• Emekli Sandığı Sağlık Ödemeleri


  Ölüm Halinde Eşe Maaş Bağlanması

  Emekli sandığı emekli olan memurların sosyal güvenliğini sağlayan bir kurumdur. 16 Mayıs 2016 tarihinde kabul edilen yasayla birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Sosyal Güvenlik Kurumu adı altında 4/C ismini almıştır. Sigortaların çakışması halinde öncelik Emekli Sandığınındır. Yani hem SSK hem de Emekli Sandığına bağlı olan iki işte çalışan bir kişinin sigortası emekli sandığı olur. Emekli sandığı memur ve kamu görevlilerinin hastalık, yaşlılık, ölüm durumlarında sigortalarını karşılar. Bu konularla ilgili işlemleri yürütür.

  Emekli Sandığı Sağlık Yardımından Kimler Yararlanır?

  Emekli Sandığı çalışanları sağlık yardım sandığından yararlanırlar. Sağlık yardım sandığına üye olmak zorunlu değildir. Sadece sandık kadrolarından kurum kadrolarına devredilenler ile bu kişilerden diğer kamu kuruluşlarından birine zorunlu olarak ataması yapılanlar sağlık yardım sandığının zorunlu üyesidir. Zorunlu üyelerden emekliye ayrılanlar tekrar kendi isteğiyle bağlanabilir. Sağlık yardım sandığı üyelerinden maaşlarının %2’si oranında, emekli olanların maaşlarının %2’si, ölüm halinde anne babanın her biri için %1, çocuklarının her biri için %0.5 oranda aidat alınır. Ödemeler üyeliğin başladığı tarihten sonraki ay başında yapılır.

  Bu hizmetten yararlanacak olanlar:

  Sponsorlu Bağlantılar

  Üyelerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler, eşleri, 25 yaşını doldurmamış çocukları(kız çocuğu bekar ise 25’i geçse de yararlanabilir.) anne babası, isteğe bağlı üyelerin 18 yaşını geçmemiş çocukları (ortaöğretim eğitimi alıyor ise 20, yükseköğretim eğitimi alıyor ise 25 yaşını geçmemiş) özel sağlık kurum ve kuruluşlarında gerçekleştirilen muayene ücretleri için Türk Tabipleri Birliği merkez konseyinin belirlediği muayene ücreti kadar, sağlık kuruluşlarında alınana sağlık hizmetleri sonucu ortaya çıkan tutar, sağlık yardım sandığı ile anlaşması olmayan kurumlardan alınan hizmetlerden tebliğde belirtilen ücret kadarı sağlık yardım sandığı bütçesi tarafından karşılanır.

  Sağlık Karnesi İçin Hangi Evraklar Gerekir?

  26 Kasım 2012 tarihinde yayınlanan genelgeyle Emekli Sandığından olanlarda Almanya’da bulundukları süre boyunca SSK’lılar gibi sağlık hizmetlerinden faydalanabilecekler. Emekli Sandığına bağlı kişiler sağlık yardımlarından yararlanırlar. Özel kanunlar uyarınca sağlık hizmetinden faydalananlar, emekli veya malullük aylığı alan kişilerin eşleri başka bir kurumda çalışıyor ise yararlanamaz. Başka kurumda çalışan dul yada yaşlılık veya malul aylığı alanlar bu hizmetten yarar sağlamaz. Sağlık karnesi için gerekli evraklar:

  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • İki adet vesikalık fotoğraf
  • Öğrenciler için öğrenci belgesi
  • Engelli çocuklar için sağlık kurulu raporu, muhtaçlık taahhütnamesi ve mal bildirimi belgesi
  • 18 yaşından büyük öğrenci olmayan kız çocukları için muhtaçlık belgesi ve mal bildirim belgesi
  • Anne babalar için muhtaçlık belgesi ve mal bildirim belgesi
  • Emekli olan bayan memurun kocasının başka bir kurumda çalışmadığına dair belge
  • Diğer belgeler

  Emekli Sandığı Sağlık Ödemelerini Sona Erdiren Durumlar Nelerdir?

  Öğrencinin okulunu bitirmesi, evde öğrenci olmayan kızın evlenmesi, muhtaç durumun kalkması, ölüm durumlarında sağlık karnelerinin geçerlilik süresi sona erer.

  Emekli Sandığı Tarafından Yapılan Sağlık Yardımları Nelerdir?

  Emekli sandığı tarafından yapılan sağlık yardımları:

  • Hastane ameliyat masrafları
  • Diş muayene ve protez ücretleri
  • Gözlük ücretleri
  • Organ protez ödemeleri
  • Kaplıca tedavileri
  • İşitme cihazı bedelleri
  • Sağlık yol giderleri
  • İlaç ücretleri
  • Tıbbı malzemeler

  Bazı hastalıkların tedavi yada ameliyatları resmi sağlık kurumlarında yapılamaz. Bu durumlarda özel sağlık kurumlarına nakil işlemi yapılır ve tedavi orada gerçekleşir. İlaçlar 4 gün içinde emekli sandığı ile anlaşmalı eczanelerden alınır. Katılım payı ücreti %10’dur. Bazı ilaçlardan katılım payı alınmaz. Özel sağlık kurumda yapılan diş tedavilerinin ücretlerini emekli sandığı karşılamaz. Kemik içi implantların bedelleri ödenmez. Emekli sandığı sağlık ödemeleri online olarak sorgulanabilir. Karşınıza çıkan sorgu ekranına gerekli bilgilerin doldurulması sonucu Emekli Sandığı sağlık ödemelerini sorgulayabilirsiniz. Site adresinde açılan sayfada sağlık hizmetinden faydalanan kişinin kişisel ödemeleri sorgulama işlemi yaparken, sicil kısmına emekli sicilini yazıp şifre bölümüne ise karne numaranızı yazmanız gerekir. Emekli sandığı müdürlüğü 1 Eylül 2006’da geçici olarak durdurulan Emekli Sandığı sağlık ödemelerine yeniden başladı.

  SGK Emekli Sandığı İçin Sağlık Ödemesi Sorgulama

  Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan bir yardımı sorgulamak için kuruma gitmenize gerek yoktur. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte sağlık ödemesi sorgulama ve diğer birçok işlem internet üzerinden çok kısa bir sürede gerçekleştirilebilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumunun adınıza yapmış olduğu sağlık ödemesini e-Devlet kapısı üzerinden 4C Emekli Aylık Ödeme ve Kesinti Bilgileri hizmetini kullanarak öğrenebilirsiniz. Hizmetten yararlanmak için e-Devlete giriş yapmalı ve hizmetler bölümüne 4C Emekli Aylık Ödeme ve Kesinti Bilgileri yazmalısınız bu şekilde adınıza yapılmış sağlık ödemelerini görüntüleyebilirsiniz. Yada aşağıda vermiş olduğumuz bağlantı adresini kullanarak doğrudan hizmete yönlendirilebilirsiniz.

  4C Emekli Aylık Ödeme ve Kesinti Bilgileri Sorgulaması Yapmak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  Emekli Sandığı Sağlık Ödemeleri İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Kismet Rodriguez Aarias dedi ki:

   Kismet Rodriguez Arias

   Türk asilli alman vatandasiyim, 1977 yilindan itibaren calisiyorum,dogum

   tarihim 01/22/1959 . Tükiyeden emekli olabilirmiyim.Olursa ne kadar €

   ödemem gerekiyor ve tükiyede calismis olmam gerekiyormu.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba Kismet Rodriguez Arias,

    Türkiye de çalışmış olmanız gerekmiyor.

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 09.09.1976 ile 23.05.1979 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 44 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5000’dir.

    5000 gün prim yatırarak emekli olabilirsiniz.

    Hesaplama işlemini; https://www.ssk.biz.tr/2013-yurtdisi-borclanmasi-hesaplama/ linkinden yapabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.