emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

İşkur Kursları

İşkur Kursları

İşkur Kursları, Türkiye İş Kurumu tarafından ülkemizde vasıflı işçilerin ve meslek sahiplerinin çoğalması adına açılan kurslara verilen genel bir isimdir. Bu kurslar Türkiye İş Kurumu Müdürlüğü tarafından açılır, düzenlenir ve kapatılır. Kurs eğitmenleri ve kurs yeri yine Türkiye İş Kurumu Müdürlüğü tarafından temin edilir.

İş Kurslarından faydalanmak için Türkiye İş Kurumu Müdürlüğünün resmi internet sitesindeki duyuruları takip etmek ve bu duyurular üzerinden açılan ilanlara başvurmak gerekiyor.

İşkur Kursları Başvuru

”Mesleksizlikle Mücadele Ediyoruz” sloganıyla projeyi hayata geçiren Türkiye İş Kurumu Müdürlüğü Mesleki Eğitim Kursları düzenleyerek tüm Türkiye’deki işsiz vatandaşların vasıflandırılarak meslek sahibi dolayısıyla iş sahibi yapmak istiyor. Vasıflı işçilerin, vasıflı personellerin vasıfsızlara göre istihdam edilmesi daha kolay olurken yetkinlik kazandırılmış işçi ve personeller ile daha nitelikli hizmet ve üretim alınabiliyor.

İşkur Kursları kurs sonunda kursiyerlere istihdam garantisi de veriyor.

Mesleki Eğitim Kursları olarak İşkur kurslarına katılanlar bizzat işletmelerde ve firmalarda hem istihdam edilip hem de meslek öğreniyorlar. Küçük bir örnek ile açıklamak gerekirse, makine üretimi yapan bir firmaya kursiyer olarak yerleştirilen bir işçi hem İşkur tarafından kursiyer statüsünde nitelendirip hem firmanın işçi ihtiyacını karşılıyor hem de bu süre zarfında kurs gören işçiyi istihdam etmiş oluyor.

İşkur Kursları yani Mesleki Eğitim Kurslarına katılmak için bazı şartları taşıyor olmak gerekmektedir.

Kursa katılmanın ilk şartı işsiz olmaktır. Türkiye İş Kurumu’na bağlı il müdürlüklerinde işsiz kaydı bulunan herkes İşkur kursları için başvuru yapabilir.

15 yaşından küçükler İşkur kurslarına katılamazlar.

Yetiştirilecekleri ve yerleştirilecekleri meslek dalına uygun özellikleri taşımak gerekmektedir.

Mesleki Eğitim Kursları için ilan açan iş verenin özel şartlarını da bulundurmak gerekiyor.

İş ve meslek danışmalığı hizmetlerinden faydalanmış olmak da istenilen bir şarttır.

Ayrıca emekli olanlar da İşkur kurslarına katılamazlar.

Yüksek öğretim veya ön lisans eğitimi gören öğrenciler kurs sonunda istihdam edilmelerine engel bir durum bulunmaması halinde İşkur kurslarına katılabilirler.

Mesleki Eğitim kursları yani İşkur Kursları tamamen ücretsiz ve devlet güvencesi altındadır. Kurs süresince kursiyerlerin maaşları günlük 20 TL olacak şekilde devlet tarafından ödenir. Üstelik İşkur kursları süresince de İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası ile Genel Sağlık Sigortası Prim Giderleri İŞKUR tarafından karşılanmaktadır.

Burada çok önemli bir noktayı açıklamakta fayda vardır.

İşkur Kursları tarafından istihdam edilen kişilerin yalnızca sağlık sigortası bakımından primleri karşılanır yani kursiyer olarak çalıştıkları süre emeklilik prim gün sayısını etkilemez ve bu süre normal çalışma prim gün sayısı olarak değerlendirilmez.

İşkur kurslarına devam etmek zorunludur ancak hastalık ve sağlık gibi problemler günü birlik ise işveren tarafından izin kağıdı düzenlenerek daha uzun süren bir sağlık problemi ise 5 günü geçmeyecek şekilde doktor raporu ile kursa ara verilebilir.

İşkur Kurslarına başvuru yapmak için kişinin bizzat bulunduğu Türkiye İş Kurumu Müdürlüğüne giderek işsizlik kaydı yaptırması gerekmektedir. İşsizlik kaydı yaptıran kişi İşkur tarafından kendisine atanan bir danışman eşliğinde kurslar hakkında bilgilendirilir. Aynı zamanda yine İşkur Danışmanından alınacak bir internet şifresi ile İşkur’un Resmi İnternet Sitesi üzerinden de takip edilebilir.

İş Garantili Özel Kurslar

İşkur Kursları iş garantili kurslardır ve kurs bitiminde meslek sahibi edindirilen kişi mesleğine göre İşkur tarafından istihdam edilir.

81 ilde müdürlükleri bulunan Türkiye İş Kurumu her ile özel olarak İşkur kursları düzenlemekte ve işçi istihdamını en üst seviyede tutmaya çalışmaktadır.

Türkiye İş Kurumu Resmi İnternet Sitesinde yayınlanan broşür ve ilanları inceleyerek daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

İşkur Broşürlerine Ulaşmak İçin BURAYA TIKLAYINIZ!

İşkur El İlanları İçin BURAYA TIKLAYINIZ!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.