HaberlerSGK

Torba Yasada Doğum Borçlanması

Türkiye’de bazı alanlarda yetersiz olan durumlarda, bu yetersizliği gidermek amacıyla yapılması gereken düzenlemeler mevcuttur. Düzenlemeleri tasarı halinde hazırlanır ve TBMM’de oylamaya sunulur. Eğer çoğunluk tasarının kanuna dönüşmesi konusunda olumlu oy kullanırsa, tasarı kanuna dönüşür ve resmi gazetede yer aldıktan sonra uygulamaya geçilir. Eğer tasarının kanuna dönüşmesinin uygun olmayacağını düşünen milletvekilleri olumsuz oy kullanarak, tasarının meclisten geçip, yürürlüğe girmesine izin vermezler. Daha önceki yıllara ait olan Torba Yasada doğum borçlanması alanında bazı eksiklikler vardı, bu eksiklikleri ve diğer alanlardaki eksiklikleri gidermek amacıyla Nisan 2016 yılında Torba Yasası adıyla yeni bir tasarı hazırlandı. Torba Yasası TBMM tarafından oy çoğunluğu ile kabul edildi ve meclisten geçti. Resmi gazetede ilgili maddeler değiştirilerek ya da maddeler ekleme yaparak tam metni yayınlandı ve 2016 Torba Yasası yürürlüğe girdi. Eskiden Torba Yasada doğum borçlanması konusunda eksiklikler vardı, bu eksiklik 2016 Torba Yasası ile yeni düzenlemelerle giderildi. Torba Yasasının içeriğinde her alanda yeni düzenlemelerin sunulduğu ve bazı alanlarda yetersiz olan durumların tamamlanmasını içeren yeni maddeler yer almaktadır. Torba Yasası birçok alanda yeni düzenlemeler getirdi, bunlardan biri doğum borçlanması ile ilgili yasalardır. Torba Yasasının diğer alanlardaki düzenlemeleri ise şunlardır; İstanbul’daki yeni ulaşım alanı olan kanal İstanbul projesi alanındaki düzenlemeler, gençlerin 25 yaşa kadar ödenmemiş olan Genel Sağlık Sigortası primlerinin silinmesi konusunda yeni düzenlemeler, zorunlu trafik sigortasındaki düzenlemeler, Diyarbakır’ın Sur ilçesinin yeniden inşası, 2016 yılında 15 bin yeni polisin göreve dahil edilmesi ve terörizmin finansmanına kadar birçok konuda düzenlemeleri yer alıyor.


Torba Yasada Doğum Borçlanması Düzenlemeleri Nelerdir?

2016 Torba Yasada doğum borçlanması alanında yeni birçok düzenlemeler eklendi. Doğum yapan çalışan bayanın ya da eşi doğum yapmış olan erkek, doğum gerçekleştikten sonra ücretsiz izin alan çalışan bayana ve erkeğe, çalıştığı kurum aracılığı ile her yıl bir kademe üst seviyeye geçme ve her üç yıl sonunda bir derece üst seviyeye geçmesi sağlanacaktır. Torba Yasada doğum borçlanması, yeni düzenlemeler yasa yürürlüğe girdiği tarihten itibaren izin kullanan çalışanlar için geçerli olacaktır. Yani yasa, ilgili kurumlar aracılığı ile evlat edinen çalışanları da dahil edecektir. Evlat edinen çalışanlar, çocuğun yaşı üçü geçmemiş ise iki yıllık süre gibi bir zamanda aylıksız izin şeklinde yeni yasadan yararlanabilecekler. Torba Yasada doğum borçlanması ile ilgili maddelerde üç yaşından küçük olan çocuğu evlat edinmek isteyen memur eşe, ilgili kurumlarca evlat edinilen çocuğun, aileye teslim edilmesi tarihinden itibaren sekiz hafta aylıklı şekilde izin verilebilecek. Torba Yasada doğum borçlanması konusuna ait maddelere göre çalışmakta olan bayanların erken doğum riski taşıyan bayanların erken doğum yapabilme ihtimaline karşı, doğum öncesi izin kullanmayan memur olan bayanlar, izin kullanmadığı süreyi doğum sonrası izin süresiyle birleştirilmesini talep edebileceklerdir.

Torba Yasada doğum borçlanması ile ilgili madde eski Torba Yasasında sadece iki çocuk için geçerliydi ama yeni yasa tasarısı ile şu an üç çocuk için doğum borçlanması hakkı tanınmaktadır. Ayrıca sigortalı olmadan önceki doğumlar için de Torba Yasada doğum borçlanması hakkından yararlanabileceklerdir. Eski yasa tasarısı ile doğum borçlanması hakkından sadece SSK’lı bayanlar yararlanıyordu ama şu an yeni Torba Yasada doğum borçlanması ile BAĞ-KUR’lu bayanlar da yararlanabilecekler ve böylece SSK ve BAĞ-KUR gibi güvencelere sahip bayanlar arasındaki yapılan haksızlık ortadan kalkmış olacaktır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. benim dogumlarım 80den once 86 bagkur 89da ssk gırısım var suan tarım oduyorum iki senem dahavar acaba bana dogum borclanması torba yasada ncıktımı tesekkurler

    1. Doğum borçlanmasında doğumdan önce sigorta giriş şartı bulunmaktadır. Bu şartın kaldırılması yönünde resmi bir açıklama bulunmamaktadır. Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı