emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

PTT Posta Kodu Sorgulama

PTT Posta Kodu Sorgulama

PTT Nedir?

Oluşumunun temelleri, 1840 yılında Posta Nezareti’nin kurulmasına dayanan PTT (Posta ve Telgraf Teşkilatı) Türkiye Cumhuriyeti’nin posta örgütüdür. Yıllar içerisinde değişime uğrayarak ve gelişerek günümüze kadar gelmiştir. En son 2013 yılında Resmi Gazete’de yayımlanan ve yürürlüğe giren 6475 sayılı “Posta Hizmetleri Kanunu” ile yeniden düzenlenmiş ve “Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi” adı ile yeniden yapılandırılmıştır. Ülke önceliklerine göre faaliyette bulunmak, saydamlık, girişimcilik, sosyal sorumluluk, gizlilik, tarafsızlık ve güvenilirlik gibi değerleri bünyesinde barındıran ve “Hizmet alanlarında; yetkin personel ile etkin hizmet sunan seçkin şirket” vizyonu ve “Posta, kargo, bankacılık ve elektronik ticaret alanlarında; Türkiye çapında yaygınlaşmış hizmet ağı, iki asra yakın tecrübesi, çağdaş teknoloji ve güçlü kadroları ile ekonomik, hızlı, güvenli ve kaliteli hizmet sunmak” misyonu ile ilerleyen PTT insan hayatında önemli bir yere sahip olmuştur. Kalite yönetim sistemlerini uygulayan ve bununla ilgili belgelerini tamamlamış olan PTT, her anlamda kendini geliştirmiştir ve geliştirmeye de devam etmektedir.

Posta Kodu Nedir?

Posta kodu, gönderilen postaların ayrımının yapılmasını sağlamak ve bu şekilde gönderilen postaların istenilen adreslere kolay ve hızlı ulaşımını sağlamak amacı ile gönderici tarafından adresin bir parçası halinde yazılan rakam veya harf-rakam karışımından oluşan bir koddur. Örneğin Türkiye’de posta kodunu belirlemek için bazı kurallar vardır. Türkiye’de posta kodu 5 rakamdan oluşmaktadır ve ilk iki rakam il plaka koduna göre belirlenmektedir. Son 3 rakam da şehir sınırları içerisindeki dağıtım grubunu ifade etmektedir. (İstanbul İl Posta Kodu:34000, Beşiktaş-Levent-Levent Mahallesi:34330) Posta kodları sayesinde, özellikle nüfus yoğunluğunun fazla olduğu illerde posta trafiği kontrollü ve hızlı olarak sağlanmaktadır.

PTT Posta Kodu Nasıl Sorgulanır?

PTT resmi web sayfası üzerinden istediğiniz yerin posta kodunu öğrenebilme imkanı bulunmaktadır. PTT Posta Kodu Sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek için öncelikle yazımızın sonunda yer alan linke tıklamanız gerekiyor. Bu işlemin ardından karşınıza çıkan pencere üzerinden örnek bir uygulama yaparsak çok daha iyi anlaşılabilecektir.

 

Linke tıkladıktan sonra karşınıza yukarıda görmüş olduğunuz sayfa açılacaktır. Örnek olarak, İzmir’de Konak Kahramanlar Mahallesi posta kodunu sorgulayalım.

İl (province) yazan kısımda İzmir ilini seçiyorsunuz. Daha sonra Kahramanlar Mahallesi hangi ilçede ise İlçe (district) yazan kısımda onu seçiyorsunuz ki bu örnekte Konak oluyor.

Daha sonra son olarak Mahalle-Köy/Semt/PK (suburb-area/town/pc) yazan kısımda da mahallenizi seçiyorsunuz. Verdiğimiz örneğe göre bu Kahramanlar Mahallesi oluyor.

Bütün bu işlemlerden sonra altta kırmızı ile yazılı olan posta kodunuz (zip code) kısmının yanında otomatik olarak çıkacaktır.

PTT üzerinden posta kodu sorgulamak bu kadar kolaydır aslında. İnternet üzerinde herhangi bir siteden yapacağınız arama sizi yanlış yönlendirebilir. Bu nedenle güvenilir ve resmi bir siteden faydalanmanız size yarar sağlayacaktır. Aynı zamanda tüm bu aşamaları geçmek yerine açılan sayfada alt kısımda Posta Kodu Özet Tablosu linki yer almaktadır. Bu tabloyu bilgisayarınıza ya da tabletinize indirdiğinizde istediğiniz her an istediğiniz ilin ya da istediğiniz ilçenin ve mahallenin posta koduna rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Alttaki Posta Kodu 2.0 android uygulaması beta versiyonu ile de telefonlarınızdan da rahatlıkla ulaşabilme imkanına sahip olabilirsiniz.

Bununla birlikte PTT Posta Kodu Sorgulama işlemlerini farklı bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkündür. Bunun için yine aynı sitede yer alan ve aşağıdaki görselde görebileceğiniz bölüme gelmeniz gerekiyor.

Bu aşamada yapmanız gereken tek şey “Posta Kodu Sorgulama” bölümüne aramak için bir posta kodu yazmak olacaktır. PTT Posta Kodu Sorgulama işleminin doğru bir şekilde yapılması halinde karşınıza aradığınız posta kodunun nereye ait olduğu çıkacaktır. Bununla birlikte yanlış bir bilgi girmeniz halinde sonuç; “Aradığınız kriterlere uygun kayıt bulunmadı” şeklinde olacaktır. Bununla birlikte görselden de görebildiğiniz gibi Güvenlik doğrulaması olmadan önce kullanabileceğiniz sorgulama haklarınız bulunmaktadır. Üç adet sorgulama hakkını doldurduktan sonra PTT Posta Kodu Sorgulama işlemlerinizi ayrıca güvenlik kodunu girerek gerçekleştirebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.