emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Sağlık Çalışanlarının Yıllık İzin Kullanma Yasağı Kaldırıldı!

Sağlık Çalışanlarının Yıllık İzin Kullanma Yasağı Kaldırıldı!

Sağlık Çalışanlarının Yıllık İzin Kullanma Yasağı Kaldırıldı! Sağlık çalışanlarına sevindirici haber geldi. Sağlık çalışanları da yıllık izin kullanımı yapabilecek. Korona virüsünden dolayı sağlık çalışanları için kaldırılan yıllık izin kullanım hakkı, salgının ülke genelinde kontrol altına alınmasının ardından normalleşme çalışmaları kapsamında sağlık çalışanlarının yıllık izin süreci de ele alınmış bulunuyor. Böylece sağlık hizmetlerinde de kontrollü normalleşme çalışmaları için start verilmiş bulunuluyor. Sağlık çalışanlarına yıllık izin yasağı kaldırıldı, istifa talepleri kabul edilmeyecek ancak emekli olmak isteyen sağlık çalışanlarının talebi kabul edilecek, diğer yandan esnek çalışma sistemi devam edecek.

Türkiye korona virüsü salgını ile olan mücadelesinde adım adım normalleşme sürecinin gerekliliklerini uygulamaya başlamış bulunuyor. Korona virüsü salgını ile ilgili oldukça sert bir savaş veren ülkemiz, bu kapsamda sağlık çalışanlarının 13 Mart 2020 tarihinden yıllık izin kullanım süreçleri askıya alınarak kaldırılmıştı. Gelen son dakika bilgisine göre Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da imzası olduğu 81 il için valiliğine düzenlenen yeni genelge gönderilmiştir. Genelge kapsamında sağlık çalışanları için yapılan yeni düzenlemeler yer almaktadır.

Sağlık Çalışanları İçin Düzenlenen Genelge İçeriği Neleri Kapsıyor?

Sağlık Çalışanları İçin Düzenlenen Genelge İçeriği Neleri Kapsıyor? Türkiye’nin normalleşme takvimi çalışmaları korona virüsü ile olan mücadele kapsamında devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın imzası bulunan ve 81 ilin valiliğine gönderilen genelge kapsamında sağlık çalışanları adına aşağıdaki maddeler yer almaktadır.

  • 30 Mart 2020 ve 7 Mayıs 2020 tarihleri arasında emeklilik talebinde bulunan ve işlemleri yapılan personelin ayrılmasına izin verilecektir.
  • Öğrenim durumuna dayalı atama işlemi ile alt ve üst bölgelere atama tayinleri yapılmayacak, fakat eş durumuna ve sağlık durumu gibi nedenlere dayalı olan mazeretlere binaen, nakil talepleri karşılanmak koşulu ile onaylanacaktır.
  • 6 Mart 2020 ve 22 Nisan 2020 tarihleri arasında yapılan kura ile atamaları yapılan uzman tabiplerden Adli Tığ Kurumu, üniversiteler ve bakanlık sağlık tesislerinde görev yapmakta olan sağlık çalışanlarının ayrılmalarına müsaade edilecektir.
  • Sebep ne olursa olsun bu süreç zarfında görevden çekilme talebinde bulunan personelin talebi kabul edilmeyecektir.
  • Sağlık çalışanlarının kullanmak istediği yıllık izin süreci, bağlı bulundukları amirin uygun bulacağı zamanda kullandırılacak.
  • Cumhurbaşkanlığı genelgesi kapsamında 23 Mart tarihli genel yazı içerisinde düzenleme altına alınan esnek çalışma uygulaması devam edecek.
  • 30 Mart 2020 tarihinden önce bulunduğu yerden başka bir yere ataması yapılarak, atama tarihi bu tarihten sonra bildirilmiş olan personel için yeni görev alanlarına başlamalarına müsaade edilecektir.
  • Sağlık kuruluşlarında çalışanların, başka kurum ve kuruluşlara geçiş işlemine müsaade edilmeyecektir. Fakat TUS, YDUS ve DUS sınavları sonucunda başka kurum kadrolarına atanmaya hak kazananlar geçiş yapabileceklerdir.

Engelli olduğunu belgeleyen personele statüsüne bakılmadan, Cumhurbaşkanlığı genelgesinde belirtilen esaslara uygun olacak şekilde idari izin verilmeye devam edilecektir.

İç Turizm Ne Zaman Başlayacak? Kültür ve Turizm Bakanı Açıkladı!

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Dönem Sonu Sınavları İnternetten Yapılacak!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı M.Varank Koronavirüs İlacı İçin Açıklamada Bulundu!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.