Emeklilik

Emekliler İçin Ucuz Tatil Geliyor

Emekliye Tatil İmkanı

Emeklilerin ekonomik yönden kolaylık sağlaması adına 2017 yılında birçok farklı proje yürütülmekteydi. Bankalar ve bakanlıklar ile işbirliği yapılması sonucunda ortaya çıkan bu projelerden birisi de, emeklilerin uygun fiyattan tatil yapılması üzerine kurulmuştur. Emekliye tatil imkanı için yapılan bu çalışmada, Eylül ve Ekim aylarına yönelik planlama yapılması gerekmektedir. Ayrıca, kişilerin yapacakları bu tatiller, sıradan pansiyonlarda değil, birçok bireyin gitmek istediği ama ekonomik gücü yetmediğinden dolayı gidemediği beş yıldızlı otellerden oluşmaktadır.

Emekliye tatil imkanı oluşturulabilmesi için yürütülen bu projeye göre, kişilerin Eylül ve Ekim aylarında tatile çıkması ve 5 günlük bir tatil yapması gerekmektedir. 5 günlük bir tatil için beş yıldızlı otel fiyatlarına baktığımız zaman, binlerce liralık bir bütçe ayrılması gerektiğini görebiliriz. Fakat, bu proje ile birlikte, 5 günlük yapılacak tatilde, ayda 130 Türk Lirası ödeme yapılacak ve toplamda bu tatil gideri 650 Türk Lirası’na denk gelecektir.

Emeklilere Bakanlık Destekli Tatil İmkanı

Bilindiği gibi geçtiğimiz yıllarda yaşanan siyasi gelişmelerden dolayı ülkemizde turizm sektörü büyük bir yara almıştı. Birçok otelin kapatıldığı birçok otelin de küçülmeye gittiği zamanlar her ne kadar geride kalsa da, bir daha bu tarz bir durum ile karşılaşılmaması için hem devlet hem de oteller tarafından birçok önlem alınmaktadır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından da turizm sektörüne yönelik ve emeklileri kapsayan bu proje artık hayata geçmeye başlamıştır. Bakan Mehmet Müezzinoğlu tarafından açıklanan bu proje, ‘’1 milyon emekliye tatil’’ ismi ile duyurulmuştu.

Müezzinoğlu’nun yaptığı açıklamalara baktığımız zaman, emekliye tatil imkanı yaratılması için hem oteller hem de Türk Hava Yolları (THY) yetkilileri ile görüşmeler yapıldığını görmekteyiz. Bu görüşmelerin sonucunda ise, Ege ve Akdeniz bölgesinde, birçok anlaşma sağlamış ve Eylül ayından itibaren geçerli olacak bu projenin, Mart ayına kadar da devam edeceği açıklanmıştı. Farklı gün sayılarına göre yapılacak olan tatil paketlerinde, 1 milyon emekli sayısına da ulaşılması hedeflenmektedir.

Emeklilerin zorlanmadan tatil yapabilmelerini sağlayacak bu projede, yalnızca otellerde uygun fiyatlar onlara sunulmayacak. Buna ek olarak, Türk Hava Yolları ile yapılan görüşmeler sonucunda, çok uygun fiyatlardan uçak bileti alınması da sağlanacak. Bu sayede kişiler hem ulaşım hem de tatil konusunda zorlanmayacaklar.

Emeklilere 650 TL’ye Tatil

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çalışmalarını tamamladığı bu proje dışında, Türkiye Emekliler Derneği tarafından da bir proje ortaya çıkarıldı. Türkiye Emekliler Derneği Projeler Grup Başkanı Emin Tangören’in yapmış olduğı açıklamalara baktığımız zaman, emeklilerin Alanya’da 4 gece 5 günlük yapacakları tatil paketlerinin ve Dalyan’da yapılacak 3 gece 4 günlük tatil paketleri için çalışmalar yapıldığı görülmektedir. Ayrıca, Alanya ve Dalyan’da yapılacak olan tatillerde toplam 650 TL’ye tatil yapılmış olacaktır. Kişiler yapmış oldukları tatilin masraflarını 5 aylık bir sürede ve aylık 130 Türk Lirası bir bütçe ile ödeyebiliyorlar.

Çalışma Bakanlığı dışında proje geliştirmiş olan Türkiye Emekliler Derneği, emeklilerin tatil paketinde bulunan otellerin dışında yapacakları tatillere de indirim uygulanacağını açıkladı. Buna göre, tatil paketlerinin dışında herhangi bir otelde tatil yapılmak istendiğinde, kişiler %30 oranında indirim elde edecek. Bakanlık ve dernek tarafından çalışmaları tamamlanan bu projelerde, başvurular Eylül ayında alınacak ve tatiller de Ekim ile Mart ayları arasında yapılacak. Geçtiğimiz dönemlere baktığımız zaman, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın kış aylarında da özel bir proje geliştirdiğini, bu proje dışında Türkiye Emekliler Derneği’nin de benzer bir projeye imza attığı görülmektedir. Aynı projenin, kış aylarında yine geçerli olacağı da düşünülmektedir.

Shares:

1 Yorum

  • cemal bekar
    03.09.2018

    ben emekliyim nerelerde hangi otellerde tatil imkanım var

    Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir