emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Emekli Sandığı Sağlık Ödemeleri

Emekli Sandığı Sağlık Ödemeleri

Emekli sandığı emekli olan memurların sosyal güvenliğini sağlayan bir kurumdur. 16 Mayıs 2016 tarihinde kabul edilen yasayla birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Sosyal Güvenlik Kurumu adı altında 4/C ismini almıştır. Sigortaların çakışması halinde öncelik Emekli Sandığınındır. Yani hem SSK hem de Emekli Sandığına bağlı olan iki işte çalışan bir kişinin sigortası emekli sandığı olur. Emekli sandığı memur ve kamu görevlilerinin hastalık, yaşlılık, ölüm durumlarında sigortalarını karşılar. Bu konularla ilgili işlemleri yürütür.

Emekli Sandığı Sağlık Yardımından Kimler Yararlanır?

Emekli Sandığı çalışanları sağlık yardım sandığından yararlanırlar. Sağlık yardım sandığına üye olmak zorunlu değildir. Sadece sandık kadrolarından kurum kadrolarına devredilenler ile bu kişilerden diğer kamu kuruluşlarından birine zorunlu olarak ataması yapılanlar sağlık yardım sandığının zorunlu üyesidir. Zorunlu üyelerden emekliye ayrılanlar tekrar kendi isteğiyle bağlanabilir. Sağlık yardım sandığı üyelerinden maaşlarının %2’si oranında, emekli olanların maaşlarının %2’si, ölüm halinde anne babanın her biri için %1, çocuklarının her biri için %0.5 oranda aidat alınır. Ödemeler üyeliğin başladığı tarihten sonraki ay başında yapılır.

Bu hizmetten yararlanacak olanlar:

Üyelerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler, eşleri, 25 yaşını doldurmamış çocukları(kız çocuğu bekar ise 25’i geçse de yararlanabilir.) anne babası, isteğe bağlı üyelerin 18 yaşını geçmemiş çocukları (ortaöğretim eğitimi alıyor ise 20, yükseköğretim eğitimi alıyor ise 25 yaşını geçmemiş) özel sağlık kurum ve kuruluşlarında gerçekleştirilen muayene ücretleri için Türk Tabipleri Birliği merkez konseyinin belirlediği muayene ücreti kadar, sağlık kuruluşlarında alınana sağlık hizmetleri sonucu ortaya çıkan tutar, sağlık yardım sandığı ile anlaşması olmayan kurumlardan alınan hizmetlerden tebliğde belirtilen ücret kadarı sağlık yardım sandığı bütçesi tarafından karşılanır.

Sağlık Karnesi İçin Hangi Evraklar Gerekir?

26 Kasım 2012 tarihinde yayınlanan genelgeyle Emekli Sandığından olanlarda Almanya’da bulundukları süre boyunca SSK’lılar gibi sağlık hizmetlerinden faydalanabilecekler. Emekli Sandığına bağlı kişiler sağlık yardımlarından yararlanırlar. Özel kanunlar uyarınca sağlık hizmetinden faydalananlar, emekli veya malullük aylığı alan kişilerin eşleri başka bir kurumda çalışıyor ise yararlanamaz. Başka kurumda çalışan dul yada yaşlılık veya malul aylığı alanlar bu hizmetten yarar sağlamaz. Sağlık karnesi için gerekli evraklar:

 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İki adet vesikalık fotoğraf
 • Öğrenciler için öğrenci belgesi
 • Engelli çocuklar için sağlık kurulu raporu, muhtaçlık taahhütnamesi ve mal bildirimi belgesi
 • 18 yaşından büyük öğrenci olmayan kız çocukları için muhtaçlık belgesi ve mal bildirim belgesi
 • Anne babalar için muhtaçlık belgesi ve mal bildirim belgesi
 • Emekli olan bayan memurun kocasının başka bir kurumda çalışmadığına dair belge
 • Diğer belgeler

Emekli Sandığı Sağlık Ödemelerini Sona Erdiren Durumlar Nelerdir?

Öğrencinin okulunu bitirmesi, evde öğrenci olmayan kızın evlenmesi, muhtaç durumun kalkması, ölüm durumlarında sağlık karnelerinin geçerlilik süresi sona erer.

Emekli Sandığı Tarafından Yapılan Sağlık Yardımları Nelerdir?

Emekli sandığı tarafından yapılan sağlık yardımları:

 • Hastane ameliyat masrafları
 • Diş muayene ve protez ücretleri
 • Gözlük ücretleri
 • Organ protez ödemeleri
 • Kaplıca tedavileri
 • İşitme cihazı bedelleri
 • Sağlık yol giderleri
 • İlaç ücretleri
 • Tıbbı malzemeler

Bazı hastalıkların tedavi yada ameliyatları resmi sağlık kurumlarında yapılamaz. Bu durumlarda özel sağlık kurumlarına nakil işlemi yapılır ve tedavi orada gerçekleşir. İlaçlar 4 gün içinde emekli sandığı ile anlaşmalı eczanelerden alınır. Katılım payı ücreti %10’dur. Bazı ilaçlardan katılım payı alınmaz. Özel sağlık kurumda yapılan diş tedavilerinin ücretlerini emekli sandığı karşılamaz. Kemik içi implantların bedelleri ödenmez. Emekli sandığı sağlık ödemeleri online olarak sorgulanabilir. Karşınıza çıkan sorgu ekranına gerekli bilgilerin doldurulması sonucu Emekli Sandığı sağlık ödemelerini sorgulayabilirsiniz. Site adresinde açılan sayfada sağlık hizmetinden faydalanan kişinin kişisel ödemeleri sorgulama işlemi yaparken, sicil kısmına emekli sicilini yazıp şifre bölümüne ise karne numaranızı yazmanız gerekir. Emekli sandığı müdürlüğü 1 Eylül 2006’da geçici olarak durdurulan Emekli Sandığı sağlık ödemelerine yeniden başladı.

SGK Emekli Sandığı İçin Sağlık Ödemesi Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan bir yardımı sorgulamak için kuruma gitmenize gerek yoktur. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte sağlık ödemesi sorgulama ve diğer birçok işlem internet üzerinden çok kısa bir sürede gerçekleştirilebilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumunun adınıza yapmış olduğu sağlık ödemesini e-Devlet kapısı üzerinden 4C Emekli Aylık Ödeme ve Kesinti Bilgileri hizmetini kullanarak öğrenebilirsiniz. Hizmetten yararlanmak için e-Devlete giriş yapmalı ve hizmetler bölümüne 4C Emekli Aylık Ödeme ve Kesinti Bilgileri yazmalısınız bu şekilde adınıza yapılmış sağlık ödemelerini görüntüleyebilirsiniz. Yada aşağıda vermiş olduğumuz bağlantı adresini kullanarak doğrudan hizmete yönlendirilebilirsiniz.

4C Emekli Aylık Ödeme ve Kesinti Bilgileri Sorgulaması Yapmak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

Yorumlar

 1. selçuk gürsoy dedi ki:

  Emekli sandığına tabiyim. Özel sağlık kurumunda üreter kanaldaki taş kırma ameliyatı için benden 2400 Tl talep ediliyor. Kurumun karşıladığı tutar ne kadardır..Bu konuda ısrara rağmen bilgi verilmedi. Bilgi alabilirmyim. Ayrıca tutar makulmüdür. ?

 2. ELMAS ÇINAR dedi ki:

  emeklilik maaşımdan yapılan ağustos 2018 ve eylül 2018 aylarına ait kesintiler nelerdir maaşımı eksik alıyorum

 3. ercan dasdemir dedi ki:

  ben 1959 dogumlu, 1995 yilindan beri almanyada melunen emekligim, turkiyede hic calismisligim yok, turkiyeden emekli olmak istiyorum , nasil yapmam gerekir saygilarimla

 4. süleyman keser dedi ki:

  Emekli öğretmenim.Hastalığım nedeniyle ankara tıp fakültesi hastanesinde özel oda da tedavi görüyorum.Bu hizmet karşılığında ödediğim ücretin bir kısmını emekli sandığı karşılıyor mu.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Özel oda ücretinin emekli sandığının karşıladığı tutarın kalan kısmını sizden talep edeceklerdir.

 5. Hande Gülcan dedi ki:

  Merhaba, emeklilik için gereken koşulları sağlayıp emeklilik dilekçemi 2 gün önce verdim. son 14 yıldır SGK çalışanıydım. öncesinde 10.5 yıl devlet memurluğu yapıp istifa etmiştim. SGK ya ait kıdem tazminatım için işlemlerim yapıldı. 10.5 yıllık Emekli Sandığı hizmetime ait kıdem tazminatımı nasıl talep edeceğim konusunda destek istiyorum, bana bu konuyla ilgili nereye ve nasıl bir dilekçe vereceğim konusunda yardımınızı rica ediyorum. İyi günler

 6. AYSEL dedi ki:

  emeklisandığı antalya diş hastanesine alt ve üst tam damak diş yaptırıyorum 5 aydır gidip geliyorum bir türlü başarıı olamadılar şimdi alt damagı tekrar ölçü aldılar olmmmazsa başka yere yaptırayım diyorum izi vermiyorlar çok magdurum biz yaparız diyorlar kalp hastasım baypas ameliyatı oldum dişlerim yüzünden 7,8 aydır düzgün beslenemiyorum kan degerlerim bozuldu ne yapmam lazım.

 7. Hafize Kabacaoğlu dedi ki:

  Eşim Alim Kabacaoğlu beyinin pıhtı atması nedeni ile İzmir DEÜ ne daha sonrada Urla Devlet Hastanesinde tedavi gördü.Hastanenin ödemediği faturalarının sandık tarafından ödenmesi konusu ayrıca tekerlekli sandalyeye ihtiyaç olduğu için ödemesinin yapılıp yapılmadığı konusunda bilgiledirilmemi rica ediyorum.

 8. Haşim Özbıçakçı dedi ki:

  ben emekli sandığı mensubu emekli bir kişiyim .kalp yetmezliği ,hiper tansiyon ,diyabet ,BPH,, gut…hastalıklarından muzdaribim. Gut rahatsızlığımla ilgili olarak ürik asit düzenleyicisi ilaç ADENURİC önceleri yurt dışından Türkiye Eczacılar Birliği kanalıyla getirtilmekte iken ve bedeli kurumca karşılanırken, bugün ilaç yurt içinde eczanelerde olmasına rağmen bedeli ödenmemektedir.
  Acaba bahse konu ilacın ödemesi gerçekten yapılmamakta mıdır? ödeme listesine ne zaman alınacak, bencileyin hastaların durumunun dikkate alınmasını ve bu konuda bilgilendirilmeme müsaadelerinizi arz ederim
  20792160546 Haşim Özbıçakçı

  1. Yusuf Yıldırım dedi ki:

   Merhaba, Öğretmen emeklisi misiniz? Belen’de 1955-1960’ta çalıştınız mı?. Aynı adlı öğretmenimizi arıyoruz.

 9. ALPAY BESEN dedi ki:

  MERHABA, BEN EMEKLİ SANDIĞI EMEKLİSİYİM. EŞİMİN UKRAYNALI OLMASINDAN DOLAYI KİEV DE YAŞIYORUM. OĞLUM EĞİTİMİNE BURADA DEVAM EDİYOR.
  BEN SANIRIM YAŞA BAĞLI OLARAK ROMATOİD ARTRİT YAŞAMAYA BAŞLADIM. ELLERİMDE VE AYAKLARIMDA DAYANILMAZ AĞRI VE İLTİHAP VAR.
  BURADA BİR HASTANEDE AYAKTA TEDAVİ OLUYORUM. ELBETTE ÜCRETLERİ KENDİM ÖDÜYORUM. TÜRKİYE YE GELDİĞİM ZAMAN BU ÖDEDİĞİM ÜCRETLERİ GERİ ALABİLİR MİYİM.

 10. Ersan dedi ki:

  annem emekli öğretmeneşi emekli sandığı na bağlı dul bir kişidir şu anda bursa uludağ üniversitesi tıp fakültesinde yatıyor yürüyemiyor ve tedavi görüyor tedavi süresi belli değil yardımcıya ihtiyacı var gecelik hastane ücreti, bez parası ve bakıcı parası gerekiyor malum eşinden maaş alıyor fakat yeterli değil bu konuda ne yapabiliriz devletin sağlayacağı haklarını oğrenmem için cevap yazmanızı rica eder saygılar sunarım

 11. Kismet Rodriguez Aarias dedi ki:

  Kismet Rodriguez Arias

  Türk asilli alman vatandasiyim, 1977 yilindan itibaren calisiyorum,dogum

  tarihim 01/22/1959 . Tükiyeden emekli olabilirmiyim.Olursa ne kadar €

  ödemem gerekiyor ve tükiyede calismis olmam gerekiyormu.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba Kismet Rodriguez Arias,

   Türkiye de çalışmış olmanız gerekmiyor.

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 09.09.1976 ile 23.05.1979 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 44 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5000’dir.

   5000 gün prim yatırarak emekli olabilirsiniz.