Genel

İtfaiyeci Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir?

İtfaiyeci olma yolları bulunmakta olup meslek olarak itfaiyeciliği tercih edecek vatandaşların uyması gereken bazı koşullar bulunuyor. İlgili koşulları yerine getiren vatandaşlar itfaiyeci olmak için başvuru yapabilmekte ve sınavları geçtikten sonra itfaiyeci unvanı alabilmektedir. İtfaiyeci olmak isteyen vatandaşların öncelikle Kamu Personeli Seçme Sınavına kayıtlarını yaptırmaları ve sınavdan belli oranda bir puan almaları gerekiyor. Kamu Personeli Seçme Sınavına girmek için vatandaşların başvuru tarihlerini kaçırmamaları istenmektedir. İtfaiyeci olmak isteyen kişi eğer erkek ise bu durumda kişinin askerlik ile herhangi bir ilişiğinin bulunmaması talep ediliyor. İtfaiyeci olmak için geçerli şartları yerine getiren ve Kamu Personeli Seçme Sınavından da gereken puanı almaları gerekmekte.


İtfaiyeci Nasıl Olunur?

İtfaiyeci olmak isteyen vatandaşların öncelikli olarak Kamu Personeli Seçme Sınavına girmeleri gerekiyor. Bunun yanı sıra sadece sınava girmek ve gerekli puanı elde etmek yetmemekte. Birçok sağlık kontrolünden geçmesi gereken itfaiyecilerin, tüm şartları yerine getirmeleri ve her durum için hazırlıklı olmaları beklenmekte. Gerekli şartları yerine getiren vatandaşlar eğer Kamu Personeli Seçme Sınavından da belirtilen taban puanı alırlar ise belediyelere giderek itfaiyeci olmak için başvuru yapabilmekte. Başvuruların şahsen yapılması talep edilmekte olup sadece bireysel başvurular kabul ediliyor.

İtfaiyeci Olmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar Nedir?

İtfaiyecilerin dikkat etmesi gerekenler arasında itfaiye ve itfaiyecilik alanı ile ilgili olmak ve gerekli eğitimleri başarı ile tamamlamak yer alıyor. İtfaiyecilik yapmak isteyenlerin itfaiye yönetmeliğine hakim olmaları da talep edilen özellikler arasında yer alıyor. Araç ve gereçlerin kullanımı gibi konularda da planlama ve değerlendirme açısında da her potansiyel itfaiyecinin bilgisinin olması isteniyor. İtfaiyecilerin ayrıca yangın anında koruyucu kıyafetlerini giymeden ve ekip kontrolü yapmadan harekete geçmemeleri de önemli bir husustur.

İtfaiyeci Olmak İçin İstenen Şartlar Nedir?

İtfaiyeci olma şartları devlet tarafından belirlenmekte olup istenen şartlar itfaiye yönetmeliğinde de yer alıyor. İtfaiyeci olmak isteyenlerin yerine getirmeleri gereken bazı şartlar bulunmakta olup bu şartlar şu şekildedir;

 • Başvuru yapacak kişiler eğer erkek ise askerlik ile herhangi bir ilgisinin kalmamış olması. Askerliğin yapılması ya da muaflık durumunun bulunması gerekiyor.
 • Kamu Personeli Seçme Sınavına girilmesi ve en az 70 puan alınması gerekiyor.
 • Kamu haklarından yararlanabilen ve bu haklardan mahrum edilmemiş olmak
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Adli sicilin sorunsuz ve temiz olması. Kişinin daha önce herhangi bir suçtan dolayı ceza almamış olması
 • 30 yaşını doldurmamak
 • Ehliyet sahibi olmak
 • Sağlık durumunda herhangi bir problem olmaması ve itfaiyecilik için geçerli olan sağlık kontrolünden başarı ile geçmek
 • En az lise mezunu olmak
 • Üniversite öğrencisi ise ilgili bölümlerden mezun olmak (Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği gibi ön lisans bölümleri daha çok tercih edilmektedir.)

İtfaiyeci Olmak İçin KPSS’den Kaç Puan Alınması Gerekiyor?

İtfaiyeciler için KPSS puanı için bir sınırlama getirilmiştir. Alt puan olarak belirtilen puan 70’tir ve Kamu Personeli Seçme Sınavına itfaiyeci olmak için hazırlanan vatandaşların en az 70 puanı hedeflemeleri gerekmekte. 70 puanın altında kalan vatandaşlar itfaiyeci olmak için başvuru yapamamakta ve bir sonraki Kamu Personeli Seçme Sınavına tekrar hazırlanmaları gerekmekte. Bu neden ile kişilerin sınavdan 70 almaları gerekiyor.

İtfaiyeci Olmak İçin Başvuru Nereye Yapılır?

İtfaiyecilik için başvuru öncelikle Kamu Personeli Seçme Sınavına yapılması gerekmekte. Kamu Personeli Seçme Sınavına girerek 70 puan alan ve diğer şartları da yerine getirenler belediyelere itfaiyecilik için başvuru yapabilmekte. Başvurun şahsen yapılması ve talep edilebilecek belgelerin gecikme yaşanmadan kuruma ibraz edilmesi istenmekte. Ayrıca Anadolu Liselerinde ve üniversitelerin bazı fakültelerinde Sivil Savunma ve İtfaiyecilik gibi bölümler bulunuyor. Bu bölüm mezunları direkt olarak okullarına ve okullarının tavsiye edeceği özel kuruluşlara da başvuru yapabiliyor.

İtfaiyeci Mesleğinin Görevleri Nedir?

İtfaiyecinin görevleri arasında birçok unsur yer almakta olup sadece yangınlarda çalışmalar yapmıyorlar. Mesleği itfaiyeci olan vatandaşların görevleri şu şekildedir;

 • Yangınlara karşı önlem almak ve yangınları söndürmek
 • Yangın sırasında önce can güvenliğini sağlaması ve daha sonra mal güvenliği için de faaliyetlerine devam etmesi
 • Doğal afet gibi olaylarda AKUT gibi ekiplere destek olması
 • Arama ve kurtarma çalışmalarına katılması
 • Yaralıların hastaneye ulaşmasına yardımcı olmak ve gerekli ise ilk müdahaleyi gerçekleştirmek
 • Trafik kazası gibi durumlarda da görev almak
 • Doğal afetleri önlemek için çalışmalar yapmak

İtfaiyeci olanların yapması gereken temel görevler arasında yer alıyor.

İtfaiyeci Olmak İsteyen Vatandaşlar İçin Tavsiyeler

İtfaiyecilere özel tavsiyeler arasında görme konusunda herhangi bir problem yaşamamaları ve eğer sağlık durumlarında bir engel bulunuyor ise itfaiyecilik mesleğini ilerletmeleri bulunuyor. Önce can güvenliğinin sağlanması ve daha sonra diğer unsurlar ile ilgilenmeleri de can kaybının önüne geçmek için tavsiye edilen öneriler arasında yer almakta.

İtfaiyeci Olmak İsteyenler İçin Geçerli Boy Sınırı Kaçtır?

İtfaiyecilerde boy sınırı bulunmakta olup erkek ve kadınlar için farklı boy ölçüleri bulunuyor. İtfaiyeci olmak isteyen adaylardan istenen boy oranları şu şekildedir;

 • Erkekler için boy alt limiti 1 metre 70 santimetredir.
 • Kadınlar için boy alt limiti 1 metre 67 santimetre olarak belirlenmiştir.

Boyları ile orantılı olarak en fazla 10 kilo fazla ya da az olmasına izin verilmekte.

İtfaiyeciler İçin Yaş Sınırı Var Mı?

İtfaiyecilere yaş sınırı bulunmakta olup üst limit olarak 30 yaş belirlenmiştir. 30 yaşını henüz doldurmamış olan vatandaşlar itfaiyeci olmak için başvuru yapabiliyor. 30 yaşından büyük olanlar ise itfaiyeci olmak için başvuru yapamamakta. Ayrıca alt limit olarak ise liseden mezun olunması istenmektedir. Bu neden ile belirlenen alt limit 18 yaştır.

İtfaiyeciler İçin Sınav Nasıl Yapılır?

İtfaiyeci olmak isteyenler için sınav yazılı olarak yapılıyor ve herkesin Kamu Personeli Seçme Sınavına katılmaları isteniyor. Kamu Personeli Seçme Sınavına katılan herkesin 70 puan almaları isteniyor.

İtfaiyeciler İçin Geçerli Olan İş Fırsatları Nedir?

İtfaiyecilerin iş fırsatları eğitim durumlarına göre de değişmektedir. Direkt olarak Kamu Personeli Seçme Sınavına girerek itfaiyeci olmak isteyenlerin öncelikle tamamlaması gereken eğitimler bulunmaktadır. Lise ya da dengi bir okuldan itfaiyeciliğe dair bir bölüm okuyarak mezun olan vatandaşların ise okulları aracılığı ile iş bulmaları daha kolaydır. Belediye üzerinden itfaiyecilik alanına başvuru yapılabilirler.

İtfaiyeci Olarak Çalışanların Maaşları Ne Kadar?

İtfaiyeci maaşları 2019 yılında zam yapılarak arttırılmıştır. İtfaiyeciler kendi içlerinde statülere ayrılmaktadır ve en düşük maaşlı olarak 2 bin 800 Türk Lirasına iş bulabiliyorlar. İtfaiye erlerinin maaşı ise 3 bin 948 Türk Lirasına yükselmiştir. Her yıl belli aylarda maaşlara zam yapılmaktadır.

İtfaiyeci Olmak İsteyenler Başvurularını Nereye Yapar?

İtfaiyeciler için başvuru yeri belediyelerdir. Bağlı bulunulan ilin büyükşehir belediyelerine itfaiyeci olmak isteyenlerin başvuru yapmaları gerekiyor. İtfaiyeci olmak isteyenlerin başvurabileceği özel kurumlar da bulunmakta ancak Kamu Personeli Seçme Sınavına girenler devlet yapılarında çalışma iznine sahip oluyor.

Aile Hekimi Değiştirme Ve Randevu Alma

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur, Maaşları Ne Kadardır?

Nikah Memuru Nasıl Olunur

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu