Bağkur

BAĞ-KUR KAPATMA DİLEKÇESİ

BAĞ-KUR KAPATMA DİLEKÇESİ

Kendi adına ve hesabına çalışan kimseler iş yerlerini kapatmalarında veya devretmeleri halinde Bağ-Kur kapatma dilekçesi ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunmalıdır. Bağ-Kur‘lu olmak isteyen kişinin Bağkur girişinde yapması gereken bazı işlemler bulunurken, Bağ-Kur’unu sonlandırmak istediğinde de yapması gereken işlemler bulunmaktadır. Bu işlemleri yerine getirmeyen veya geç getiren kişilere SGK tarafından prim borcu çıkarılması da olasıdır. Bu sebeple Bağ-Kur kapatma dilekçesi Bağkur’dan çıkış yapacak olan kişi tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmelidir.


Bağ-Kur kapatma dilekçesi Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi İnternet adresinden alınabileceği gibi kuruma gidilerek de başvuru yapılabilir. Bağ-Kur kapatma dilekçesi ile birlikte SGK’ya verilmesi gereken belgeler hakkında da bilgi alınabilir. Kapatma işlemlerinin zamanında yapılması gerekmektedir. Yapılmadığı takdirde kurum borç çıkarabilir. Tarafınıza borç çıkarılmaması için işlemlerinizi zamanında yapmalısınız.

SGK Resmi İnternet Adresi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

119 Yorum

  1. Benim babam 1949 dogumlu 1974 te bagkur girişi var ve 4 5 sene duzenlı olarak primlerini yatırmış.Daha sonra primlerı odemedıgı için borcu birikmiş gelen bir af la hem borcunu hemde primlerini sıldıgını soyluyor. 2004 te soyadını degiştırdı. Şimdi 4 senedır yine bagkurlu. Ama geçmişe dönük kaydı cıkmıyor ne borcu nede gunu. Sadece son 4 sene var. Geçmiş gunler için ne yapabiliriz yardımcı olursanız sevınurım

  2. Ben işyeri açtım ve kapattım 3 aylık pirim borcum gözüküyor 2400 tl ben bagkur istemiyorum ne yapmalıyım

  3. Merhaba. 20.10.1999 tarihinden 05.10.2018 e kadar 4A sigortali olarak hizmet verdim. Şimdi ise kendi isimi yapmak üzere sirket kurulusu yapmayi planlamaktayim.Uzun yillar kurumsal bir sirkette yonetici olarak çalıştığımdan SGK primlerim tavan ucret uzerinden yatti, bu sekilde emekli oldugum taktirde emekli maasim iyi olacak. Ancak sirket kurdugum taktirde 4B li olur isem yuksek prim yatirabilir miyim? Avantaj kaybim olur mu? Bilgilendirirseniz cok sevinirim. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu