Genel

Diyetisyenler Ne Kadar Maaş Alıyor?

2019’da diyetisyen maaşları diyetisyen uzmanının görev aldığı hastaneye göre değişmektedir. Özel hastane ya da devlet hastaneleri maaşları değişmektedir. Diyetisyen olmak için 4 yıllık lisans eğitimi almış olmak gerekmektedir. Başarılı şekilde 4 senelik eğitimi tamamlayan diyetisyenler dilerlerse özel hastanelerde dilerlerse de devlet hastanelerinde görev alabilmektedir. 2019 senesi için en güncel diyetisyenler maaşlarını etkileyen faktörler ise:


 • Devlet hastanelerinde diyetisyen maaşları kıdeme göre değişse de aynı kıdemde görev alan diyetisyenler için aynı olmaktadır.
 • Özel hastanelerde görev alan diyetisyenlerin alacağı maaşlar ise hastanenin maaş politikasına göre belirlenmektedir. Özel hastanelerde maaşı belirleyen en önemli unsur ise kişinin deneyimi ve donanımlarıdır. Özellikle yabancı dil bilen ya da sertifikası olan kişilerin maaşları daha yüksek olmaktadır.
 • Özel hastanelerde ya da devlet hastanelerinde çalışmayı tercih etmeyen kişiler ise kendi ücretlerini belirleyebilmektedir. Bu alandaki başarılar ve referanslar maaşlar için etkileyici olmaktadır.

Diyetisyen Olmanın Şartları Nelerdir?

Diyetisyen olmak için 4 senelik eğitimi tamamlamış olmak gerekmektedir. Özellikle yetersiz ve yanlış beslenme sebepleri ile artan obeziteyi tedavi etmek için artan diyetisyen ihtiyacının karşılanması için rağbet oldukça fazladır. Diyetisyen olmak için gerekli şartlar ise:

 • Diyetisyen olmak isteyen kişinin bu alandaki 4 senelik lisans eğitimini başarılı şekilde tamamlamış olması gerekmektedir.
 • 4 senelik lisans eğitiminin tamamlanmasından sonra diyetisyenler birinci kademeden işe başlayabilir.

Diyetisyenler yalnızca kilo kaybı sağlayan kişiler değildir. Diyetisyenler kişilerin en ideal kilosuna ulaşarak, sağlıklı olmasına destek olmaktadır. Özellikle metabolizma ile ilgili hastalıkları olan kişiler için özel beslenme listeleri de hazırlamaktadır. Özellikle şeker hastalığı, diyabet, yüksek tansiyon gibi hastalıklara karşı özel beslenme planları hazırlar.

Diyetisyenlerin Görevleri Nelerdir?

Diyetisyen uzmanlarının görevleri yalnızca kilo verdirmek değildir. Bu uzmanlar; hastaların sağlık açısından ideal kilosuna kavuşmasına destek olur. Öte yandan kişiye özel beslenme programları hazırlamak ile görevlidir. Diyetisyenler kişiye özel bir tedavi planı hazırlamaktadır. Uzman diyetisyenlerin görevleri ise:

 • Diyetisyen olarak görev alan kişiler, fazla kilolu olan kişiler için kilo kaybını sağlamak adına özel bir beslenme programı hazırlamaktadır. Bu beslenme programı ise tamamen kişiye özeldir.
 • Özellikle hastalıklara özgü vücut analizleri yapılmaktadır. Bunun yanı sıra beslenme programları da bu hastalıklar ve kişinin genetik özelliklerine göre yapılmaktadır.
 • Kişinin vücuduna ve genetik özellikleri göz önünde bulundurularak en doğru beslenme programı da hazırlanmaktadır.
 • Diyetisyenler vücut analizi de yapmaktadır. Özellikle tetkik ve testler açısından da hastayı yönlendirmelidir.

Diyetisyen Maaşları Devlet Hastanesi 2019

Devlet hastanesinde diyetisyen maaşları kademelere göre belirlenmektedir. Diyetisyenlerin devlet hastanesinde aldığı maaşlar ise görev süresine göre belirlenmektedir. Bu detayın yanı sıra devlet hastanelerinde henüz göreve başlayan ve derece – kademe 8/1 olan diyetisyen kişiler, 2.900 TL maaş almaktadır. Bu maaşlar ise kademe arttıkça artmaktadır. Bu unsurun dışında diyetisyenlerin medeni durumlarına göre eş ve çocuk yardımı da yapılmaktadır.

 • Devlet hastanesinde 1 – 5 sene arasında görev almış olan diyetisyenlerin maaşları ise 2 Bin 250 TL ve 4.000 TL arasında olmaktadır.
 • Devlet hastanesinde 5 ve daha fazla sene deneyimi olan diyetisyenler ise 5 Bin 200 TL maaş almaktadır.

Diyetisyen Nasıl Olunur?

Diyetisyen olmak için üniversitelerinin 4 yıllık beslenme ve diyatetik bölümlerini bitirmek gerekmektedir. Bu unsurun yanı sıra diyetisyenler bireysel danışmanlık verebilmek için eğitimleri başarılı bir ortalama ile tamamlamalıdır. Özellikle kariyerlerine diyetisyenlik dışında yüksek lisans ve doktora yaparak da devam eden kişiler de öğretmen olarak görev alabilmektedir.

 • Üniversite sınavlarından diyetisyen bölümüne girebilecek bir puan almak gerekmektedir.
 • 4 yıllık lisans eğitiminin başarılı şekilde tamamlanması gerekmektedir.

Diyetisyen Maaşları Özel Hastane 2019

Özel hastanelerde diyetisyen maaşları diyetisyenin görev aldığı özel hastanenin maaş politikasına göre belirlenmektedir. Bunun yanı sıra diyetisyenlerin alacağı maaşlar özellikle diyetisyenin donanımlarına göre belirlenmektedir. Diyetisyenin yabancı dil ve sertifikaları da maaşları etkilemektedir. Bunun yanı sıra özel hastanelerde maaş aralıkları oldukça geniş olmaktadır. Ancak 2019 senesinde ortalama olarak diyetisyenin alacağı maaşlar:

 • Özel hastanede göreve henüz başlayan diyetisyenler 2 Bin 250 TL’den başlamak üzere maaş almaktadır.
 • Özel hastanelerde 1 – 5 sene arası tecrübeli diyetisyenler 4 Bin ve 5 Bin TL arası maaş almaktadır.
 • Özel hastanelerde 5 ve daha fazla deneyimi olan diyetisyenler ise 5 Bin TL ve üzerinde maaş alabilmektedir.

Özel hastanelerde alınan maaşlar, kişinin çalıştığı hastaneye göre değişmektedir. Bunun ötesinde devlet hastanesinde görev alan diyetisyenlerin maaşları kademeye göre artmaktadır. Maaşlar, diyetisyenlerin deneyimine göre artmaktadır. Diyetisyenin görev süresi uzadıkça maaşlar da buna göre artmaktadır. Bu detayın yanı sıra özel sektörde çalışan diyetisyenler ise çalıştıkları kurumun maaş politikasına göre maaş almaktadır.

Uzman Diyetisyen Olma Şartları Nelerdir?

Uzman diyetisyenlik şartları için öncelikli olarak 4 senelik lisans eğitiminin tamamlanmış olması gerekmektedir. Beslenme ve diyetetik fakültelerinden başarılı şekilde mezun olan kişiler özel hastanelerde ya da kamu hastanelerinde çalışabilmektedir. Uzman diyetisyenler:

 • Üniversite sınavlarına girerek 4 yıllık lisans eğitimini kazanmak gerekmektedir.
 • Bölümü kazandıktan sonra bu bölümü başarılı şekilde tamamlamak gerekmektedir.
 • Eğitimin başarılı şekilde tamamlanmasından sonra diyetisyen olarak göreve başlanmaktadır.
 • Diyetisyen olmak için göreve başlayacak olan kişilerin kendilerini sürekli olarak geliştirmesi gerekmektedir. Diyetisyenlik alanı sürekli olarak gelişen bir alandır. Bu sebeple kendini geliştirmeye açık olması gerekmektedir.

Uzman Diyetisyen Maaşları 2019

Uzman diyetisyenlerin 2019 maaşı çalışılan hastaneye ya da özel kuruma göre değişmektedir. Uzman diyetisyen olarak görev alan kişiler bireysel olarak ya da özel hastanelerde çalışabilmektedir. Maaşlar da buna göre belirlenmektedir. Diyetisyenlerin 2019 senesinde alacağı maaşlar:

 • Uzman diyetisyenler devlet hastanesinde görev alıyorsa, işe henüz başlanmışsa giriş maaşı ilk kademe için 2 Bin 250 TL olarak belirlenmiştir.
 • Özel hastanelerde diyetisyen olarak görev alan uzman diyetisyenlerin alacağı maaşlar ise hastanenin maaş politikasına ve diyetisyenin başarılarına göre belirlenmektedir. Buna göre, uzman diyetisyenin eğitim aldığı okullara ve yabancı dil gibi donanımlarına göre artış göstermektedir.
 • Bağımsız ve bireysel olarak diyetisyenlik yapan kişilerin alacağı maaşlar ise kişinin iş kalitesine ve referanslarına göre kendi tarafından belirlenmektedir.

Diyetisyen Çalışma Koşulları 2019

Diyetisyenlerin çalışma şartları diğer tıp alanlarına göre nispeten daha kolay görünse de oldukça geniş çaplı ve zengin bir branş olduğu için sürekli gelişim gerektiren bir alandır. Çalışma şartları özel hastanelerinde, hastanenin hasta yoğunluğuna ve hastane politikasına göre değişmektedir. Bu unsurun yanı sıra diyetisyenlerin iş alanı ve iş tanımları da oldukça geniş olmaktadır. Çalışma koşulları genel itibari ile diğer tıp branşlarına göre kısmen daha rahat olarak bilinse de hasta sorumluluğu ve kişiye özel en doğru beslenme programı oluşturma anlamında zor bir branş denilebilir. Bu sebeple de diyetisyenlerin sürekli olarak kendini geliştirme ve doğru tedaviyi doğru beslenme alışkanlıkları ile belirlemesi oldukça önem teşkil etmektedir.

Milletvekilleri Ne Kadar Maaş Alıyorlar?

Nikah Memuru Maaşları Ne Kadar

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur, Maaşları Ne Kadardır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu