• Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır, Şartları Nelerdir 2018


  2018 Kira yardımı için başvuru yapmak ve belediyenin sağladığı finansal destekten yararlanmak geliri olmayan ihtiyaç sahipleri için oldukça önemli bir destektir. Bu destekten faydalanmak, geliri yetersiz muhtaç insanlar için oldukça rahatlatıcı olmaktadır. Gerekli evraklar tamamlandıktan sonra ihtiyaç sahibi vatandaşlar başvuru yapılabilir.


  Vatandaşlar başvuru işlemlerini kendileri yapamayacakları durumlarda, vekil olan kişi vekaletname ile başvuru yapabilmektedir. Vekaletname ile yapılan başvurularda vekil olan kişinin kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi istenmektedir. Vekil olan kişinin kira yardımı başvurusu yapmak için yetkili olduğuna dair ibare vekaletnamede yer almalıdır aksi halde vekaletname ile yapılan başvuru geçersiz sayılır. Kira yardımı, finansal desteğin yanında vatandaşlar konut ve riskli durumlarda iş yeri taşınma destekleri de alabilirler.

  Kira Yardımı Nedir, Kimlere Verilir?

  Sabit geliri olmayan ve 65 yaşından büyük vatandaşlar, yurtlarda ikamet eden öğrenciler kira yardımı alabilirler. Başvuru sahipleri 2018 kira yardımı kimlere verilir? yardım başvurusu için evrak gerekir mi? sorularına cevap aramaktadırlar. Bu soruların cevabına göre başvurularını doğru yol izleyerek yaparlarsa kendilerine sağlanan kira yardımından kolaylıkla yararlanabilirler.

  Kira yardımı 2018 yılı başvurularında kişinin ihtiyaç durumu doğrultusunda değişiklik göstererek, gelir seviyesine göre değişmekte ve 18 ay süreyle yardım yapılmaktadır. Aynı şartlar dahilinde kişiler ikinci kez yardım alamayabilirler. Kira yardımı alan kişilerin taşınması gerekebilir. Bu durumda taşınma yardımı için müracaat eden kişilerin mağduriyetini önlemek için 1720 Türk Lirası destek sağlanır. Bu desteği alan kişinin 1 yıl aşmayacak şekilde taşınması zorunludur. Taşınma yardımı almak için gerekli evraklar hazırlanarak başvuru yapılması izlenen süreçte olumlu sonuç alınması için önemlidir.

  Kira Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Hangileridir?

  2018 Kira yardımı gerekli evraklar eksiksiz ve doğru hazırlandıktan sonra başvurusu yapılmalıdır. İstenen evrakların hata olmadan, eksiksiz olarak teslim edilmesi halinde başvuru sahipleri çok kısa bir sürede yetkililerden yardım alıp alamayacaklarını öğrenebilirler. Kira yardımı almak isteyen muhtaç kişilerin başvuru öncesinde hazırlamaları gereken evraklar şu şekilde sıralanmaktadır;

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Başvuru sahibinin içinde bulunduğu durumu açıkça belirttiği dilekçe
  • Anlaşmalı banka hesap numarası
  • Başvuru sahibinin kimliğinin aslı ve fotokopisi
  • İkametgâh adresi (belgeli olmalıdır)
  • Gelir durumunu gösteren resmî belge

  Riskli durumlarda taşınması gereken işyerleri için işyeri taşıma yardımı yapılmaktadır. Kiralık işyerini taşımak zorunda kalan kişiler, Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı ve belediyenin desteğini alarak iş yerleri için verilen taşınma yardımından faydalanabilirler.  İşyeri taşıma yardımına başvururken tamamlanması gereken evraklar şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Kimlik belgesi aslı ve fotokopisi
  • Kurumdan verilecek olan başvuru formu
  • Riskli bina adresine ait olan vergi levhası
  • Taşınılacak olan adres ile ilgili vergi levhası
  • Yapıdaki riski belirten yazının fotokopisi
  • Nüfus kayıt örneği aslı (Islak imzalı ve yeni adrese dayalı)
  • Kamu bankalarından açılmış vadesiz hesabı gösteren hesap cüzdanı fotokopisi (hesap numarası belirtilmelidir)

  Başvuru evrakları eksiksiz olarak ve doğru düzenleme yapılarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve belediyelere teslim edilirse, yardım almaya hak kazanan vatandaşlar kısa bir sürede olumlu sonuç alırlar.

  Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nedir?

  Kentsel dönüşüm kira yardımı kentsel dönüşüm nedeni ile evleri yıkılan kişiler için verilebilmektedir. Bu kişilerin mağduriyet yaşamamaları adına uygulanmaktadır. Kentsel dönüşüm kira yardımından faydalanmak isteyen kişilerin belli artıları olması gerekir. Kentsel dönüşüm kira yardım şartları Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca düzenlenerek ilan edilir. Bakanlığın düzenlediği şartlara uyum sağlayan başvuru sahipleri, 18 ay süre ile kira yardımı almaya hak kazanırlar.

  Kentsel dönüşüm kira yardımı şartları 2018 için uygunluk sağlanması durumunda illere göre farklı tutarlarda ödenmektedir. Bu yardımdan faydalanılabilmesi için kişilerin taşınmazlarını anlaşma yolu ile boşaltılmış olmamaları gerekmektedir. Anlaşma yolu ile riskli binasını boşaltanlar hiçbir şekilde kentsel dönüşüm kira yardımı alamazlar. Kentsel dönüşüm için faiz indirimi ve kira yardımı olarak iki farklı destek verilmektedir. Başvuruda bulunacak olan kişiler iki destekten birisini seçebilirler ve iki desteği birden alma hakları bulunmaz.

  Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Başvurusu Adımları 2018

  Kira yardımı başvurusu yapılmadan önce, yapının risk raporu çıkmış ve bina boşaltılmış olmalıdır. Risk raporu alınmadan önce evlerini boşaltmış olan kişiler kentsel dönüşüm kira yardımından faydalanamazlar. Kentsel dönüşüm kira yardımı 2018 yılında devlet desteği ile ve yeni düzenlemelerle devam etmektedir. Bu finansal destekten faydalanmak isteyen kişiler gerekli evrakları tamamlayarak başvurularını yapabilirler. 18 ay süre ile kira yardımı alan kişiler bu finansal destekten yararlanmak için belirlenen koşullara uyum sağlamalıdırlar. Ev sahiplerine kira yardımı ödemesinin yanı sıra taşınma masraflarını karşılayabilmeleri amacıyla tek seferlik olarak, ayrı bir ödeme yapılmaktadır.

  Kentsel dönüşüm kira yardımı için gerekli evraklar ev sahipleri için şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Kurumda verilecek olan başvuru formu
  • Kimlik aslı ve fotokopisi
  • Tapunun aslı ve fotokopisi
  • Taşınmaza ait olan güncel tapu kaydı (Yetkili amir tarafından mühür basılmış ve imzalanmış olmalıdır.)
  • Kamu bankalarından birine ait vadesiz hesap cüzdanı fotokopisi (IBAN numarasını gösterir şekilde olmalıdır.)
  • Nüfus kayıt örneği aslı (adrese dayalı ve ıslak imzalı olmalıdır.)

  Kentsel dönüşüm kira yardımı başvurusu vekaletname ile yapılacaksa ek olarak temin edilmesi gereken evraklar şu şekildedir;

  • ‘6306 sayılı Kanun kapsamında yapılacak kira yardımı başvurusu için yetki verilmesi’ ibaresinin yer alan vekaletname aslı ve fotokopisi

  Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar 2018

  Kentsel dönüşüm kira yardımı ödemeleri illere göre değişiklik göstermektedir. 2018 yılında TÜFE oranına göre ödenecek kira yardımı bedelleri de artış göstermiştir. İstanbul, İzmir ve Ankara illerinde kira yardımı en üst limit olan 960 TL olarak ödenmektedir. Bu kapsamda illere göre ödenecek olan kira yardımı bedelleri şu şekildedir;

  • Yalova, Gümüşhane, Kilis, Sinop, Artvin, Ardahan, Karaman, Çankırı, Bilecik, Bartın, Tunceli, Bingöl, Bolu, Burdur, Erzincan, Hakkâri, Kırşehir, Nevşehir, Bayburt, Kırıkkale, Karabük ve Iğdır illerinde kentsel dönüşüm kira yardımı bedeli 595 TL olarak ödenmektedir. Taşınma yardımı olarak bir defaya mahsus olan 1190 TL ödenmektedir. Sınırlı ayni hak sahiplerine ise bu bedel 2975 TL olarak ödenmektedir.
  • Yozgat, Kırklareli, Amasya, Aksaray, Bitlis, Osmaniye, Edirne, Giresun, Şırnak, Isparta, Kars, Kastamonu, Muş, Niğde, Rize, Uşak, Düzce ve Siirt illerinde kentsel dönüşüm kira yardımı 675 TL olarak ödenmektedir. Taşınma yardımı 1350 TL ve sınırlı ayni sahipleri için 3375 TL olarak ödenmektedir.
  • Çanakkale, Ağrı, Ordu, Adıyaman, Çorum, Tokat, Afyonkarahisar, Elâzığ, Kütahya, Sivas, Zonguldak ve Batman illerinde kira yardımı 755 TL’dir. Taşınma yardımı olarak bir kereye mahsus 1510 TL, sınırlı ayni sahiplerine ise 3775 TL ödenmektedir.
  • Şanlıurfa, Gaziantep, Hatay, Van, Tekirdağ, Trabzon, Aydın, Denizli, Mardin, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Muğla, Sakarya, Samsun ve Balıkesir illerinde kira yardımı 830 TL’dir. Taşınma yardımı 1660 TL, sınırlı ayni sahipleri için ise 4150 TL’dir.

  Antalya, Adana, Konya ve Bursa illerinde kira yardımı 905 TL’dir. Taşınma yardımı 1810 TL, sınırlı ayni sahipleri için 4525 TL’dir.

  Mama ve Bez Yardımı İçin Nereye Başvuru Yapılır?

  SGK Çeyiz Yardımı Ne Kadar Şartları Neler?

  Öksüz Yetim Yardımı Nasıl Alınır ?
  tıkla sorunu sor

  Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır, Şartları Nelerdir 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Aykut kara dedi ki:

   Bende faydalanabiliyormuyum

  2. Güler dedi ki:

   Ben 54 yaşındayım bir kızım var bakmıyor kiram 600 tl kuoa hastasıyım çalışamıyorum gelirim yok zar-zor haftanın iki günü oldumu hasta bakıyorum yeşil kartım var ben kira yardımı alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kaymakamlıklarda bulunan aile ve sosyal yardımlaşma müdürlüklerine başvuru yapabilirsiniz.

  3. Saliha dedi ki:

   BEn bu kira yardımı için baş vuru yaptim ama bana sadece engelliler için yardım yapıldığı söylendi?.
   SSK ya basvurmustum. Belediye yemi baş vuru yapmam gerekir ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Belediye ve kaymakamlıklarda bulunan Sosyal yardımlaşma müdürlüklerine başvuru yapmalısınız.

  Sorunuzu Yazın