2019 – DOĞUM BORÇLANMASI HESAPLAMA2019 Doğum borçlanması hesaplamak, her yıl değişen brüt asgari ücret baz alınarak yapılan bir işlemdir. Sigortalı olarak çalışan kadınlar, yaptıkları doğumlar için hem izin hem de doğum parası almak hakkına sahipken doğumları için SGK’ya borçlanabilmektedir. Bu sayede kadınlar için erken emeklilik fırsatı yakalama şansı oluşmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılan başvuru sonrasında doğum öncesi ve sonrasında alınan izinleri hizmet günü olarak saydırmak mümkündür. Sigortalı bir kadının üç çocuğu var ise en fazla 2160 güne kadar doğum borçlanması yaparak, emeklilik tarihini erkene çekme şansı vardır.

Kimler Doğum Borçlanması Yapabilir, Şartları Nelerdir?Bir kadının doğum borçlanması yapabilmesi için bazı şartlara uygunluk sağlaması gerekmektedir. Şartlara uygunluk sağlanmadığında doğum borçlanması yapılması mümkün değildir. Doğum borçlanması emeklilik ihtiyaç olan gün sayısı kadar yapılabilmektedir. Doğum borçlanması şartları şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Sigortalı olarak çalışan kadının, sigortası doğumdan önce yapılmış olmalıdır.
 • Doğum borçlanmasının yapılacağı sürede çocuğun sağ olması gerekmektedir.
 • Doğumdan sonra prim ödemesi yapılmamış olması gerekmektedir.
 • İlk doğumunu yaptıktan sonra iki yıl dolmadan ikinci doğumunu yapan kadın sigortalılar, ilk doğumu ve ikinci doğumu arasında geçen süreyi yani iki yılık sürenin toplamını borçlanabilmektedirler.
En fazla 3 çocuk için borçlanılır. Her çocuk için yine en fazla iki yıl borçlanılır dolayısı ile 2160 dan fazla doğum borçlanması yapılamaz. 2160 dan fazla yazarsanız sistem 2160 olarak düzeltecektir.
Başvuru Tarihi :
Borçlanmak istediginiz gün sayısı :
 


Doğum Borçlanması Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Doğum borçlanması hesaplama işlemleri, ilgili yılın brüt asgari ücreti baz alınarak yapılmaktadır. İlgili yılın brüt asgari ücretinin günlük tutarı üzerinden %32’si doğum borçlanması olarak hesaplanmaktadır. Günlük brüt ücretin %32’si ödenebilecek en düşük doğum borçlanmasıdır. En yüksek ödenebilecek günlük doğum borçlanması tutarı ise en düşük ücretin 7,5 katı olarak hesaplanabilmektedir. Bu kapsamda 2018 yılı asgari brüt ücret üzerinden hesaplama yapıldığında ödenebilecek en düşük günlük doğum borçlanması tutarı 21,65 TL’dir. Aylık olarak borçlanma yapıldığında aylık ödenecek tutar 694,44 TL olacaktır. Doğum borçlanması sigortalı kadının emeklilik için ihtiyacı olan hizmet süresine göre istediği oranda belirlenebilmektedir. Buna bir örnek vermek gerekirse; sigortalı kadının doğum borçlanması yapabileceği süre 112 gün ise ve emeklilik için ihtiyacı olan 50 gün ise, yalnızca 50 gün borçlanarak emekli olabilmektedir.

Doğum Borçlanması Süreleri Ne Kadardır?

Sigortalı kadının yaptığı doğumların sayısı ve doğumlar sırasında aldığı izinler, doğum borçlanması olarak SGK’ya bildirilebilmektedir. Doğum borçlanması 2019 yılı için sayılabilecek izinler ve doğum borçlanması kapsamına girenler şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Sigortalı kadın çalışanın doğumdan önce ve doğumdan sonra olmak üzere belirli sürelerde yasal izin hakkı bulunmaktadır. Bu izin doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olacak şekilde verilmektedir. Eğer ki çoğul gebelik gerçekleşmişse bu izin süresi doğumdan önce 10 hafta, doğumdan sonra 10 hafta olacak şekilde verilmektedir. Bu istirahat süreleri doğum borçlanması kapsamına girmektedir.
 • Sigortalı kadın çalışanların doğum sebebiyle çalışamadığı ikişer yıllık süreçler, en fazla üç kere sayılmak koşuluyla doğum borçlanması kapsamına girmektedir. Bu da 6 yıllık borçlanma olarak erken emekliliğe büyük katkı sağlamaktadır.
 • Doğum borçlanması başvuru yapıldığında, doğum yapılan tarihten sonra sigortalı kadının adına yapılmış prim ödemesi bulunuyorsa bu süreler borçlanma hesabı kapsamına girmemektedir.
 • Doğum borçlanması yapılacak süreç içerisinde çocuk vefat etmiş ise, vefat ettiği zamana kadar geçen süreler borçlanma kapsamına girmektedir.
 • Sigortalı kadın çalışanın ilk doğumunu takip eden 2 yıl içerisinde ikinci kez doğum yapması durumunda bu süreler birleştirilerek borçlanma yapılabilmektedir. Bu kapsamda sigortalı kadınlar 2 yıla kadar doğum borçlanması yapabilirler.


Doğum Borçlanması İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Doğum borçlanması başvurusu online olarak E-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Bunun için;


Doğum İzni İçin Hesaplamalar Nasıl Yapılmaktadır?

Doğum izni hesaplama, sigortalı olarak çalışan ve doğum yapmaya hazırlanan kadınlar için önemli bir konudur. Doğum izni için yapılacak hesaplamalarda, hamilelik süresi 40 hafta baz alınmaktadır. Sigortalı kadın çalışanların İş Kanunu’nun ilgili maddesi gereğince doğum öncesi 8, doğum sonra 8 hafta olmak üzere yasal olarak ücretli izin hakkı bulunmaktadır. Doğum öncesinde hak edilen 8 haftalık izin için rapor alınacak tarih hamileliğin 32. Haftasında başlamaktadır. Bu süreçte izin hakkını ertelemek ve doğum sonrasına kaydırmak isteyen sigortalı kadınların bu işlemi yapması mümkündür. Bu işlemin yapılabilmesi için doktor raporunda hamileliğin 37. Haftasına kadar çalışmasında herhangi bir sıkıntı olmayacağına dair rapor alınması gerekmektedir. Raporun, sigortalı çalışan kadının bu süreçte çalıştığında hamileliğine ya da kendine zarar gelmeyeceğini ispatlaması gerekmektedir. Bu şekilde sigortalı kadın doğumuna üç hafta süre kalana kadar çalışmaya devam edebilmektedir. Böylece doğum sonrası iznine 5 hafta ekleyerek, doğum sonrasında 13 hafta izin kullanabilmektedir. Doğum izninin doğum öncesinde kullanılabilmesi için hamileliğin 32. haftasının dolmuş olması önemli bir şarttır. 32. haftadan önce doğum iznine başlanması mümkün değildir. Doğum izni hesaplamalarında, hesaplamaları değiştiren bir kriterde hamileliğin çoğul gebelik olarak gerçekleşecek olmasıdır. Böyle bir durumda sigortalı kadın doğum öncesi 10, doğum sonrası 10 olmak üzere toplamda 20 hafta doğum izni kullanabilmektedir. Yine aynı şekilde doğuma üç hafta kalıncaya kadar izin alınmadan, çalışmaya devam edilebilmektedir. Böylece doğum sonrası izin, toplamda 17 hafta olarak yapılabilmektedir.

Doğum Parası Nedir, Kimler Alabilir?

Sigortalı olarak çalışan annelerin, çalışma hayatından uzaklaşmaması adına sağlanan teşviklerden biri olarak doğum parası verilmektedir. Çalışan anneye doğum parası 2019 yılında SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı kapsamında sigortalı olarak çalışan annelere verilmektedir. Çalışan annelere verilen yasal doğum izni sürelerinde mağdur olmamaları adına, izin süresince hesaplanan ücretleri SGK tarafından ödenmektedir. Böylece hem işverenin hem de çalışanın hakları korunmaktadır. Doğum parası hesaplamaları, sigortalı kadın çalışanın aldığı brüt aylık ücret hesaplanmaktadır. Son üç aylık brüt maaş toplanarak, günlü kazanılan brüt ücret bulunur ve bu ücretin üçte ikisi doğum parası olarak çalışana ödenmektedir. Doğum parası 2018 yılı için örnek bir hesaplama şu şekildedir;

 • Sigortalı kadın çalışanın son üç ayda aldığı brüt ücretin toplamının 7,500 TL olduğu düşünüldüğünde, günlük brüt kazancı 83,33 TL olmaktadır.
 • Doğum parası için ödenecek günlük ücret, brüt günlük ücretin 3’te ikisi olarak hesaplandığında günlük doğum parası 55,55 TL olarak ödenecektir.
 • Sigortalı kadının normal bir doğum yaptığı ve 16 haftalık yasal iznini kullandığı düşünülürse alacağı toplam doğum parası 6.221,6 TL olacaktır.
Bu uygulamayı kullanarak doğum borçlanması ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz.

Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

 1. Damla Orhan dedi ki:

  Merhabalar,
  Ben 2011-2013 yılları arasında bir avukatlık bürosunda sekreter olarak çalıştım. İşyeri sahibi avukat beni 2011 de sigortalı göstermedi, 2012 yılında da arkadaşının ofisinde çalışıyormuşum gibi beni orada sigortalı gösterdi. Şimdi (2019 yılında) beni sigortalı gösterdiği işyerinin Sgk borcundan dolayı işyerinde usulsüzlük ve gerçek dışı sigortalı kaydı bulunduğundan benim günlerim sgk tarafından silinmiş. Ne yapmam gerekir? Dava açma süresi 5 yılmış. Dava açamaz mıyım ya da hakkımı nasıl aramam gerekiyor. Lütfen yardımcı olun.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   2011 yılı için dava açamazsınız. 2019 yılı silinen primleriniz için ofiste çalıştığınıza dair dava açabilirsiniz.

Sorunuzu Yazın