İŞKUR

1000 TL Pandemi Destek Para Yardım Başvuru Ekranı Açıldı!

Koronavirüs salgınının ekonomi üzerindeki olumsuz etkileri yaşanmaya devam ediliyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koronavirüs salgını sebebiyle ihtiyaç sahibi vatandaşlara sosyal desteklerini sürdürüyor. İhtiyaç sahibi vatandaşların internet üzerinden başvuru yapabilecekleri 1000 TL pandemi sosyal yardım başvuru ekranı açıldı. Vatandaşlar pandemi yardımı başvurularını eDevlet kapısı sistemi üzerinden sorgulayabiliyor. Sosyal yardım alan kişilerin evlerine PTT görevlileri tarafından zarf içinde 1000 TL maddi destek teslim ediliyor.

1000 TL Sosyal Yardım Başvuru Ekranı

Koronavirüs salgınının şiddetini giderek artırmasıyla birlikte tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de vaka sayısında yeniden ciddi seviyelerde artış yaşanmaya başladı. Bunun üzerine kısıtlamalara giden hükümet, bir yandan da ekonomik açıdan zor dönemden geçen ihtiyaç sahibi vatandaşlar için maddi desteklerine devam ediyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koronavirüs salgını sebebiyle ihtiyaç sahibi vatandaşlara verdiği 1000 TL pandemi sosyal yardım desteğine başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar e-Devlet üzerinde bulunan başvuru ekranını kullanabiliyor.

E-devlet pandemi sosyal destek başvurusu için T.C. kimlik numarasının son hanesine göre;

  • 0 – Pazartesi
  • 2 – Salı
  • 4 – Çarşamba
  • 6 – Perşembe
  • 8 – Cuma

günlerinde 1000 TL maddi yardım başvurusunda bulunabilirsiniz. Cumartesi veya Pazar günleri herhangi bir sınırlama olmadan bütün ihtiyaç sahibi vatandaşların 1000 TL pandemi sosyal destek başvurusu yapabildikleri günlerdir.

Sosyal Yardım Başvuru Şartları Nelerdir?

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koronavirüs salgını nedeniyle muhtaç durumda olan vatandaşlara verdiği 1000 TL pandemi sosyal destek başvuruları e-Devlet üzerinden devam ediyor. Vatandaşlar başvuru süreçlerini de yine e-Devlet kapısı aracılığıyla takip edebiliyor. Başvuru değerlendirmelerinin kişi bazlı değil, hane bazlı yapılacağı açıklandı. Buna göre aynı haneden birden çok başvuru yapılması durumunda, tek başvuru olarak değerlendirilecek. 1000 TL pandemi sosyal yardım başvurusunda bulunan kişinin, aşağıdaki gruplardan birine dahil olması durumunda başvurusu değerlendirmeye alınmayacak reddedilecektir:

  • Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 ve Faz 2 kapsamında verilen 1000 TL’lik nakdi destekten faydalanmış olanlar,
  • 5510 sayılı Kanun’a göre 4/A sigortalı kamu işçileri ile 4/C sigortalı memurlar,
  • SGK’dan herhangi bir aylık ya da gelir alanlar,
  • İŞKUR işsizlik ödeneği alanlar,
  • İŞKUR kısa çalışma ödeneği alanlar

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kapsamında verilen ve koronavirüs salgınının yarattığı ekonomik sıkıntılardan olumsuz etkilenen vatandaşlara destek olmak amacıyla sunulan 1000 TL’lik pandemi sosyal yardım başvuruları devam ediyor. Başvuruda bulunabilecek kişilerin ekonomik açıdan gelir durumunun yetersiz olması şarttır. Kamu işçileri kamuda çalışan memurlar, emekliler ve SGK’dan farklı aylık alan kişiler bu destekten yararlanamayacaklar. Başvurular hane bazında değerlendirildiği için hane halkı içinde bulunan bir kişinin bu şartları karşılayamaması durumunda başvuruları reddedilecektir.

1000 TL Pandemi Sosyal Destek Başvuru Sonucu Öğrenme

2020 yılında pandemi sosyal destek başvurusunun onaylanıp onaylanmadığını merak eden vatandaşlar da yine internet üzerinden bu sorunun yanıtını bulabiliyorlar. “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı bir hizmet olduğu için e-Devlet kapısı sistemi üzerinde Bakanlığın e-Hizmetler menüsü içinden bu sorgulamayı yapabilirsiniz. e-Devlet sistemi üzerinden sisteme giriş yaptıktan sonra ana sayfada yer alan arama çubuğuna Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama yazarak, başvurunuzun değerlendirmeye alındıktan sonra ne şekilde sonuçlandığını kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 1000 TL pandemi sosyal destek başvuru ekranı üzerinden sonuçları görebilirsiniz.

Başvuru İçin TIKLAYINIZ

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu