SGK

Analık Borçlanması

Değişen zamanla ve şartlar ile sosyal güvenlik reformuyla hem iş hayatında hem de iş dışındaki hayatta kadınlara birçok kolaylıklar sağlanmaktadır. Bunlardan birisi de doğum borçlanmasıdır. Özellikle çalışan kadınların doğumdan sonra çocuğuna yada çocuklarına daha çok zaman ayırmak için ara vermesi aslında artık normal bir durum olarak karşılanmaktadır. İşte bu yüzde doğum sonrasında çalışmadıkları süre için borçlanabilmeleri sağlanmıştır.


5510 Sayılı Kanuna göre kadın sigortalılar, sigorta başlangıçlarından sonra doğurdukları çocuklar için doğum borçlanması yapabilir ve buna ek olarak daha erken emekli olma hakkına sahip olabilmektedirler. Doğum borçlanması hakkı maalesef tüm kadınlara verilmiş hak değildir. Bundan dolayı doğumdan önce SSK’sı olmayanlar doğum borçlanması yani analık borçlanması yapamazlar.

Geçmişinde bir gün bile olsa SSK’lı çalışmış olan bir kadın daha sonradan Bağ-Kur yada Emekli Sandığı kapsamında sigortalı bir işte çalışmış olsa da analık borçlanması için başvuru yapabilir. Aslında bu da getirilmek istenen kolaylıklardan birisidir. Doğum borçlanması yapabilmek için çocuğun canlı doğmuş olması gerekir. Eğer çocuk doğar, belli bir süre yaşar ve daha sonra ölürse kadın sigortalı, vefat tarihine kadar yine doğum (analık) borçlanması yapabilir.

Kimler Doğum Borçlanması Yapabilir?

 • 5510 Sayılı Kanunun 4/a bendine tabi çalışanlar (SSK)
 • 5510 Sayılı Kanunun 4/b bendine tabi sigortalı olanlar (Bağ-kurlular)
 • 2925 Sayılı Kanuna tabi çalışanlar (Tarım SSK)
 • 5510 Sayılı Kanunun 4/c bendine tabi sigortalı olanlar (Emekli Sandığı)
 • 5510 sayılı Kanunun 5 inci maddesi gereğince haklarında bazı sigorta kolları uygulananlar

Doğum Borçlanması İçin Nereye Başvurulmalıdır?

Analık borçlanması talebinde bulunmadan önce ilk olarak nerelere başvuru yapıldığı bilinmelidir. Doğum borçlanması yapacak olan kadınların en son çalıştığı sigorta koluna göre başvuru yapacağı yerler değişmektedir. Yani:

 • BAĞ-KUR kapsamında olan kadın sigortalının, BAĞ-KUR dosyasının bulunduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü / Sosyal Güvenlik Merkezine,
 • SSK ve Tarım SSK kapsamında olan kadın sigortalı en son çalıştığı yerin bulunduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü / Sosyal Güvenlik Merkezine,
 • Kamu görevlileri yada eski kamu görevlileri, sigortalıları yada hak sahipleri “SGK Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü Sigortalı Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı Mithatpaşa Caddesi No:7 Sıhhiye/ANKARA” adresine borçlanma talep dilekçesiyle başvuruda bulunarak doğum borçlanması yapabilmektedirler.

Doğum Borçlanması Şartları

Her şeyde olduğu gibi doğum borçlanmasında da belirli şartlar bulunmaktadır.

 • Çocuğun, annenin sigorta başlangıç tarihinden sonra doğmuş olması gerekmektedir.
 • Doğumdan sonraki 24 aylık sürede anne adına prim yatmamış olmamalıdır.
 • Annenin borçlanacağı sürelerde çocuğunun yaşıyor olması gerekmektedir.

Doğum Borçlanması İçin Gerekli Evraklar

 • Borçlanma talep dilekçesi
 • Kimlik fotokopisi

Borçlanma Kapsamındaki Süreler

Sigortalı kadının;

 • doğumdan sonraki 8 haftalık,
 • çoğul gebelik halinde ise 10 haftalık süreleri,
 • doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışması halinde,
 • doğum sonrası istirahat süresine eklenen süre dahil edilince toplam istirahat süresi ile birlikte toplam iki yıllık süre borçlanılabilir.

En fazla kaç çocuk için doğum borçlanması yapılabilir?

Belirtilen doğum borçlanması sigortalı çalışmaya başladıktan sonra doğan 3 çocuk için yapılabilmektedir.

Her çocuk için en fazla kaç gün borçlanma yapılabilir?

Çocuğun dünyaya geldiği tarihten sonraki 24 aylık sürede kadın sigortalı adına prim yatmamış olması koşulu ile her çocuk için 720 gün yani 24 ay; toplamda da 2160 güne kadar doğum borçlanması yapılabilir.

Doğumdan sonra vefat eden çocuklar için doğum borçlanması yapılabilir mi?

Anneler, doğum borçlanması yapılacak sürede çocuğunun vefat etmesi halinde vefat tarihine kadar olan süreler doğum borçlanması ile borçlanabilir.

Analık borçlanması yapılacak çocuğun doğum tarihinden itibaren 24 aylık süre içinde bir çocuk daha doğması halinde doğum borçlanması nasıl yapılır

İlk doğumunu yaptıktan sonra iki yıl dolmadan ikinci doğumunu yapan kadın sigortalı, ilk doğumdan ikinci doğuma kadar geçen süre ile ikinci doğum için borçlanabileceği iki yıllık sürenin toplamı kadar geçen süre borçlanılabilir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. 2000 yılından sigortalıyım doğum borclanması yapsam işe giriş tarihini veya emeklilik yaşımı geriye çekermi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı