• SGK YERSİZ ÖDEME AFFI


  Zorunlu Sağlık Sigortasında Yabancıların Durumu

  Torba yasa olarak çıkarılan SGK yersiz ödeme affı ile birlikte iş hukukundan sosyal güvenliğe, vergi hukukundan iş sağlığı ve güvenliğine kadar pek çok alanda önemli değişiklikler yapıldı. Torba yasa ile çalışma şartları da daha iyi bir hale getirildi. SGK yersiz ödeme affı bir anlamda borçların yapılandırılmasını ve faizlerin affedilmesini kapsamaktadır. Yani SGK yersiz ödemeyle ilgili çıkarılan torba yasa, SGK borçlarını tam anlamıyla affetmiyor. Sadece ödenmediği için gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanarak katlanmış hale gelen borcun, faizlerini affederek yeniden yapılandırıyor. SSK’lı, BAĞ-KUR’lu ve memurlar için SGK‘ya olan sigorta primi borçları SGK tarafından yersiz olarak ödendiği tespit edilen aylıklara ilişkin borçlar, yapılandırmaya girmiş bulunuyor.

  Ayrıca bu yasa kapsamında; işsizlik sigortası primi borçları, sosyal güvenlik destek primi (SGDP) borçları, isteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primi borçları, damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı borçları da bu yapılandırma kapsamında yer almaktadır.

  Şimdi de biraz SGK yersiz ödeme affı borçların başvuru işleminden bahsedecek olursak; SGK’ya olan borçlarını yapılandırmak isteyen GSS primi borçlularının 01.10.2014 tarihinden itibaren 7 ay içinde başka bir deyişle en geç Nisan 2015’in son gününe kadar SGK’ya başvurması ve borçları yapılandırma işleminin bir an önce başlatılması gerekmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  SGK yersiz ödeme affı için SGK Müdürlüğü’ne giderek 6552 sayılı kanun kapsamında yapılandırmak istediğinizi beyan edebilirsiniz.  tıkla sorunu sor

  SGK YERSİZ ÖDEME AFFI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. erkan dedi ki:

   Anneme sgk dan 25.000 gibi yersiz ödeme geldi.. buna itiraz etme durumu var mı ..bunu ödememek için bir formül var mı..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer hata sgk dan kaynaklı ise faizlerini ödemenize gerek yoktur. Ancak ana para ödemesi yapılması gerekiyor. Konunun detayını bilmediğimizden bu kadar yardımcı olabiliyoruz.

  2. Recep dedi ki:

   Merhaba 2013 yılında trafik kazası geçirdim yaklasık 3.5 yıldır tedavi görüyorum bu süre zarfında sgk geçici 3/2 oranında işgöremezlik ödenegi aldım 2015 yılında iş yerimden iflas nedeni ile ayrıldım bu gün itibariyle sgk bana işyerim olmadıgı ve sigortalı sayılamayacagımı artık ödeme yapılmayacagın bildirdi. Aldıgım raporlarda maluliyet azaltılabilir ibaresi var genelgenin 2016 10 ay çıktıgını söylediler daha önceki kanunda iyileşme oldugu sürece ödeme yapılabirmiş ne yapmam gerekir 48 oranında bedensel engelliyim ve çalışma durumum yok

  3. Hüseyin Yıldırım dedi ki:

   İş bankası emekli sandığı emeklisiyim. Eşim benim üzerinden sağlık yardımı alırken, daha sonra SGK lı çalıştığı dönemde de benim üzerinden sağlık yardımı alması nedeniyle emekli maaşıma bloke kondu. 2007 yılı bütçe kanunu içinde yer alıp af yasası olarak adlanan yasadan yaralanabilirmiyim ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Özel durumunuzdan dolayı lütfen Alo 170 SGK danışma hattını arayınız

  4. ali özdamar dedi ki:

   ssk den yersiz ödeme geldi bu ne demek alayamadım anam öldü arkasında yersiz ödemediye böyle bir yazı geldi bunu ödediğimizde tekral gelirmi ne gibi bir işlem yapalım bu konuda bilgi verirseniz memnun kalırız saygılar sunarım

  5. ali özdamar dedi ki:

   ölen birisinin arkasından yetersiz ödeme diye bir miktar para geldi bu ne demek ölen birinin arkasından para geliyor neden maaş alırkan fazla verildiyse kesmediler ben bunu anlamıyorum bunu ödediğimizde bir daha gelirmi bu konuda bilgilendirirseniz memnun olurum saygılar

  6. Sami ŞİMŞEK dedi ki:

   selamun eleyküm ben 2014 yılı mayıs ayında sgk dan emekli oldum buzamanakadar sorun olmadı taki bugünekadar evime teplikat geldi yersiz ödeme diye 980 ,00 tl bu parayı kesin ödeyeceğimmi itiraz nereye edeceğim neye böyle oluyor acıklamada bilgi verimisiniz ben şehir dışindayım neyapmalıyım teşekkürler..

  7. SADIK TOKER dedi ki:

   AVUKATA DÜŞMÜŞ OLAN YERSİZ ÖDEME BORCU YAPILANDIRMA KAPSAMINA GİRİYORMU

  8. GÖNÜL dedi ki:

   YERSİZ ÖDEME KİŞİ BORCU OLARAK ÖDEMELERİMİ TAKSİTLENDİRDİM. ANCAK AFDAN FAYDALANMAK İÇİN DİLEKÇE VERMEK İSTİYORUM. NEREYE VEREBİLİRİM.

  9. aliihsan kocobaş dedi ki:

   annem bağkurdan dul maaşı alıordu annem 27 mart 2016 tarihinde vefat etti. ben ssk emeklisiyim benim temmuz 2016 maaşımdan 581.52 tl kesinti yapılmış. sebebinini sorduğumda anneme yersiz ödeme yapıldğı için bu parayı varisi olarak benden kestiklerini bildirdiler.bana bilgi bile vermeden bu kesintiyi yapabilirlermi.dava açsam kazanabilirmiyim.nereye dava açmalıym.

  10. asya yılmaz dedi ki:

   mahkemesi sonuçlanmış yersiz ödemelere yapılandırma uygulaması varmı..

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.