• SSK Emeklisi Konut Ev Yardımı


  Ülkemizde her yıl binlerce vatandaşımız yeni bir işe başlamak için sigortalı olmak da ve bir o kadar vatandaşımız da kazandığı emeklilik hakkını kullanmaktadır. Emeklilik maaşıyla geçim sağlamaya çalışan emeklilerimize devlet belirli dönemlerde çeşitli yardımlar yapmaktadır. Bunlardan birisi de konut yardımıdır. Bu yazımızda devletin SSK emeklisine yaptığı konut ev yardımına ilişkin detayları bulabilirsiniz.


  Başbakanlık yaptığı birçok açıklamayla emeklilere konut yardımı yapılacağının müjdesini vermişti. Ama herkesin merak ettiği asıl konu bu yardımın nasıl yapılacağıydı.

  Konut yardımının yapılacağını öğrendikten sonra kirada oturan ya da ev sahibi olma hayaliyle yaşayan emeklileri heyecan sardı. Açıklanana göre emeklilere ve SSK emeklisine 240 ay vade ve 250 TL taksitle birlikte TOKİ’den ev alma şansı verildi. Söz konusu olan ucuz konut yardımı projesi, evi olmayan SSK emeklilerine ve diğer emeklilerine yapılacak ve TOKİ kapsamında yapılan evler 2+1 şeklinde olacak.

  Bu konut yardımında, emekliler kira öder gibi evin taksitini ödeyerek sahibi olabilecekler. Bakanlık ayrıca bir madde de belirtti. Buna göre emekliler toplu bir müracaat yaparsa, toplu isteğin yapıldığı ile özel proje de verilmesi söz konusudur.

  Sosyal Güvenlik Kurumu, KEY yani Konut Edindirme Yardımı kapsamında gerekli bilgilendirmeleri gerek sitesinde gerekse kurum olarak yapmaktadır. Listeler, Resmi Gazetede ve devletin diğer kademelerindeki ilgili belgeler, internet sitelerinde yayınlanmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumunun açıklamasına göre, yardım tutarlarının nakit ya da hisse senedi olarak alınması amacıyla Sosyal Sigortalar Kurumu İl ya da İlçe Müdürlüklerine ekstra olarak bir başvuru gereği bulunmamaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  SSK emeklisine yapılan konut yardımı kapsamındaki uygulamada devlet katkısını hak etmek için en az 3 yıl süre ile düzenli bir ödeme zorunluluğu bulunmaktadır. İlk devlet katkısı ödemeleri ise 2019 yılında başlayacaktır. Konut edinme için belirlenen koşulları yerine getirenlere, başlangıç tarihi itibariyle hesaplarında biriken paranın en çok %20’si kadar bir devlet katkısı yapılacaktır. Devlet katkısı için azami tutar 15.000 TL olarak belirlenmiştir ve tutarın her yıl değişen oranlara göre artabileceği açıklanmıştır.

  Belirttiğimize göre SSK emeklilerine ve diğer emeklilerine konut ev yardımı kapsamında iki seçenek gösterilmiştir. Bunlardan birisi açıkladığımız gibi TOKİ’den kira öder gibi taksitle daire satın almaktır. Burada hesaplanan uygun taksit tutarları sayesinde birçok emekli ev alma hayaline kavuşacaktır. Diğer bir seçenek ise kamu bankalarının bu konuda devreye girmesidir. Buna göre, kamu bankaları esnaf ya da KOBİ’lere uygulanmakta olan sistemle söz konusu olan emeklilere faizsiz konut kredisi verecektir. Bu konut kredisi sayesinde de emekliler aynı kira öder gibi ev sahibi olma hakkına kavuşacaktır.

  Elbette TOKİ evlerinin fiyatları da SSK ve diğer emeklilerinin bir diğer merak ettiği konudur. Açıklanana göre, evlerin fiyatları makul bir değerde olacak, bu yüzden de kira öder gibi eve sahip olmak daha da kolay gelmektedir. Ödemelerde, toplu bir parası olmayan emeklilere belli bir derecede bir rakam sunulacak ve onu ödemesi istenecek. SSK emeklileri ve emekliler evine taşındıktan sonra taksileri ödemeye başlayacak. Ayrıca bu TOKİ binalarının yakınında sağlık için lazım olan hastane, market gibi tesislerin de bulunacağı belirtilmiştir. Ayrıca artık ev hayatına başlamış olan emeklilerin sosyal hayatlarını hareketli tutmak için de kültür merkezleri yapılacaktır.
  tıkla sorunu sor

  SSK Emeklisi Konut Ev Yardımı İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın