İSMEK

2019 İsmek Pastacılık Kurs Kayıtları

2019 Yılı İSMEK fırıncılık ve pastacılık kayıt başvurusu internet üzerinden online bir şekilde yapılmaktadır. İSMEK pastacılık ve fırıncılık kurslarına kayıt olmak için yapmanız gereken tek şey T.C. kimlik bilgileriniz ile İSMEK kurs kaydı yapmaktır. İSMEK pastacılık başvurusu nasıl yapacağınız aşağıda detaylı bir şekilde anlatılmıştır.


 • Aşağıda verilen bağlantıyı kullanarak İSMEK kurs kayıt formuna ulaşmanız için gereken giriş ekranına gidiniz. https://kursiyer.ismek.ist/
 • Karşınıza gelen öğrenci giriş ekranından T.C. kimlik numaranızı ve doğum tarihinizi girerek kimliğinizi doğrulayınız.
 • Ardından karşınıza İSMEK kurs kayıt formu gelecektir. Bu formu eksiksiz ve doğru şekilde doldurmanız gerekmektedir.
 • Formu doldurduktan sonra “Güncelle ve Kurs Seç” isimli butona tıklayarak diğer adıma geçiniz.
 • Bu adımda ise eğitim almak istediğiniz programı seçmeniz gerekmektedir. Pastacılık eğitimi almak istiyorsanız sol üst taraftaki programlar seçeneğinden pastacılık eğitimini almak istediğiniz branşı seçiniz. Örneğin; butik pastacılık, yaş pastacılık, pastacı çırağı gibi birçok farklı alt dal bulunmaktadır.
 • İstediğiniz branşı seçtikten sonra eğitim almak istediğiniz İSMEK merkezinin bulunduğu ilçeyi seçip, ardından da merkezi seçiniz.
 • Merkezi seçtikten sonra eğitim almak istediğiniz günleri seçiniz.
 • Ardından da eğitim almak istediğiniz tarihleri seçip, filtrelere butonuna basarak istediğiniz kursu seçerek kayıt olabilirsiniz.

2019 İSMEK Pastacılık Kursuna Kimler Kayıt Yapabilir?

İSMEK pastacılık kursu yaş sınırı 16’dır. 16 Yaşını doldurmuş tüm İstanbullular İSMEK pastacılık kursuna kayıt olup, sertifikasını alabilir.

2019 İSMEK Pastacılık ve Fırıncılık Kursu Eğitim Dalları

Fırıncılık ve pastacılık kursları 2 alanda verilmektedir. Bu alanlar; pastacılık ve ekmekçiliktir. Pastacılık ve ekmekçilik de kendi bünyelerinde farklı branşlara ayrılmaktadır. Kurslara kayıt olmak isteyenler istediğini branşı seçip öğrenmeye başlayabilir.

2019 İSMEK Ekmekçilik Eğitimi

İSMEK pastacılık ve fırıncılık kurslarının alanlarından ekmekçilik kendi içinde farklı farklı kademelere ayrılmaktadır. 2019 İSMEK ekmekçilik kademeleri aşağıda anlatılmıştır.

 • İlk kademe temel ekmek eğitimidir. Temel ekmek eğitimi 216 saat süre ile verilmektedir. 216 Saatlik temel ekmek eğitiminin ardından Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı temel ekmek eğitimi sertifikası kursiyere verilir.
 • İkinci kademe ekmek üretimidir. Temel ekmek eğitimi sertifikası alanlar bu kademeye başlayabilir. Bu eğitim ise 440 saattir. Bu eğitimin sonunda ekmek üretimi sertifikası verilir.
 • Üçüncü kademe profesyonel fırıncılık eğitimidir. İlk 2 kademeyi başarıyla geçmiş kursiyerler isterlerse profesyonel olmak için bu eğitime başlayabilir. Profesyonel fırıncılık eğitimi de kendi içinde 7 farklı bölüme ayrılır. Farklı ülkelere dair ekmek yapımları üretilir. Bu bölümlerin de farklı farklı öğretim süreleri mevcuttur. Türk ekmek eğitimi 80 saat, Almanya ekmek eğitimi 80, Fransız ekmek eğitimi 60, İngiliz ekmek eğitimi 40, İtalyan ekmek eğitimi 40 ve Rus ekmek eğitimi 40 saattir. Bunlara ayrıyeten de ekmek stilistliği bölümü de 40 saattir. Belirtilen öğretim süreleri bittikten sonra profesyonel ekmekçilik sertifikası verilir.

İSMEK Pastacılık Eğitimi

İSMEK pastacılık eğitimleri de tıpkı ekmekçilik eğitimleri gibi farklı bölümlere ayrılmaktadır. Fakat pastacılık eğitimi çeşitleri ekmekçilik eğitimi çeşitlerinden oldukça fazladır. Pastacılık eğitimi çeşitleri ekmekçilik eğitimi çeşitlerine göre oldukça fazla ve süreleri çok kısadır. Aşağıda belirtilen istediğiniz bölümleri seçip, bitirip sertifika alabilirsiniz. İSMEK pastacılık eğitim bölümleri aşağıda belirtilmiştir.

 • Glutensiz Pasta ve Kek Eğitimi
 • Mereng Yapımı ve Çeşitleri
 • Dünya Mutfaklarından Sulu Tatlılar
 • Dondurma Yapımı
 • Buttercream Çiçek Yapımı
 • Şeker Hamur Yapımı ve Süsleme
 • Çikolata Yapımı ve Sunumu
 • Makaron Yapım Teknikleri
 • Popcake Yapımı ve Süslemesi gibi eğitim bölümleri mevcuttur.

Pastacılık eğitimine ait tüm bölümler 4 ile 16 saat arası değişen öğretim süreleri ile verilir. Bu bağlamda pastacılık eğitimindeki bölümlerin süresi oldukça kısadır. Çoğu 4 saatlik tek derslerde verilir.

2019 İSMEK Pastacılık ve Fırıncılık Eğitimi İş Kurma

İSMEK pastacılık ve fırıncılık eğitimi ile kendi işini kurma için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış ustalık belgesine ihtiyaç vardır. Kalfalık belgesi ile kendi iş yerinizi kuramazsınız. İSMEK pastacılık ve fırıncılık eğitimi ile iş kurmak için önce kalfalık belgesini sonra da ustalık belgesini almanız gerekmektedir.

İSMEK Pastacılık ve Fırıncılık KOSGEB Desteği

KOSGEB desteği ile İSMEK pastacılık ve fırıncılık kursundan mezun olan ustalık belgesi sahipleri kendi işlerini kurabilir. KOSGEB pastacılık ve fırıncılık eğitimi mezunlarına 50.000 TL’si yardım olmak üzere toplamda 150.000 TL destek vermektedir. İSMEK pastacılık ve fırıncılık kursundan mezun olduktan sonra 70 saat sürecek olan KOSGEB uygulamalı girişimcilik kurslarına gidildikten sonra KOSGEB desteği alınabilir.

İSMEK Pastacılık ve Fırıncılık Kurs Ücreti Var mı?

İSMEK pastacılık kurs ücretleri yoktur. Tamamen İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanmaktadır. Hiçbir ücret ödemeden İSMEK pastacılık ve fırıncılık kursundan mezun olup, işe girebilir ya da kendi işinizi kurabilirsiniz.

İSMEK 2019 Pastacılık ve Fırıncılık Kurs Kayıtları Ne Zaman Başlıyor?

İSMEK pastacılık ve fırıncılık kursları başlama tarihi temmuzun ilk haftasıdır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Merhaba Ben Güzin
  2. üniversite olarak 2 yıllık Aşçılık bölümünden bu yıl mezun oluyorum, ismekte pastacı çırağı ve butik pastacılık kurslarını bitirdim. Ama gıda sektöründe sgk lı olarak hiç çalışmadım. Asıl mesleğim görsel yönetmenlik, ajans ve basında 30 yıllın ardından geçen sene emekli oldum. Kalfalık ve ustalık belgesi almak istiyorum. Pastacılık ve fırıncılık kursunu kaç saate tamamlamam lazım ki kalfalık sınavına girebileyim, yoksa illa bu sektörde sgk girişimin olması gerekiyor mu, yardımcı olursanız sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı