Genel

Toki Bursa Ev Projeleri 2018

Toki Bursa ev projeleri 2018 listesi Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından açıklandı. 2017 yılının Aralık ayında toplamda 5 bin 100 adet konut Bursa ilinde satıldı. Kentte farklı birçok konut projesi mevcut olurken yanı sıra TOKİ proje çalışmalarının hızla devam ettiği bilinmektedir. Markalı konut veya kentsel dönüşüm projelerine ek olarak sunulan TOKİ konutları orta gelir düzeyine sahip olan vatandaşlar için hazırlanarak satışa sunulmaktadır. Toki Bursa ev projeleri listesine bakılacak olursa:

 • Bursa Keles’te 2.etap TOKİ projesi kapsamında alt gelir grubu için yapılan 9 adet konut, orta gelir grubu için yapılmış olan 5 adet konut 12 Şubat 2018 ile 29 Haziran 2018 tarihleri arasında kurasız olarak satışa sunularak başvuruları alınmaktadır.
 • Bursa İznik TOKİ projesi kapsamında 2+1 konutlardan 39 adet, 3+1 konutlardan 74 adetinin satışı 29 Haziran 2018 tarihine kadar devam etmektedir.
 • Bursa Orhaneli Fevzipaşa TOKİ Projesi kapsamında toplam 148 konutun ihalesi 14 Şubat 2018 tarihinde yapılmış olup başvuru tarihi konusunda ise bilginin henüz verilmediği belirtilmektedir.
 • Bursa Gemlik Cihatlı TOKİ Projesi kapsamında inşa edilmesi planlanan toplamda 224 adet konutun inşaat çalışmaları devam etmektedir. Gemlik TOKİ başvurusunun tarihinin henüz belirlenmemesinden dolayı bekleyiş sürmektedir.
 • Bursa Nilüfer İrfaniye TOKİ Projesi kapsamında satılmamış olan 133 adet konutun emekli kişiler için 6 Mart 2018 tarihine kadar kura yöntemi ile satışa sunulacağı belirtilmektedir. Hak sahipliği ve konut belirleme kurası sonucunda belirlenen kişiler evleri almaya hak kazanacaktır. İrfaniye TOKİ Projesi için kura çekiliş bedelinin katılanlardan alınmayacağı açıklanmıştır.

TOKİ Bursa Ev Projeleri 2018 ile ilgili olan liste ve açıklamaları bu şekilde belirtilmektedir. Yanı sıra başvuru sırasında istenilen belgeler de merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Toki Bursa Projeleri 2018 Yılı Başvuru İçin İzlenecek Yol Haritası

Toki Bursa projeleri 2018 yılı için istenilen belgelerin hazırlanması ve başvuran adaylar tarafından eksiksiz biçimde doldurulması son derece önemlidir. Bu noktada kuralı satışlarda ya da alt gelirlilere ait projelerde ikamet veya nüfusa kayıtlı olma şartı aranmaktadır. Açıktan yapılacak olan satışlarda ise ikamet ya da nüfusa bağlı olma şartı aranmamaktadır. Proje tipine göre aranan şartlarda değişiklikler olabilmektedir. Toki ev projeleri satışlarında başvurular belirtilen bankaya yapılmaktadır. Yanı sıra kuralı satışlarda, alt gelir projelerinde, başvuranın kendi üzerine ya da yakınlarının üzerine kayıtlı mülkün olmaması şartı aranmaktadır. Hisseli sahip olunan gayrimenkuller bu kuralın dışında kalmaktadır.

TOKİ Ev Projeleri Başvuru Şartları Nelerdir?

Günümüz piyasa koşullarında ev alma noktasında zorlanan alt gelir ve yoksul grubun barınma ihtiyacını sağlamak amacı ile yaşam alanları yaratan TOKİ Türkiye genelinde tüm illerde yeni yapılar inşa etmektedir. Dar gelirli vatandaşlara ihtiyaç duydukları yuvayı veren kurum konforlu ve kaliteli yaşam imkanı da sunmaktadır. TOKİ projelerine dahil olan ve inşa edilmiş evlerde yaşamak isteyen kişilerin bulunduğu illerde başvuru yapmaları gerekmektedir. Peki Toki ev projeleri başvuru koşulları nelerdir?

 • C. vatandaşı olması,
 • TOKİ projesinin yapılandırıldığı il ve ilçe sınırlarında en az 1 yıl süresince ikamet ediyor olması ya da projenin bulunduğu il nüfusunda kaydının bulunması,
 • Öncesinde TOKİ konutlarından satın almamış ve TOKİ kredisi kullanmamış olması,
 • Başvuru sahibinin kendinin, eşinin, nüfusunda olan çocuğunun üzerine herhangi bir gayrimenkulün bulunmaması,
 • Başvurduğu tarih itibari ile 25 yaşını doldurmuş olması,
 • Başvuruda bulunacak olan hane halkının bir aylık toplam gelirinin 4500 TL’yi geçmemesi,
 • Başvuru yapacak bir haneden yalnızca bir kişinin başvuruya katılabilmesi gerekmektedir.

Bir hane halkı adına -yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları- sadece bir tane başvuru hakkı bulunmaktadır. Tüm bu şartları sağlayan kişilerin bulundukları illerde başvurma hakları bulunmaktadır. Bunun yanında başvuruyu gerçekleştirecek olan kişilerin farklı 4 kategori içerinde değerlendirildiğini belirtmekte fayda vardır.

 1. Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimler,
 2. Raporla belgelenmek üzere %40 engele sahip kişiler,
 3. Türkiye Cumhuriyeti’nden emekli olan kişiler,
 4. Diğer alıcılar olmak üzere sıralanmaktadır.

Tüm başvurular belirlenen kategoriler dikkate alınarak değerlendirilmektedir. Tüm illerde ve ilçelerde yapılan TOKİ projelerinde bu kriterler dikkate alınarak sisteme dahil edilmektedir. Buradan da anlaşılacağı gibi TOKİ Bursa ev projeleri hazırlanırken de beklenen koşulların sağlanması sonrasında başvuruların yapılması mümkün olmaktadır.

TOKİ Bursa Projeleri 2018 Yılı için Başvuru Aşamasında İstenilen Belgeler

TOKİ Bursa Projeleri 2018 yılında satışa çıkarılacak olan konutlara talip olan kişilerin başvuruları sırasında ellerinde bulundurmaları gereken belgeler vardır. Bunlar:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Şehit Aileleri ve benzeri durumdaki özel kategoriye haiz kişilerin kredi kullanım durumlarına yönelik olarak T.C. Emekli Sandığından almaları gereken ‘Hak Sahipliği Belgesi’
 • Engelli kişilerin Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilmiş olan özel kimliklerinin fotokopisi ve engel durumunu belgeleyen tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınan sağlık raporu.
 • Emekli kişilerin SGK’dan alacakları emekli kimlik belgesi ya da yeni emekli kişilerin kartı yerine geçebilecek emekli olduğunu kanıtlar nitelikte belge ya da resmi yazıyı ibraz etmeleri gerekmektedir.
  Tüm bu belgelerin hazırlanmasının ardından TOKİ tarafından belirtilen tarihlerde başvuruların yapılması mümkün olmaktadır.
Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir