KYK

E-Devlet KYK Borç Sorgulama ve Bakiye Ekranı

E-devlet sistemi üzerinden yapılacak KYK borcu sorgusu için öncelikle internet aracılığıyla E-devlet resmî sitesi ziyaret edilmelidir. Daha sonra ulaşılan sayfada arama çubuğuna KYK borç sorgulama yazılarak arama gerçekleştirilir. Bu arama sonucunda kullanıcı, e-devlet sistemi üzerinden Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü sayfasına yönlendirilir. Yönlendirilen sayfada gerekli yerlere T.C. kimlik numarası girilerek sorgulama yapılabilir. Bu sorgu sonucu çıkacak olan ekranda kullanıcının KYK kredi borcu görüntülenir.

Öğrenim Kredisi Borcu Nasıl Sorgulanır?

Öğrenim kredisi borcunu sorgulamak isteyen bireyler bu işlemi birçok şekilde yapabilmektedir. Yapılacak sorgu için kullanılan en popüler yöntem Ziraat Bankası üzerinden yapılan sorgudur. Aynı şekilde Ziraat Bankası mobil bankacılık hizmetleri kullanılarak erişilen mobil uygulama üzerinden eğitim ve sınav ödemeleri başlığı altındaki KYK seçeneği kullanılarak sorgu ekranına ulaşılır. Bu ekranda kullanıcının T.C. kimlik numarası ile sorgulama yapılabilir.

Bu yöntemin yanı sıra KYGM internet sitesi aracılığıyla da sorgulama yapılabilir. Kredi kullanan kişilerin borçlarını ödememeleri durumunda icra takibi başlatılabilir. İcra takibi kararı verilen krediler için yapılacak olan işlemler için ilçe vergi dairelerine fiziki olarak müracaat edilmesi veya İnternet Vergi Dairesi internet sitesi aracılığıyla müracaatın gerçekleştirilmesi gerekir.

KYK Kredi Borcu Nedir?

KYK kredi hizmetleri, Kredi ve Yurtlar Kurumu (yeni adıyla Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü) tarafından yükseköğrenim görecek olan ve maddi anlamda desteğe ihtiyaç duyan bireylere sağlanan aylık paradır. Krediler her ay standart miktarda bireyin banka hesabına, iptal edilmediği takdirde normal öğrenim süresinin sonuna kadar yatırılır. Sağlanan kredi hizmeti geri ödeme koşuluyla verildiğinden, normal öğrenim süresinden 2 yıl sonra bireyler aldıkları kredileri aylık olarak geri ödemekle yükümlüdür.

KYK Yurt Borcu Nedir?

KYK yurt borcu, ikamet ettikleri şehirler dışındaki şehirlerde yüksek öğrenim gören öğrencilere sağlanmakta olan barınma hizmeti karşılığında ödenen ücretin adıdır. Yurt borcu, öğrencilerin yurtta kaldıkları süre boyunca aylık olarak ödenmektedir. Yurt ücretleri için son ödeme tarihi her ayın son günüdür.

KYK Bursu Nedir?

KYK burs desteği, Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından yüksek öğrenim görmekte olan ve maddi desteğe ihtiyaç duyan bireylere geri ödemesiz şekilde sağlanan desteğin adıdır. KYK bursu, yapılan başvurular sonucu belirlenen bireylere, normal öğrenim süreleri boyunca aylık olarak sağlanmaktadır. KYK burs desteği almaya hak kazanan bireyler kurum internet sitesi üzerinden açıklanır.

KYK Borcu Ne Zaman Ödenir?

KYK Kredi borcu normal öğrenim süresi tamamlandıktan 2 yıl sonra, öğrenimin tamamlandığı ayda ödenmeye başlanır. Kredi borcu aylık olarak ödenmekte olup, ödenecek aylık tutarın alt limiti alınan aylık kredi miktarı kadar olmaktadır. Kredi ödemesi için üst limit ise, krediyi ödemekle yükümlü olan bireyin bütçesine göre belirlenmektedir. Bu bağlamda KYK kredi borcu ödenmesi için standart bir ödeme başlangıç tarihi bulunmamaktadır. Her birey krediyi almaya başladığı aya göre ödeme başlangıç tarihi alır. Bunun yanı sıra lisans eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisans eğitimi almaya hak kazanan bireyler bu süre içerisinde tekrar kredi hizmetinden faydalanabilmekte ve eğitim süreleri tamamlandıktan 1 yıl sonra ödemeye başlayabilmektedir.

E-Devlet KYK Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet aracılığıyla KYK kredi borcu sorgulanırken öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/ internet adresi ziyaret edilmelidir. T.C. kimlik numarası ve şifre kullanılarak giriş yapıldıktan sonra hizmetler başlığı altından Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü seçilmelidir.  Kurum için ayrılan bölümde arama çubuğuna KYK borç sorgulama yazılarak sorgulama ekranına ulaşılabilir. Yapılacak sorgulama sonucu edinilecek bilgi bireyin kredi borç durumu hakkında en güncel bilgiyi sunacaktır.

KYK Borç Erteleme Nasıl Yapılır?

KYK kredi borcu erteleme işlemi yapılırken öncelikli olarak başvuru yapılması gerekir. Bu başvuru e-devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. Başvuru sırasında e-devlet sistemi üzerinden kurumun verdiği hizmetler görüntülenerek borç ödeme ertelemesi seçeneği işaretlenmelidir. Bundan sonra yapılacak işlem ise borç ödeme ertelemesinin sebebini beyan etmek olacaktır. Bu beyan işlemi sunulan seçeneklerden birini seçmek suretiyle gerçekleştirilir.

Sunulan seçenekler şu şekildedir:

  • İşsizlik
  • Askerlik
  • Yüksek lisans veya doktora

Bu seçeneklerden biri işaretlenip sıradaki işlemi yapmak üzere ileri seçeneği işaretlenmelidir. Daha sonra çıkacak ekrandan başvuru tamamlanabilir. Kredi borcunun ertelenmesine engel olacak sebepler şu şekildedir:

  • Öğrenim kredisi ödemeleri aksatılması ve gecikme zammı oluşması
  • Borç ödeme başlangıcının askerlik terhis tarihinden sonra olması
  • Borç ödemesinin henüz başlamamış olması
  • Borç toplamı hesaplamasının henüz yapılmamış olması
  • Öğrencinin kredi almaya devam ediyor olması
  • Kişinin KYGM ile kredi ilişiği bulunmuyorsa

KYK Borç Yapılandırması Nedir?

KYK borç yapılandırma işlemi borcun ödemesinin planlanması anlamına gelmektedir. KYK borç yapılandırma işlemi iki yolla yapılabilir. Bu yollar internet sitesi ve il veya ilçe vergi dairesidir. Bu seçenekler kullanılarak bireylerin kredi borcu yapılandırma işlemi gerçekleştirilir. Bu işlem ödemenin ne kadar süreyle yapılacağı ve belirlenen periyotlarda ödenecek miktar gibi detayları içermektedir.

KYK Borcu Nasıl Ödenir?

Günümüzde dijital hizmetler ve buna bağlı olarak internet bankacılığı hizmetlerinin kullanımının yaygınlaşması sonucu birçok ödeme bu hizmetler vasıtasıyla yapılabilmektedir. Bu yaygınlaşma sonucu yeni ödeme yolları ortaya çıkmaktadır. KYK kredi borcu ödeme işlemi için de bu hizmetten faydalanılabilir. Ziraat bankası internet bankacılığı veya mobil uygulama kullanılarak ödeme yapılabileceği gibi, ATM, banka şubeleri, il ve ilçe vergi daireleri aracılığıyla da ödeme yapılabilmektedir.

KYK Hangi Bankalardan Ödenir?

KYK kredi borcu ödenirken kullanılabilecek banka yalnızca Ziraat Bankası’dır. Bireyler Ziraat Bankası şube ve ATM’leriyle, mobil bankacılık uygulaması ve internet bankacılığını kullanarak kredi kartı veya banka kartlarına kayıtlı mevduat hesapları üzerinden belirlenen miktarı ödeyebilirler. KYK kredi borcu yapılandırma işlemi tamamlandıktan sonra ödemeler Ziraat Bankası aracılığıyla yapılmaya başlanmaktadır. Kurumun bu anlamda anlaşmalı olduğu banka Ziraat Bankası’dır. Ancak borçlar için icra kararı verilmişse ödemeler yalnızca vergi dairesinden yapılabilir.

Vergi Dairesinden KYK Borcu Nasıl Ödenir?

KYK kredi geri ödemesi bulunan bireyler bu ödemeleri vergi dairesi aracılığıyla yapmayı tercih ettiklerinde il ve ilçelerde bulunan vergi dairelerine giderek T.C. kimlik numarası ile ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirler. Ödeme işlemi sonrasında bireylere ödemenin sorunsuz bir şekilde gerçekleştiğine dair bir dekont verilmektedir. Aynı şekilde Gelir İdaresi Başkanlığı internet vergi dairesi aracılığıyla şubeye gitmeden de ödeme yapılabilir. Kurum sitesini ziyaret ettikten sonra bireylerden istenen kişisel bilgiler verilir ve kullanıcı girişi ve borç sorgulama işlemleri yapılır.

Bu işlem tamamlandıktan sonra bireyler ödeme sayfasına yönlendirilir. Bu sayfada bireyler kredi ve banka kartlarının bilgilerini girerek ödemeyi gerçekleştirebilirler. Ödeme gerçekleştikten sonra ödemenin başarılı bir şekilde tamamlandığına dair hazırlanan dekont bireyler tarafından görüntülenebilir. Bireyler bu dekontu indirip saklayabilirler.

Vergi Dairesi ile KYK Sorgulama Nasıl Yapılır?

KYK kredi borcu sorgularken vergi dairesini kullanacak bireyler il ve ilçelerdeki vergi dairelerine başvurarak veya internet aracılığıyla Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi resmi internet sitesi üzerinden kullanıcı girişi yapıp şifrelerini girdikten sonra KYK borç sorgulama işlemi yapabilmektedirler. Sorgulama işlemi internet sitesi ve vergi dairesi aracılığıyla ücretsiz olarak yapılabilmektedir.

KYK Öğrenim / Katkı Kredisi ve Burs Sorgulama

T.C. Kimlik No ile KYK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

KYK Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu