emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

E- Devlet Eğitim Bilgileri

E- Devlet Eğitim Bilgileri
26.04.2017

Küreselleşmenin ve bilgi teknolojilerinin hızla artması üzerine ülkemizde de çağa ayak uydurmak adına pek çok gelişmeler olmuştur. E- devlet kapısı da işte bu internet hizmetlerinden en önemlilerinden bir tanesidir. E- devlet sistem uygulaması vatandaş, devlet ve iş yaşamı gibi kavramları bir araya getirerek internet üzerinden bilgisayarlar aracılığı ile hizmet sunmaktadır. E- devlet sistem uygulaması ile çoğu işlem artık basit, hızlı ve pratik hale gelmiştir. Bu sistem sayesinde artık vatandaşlar kamu hizmetlerinden çok daha etkin bir şekilde yararlanmaktadır. Hem hukuksal hem de teknolojik altyapı olanakları ile E- devlet sistem uygulaması içinde pek çok işlemi barındırmaktadır. Bu sayede vatandaşlar kamu kurum ve kuruluşlar ile ilişkili işlerini E- devlet kapısı üzerinden gerçekleştirebilirler. E- Devlet Eğitim Bilgileri de E- devlet sistem uygulaması içinde yer almaktadır diyebiliriz. E- devlet eğitim bilgilerine ilişkin ayrıntılı bilgilere haberimizden ulaşabilirsiniz.

E- Devlet Okul Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Pek çok kamu kurum ve kuruluşu gibi E- devlet bilgi sistemi de eğitim alanında bakıldığında Milli Eğitim Bakanlığı ile bağlantılı bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu doğrultuda E- devlet bilgi sistemi içinde yer alan eğitim bilgileri de önem taşımaktadır. E- devlet kapsamında eğitim bilgilerinin doğru girilmesi kişinin gelecek açısından daha doğru ve emin adımlar atmasını kolaylaştırmaktadır. E- devlet eğitim bilgileri konusunda pek çok husus yer almaktadır. Örneğin E- devlet eğitim bilgileri kapsamında okul sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Özellikle ilkokul çağından lise çağına kadar olan süreçte anne ve babalar çocuklarının eğitim durumlarını E- devlet üzerinden görüntüleyebilirler.

E- devlet eğitim bilgileri kapsamındaki okul sorgulama işlemi sayesinde anne ve babalar çocuklarının devamsızlık, başarı ve ders notları, sınav notları, sözlü ve yazılı notları, dönem ortalaması, karne ortalaması, proje notları, sınav tarihleri gibi bilgileri öğrenebilirler. E- devlet bilgi sisteminin kullanılması için öncelikle kişilerin E- devlet şifresine ihtiyaçları vardır. Bu noktada size en yakın PTT şubesi size yardımcı olmaktadır. Herhangi bir PTT şubesine üzerinde T.C. kimlik numaranızın yazılı olduğu kimlik, ehliyet, pasaport gibi belgelerle başvurmanız yeterli olacaktır. Daha sonra PTT yetkilileri T.C. kimlik numaranız ile sizlere E- devlet şifrenizi vereceklerdir.

Bu aşamadan sonra yani E- devlet şifrenizi aldıktan sonra ise E- devlet eğitim bilgileri kapsamındaki okul sorgulama işleminin yapılabilmesi için kişilerin öncelikle yazımızın sonunda yer alan bağlantıya tıklaması gerekmektedir. Daha sonra ise görselde de görüldüğü üzere “Kimliğimi Şimdi Doğrula” bağlantısının tıklanması gerekir.

Bu sekme tıklandıktan sonra yapılması gereken işlem kişinin T.C. kimlik numarası ile E- devlet şifresini girmektir. Bilgilerinizi doğru bir şekilde girdiğiniz taktirde ise artık E- devlet sistemine giriş yapmış olursunuz. Daha sonra ise okul sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

E- Devlet Yüksek Öğretim Öğrenci Belgesi Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

E- devlet eğitim bilgileri konusunda gerçekleştirilebilecek bir diğer işlem ise yüksek öğretim kurumlarında okuyan üniversite öğrencilerinin öğrenci belgelerini E- devlet kapısı üzerinden alabilmeleridir. Yüksek öğretim kurumlarında üniversite okuyan öğrenciler sık sık öğrenci belgesine ihtiyaç duymakta ve bu belgenin çıkması için birkaç gün beklemekteler. E- devlet bilgi sisteminin sayesinde ise artık üniversite öğrencileri öğrenci belgelerine anında ulaşabilirler. Bunun için yapılması gereken ilk şey yazımızın sonunda yer alan linke tıklamak olacaktır. adresini ziyaret etmektir. Daha sonra ise karşınıza çıkan bilgi ekranına T.C. kimlik numaranızı ve E- devlet şifrenizi yazarak bu belgeye ulaşabilirsiniz. Ayrıca E- devlet üzerinden yapılan hiçbir işlem için ekstra bir ücret ödenmemektedir.

E- devlet eğitim bilgileri kapsamında yer alan bir diğer konu da yine üniversitelerle alakalı bir konudur. Yüksek öğretim kurumları kapsamında üniversitelerde görev alan öğretim elemanları da onlara okul içerisinde lazım olacak belge ve evrakları yine E- devlet kapısı üzerinden T.C. kimlik numaraları ve E- devlet şifreleri ile alabilirler. Ayrıca yine yükse öğretim kurumları kapsamında üniversitelerden mezun olan öğrenciler mezuniyet belgesi olarak geçen diplomalarını da E- devlet kapısı üzerinden alabilirler.

E-Devlet Öğrenci Bilgi Sistemine Ulaşmak İçin BURAYA TIKLAYINIZ!

YÖK Öğrenci Belgesi Sorgulama Sayfasına Ulaşmak İçin BURAYA TIKLAYINIZ!

Yorumlar

  1. esma erocağı dedi ki:

    e-devlet sifremi yeni aldım. Sınav basvurusunda bulunacagm fakat egitim bilgilerim görünmedigi icin basvuru yapamıyorum. Bunu nasıl düzeltebilirim.