İSMEK

2019 İsmek Bilgisayar Kurs Kayıtları Başvuru Şartları

İsmek bilgisayar kursu,16 yaştan 70 yaşa kadar bilgisayar kullanmayı öğrenmek isteyen tüm vatandaşları kapsamakta olup kayıtlar Temmuz ayında başlayacaktır. Bilgisayar kursu kayıt işlemleri için ilçe Halk Eğitim Merkezleri ile İsmek binalarına başvurulması gerekmektedir.


İsmek Bilgisayar Kursu Konuları

İsmek bilgisayar kursu kapsamı Windows işletim sistemi programlarını kapsamaktadır. Bu bağlamda Windows 10 kullanım bilgileri, Word, Excel, internet ve e- posta yönetimi, Crome, İnternet Explorer, Firefox gibi pek çok erişim ve bağlantı ayarlarının kontrolü kursiyerlere öğretilecektir. Program kapsamında alınacak internet kullanım eğitimi ile e- posta kontrollerini yapabilecek, e- devlet uygulamasının kullanım alanları da kursiyerlere öğretilecektir. Bunun yanında kelime işlem programları alanına giren Office Word, Excel, PowerPoint gibi uygulamaların hızlı kullanımı kursiyerlere öğretilecektir.

160 saat sürecek eğitimde her bireye bu bilgiler verilecek olup herhangi bir bilgi ve tecrübe aranmadan kayıtlar yapılacaktır. Bu sayede yaş sınırı veya ön bilgi zorunluluğu olmadan her vatandaş bilgisayar konusunda bilgi sahibi olma şansını elde edecektir. Bunun yanında İsmek bilgisayar kurslarının özelleştirilmiş alt dalları arasında yer alan hızlı klavye kullanımı sayesinde 10 parmak klavye kullanımı da kursiyerlere öğretilebilmektedir. Bu sayede işlerini hızlı bir şekilde internet üzerinden halletmeyi öğrenen kursiyerler, bilgisayar konusunda bilgi sahibi olmanın dışında klavyeye hakim bir şekilde kurs bitiminde sertifikalarını alacaklardır.

İsmek, bilgisayar kurslarının birinci seviyesini verdikten sonra kurslarını özelleştirmektedir. Bu özelleştirmelerde 10 parmak kullanım, Office programlarında hızlanma ve uzmanlaşma gibi ek eğitimler verilmektedir. İleri seviye ofis programları kullanımında, Word, Excel, Powerpoint gibi Office paketi içerisinde bulunan programların kullanımı detaylandırılmakta, kısa yollar gibi hızınızı arttıracak bilgiler sunulmaktadır. Bu çerçevede İsmek bilgisayar kursuna kayıt yaptıran kursiyerler birinci seviye bilgisayar kullanmayı öğrenmekte iken, bunlar gibi özelleştirilmiş programlarla devam edenler ikinci seviyeye yükselebilmektedir.

160 saatlik kurs süresince birinci seviye bilgisayar kullanımı öğrenerek ikinci seviye kurslardan birini seçebilirsiniz.

İsmek Bilgisayar Kursu Kayıt Şartları

İsmek bilgisayar kursuna kaydolacaklarda aranacak şartlar şunlardır:

 • 16 yaşından büyük olmak,
 • C. Kimlik belgesine sahip olmak
 • Temmuz ayında internet üzerinden yapılan başvurunun çıktısını almış olmak

Yukarıdaki şartlar dışında herhangi bir koşul aranmamaktadır. Bu kapsamda herhangi bir yaş sınırı da olmayan kurslar, 70 yaşında kursiyerleri dahi ağırlamaktadır. Kaydolunan kurs hakkında ön bilgiye sahip olma şartı da İsmek tarafından konmamıştır. Dolayısıyla İsmek bilgisayar kursu programına kaydolmak istiyorsanız, herhangi bir ön bilgiye ihtiyacınız yoktur. Bilgisayarınızın olma şartı bile aranmadan, bilgisayar kursuna kayıt yaptırabilir, verimli bir eğitim dönemi sonunda gireceğiniz sınavda yukarıda belirtilen alanlardan herhangi birine yönelerek uzmanlaşabilir, usta öğreticilik belgesi alabilirsiniz. Kariyerinizi bu yönde şekillendirebilir ya da işinizde seviye atlayabilirsiniz.

İsmek, tüm branşlarda öğreticilerini uzmanlar arasından seçmektedir. İşinde uzman ve güler yüzlü eğitimciler sayesinde alacağınız eğitimle dönem sonunda belge almaya hak kazanacağınız sınavı kolaylıkla verebilir, sonrasında devam etmek istediğiniz kursu seçebilirsiniz.seviyenizi yükselttikten sonra dilerseniz sınavlara girerek siz de bir İsmek öğreticisi olabilirsiniz.

İsmek Bilgisayar Kursu Seçenekleri

İsmek bilgisayar kursu çeşitleri, birinci part başlangıç seviyesini bitirdikten sonra başvurabileceğiniz, size uzmanlık kazandıracak bilgisayar kursu türleridir. Bu türler şu şekilde açıklanabilir:

 • İsmek 10 Parmak Klavye Kullanım Kursu: Klavye kullanımında hızlanarak özellikle adliyelerde görev almak isteyenler için uygun bir eğitim olarak görülen bu kurs, ilk adım bilgisayar kursunu tamamlayanlara verilmektedir. Kursun sonunda girilecek sınav sonunda başarılı olanlar bu kursa girmeye hak kazanacaktır. 10 parmak klavye kurallarına göre verilecek eğitim kapsamında Word ve Excel programlarının detaylı kullanımı da verilmektedir.
 • İsmek Office Programları Kullanım Kursu: Word, Excel ve Powerpoint programlarını kapsayan Office paketi eğitimi, bu programlarda tablo oluşturma ve detaylandırma, veri analizi, gerekli durumlarda muhasebe raporu oluşturma gibi bilgiler içermektedir. Her kursiyerin kendi uzmanlık alanı doğrultusunda yorumlayarak mesleki anlamda ilerleyeceği kurs, bilgisayarla ilgili meslekler düşünen ve bu mesleklerde görev alan kursiyerlerce tercih edilmektedir.
 • İsmek Bilgisayar Operatörlüğü Kursu: programın amacı bilgisayar teknolojisini temel anlamda kullanan, bilgisayar donanımlarını birleştirebilen, işletim sistemi konusunda bilgi sahibi olan, internet araştırmaları ve bilgi güvenliği konusunda bilgi sahibi olan nitelikli eleman yetiştirmektir.
 • İsmek İnternet Okuryazarlığı Kursu: Bu kursun amacı internet konusunda bilgi sahibi ve internette gördüğü bilgilerin güvenilirliğini sorgulayan, internet üzerinden doğru bilgiye ulaşma konusunda uzmanlaşmış eleman yetiştirmektir.
 • İsmek Bilişim Hizmetleri Kursu: Program kapsamında kursiyerlere android programlama, ağ teknolojileri, algoritma ve programlamaya giriş eğitimleri verilmektedir. Her biri en az 70 saat olan bu eğitimler sonucunda kursiyerler, nitelikli birer bilişim görevlisi olacaktır.
 • İsmek Bilgisayar Onarım Kursu: Bilgisayar onarımı, bilgisayar yazılım ve donanımı konusunda bilgi sahibi olma amacıyla bu kursa giden kursiyerler, başarıları dahilinde kurs sonunda sınavlara girerek işyeri açma belgesi alabileceklerdir. Bu kurs sonucunda mesleki anlamda bu işi yapabilen kursiyerler bulunmaktadır.
 • İsmek Grafik Yazılımları Kursu: Kurs kapsamında adobe illüstratör, grafik programları öğretilmekte, kursiyerlere illüstrasyon, kitap ve dergi kapağı tasarlama gibi eğitimler verilmektedir.
 • İsmek Seo Kursu: İnternet konusunda günümüzün popüler mesleklerinden seo uzmanlığı İsmek’te! İsmek seo kursu ile Google aramaları konusunda firmalara danışmanlık yapabilir, bu kapsamda yüksek ücretlerle çalışan kursiyerler arasına adınızı yazdırabilirsiniz.

İsmek Engelliler İçin Bilgisayar Kursu

Engelli vatandaşlar için bilgisayar kursu hizmeti de mevcut olan İsmek, bu hizmetini görme engellilere sunmaktadır. Aynı zamanda tekerlekli sandalye kullanan ve az duyan bireylere yönelik olarak da herhangi bir değişiklik yapılmadan sunulan kurs programı, görme engelliler için bilgisayarın erişilebilirlik ayarları üzerinde değişiklik yapılarak sunulmaktadır. Bu kapsamda görme engelli bireylere sesli  hizmet verecek ve aynı şekilde sesli komut alacak şekilde ayarlanmış bilgisayarlarla kurs boyunca verilecek bilgiler aktarılmaktadır.

İsmek Bilgisayar Kursu İstihdam Alanları

İsmek kursiyerleri çalışma alanları şu şekilde sıralanabilir:

 • Özel kurumların bünyesinde bulunan büro ve sekreterlikler
 • Kamu alanlarının veri hazırlama ve kontrol bölümlerinde
 • Özel kurumların veri işleme bölümlerinde
 • Kişisel olarak kendi işletmelerde
 • Bağımsız şirketlerde seo danışmanı olarak

Görev alabilirler. Bunun yanı sıra eğitim sonunda verilecek Meb onaylı sertifika kpss ile girilen zabıt katipliği gibi işlerde şartlar arasında yer almaktadır.

İsmek 2019 Kurs Kayıtları Ne Zaman?

İsmek kurs kayıt zamanları her yılın temmuz ayıdır. Temmuz ayının 2’sinden itibaren ay boyunca yapılacak internet başvurularının ardından alınacak çıktı sonrası, eylül ayındaki kesin kayıt tarihleri beklenmelidir. Kesin kayıt sırasında internet üzerinden yapılan başvurunun çıktısı ile birlikte nüfus cüzdanı ile gelinmelidir. Bazı sertifika programlarında sertifikaya eklenmek üzere fotoğraf istenebilmektedir.

İsmek Kurs Seçme Sistemi

İsmek kurs seçimleri, İsmek kurs kayıt sayfasında sıralı halde bulunan kurs çeşitlerinden birinin seçilmesi ile  yapılmaktadır. Hali hazırda 658 adet İsmek kursu verilmektedir. Size en uygun kursu bulabilmek için bu sayfadan  kursların tamamını, saatlerini, kaç saatlik bir eğitim olacağını ve eğitim sonunda verilecek sertifikanın yetkinliğini inceleyebilirsiniz.

İsmek İletişim

İsmek iletişim yolları arasında telefonla, internet adresleri ile yada bağlı olduğunun il veya ilçenin İsmek binasından ulaşma yolları mevcuttur. Bilgisayar kursu ve diğer kurslar hakkında bilgi almak ve aklınızdaki soruları paylaşmak için bağlı olduğunun ilçenin İsmek binasına ait telefon numarasını internet aracılığıyla sorgulayabilirsiniz.

İsmek Pastacılık Kurs Kayıtları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı