E-Devlet

E-Bordro Sorgulama İşlemleri

Maaş bordrosuna ilişkin kontrol işlemleri e-Devlet’in sunmuş olduğu e-Bordro sorgulama sayfasından gerçekleştirilebilmektedir. Özellikle son dönemde zorunlu bireysel emeklilik uygulaması nedeni ile maaşlardan yapılan kesintilerin miktarını öğrenmek adına çok sayıda kişi e-Bordro sorgulaması nasıl yapılır merak etmekteydi. Biz de yazımızın içeriğinde bu işlemin nasıl gerçekleştirileceğini aşamalar halinde aktaracağız.

e-Bordro Aracılığı ile Maaş Sorgulama

Bu işlemi gerçekleştirebilmek için ilk olarak e-Devlet hesabınızın aktif hale getirilmiş olması gerekmektedir. Bunun için size en yakın PTT şubesine giderek e-Devlet şifrenizi temin edebilirsiniz. Şifrenizi almak için cüzi bir miktarda ödeme yapmanız istenecektir ve ödemenizi gerçekleştirdikten sonra şifreniz size özel bir zarf ile teslim edilecektir.

Almış olduğunu şifreniz ile e-Devlet’in resmi web sitesine giriş yapabilirsiniz. Giriş ekranında sizden T.C. Kimlik Numaranız ve almış olduğunuz yeni şifreniz talep edilecektir. Bilgilerinizin girişini yaptıktan sonra cep telefonu ve e-mail bilgilerinizi kaydetmeniz istenecektir. Bu işlemleri de tamamladıktan sonra Hizmet Sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz.

Hizmet Sorgulama ekranının üstünde yer alan arama çubuğuna “e-Bordro” yazdığınızda karşınıza çıkan ilk sekmeye tıkladığınızda ayın 14’ü itibariyle güncellenmiş olan bordro bilgilerinize anında ulaşabilirsiniz. Bu ekranda maaşınızdan yapılan kesintiler, net ve brüt maaşınız görüntülenecektir.

Maaş Bordrosu Hesaplama

e-Bordro işlemi Maliye Bakanlığı’nın sunduğu bir hizmet olarak e-Devlet’e entegredir.

e-Devlet’in sunduğu imkanlardan birisi olan e-Bordro sayesinde maaş bordrosu hesaplama işlemini yapmak yerine maaşınıza ilişkin tüm detayları otomatik olarak görüntüleyebilirsiniz.

Bu sistemden yalnızca devlet memuru maaş bordrosu değil işçi maaş bordrosu sorgulama işlemi de gerçekleştirilebilmektedir. İşçilerin aldıkları maaşlara ilişkin tüm kesinti ve detaylar e-Bordro aracılığı ile görüntülenebilmektedir.

e-Devlet’e bu vesile ile ilk defa giriş yapıyorsanız kişisel bilgilerinizi güncellemeniz gerekebilir. Adres ve iletişim bilgilerinizi güncelleyerek hesabınızın güvenliğini arttırabilirsiniz. Ayrıca şifrenizi unutmanız halinde yeni şifre alabilmek için ihtiyaç duyabileceğiniz bilgileri de sisteme girebilirsiniz. Şifrenizi unuttuğunuz zaman PTT şubelerinden yeni şifre alabileceğiniz gibi, sisteme kayıtlı olan cep telefonu numaranızı aktif hale getirerek SMS ile de hesap kurtarma işleminizi yapabilirsiniz. Ayrıca elektronik imza ile de yeni şifre için talepte bulunabilir veya internet bankacılığınız daha önce e-Devlet hesabınız ile ilişkilendirilmiş ise bankanızın internet bankacılığı ekranından e-Devlet hesabınıza ulaşarak yeni şifre belirleyebilirsiniz.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu