabilirim? Teşekkür ederim

 74. FATİH dedi ki:

  Merhaba ,

  ben 12.05.1989 doğumluyum
  1870 gün pirimim var

  01.09.2006 sgk girim var ne zaman emekli olurum

 75. ayşe tuna dedi ki:

  Merhaba. 04.04.1971 doğumluyum. sigorta başlangıcım 10.09.1990. prim ünüm 4188. 10.10.2010 tarihinde doğum yaptım. doğum sonrası sigortasızlık gunum 4 ay. borclanma yaparak emekli olabilir miyim? bir de 1991-1996 tarihleri arasında calışmadıgım için boşluk var. geriye donuk borçlanma yapabilir miyim?

 76. Ruya dedi ki:

  Merhabalar annemin 1953 doğumlu ilk sigorta girişi 07/02/1974 1369 günlük bir çalışma hayatı olmuştur sigorta girişinden sonrada 5 doğum olmuştur nasıl emekli olabilir ve en önemli sorumda size çocuk borçlanmasını toplu olarak odeyebiliyormuyuz

 77. zehra dedi ki:

  1993 te ssk girişim var. 1996 dogumlu bir cocuğum ikinci cocuğum 2003 doğumlu bi cocugum var. cocuk borçlanması ödediğimde emeklilik yaşım 46 yaşa düşermi. şimdiden teşekkürler.

 78. yıldız dedi ki:

  Sayın yetkili,05.09.1982 doğumluyum,sigortaya başlangıç tarihim 21.06.2001 tarihidir.Şuan ki prim gün sayım 5016dır. Kısmi emeklilikten faydalanma şansım olabilirmi? bilgilendirebilirmisiniz.

 79. Figen KAYA dedi ki:

  merhaba 1972 DOĞUMLUYUM 1989 yılında ssk girişim var şu anda 2200 gün primim var sigorta girişimden sonra 3 çocuğum oldu eksik gün borçlanması yapabilir miyim ? ilginiz için şimdiden teşekkürler

 80. sevda dedi ki:

  1979 tarihinde doğdum 1994 de ilk sigorta başlangıcım var 2005 yılındada doğum yaptım yaklaşık 1800 gün primim var ne kadar daha çalışmam lazım emekli olabilmel için ve kaç yaşında emekli olabilirim. doğum borçlanması yaparsam ne kadar daha fiili hizmet vermem gerek. şimdiden teşekkürler saygılar

 81. BERRA dedi ki:

  merhaba,
  2015 nisan ayında doğum yaptım. 2015 ekim ayının son haftasında iş başı yaptım. süt iznim işe bağladığım tarihten itibaren bebeğim 1 yaşına gelene kadar mı oluyor. yoksa iş başı yaptığım tarihten itibaren 1 yıl mı oluyor? acil desteklerinizi rica ediyorum. teşekkürler

 82. BERNA YETER dedi ki:

  MERHABA BEN 1979 DOĞUMLUYUM 2001 TEMMUZ AYINDA İŞE BAŞLADIM. POLİS MEMURUYUM. 2 ÇOCUĞUMA DOĞUM BORÇLANMASI YAPABİLİRMİYİM. EMEKLİLİĞİMİ NE KADAR ETKİLER. YANİ NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Sigorta girişi sonrası çocuklarını olduysa doğum borçlanması yapabilirsiniz. 25 yıllık hizmet süresi sonunda emekli olabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 83. Nurgül Topkan dedi ki:

  İlk sigorta girişim 01.05.1987 toplamda 4223 gün prim ödeme günüm var
  06.06.1994 doğumlu bir çocuğum var
  Doğum borçlanması yapabilirmiyim. Yada bu şartlarda 3600 günden emekli olabilirmiyim

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Doğum borçlanması yapabilirsiniz. Zaten 5150 prim gününe ulaştığınızda normal emekli olacaksınız. Doğum borçlanması sonrası 200 gün civarı bir eksiğiniz kalıyor. Tavsiyem normal emekliliktir.

 84. Sibel tezel dedi ki:

  İsteğe bağlı ödeme yaparken doğum yapılınca doğum borçlanması yapılabiliyormu?

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Maalesef yapamıyor.

 85. necmiye dedi ki:

  1964 doğumluyum 2000 sigorta başlangıç 4500 pirimim var ne zaman emekli olurum çocuğum var ama 2000 den önce doğum yaptım yararlana bilirmiyim

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Doğum borçlanmasından yararlanamıyorsunuz maalesef. 58 yaş ve 7000 prim günü şartlarını sağladığınızda emekli olabilirsiniz.

 86. hatice dedi ki:

  1971 doğumluyum 2004 de sigorta başlangıç 1500 gün pirimim var 2007 doğumlu bi,r çocuğum var ne zaman nasıl emekli olabilirim.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Normal emeklilik şartlarınız 58 yaş ve 7000 prim günüdür. Doğum borçlanması ile prim günlerinizi arttırabilirsiniz.

 87. hulya gozubuyuk dedi ki:

  benim prim gunum doldu sadece yası bekliyorum 1992 giriliyim 2 dogum yaptım yasımı geri cekermi doğum

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Doğum borçlanması yaşı geriye çekmemektedir, Hülya Hanım.

 88. ebru dedi ki:

  Merhaba annem 1963 doğumlu 1980-1981 yılları arasında sigortalı olarak çalışmış sonrasında çalışmadı 1985-1988-1996 yıllarında üç doğum yaptı doğum borçlanması yaparak emekli olarbilir mi ve kaç yılında emekli olabilir

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Doğum borçlanması yaparak prim günlerini arttırabilir. 5000 prim gününe ulaştığında emekli olabilir. 3600 prim gününe ulaştığında da kısmi emekli olabilir.

 89. tuğçe dedi ki:

  06.02.1996 yılında ılk sigortam başladı 3050 gun sayım var fakat 2008 yılında çocuk doğurdum.
  ben ne kadar daha çalışmam lazım?
  benim çocuk borcum ne kadar çıkıyor?

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Doğum borçlanma miktarını SGK müdürlüklerinde hesaplatabilirsiniz. 5825 prim gününü tamamladığınızda 52 yaşında emekli olabilirsiniz, Tuğçe Hanım.

 90. funda dedi ki:

  merhaba ben 14.10.1998 tarihinde staj yaptım şu an sigorta giriş tarihimde bu tarih olarak gözüküyor.Fakat sgk lı olarak ilk işe giriş tarihim 04.10.1999’dur.02.02.2016 tarihinde doğum yaptım.Benim sorum kendi isteğim ile işten ayrılıp kıdem tazminatımı alabilirmiyim?Aynı işyerinde 16 yıldır çalışıyorum.Daha önce sgk’ya gittiğimde bu yasadan 9.9.199 tarihinden önce sigortalı olanlar yararlanıyor denmişti.Benim 25 yıl sigortalı olmam gerektiği söylenmişti.Arada ki boşluğu doğum borçlanması yapabilimiyim?Böylece giriş tarihim 1998 tarihine çekilir mi?Kıdem tazminatı alabilir yazısı alabilirmiyim?Teşekkürler.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Funda Hanım.

 91. fatma yılmaz dedi ki:

  Annem 1983 ten beri Tarım sigortalı ama gün sayısı eksik 1960 doğumlu toplam 17yıl kadar ödeme yapıldı bunu 7200 e tamamlamak gerekiyormuş peki doğum borçlanması yapabilirmi ?

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Doğum borçlanması yaparak primlerinizi arttırabilirsiniz, Fatma Hanım.

 92. ayse genc dedi ki:

  Merhabalar, 1975 dogumluyum. 1993 1mayis sgk girisliyim.01 kasim 2010 cikisliyim. 6800 prim gunum var. Erken emeklilikten yararlanabilirmiyim…ne yapmam laxim

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   49 yaşında emekli olabilirsiniz, Ayşe Hanım. En erken bu yaştan emekli olabilirsiniz.

 93. Hayriye Uçar dedi ki:

  Sigorta girişim 1990-1993 arası çaıştım sonra 2015 e kadar caısmadım 2 çocuğum var emekli olabiilirmyim

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Doğum borçlanması yapabilirsiniz. Prim günlerinizi arttırıp en erken 3600 prim günüden emekli olabilirsiniz, Hayriye Hanım.

 94. gülnur dedi ki:

  merhaba ben gulnur 26. 5.1982 dogumluyum. 1998 temmuz sıgorta numarası ve fıili iş başlangıcım 3730 gunçalışmışlığim var 30 hazıran 2015 işi bırakışım 15 sene 3600 gun kısmı emeklılıkten yararlandım temmuz 2010 ve ekım2013 doğumlu 2 cocuğum var ne zaman emeklı olurum ve ne kadar doğum borçlanması yaparım yardımcı olurmusunuz

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   3600 prim gününden emeklilikten yararlanmışsanız yaş beklemek zorundasınız. Doğum borçlanması yalnızca prim günlerinizi arttırır, Gülnur Hanım.

 95. emine dedi ki:

  Merhabalar annem 1964 dogumlu sigorta girisi 1994 yili 2 yil 4 cocugu var ama sigortaliliktan sonra dogan 1 cocuk emekli olabilmesi icin ne yapmamiz lazim .. ayrica koltuk alti by pass ameliyati oldugu icin sol elini tam kullanamamakta ne yapmamiz gerekli bilgi verirseniz cok sevinirim hayirli aksamlar

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   1 çocuk için doğum borçlanması yapabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Emine Hanım.

 96. ayse turk dedi ki:

  sigorta giriş tarihim 15,08,1997 çocuklarımın doğum tarihleri biri16,08,2010 diğeri 05,03,2013 ikinci çocuğum 14 aylykken işe başladım doğum borçlanmam nasıl oluyor acaba cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

 97. ayse turk dedi ki:

  sigorta giriş tarihim 15,08,1997 çocuklarımın doğum tarihleri biri16,08,2010 diğeri 05,03,2013 ikinci çocuğum 14 aylykken işe başladım doğum borçlanmam nasıl oluyor acaba

 98. ayse turk dedi ki:

  15.08.1997 yılında sigortam başladı 2 çocuğum var biri 3,5 diğeri 14 aylıkken çaloşmaya başladım doğum borçlanmasını nasıl yapabilliyormuyum ikinci çocuğum 2 yasına girmeden çalışmaya başladığım için ikinci çocuğumu borçlanabiliyormuyum bilgilendirirseniz çok minettar olurum

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Doğum borçlanması yapabilmeniz için doğumdan önce sigorta girişiniz bulunmalı. Bu durumda maalesef doğum borçlanması yapamıyorsunuz, Ayşe Hanım.

 99. emine avcı dedi ki:

  merhaba
  ben 1996 sigorta başlangıcım var 300 gün pirim var ben hep yaslı ve çocuklara baktım sigortam olmadı evlerinde baktım çocuklarım sigorta başlangıcından önce oldu ben nasıl emekli olabilirim evlerinde çocuklara be yatalak insanlara baktığımı kanıtlarsam emekli olabilirmiyim tşk ederim

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Sigorta primlerinizin yatması gerekirdi. Sigorta başlangıcından önce olan çocuklarınız içinde borçlanma yapamıyorsunuz maalesef, Emine Hanım.

 100. sedat yılmaz dedi ki:

  kolay gelsin 02.02.1960 doğumluyum. 1977 de 68 günlük çalışma kaydım var. 3 çocuk borçlanması yaptığım zaman kaç günde ve kaç yasında emekli olabilirim teşekürler

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   primlerinizi 3600 e tamamladığınızda erken emekli olabilirsiniz. Normal emeklilik için 5000 prim gününüz bulunmalıdır.

 101. HİKMET KÜP dedi ki:

  Merhaba,
  27.05.1966 doğumluyum.2013 yılında çalıştığım işyerinden emekli oldum.Emekli maaşı alıyorum ve halen emekli olduğum işyerinde çalışmaktayım.
  Haziran 2015 yılında özel bir hastanede makat ile ilgili bir ameliyat oldum.Hastaneden 2 haftalık rapor aldım.Çalışamadıgım bu sürede işyerimden
  raporlu olduğum zaman maaşımdan kesildi.Sgk dan da ödeme alamadım.Şimdi
  aynı hastalıktan tekrar ameliyat olmam gerekiyor.Tahminim yine 2 hafta çalışamayacağım.Yine raprlu olacağım ama para yine ödenmeyecek.Bunun
  başka bir yolu varmı? Emekli olunca hastalanılmaz diye bir kural varmı?
  Geçerli olmayacaksa rapor yazmanın bir manası varmı ?
  Bilgilendirirseniz memnun olurum.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 102. selma dedi ki:

  merhabalar;
  ben 18/07/1971 doğumluyum
  05/01/1989 ssk girişliyim. 4494 prim günüm var.
  1995 ve 2005 doğumlu iki cocuğum var.
  doğum borçlanması yaparak hemen emeklı olurmuyum.
  doğum borçlanması nasıl yapılıyor.Taksitlemi, yoksa nakitmi.Taksitle ise borç bitene kadar emekliliği hak ediyormuyum. Benim ne kadar doğum borçlanmam olur.
  teşekkür ederim.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   İki doğum borçlanması yaparak prim günlerinizi tamamlayabilirsiniz. Ancak yaşı beklemek durumunda kalıyorsunuz. Taksitle ödeme durumu olamıyor, Selma hanım.

 103. muazzez dedi ki:

  merhaba ben 1974 doğumluyum 1990 yılında sigortalı oldum 1800 ze yakın primim var doğum yaptıktan sonra işi bıraktım şimdi doğum borçlanması yapmak istiyorum emekli olmama doğum borçlanması da yetmiyor geri kalan günün borçlanmasını çalışmadan yapabilir miyim illa sigortal ımı olmam gerekiyor

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Doğum borçlanmasından sonra kalan günler için isteğe bağlı sigorta ödeyebilirsiniz, Muazzez Hanım.

 104. nimet dedi ki:

  Merhaba ben sigortalı olduğum süre zarfında 2011 yılında doğum yaptım Doğum iznim bittikten sonra işten çıkarıldım. Doğum borçlanması yapabilirmiyim

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Evet yapabilirsiniz, Nimet Hanım.

 105. sedef dedi ki:

  Merhaba sigorta girişim 1999 2011 yılında 1 çocugum oldu 6 ay ücretsiz izin kullandım daha sonra işe başladım dogum borçlanması 6 ay için yaptırabiliyormuyum

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Doğum borçlanması yaptırabilirsiniz. Tek çocuk için 2 yıl ödeyebilirsiniz.

 106. fatma dedi ki:

  Ben 01.01.2014 girişliyim .09.11.1967 doğumluyum. SSK da çalışmaktayım.Şu anda 660 günüm var ve 3 çocuk borçlanması yaptığım zaman kaç gün ve kaç yaşında emekli olabilirim ?

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   3 çocuk borçlanması 2160 prim gününe eşittir. 58 yaşında emekli olabilirsiniz. 9000 prim gününü sağlamanız gerekir.

 107. SELMA ERKABLAN dedi ki:

  Merhaba, 1982 de sadece 1 ay ödenmiş SGK pirimim bulunuyor.Emekli olabilmem için ne kadar ödemem gerekiyor.Olabilir miyim?

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   5000 prim günü şartını sağlamanız gerekiyor.

 108. burcu dedi ki:

  DOĞUM TARİHİ : 03.03.1963
  İŞE GİRİŞ TARİHİ: 16.06.1986
  PRİM ÖDEME GÜN SAYISI : 3245

  ** 15 yıl 3600 gün ile SGK dan yazı alıp ayrılırsam durumum ne olur?

  ** 5150 günü tamamlayabilmesi için 2 çocukla doğum borçlanması yaparak 1440 gün (4 yıl ) borçlanarak yaklaşık 15.000 TL ödemesi gerek. Bu şekilde emekli olabilirim sanırım.

  İki ihtimalle de emekli olabiliyorum sanırım. Ancak 5150 ve 3600 arasında maaş anlamında çok fark olmayacaksa doğum borçlanması yapmama gerek yok sanırım. Bilgilendirirseniz çok memnu olurum. Teşk.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 109. zehra küçük dedi ki:

  ben 1965 doğumluyum. 24.12.1992de isteğe bağlı sigorta yaptırdım.2000de terk ettim 07.04.2005de mecburi sigortam başladı. 6507 gün primim var 2002de doğum yaptım doğum borçlanması yaptırabileceğim söylendi doğum borçlanmasını 2015 aralık ayı içmde yaptırırsam maddi açıdan dahamı karlı olurum

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 110. sinem demir dedi ki:

  merhaba,
  doğum tarihim_16,09,1979
  türk hava yolları işe giriş tarihim_15.07.1998 (aynı zamanda ssk başlangıç tarihim – daha önce herhangi bir yerde çalışmadım.)
  prim ödeme gün sayım 5260
  tabi almış olduğum 2 adet ücretsiz izin var
  bunlar etkiler mi bilemiyorum

  2 çocuğum var
  1. 31.07.2007
  2. 07.07.2010
  emeklilik şartlarımın ne durumda olduğu konusunda bana bilgi verebilmeniz mümkün olur mu?

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   http://www.ssk.biz.tr/sgk-dogum-borclanmasi/ yazımızdan gerekli bilgileri alabilirsiniz.

 111. Emine set dedi ki:

  24.01.1969 doğumluyum.1.7.1994 de işe girdim.3492primim var.emeklilik için gerekli şartları öğrenmek istiyorum.çocuk borçlanması yapmak istiyorum.ne kadar ödemem lazım

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   5750 prim günü ve 51 yaş şartını sağlamanız gerekir. Doğum borçlanması yapabilmeniz için ssk girişinden sonra doğum yapmanız gerekiyor.

 112. GÜLNAZ YURDAGÜL dedi ki:

  1.1.1967 doğumluyum. İlk sigorta girişim 14.05.1986. Buradan 203 gün sigortam var. 02.03.2012 tarihinden bu yana isteğe bağlı bag-kur primi ödemekteyim. üç doğum borçlandığım takdirde ne zaman emekli olabilirim?

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Hizmet birleştirme işlemi gerçekleştirmelisiniz. SGK müdürlüklerinden emeklilik şartlarınız ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

 113. AYNUR KOCA dedi ki:

  Merhabalar…20 Nisan 1971 doğumluyum.20 mayıs 1989 yılı sigorta girişliyim.970 gün prim ödemem var.1995 ve 2004 doğumlu olmak üzere iki çocuk sahibiyim. Çocuklarım için borçlandığımda en erken kaç yaşımda emekli olabilirim. Şimdiden teşekkürler…

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   http://www.ssk.biz.tr/sgk-dogum-borclanmasi/ yazımızdan gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz.

 114. nezahat dedi ki:

  1989sskya girisim var bir sure ssksiz calistim.2008de kizim oldu .dogumdan bir ay sonra ssk oldu.dogum borclanmasi yapabiliyormuyum.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Evet yapabilirsiniz.

 115. nezahat ustun dedi ki:

  merhaba.ben 1989 ssk ya girisim var.bildigim kadarıyla 5200 iş gunu 46 yasımı doldurdgum 20019 da emeklı olacagım.ancak 2008 de bir kızım oldu.bir sure ssk calıstım ve kızım olduktan bir ay sonra ssklı oldum.şimdi ben kızımı satın alma hakkım varmı.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 116. MURAT dedi ki:

  MERHABA
  EŞİM 23.07.1975 DOĞUMLU
  1992- 2000 YILLARI ARASI:2050 GÜN SSK PRİMİ VAR
  1996 VE 2010 YILLARINDA 2 DOĞUM YAPTI
  2 ÇOCUK İÇİN 1440 GÜN BORÇLANMA YAPTIĞIMIZ ZAMAN 3490 GÜN PRİM OLDUĞUNA GÖRE NE KADAR DAHA PRİM YATIRARAK, KAÇ YAŞINDA EMEKLİ OLABİLİR?
  TEŞEKKÜRLER.

  1. MURAT dedi ki:

   MERHABA
   EŞİM 23.07.1975 DOĞUMLU
   1992- 2000 YILLARI ARASI:2050 GÜN SSK PRİMİ VAR
   2006 VE 2010 YILLARINDA 2 DOĞUM YAPTI
   2 ÇOCUK İÇİN 1440 GÜN BORÇLANMA YAPTIĞIMIZ ZAMAN 3490 GÜN PRİM OLDUĞUNA GÖRE NE KADAR DAHA PRİM YATIRARAK, KAÇ YAŞINDA EMEKLİ OLABİLİR?
   TEŞEKKÜRLER.KOLAY GELSİN.

  2. Yusuf Karataş dedi ki:

   http://www.ssk.biz.tr/sgk-dogum-borclanmasi/ yazımızdan gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

  3. Yusuf Karataş dedi ki:

   5525 prim günü ve 48 yaş emeklilik şartlarıdır.

 117. nergis dedi ki:

  1997 de doğum yaptım. 697 gün borçlanma yaptım. Fakat 4a hizmet dökümünde sadece prim gün sayısı var. Ödeme yaptığım tl 0 olarak gözüküyor. Neden yatırdığım miktar yazılmıyor.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Bu miktarlar E-Devlette gözükmüyor. SGK müdürlüklerinden ya da Alo 170 SGK hattından detaylı bilgi alabilirsiniz.

 118. nergis dedi ki:

  sigorta girişim 01/11/1994. 2008 den sonra 724 gün isteğe bağlı sigorta ödedim. Şu an sigortalı olarak çalışııyorum.Toplam5467 gün primim var. Ne zaman emekli olurum.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   51 yaş ve 5750 prim günü şartlarını sağladığınızda emekli olabilirsiniz.

 119. FATMA GÖKÇEN TEZEL dedi ki:

  MERHABA İLK İŞE GİRİŞİM 01/10/1999 ŞUAN PRİMGÜN SAYIM 5020.ARA VERMEDEN ÇALIŞMAKTAYIM.2009 YILINDA 1 DOĞUMUM VE 2016 DA İKİNCİ DOĞUMUMU YAPACAĞIM İKİZ GEBELİK.KAÇ GÜN DOĞUM BORÇLANMASI YAPABİLİRİM.DOĞUM BORÇLANMASI YAPARSAM BENİM İÇİN YARARLI OLURMU.TEŞEKKÜRLER.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   http://www.ssk.biz.tr/sgk-dogum-borclanmasi/ yazımızda detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 120. Cihan dedi ki:

  Annem doğum yılı 1965 1995 yılı 1 senelik sigortası var 1 senenin içinde 1 çocuk oldu Ozaman dan beridir calismiyor 1 kardeşim daha oldu emekli olabiliyormu borçlanmayla

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Doğum borçlanması yapabilir. En az 3600 prim gününe ulaşması gerekir emeklilik için

 121. Serap torun dedi ki:

  1972 doğumluyum.1994 yılından beri röntgen teknisyeniyim.1996 ve 2010 yıllarında sağlıklı doğumlar yaptım. 1996 da bir yıllık doğum sonrası 2015 te mazeretsiz bir yıl ücretsiz izin aldım. Doğum sonrası borçlanmak ta dahil en erken ne zaman emekli olurum. Teşekkürler.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   http://www.ssk.biz.tr/sgk-dogum-borclanmasi/ yazımızdan gerekli bilgileri alabilirsiniz.

 122. ayla kasımoğlu dedi ki:

  ben 1969 doğumluyum 1 10 1986 sigorta girişim var 1988 1990 ve2000 doğumlu üç çocığum var 90 gün pirimim var doğum borçlanması yaparak nasıl ve ne zaman emekli olabilirim yardımcı olursanız sevinirim

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Doğum borçlanması ile prim günlerinizi arttırabilirsiniz. En erken 3600 prim gününden emekli olabilirsiniz.

 123. faruk sargın dedi ki:

  hocam eşim doğumdan önce sigortalı çalıştı ama hamile iken ve doğum yaptığında çalışmıyordu doğum borçlanması ödeye bilirmiyiz

  1. Hürcan Karataş dedi ki:

   Evet ödeyebilirsiniz.

 124. faruk sargın dedi ki:

  iyi günle hocam eşim 20 eylül 1999 işe girişli 1800 gün pirimi var 3600 ödeyerek tamamlasak 3600 den emekli olurmu

  1. Hürcan Karataş dedi ki:

   SSK başlangıç tarihi nedeniyle 3600 günden yararlanamıyor. 4500 prim gününüden emekli olabilir.

 125. Sevil B. dedi ki:

  Merhaba 1965 doğumluyum ve ilk çocucuğumu 1980 de 2. sini ise 1987 de dünyaya getirdim o zaman sgk lı değildim. 30/12/2006 da ilk sigorta başlangıç günüm. Doğum borçlanması yapabilir miyim? Şuana kadar ödenen sgk primim 566 gün…Emeklilik maaşımı en kısa hangi koşullarla alabilirim yardımcı olabilir misiniz rica etsem?

  1. Hürcan Karataş dedi ki:

   Doğum borçlanması yapamıyorsunuz. 7000 prim günü ve 58 yaş doldurulması gereken şartlardır.

 126. Ssk hakkındaki tüm sorulara bu sayfadan cevap alabiyorum. Sayfada sorulmuş olan sorulara ve cevaplar için teşekkürler

 127. erkan yazıcı dedi ki:

  -2013 nisan ayında babam vefat etti.annem ben ve kardeşime yetim maşı bağladılar ssk dan.maaş bağladıklarında ssk lı olarak çalışmaktaydım.
  -2015 ocakta 18 yaşımı doldurdum.devlet benden 2014 ekim ayında maaşımı kesti.
  -2015 haziranda ssk dan yazı geldi yersiz ödeme yapıldığı için 1100 tl.geri istiyor.
  -18 yaşımı doldurana kadar maaş almam gerek miyor mu?

  1. Hürcan Karataş dedi ki:

   18 yaşına kadar maaş alabilirsiniz. SGK müdürlüklerine giderek durumunuzu belirtin borca itiraz edebilirsiniz.

 128. turkan yucal dedi ki:

  1994 yılında sigoratlı oldum.1996 yılında dogum yaptım ama sadece 40 gün izin kullanıp işe geri döndüm.fakat 1994 ve 1995 yıllarında doğumla ilgisi olmayan ödenmemiş eksik günlerim var.sgk 1994-95 yıllarındaki eksik günlerimi doğum borçlanması yapabileceğimi söyledi.bu yılları gerçekten borçlanabilirmiyim yoksa benmi yanlış anladım.çok teşekkürler.

  1. Hürcan Karataş dedi ki:

   Doğum borçlanmasından bahsetmişler, doğum borçlanması ile tek çocuk için 2 yıl borçlanabilirsiniz.

 129. Hanife Kalender dedi ki:

  1988 yılında öğretmen olarak işe başladım. 1994 yılında istifa ettim. Daha sonra 2 yıl sigortalı olarak çalıştım. 3260 gün ödenmiş pirim günümüzde var.10 ay oldu tarım sigortası yatırıyorum.1966 doğumluyum. 2 çocuğun var. Ne kadar borçlanarak ve ne zaman emekli olabilirim. Bir de 7 yıllık öğretmenlik yaptığından dolayı o tazminatı alabilir miyim. SSK mı emekli sandığından mı emekli olabilirim. Teşekkürler.

  1. Hürcan Karataş dedi ki:

   Son yıllarda hangi kurumdan daha çok priminiz varsa o kurumdan emekli olursunuz. Tek çocuk borçlanması prim gününüzü 3600 e tamamlar ve emekli olabilirsiniz. İstifa ettiğiniz için tazminat alamazsınız.

 130. DERYA DEMİR dedi ki:

  01 01 1970 doğumluyum.10 06 1991 sigorta girişliyim 1623 pirim gün sayım var 2 çocuktan doğum borçlanması yapabiliyormuşum kalan pirim günlerimide borçlanabilirmiyim emekli olabilirmiyim

  1. Hürcan Karataş dedi ki:

   Doğum borçlanması yapabilirsiniz. 3600 prim gününü tamamladıktan sonra emekli olabilirsiniz.

 131. emine dedi ki:

  1962 doğum tarihim 11.11.1985 ssk başlangıcım 24.7.1989işten çıkış bundan üç yıl sonra bir doğumum var 2008 de isteğe bağlı bağkur ödedim 1479 gün var 13.10.2013 ssk giriş31.3.2014 de çıkışbu tarihden sonra ek 5 ödüyorum. ssk 2842 gün bağkur 1479 gün toplam 4321 günüm oluyo doğum borçlanması yapabiliyormuyum ben ne zaman emekli olabilirim.10.9.1962doğum tarihim.yanıtlarsanız sevinirim teşekkürler

  1. Hürcan Karataş dedi ki:

   Doğum borçlanması yapabilirsiniz. Ancak borçlanma yaptıktan sonra hizmet birleştirmesi yapmanız gerekir. Şuan emeklilik tarihinizi söylemek çok güç. Bir çok kurumdan hizmetiniz var. SGK müdürlüklerinde hizmetleri birleştirin daha sonra emeklilik şartlarınız belli olacaktır.

 132. isimsiz dedi ki:

  SSK ..05.09.2002 yılında basladı birinci çocuğum 05.011993 yılında dogdu.İkinci cocuğum05.06 1997 yılında doğdu.üçüncü cocuğum 12.12.2014 doğdu emeklilik yaşımı öne çekme hakkım var mı şuan doğum iznindeyim.

  1. Hürcan Karataş dedi ki:

   Emeklilik yaşınızı öne çekme hakkınız bulunmuyor.

 133. GULCAN dedi ki:

  2002 de iş e giriş yaptım ve 12 yıl çalıştım şimdi çıkış yapsam tazminat alma hakkım var mı?

  1. Hürcan Karataş dedi ki:

   Ancak emeklilik ya da haklı sebepler ile işten çıkmanız durumunda tazminat alabilirsiniz.

 134. ufuk dedi ki:

  Annem 2008 girisli ondan onceki yillar icin cocuk borclanmasi yapabilir mi

  1. Hürcan Karataş dedi ki:

   Hayır öncesi için çocuk borçlanma durumu olamıyor.

 135. özlem dedi ki:

  İyi günler. Annem 19.5.1960 doğumlu 19.4.1977tarihinde itibaren 144 günü var. 4 kardeşiz doğum borçlanması yapılabilir mi toplam ne kadar ödememiz gerekir kac günden emekli olabilir ve ne kadar daha prim ödememiz gerekir kac yılında emekli olabilir ?

  1. Hürcan Karataş dedi ki:

   3 çocuk için doğum borçlanması yapabilirsiniz. Ödeme miktarı için SGK müdürlüklerine başvurunuz.

 136. Cemal Öncü dedi ki:

  Eşim 20.01.1989 yılında Öğretmen olarak göreve başladı(Emekli sandığı) ve 15.02.1993 yılında da istifa etti.
  SSK sigorta müracatımız ve 01.01.2012 tarighinde oldu ve işe başladı ve bugüne kadar da çalışmakta.
  Bu süre içinde;
  1991 yılında(emekli sandığında iken) birinci çocuğumuz oldu.1999 yılında da 2.çocoğumuz oldu ancak 1 yıl yaşadı.
  Bu 2 süreyi 3 yıl olarak borçlanabilirmiyiz?
  Eğer borçlanabiliyorsak emekli sandığı başlangıç tarihi ve sigprtalılık süresi toplam kaç günümüz olur?
  Daha kaç günümüz daha var emekli olabilmek için?
  Teşekkür ederim.
  Cemal Öncü

  1. Hürcan Karataş dedi ki:

   Doğum borçlanması yapabilirsiniz. SSK hizmetlerinize eklenecektir. Hizmet birleştirme işlemi uygulamanız gerekir. Bunun için SGK müdürlüklerine başvurmalısınız. Daha sonra emeklilik şartlarınız belli olacaktır.

 137. Ömer dedi ki:

  Merhaba annemin 1986 yılından girişi var 1990 da ablam 1997de ben doğdum annem 4,5 yıldır kesintisiz çalışıyor ne zaman emekli olabilir

  1. Hürcan Karataş dedi ki:

   Doğum borçlanması yapabilirsiniz. Toplam prim günlerinizi ve annenizin yaşını yazabilirseniz yardımcı olabiliriz.

 138. ismet dedi ki:

  eşim 1972 dogumlu sgk girişi 1990 ilk doğumu 2000 yurtdışında ikinci dogumu 2010 tarihindeve çifci sikortası idi dogum ödemesi yapabilirmi

  1. Hürcan Karataş dedi ki:

   Evet doğum parasından yararlanabilirsiniz. Ancak yurt dışındaki doğum hakkındaki sorularınızı Alo 170 SGK hattında sorabilirsiniz.

 139. GÜLESER dedi ki:

  ticaret meslek lisesinde yaptığım staj sigorta başlangıcı sayılır mı bunun için okuldan nasıl bir belge alınması gerekir

  1. Hürcan Karataş dedi ki:

   Şuan için staj sigorta kapsamında sayılmıyor.

 140. CEYDA dedi ki:

  14.11.2008 de hamilelik sebebi işten çıkarıldım 20.06.2009 tarihinde doğum yaptım doğum borçlanması yapabilir miyim? yapabilirsem kaç gün ne kadarlık bir borçlanma yapabilirim?

  1. Hürcan Karataş dedi ki:

   Doğum borçlanması yapabilirsiniz. Hesaplama için yazımızı inceleyebilirsiniz.

 141. CANAN VURAN dedi ki:

  ssk baslangıcım 14,05,1999

  dogum yılım 12,04,1989

  aktıf calısıyorum. tek cocuguma bende Dogum borclandırmasından faydalanabılırmıyım

  1. Hurcan Karatas dedi ki:

   Çocuğunuz sigorta girişinden sonra doğmuşsa, doğum borçlanması yapabilirsiniz.

 142. sevgi söylemez dedi ki:

  Iyi aksamlar ben mke kurumun da kit memuru olarak calismaktayim dogumdan sonra kullanmis oldugum ucretsiz iznimin 3 aylik kismini seflik sinavina senemin yeterli olmasi icin borclanmak istiyorum kurumumum personel daire baskanligi 657 mevzuatina gore 68-b bendinden kaynakli borclanmamin senemi doldurmayacagi konusunda bilgi vermistir bu konu hakkinda bilgi almak istiyorum borclanarak sunav icin sart kosulan senemi doldura bilir miyim tesekkurler

  1. Hurcan Karatas dedi ki:

   Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 143. nasibe dedi ki:

  Unuttugum seyler var cocuklar arasi en az uc sene dogumdan once sigortaliydim

  1. Hurcan Karatas dedi ki:

   3 çocuk için doğum borçlanması yapabilirsiniz.

 144. nasibe dedi ki:

  62yasindayim.1975 sigorta girisim var 715 gun yatirildi 4ya cocugum var kac tanesinden yararlaniyorum. Ve kac sene daha odemem gerekir.simdiden tesekkurlwr

  1. Hurcan Karatas dedi ki:

   Doğumlar sigorta girişinizden sonra ise 3 çocuk için doğum borçlanması yapabilirsiniz.

 145. alime kaya dedi ki:

  merhabalar 1.8.1970 doğumlu 1.10.1991 sigorta girişliyim.çocuklarım 29.3.1991 ve 10.4.1998 doğumlu .ne zaman emekli olabilirim ve çocuk indiriminden faydalanabiliyormuyum?teşekkürler

  1. Hurcan Karatas dedi ki:

   2.çocuğunuz için doğum borçlanması yapabilirsiniz. Emeklilik şartlarınızı aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz. Doğum borçlanması yapacak olursanız tek çocuk için 2 yıl yani 720 gün prim mevcut priminize eklenecektir.
   http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/

 146. figen dedi ki:

  merhaba ben 13.09.1971 doğumluyum.08.05.1990 yılında ilk sigorta girişim yapıldı ve 2 yerde calıştım halen çalışıyorum .Toplam 1099 günüm var. ilk çocuğumu 14.02.1995 te ikinci çocuğumu 07.03.1999 da doğum yaptım . Ben nezaman emekli olabilrim doğum borçlarımı düşünce ne kalır bana sağlıklı bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler.

  1. Hurcan Karatas dedi ki:

   Doğum borçlanması ile her çocuk için 2 yıl yani 720 gün borçlanabilirsiniz. İki çocuk için 1440 prim günü ödeyebilirsiniz. En erken 3600 günden emeklilik içinde kalan primlerinizi tamamlayıp yaş şartını sağladıktan sonra emekli olabilirsiniz.

 147. Kamer cankurt dedi ki:

  Merhaba. Ben Kısa bir süre çalıştım. Sonra ayrıldım. Eşimin ssk sından yararlanıyorum.
  27.08.2010 da bir erkek çocuk sahibi oldum.
  02.11.2014 de bir erkek çocuk sahibi daha oldum.
  Devletten çocuk parası alabiliyormuyum.
  Ne kadar almalıyım? Ve nasıl? Nereden?
  Tsk ederim

  1. Hurcan Karatas dedi ki:

   Yeni çıkan bir durum olduğu için çocuk parası 2015 mayıs ayından sonra doğan çocuklarda geçerli olacaktır.

 148. nilgün uygun dedi ki:

  1965 doğ 1991 1994 arası 450 gün prim ödenmiş 2001doğum yaptım şu anda ekim 2014 ten beri bağkur ödüyorum doğ borçlanması yapıp 1800gün doldurup gerisini borçlanabilirmiyim ne zaman emekli olurum teşekkürler

  1. Hurcan Karatas dedi ki:

   Doğum borçlanması yapabilirsiniz. Ancak borçlanma konusunda detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

Sorunuzu Yazın