• Bagkurlu İken Ölenlerin Yakınlarına Maaş


  Bu yazımızda eşinizin sadece BAĞKUR’a değil farklı bir sigortaya da bağlı iken (BAĞKUR.SSK vb) ölümü durumunda ölüm maaşının alınıp alınamayacağı, alınırsa bundan kimlerin yararlanabileceği hakkında bilgi vereceğiz. Bagkurlu İken Ölüm durumunda yaşayan yakınlarına gerekli durumlar sağlandığında ölüm aylığı verilmeye başlanır. Bağkurlu iken ölenlerin yakınlarına maaş bağlanabilmesi için gerekli olan prim ödeme gün miktarı ve sigortalılık zamanı yeterli değil ise sigortalı iken ölen kişinin geride kalan yakınlarına toplu  ödeme yapılarak sigortalı olup vefat eden kişiden kesilmiş olan primler iade edilir. Sigortalı iken ölmüş olan kişinin yakınlarına ölüm aylığı verilebiliyorsa toplu ödeme yapılmaz.


  Bağkurlu iken ölenlerin yakınlarına maaş nasıl bağlanıyor?

  Bagkurlu İken Ölenlerin Yakınlarına Maaş bağlanması için ölüm tarihindeki mevzuat esas alınır. Sigortalının vefatı halinde aylıktan faydalanma şartları uygun ise fakat maaştan faydalanacak yakın kişilerin durumları mevzuata uygun değil ise bu neden gösterilerek kurumdan toplu ödeme talep edilemez.

  5510 sayılı kanuna göre en az 1800 gün yaşlılık, malulluk ve ölüm sigortaları primi tanımlanmış olan BAĞKUR ve SSK’lı olan kişilerin yakınlarına durumları mevzuata uygun olmak koşuluyla ölüm maaşı bağlanır. Aynı zamanda sadece SSK (4a) dahilinde sigortalılığı bulunan kişiler için borçlanma olmadan en az 5 sene sigortalılık ve 900 gün prim ödeme koşuluyla yerine getiren kişilerin geride kalan yakınlarına durumları mevzuata uygun olmak koşuluyla  emekli aylığı bağlanır. Vazife malullüğü, malullük veya yaşlılık maaşı almakta veya hak etmiş ama henüz aylık bağlanmamış sigortalının geride kalan yakınlarına da durumları mevzuata uygun olmak koşuluyla aylık bağlanır. Bagkurlu İken Ölenlerin Yakınlarına Maaş bağlanabilmesi için kuruma sağlık dahil hiç  prim borcunun olmaması veya yakınları tarafından bu borcun ödenmesi gerekir. Aksi takdirde borç ödenene kadar maaş bağlanmaz. Başka sosyal Güvenlik Kurumlarına dahil olup vefat eden sigortalı kişiye vefat ettiği tarih itibariyle birleştirilen hizmet süresi üzerinden son statüye bağlı olarak maaş verilmeye başlanır. Hizmetlerin birleştirilmesi ile bağlanamıyor ise hizmetler birer birer değerlendirilir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Bagkurlu İken Ölenlerin Yakınlarına yani geride kalan eş, çocuk, anne ve baba yasal olarak aylık bağlanabilecek yakınlar olmak ile birlikte hepsinin SGK nezdinde ayrı ayrı değerlendirmeye tabii tutulması gerekir.

  5510 sayılı kanun kapsamında resmi nikahı bulunan kadın veya erkek eşinden vefat halinde ölüm maaşı (dul maaşı) alır. Çalışıyor olması, emekli olması vefat eden eşten ölüm maaşı almasına engel teşkil etmemekle birlikte bağlanacak aylık tutarı geride kalan eşin kurumdan maaş alıp almamasına göre farklılık gösterir. Eşler sadece evlenmeleri durumunda vefat eden eşin maaşını alamazlar.

  5510 sayılı kanuna göre, erkek çocukları kendi işlerinden dolayı maaş almadıkları süre zarfında, öğrenci değil ise 18 yaşı dolana kadar, orta öğrenim görmesi durumunda 20, yüksek öğrenim görmesi durumunda 25 yaşı dolana kadar  baba veya annelerinden ölüm maaşı (yetim maaşı) alırlar. Evlenmeleri durumunda maaşları kesilmez.

  5510 sayılı kanuna göre kız çocukları, kendi çalışmalarından ötürü maaş almadıkları ve evli olmadıkları müddetçe, yaşları ne olursa olsun baba veya anne den ölüm maaşı (yetim maaşı) almaya devam edebilirler.

  5510 sayılı kanuna göre sağlık kurulu raporu ile %60 çalışma gücünü kaybeden malul çocuklar çalışmadıkları sürece yetim aylığı alırlar. Malul çocuklar için diğer şartlar aranmaz.

  Ölmüş olan sigortalının anne veya babası tüm gelirleri toplamı asgari ücretin net miktarından az ise, farklı çocuklarından maaş almıyorlar ise ve hak sahibi eş, çocukların hissesinden pay kalıyor ise çocuklarından ölüm maaşı alabilirler.

  Vefat eden sigortalıdan dolayı kurumun aylık bağlayabilmesi için vefat eden kişinin yakınlarının SGK‘ya başvuru yapması gerekmektedir. Maaş alma hakkının kazanıldığı tarihten itibaren beş sene içinde talep edilmeyen kısmı zaman aşımına uğrar. Cenaze işlemleri, evlenme bütçeleri ve ölüm toptan ödemesi beş sene içerisinde istenmez ise hak sahibi kişiler daha sonradan talep etse dahi ödenemez. Gaiplik durumunda ise zaman aşımı gaipliğe yönelik kararın kesinleştiği zamanda başlar.

  Dul eşin maaşı yeniden evlenmesi durumunda kesilir. Maaşın kesilmesine sebep olan evlenmenin ölüm veya boşanma nedeniyle son bulması durumunda talep edilir ise tekrar verilmeye başlanır. Kız çocukları yukarıda söz ettiğimiz durumlarda değişiklik olduğunda aylıkları kesilir. Şartlar tekrar meydana gelirse talep edildiği takdirde yeniden aylığa bağlanır.

  5510 sayılı kanuna göre yeniden evlenmeleri sebebiyle maaşı kesilecek kız çocuğuna aldığı yetim aylığının iki senelik miktarı bir defaya mahsus olmak üzere evlenme ödeneği (halk arasında bilinen adıyla çeyiz yardımı) olarak ödenir.

  Cenaze ödeneği ise emekli aylığı alırken, iş kazası veya meslek  hastalığı durumunda henüz emekli olmadan veya 360 gün prim ödemiş sigortalının hak sahiplerine yakınları yok ise cenaze masrafını karşılamış olan kişilere ödenir.

  Emekli aylığı senelerce kişilerin çalışmaları sonucu kazandıkları gelirdir. Yalnızca kendileri için değil yakınları içinde yaşamaya devam edebilmek için verilen maddi destektir. Bu nedenle haklarımızı ve yakınlarımızdan bize kalan hakları da bilelim ve zamanında talep edelim.

     tıkla sorunu sor

  Bagkurlu İken Ölenlerin Yakınlarına Maaş İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Seher Türk dedi ki:

   İki bagkurlu emekli maası alan çiftlerden birinin ölümü halinde kalan eş eşinin maaşini alabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet maaşının % 50 sini alma hakkı bulunmaktadır.

  2. Hikmet EZEL dedi ki:

   Bağ Kur emeklisi baba ölünce, SSK emeklisi bekar kızı babasından aylık alması mümkünmü?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Kendi emekliliğiniz olduğundan dolayı Bağ-kurdan yetim aylığı bağlanmaz.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.