• İtfaiyeci Nasıl Olunur? İtfaiyeci Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?


  İnsanların yaptıkları mesleklerden bir tanesi olan itfaiyeciler çok önemli görevleri yerine getirmektedir. Farklı ve heyecanlı bir meslek olan itfaiyecilik insanların ilgisini çekmekte ve birçok kişi itfaiyeci olmak istemektedir. Dolayısıyla da bu mesleğe giriş hakkındaki şartları öğrenmek istemektedirler. Bu yazımızda itfaiyeci olmak isteyen kişilerin sorularına cevap vereceğiz. İtfaiyeci nasıl olunur? Gereken şartlar nelerdir? Kimler bu mesleği yapabilir? İstenen özel şart var mıdır? Gibi birçok sorunun cevabı yazımızın içerisinde bulabileceksiniz. Böylece itfaiyeci olup olamama konusunda verilen kararlar daha net ve daha doğru olacaktır. Yazımızı okuyan kişiler ciddi avantajlar kazanmış olacak ve planlamalarını buna göre daha etkili olarak yapacaktır.


  İtfaiyeci Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir ve Genel Şartlar

  Günümüzde yapılan en saygın meslekler arasında bulunan itfaiyecilik farklı görevleri yerine getirmektedir. Yangın söndürmek öncelikli görev olarak bilinse de bunun dışında da çok farklı görevleri yerine getirmektedir. Bundan dolayı da istenen şartlar diğer mesleklere göre daha farklıdır. İtfaiyeci olmak için gereken şartlar nelerdir sorusunun cevabı birkaç kaç aşamadan oluşmaktadır. Bunlardan ilki genel şartlar iken diğerleri ise özel şartlardır. Söz konusu şartların tamamının sağlanması gerekmektedir. Aksi durumda yapılacak başvurular doğrudan reddedilecektir. İstenen şartlardan bazıları şunlardır:

  • Türk vatandaşı olmak
  • Kamu haklarından mahrum bırakılmamış olmak (ağır hapis cezası almamış olmamak)
  • Erkek adayların askerlikle ilişiğinin olmaması
  • Lise ve dengi bir okuldan mezun olmak
  • Belirtilen yüksek okul ya da fakültelerden mezun olmak

  İtfaiyeci olmak için gereken şartlar nelerdir sorusunun genel cevapları bunlardır. Bunun dışında ise daha farklı şartların da sağlanması gerekmektedir. Söz konusu şartlar şunlardı:

  • Ateşten korkmuyor olmak
  • Yükseklik fobisi bulunmamak
  • Kapalı alan korkusu olmamak
  • Ayakkabısız olarak yapılan ölçümlerde erkek adayların en az 1,67 m bayan adayların ise en az 1,60 m boyunda olması
  • Yapılacak sınav tarihine kadar 30 yaşını doldurmamış olmak
  • Bulaşıcı ve kalıcı bir hastalığı olmamak
  • Kilo ile boy arasında denge bulunmalı ve aradaki fark en fazla 10 olmalıdır. (Boyu 1,70 m olan kişinin kilosunun 60 ile 80 kg arasında olması gerekmektedir.)

  Yukarıda belirtilen şartların da sağlanması durumunda başvuru yapmanız için herhangi bir engel kalmamaktadır. İtfaiyeci nasıl olunur sorusunun ilk şartı burada belirtilen özelliklere sahip olmaktır. Bu aşamadan sonra ise KPSS sınavına girmek gerekmektedir. Alım için açıklanan baraj puanın mutlaka bu sınavdan alınması gerekmektedir. Baraj puanı zaman zaman değişse de genellikle 70 olarak belirlenmektedir. KPSS’den 70 puan alamayan kişiler başvuru yapamamaktadır. Bundan dolayı söz konusu hususa gereken önemi vermeniz ve planlamalarınızı da ona göre yapmanız gerekmektedir. Bu şartı da sağladıktan sonra belediyeler tarafından yapılacak olan alımları takip etmeniz gerekmektedir. Belediyeler yılın belli dönemlerinde itfaiye personeli almakta ve bunu da ilanlarla duyurmaktadır.

  İtfaiyeci Nasıl Olunur ve Mülakat Konuları

  İtfaiyeci nasıl olunur konusundaki sonraki aşama belediyeler tarafından yapılan alımlara başvurmaktadır. Başvuru yapıldıktan sonra bu alanda yapılacak olan sınavda başarılı olunması gerekmektedir. İtfaiyecilik özel bir meslek olduğu için buna uygun olarak iki farklı sınav yapılmaktadır. Söz konusu sınavlardan bir tanesi mülakattır. Mülakat sınavında adaylara sözlü sorular sorulmakta ve buna göre puanlamalar yapılmaktadır. Mülakat konuları her sene açıklansa da genellikle şu başlıklarla ilgili sorular gelmektedir:

  Sponsorlu Bağlantılar

  • Türkiye Cumhuriyeti Anayasası
  • Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
  • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu
  • Mahalli İdareler ile ilgili temel mevzuat
  • Mesleki bilgi, uygulama ve becerilere yönelik konular
  • Genel kültür

  Bu konular dönemsel olarak değişebilmektedir. Bundan dolayı mutlaka yapılacak ilanları takip ediniz.

  İtfaiyeci olmak için gereken şartlar nelerdir konusundaki bir sonraki aşama ise dayanıklılık testidir. Bu test belediyeler tarafından oluşturulan özel komisyonlar tarafından yapılmakta ve puanlan maktadır. Bundan dolayı da adayların sınavlardan önce hazırlık yapması son derece önemlidir. Aksi durumda dayanıklılık testinden istenen puanlar alınamayacak ve bu da sınavı kazanamamanıza neden olacaktır. Yapılacak testler oldukça önemli olup bunun temel nedeni itfaiyecilik mesleğinin genel durumuyla ilgilidir. Söz konusu meslek yukarıda da belirttiğimiz gibi normal bir meslek olmayıp ciddi bir güç ve cesaret istemektedir. Dolayısıyla da bunun tespiti için dayanıklılık testi yapılmaktadır. Buradan alınan puanlar daha sonra adayların giriş puanını oluşturmada kullanılacaktır.

  İtfaiyeci Nasıl Olunur ve Puan Hesabı

  İtfaiyeci olmak için gereken şartlar nelerdir konusunda bir sonraki aşama puanların değerlendirilmesidir. Yazımızın ilgili bölümlerinde belirtildiği gibi adaylar KPSS, mülakat ve dayanıklılık testine girmektedir. Bunların tamamından başarılı olmak aranan şartlardan birisidir. Yani bunlarla ilgili baraj puanı açıklanmış ise mutlaka açıklanan puanların üzerine çıkılması gerekmektedir. Bunun haricinde alınan puanların tamamı kişilerin sıralamasını oluşturacak puanın belirlenmesinde kullanılmaktadır. Aksi belirtilmediği sürece puanların hesaplamasında öncelikle mülakat ile dayanıklılık testi dikkate alınmakta ve bunların aritmetik ortalaması bulunmaktadır. Daha sonra ise bulunan puan ile KPSS puan toplanmakta ve bunların ortalaması alınmaktadır. Böylece adayların puanları belirlenmiş olmakta ve buna göre alımlar yapılmaktadır.

  İtfaiyeci nasıl olunur konusu genel olarak bu şekildedir. Burada bilinmesi gereken son husus ise itfaiyecilik bölümü mezunlarına öncelik tanındığıdır. Bundan dolayı da kişilerin üniversitede bu bölümleri tercih etmesi ciddi bir avantaj sağlayacaktır.

  Aile Hekimi Değiştirme Ve Randevu Alma

  Ambulans Şoförü Nasıl Olunur, Maaşları Ne Kadardır?

  Nikah Memuru Nasıl Olunur  tıkla sorunu sor

  İtfaiyeci Nasıl Olunur? İtfaiyeci Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın