emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bağkur Kapatma İşlemleri ve Dilekçesi Nasıl Doldurulur?

Bağkur Kapatma İşlemleri ve Dilekçesi Nasıl Doldurulur?

Bağkur kapatma işlemleri Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile yapılmaktadır. Bağkur çıkışının yapılması için dilekçe ile başvuru yapılması gerekmektedir. SGK’ya emeklilik için başvuru yapıldığında prim borcunun olması durumunda emekli aylığı alınabilmesi mümkün olmamaktadır. Bu sebeple ilerleyen zamanda prim borcunun çıkmaması için iş yeri kapatıldığında Bağkur kapatma işleminin zamanında yapılması ve bu dilekçeyi Sosyal Güvenlik Kurumu’nun dikkate aldığının teyit edilmesi gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bazen bazı aksaklıklar sebebi ile Bağkur kapatma işleminin yapılması aksayabilmektedir. Bu da prim borcunun çıkmasına neden olabilmektedir. Ancak böyle durumlarda Sosyal Güvenlik Kurumu ile iletişime geçilerek çıkan prim borcuna itiraz edilmesi ve prim borcunun silinmesinin talep edilmesi mümkün olmaktadır. Aksi takdirde ilerleyen zamanlarda emekli aylığının bağlanmasında problem yaşanabilmektedir.

Bağkur Kapatma İşleminin Yapılabilmesi Mümkün Müdür?

Bağkur’un kapatılabilmesi mümkündür. İnsanların çalışma durumları ve bağlı oldukları kurumlar zaman içerisinde şartlar doğrultusunda değişebileceği için Bağkur’un kapatılmasına imkan tanınmaktadır. Kendi adına çalışanların iş yerlerini kapatmaya ya da devretmeye karar vermeleri durumunda; Bağkur’dan çıkmak için başvuru yapmaları gerekmektedir. Verdikleri dilekçe doğrultusunda Bağkurları kapatılmaktadır.

Bağkur Kapatma İşlemleri İçin Ne Yapılmalıdır?

Bağkur’dan çıkmak istendiğinin belirtildiği bir dilekçe ile Bağkur kapatma talebi Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletilmelidir. Tek bir kapatma dilekçesi ile bu işlemin yapılabilmesi mümkündür. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu’na kapatma başvurusu yapıldığı halde Bağkur’dan çıkılmamış olarak gözükülür ise; kişinin karşısına sonrası için prim borcu çıkmaktadır. Daha önce başvuru yaptığını ancak kapatma işleminin gerçekleşmediğini bildiren bir dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak Bağkur’dan çıkabilmektedir.

Bağkur Kapatma İşlemlerinin Yapılması İçin Verilen Süre Ne Kadardır?

Bağkurluların faaliyetlerine son verdikleri tarih ile beraber sigortalılıkları da sona ermektedir. Dolayısı ile bu durumu Sosyal Güvenlik Kurumu’na en kısa süre içerisinde bildirmeleri gerekmektedir. İlgili tarihten sonra 10 gün içerisinde kapatma dilekçesinin SGK’ya bildirilmesi gerekmektedir. İşyerinin kapandığının dilekçe ile 10 gün içerisinde SGK’ya bildirilmemesi durumunda ise; kişiye herhangi bir şekilde idari para cezası kesilmemektedir.

Bağkur Kapatma Dilekçesine Nereden Ulaşılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesinden örnek Bağkur kapatma dilekçesine ulaşabilmek mümkündür. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek de dilekçe örneği alınabilmektedir.

Bağkur Kapatma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Bağkur kapatma işlemi yapmak isteyenlerin öncelikle kapatma dilekçesinin nasıl yazılması gerektiğini bilmeleri gerekmektedir. Dilekçe Bağkur İl Müdürlüğüne hitaben yazılmalıdır. Dilekçeye ilgili il müdürlüğünde kayıtlı olan Bağkur numarası yazılarak başlanmaktadır. Ardından Bağkur borcunun bulunmadığı belirtilmelidir. İş yerini kapatma kararı alındığı için Bağkur kaydının dondurulmak istendiği yazıldıktan sonra dilekçe gereğinin yapılması arz edilerek bitirilmelidir. Ardından dilekçenin alt kısmına tarih yazılmalı ve imza atılmalıdır. T.C. kimlik numarası, ad, soyad, doğum tarihi, doğum yeri, baba adı, anne adı ve adres yazılarak dilekçe bitirilmelidir.

4Alı Olarak Çalışmaya Başlayan Sigortalı Bağkur Kapatma Dilekçesini Nasıl Yazar?

Bağkurlu bireyin 4Alı olarak çalışmaya başlayacak olması durumunda; Bağkur kaydının iptal edilmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda Sosyal Güvenlik Kurumu Bağkur kaydını kapatmayı atlayabilmektedir. Bu sebeple sigortalının Bağkur kaydının kapatılması için dilekçe yazması gerekebilmektedir. Yazdığı dilekçeye de ek olarak işe giriş belgesini eklemesi istenmektedir.

4Alı olarak çalışmaya başlayıp Bağkur kapatma işlemleri yapacak olan sigortalı; Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı bulunulan ilin Sosyal Güvenlik Merkezi’ne dilekçe yazmalıdır. Dilekçeye kurumun hangi T.C. kimlik numaralı Bağkurlusu olduğunu belirterek giriş yapmalıdır. Ardından 4Alı olarak işe giriş yaptığı tarihi belirtmelidir. Belirtilen tarih itibari ile Bağkur kaydının sona erdirilmesini ve bu tarihten sonra tahakkuk edilmiş Bağkur prim borcu var ise bunun silinmesini talep ettiğini belirterek dilekçeyi bitirmelidir.

Bağkur Kapanış Formu İle Başvuru Nereye Yapılır?

Bağkur kaydı kapanış dilekçe örneği ile başvurular SGK’ya yapılmalıdır.

Bağkur Kapatma E-Devlet Üzerinden Yapılabilir Mi?

E-devlet sisteminden Bağkur kapatma dilekçesinin verilmesi ve Bağkur’dan çıkış yapılması mümkün değildir.

Bağkur Borcu Varken İşyeri Kapatma Nasıl Yapılır?

SGK’ya başvuru yapıldığı halde kapatma işlemi gerçekleşmemiş ise; çıkan prim borcuna itiraz edilerek Bağkur’dan çıkılabilmektedir.

Eksik Gün Nedeni Düzeltme Dilekçesi Nereye Verilir?

Dilekçenin Sosyal Güvenlik Kurumu’na yazılması ve gönderilmesi gerekmektedir.

Bağkur Dondurma Dilekçesi Örneği Hangi Kuruma Yazılır?

Bağkur kapatma işlemleri yapmak isteyenler Bağkur dondurma işlemi için Bağkur İl Müdürlüğüne dilekçe yazmalıdırlar.

Dilekçe ve Formlar İçin TIKLAYINIZ

Yorumlar

 1. Galip dedi ki:

  2011,de yüzde 1 ortak olduğum şirket kapandı diye biliyordum 2011’in 10.ayında işe girdim 10 yıl sigortalı çalıştım 2021 10.ayda kod 4’le işten çıkarıldım.dahada işkurdan işsizlik maaşı alıyorum ama işten çıktığım gün bağkur başlamış nasıl iptal edebilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Limited şirket ortaklığınız devam ediyor ise başka bir yerde sigorta başlangıcı yapana kadar bağkurunuz işler. Sigortalı işte başladığınızda bağkur için dilekçe vermeyi de unutmayın.

 2. Refika Gökçe dedi ki:

  Selam ben 2 yıldır bağkur ödüyorum ve yurdışına çıktım ve kapatmak istiyorum yurtdışında olduğum için dilekçe veremiyorum bu konuda beni aydinlatirsaniz nasıl bir işlem yapmalıyım şimdiden teşekkürler.

 3. Ömer Özkan dedi ki:

  Merhaba
  Ltd sti %5 hissem vardı şirket battı gitti ben 2014 yılında noterden devir vermiştim bagkurum açık gorunuyo nasıl kapatırım

 4. Ayşe dedi ki:

  Merhaba, 4a sigortalı çalışırken şahıs şirketi kurdum. Doğal olarak bağkur borcu çıkmamıştı. Yakın zamanda şirketi kapattım. İşten de ayrıldım. İşten ayrıldığım anda şirket dolayısıyla otomatik Bağkur borcu çıkmaya başladı. SGK’ya başvurup iptal ettirmem mi gerekir yoksa 1 yıl boyunca devam mı eder? Cevaplarsanız çok sevinirim. Teşekkürler…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Şirketi kapatmadan önce işten ayrıldıysanız o aylar borç olarak kalır. Şirket kapandıktan sonra ki bağkur borçlarını işi bırakma belgenizle sildirebilirsiniz.

 5. mehmet engez dedi ki:

  merhabalar gelir vergisi mükellefi olarak bakkal dükkanım var ve 4b bagkurlu olraka yararlanıyorum benım sorum 4 a sıgortalı olmak ıstıyorum mumkunmu bana bır zararı olurmu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bakkal dükkanının mutlaka fiziksel bir elemana ihtiyacı olacaktır. Siz başka bir yerde ssk lı olabilirsiniz ancak bakkala bir sigortalı işçinin bakması gerekecek.

 6. Alper dedi ki:

  Merhabalar 4a olarak çalışırken, işsiz kaldığım için şahıs şirketi açtım. Böylece bir müddet 4b bağkur olarak çalıştım ama eveli gün şahıs sirketimi kapattım ve bagkuru tamamı ile kapatmak istiyorum ama 5bin TL bağkur borcum var ve bağkurum aktif görünüyor kapatmak için öncelikle borcu ödeyip ondan sonra şahsen mi başvuru yapmalıyım? Borcu henüz ödemeden ve yeni bagkur ay ödemesi eklenmeden bağkur u kapatabilmektemiyim? Ayrica nereye nasıl başvurmalıyım. Cevaplarsaniz çok memnun olurum.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   vergi dairesi işe bırakma bildirgesi ile bağkuru dilekçe vererek kapatabilirsiniz. Borcunuz devam edecektir.

 7. Bilal pola dedi ki:

  Meraba.benim adima limited sirket var resen terk edilmis bagkur borcumda var bagkuru nasil kapatabilirim nasil bir yol izlemeliyim.tesekurler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Af kapsamında zaman zaman yapılandırmalar çıkıyor. Bu yapılandırmalarda eski borçlar siliniyor. yeni bir aftan yararlanmalısınız.

 8. mehmet dedi ki:

  Merhaba,
  işsiz olduğum sürede isteğe bağlı olarak sigorta başlangıcı yaptım ve ödedim. şimdide kapatmak istiyorum. e devlet üzerinden olmuyor mu ? illa sgk ya mı gitmek gerekiyor ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   4a isteğe bağlı iptal ettirme e devletten yapılmakta iken 4b isteğe bağlı dilekçe ile iptal edilebilmektedir.

 9. umut dedi ki:

  merhaba sigortalı çalışırken şahıs şirketi açtım ve işlerim yolunda gitmediği için kapatma kararı aldım. esenler vergi dairesine işi bırakma bildiriminde bulundum. aktif olarak sigortalı olduğum için bağkura hiç düşmedim. şirketi kapattım otomatik olarak bağkurdan düşermiyim yoksa yine de sgk ya başvurmam gerekir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bağkurunuz hiç aktif olmadığı için otomatikman kapanır. Tekrar bilgi verilmesine gerek yok.

 10. Burak dedi ki:

  Merhabalar ben 2 ay önce basit usulde bir dükkan açtım ve kapatma kararı aldım ama benim şuan 2000 TL borcum gözüküyor bunu nasıl halledebilirim vergi levhası benim üzerime ama işlerim yolunda gitmedi o yüzden kapatıyorum bu parayı yine de benden isterler mi bu arada bir fabrikaya girip sigortalı çalışacam yani nasıl yapabilirim lütfen bana bilgi verir misiniz çok teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bağkur sigortalılığınızdan dolayı bu para sizin prim borcunuz. Bu borç ödenmeden de kapanış işlemleri yapılabilir. borç olarak kalır Ancak ilerde af kanunu çıkar ise bu primleri ve borcu silebiliyorlar. Tabi bunun bir garantisi yok. Sigortalı olarak başladığınız zaman eğer dükkanın kapanma işlemleri tamamlanmamış olursa bağkur sigortalılığının kapanması için dilekçe vermelisiniz.

 11. Mustafa dedi ki:

  Merhaba,

  %50 hisseli şirket ortağıyım. Şirkette de münferiden şirket müdürüyüm. Devlete atanma durumum var. Bu durumda bağkurdan çıkmam yeterli olur mu? Hisselerimi de devretmeli miyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre devlet memurları anonim şirketlerin ortağı olabilir ancak yönetiminde, denetiminde görev alamazlar. Temsilci ve vekil olamazlar. ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamazlar.

   Bahsi geçen kanuna göre müdürlük temsil durumu oluşturduğundan sıkıntı oluşturur. Müdür ve temsilden ayrılırsanız sıkıntı ortadan kalkabilir.

 12. Mehmet Cihan dedi ki:

  İşyeri açmadan önce Bağkur başvurusu yaptım kabul edildi ancak iş yerini açamadım 6 ay 18 gün prim var bunun iptalini nasıl sağlayabilirim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Vergi dairesinden alacağınız mükellefiyet yoktur yazısı ile sgmlerde ki bağkur birimlerinden sigortalılığınızı iptal ettirebilirsiniz. Geriye dönük borcunuz da silinir.

 13. Durdugül dedi ki:

  Benim haberim Yokken bakur hesabı açılmış adıma 2 aylık 2000 lira borcum olduğunu dediler iptal ettirirsem bu para yı ödermiyim cvp bekliyorum lütfen

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İsteğe bağlı başvurunuz veya şirket ortağı değilseniz Kuruma itiraz ederk sigortanızı iptal ettirip borcunuzu sildirebilirsiniz. Ancak haberiniz yokken nasıl açılmış? Anlayamadık.

 14. Rabia dedi ki:

  MERHABA,
  Şubat 2018de babam vefat etti. Aslında işlemeyen gelir getirmeyen ama borçundan dolayı iflas veremediğimiz şirket hissesi ve emekli maaşı kaldı. O zaman reşit olmadığım için şirket hissem kayyum atamadaydı. Sadece emekli maaşı alıyordum. Mayıs 2019 reşit olduö hisse üzerime geçti. Aralık 2019 emekli maaşım birden kesildi . Bağkur borçum çıktı 7450 tl . Bunu ödeyebilecek maddi durumum yok öğrenciyim ölüm maaş dışında gelirimde yok ama ona da el koydular üstüne bir de borç ne yapmam gerekir?

 15. Fatih dedi ki:

  Merhaba, ben benim adıma işletmem vardı emeklilikte dolayı eşime 01,01,2019 da devrettim 05,05,1965 doğumluyum 1991 bağkur girişim var 2 sene boşluğum var askerliğide yatırdım 06,05,2019 da SSK ya dilekçe mi verdim ve halen emekli olamadım aynı zamanda SSK da borçlu görünüyorum 15 bin lira ve bununla ilgili kalan borcumu ödersem direkt emekli olabilirmiyim aynı zamanda geriye dönük emekli maaşlarımı alabilirmiyim ve bu yatıracağım paranın benim maaşım yararı olurmu bunun ilgili kıymetli görüşleriniz ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

 16. Fehim dedi ki:

  Bağ kur rumu (4b) kapattım borcum var yeşilkart başvurusu yaptım sorun çıkarır mı çıkarmaması için ne yapabilirim bu borcu

 17. EFENDİ AYDINOĞLU dedi ki:

  Benim babam 1949 dogumlu 1974 te bagkur girişi var ve 4 5 sene duzenlı olarak primlerini yatırmış.Daha sonra primlerı odemedıgı için borcu birikmiş gelen bir af la hem borcunu hemde primlerini sıldıgını soyluyor. 2004 te soyadını degiştırdı. Şimdi 4 senedır yine bagkurlu. Ama geçmişe dönük kaydı cıkmıyor ne borcu nede gunu. Sadece son 4 sene var. Geçmiş gunler için ne yapabiliriz yardımcı olursanız sevınurım

 18. Tuba dedi ki:

  Ben işyeri açtım ve kapattım 3 aylık pirim borcum gözüküyor 2400 tl ben bagkur istemiyorum ne yapmalıyım

 19. S.Pınar Ceylan dedi ki:

  Merhaba. 20.10.1999 tarihinden 05.10.2018 e kadar 4A sigortali olarak hizmet verdim. Şimdi ise kendi isimi yapmak üzere sirket kurulusu yapmayi planlamaktayim.Uzun yillar kurumsal bir sirkette yonetici olarak çalıştığımdan SGK primlerim tavan ucret uzerinden yatti, bu sekilde emekli oldugum taktirde emekli maasim iyi olacak. Ancak sirket kurdugum taktirde 4B li olur isem yuksek prim yatirabilir miyim? Avantaj kaybim olur mu? Bilgilendirirseniz cok sevinirim. Teşekkürler.