KYK

Kyk Burs Başvurusu

Her yıl lise son sınıf öğrencilerinin lisans eğitimi alabilmek için girdiği belirli sınavlar vardır. Mart ayı ile başlayan bu sınavlar oturum şekilde yapılarak Haziran ayının sonuna doğru son bulur. Üniversitelerin bölümlerine yerleşebilmek için girilen bu sınavlara sonucunda her yıl bir milyona yakın öğrenci yerleştirilir. Bu öğrenciler, yapacak oldukları tercihlere göre puanlarının yettiği üniversitelerin bölümlerine yerleştirilirler. Bunun sonucunda Temmuz aylarında kayıtlarını yaptırarak büyük bir heyecanla üniversite hayatlarının başlamasını beklerler. Bazı öğrenciler bulundukları yerdeki üniversitelerin bölümlerini tercih ederken geriye kalan büyük bir çoğunluk ise farklı illerde bulunan üniversitelerin bölümlerine kayıtlarını yaptırırlar. Gerçekleştirilen kayıtlar sonucunda öğrenciler farklı şehirlerde ailelerinden uzakta yaşamaya başlarlar. Bu da hiç kolay değildir. Özellikle de maddi yönden düşünülecek olursa farklı bir şehirde öğrenci okutmak hiç kolay değildir. Öğrencinin kalacak yerin parası, harçlığı, masrafları derken maddi açıdan pek çok aile zorlanır. Bu nedenle devlet üniversite öğrencilerine maddi açıdan destek olur. İşte bu öğrenciler kredi ya da burs alabilmek için “KYK Burs Başvurusu“nda bulunurlar. Bizde şimdi KYK Burs Başvurusu ile ilgili bilmeniz gereken şeylere bir göz atacağız.


KYK Bursu Nedir?

Kredi Yurtlar Kurumu uzun yıllardır ülkemizde hizmet veren bir kurumdur. Devlet tarafından oluşturulan bu kurum öğrencilerin üniversite eğitim hayatındaki maddi zorlukları kolaylaştırmak için vardır. Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencilere yurt ve burs imkânı vermektedir. Üniversite sınavlarının yapılmasından sonraki yerleştirme sürecinde öğrenciler bulundukları şehirlere kayıtlarını yaptırdıktan sonra büyük bir heyecanla KYK yurt başvurularını beklerler. KYK yurtları devlet yurtları olarak bilinmektedir. Bu yurtların aylık ücretleri oldukça uygundur. Dört, altı ve sekiz kişilik odalarda kalmayı hak kazanan öğrencilerin yurt kayıtları da Eylül ayının başında gerçekleştirilir. Yurt başvurularının sonucunda da döneme başladıklarında ekim aylarında öğrenciler KYK burs başvurularını gerçekleştirirler. KYK bursu her ayın belirli günlerinde devlet tarafından öğrencilere yatırılan bir paradır. Öğrencilerin T. C. kimlik numaralarının son hanesinde bulunan sayı ile ayın ilk on günü eşleştirilir. Böylelikle her ayın ilk onundan birinde öğrencilerin paraları yatmış olur.

KYK bursu, öğrenim gören öğrencilerin tüm lisans eğitimi boyunca öğrencilere karşılıksız olarak verilmektedir. Ancak bu KYK bursunda öğrencinin sürekli başarıları kontrol edilir. Başarısızlık sonucunda almış olduğu bu burs devlet tarafından kesilir. Öğrencinin isteği üzerine de burs krediye döner. KYK burs başvurusu yapan öğrencilerin sadece az bir kısmına bu burs imkânını tanır. Geriye kalan öğrencilere de kredi imkânı sunar. Dileyen öğrenciler bunu onaylayarak KYK kredisi alırlar. Ancak KYK kredisi alan öğrenciler eğitim hayatlarının sonucunda girmiş oldukları işte bir yıl çalıştıktan sonra artık almış oldukları kredileri devlete geri ödemeye başlarlar. Sistem bu şekilde yürütülür.

KYK Burs Başvurusu Nereden Ve Nasıl Yapılır?

Lisans eğitimi almaya hak kazanan öğrenciler KYK burs başvurusu tarihlerini en güncel şekilde resmi sayfalardan takip etmelidirler. Yayımlanan bazı haberlerde de KYK burs başvurularının başladığını öğrenebilirler. Üniversiteye başladıkları ilk güz dönemi içerisinde burs başvuruları yapılır. Yılbaşı itibari ile burslarını da almaya başlarlar. KYK burs başvurusu için öğrenciler artık eski zamanlarda olduğu gibi çeşitli kurumlara gitmezler. Düzenlenen yeni sistemler sonucunda online şekilde KYK burs başvurularını gerçekleştirebilirler. Devletimiz pek çok hizmetlerini vatandaşlara internet yolu ile sunmaktadır. Kredi Yurtlar Kurumu adı altında verilen burs hizmetinden yararlanmak isteyen öğrenciler de başvurularını devletin resmi sayfası olan e devlet üzerinden gerçekleştirebilirler.

İçerisinde binlerce kurum ve kuruluşların işlemlerini barındıran E Devlete giriş yapmak da bir hayli kolaydır. E Devlet girişi için öğrenciler ilk olarak en yakın postaneleri ziyaret etmelidir. Güvenlik açısından her vatandaşın kendine özel bir giriş şifreleri vardır. bu şifreleri almak için de PTT’lere başvurulur. PTT şubelerine giden vatandaşlar öncelikle görevli memura E devlet şifreleri almak istediklerini belirtsinler. Sonrasında nüfus cüzdanları ve 2 TL işlem ücretini görevli memura takdim ederek zarflarını alırlar. Bu zarfın içerisinde bulunan E Devlet şifresi ile beraber T. C. kimlik numaranızı sisteme giriniz.

İnternet ile erişim sağladığınız her türlü ortamda E Devlete giriş yapabilirsiniz. E Devlet sitesinin sol kısmında E Hizmetleri bölümü bulunmaktadır. E hizmetler bölümünde sistemin içerisinde bulunan ve yapılabilecek olan tüm işlemler yer almaktadır. KYK burs başvurusu için Kredi Yurtlar Kurumunun adını bu alana girmeniz yeterli olacaktır. Genel olarak Ekim ayı sonu gibi KYK başvuruları gerçekleştiği için sizler de sisteme o zamanlarda girdiğiniz KYK burs başvurunuzu yapmak için açılan belgeyi göreceksiniz. Bu sayfalara gereken tüm bilgileri doğru bir şekilde girmeniz gerekir. Ardından tüm bilgilerinizi kaydederek gönderirsiniz. KYK burs başvurularının son tarihine kadar gönderdiğiniz bilgileri değiştirebilirsiniz. Ancak KYK burs başvuru tarihi sona erdiğinde ise artık başvurunuzu değiştiremez, sisteme girip başvuru yapmak için ilgili sayfayı bulamazsınız. Bu nedenle başvuru tarihlerini dikkatli bir şekilde takip etmeniz gerekmektedir. Bulunduğumuz yıl itibari ile KYK bursları ve kredilerine 25 TL zam gelmiştir. Her yıl bu şekilde ek ücretler getirilerek öğrencilerin ihtiyaçları hafifletilmeye çalışılmıştır. KYK bursu alan öğrenciler de KYK kredisi alan öğrenciler de aynı miktarda para alırlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu