KYK

2019 KYK Borç Sorgulama Ekranı

KYK borçlarını sorgulamak için gerekli olan toplam borç sorgulama işlemleri kurum tarafından öğrencilerin hizmetine açılmıştır. KYK burs sorgulama işlemi yapan mezun öğrenciler kredi geri ödemeleri hakkında bilgi sahibi olmaktadır. Üniversite öğrenimleri boyunca aldıkları eğitimlere destek amacı ile birçok öğrenci krediye başvurmak zorunluluğu hissetmektedir. Öğrencilerin öğrenim hayatlarını daha kolay geçirmelerini sağlayacak olan devlet destekli krediye ihtiyaç duymaktadır.


Üniversite öğrencilerine Gençlik ve Spor Bakanlığının KYK kredisi ile sağlanan kredi destekleri geri ödemesiz ve geri ödemeli burs destekleri şeklinde uygulanmaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından geri ödemeli olarak verilen bursların geri ödemeleri öğrencilerin mezuniyetinden sonra olmaktadır.

Üniversitelerinden mezun olarak öğrenim hayatlarını tamamlayan öğrenciler KYK kredi bakiye sorgulama işlemi sayesinde ne kadar borçları olduğunu ve aldıkları toplam destek tutarını öğrenebilir. KYK kredi geri ödemeleri askerlik, işsizlik, yüksek lisans ya da doktora nedenleri ile ertelenebilir. Talep edilen ertelemeler 1 yıllık sürelerde ve erteleme talepleri e-devlet üzerinden yapılabilmektedir.

2019 Yılında KYK Borç Sorgulaması E-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

KYK burslarından yararlanarak öğrenim hayatlarını tamamlayan üniversite öğrencileri KYK bursundan toplam ne kadar kullandıklarını ve ödemeleri gereken borç tutarı gibi sorgulamaları E Devlet KYK borç sorgulama sayfasından kolaylıkla yapabilirler. E devlet sistemi üzerinden sorgulama yapmak için;

E-Devlete giriş yapmak için TIKLAYINIZ!

 • Sisteme giriş yapmak için e-devlet şifresi gerekmektedir. Bu nedenle şifresi olmayan öğrenciler sorgulama yapmak için PTT şubelerinden şifre temin etmelidir.
 • E-devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza ve kimlik kartı bilgileri ile kimlik doğrulama işlemini gerçekleştiren kişiler sisteme giriş yapabilir.
 • Atama sayfasından Kredi ve Yurtlar Kurumu hizmetlerine ulaşmak mümkün olmaktadır.
 • Sorgulama yapmak için Gençlik ve Spor Bakanlığının ‘Öğrenim/Katkı Kredisi Geri Ödeme Sorgulama’ hizmeti bulunan E-devlet sisteminden sorgulama gerçekleştirilebilir.

E-devlet sisteminden yararlanarak sorgulama yapılabilecek önerilen diğer hizmetler şunlardır;

 • Doktora burs başvuruları ve sonuçlarının takibi sorgulamaları,
 • Öğrenim/Katkı kredisi ve burs sorgulamaları,
 • Açık öğrenim liselerinin mezuniyet belgeleri sorgulaması,
 • Lise mezuniyet belgesi sorgulaması,
 • Yükseköğrenim mezuniyet belgesi sorgulaması yapılabilir.

2019 Yılında KYK Borç Sorgulaması Ziraat Bankasından Nasıl Yapılır?

Üniversite hayatları boyunca KYK geri ödemeli öğrenim kredisinden faydalanarak mezun olan öğrenciler burs ücretlerini geri öderler. Öğrencilerin ne kadar kredi kullandıklarını ve kredi geri ödeme koşullarını Ziraat Bankası hizmeti olan borç sorgulamasından yararlanarak öğrenmek mümkün olmaktadır.

Ziraat bankası bakiye sorgulama internetten kolaylıkla yapılabilir. Bunun için girilmesi gereken internet sayfası KYK geri ödemeli borç sorgulaması sayfasıdır. Sayfaya giriş yapan kişiler;

 • C. kimlik numaralarını,
 • Ekranda yer alan güvenlik kodunu ve
 • İşlem türünü doğru ve eksiksiz olarak girmelidir.

Belirtilen bilgileri tam ve eksiksiz olarak giren kişiler ekranda bulunan sorgula seçeneğine tıklayarak bursları hakkında detaylı bilgileri görebilirler.

Kredi desteğinden faydalanarak mezun olan öğrenciler hemen çalışma hayatına başlayamayabilirler. Çalışma hayatına başlayamayan kişiler KYK borç erteleme ve yapılandırma işlemi başvurularını E-devlet üzerinden ve Ziraat Bankası hizmetinden yararlanarak yapabilirler.

KYK Burs ve Kredi Ödemeleri Hangi Bankadan Alınır?

KYK geri ödemeli kredi ve geri ödemesiz burslarında faydalanan öğrenciler aylık ödemelerini KYK ile anlaşması bulunan Ziraat Bankasına açılan hesapları üzerinden almaktadırlar. Ziraat bankası aracılığı ile yapılan ödemeler öğrencilerin hesaplarına yatırılmakta ve öğrenciler dilerlerse ödeneklerini bankanın ATM lerinden 7/24 alabilmektedirler.

Kredi ve burs almaya hak kazanan öğrencilerin aylık olarak yatırılan ödenekleri T.C. kimlik belgelerinin son rakamına göre ayın 6’sı ile 10’u arasında yatırılmaktadır. Öğrenciler kredi ve burslarını kullanım hakları dolana kadar Ziraat Bankasından temin ettikleri Bank kartları ile kolayca alabilmektedirler.

Bank kartlar Ziraat Bankası şubelerinden sözleşme imzalanarak temin edilmektedir. KYK burs ve kredi başvurusu sonuçları 2 ila 3 hafta arasında gerçekleşmektedir. Öğrenim kredisi ve burslardan yararlanma hakkına sahip olan öğrencilere ödenen tutarlar ise şu şekildedir;

 • Ön lisans ve lisans öğrencileri için ödenen tutar aylık 500 TL.
 • Yüksek lisans öğrencileri için ödenen tutar aylık 1.000 TL.
 • Doktora öğrencileri için ödenen tutar aylık 1.500 TL.

2019 Yılında KYK Borç Sorgulaması YURTKUR Sisteminden Nasıl Yapılır?

KYK burs geri ödemeleri hakkında sorgulama yapılabilecek platformlardan birisi olan YURTKUR sisteminden yararlanarak kolaylıkla sorgulama yapılabilir. YURTKUR resmi internet sayfasına giren öğrenciler online olarak sorgulama işlemini gerçekleştirmektedir.

YURTKUR resmi internet sayfasından borç sorgulaması yapmak için öğrenci kredisi borç sorgulama sayfasına giriş yapılmalıdır. Sayfaya giriş yapan öğrenciler kendilerinden istenen tüm bilgileri eksiksiz olarak girdikten sonra sorgulama seçeneğine tıklamalıdır. Böylece geri ödenecek borç tutarlarını öğrenmeleri mümkün olmaktadır. Internet üzerinden yapılan sorgulamalarda;

 • Kredi numarası ve kimlik numarası girilmelidir.
 • Belirtilen işlem kodu doğrulaması yapılmalıdır.

KYK Borç Yapılandırma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Öğrenciler kredi geri ödemelerini normal ödeme planı ile Ziraat Bankası aracılığı ile bankamatiklerden ya da kredi kartları üzerinden yapabilmektedir. Ayrıca KYK internet sitesinden borç ödemesi gerçekleştirmek mümkün olmaktadır.  Kredi geri ödemelerini 2 kere ödemeyen kişiler vergi dairesine gönderilmekte ve borç ödemelerini vergi dairesine yapmaktadırlar. Bu nedenle yapılabilen kredi yapılandırma işlemleri;

 • Vergi dairesinden yapılan yapılandırmalar ve
 • İnternet üzerinden yapılan yapılandırmalar olmak üzere 2 şekilde yapılmaktadır.

Kredi Yurtlar Kurumu geri ödemeli burs yapılandırması yapmak isteyen öğrencilerin KYK borç yapılandırma işlemlerini internetten gerçekleştirmek için izlemeleri gereken detaylar şunlardır;

 • https://www.gib.gov.tr/ Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesine giriş yapılmalıdır.
 • E-işlemler seçeneğinin seçilmesinin ardından ‘İnteraktif Vergi Dairesi’ butonuna tıklamak gerekmektedir.
 • Daha sonra sahip oluna E-Devlet şifresi ile giriş yapılmalıdır.
 • Ekrana gelecek sayfadaki işlemlerim kısmından taksitlendirme ve tecil talep işlemleri kısmından başvuru yap butonuna tıklanması gerekir.
 • Son aşamada ise uygun olacak şekilde bilgilerinin girişini yapan kişiler KYK borcu yapılandırma işlemini tamamlamış olurlar.

KYK borç yapılandırması için Vergi Dairesine başvuruda bulunulabilir. Talep dilekçesi ile bizzat vergi dairesine giderek ya da posta aracılığı ile dilekçelerini göndererek başvuruda bulunan öğrenciler kredi borçlarını yapılandırmaktadır.

KYK Öğrenim Kredisi Erken Ödeme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Öğrenim hayatlarında kullandıkları geri ödemeli öğrenim kredi borç tutarlarının tamamını mezuniyetlerinin ardından 1 yıl içerisinde ödeyen öğrenciler erken ödeme indiriminden faydalanmaktadır. KYK kredilerini erken kapatan kişilerin yararlandıkları indirim hesaplanan enflasyon üzerinden yapılmaktadır. Erken ödeme yaparak indirimden faydalanmak isteyen kişilerin ödeme yapmadan önce KYK iletişim merkezini arayarak borç kapama tutarlarını öğrenmeleri gerekmektedir.

KYK İletişim Merkezine Ulaşım Saatleri

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu ile iletişime geçmek isteyen öğrenciler Kurumsal İletişim Merkezini yeniden yapılandırılması ile 7/24 iletişime geçebileceklerdir. Öğrencilerin bilgilendirilmesi ve sorunlarının daha hızlı çözülmesi için KYK iletişim hattı 444 19 61 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. Daha öncesinde haftanın 7 günü sadece mesai saatlerinde hizmet veren KYK Kurumsal İletişim Merkezi artık kesintisiz hizmet vermektedir. KYK ile ilgili tüm haber ve duyurulara Facebook, Instagram ve Youtube kanallarından faydalanarak öğrenmek mümkün olmaktadır.

KYK Burs Sorgulama Nasıl Yapılır ?

KYK Yurt Sonuçları Sorgulama Ekranı

KYK Öğrenim Kredisi Sorgulama Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı