Genel

İtfaiye Eri Nasıl Olunur? 2024 Maaşları

İtfaiye eri; yangın, afet, kaza ve benzeri olaylarda müdahale eden, can ve mal güvenliğini sağlayan, önleyici ve eğitici faaliyetlerde bulunan kamu personelidir. İtfaiye eri olmak için hangi bölüm okunur, hangi sınavlara girilir, fiziksel yeterlilik sınavında neler var, itfaiyeci olma şartları nelerdir, itfaiyeci maaşları ne kadar gibi soruların cevaplarını yazımızda vermeye çalıştık.

İTFAİYE ERİ OLMAK İÇİN HANGİ BÖLÜM OKUNUR?

İtfaiye eri olmak için herhangi bir bölüm okumak gerekmez. İtfaiye eri olmak için lise veya dengi okul mezunu olmak yeterlidir. Ancak bazı belediyeler veya kurumlar, itfaiye eri alımında özel şartlar arayabilir. Örneğin; İstanbul Büyükşehir Belediyesi, itfaiye eri alımında en az ön lisans mezunu olma şartı koymaktadır. Bu nedenle itfaiye eri olmak isteyenler, başvuracakları belediye veya kurumun ilanlarını takip etmeli ve şartları öğrenmelidir.

İTFAİYE ERİ HANGİ KPSS ALANINDAN SORUMLUDUR?

İtfaiye eri olmak için Kamu Personeli Seçme Sınavına (KPSS) girmek gerekir. İtfaiye eri alımında KPSS puan türü olarak KPSSP94 puanı kullanılır. KPSSP94 puanı, KPSS’nin Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinden oluşur.

Polis Maaşları Ne Kadar : https://www.ssk.biz.tr/polis-maaslari/

 • Genel Yetenek testi, Türkçe ve Matematik sorularından,
 • Genel Kültür testi ise Tarih, Coğrafya, Vatandaşlık ve Güncel Bilgiler sorularından oluşur.

KPSSP94 puanı, Genel Yetenek testinin %50’si, Genel Kültür testinin %50’si alınarak hesaplanır.

İTFAİYE ERİ FİZİKSEL YETERLİLİK SINAVINDA NELER VAR?

İtfaiye eri olmak için KPSS’den yeterli puan alan adaylar, fiziksel yeterlilik sınavına çağrılır. Fiziksel yeterlilik sınavı, itfaiye eri olmaya uygunluk açısından adayların fiziki güç, dayanıklılık, çeviklik, denge, koordinasyon ve reaksiyon yeteneklerini ölçer.

İtfaiye eri fiziksel yeterlilik sınavı şu parkurlardan oluşur:

 • 100 metre koşu: Adaylar, 100 metre mesafeyi en kısa sürede koşarlar. Süre, elektronik kronometre ile ölçülür. Adayların, erkekler için 15 saniye, kadınlar için 18 saniye içinde bitirmeleri gerekir.
 • Mekik: Adaylar, sırtüstü yatarak, dizleri 90 derece bükülü, ayakları yerde, elleri başının arkasında durumda başlarlar. Adaylar, göğüsleriyle dizlerini birleştirmeye çalışırken, ellerini başının arkasından ayırmadan mekik çekerler. Adayların, erkekler için 1 dakikada 35; kadınlar için 1 dakikada 25 mekik yapmaları gerekir.
 • Şınav: Adaylar, yüzüstü yatarak, elleri omuz hizasında, ayak parmakları yerde, vücutları düz bir şekilde durumda başlarlar. Adaylar, kollarını bükerek göğüsleriyle yeri birleştirmeye çalışırken, vücutlarını düz tutarak şınav çekerler. Adayların, erkekler için 1 dakikada 25; kadınlar için 1 dakikada 15 şınav yapmaları gerekir.
 • Barfiks: Adaylar, elleri omuz genişliğinde, avuç içleri kendilerine bakacak şekilde barfikse asılır. Adaylar, çenelerini barın üzerine çıkarmaya çalışırken, kollarını bükerek barfiks çekerler. Adayların, erkekler için 1 dakikada 5; kadınlar için 1 dakikada 3 barfiks yapmaları gerekir.
 • Yangın merdiveni tırmanma: Adaylar, yangın merdivenine elleriyle ve ayaklarıyla tutunarak tırmanırlar. Adayların, erkekler için 20 metre; kadınlar için 15 metre yüksekliğe ulaşmaları gerekir.
 • Yangın hortumu taşıma: Adaylar, 20 metre uzunluğunda ve 20 kilogram yangın hortumunu omuzlarına alarak taşırlar. Adayların, 100 metre mesafeyi en kısa sürede tamamlamaları gerekir.
 • Yangın tüpü taşıma: Adaylar, 6 kilogram yangın tüpünü elleriyle alarak taşırlar. Adayların, 100 metre mesafeyi en kısa sürede tamamlamaları gerekir.

NOT: Fiziksel yeterlilik sınavında, her parkur için belirlenen süre ve sayı sınırlarını aşan adaylar elenir. Adayların, tüm parkurları başarıyla tamamlamaları gerekir.

İTFAİYECİNİN GÖREVLERİ NELERDİR?

İtfaiyecinin görevleri, yangın, afet, kaza ve benzeri olaylarda müdahale etmek, can ve mal güvenliğini sağlamak, önleyici ve eğitici faaliyetlerde bulunmaktır.

Ambulans Şoförü Maaşları : https://www.ssk.biz.tr/ambulans-soforu-nasil-olunur-maaslari-ne-kadardir/

İtfaiyecinin görevleri şunlardır:

 1. Yangın, afet, kaza ve benzeri olaylara en kısa sürede ulaşmak, olay yerindeki durumu değerlendirmek, uygun müdahale yöntemini belirlemek ve uygulamak.
 2. Yangın söndürme, kurtarma, ilk yardım, tehlikeli madde müdahalesi, trafik kazası müdahalesi, su baskını müdahalesi, hayvan kurtarma gibi konularda ekip arkadaşlarıyla birlikte çalışmak.
 3. Yangın, afet, kaza ve benzeri olaylarda can ve mal kaybını önlemek, zararı en aza indirmek, olay yerindeki güvenliği sağlamak, olay sonrası temizlik ve onarım çalışmalarına katılmak.
 4. Yangın, afet, kaza ve benzeri olaylara müdahale ederken kullandığı araç, gereç, ekipman ve malzemeleri doğru ve etkin bir şekilde kullanmak, bakım ve onarımını yapmak, eksik ve arızalı olanları rapor etmek.
 5. Yangın, afet, kaza ve benzeri olaylara müdahale ederken olay yerindeki kişi, kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmak, gerekli bilgi ve belgeleri toplamak, raporlamak ve arşivlemek.
 6. Yangın, afet, kaza ve benzeri olayların önlenmesi için gerekli tedbirleri almak, risk analizi yapmak, denetim ve kontrolleri yapmak, uyarı ve tavsiyelerde bulunmak.
 7. Yangın, afet, kaza ve benzeri olaylara ilişkin eğitim, tatbikat, seminer, konferans gibi faaliyetlere katılmak, bilgi ve deneyimlerini paylaşmak, kendini geliştirmek.

İTFAİYECİLİK RÜTBELERİ NELERDİR?

İtfaiyecilik rütbeleri, itfaiye teşkilatında çalışan personelin görev, yetki ve sorumluluklarını belirleyen derecelerdir.

İtfaiyecilik rütbeleri;  itfaiye eri, itfaiye çavuşu, itfaiye başçavuşu, itfaiye kıdemli başçavuşu, itfaiye uzmanı, itfaiye başuzmanı, itfaiye şefi, itfaiye başşefi, itfaiye müdürü, itfaiye başmüdürü, itfaiye daire başkanı şeklinde sıralanır.

İtfaiyecilik rütbeleri; personelin eğitim, hizmet süresi, performans, sınav ve mülakat gibi kriterlere göre belirlenir.

2024 İTFAİYECİ MAAŞLARI NE KADAR?

İtfaiyeci maaşları; personelin rütbesi, kıdemi, eğitimi, görev yeri, ek ödemeleri gibi faktörlere göre değişir. 2024 yılında itfaiyeci maaşları şu şekildedir:

 • İtfaiye eri: 34.500 TL – 35.500 TL
 • İtfaiye çavuşu: 36.000 TL – 37.000 TL
 • İtfaiye başçavuşu: 37.500 TL – 38.000 TL
 • İtfaiye kıdemli başçavuşu: 38.000 TL – 38.500 TL
 • İtfaiye uzmanı: 38.500 TL – 39.000 TL
 • İtfaiye başuzmanı: 39.000 TL – 40.000 TL
 • İtfaiye şefi: 40.000 TL – 40.500 TL
 • İtfaiye başşefi: 40.500 TL – 41.000 TL
 • İtfaiye müdürü: 41.000 TL – 42.500 TL
 • İtfaiye başmüdürü: 42.500 TL – 44.000 TL
 • İtfaiye daire başkanı: 44.000 TL – 46.500 TL

NOT: Bu maaşlar ortalama olarak verilmiştir. Kesin maaşlar, personelin çalıştığı kurumun ilanlarını takip ederek öğrenilebilir.

İtfaiye eri nasıl olunur, 2024 itfaiyeci maaşları gibi detayları aktarmaya çalıştık. Aklınıza takılan soruları yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Shares:

1 Yorum

 • çağatay
  24.12.2020

  Merhabalar ben spor bilimleri fakültesi 3. sınıf öğrencisiyim anadolu lisesi çıkışlıyım kpss’den 74 puan aldım itfaiyeci veya itfaiye eri olabilir miyim?

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir