ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2021 Edevlet KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır, Şartları Neler

2021 Edevlet KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır, Şartları Neler
KYK
25.11.2020

KYK burs başvurusu 2021 yılında online olarak e-devlet sistemi üzerinden yapılmalıdır. Burs başvuruları ile öğrenim kredisi başvuruları aynı anda yapılmaktadır. Burs çıkmayan öğrenciler öğrenim kredisinden yararlanabilmektedirler. Daha önceden burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrenciler bu burstan yararlanamamaktadır.

KYK Bursu Başvurusu İçin Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?

KYK bursu alacak olan öğrencilerin eş zamanlı olarak öğrenim kredisi alabilmeleri mümkün değildir. Bu bursa başvuru hakkı olan öğrenciler ise aşağıda belirtilmiştir:

 • Ön lisans öğrencileri başvuru yapabilmektedirler.
 • Lisans öğrencilerinin burs başvuru hakları bulunmaktadır.
 • 2 yıllık okullardan mezun olmaları ile beraber dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş yapan öğrenciler eğer ara vermezlerse, burs başvurusu yapabilmektedirler.
 • Yüksek lisans öğrencilerinin de başvuru hakkı vardır.

E-Devlet Sisteminden KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

KYK burs başvurusunu e-devlet üzerinden yapmak isteyenler, öncelikle https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapmalıdırlar. Ardından ana sayfanın sağ üst köşesinden giriş yap butonuna tıklanmalı ve T.C. kimlik numarası ile edevlet şifresi yazılarak giriş yapılmalıdır. Ardından arama kutusuna Gençlik ve Spor Bakanlığı yazılmalı veya e-hizmetler listesine giriş yapıp Gençlik ve Spor Bakanlığı bulunmalıdır. Listelenen işlemler içerisinden Burs/Öğrenim Kredisi Başvurusu butonuna tıklanmalıdır. Başvuru dönemi olmadığında; açılan sayfada 2020-2021 Burs/Öğrenim Kredisi başvuru süresinin dolduğuna dair bir ibare bulunmaktadır. Başvuru döneminde ise; başvurunun tamamlanabilmesi için doldurulması gereken form açılmaktadır.

KYK Burs Başvuru Tarih Aralıkları Nedir?

2020-2021 eğitim öğretim yılı için belirlenen burs başvuru tarihleri 28 Ekim ile 3 Kasım tarihleri arasındadır. Ancak son başvuru tarihi 8 Kasım tarihine kadar uzatılmıştır. 8 Kasım 2020 23:59 itibari ile başvurular sona ermiştir. Başvuru işlemleri ile ilgili Gençlik ve Spor Bakanlığı Kurumsal İletişim Merkezi numarası olan 444 0 472 numarası aranarak veya resmi Twitter destek hesabı olan @KYGM_DESTEK hesabına yazarak bilgi alınabilmektedir. 7/24 iletişime geçilebilmektedir.

KYK Burs Başvurusunu E-Devlet Sisteminden Yapacak Olanların Dikkat Etmeleri Gerekenler Nelerdir?

E-devlet sisteminden KYK bursuna başvurmak isteyenlerin öncelikle öğrenim bilgilerinin doğru ve eksiksiz olduğunun kontrolünü sağlamaları gerekmektedir. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra Yükseköğretim Bilgi Sistemi aracılığı ile YÖKSİS’teki bilgilerinin doğru ve eksiksiz olduğundan emin olmalıdırlar. Okul, bölüm, hazırlık ve kayıt dondurma gibi bilgilerin kontrolü sağlandıktan sonra başvuru yapılmalıdır. Bu bilgilerde bir hata görülmesi halinde; öğrenim görülen okulun öğrenci işleri aranarak veya öğrenci işlerine gidilerek ilgili hata düzeltilmelidir. Bu sayede YÖKSİS üzerinden de bilgiler güncellenmektedir. Hatalı veya eksik öğrenim bilgisi ile KYK burs başvurusu yapan öğrencilerin başvuruları hatalı bilgiler üzerinden değerlendirileceği için burs çıkmayabilmektedir.

KYK Burs Başvurularında Özel Durum Beyanı İçin Belge Gönderilmesi Gerekli Midir?

Şehir ve gazi çocuğu olunması gibi özel durumları bulunan öğrencilerin elektronik ortamdan yaptıkları başvurularda, özel durumlarını belirten belge göndermeleri gerekmemektedir. KYK burs başvurusu yapanların özel durumları, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından ilgili kurum ve kuruluşlar aracılığı ile kontrol edilmektedir.

Özel durum olarak nitelendirilen haller ise aşağıdaki gibidir:

 • Şehit ve gazi çocukları
 • Bekar şehidin kardeşleri
 • Bekar gazinin kendisi
 • Hem annesi hem de babası vefat edenler
 • Tam teşekküllü devlet hastanesinden alınan rapor sonucunda %40 ve üzerinde engeli olduğu tespit edilenler
 • Lise ve dengi öğrenimlerini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sevgi evlerinde tamamlamış olanlar
 • Darüşşafaka Lisesi’nden mezun olanlar
 • Milli sporcular

KYK Burs Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

KYK burs başvurusu yapanların başvuru sonuçları henüz açıklanmamış olup 2020-2021 eğitim öğretim yılı için başvuru yapanların sonuçlarının ne zaman açıklanacağı ile ilgili bir açıklama da mevcut değildir. 2019-2020 öğretim yılında KYK burs başvuruları 24 Ekim tarihinde sonlanırken başvuru sonuçlarının açıklanması 16 Kasım tarihini bulmuştur. Bu sebeple tahmini olarak 1 Aralık 2020 tarihinde sonuçların açıklanacağı yönünde öngörüler bulunmaktadır.

KYK Burs Başvurusu İçin TIKLAYINIZ

KYK Burs Başvurusu E-devlet Üzerinden Yapılabilir Mi?

E-devlet sisteminden burs başvurusu yapılabilmektedir.

KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden Burs/Öğrenim Kredisi Başvurusu başlığından yapılabilmektedir.

KYK Burs Başvurusu Ne Zaman?

KYK burs başvurusu 2020-2021 öğretim yılı için 8 Kasım 2020 tarihine kadar yapılabilmektedir.

KYK Borç Yapılandırma Nasıl Yapılır, Yapılandırma Ekranı Açıldı

Öğrencilere Devlet Burs Desteği Nelerdir, Nasıl Alınır?

E-Devlet KYK Borç Sorgulama ve Bakiye Ekranı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.