ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Çanakkale İçin İş Fikirleri

Çanakkale İçin İş Fikirleri
04.09.2017

Tuik Verilere Göre Çanakkale’de İşsizlik;

2013 yılı işsizlik oranında Çanakkale %6,1 değerini almış olup bu oranla en az işsizliğe sahip 14. il konumundadır. Türkiye işsizlik oranı ise %9,7 ‘dir.

Peki İşsizlik Oranı Böyle İken Girişimcilik Durumu Nasıl ?

Çanakkale ilinde en çok girişim toptan ve perakende ticaret ;motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin onarımı sektöründedir.Bunun yanı sıra kıyı şehri olması bir yana farklı bir çok kültürü içine aldığından,turistik kıyı turizmi ile birlikte kültür turizmi, eko-turizm, gastronomi turizmi gibi birçok alternatif turizm potansiyelini sınırları içinde barındırdığından tamir-onarım sektöründen sonra en fazla girişim yapılan sektör konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleridir. Depolama ile imalat sektörü de bu sıralamayı takip eder.

Çanakkale’de Yapılabilecek İş Fikirleri

-Cihaz Tamiri: Tuik verilerinde yer alan ve ilk üç sırada kendine yer edinen motor kara taşıtlarının tamiri olmak üzere cihaz tamiri de bi o kadar hususi yer kaplamaktadır.Deneyim yada eğitim gerekebilir. Evdeki küçüklü büyüklü kullanılan cihazların tamiri için kendi başınıza çalışıp kendinizin patronu olabilirsiniz yada mağazalarda ve cihazların teknik servislerinde mağazaların garantili hizmetlerini yapıp kendinize iş kapısı açabilirsiniz. Yeni yapılan evlere cihaz kurulumuna gidebilir ,müşteri kazanabilirsiniz.

-Tekne Temizliği: Çanakkale’nin aynı zamanda liman şehri olduğunu biliyoruz.Balıkçı tekneleri,yatlar,müşterileri olan(özel kullanım için olan)teknelerde kendinize çalışmak için yer bulabilirsiniz. Kış için veya sezonluk temizlik için kıyıya alınan teknelerde iş imkanı bulunur.

-Rehber: Çanakkale ; antik kentten kalesine,şehitliğinden müzesine her zaman ilgi gören ve yerli/yabancı turistleri kendine çeken bir şehir olmuştur. Bu durumda gezilirken yardım alınacak,gidilen yerin ruhunu aktarabilecek,tarihini anlatabilecek ve en güzel detaylarını gelenlerin gözleri önüne serebilecek kişi aranır. Yabancı dil bilmenin bir hayli fayda sağladığı bu işte hem gezilirken hem de para kazanılır.

-Spor Antrenörlüğü: Çanakkale’nin dalgalı denizinde sörf,su altı,jet ski,uçurtma sörfü gibi su sporlarını tatilcilerin deneyim kazanmasını sağlama ve yeri geldiğinde ders verme imkanı sunar. Rüzgar sörfü merkezi olarak anılan Gökçeada bu işin sıkça rastlanıldığı yerdir.

-Bahçe Mimarlığı: Becerikli olmanız yeterlidir.Yıllık yada uzun ömürlü ağaçların veya bitkilerin dikilmesi,bahçedeki kuru otların ve yaprakların temizletilmesi,çimlerin biçilmesi,bodur ağaçlara şekil verilmesi,çalılıkların temizlenmesi ,süs bitkileriyle dizayn oluşturulması,budama işlemleri,ve günlük sulama gibi bir çok görevi içinde barındıran bu iş Çanakkale’de bulunan yazlık veya müstakil sahil evleri olmak üzere çokça ev için gerekli olan iş kapısıdır.

Çanakkale iş fikirleri içerisinde size uygun olabilecekleri kafanızda tasarlayıp, sevebileceğiniz bir meslek seçimi yaparak hayatınızı olumlu yönde ilerletmenize fayda sağlayacağını unutmayınız

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.