Haberler

EYT’de Kritik Tarih! EYT Başvurusu Nereden ve Nasıl Yapılır?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi için artık nefesler tutuldu. İlk etapta 2 milyon 250 bin kişinin yararlanacağı bildirilen EYT düzenlemesi Meclis Genel Kurulu’na geliyor. 28 Şubat Salı günü, deprem nedeniyle 2 haftalık aranın ardından yeniden mesaiye başlayacak Meclis’in ana gündem maddeleri belli oldu. Meclis’e verilen ara tamamlanırken, EYT düzenlemesinin yasalaşması bekleniyor. Milyonlarca EYT’liyi yakından ilgilendiren karar için kritik tarih 28 Şubat Salı olarak kayıtlara geçti.

EYT Yasası Meclis Gündemine Geliyor

Uzun süredir emekli olma hayali kuran EYT’liler için kritik süreç başladı. Vatandaşlara yıllardır bekledikleri emekli olma hayalini gerçekleştirecek düzenleme Meclis’te görüşülecek. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Meclis Genel Kurulu’nda oylanacak. EYT düzenlemesini içeren bu yasa tasarısının aynı gün içinde onaylanıp Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanması bekleniyor.

Pension calculation concept, old hands counting finances on a home calculator ,

Deprem yüzünden zorunlu tatil verilen Meclis’te mesai başlıyor. Birleşime verilen aranın ardından saat 15:00’te EYT yasa tasarısını görüşmek için yeniden toplanacak. EYT’lilerin merakla takip ettiği bu gelişmelerin ardından vatandaşlar EYT emeklilik başvurusu nasıl yapılır sorusunun yanıtını aramaya başladı. Peki EYT başvurusu nereden yapılır? EYT başvurusu ne zaman başlayacak?

EYT Başvuruları Başladı Mı?

İlk etapta 2 milyon 250 bin vatandaşın yararlanması beklenen EYT yasasının Meclis’ten geçip geçmediği merak ediliyor. EYT yasa tasarısı yarın Meclis gündeminde tartışıldıktan sonra bir aksilik çıkmazsa aynı gün kabul edilecek. Meclis’te kabul edilen EYT yasası, daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası için önüne gelecek. Ardından Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Resmi Gazete’de yayımlanan EYT düzenlemesi resmen yürürlüğe girmiş olacak.

Edinilen bilgilere göre EYT yasasının mart ayına yetiştirilmesi planlanıyor. Resmi Gazete’de yayımlanan EYT düzenlemesinin ardından e-Devlet üzerinden emeklilik başvuru işlemleri açılacak. Vatandaşların heyecanla beklediği EYT başvuru ekranları açıldıktan sonra başvurular alınacak. EYT düzenlemesine ilişkin son bilgilere göre başvurular için hiçbir süre ve zaman kısıtlaması yapılmaması bekleniyor.

Shares:

1 Yorum

  • Metin
    28.02.2023

    Benim sigorta girişi 1997 çıraklık eğitim merkezi kalfalık belgesi için 4 yıl okula gittim fakat prim olarak gösterilmiyor 2005 yılında tarım Bağ-Kur girişim var 3100 gün tarım Bağ-Kur 2000 küsur tarım sigortası var beni eyt kapsarmi 1980 doğumluyum

    Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir