• KYK Borç Sorgulama

  Kredi ve Yurtlar Kurumu ihtiyaç halindeki yüksek öğrenim öğrencilerinin karşılamakta oldukları ihtiyaçlarına, sosyal ve kültürel hayatlarına katkıda bulunma amacıyla öğrencilere kredi sağlamaktadır. Öğrencilere kolaylık sağlaması açısından Kredi ve Yurtlar Kurumu, öğrencinin mezuniyet tarihinden iki sene sonrasında geri ödeme talep etmektedir. Peki daha önce aldığınız kredinin borcunu nasıl öğrenebilirsiniz? Bu yazımızda KYK Borç Sorgulama hakkında bilgileri vereceğiz.


  KYK Kredi Borcu Sorgulama

  Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen krediye ait borçların sorgulanması yurt içinde okuyan öğrenciler için farklı, yurt dışında okuyan öğrenciler için farklıdır. KYK borç sorgulama işlemlerinin şekilleri bilinmelidir.

  Yurt dışında eğitim alan öğrencilerin KYK’dan aldıkları kredinin borcunu sorgulayabilecekleri tek yer KYK’nın kendi sitesidir.

  picture1

  KYK borç sorgulama için yazımızın sonunda verdiğimiz adrese girildiğinde gelen sorgu ekranında istenen TC Kimlik Numarası, Cilt Numarası ve  Aile Sıra Numarası nüfus cüzdanındaki bilgilerle uyuşacak şekilde, doğru olarak girilmelidir. Ardından güvenlik kodu da girildikten sonra sorgulama ekranından Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilmiş bursun miktarını öğrenebilir ve KYK borç sorgulaması yapabilirsiniz.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Yurt içinde eğitim alan öğrenciler ise KYK borç sorgulamalarını 3 farklı şekilde yapabilirler:

  1. Kredi ve Yurtlar Kurumunun sitesinde bulunan yukarı da verdiğimiz linki  kullanıp istenen bilgileri nüfus cüzdanlarına göre doldurduktan sonra sisteme giriş yaparak KYK borç sorgulaması yapabilirler.picture1
  2. E-devlet sistemi üzerinden  TC Kimlik Numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra e-hizmetler listesinden “Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu” kısmını bularak “Öğrenim / Katkı Kredisi Geri Ödeme Sorgulama” linkine tıklanması yeterlidir.
  3. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen kredi borcunu sorgulamak için bir diğer yol da Ziraat Bankası’nın sistemini kullanmaktır. KYK zaten kredi ve burs hizmetlerinde Ziraat Bankası ile anlaşmalı olduğu için buradan edinilecek bilgi de geçerlidir. Aşağıda verdiğimiz link aracılığıyla  gerekli olan TC Kimlik Numarası ve güvenlik kodu girilerek KYK borç sorgulama kısmına giriş yapabilirsiniz.

  picture2

  KYK Kredi Borcu Erteleme

  KYK borç sorgulama işleminin yanında bir de KYK kredi borcu erteleme işlemi bulunmaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu kendisinden kredi almış, mezuniyet tarihinden iki sene geçmiş olmasına rağmen işsizlik ve ya başka bir sebepten ötürü bu borcu ödeyemeyecek olan mezun öğrencilere borç erteleme başvurusunda bulunma hakkı veriyor.

  KYK Kredi borcunu ertelemek için önce e-devlet sistemine TC Kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle giriş yapılmalıdır. Ardından, e-Hizmetler sekmesinden  Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun sayfasında bulunan “Kredi Geri Ödeme Erteleme Başvurusu” linkine tıklayarak Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen kredi borcunun geri ödeme tarihini ertelemek için başvuruda bulunabilirsiniz.

  Yalnız bunun sadece “başvuru” olduğunu hatırlatmakta fayda var, yani Kredi ve Yurtlar Kurumu isterse geri ödeme erteleme talebinizi reddederek ödenmesi gereken tutarı mezuniyetten iki sene sonra da talep edebilir.

  KYK Kredi Borcu Yapılandırma

  2016 yılının Ağustos ayında meclisten geçen yeni torba yasa kapsamında Kredi ve Yurtlar Kurumundan alınan kredilere ait geri ödemenin yapılandırma hakkı da geçti. KYK bu yasayla tahsil edeceği borçtan vazgeçiyor değil, yalnızca daha önceden kredi alan öğrencilere ödeme kolaylığı sağlayıp borca eklenen faizin düşürülmesi adına kredi borcunun yeniden yapılandırılması söz konusu. Yasaya göre bu yapılandırma Gelir Dairesi Başkanlığına yapılan başvuru sonucu mümkün olabilecek. Ayrıntılar henüz kesin olmamakla beraber, başvuruların internet şubesinden alınması söz konusudur.

  Yurtdışı KYK Kredi Borcu Sorgulama için TIKLAYINIZ!

  E-Devlete giriş yapmak için TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  KYK Borç Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın