E-Devlet

E-DEVLET TELEFON KAYDI

Her birey nereden olursa olsun ülkemizden telefon almadığı takdirde telefonunu E-Devlet telefon kaydı yaparak yasallaştırmalıdır. Telefon kaydı yapılmadığı sürede telefon kullanımı olanaksızdır. İnternet üzerinden kayıt yapmak için sizlere birkaç yol sunulmaktadır. Bu yollardan biri de E-Devlet telefon kaydı işlemidir. Yazımızda bu işlemin nasıl yapıldığına dair bütün bilgilere ulaşabilirsiniz.

E-Devlet telefon kaydı için gerekli olanlar; IMEI numarası, pasaport sahibinin E-Devlet şifresi veya GSM bayilerinin Abone Kayıt Merkezine pasaport sahibi ile gidebilme durumunun olması gerekmektedir. Ayrıca tüm bu işlemler sırasında 115 TL ücret alınmaktadır. E-Devlet telefon kaydı işlemi için E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer şifreniz yoksa PTT şubelerinden 2 TL karşılığında şifrenizi edinebilirsiniz.

E-Devlet Telefon Kaydı Nasıl Yapılır?

 • E-Devlet telefon kaydı işlemi için öncelikle yazımızda sizlerle paylaştığımız linke tıklayınız.
 • Açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.
 • Daha sonra T.C kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girerek sisteme giriş yapınız.
 • E-Devlet telefon kaydı için açılan sayfada “Kişisel Bilgiler” başlığı altında “Başvuru Türü”, “Durum” ve “Cep Telefonu” yazan kısımları eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurunuz.
 • Daha sonra E-Devlet telefon kaydı için “Cihaz Bilgileri” başlığının altında “İMEİ No 1” bölümüne telefonunuzun İMEİ numarasını giriniz. Eğer telefonunuzun İMEİ numarasını bilmiyorsanız, cihazınızın numara çevirme ekranına *#06# yazarak öğrenebilirsiniz.
 • “İMEİ No 2” ve “İMEİ No 3” bölümlerini, çift hatlı ya da birden fazla İMEİ numarasına sahip cihaz getirdiyseniz doldurmalısınız.
 • “Giriş Yapılan Belge Detayları” başlığı altında bulunan; “Belgenin Ait Olduğu Ülke”, “Giriş Yapılan Belge No” ve “Yurda Giriş Tarihi” bölümlerini eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurarak “Devam Et” butonuna tıklayınız.

Tüm bu işlemleri doğru bir şekilde gerçekleştirdikten sonra E-Devlet telefon kaydı işlemini tamamlamış olacaksınız.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

14 Yorum

  1. Ülkemizde telefonun kullanılabilmesi için kayıt yapılması gerekir. Yazımızda internet üzerinden nasıl yapıldığı açıklanmıştır.

 1. Meraba ben işkura kayıt olmak istiyorum lütfen yardımcı olun bulunduğum lçeden belediyeye kayıt olmuştum ama 3 yıldır bi sonuç alamadım çok ihtiyacım var saygılar.

 2. Merhaba, abim amerikadan bana bir telefon getirdi fakat pasaportuna son iki yıl içinde başka bir cihazlar işletmiş olduğu için getirdiği telefonu işletemedi. Ben 1.5 ay önce fas a gitmiştim. Acaba e-devletten ben pasaportuma işletsem olur mu acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu