Genel

2020 İOKBS (PYBS) Bursluluk Sınavı Kaç Puanla Kazanılır?

2020 İOKBS (PYBS) Bursluluk Sınavı Kaç Puanla Kazanılır? 2020 yılı itibarı ile bursluluk sınavına girecek olan on binlerce öğrenci bulunmaktadır. İOKBS bursluluk sınavı bir çocuğun gerekli şartları taşıması halinde 5. sınıftan başlayarak lise hazırlık sınıfı dahil olmak üzere 11. sınıf dahilinde bulunan öğrencilerin sınava giriş hakkı bulunmaktadır. İOKBS (PYBS) sınavına girmek için gereken şartları taşıyan öğrencinin merak ettiği bir diğer konu da sınava girmesi halinde kaç puan alır ise burs alma hakkı kazanacağı olmaktadır.

İOKBS sınavında başarılı yani burs kazanabilmek için kaç net yapılması gerektiği gibi sorularınızın cevabını ve daha fazlasını yazımızdan bulabileceksiniz. 2020 yılı İOKBS sınavına gerekli şartları taşıması halinde, sınava girebilecek olan öğrenci adayları 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 bu sınıflarda ve devlet okullarında okuyan öğrenciler olmaktadırlar. İOKBS sınavına girerek yeterli derecede puan alan öğrenciler parasız bir şekilde yatılılık kazanabilir ya da her ay belli bir oranda maddi ödenek alabilmektedirler.

2020 İOKBS Sınavı Kontenjan Dağılımı Ne Şekilde Olmaktadır?

2020 İOKBS Sınavı Kontenjan Dağılımı Ne Şekilde Olmaktadır? İOKBS bursluluk sınavında kontenjan sayıları her yıl yeniden belirlenmektedir. Buna göre aşağıda belirtilen kontenjan sayılarının ilk üç maddesinde, kontenjan sayılarının eksik kalması durumunda, eksik kalan ve dolmayan kontenjanlar diğer öğrencilere ayrılarak 2020 bursluluk sınavı kontenjanlarının tamamlanması gerçekleştirilmektedir.

Buna göre 2020 İOKBS sınavı kontenjan dağılımı aşağıdaki gibidir.

 • % 10 Kanun ile özel hak tanınan öğrenciler,
 • % 5 Öğretmen çocukları,
 • % 5 Ailesini ikamet ettiği alanda okul bulunmayan öğrenciler
 • % 80 Oranı da diğer öğrenci kontenjanı olmaktadır.

2020 İOKBS Bursluluk ve Sınıflara Göre Burs Kazanabilme Puanları Nelerdir?

2020 İOKBS Bursluluk ve Sınıflara Göre Burs Kazanabilme Puanları Nelerdir? 2020 yılı içerisinde Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavına giren ve istenen oranda puan aşan öğrenci adaylarına verilecek olan olanaklar devlet odaklı olarak karşılıksız olmaktadır. Geri ödemesiz olarak sunulan bu imkanlardan faydalanabilmek için her yıl düzenli olarak yapılan İOKBS eski adı ile PYBS sınavına girerek gereken puanı almaları durumunda tüm bu haklardan faydalanabilmektedirler.

Sınava girmek için gereken şartları taşıyan öğrencilerin, belirli bir puan ortalaması tutturmaları gerekmektedir. Belirlenen bu puanın altında kalmaları durumunda herhangi bir burs ya da parasız yatılılık kazanma mümkün olmamaktadır. 2020 yılı 25 Nisan Cumartesi günü yapılacak olan İOKBS sınavından burs ya da parasız yatılılık kazanabilmek için öğrencilerin en az almaları gereken puanlar ne kadar olmaktadır?

Genel olarak bakıldığında İOKBS sınavında taban puan uygulaması gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Belirlenen kontenjana sayısına göre burs almaya kazanan en düşük puanlı öğrenci o yılın taban puanını oluşturmaktadır. Ayrıca taban puanı her yıl sınava giren öğrencilerin başarılarına ve kontenjan sayısına göre değişiklik göstermektedir. Geçtiğimiz yıl 2019 yılı içerisinde yapılan İOKBS bursluluk sınavında taban puanları, sınıf seviyelerine göre kazanan en düşük puanlı öğrenciler taban puanlarını belirlemiş bulunmaktadırlar. Sınıflarına göre 2019 yılı içerisinde İOKBS sınavına giren öğrencilerden sonra belirlenen taban ve tavan puan değerlendirmeleri aşağıdaki gibi olmaktadır.

5.Sınıf Puanları

 • Diğer çocuk kontenjanı taban puanı 450, tavan puanı 500
 • Öğretmen çocuğu kontenjanı taban puanı 311, tavan puanı 496
 • Korunmaya muhtaç çocuk kontenjanı taban puanı 143, tavan puanı 458
 • Bulunduğu yerde okul yok kontenjanı taban puanı 439, tavan puanı 496

6.Sınıf Puanları

 • Diğer çocuk kontenjanı taban puanı 419, tavan puanı 500
 • Öğretmen çocuğu kontenjanı taban puanı 172, tavan puanı 494
 • Korunmaya muhtaç çocuk kontenjanı taban puanı 118, tavan puanı 437
 • Bulunduğu yerde okul yok kontenjanı taban puanı 415, tavan puanı 485

7.Sınıf Puanları

 • Diğer çocuk kontenjanı taban puanı 409, tavan puanı 499
 • Öğretmen çocuğu kontenjanı taban puanı 163, tavan puanı 500
 • Korunmaya muhtaç çocuk kontenjanı taban puanı 129, tavan puanı 426
 • Bulunduğu yerde okul yok kontenjanı taban puanı 410, tavan puanı 488

8.Sınıf Puanları

 • Diğer çocuk kontenjanı taban puanı 394, tavan puanı 499
 • Öğretmen çocuğu kontenjanı taban puanı 152, tavan puanı 500
 • Korunmaya muhtaç çocuk kontenjanı taban puanı 129, tavan puanı 426
 • Bulunduğu yerde okul yok kontenjanı taban puanı 344, tavan puanı 488

9.Sınıf Puanları

 • Diğer çocuk kontenjanı taban puanı 394, tavan puanı 486
 • Öğretmen çocuğu kontenjanı taban puanı 152, tavan puanı 479
 • Korunmaya muhtaç çocuk kontenjanı taban puanı 129, tavan puanı 359
 • Bulunduğu yerde okul yok kontenjanı taban puanı 344, tavan puanı 481

10.Sınıf Puanları

 • Diğer çocuk kontenjanı taban puanı 388, tavan puanı 488
 • Öğretmen çocuğu kontenjanı taban puanı 187, tavan puanı 478
 • Korunmaya muhtaç çocuk kontenjanı taban puanı 138, tavan puanı 323
 • Bulunduğu yerde okul yok kontenjanı taban puanı 338, tavan puanı 441

11.Sınıf Puanları

 • Diğer çocuk kontenjanı taban puanı 405, tavan puanı 500
 • Öğretmen çocuğu kontenjanı taban puanı 205, tavan puanı 468
 • Korunmaya muhtaç çocuk kontenjanı taban puanı 148, tavan puanı 355
 • Bulunduğu yerde okul yok kontenjanı taban puanı 352, tavan puanı 429

2020 İOKBS Bursluluk Sınavı ve Ders Ağırlık Kat Sayıları Nedir?

2020 İOKBS Bursluluk Sınavı ve Ders Ağırlık Kat Sayıları Nedir? 2020 yılı için İOKBS sınavında her dersin kendisi için belirlenmiş ağırlık kat sayıları mevcuttur.

İOKBS bursluluk kat sayıları aşağıdaki gibi olmaktadır.

 • Türkçe Ağırlık Kat Sayısı – 4
 • Matematik Ağırlık Kat Sayısı – 4
 • Fen Ağırlık Kat Sayısı – 4
 • İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük Ağırlık Kat Sayısı – 2
 • Diz Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ağırlık Kat Sayısı – 2
 • Yabancı Dil Ağırlık Kat Sayısı – 2

2020 Yılı İOKBS Sınavı Ne Zaman Yapılacaktır?

2020 Yılı İOKBS Sınavı Ne Zaman Yapılacaktır? 2020 yılı için İOKBS sınavı 25 Nisan Cumartesi günü yapılacaktır. Yapılan ÜOKBS sınavının sonuçları da 3 Temmuz 2020 tarihinden itibaren açıklanmaya başlanacaktır.

2020 yılı içerisinde yapılan İOKBS sınavı 5.sınıftan itibaren kazanan bir öğrenci için 12. sınıfın mezuniyetine kadar bu burs ödeneğinden faydalanabilmektedir. Öğrenci burs sınavını 5. sınıftan itibaren 11. sınıfa kadar hangi sınıfta kazanırsa kazansın en fazla 12.sınıfın mezuniyetine kadar burs ödeneği alabilmektedir.

İOKBS Sınav Başvurusu Ne Zaman Sona Erecek?

PYBS- İOKBS Puanı Hesaplama Nasıl Yapılır ?

İOKBS Başvurusu Nasıl Yapılır?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

190 Yorum

 1. Herkes burda öğretmen çocuklarına ayrıcalık var diyo tamam haklısınız ama bu burslulukta maaş diye bişey var! Ailenizin maaşı fazla değilse(ne kadar olması lazım bilmiyorum ama) girebiliyosunuz. Ki zaten öğretmen çocukları genellikle bursluluğa giremiyor😝. Neyse. Zaten öğretmen çocuklarına ayrılan kota %5😏. Ama bize %80😎. Heheheh
  Not geçiyim dedim ben öğretmen çocuğu falan değilim hee. Ve bende sizin gibi sinir oluyorum😡

 2. öğretmen çocuklarına torpil geçmeniz yada geçmeleri ayrı bir dert 2.3 puanla barajı kaçırdım.Çok üzüldüm öğretmen çocuklarının yada başkalarının ayrıcalıklı olması beni sinirlendiriyor.Buna bir çözüm bulamazsanız aramızda büyük bir hak geçmesi söz konusu.(alıntıdır!)

  1. Kaç yanlışınız vardı lütfen cevaplayın benim oğlum on yanlış var soru bank sitesinde 472 puan çıktı kazanır mı yanlış sayınızı merak ettik

  1. Ben öğretmen çocuğuyum ve haksızsınız öğretmenler çocuklara eğitim veriyor ve onların sınavı kazanması için elinden geleni yapıyor herhalde birazcık torpil geçecekler

 3. Egitimin durmu ortada yaptığınız işin hakkını vermeyin sonra da ögretmenler size batıyor diyin insanda biraz utanma olur bu millete birşey batmıyor ögretmene batan batıyorda siz anlamıyorsunuz kan demici vampirler sizi TEHGAZI KURMUŞLAR ÖGTERMEN ÇOCUĞU VE DİĞER ÇOCUK devlete hakkım helal etmiyorum

 4. 2019 yılı 8.Sınıfta PYSB bursluluk sınavında 471 puan aldım ve kazanamadınız . denildi. neden olabilir.

 5. öğretmen çocuklarına torpil geçmeniz yada geçmeleri ayrı bir dert 2.3 puanla barajı kaçırdım.Çok üzüldüm öğretmen çocuklarının yada başkalarının ayrıcalıklı olması beni sinirlendiriyor.Buna bir çözüm bulamazsanız aramızda büyük bir hak geçmesi söz konusu.

 6. yanlış ve doğrularınızı yada kaç net yaptığınızı nereden görüyorsunuz acaba yardımcı olurmusunuz lütfen puanı biliyorum ama netleri bulamıyorum

 7. 8. Sınıfım 461 aldım ve kazanamadım bu nasıl oluyor matematikten 1 yanliş var kalanlarından birkac nette ve 90 net üzerindeyim ?!?!?!?

  1. kardeşim sınıfına göre değişir ben 7. sınıfım 447.7 puan aldım 2.3 puanla kaybettim öğretmen çocukları torpille kazanıyor

 8. bu ne adaletsizlik taban puan 409 diyorsunuz benim çocuğum 452 küsür puanla kazanamıyor haram olsun benim çocuğumun hakkı bu devlete

  1. Taban puan her sene değişir
   Katılan çocukların o yılki seviyesine göre. Atıyorum 1000 kişiye burs verilecekse en yüksek puan alandan başlanır bininci kişide kesilir. O çocuğun puanı da taban puan olur.

 9. Arkadaşlar 6. sınıfta ki öğretmen kontenajında en aşağı kaç puan alınarak kazanabiliriz nolur yardımcı olun ?

 10. Oğlum 6 sınıf olarak girdi 457 puan almış ama kazanamadı yazıyor. Oysaki 6. Sınıf taban puan 409 yazıyor haberde

 11. Yine garibana bir şey yok 5.sınıfa giden kızım 403 puan almış kazanamadınız diyor.niye diğer çocuk taban puanı 450 imiş öğretmen çocuğu taban puanı 179 ne anladım ben bursluluk tan meb taşeron çalışanıyım yaz tatilinde işimize ücret ödenmeden ara veriliyor bu bursluluk bizim hakkımız değilmi şimdi 403 puana yok diyor hep haksızlık hep zengine var fakire yok mantığı

  1. Öğretmen çocuğu ile diğer arasında 1 puan civarında fark var. Yukarıdaki veriler çok eski. Öğretmenleri vatandaşın önüne atıyorlar yine. 460-465 arası kazanamayan öğretmen çocukları var.

  1. yahu ben diğer kontenjandayım puanım 460 hala kazanamadı diyor çıldıracam

 12. Ben 24 haftalık hamileyim. Yeni çalışmaya başladım.Sigorta girişim yapıldı. 38.haftaya kadar çalışsam Doğum parası alabilir miyim.

  1. şimdi senin konuna gelirsek kardeşim sen 37 haftada işi bırak o zaman sana kontenjandan kıyak olarak seni hemen emekli ve burslu ediyoruz puanın tutuyor hadi hayırlı olsun….

  1. Saçma sapan bir sistem diğer çocuk diye adlandırılan asgari ücretli tavan puan 450 öğretmen 3000 den yukarı maaş alıyor taban puan 170 lerde yazık

 13. 5. Sınıf diğer Türkçe 22d 3y matematik 20d 3y 2 b sosyal 23d 2 y fen 24d 1y tahmini 452 – 456puan gibi çıkıyor taban bu kadar düşermi

 14. 6.sınıf türkçe 4yanlıs matematik 3yanlış 1 boş fen 1 yanlış sosyal full kazanırmı sizce diğer kontenjan

  1. Beyler türkçe 1yanlis24dogru matematik 4 boş 21 doğru fen 1 yanlış 24 doğru sosyal 25dogru

 15. TAVAN PUAN ÖNEMLİ DEĞİL MESELA ADAM BEN 10000 KİŞİYE BURS VERİYORUM DİYOR İLK EN YÜKSEK PUANLI 10000 KİŞİYE VERİYOR SEN KAÇ ALIRSAN AL İLK 10000 GİRMEN LAZIM BURS ALABİLMEN İÇİN

  1. Öğretmen çocuklarının taban puanlarına bakarsan niye kazanamadığını anlarsın.

 16. 5. sınıf türkçe 25 de 22 doğru 3 yanlış MATEMATİK 25 DE 21 doğru 1 boş 3 yanlış FEN 25 DE 20 DOĞRU 5 YANLIŞ SOAYAL 25 DE 25 FULL KAZANMA ŞANSI VARMI

  1. Geçen yıl 6. Sınıf Öğretmen çocuklarının taban puanları 172 idi, bu yıl ne kadar olur ona göre sen yap hesabını.

 17. 8.sınıf öğrencisiyim
  türkçe : 24 d 1 b
  fen : 24 d 1 y
  matematik: 23 d 2 y
  sosyal : 22 d 3 y

  diğer kontenjan kazabilir miyim
  tesekkürler

 18. 88.63 netle kazanır mıyımm
  5. Sınıf
  Diğer çocuk
  2019
  Noluyy cevaplayinnn ?????????????????????????????????

 19. ben 7.sınfım
  türkçe 21 doğru 4 yanlış
  matematik=20doğru 2 yanlış 3 boş
  fen=full
  sosyal=24doğru 1 yanlış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu