emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Devlet Kira Yardımı Ne Kadar, Başvuru ve Sorgulama 2022

Devlet Kira Yardımı Ne Kadar, Başvuru ve Sorgulama 2022

2022 Yılında devletten muhtaç vatandaşlara kira yardımı devam etmektedir. Kira yardımı başvurusunu internet ortamından kolaylıkla yapabilirsiniz. Devlet tarafından vatandaşlarına sağlanan yardımlar oldukça fazla olmakta ve devlet vatandaşlarına desteklerini sürdürmektedir.

Birçok alanda verdiği desteklerle başvuruları değerlendiren ve yardımcı olan devletimiz evleri risk durumunda olan başvuru sahiplerinin mağduriyetlerini gidermek için yardımcı olmaktadır. Ayrıca dar gelirli vatandaşların kira ödemelerinde yardımcı olmak adına verilen kira yardımları için başvuran kişiler gerekli şartlara uyum sağlamaları durumunda devletten kira yardımı almaktadırlar.

Sosyal devlet ilkesine dayanarak vatandaşlarının sosyal ve ekonomik durumları ile ilgilenerek daha rahat yaşam standartlarına kavuşmalarını hedefleyen devletimiz sağladığı birçok yardımlar ile vatandaşlarına destek olmaya devam etmektedir. Bu yardımlar arasında bulunan kira yardımlarından faydalanma şartları yazımız devamında bulunmaktadır.

Kira Yardımı Yapan Devlet Kurumları

Farklı kişilere farklı kurumlar tarafından sağlanan kira yardımları 2022 yılında desteklerini devam ettirmektedir. Ülkemizde kira yardımı desteği alınabilecek iki farklı kurum bulunmaktadır. Kentsel dönüşüm kapsamında yapılan kira yardımları ve dar gelirli vatandaşlar için yapılan kira yardımlarından faydalanılabilecek olan kurumlar şunlardır;

 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen kentsel dönüşüm kira yardımları için başvurular kabul edilmektedir.
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile Valilik ve Kaymakamlıkların ortaklaşa yürüttükleri projeler ile dar gelirli muhtaç ailelere verilen sosyal hizmetler kira yardımı olmaktadır.

Belirtilen kurumlara yapılan başvurular değerlendirmeye alınarak şartlara uyum sağlayan başvuru sahiplerine kira yardım destekleri sağlanmaktadır.

Kira Yardımı Alma Şartları Nelerdir ?

Evlerinin risk altında olduğu tespit edilmiş olan kişiler Devlet kira yardımı desteklerinden yararlanmak için başvuruda bulunmaktadırlar. Devletten finansal destek sağlamak adına yapılan başvurularda aranan şartlara uyum sağlamak gerekir. Kira yardımlarından faydalanma şekli 2 türlü olmaktadır.

Buna göre;

 • Evlerin yeniden inşa edilmesini sağlayacak yardım desteğinden faydalanmak için yapılan başvurular,
 • Belirlenecek olan süre boyunca kira yardım desteğinden faydalanmak için yapılan başvurular şeklinde verilmektedir.

Seçeneklerde belirtilen yardım desteklerinin ikisi için müracaat edilemez. Başvuru sahipleri verilen yardımlardan bir tanesini alabilirler. Gayrimenkul sahipleri evlerinin risk altında olduğunu tespit ettirirlerse kiraya çıkmak zorunda kalacaklardır. Bu durumda devletten kira yardımı almaları mümkün olmaktadır.

Kira yardımı alma şartları şu şekilde sıralanmaktadır;

 • İkametgâh kira yardımı almanın ilk şartı olmakta ve ikamet edilen bağımsız bölge için devletten yardım alma süresi 18 ay olarak belirlenmektedir.
 • Kira yardımı başvurusunda bulunan kişilerin ayrıca kredi kullanmamış olması şartı vardır. Kredi kullanmış olan kişilere ayrıca kira yardımı verilmemektedir.
 • Maliklerin gayrimenkulü geç almamış olması önemli olmaktadır ve aksi durumlarda kira yardım başvuruları geçerli olmamaktadır.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nasıl Alınır ?

Oturdukları binalar afet riskli alanlarda bulunan mülk sahipleri ve kiracılar devlet tarafından sağlanan Kentsel dönüşüm kira yardımından yararlanabilirler. 2022 yılında devam eden kentsel dönüşüm kira yardımlarında kimin ne kadar faydalanabileceği ve ödemelerin nasıl olacağı konuları bakanlık tarafından belirlenmektedir.

6306 sayılı kanun hükümlerine göre hak sahipleri başvurularını bağlı bulundukları belediyelere yapmaktadırlar. Belediye tarafından incelenen ve değerlendirilen başvuru sonuçlarına göre hak sahipleri riskli alanda olan ev ve işyerleri için kira yardımı almaktadırlar.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardım Başvuru Belgeleri

Bulunulan bölgedeki belediyelere yapılan kira yardımı başvurusu sırasında hazırlanması gereken belgeler şunlardır;

 • Başvuru sahibinin kimlik belgesi (T.C. numarası yazılı olan belgeler geçerlidir)
 • Başvuru sahibi tarafından doldurulup teslim etmesi gerekli olan başvuru dilekçesi
 • Binanın riskli olduğunu gösteren rapor
 • Binanın yıkım formu
 • Ziraat bankası hesap cüzdanı fotokopisi (hak sahibine ya da vekiline ait hesap olması gerekir).
 • Tapu belgesi ya da güncel tapu kaydı zorunlu evraklar arasında bulunmaktadır.
 • Başvuru sahibine ait son üç aylık süreçte olması gereken herhangi bir fatura istenmektedir.

Belirtilen belgeleri tam ve eksiksiz olarak tamamlayan kişiler kira yardımı başvurularını belediyeye yapabilirler. Vekaletname ile yapılan başvuruların geçerli olması için kira yardımına dair yetkili olduğu ibaresinin vekaletname üzerinde bulunması gerekir.

Vekil kişi vekaletname ile birlikte kimlik belgesi aslı ve fotokopisini yanında bulundurmalıdır. Hak sahibine ödenen kentsel dönüşüm kira yardım tutarları TÜFE oranına göre belirlenen tutarlardır. Ödenen yardım tutarlarında sabit bir rakam bulunmayarak illere göre değişiklik göstermektedir.

Dar Gelirli Ailelere Kira Yardımı Şartları Neler ?

Kira yardımı dar gelirli muhtaç aileler için verilmeye devam etmektedir. Kira yardımından yararlanmak isteyen dar gelirli vatandaşların başvurularını kaymakamlık binaları içerisinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapmaları gerekir.

Başvuruda bulunacak vatandaşların uyum sağlaması gereken bazı şartlar bulanmaktadır. Başvuru esnasında istenen belgeleri tamamlayarak başvurularını yapanlar ilgili yardımdan yararlanabilirler.

Dar gelirli ailelerin yararlanabildiği kira yardımı 2022 şartları şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Başvuruda bulunan kişinin sigorta sahibi olmaması ve sigortalı olarak bir işte çalışmıyor olması gerekir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan aldığı maaş (emeklilik, dul ya da yetim maaşı) bulunmaması gerekir.
 • Herhangi bir mal varlığına (herhangi bir gayrimenkul ya da araç gibi) sahip olmaması gerekir.
 • Gelir testi düzeyinin yoksulluk sınırı altında bulunması ve düzenli bir gelire sahip olmaması gerekir.

Dar Gelirli Ailelere Kira Yardımı Başvuru Belgeleri

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yapılan sosyal yardımlar arasında bulunan kira yardımlarından şartları uyumlu olan dar gelirli vatandaşlar faydalanabilmektedir. Mağdur ailelerin kira ödemelerinde destek olarak daha rahat yaşantı sürmelerini sağlamak adına verilen dar gelirli kira yardımlarında başvuru yapmak için Kaymakamlık binaları içerisinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gidilmektedir.

Dar gelirli vatandaşlara yapılacak kira yardım başvurularda istenen belgeler şunlardır;

 • Başvuru sahibinin dolduracağı başvuru dilekçesi
 • Başvuru sahibinin kimlik belgesi ya da ehliyeti
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi
 • Başvuru sahibinin kirada oturduğunu gösteren kira kontratı

İstenen belgelerin tam ve eksiksiz olması kira yardımı başvurusunda bulunan kişilere yardım almaları konusunda öncelik sağlamaktadır. Belgelerin teslimi ardından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından işlem başlatılıp gerekli incelemeler yapılmaktadır.

Yapılan araştırmalar ve incelemeler gereği olarak vakıf görevlisi kişiler başvuruda bulunan aileyi yaşadıkları evde ziyaret edilmektedir. Ziyaretin sonrasında tutulan rapor mütevelli heyetine sunulmaktadır.

Mütevelli heyeti kira yardımının yapılıp yapılmayacağına dair son kararı vermekte ve olumlu olan sonuçlarda aileler her ay maaş ödeneklerini almaktadırlar. Belirtilen belgeleri tamamlayarak başvurularını yapan dar gelirli aileler yapılan incelemelerden sonra olumlu görülmesi halinde kira yardımlarını her ay düzenli olarak belirlenen tutarlarda almaya başlamaktadırlar.

2022 Kira Yardım Parası Ne Kadar ?

Devlet tarafından ihtiyaç sahiplerine verilen kira yardımı şehire göre değişiklik göstermektedir. Destek olarak verilen kira yardımları 1.150 TL’e kadar çıkmaktadır. Bu yardım ücreti, kentsel dönüşüm desteği değildir. Sadece muhtaç ailelere devlet tarafından sağlanan kira yardımıdır.

illere göre kira yardım paraları şöyle;

Aylık 715 TL Kira Yardımı yapılan iller: Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Ardahan, Karabük, Kilis, Bayburt, Karaman, Iğdır, Yalova, Kırıkkale, Bartın, Hakkari, Kırşehir, Gümüşhane, Sinop, Tunceli, Nevşehir, Erzincan, Artvin, Çankırı

Aylık 810 TL verilen iller: Düzce, Şırnak, Yozgat, Aksaray, Kars, Kastamonu, Giresun, Isparta, Siirt, Uşak, Niğde, Rize, Bitlis, Edirne, Kırklareli, Muş, Amasya, Osmaniye

905 TL verilen iller: Çanakkale, Tokat, Zonguldak, Batman, Çorum, Elazığ, Kütahya, Ordu, Afyonkarahisar, Ağrı, Adıyaman, Sivas

Aylık 995 TL Kira Desteği verilen iller: Şanlıurfa, Van, Samsun, Tekirdağ, Kocaeli, Malatya, Manisa, Mardin, Muğla, Sakarya, Erzurum, Eskişehir, Mersin, Kayseri, Gaziantep, Hatay, Denizli, Diyarbakır, Aydın, Balıkesir, Trabzon, Kahramanmaraş

1.085 TL ile desteklenen iller: Adana, Konya, Antalya, Bursa

1.150 TL ödeme yapılacak iller ise: Ankara, İzmir, İstanbul

E-Devlet Üzerinden Kira Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Kira desteği başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar, edevlet şifresi ile sisteme giriş yaparak “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı” yardım formunu doldurmaları gerekiyor.

E-Devlet Kira Yardım Parası Sorgulama

Devletin ihtiyaç sahiplerine sağladığı kira yardımı başvurusunda bulunan vatandaşlar, yaptıkları kira yardımını sorgulamak için edevlet sistemini kullanarak kolayca yapabilirler.

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır?

Ekonomik sıkıntı içerisinde bulunan birçok dar gelirli aileye devlet tarafından yapılan yardımlardan faydalanmak için istenen evraklar arasında fakirlik belgeleri bulunmaktadır. Diğer sosyal yardımlarda olduğu gibi kira yardımlarından yararlanmak için temin edilmesi gereken fakirlik belgeleri ikamet edilen yerlerde görev yapan mahalle muhtarlarından alınmaktadır.

Muhtarlar tarafından verilen birçok belge için ücret talebinde bulunulmakta ancak fakirlik belgesi alırken herhangi bir ücret ödenmemektedir. 18 yaşını doldurmuş olan kişilerin Kimlik belgeleri ile yapacakları başvurularda fakirlik belgesi için gereken işlemler muhtarla tarafından yapılarak başvuru sahiplerine teslim edilmektedir.

Mama ve Bez Yardımı İçin Nereye Başvuru Yapılır?

SGK Çeyiz Yardımı Ne Kadar Şartları Neler?

Öksüz Yetim Yardımı Nasıl Alınır ?

Yorumlar

 1. Fatma dedi ki:

  Benim 3 çocuğum var 1 öğrencim var esin calismiyor gündelik işlerde çalışıyor kiraciyim lütfen yardımcı olur musunuz

 2. elif zorba dedi ki:

  Ben yalnız yaşıyorum maddi durumu iyi değil hiç gelirim yok epilepsi hastasıyım piskolojik tedavi görüyorum kirada oturuyorum yardımlarla idare ediyorum bana yardımcı olun 57 yaşında hasta yim yardım talep ediyorum gıda nakit yardım edin

 3. Havva tüke dedi ki:

  Eşimden boşandım 2 yıl önce ev hanımıyım 4 tane çocuğum var 2 tanesi okula gidiyor evim kira ev kiramı ödeyemiyorum hiç bir gelirimiz yoktur kimse yardım etmiyor çok Zor durumdayız lütfen bize kira yardımı yapın.

 4. Tigay dedi ki:

  Merhaba
  Ben 8 senedir psikiyatri tedavisi görüyorum bunun 3 senesini özel hastanede geri kalanını devlet Hastanesi’nde 6 sefer intihar girişiminde bulundum paxsil ,rexapin, rivotril gibi ağır ilaçlar kullanıyorum ilaçların üzerinde yüksek riksli ilaç gurubu yazıyor hiç bir gelirim yok 1820 gün primim var malulen emekli yada devletten yardım alabilirmiyim 4 aydır kiramı veremiyorum çok önceden yeşil kartım vardı p zaman gelir testinde G1 yani asgari ücretin 1/3 fazla çıkmıştır lütfen beni bilgilendirirmisini

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Psikaytriden % 40 üzeri rapor alabilmeniz mümkün. Heyete girmelisiniz. Rapor alabilirseniz Sosyal yardımlardan engelli maaşı alabilmeniz de mümkün.

 5. Muhsin Karamercan dedi ki:

  Kira yardımı istiyorum lütfen çok ihtiyacım var doğru dürüst çalışamıyorum ne olur bana yardımcı olun kiram 700tl ne olur yardım edin

 6. Hatice Çullu dedi ki:

  Biz oğrenci evinde kalan 2 kişiyiz corona virüs yüzünden memleketimize geldik. Burs almıyoruz geri dönüşümlü kredi alıyoruz . Yurtta kalan öğrenciler için devlet yardımda bulundu fakat bizim için herhangi bisey söz konusu değil bu yüzden kira talebinde bulunmak istiyoruz

 7. Rabia dedi ki:

  Biz öğrenci evinde kalan 2 öğrenciyiz korona virüsünden dolayı memleketlerimize geldik burs almıyoruz geri dönüşümlü kredi alıyoruz ve memleketlerimizde kaldığımız bu süre boyunca okuduğumuz şehre gidip eşyalarımızı da toplayamıyoruz virüs sebebiyle bu yüzden kira yardımı talebinde bulunuyoruz. En azından 1-2 aylığına

  1. Ayşe dedi ki:

   Siz yararlabildiniz yani bu kira yardımı konusunda bir geri dönüş yaptılar mı ben de aynı durumdayım da

 8. Feride dedi ki:

  Sayın cumhurbaşkanıma sesleniyorum kiramı ödeyemiyorum dışarı çıkamıyoruz ve Eşimin doğru bi işi yok ara işlerde calşıyo ve üç aydır calışmıyor iki çocuğum bezini manasını alamıyorum lütfen elinizi bize uzatın cumhurbaşkanım

 9. Mahir gül dedi ki:

  Sayın cumhurbaşkanım ben mide bağırsak kanseriyim ameliyat oldum çalışa mıyorum bana yardımcı olmanı istiyorum emekli olmam için maddi manevi durum da sıkıntı icralık oldum borcum var rize den mahir gül 05……… BIR UMUTTUR YASAMAK

 10. Suna dedi ki:

  Merhaba benim eşim bel fıtığı doğru dürüst çalışamıyor iki çocuğunda örenci çok zor durumdayım kiramı ödeyemiyorum sizden kira yardımı istiyorum acil cevap bekliyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İlçenizde bulunan sosyal hizmetler müdürlüğüne başvuru yapmalısınız.

 11. Muhammet önal dedi ki:

  Üzerime 2004 model araba var onun dışında birşey yok birde işsizlik maaşı aldığımızı var sayalım artı engelli raporum var kira yardımı alabilirmiyim

 12. SERAP ŞİRİN dedi ki:

  KİRA YARDIM DESTEĞİ İSTİYORUM

 13. Derya dedi ki:

  Merhaba babam engelli şuan SSK emeklisi annem de babama baktığı için bakım maaşı alıyor kira yardimi alabilir mi herhangi bir mal varlığı vs yok sadece gelirleri bunlar

 14. Fatma alver dedi ki:

  Benim eşim calışmıyor bizimle iliglenimiyor bebeğimin masraflarını karşılamakta zorlanıyorum hiç gelirimiz yok sigorta yok hiçbişey bu ramazan ayında cok zorlandım bebeğime hiç bişey alımıyorum mama almıyorum bez almakta cok zorlanıyorum

 15. Melek yetisgin dedi ki:

  Eşim asgari ücret alıyor sigortası var ama aldığı maaş bize yetmiyor çok sıkıntı çekiyoruz 3 çocuğumda öğrenci ve kiraz 1250tl bende kira yardımı alabilirmiyim

 16. Necla Cevrioglu dedi ki:

  Eşim 6 aydır işsiz.Kira ve gıda yardımı almak istiyorum.Engelli çocugum var.Bakıcı maaşı alıyorum.Kira yardımı alabilirmiyim.

 17. Azra dedi ki:

  1 yaşında kızım var babası ile ne nikâhımız nede ilgisi var kendisi başkasıyla evli evli dahi olduğunu söylemedi . kızımı dahi kabul etmiyor. kirada oturuyorum kızım çok küçük olduğu için çalışamıyorum babadan yetim maaşı alıyorum ama o sadece kiramı ödemekte yetiyor diğer ihtiyaçlarımızı karşılaamıyoruz babadan yetim maaşı aldığım için kira yardımından yararlanabilir miyim???

 18. Gülcan dedi ki:

  Benim abim 55 yaşında ve aylesi terketti kirada ve hiç bir geliri yok iş bulamıyor sosyal yardım alıyordu bu kira yardımından faydalanarak biliyormu

  1. Hasan dedi ki:

   İyi günler sayın memur bayan veya beyfendi benim bir abim var kendisi asgari ücretle çalışan biri 3 çocuğu var biri okula gidiyor diğeri gelecek sene gidecek kız çocuğu ve yeni doğan bir çocuğu oldu geçim sıkıkısı yaşamak’da ve kiracı aylık kira odemesi 700 TL çocuğun okul masrafları deren yol parsı mutfak dergen vsr vsr vsr abim kendisi yeşil kartlı asgari ücret çalışıyor ve bizim ne yapmamız kerekiyor biz’de kira ödemesi alabilirmiyiz lütfen bir acil olarak yorum yazarnız memnuniyet duyarım teşekür ederim

 19. Aykut kara dedi ki:

  Bende faydalanabiliyormuyum

 20. Güler dedi ki:

  Ben 54 yaşındayım bir kızım var bakmıyor kiram 600 tl kuoa hastasıyım çalışamıyorum gelirim yok zar-zor haftanın iki günü oldumu hasta bakıyorum yeşil kartım var ben kira yardımı alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kaymakamlıklarda bulunan aile ve sosyal yardımlaşma müdürlüklerine başvuru yapabilirsiniz.

 21. Saliha dedi ki:

  BEn bu kira yardımı için baş vuru yaptim ama bana sadece engelliler için yardım yapıldığı söylendi?.
  SSK ya basvurmustum. Belediye yemi baş vuru yapmam gerekir ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Belediye ve kaymakamlıklarda bulunan Sosyal yardımlaşma müdürlüklerine başvuru yapmalısınız.