emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bağ-Kur 15 Yıldan Emeklilik Şartları

Bağ-Kur 15 Yıldan Emeklilik Şartları

Bağ-Kur, ülkemizde özel sektörde ve ya devlette çalışmamış olan bireylerin ilerleyen yıllarda emekli olabilmelerini sağlayan bir sistemdir. Bireylere sağlanmış olan bu sistem genelinde  Emekli Sandığı ve SSK üzerinden prim ödemesi yapılmayan bireylere Bağ-Kur sistemi ile sağlık ve emeklilik hizmeti verilmeye çalışılmaktadır. Bu kapsamda 15 veya 25 yıllık para yatırımları alınmaktadır. Biz de bu yazımızda Bağ-Kur 15 yıldan emeklilik şartlarından bahsedeceğiz.

Düzenli yatırımı yapılmış olan bu ödemeler sonucunda ve bağ-kur emekliliği için belirlenen yaşı geçmeniz durumunda Bağ-Kur emeklisi olmaktasınız. Bağ-Kur emeklilik yaşını geçtikten sonra önceki yıllarda yapmış olduğunuz ödemelerinizin karşılıklarını almaktasınız. Erkekler normalde en az 25 tam yıl yani 9000 gün prim ödedikten sonra Bağ-kur dan emekli olabilmektedir. 20 tam yıl doldurmuş olan kadınlarda, 7200 gün ile Bağ-kur dan emekli olma hakkına sahiptir. Ancak SSK’ya göre emekli olma şartları daha zor olan Bağ-Kur’lu bireyler için güzel bir fırsat çıkmıştır. Bunun için ise 15 yıl sigortalı olmak ve 5400 gün prim ödemek yeterli olmaktadır. Bağ-Kur 15 yıldan emeklilik şartları aşağıda yazmaktadır.

Normalde 9000 günden emeklilik

Daha önce de söylediğimiz gibi Bağ-Kur’dan normalde en az 25 tam yıl yani 9000 gün prim ile erkekler emekli olabilmektedir. 20 tam yıl yani 7200 gün prim ödeyerek de en erken kadınlar emeklilik hakkı kazanmaktadır. Fakat 25 yıldan daha az erkekler, kadınlar 20 yıldan daha az ama ödenen prim sayısı  15 yıldan fazla ise, yine belirli bir yaşı geçme koşulu ile kısmi bir aylıkla yani, kadınlarda 20 yıldan eksik, erkeklerde 25 yıldan eksik her yeni bir yıl için yüzde 1 kadar daha az emekli maaşı alması demek oluyor.

Tam yıl esas alınır

30 Nisan 2008 tarihi yada daha öncesinde belirlenmiş yani Bağ-Kur’a giriş yapan sigortalı bireyler için 15 yılda emekli olma şansı vardır. Fakat bunun içinde Bağ-Kur’da ödenen prim sayısı ve sigortalılık süresi yerine tam yıl hesaplandığından 5400 gün 15 tam yıla denk gelmektedir. Özetleyecek olursak, 30 Nisan 2008 tarihi yada daha öncesinde sigorta girişi bulunan Bağ-Kurlu bireyler doldurdukları 15 tam yıl yani 5400 gün ile emekli olma hakkına sahip olacaklardır.

Erkek İçin 5400 Günlü Bağ-Kur Emekliliği

01.10.1999 tarihinden sonra sigortalılık zamanını 23 yıl olarak doldurmuş olan erkek çalışan bireyler emekli olabilmeleri için emeklilik yaşlarının gelmesini beklemek zorunda değillerdir. Ancak; sadece bu yolla da emekli olmak zorunda da değildirler. 23 yıl boyunca sigorta süresini dolduramamış olan erkek çalışan bireyler 55 yaşına gelmeleri durumunda ve sigortalılık sürelerini 15 yıl tamamlaması durumunda da 5400 güne denk gelmesi olmak şartıyla kısmi emekli olma hakkını kazanırlar. Bununla alakalı bilgiler aşağıda sizlerle paylaşmış olduğumuz BAĞ-KUR emeklilik tablosuna bakarak emeklilik yaşınızı öğrenebilirsiniz.

Kadınlar İçin Bağ-Kur Emekliliği

Bağ-Kur’dan emeklilik için kadınlar ve erkekler arasında emelilik şartları farklılık göstermektedir.Bu şartlar 01.10.1999 tarihinden sonra 18 yıl boyunca sigortalılık sürelerini doldurmuş olması gerekmekte ve 7200 prim gününü doldurmuş olması gerekmektedir. Bu demek oluyor ki kadınların emekli olması için emeklilik yaşlarını bekleme zorunluluğu yoktur. Ancak bu şartları yerine getirmemiş olan kadın çalışan bireyler için sizinle paylaşmış olduğum aşağıdaki tabloda verilen bilgiler ile Bağ-Kur’dan emekli olma hakkına sahip olabilmektedir.

Yorumlar

  1. Murat Başarslan dedi ki:

    28/05/1998 tarihinde bağkurlu oldum 16 yıl 6 ay 25 gün hizmetin var
    15 yıl dan faydalanabilir miyim.

    1. SGK Merkezi dedi ki:

      işlem tarihinizi bilmediğimizden 3600 gün ile ilgili detaylı bilgi almak için lütfen Alo 170 hattını arayınız.