emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bağ-Kur Borcu 36 ay Taksitlendirme

Bağ-Kur Borcu 36 ay Taksitlendirme

Bağ-Kur taksitlendirme sistemi BAĞ-KUR’a borcu olan bireylerin bulunan borçlarını daha rahat bir şekilde ödeyebilmelerini gerçekleştirmek için kurum tarafından açılan bir sistemdir. 2012 yılında mecliste gündeme gelen Bağ-Kur taksitlendirme sistemi geçtiğimiz yıllarda uygulamaya girmiş hale gelmiş bulunmaktadır. Çıkarılan bu Bağ-Kur taksitlendirme sistemi ile borcu bulunan vatandaşların taksitlendirme sayesinde borç yüzünden sıkıntı çekenler için rahat bir nefes almalarını sağlamış ve ödemelerini kolaylaştırmıştır.

Özellikle borcu olan ve kendi sağlık güvencesinden yararlanamayan bireylerin eşi, anne ve baba üzerinden sağlık hizmeti alan kişilere borç çıkarılmıştır. Artık çıkarılan bu BAĞ-KUR taksitlendirme imkanı ile borcu bulunan bireylerin çıkarılmış bu kendi borçlarını daha rahat bir şekilde ödemeleri mümkündür ve bunun için kuruma başvurmaları gerekmektedir.

Geçtiğimiz yıllar içerisinde çıkarılmış olan bu Bağ-Kur taksitlendirme sistemi ile SSK ve Bağ-Kur borçlarına çıkarılan af ile birlikte yasal değişikliklerde meydana gelmiştir.

2014 Yılında Çıkarılan 36 ay  BAĞ-KUR Taksitlendirme İmkanı Nasıldır?

Yenilik getirilen Bağ-Kur taksitlendirme imkanı ile borcu bulunan bireylerin borçları tekrardan hesaplanmıştır. Hesaplanan borçlar TL üzerinden faizsiz bir şekilde hesaplanmıştır ve borcu bulunan bireylerin geciktirdikleri ve bu gecikmeden dolayı olan faizlerin tamamı da silinmiştir.Gündeme gelen bu değişiklikle birlikte yeniden hesaplanan bu borçlar daha önce 18 ay olarak belirlenen  fakat yeni sistemle 36 ay gibi bir sürede Bağ-Kur taksitlendirme süresinde ödemeleri mümkün olacaktır.

Yapılan bu değişikliğe rağmen bireyler hala borçlarını ödemede sıkıntı çekebilmektedirler. Bunun için bankalar borcu olan bireylere kolaylıklar sağlamaktadır. Bankaların yapmış oldukları kampanyalardan borcu olan vatandaşlar yararlanabilirler. Bu bankalar sizlere kredi vererek olan borcunuzu daha rahat bir şekilde ödemenize yardımcı olacaktır. Bunun için ise bankalara danışmanız yeterli olacaktır.

Yazımızı özetleyecek olursak, Bağ-Kur’a borcu olan bireyler  18 ay yerine  36 aya çıkarılmış olan Bağ-Kur taksitlendirme  sistemi sayesinde biriken borçları gerek kendi imkanları gerekse bankalardan yardım alarak bu borçlarını kolay bir şekilde ödeyebilme imkanına sahiptirler. Bu sayede daha önce yararlanamadıkları sağlık ve diğer hizmetlerden yararlanma hakkına sahip olacaktırlar. Tüm bu işlemlerin gerçekleşmesi için borcu olan bireyler Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurmaları yeterli olacaktır.

BAĞ-KUR’a Borcu Olan Kişilerin Borçlarının Yapılandırılmasında Müracaatta Dikkat Etmesi Gereken Noktalar;

1) Borcu olan bireyler başvuru formunu doldurularak, sosyal güvenlik merkezine elden ya da posta yoluyla göndermesi gerekmektedir.

2) Yapılandırılmış olan borçlar peşin ya da ikişer ayda dönemler halinde 18 taksit yapılarak 36 ayda ödeme imkanı sağlanmıştır.

3) Yapılandırılan bu taksitlendirme sırasında ödeme süresi içerisinde tahakkuk edecek genel sağlık sigortası primlerinin bireyin çok zor durumda kalmaması halinde bir yıl içerisinde ikiden fazla ödeme yapmadığı ya da eksik ödenmesi halinde yapılandırılan borçların kalan taksitlerini ödemek hakkı kaybedilecektir.

4) Borçlarını yapılandıranlar, ilk yapılandırma taksitini ödemeleri durumunda genel sağlık sigortasından yararlanmaya başlarlar. Ancak yapılandırma borcu dışında 60 günden fazla prim ve prime ilişkin borcu bulunanlar ile bu borcunu ilgili kanunlara göre taksitlendirme yapmayan bireyler yapılandırılan borca ilişkin taksitleri düzenli ödeseler bile genel sağlık sigortasından faydalanamazlar.

5) 5510 sayılı Kanunun 17′nci maddesine bağlı ve geçici olarak dondurulmuş sigortalılık zamanının daha iyi bir duruma getirilmesinin talep edilmesi halinde,

-Dondurulmuş olan bu sigortalılık süresinden dolayı çıkan borçların hepsi verilen en geç tarihe kadar belirlenmiş tarihler arasında ödeme talebinde bulunan kişilerin ödemeleri yapması gerekmektedir.

6) Çıkarılan bu borçlarla ilgili olarak açılmış olan herhangi bir dava var ise davalardan feragat edildiğine dair mahkemeden yazılı olarak alınmış havaleli dilekçenin bir örneğinin genelgenin 14 nolu ekine başvuruda bulunan birime bırakılması gerekmektedir.

Yorumlar

 1. Yusuf dedi ki:

  Merhaba benim 11 aylık Bağkur borcum çıkıyor ben bu borcu bir anda ödeyemem ve bi şekil ödeyim kapatmam lazım nasıl yapmalıyım

 2. Melih Sercan KILIÇ dedi ki:

  Merhaba 4200 tl bağkur borcum bulunmaktadır. Bu 36 aylık taksitlendirme imkanından yararlanabiliyor muyum yoksa 48. madde kapsamında taksitlendirme yapabiliyor muyum…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Yazımız kredi alarak ödeme imkanı ile ilgilidir. 2018 Mayıs ayından önceki borçlarınız yapılandırma talebinde bulunmadıysanız silindi. Mevcut durumda yapılandırma imkanı yok.

 3. Sezen elif dedi ki:

  Benim 21 000 bin bagkur borcum var taksitlendirme yapabilirmiyim.Odeme imkanım yoktur sadece taksit peşin gibi imkanım yok .

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Eğer 27/08/2018 tarihine kadar yapılandırma talebinde bulunmadıysanız 2018 Mayıs ayından önceki borçlarınız primleriniz dondurularak silindi.

 4. mert kayatürk dedi ki:

  Slm benim sorum 1965 doğumlu ve 1995 bağkur tescil tarihi ve 2011 ssk girişi bağkur 19 yıllık hiç ödeme yapılmadı ssk 1046 gün şimdi sorum şu ssk doldurup 3.5 yılı aralıklı doldurarak emekli olunur mu ve birde bu bağkur yapılandırmasın da taksit bizim ki olmaz dediler eski borçlar peşin ödeniyormuş taksitlendirme olmamış doğru mu bu bilgimi ne yapılmalı Teşekkür ederim şimdi den

 5. İsmail Eyüpoğlu dedi ki:

  12 Temmuz 2018 tarihinde ihya başvurusu yaptım. bu gün 30. temmuz 2018 henüz dönüş yapılmadı. acaba daha sonra mı bildirecekler?

 6. Mehmet Emin dedi ki:

  Son basvuru tarihi ne zamandır?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   31 Temmuz 2018

 7. REMZİ BAYHAN dedi ki:

  BAĞKURA BORCUM İÇİN MÜRACAAT ETTİM ÇIKAN BORCUMU TAKSİT YAPMADIM (EMEKLİ OLURUM DİYE KREDİ ÇEKMEK AMACIYLA) SSK DAN EMEK OLMAMA DAHA 3 AY VAR ÇIKAN BORCUM BAĞKURA 20576 TL ÖDEME İMKANIM YOK SON ÖDEME TARİHİNE KADAR TAKSİT YAPMA ŞANSIM VARMI

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Henüz başvuru süresi bitmedi bu nedenle tekrar kuruma giderek taksitlendirme talebinde bulunabilirsiniz.

 8. ALİ TAŞ dedi ki:

  SAYIN DANIŞMA BİRİMİ BENİM SİZLERE SORDUĞUM O DEĞİLDİ.TAKSİTLENDİRME YAPTIKTAN SONRA BAĞ KUR BORCU YOKTUR YAZISI VEREBİLİYOR MU DİYE SORDUM SİZE.

 9. ALİ TAS dedi ki:

  4600 TL KÜSÜR BAĞKUR BORCUM VAR ŞU AN BU BORCU TAKSİTLENDİREBİLMEM MÜMKÜNMÜ.VE TAKSİTLENDİRME YAPTIĞIMDA BAĞKURDAN BORCU YOKTUR YAZISI ALABİLİYORMUYUM.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Borcunuzun belirli bir kısmını peşn ödeyerek kurum la anlaşarak taksitlendirme yapabilirsiniz.

 10. murat akbulut dedi ki:

  merhaba
  mayıs 2018 de emeklilik sürem doluyor. bağkura olan mevcut prim borçlarımı taksitlendirme yapabilirmiyim…
  saygılarımla
  murat akbulut

 11. BURHAN dedi ki:

  İYİ GÜNLER. BEN 28.09.2011 TARİHİNDE İŞYERİ AÇTİM FAKAT İŞİM İYİ GİTMEDİYİ İÇİN 183 GÜN SONRA KAPATMAK ZORUNDA KALDIM,OGÜNDEN BUGÜNE KADAR CALIŞ MADIĞIM İÇİN BU 183 GÜNLÜK BOĞKUR BORCUNU ÖDEYEMEDİM ŞİMDİ EMEKLİ OLACAĞIM PARAM OLMADIĞI İÇİN BAĞKUR BORCUNU ÖDEYEMİYORUM BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ NE YAPMAM GEREKİYOR.ŞİMDİDEN TŞKR EDER ÇALIŞMANIZDA BAŞARILAR DİLERİM

 12. Alper dedi ki:

  Merhaba, Annem 1957 doğumlu bağkurlu fakat 15 bin lira borcu olduğu için emekli olamıyordu, yeni düzenlemede borcu banka taksit taksit mi ödüyor? sgk borcu taksite bölüp banka kredi çıkartıp biz bankaya mı ödüyoruz? yoksa banka borcu taksitle ödeyip emekli maaşından mı çekerek düşürüyor? Aydınlatırsanız sevinirim, iyi çalışmalar.

 13. utku dedi ki:

  iyi günler benim birikmiş bağkur borcum 12 bin civarında bunları taksitlendirmeek mümkünmüdür maliyedeki gibi mesala 6 taksite bölüyor sgk da vamı bu sistem onu bilmiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba

   Bağkur içinde borcunuz oranında bir miktar peşin ödeme yaparak taksitlendirmeniz mümkün.

 14. Serap Kasaroglu dedi ki:

  19 aylik borcu faiziyle birlikte 15 gun icerisinde odenmezse icra takibi baslayacaktir diye yazi geldi.SGK ya basvurulursa faizi silinip 18 taksidi 36 ayda odenme hakki var mi?Yoksa;ne hakkim var?Tesekkurler

 15. Mehmet dedi ki:

  1 yıl 8 ay 16 gun bağkur borcum var fayiziyle toplam 13.889 tl maddi yonden imkanim yok yatirmaya taksitlendirmeyi nasil yapabiliriz bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kuruma müracaatınızda borcunuzun bir kısmını peşin alarak kalanını taksitlendirebilirsiniz. Kurum hesaplamayı kendisi yapmaktadır.

 16. cihat bozkurt dedi ki:

  eşimin bağkur ödemeleri birikti yapılandırma yapabilirmiyiz.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   2017 de yapılandırma çıkmıştı yakın zaman da çıkmasını beklemiyoruz.

  2. Sanjak dedi ki:

   Taksitlendirme yapıyor bagkur yüzde 12 sini pesin yatiriyorsunuz kalanini 36 ya kadar taksitlendiriyor ve saglik hemen aciliyor

 17. Meryem aptula dedi ki:

  Benim 11bakur borcum var bunu kac aya taksitlendirme apabiliyom ve ayda kac tl ödeme belirlenir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Şu anda kurum olarak bir taksitlendirme mevcut değil. Banka kredi puanınızda bir sıkıntı yok ise piyasa şartlarında kredi kullanıp taksite ödeyebilirsiniz.

  2. Sanjak dedi ki:

   48. Madde ile yüzde 12 sini pesin odeyip kalanını 36 taksitlendirebiliyorsunuz sgk ya gidin ögrenin saglıktanda faydalanabiliyorsunuz. Bagkur borcunu oyle ödedim

 18. Alparslan Demiray dedi ki:

  Şu anda Ben Üniversitesi öğrencisiyim 25 yaşımı doldurduğum için bana borç çıkmış hiç bir gelirimde yok borcuniptali mümkün mü

  1. Eyüp dedi ki:

   Xmerhabalar bağkur borcu olan kişinin 1.derece yakını taksitlendirme yapabilirmi borcu olan kişi gerekmeden acil!! teşekkür ederim