KOSGEB

İş Kuran Gençlere 28 Bin TL’ye Varan Çifte Destek Geliyor!

İş Kuran Gençlere 28 Bin TL’ye Varan Çifte Destek Geliyor! Türkiye genelinde genç nüfusa destek tüm hızıyla devam ediyor. Genç nüfusun hem istihdamı hem de iş kurması desteklenmiyor. Girişimci gençlerimize 3 yıla vatan vergi ve 1 yıllık da prim teşvikinden faydalanabiliyor. Bu şekilde yıllık kazanç prim toplamında 12 bin 184TL, vergide ise 15 bin 720TL tutarına ulaşıyor. Türkiye olarak ülke genelinde genç girişimcilere oldukça büyük destekler sürüyor.

Ülke genelinde gençlerimizin istihdamı desteklenirken bir yandan da iş kurmalarında da teşvik ve destekler devam ediyor. Bu bağlamda ilk kez olarak kendisine bir iş yeri açan, SGK müdürlüğüne Bağ-Kur’lu olarak kayıt açtıran 18 – 29 yaş arasındaki gençlerimizin 1 yıllık primlerinin tamamı devlet tarafından karşılanıyor. Bu şekilde genç girişimciler bir yıl boyunca SGK’ya prim ödemeden işini yürütmüş oluyor. Gençlerimize verilecek olan destek en alt taban seviyesinden hesaplandığı takdirde de toplam tutar 12 bin 184TL tutarına erişiyor. Bu şekilde genç girişimcilerin her ay ödemesi gereken 1.015TL tutarındaki meblağ ceplerinde kalıyor.

İş Kuran Gençler 3 Yıl Vergiden Muaf Olacak!

İş Kuran Gençler 3 Yıl Vergiden Muaf Olacak! İş kuran gençlerimize prim desteğine ek olarak vergi desteği de sağlanıyor. Gençlerden ilk kez bir gelir vergisi mükellefi olarak bir iş yeri açan 18 – 29 yaş arasındaki 3 yıllık vergi istisnası sağlanıyor. İlk defa iş yeri açarak vergi mükellefi olan gençler için 3 yıllık zaman zarfında kazançlarının 75 bin TL tutarındaki kısmı için vergiden muaf oluyor. Bu bağlamda 75 bin TL matrah beyan eden girişimci bir gencin yıllık olarak cebinde kalacak olan toplam meblağ ise 15 bin 720TL tutar seviyesinde olmaktadır.

Türkiye 13 toplam 13 milyona ulaşan genç nüfusu ile birlikte, AB üyesi olan 20 ülkenin nüfusunu geride bırakmış bulunuyor. Türkiye genelinde 15 – 24 yaş grubunda olan genç nüfus, genel nüfusun toplam % 15,6’nı oluşturuyor. Bu bağlamda AB ortalaması ise % 10,6 olarak gerçekleşmiş durumda.

KOSGEB Maaş Desteği Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

Hayvancılık İçin Devlet Hibe Desteği Ne Kadar, Nasıl Alınır

KOSGEB’e Nasıl Başvurulur, Şartları Nelerdir?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu