emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bagkurlu İken Ölenlerin Yakınlarına Maaş

Bagkurlu İken Ölenlerin Yakınlarına Maaş

Bu yazımızda eşinizin sadece BAĞKUR’a değil farklı bir sigortaya da bağlı iken (BAĞKUR.SSK vb) ölümü durumunda ölüm maaşının alınıp alınamayacağı, alınırsa bundan kimlerin yararlanabileceği hakkında bilgi vereceğiz. Bagkurlu İken Ölüm durumunda yaşayan yakınlarına gerekli durumlar sağlandığında ölüm aylığı verilmeye başlanır. Bağkurlu iken ölenlerin yakınlarına maaş bağlanabilmesi için gerekli olan prim ödeme gün miktarı ve sigortalılık zamanı yeterli değil ise sigortalı iken ölen kişinin geride kalan yakınlarına toplu  ödeme yapılarak sigortalı olup vefat eden kişiden kesilmiş olan primler iade edilir. Sigortalı iken ölmüş olan kişinin yakınlarına ölüm aylığı verilebiliyorsa toplu ödeme yapılmaz.

Bağkurlu iken ölenlerin yakınlarına maaş nasıl bağlanıyor?

Bagkurlu İken Ölenlerin Yakınlarına Maaş bağlanması için ölüm tarihindeki mevzuat esas alınır. Sigortalının vefatı halinde aylıktan faydalanma şartları uygun ise fakat maaştan faydalanacak yakın kişilerin durumları mevzuata uygun değil ise bu neden gösterilerek kurumdan toplu ödeme talep edilemez.

5510 sayılı kanuna göre en az 1800 gün yaşlılık, malulluk ve ölüm sigortaları primi tanımlanmış olan BAĞKUR ve SSK’lı olan kişilerin yakınlarına durumları mevzuata uygun olmak koşuluyla ölüm maaşı bağlanır. Aynı zamanda sadece SSK (4a) dahilinde sigortalılığı bulunan kişiler için borçlanma olmadan en az 5 sene sigortalılık ve 900 gün prim ödeme koşuluyla yerine getiren kişilerin geride kalan yakınlarına durumları mevzuata uygun olmak koşuluyla  emekli aylığı bağlanır. Vazife malullüğü, malullük veya yaşlılık maaşı almakta veya hak etmiş ama henüz aylık bağlanmamış sigortalının geride kalan yakınlarına da durumları mevzuata uygun olmak koşuluyla aylık bağlanır. Bagkurlu İken Ölenlerin Yakınlarına Maaş bağlanabilmesi için kuruma sağlık dahil hiç  prim borcunun olmaması veya yakınları tarafından bu borcun ödenmesi gerekir. Aksi takdirde borç ödenene kadar maaş bağlanmaz. Başka sosyal Güvenlik Kurumlarına dahil olup vefat eden sigortalı kişiye vefat ettiği tarih itibariyle birleştirilen hizmet süresi üzerinden son statüye bağlı olarak maaş verilmeye başlanır. Hizmetlerin birleştirilmesi ile bağlanamıyor ise hizmetler birer birer değerlendirilir.

Bagkurlu İken Ölenlerin Yakınlarına yani geride kalan eş, çocuk, anne ve baba yasal olarak aylık bağlanabilecek yakınlar olmak ile birlikte hepsinin SGK nezdinde ayrı ayrı değerlendirmeye tabii tutulması gerekir.

5510 sayılı kanun kapsamında resmi nikahı bulunan kadın veya erkek eşinden vefat halinde ölüm maaşı (dul maaşı) alır. Çalışıyor olması, emekli olması vefat eden eşten ölüm maaşı almasına engel teşkil etmemekle birlikte bağlanacak aylık tutarı geride kalan eşin kurumdan maaş alıp almamasına göre farklılık gösterir. Eşler sadece evlenmeleri durumunda vefat eden eşin maaşını alamazlar.

5510 sayılı kanuna göre, erkek çocukları kendi işlerinden dolayı maaş almadıkları süre zarfında, öğrenci değil ise 18 yaşı dolana kadar, orta öğrenim görmesi durumunda 20, yüksek öğrenim görmesi durumunda 25 yaşı dolana kadar  baba veya annelerinden ölüm maaşı (yetim maaşı) alırlar. Evlenmeleri durumunda maaşları kesilmez.

5510 sayılı kanuna göre kız çocukları, kendi çalışmalarından ötürü maaş almadıkları ve evli olmadıkları müddetçe, yaşları ne olursa olsun baba veya anne den ölüm maaşı (yetim maaşı) almaya devam edebilirler.

5510 sayılı kanuna göre sağlık kurulu raporu ile %60 çalışma gücünü kaybeden malul çocuklar çalışmadıkları sürece yetim aylığı alırlar. Malul çocuklar için diğer şartlar aranmaz.

Ölmüş olan sigortalının anne veya babası tüm gelirleri toplamı asgari ücretin net miktarından az ise, farklı çocuklarından maaş almıyorlar ise ve hak sahibi eş, çocukların hissesinden pay kalıyor ise çocuklarından ölüm maaşı alabilirler.

Vefat eden sigortalıdan dolayı kurumun aylık bağlayabilmesi için vefat eden kişinin yakınlarının SGK‘ya başvuru yapması gerekmektedir. Maaş alma hakkının kazanıldığı tarihten itibaren beş sene içinde talep edilmeyen kısmı zaman aşımına uğrar. Cenaze işlemleri, evlenme bütçeleri ve ölüm toptan ödemesi beş sene içerisinde istenmez ise hak sahibi kişiler daha sonradan talep etse dahi ödenemez. Gaiplik durumunda ise zaman aşımı gaipliğe yönelik kararın kesinleştiği zamanda başlar.

Dul eşin maaşı yeniden evlenmesi durumunda kesilir. Maaşın kesilmesine sebep olan evlenmenin ölüm veya boşanma nedeniyle son bulması durumunda talep edilir ise tekrar verilmeye başlanır. Kız çocukları yukarıda söz ettiğimiz durumlarda değişiklik olduğunda aylıkları kesilir. Şartlar tekrar meydana gelirse talep edildiği takdirde yeniden aylığa bağlanır.

5510 sayılı kanuna göre yeniden evlenmeleri sebebiyle maaşı kesilecek kız çocuğuna aldığı yetim aylığının iki senelik miktarı bir defaya mahsus olmak üzere evlenme ödeneği (halk arasında bilinen adıyla çeyiz yardımı) olarak ödenir.

Cenaze ödeneği ise emekli aylığı alırken, iş kazası veya meslek  hastalığı durumunda henüz emekli olmadan veya 360 gün prim ödemiş sigortalının hak sahiplerine yakınları yok ise cenaze masrafını karşılamış olan kişilere ödenir.

Emekli aylığı senelerce kişilerin çalışmaları sonucu kazandıkları gelirdir. Yalnızca kendileri için değil yakınları içinde yaşamaya devam edebilmek için verilen maddi destektir. Bu nedenle haklarımızı ve yakınlarımızdan bize kalan hakları da bilelim ve zamanında talep edelim.

 

Yorumlar

 1. Melek dedi ki:

  Babam vefat etti sgk ya dul maasi icin başvurmaya gittiğimde 1800 günü dolmadigi icin 72 milyar prim borcu çıkartıldı ve benim bunu odemek icin bi durumum yok bankalarda destek vermiyo bakmalıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Askerlik borçlanması çıkartılmış olabilir. Prim gününü sağlamazsanız yetim maaşı alamzsınız.

 2. Halil dedi ki:

  Benim kayincom 10 yıl Bağ-Kur primi ödedi esnafti 54 yaşında vefat etti sadece annesi ve kız kardeşi var eşim yani toplu para talep edebilirmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   evli olmayıp çalışmayan annesi ve çocukları maaş alabilirler. Toplu bir ödeme yapılmaz.

 3. Ayşe KOZAN dedi ki:

  Peki bu emeklilik kısmını nasıl alırım nereye başvurmam gerekiyor

 4. Ayşe KOZAN dedi ki:

  Merhabalar benim eşim 2018 yılında vefat etti SSK prim günlerini benim alma ihtimalim varmış galiba 23 yaşındayım benim ne yapmam gerekiyor nereye hangi belgeler ile başvuruda bulunmalıyım maaş Ödeneği veya SSK priminin Geri ödeme ihtimali olur mu ve ben özel eğitim merkezinde servis rehberliği yapıyorum Sigortam ödeniyor ama maaşım asgari ücretin çok altında sadece bu şartlar Altında ödeme alma şansım var mı?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ödenmiş primlerin emeklilik ile ilgili kısmını iade alabilirsiniz. sigortalı çalışan olmanız buna engel değil.

 5. SÜLEYMAN KANDEMİR dedi ki:

  benim babam 2017 de vefat etti sonra annem babam üzerinden primi ödenmek üzere bağ-kur tarım emeklisi yapıldı şuan annemin yaşı 67 annem bağkur emekli maaşı dışında yaşlılık maaşı talep edebilirmi sosyal yardımlaşma vakfından

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   65 yaş maaşı alabilmesi için gelirinin asgari ücretin 1/3 ünden daha az olması gerekiyor. Mevcut durumda bu rakamdan yüksek maaş alacağından 65 yaş maaşı alamaz.

 6. hatice dedi ki:

  eşim öldü eşim 1100 tl alırken bana 600 tl veriyorlar bağkurluydu neden böyle bilgi verir misnz

 7. Fahrettin ULUER dedi ki:

  Merhabalar. Annem bağkurlu iken vefat eden kızından dolayı ölüm aylığı almaktadır.Ölüm aylığından faydalanan 3 çocukta hisseden ayrı kaldılar.Çocukların kesilen aylıkları annemin aldığı hisseye eklenirmi teşekkür ederim.

 8. Yasin dedi ki:

  Iyi calismalar benim sorum soyle babamin doguda 25.03.1894 tarihinde koy muhtarligindan giris kaydi var fakat odemesi gorunmuyor boyle bi durumda acacagim kamu davasi ne kadar surer babamin 5 10 yil civari hizmeti var

 9. saim dedi ki:

  ablamın eşi 05.03.2010 tarihinde 4a sigortaya tabi olarak emekli iken vefat etti ablam eniştemden dolayı ölüm aylığı almaya başladı.Dedem 23.12.1987 tarihinde 4b sigortaya tabi olarak emekli iken vefat etti neneme ölüm aylığı bağlandı nenemde 31.05.2019 tarihinde vefat etti.Ablam sgk il müdürlüğüne dilekçe ile baş vurdu dedemden dolayı yetim aylığınıda almak için başvurdu sgk il müdürlüğü 5510 sayılı kanunun 54. maddesine istinaden isteğimizi ret ettiler ve dedemden yetim aylığını vermediler.kuruma ablamla gittik yanlış işlem yaptıklarını söyledik bize önce eş vefeat etmiş olsaydı yetim maaşı bağlanır dediler 2017 yılında kanunun ilgili maddesinde değişklik oldu dediler bu yetim maaşı bağlanamaz dediler bu konuda yardımlarınızı b

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ablanıza zaten dedenizden maaş bağlanması mümkün değil. Ancak babadan maaş bağlanır. O da belli tarih şartlarını sağlar ise.

 10. Şahin dedi ki:

  Merhaba..Annemle babam boşandı. Annem ailesinde tek kız çocuğu. Dedem(annemin babası) de zannedersem bağkurdan emekli idi,çünkü sgk da kaydı yok. Dedem 1 buçuk sene önce vefat etti ,vefat etmeden önce de emekli maaşı alıyordu. Annem de 2 ay önce boşandı.Yetim aylığı başvurusunu e-devletten yaptık fakat sgk da kaydı yok diyor dedemin. Bu durumda ne yapmalıyız?Anneme yetim aylığı bağlanır mı?Şimdiden teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Annenize maaş bağlanır. İkametgahınızın bğlı bulunduğu sgm ye giderek bir araştırma yapabilirsiniz. Sadece e devletle kalmayın.

 11. Zeki dedi ki:

  İyi günler. Çiftçi Bağ-Kur’undan malulen emekliyim. Ölürsem eşim ve çocuklarım maaşımı alabilir mi? Teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Allah sağlıklı uzun ömür versin. Eşiniz ve çocuklarınız maaşınızdan alabilecek.

 12. Hayriye Arslan Altunkaya dedi ki:

  Annem maaş günü vefat etti hesabında maaşı var babamdan dolayı bağkur maaşı alıyordu bu parayı çekebilir miyiz

 13. Duygu dedi ki:

  Boşanmış oldugum eşim vefat etti .16 yasinda erkek cocugumuz var.625 tl ölüm maaşı bağlandı. Peki vefat eden kişinin annesine de maaş bağlanır mı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Annesinin bir geliri yok ise maaş bağlanabilir. % 25 oranında bir maaş bağlanacaktır.

 14. Ümit dedi ki:

  Merhaba 11 yıl tarim süt ten 2 yil askerlikten 2 yilda biz yatirarak 2010 yilında dedemi tarım bagkurdan emekli yaptik 2013 yılında dedemi kaybettik anneanneme maasbaglandı onu da 1 hafta önce kaybettik sorum su annem dul ssklı olarak calisiyor maas baglanırmı? Sgk ya gittik baglanmaz dediler bunun bir yolu var mıdir tesekkurler

 15. Sibel Yürükçü dedi ki:

  Eşimin vefatı üzerine gerekli başvuruları yaptım Dul aylığım ne zaman bağlanacak?

 16. Yunus dedi ki:

  Bağ kur emeklisi koca ölünce emekli aylığını eşi ve iki bekar kızı alıyordu. İki bekar kız evlenince eşinin aylığında bir değişiklik olmaz mı ya da bu durumda ne yapmamız gerekir yardımcı olur musunuz lütfen

 17. Guleser dedi ki:

  Lutfen yardımcı olurmusnuz?
  Oglum haziran 2003 te trafik kazasinda vefat etti.vefat ettigi tarihte 12 yıl bagkuru vardı.evli degildi çocuğu yoktu.ben annesi olarak oglumun bagkura yaptırdıklarını veya maas baglanmasi icin basvurabilirmiyim.esim ssk emklisi 2100 tl.maas alıyor.yaşım 71.nasil bir yol izlemeliyim?

 18. Ayla dedi ki:

  Merhaba 93 senesinde babam vefat etti.sanirim 1 yada 2 senelik bagkurluydu.gecmiste tsk ya 20 yıllık hizmeti var.ilticadan gorevi ne son verılmış.onca yil sigortaliligida eklenirmi yoksa hicemi sayilmistir.ben şu an annemize kaybettim babamın maaşının %25ini aliyorum cevremde herkes %65 alırken hemen hemen ben onayın yarısı kadar maaş aliyorum bunun sebebi ne olabilir.gecmis askerlik vs eklenmelidir buna nasil bilgilenebilirim.

 19. Makbule dedi ki:

  Mrh eşim 1985 yılında Bağkur kaydını yapmis 297gun ödeme yapmış eşim vefat edince eşimin başka bir güvencesi olmadigindan ben eşimin baş vurduğu bagkurdan yararlanabilirsiniz bilirmiyim?

 20. Bekir dedi ki:

  merhaba. babam 2012 yılında vefat etti. 1980 li yılların başından itibaren de bağkur a ödeme yapmaktaydi. ancak emekli olamadı. acaba sgk sisteminde emekli olamadığı için çocuklarının yatırılan primleri geri alma şansı var mı?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Eğer emekli olma şansı yok ise. Emeklilik için ödenen primler varisler tarafından talep edilebilir.

 21. Özel ayral dedi ki:

  Babam bir yıl önce vefat etti.babam vefat öncesi 1400 tl maaş alıyordu.annem şuan 1190 tl maaş alıyor.benim de eşim 10 yıl önce vefat etti ve hiç birşeyi yok bu 10 yıldır 1 çocuğumla hayat savaşı veriyorum ve zaman la kızımın Okul masrafları evimin masraflarını temizlik işleriyle kazandığım para yetmez oldu.Ailem babamın maaşından hakkım olanı almamı izin vermiyorlar.Devletinin dullara hiçmi bir desteği yok ve babamdan yetim aylığı olarak bana ne maaş bağlanır
  Bu arada benim 1986 dan sig.girişim var 2006 da bağkurlu oldum ve geriye dönük borcumu ziraat bank.aracılığı ile ödememi yapayım emekli olayım istedim.çünkü bana 42 yaşında emekli olabilirsin demişler di şimdi de 56 yaşında emekli olursun diyorlar ben napayım şimdi bu Türkiye de dul olmak ayrı dert lütfen bana yol gösterin buradaki memurların bilgi vermede zorlanıyorlar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Yetim maaşı almak için annenizin iznine ihtiyacınız yok. Anneniz tek başına Maaşın % 75 ini alıyor. Siz alırsanız %60 a düşecek siz de % 30 oarnında alacaksınız yani.

   Babanızın bugünkü maaşı 1586 tl siz de maaş talebinde bulunursanız size 475 tl annenize ise 951, tl yatacak. Aslında çok büyük bir düşüş olmayacak.

 22. Serdar feryat dedi ki:

  Babam 1989 yilinda vefat etti.50 dogumludur.bagkur da pirim gunu var fakat askerlik ile beraber 1075 gun yapiyor.annemi nasil emekli yapabilir? Yada olurmu?

 23. Murat dedi ki:

  Babam bağkur emeklisi vefat etti annem hem babamın hemde emekli sandığı memur babasının emekli maaşından yararlanıyor. sağlık hizmetlerini emekli sandığından yararlanabilirmi. bunun için ne yapmamız gerekir.

 24. Arzu dedi ki:

  Ben 2002 yılında SSK emeklisi bayanım dulum, babam 1989 yılında Bağkur emeklisi ilken vefat etti , başka hiç bir gelirim yok , babamın Bağkur emekli maaşını müracaat etsem alabilşrmiyim,, şimdiden vereceğiniz bilgiler için çok çok teşekkür ederim

 25. Hatice dag dedi ki:

  Babam 1ekim 2008 önce öldü babamın maaşını annem alıyordu annemde 2018de öldü eşimde 2018 de öldü babam ve esşim SSK dan emekli eşimin maaşını alıyorum babamınkınıda alabilirmiyim

 26. Zeynep dedi ki:

  Ölen bağkurlunun maaşı çekilmedi öldükten sonraki tarih yattığı İçin 21 21 mayısta vefat etti 26 sında maaş yattı çekilmedi 4 haziranda dul maaşı İçin başvuru yaptık öldükten sonraki çekilmeyen maaşda hesaplanıyormu onu alabilicezmi ölüm tarihi itibariylemi hesaplanıyor o çekmediğimiz para noğoluyor devletemi kalıyor

 27. Zeynep dedi ki:

  4 haziranda ölen emekli Bağ-Kur’lu eşten hak almak İçin dilekçemizi verdik Ağustos’un sonunu bulur dediler biz Ramazan Bayram’ı ikramiyesinide ağustosta alıcazmı ve cenaze yardım ödeneğide istedik ağustostaki alıcağımız maaşla birlikte yatarmı maaş hesaplaması ölüm tarihi itibariylemi hesaplanacak yoksa başvuru tarihi itibariylemi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Maaş ölüm tarihinden itibaren hesaplanmaya başlar. Bayram ikramiyesinin de maaşla birlikte ödenmesi gerekir.

  2. Zeynep dedi ki:

   Ramazan Bayram’ı ikramiyesini alabilicezmi 4 haziranda başvuru yaptık ölen bağkurludan maaş alabilmek için Ağustos’un sonunu bulur dediler bize

 28. Zeynep dedi ki:

  Bağ-Kur’lu kadın eş vefat etti eşinin maaşı alabilmesi için ne yapması gerekir ve 1 tane bekar kız var başvuru nasıl yapılır kızın veya eşinin sadece başvurusu yeterli olurmu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İkametgahlarının bağlı bulunduğu sosyal Güvenlik Merkezine giderek ikisi de ayrı ayrı emekli maaşı bağlanma talepnamesi doldurmalılar. Aynı işlemi eğer e devlet şifresi var ise buradan da yapabilirler.

  2. Zeynep dedi ki:

   Eşten resim isteniyormu hangi evraklar gerekli kaç günde sonuçlanıyor e devlet üzerinden başvuru yapılıyormu ilk kez başvuru olucak çok yaşlı insan 92 yaşında kuruma götürmeden halledebilirsem iyi olur tahsis talep formunda Bağkur ve sicil numarası gibi sorular var bunları bilmiyoruz nasıl öğrenebiliriz

 29. Nilgün Öztürk dedi ki:

  T.C.
  SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
  İstanbul Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne
  Bağcılar Sosyal Güvenlik Merkezine

  ………… TC Kimlik numaralı müteveffa Tamer KUMRU Kurumunuz nezdinde sigortalı iken 04.11.2016 tarihinde vefat etmiştir. Reşit olmayan kızı Biricik KUMRU’YA ölüm aylığı bağlanması için 26.07.2017 tarihinde ….. evrak numarası ile kurumuza başvuruda bulunmuş olmamıza rağmen, 14.09.2017 tarihinde kurumunuzdan gelen cevabı yazıda Bağ-Kur prim borçlarından dolayı talebimizin red edildiği belirtilmiştir.
  Sigortalı müteveffa Tamer Kumru 01.11.1989 tarihinde 4A sigortalı olarak işe başlayıp 5793 gün prim ödemiş ve 02.09.2013 tarihinde Bağ-Kur’a tescil olarak borçsuz bir şekilde vefat etmiştir.
  Beş yıldan fazla 4A sigortalılık süresi ve her türlü borçlanma süreleri hariç 5793 gün prim ödenmesinden dolayı BAĞ-KUR borcunu ödemeden 4A sigortalılık şartlarının gerçekleşmiş olmasından dolayı mirasçı Biricik Kumru’ya ölüm aylığının bağlanması gerekliliğini değerlendirmelerinize saygılarımla arz ederim. 14.03.2018

  Bu dilekçe ile ssk ya başvuru yaptım , ancak yine reddedildim. Borcu ödemeden aylık bağlanmaz denildi. Ne yapmam gerekiyor ???

 30. EROL ZENGİN dedi ki:

  OĞLUM 2003 YILINDA ESNAFLIĞA BAŞLADI 8/10 YIL SONRA BAĞKUR BORÇLARI SİLİNİP YENİDEN BAŞLADI BAŞLADIKDAN 8 AY SONRA VEFAT ETİ BİZ GEREKLİ PİRİMİ GERİYE DÖNÜK 1825 İŞ GÜNÜNÜ SATIN ALABİLİRMİYİZ SAYGİLARİMİZLA

 31. hüseyin çiğdem dedi ki:

  slm babam 2009 yılında vefat etti.3 senelik bagkur yatırmış emekli olma ihtimali varmı acaba

 32. Aygül Orhan dedi ki:

  Merhaba,
  Eşimden 20 Yıl önce ayrıldım.19 Yıl öncede Annem ve Babam vefat etti.Ben devlet memuru emeklisiyim ve emekli sandığından emekli aylığı alıyorum.Annem ve Babam Bağ-Kurdan emekli olmuştu. Bu durumda, Kendi emekli Aylığıma ek olarak ; Annem veya Babamın Bağ-Kur’undan da emekli aylığı alabilir miyiz?(Diğer tüm kardeşlerim evli) Yardımlarınız için şimdiden Teşekkürler

 33. Seher Türk dedi ki:

  İki bagkurlu emekli maası alan çiftlerden birinin ölümü halinde kalan eş eşinin maaşini alabilirmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet maaşının % 50 sini alma hakkı bulunmaktadır.

 34. Hikmet EZEL dedi ki:

  Bağ Kur emeklisi baba ölünce, SSK emeklisi bekar kızı babasından aylık alması mümkünmü?

  1. SGK Merkezi dedi ki:

   Kendi emekliliğiniz olduğundan dolayı Bağ-kurdan yetim aylığı bağlanmaz.