• Bağ-Kur Borcu 36 ay Taksitlendirme


  bağkur

  Bağ-Kur taksitlendirme sistemi BAĞ-KUR’a borcu olan bireylerin bulunan borçlarını daha rahat bir şekilde ödeyebilmelerini gerçekleştirmek için kurum tarafından açılan bir sistemdir. 2012 yılında mecliste gündeme gelen Bağ-Kur taksitlendirme sistemi geçtiğimiz yıllarda uygulamaya girmiş hale gelmiş bulunmaktadır. Çıkarılan bu Bağ-Kur taksitlendirme sistemi ile borcu bulunan vatandaşların taksitlendirme sayesinde borç yüzünden sıkıntı çekenler için rahat bir nefes almalarını sağlamış ve ödemelerini kolaylaştırmıştır.

  Özellikle borcu olan ve kendi sağlık güvencesinden yararlanamayan bireylerin eşi, anne ve baba üzerinden sağlık hizmeti alan kişilere borç çıkarılmıştır. Artık çıkarılan bu BAĞ-KUR taksitlendirme imkanı ile borcu bulunan bireylerin çıkarılmış bu kendi borçlarını daha rahat bir şekilde ödemeleri mümkündür ve bunun için kuruma başvurmaları gerekmektedir.

  Geçtiğimiz yıllar içerisinde çıkarılmış olan bu Bağ-Kur taksitlendirme sistemi ile SSK ve Bağ-Kur borçlarına çıkarılan af ile birlikte yasal değişikliklerde meydana gelmiştir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  2014 Yılında Çıkarılan 36 ay  BAĞ-KUR Taksitlendirme İmkanı Nasıldır?

  Yenilik getirilen Bağ-Kur taksitlendirme imkanı ile borcu bulunan bireylerin borçları tekrardan hesaplanmıştır. Hesaplanan borçlar TL üzerinden faizsiz bir şekilde hesaplanmıştır ve borcu bulunan bireylerin geciktirdikleri ve bu gecikmeden dolayı olan faizlerin tamamı da silinmiştir.Gündeme gelen bu değişiklikle birlikte yeniden hesaplanan bu borçlar daha önce 18 ay olarak belirlenen  fakat yeni sistemle 36 ay gibi bir sürede Bağ-Kur taksitlendirme süresinde ödemeleri mümkün olacaktır.

  Yapılan bu değişikliğe rağmen bireyler hala borçlarını ödemede sıkıntı çekebilmektedirler. Bunun için bankalar borcu olan bireylere kolaylıklar sağlamaktadır. Bankaların yapmış oldukları kampanyalardan borcu olan vatandaşlar yararlanabilirler. Bu bankalar sizlere kredi vererek olan borcunuzu daha rahat bir şekilde ödemenize yardımcı olacaktır. Bunun için ise bankalara danışmanız yeterli olacaktır.

  Yazımızı özetleyecek olursak, Bağ-Kur’a borcu olan bireyler  18 ay yerine  36 aya çıkarılmış olan Bağ-Kur taksitlendirme  sistemi sayesinde biriken borçları gerek kendi imkanları gerekse bankalardan yardım alarak bu borçlarını kolay bir şekilde ödeyebilme imkanına sahiptirler. Bu sayede daha önce yararlanamadıkları sağlık ve diğer hizmetlerden yararlanma hakkına sahip olacaktırlar. Tüm bu işlemlerin gerçekleşmesi için borcu olan bireyler Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurmaları yeterli olacaktır.

  BAĞ-KUR’a Borcu Olan Kişilerin Borçlarının Yapılandırılmasında Müracaatta Dikkat Etmesi Gereken Noktalar;

  1) Borcu olan bireyler başvuru formunu doldurularak, sosyal güvenlik merkezine elden ya da posta yoluyla göndermesi gerekmektedir.

  2) Yapılandırılmış olan borçlar peşin ya da ikişer ayda dönemler halinde 18 taksit yapılarak 36 ayda ödeme imkanı sağlanmıştır.

  3) Yapılandırılan bu taksitlendirme sırasında ödeme süresi içerisinde tahakkuk edecek genel sağlık sigortası primlerinin bireyin çok zor durumda kalmaması halinde bir yıl içerisinde ikiden fazla ödeme yapmadığı ya da eksik ödenmesi halinde yapılandırılan borçların kalan taksitlerini ödemek hakkı kaybedilecektir.

  4) Borçlarını yapılandıranlar, ilk yapılandırma taksitini ödemeleri durumunda genel sağlık sigortasından yararlanmaya başlarlar. Ancak yapılandırma borcu dışında 60 günden fazla prim ve prime ilişkin borcu bulunanlar ile bu borcunu ilgili kanunlara göre taksitlendirme yapmayan bireyler yapılandırılan borca ilişkin taksitleri düzenli ödeseler bile genel sağlık sigortasından faydalanamazlar.

  5) 5510 sayılı Kanunun 17′nci maddesine bağlı ve geçici olarak dondurulmuş sigortalılık zamanının daha iyi bir duruma getirilmesinin talep edilmesi halinde,

  -Dondurulmuş olan bu sigortalılık süresinden dolayı çıkan borçların hepsi verilen en geç tarihe kadar belirlenmiş tarihler arasında ödeme talebinde bulunan kişilerin ödemeleri yapması gerekmektedir.

  6) Çıkarılan bu borçlarla ilgili olarak açılmış olan herhangi bir dava var ise davalardan feragat edildiğine dair mahkemeden yazılı olarak alınmış havaleli dilekçenin bir örneğinin genelgenin 14 nolu ekine başvuruda bulunan birime bırakılması gerekmektedir.  tıkla sorunu sor

  Bağ-Kur Borcu 36 ay Taksitlendirme İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Mehmet dedi ki:

   1 yıl 8 ay 16 gun bağkur borcum var fayiziyle toplam 13.889 tl maddi yonden imkanim yok yatirmaya taksitlendirmeyi nasil yapabiliriz bilgilendirirseniz sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kuruma müracaatınızda borcunuzun bir kısmını peşin alarak kalanını taksitlendirebilirsiniz. Kurum hesaplamayı kendisi yapmaktadır.

  2. cihat bozkurt dedi ki:

   eşimin bağkur ödemeleri birikti yapılandırma yapabilirmiyiz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2017 de yapılandırma çıkmıştı yakın zaman da çıkmasını beklemiyoruz.

   2. Sanjak dedi ki:

    Taksitlendirme yapıyor bagkur yüzde 12 sini pesin yatiriyorsunuz kalanini 36 ya kadar taksitlendiriyor ve saglik hemen aciliyor

  3. Meryem aptula dedi ki:

   Benim 11bakur borcum var bunu kac aya taksitlendirme apabiliyom ve ayda kac tl ödeme belirlenir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Şu anda kurum olarak bir taksitlendirme mevcut değil. Banka kredi puanınızda bir sıkıntı yok ise piyasa şartlarında kredi kullanıp taksite ödeyebilirsiniz.

   2. Sanjak dedi ki:

    48. Madde ile yüzde 12 sini pesin odeyip kalanını 36 taksitlendirebiliyorsunuz sgk ya gidin ögrenin saglıktanda faydalanabiliyorsunuz. Bagkur borcunu oyle ödedim

  4. Alparslan Demiray dedi ki:

   Şu anda Ben Üniversitesi öğrencisiyim 25 yaşımı doldurduğum için bana borç çıkmış hiç bir gelirimde yok borcuniptali mümkün mü

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Sorduğunuz eğer GSS borçlanması ise yaş durumundan dolayı borçlu sayılmaktasınız. Farklı herhangi bir borç sorgulaması ve detaylı bilgi için lütfen Alo 170 SGK DANIŞMA HATTI ulaşınız.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.