ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

KOSGEB Girişimcilik Desteği Alacaklar Bu Noktalara Dikkat

KOSGEB Girişimcilik Desteği Alacaklar Bu Noktalara Dikkat
08.11.2020

Yeni bir iş kurmak ya da mevcut işini genişletmek isteyenler için KOSGEB girişimci desteği büyük bir avantaj sağlıyor. Ancak KOSGEB’den girişimci desteği herkes için sağlanmıyor. Bu yüzden olumlu sonuçlanacak bir başvuru yapmak için belirli noktalara dikkat edilmesi gerekiyor.

KOSGEB Desteklerinde Önemli Noktalar

KOSGEB, devlet tarafından yeni bir iş kurmak ya da mevcut işini büyütmek isteyenlere, başlangıçta oluşan masrafların karşılanması ve istihdamın arttırılması amacıyla sunuluyor. Ancak KOSGEB tarafından her başvuru sahibine destek sağlanmıyor. Kurumdan destek alabilmek için belirli noktalara dikkat edilmesi ve şartların sağlanması gerekiyor. Özellikle son zamanlarda çok fazla projenin geri çevrilmesi üzerine KOSGEB başvuru kriterleri ve dikkat edilecekler önem taşıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olan kurum, ilk açıldığı günden itibaren önemli destekler sunuyor. Kurumdan destek almak için ise her dönem belirlenmiş olan kriterlerin sağlanması ve buna göre destek programlarının uygun olması gerekiyor. Bu programlar kapsamında da programın bitme zamanı, verilen destek türleri ve kimlere yönelik sağlanacağı gibi konular da açık bir şekilde belirtiliyor. Girişimciler için en çok rağbet gören KOSGEB desteği yeni girişimci desteği adını taşıyan paket oluyor.

Bu bakımdan yeni bir iş kolunda faaliyet göstermek isteyenler bu paket kapsamında başvuru yapıyorlar. Başlangıç aşamasında özellikle çok fazla masrafın çıkması ve bu bakımdan oluşan masrafların karşılanması için bu paket verilmektedir. Fakat 2019 ve 2020 yılında yeni girişimci desteği başvuruları askıya alınmış olup bunun yerine girişimciliği geliştirme destek programı uygulamaya koyulmuştur. Başvuru yapacakların ilk dikkat edecekleri nokta burasıdır.

Girişimciliği Geliştirme Destek Programı Nedir, Nasıl Alınır?

Girişimciliği geliştirme destek programı esasında yeni girişimci paketinin bir uzantısı olarak görülebilmektedir. Bu destek paketi kapsamında yeni bir iş kolunda faaliyet gösterecekler ya da mevcut işlerini büyütecek olanlar destek alabilmektedirler. Paket kapsamında iş tanımının ihtiyaç duyduğu masraflar karşılanmakta ve böylece iş kurmak daha kolay hale gelmektedir. Bunun için ise belirlenen şartların sağlanması gerekmektedir. Buna göre ilk etmen ücretsiz eğitimlere katılmak olmaktadır. KOSGEB tarafından kurs kapsamında, iş tanımına uygun olan kurslara katılmak gerekmektedir. En az 32 saat olarak haftalık periyotlar ile sağlanan bu kurslar, girişimcilerin neler yapmaları gerektiğini, hangi alanlara dikkat edilmesi gerektiğini ve benzeri pek çok konuyu katılımcılara aktarmaktadır. Kurs sonunda ise yapılacak konuyla ilgili sınav sonucunda başarılı olanlar girişimcilik sertifikası almaktadır. Girişimcilik sertifikası KOSGEB destekleri için oldukça önemlidir.

Bunun yanında girişimcilik sertifikası kadar önemli olan bir diğer nokta da proje olmaktadır. KOSGEB için projeler değerlendirilir ve projenin bir ihtiyaca karşılık geldiği ve maddi açıdan da başarılı olacağı göz önünde tutulduğunda kredi ya da hibe desteği sağlanır. Bu bakımdan projenin detaylı bir şekilde hazırlanması gerekir.

Proje Hazırlanırken Göz Önünde Tutulacaklar

KOSGEB projesi hazırlamak hibeden yararlanmak için en önemli nokta olmaktadır. Günümüzde pek çok alanda iş tanımı olduğundan, mevcut bir iş tanımı ile başvuru yapmak KOSGEB tarafından desteklenecek bir proje olarak görülmeyecektir. İş projenizi oluştururken bu kapsamda mutlaka ihtiyacı ve aynı zamanda kendi projenizin diğer işlerden hangi noktalarda ayrıldığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Örneğin çiçekçi olmak istiyorsanız kolayca KOSGEB’den çiçekçi desteği alamazsınız çünkü bu işi yapan farklı işletmeler bulunmaktadır. Ancak örneğin alıcıların internet sitesi üzerinden kendi buketlerini oluşturmalarına izin verecek bir çiçekçilik projesi düşünüyorsanız bu durumda KOSGEB desteği almanız mümkün olmaktadır. Yaratıcı ve ihtiyacı karşılayacak bir proje kapsamında gereken tutar kapsamında KOSGEB desteği alabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.