emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2020 Bağkur Prim Affı Başvurusu Nasıl Yapılır, Kimleri Kapsıyor?

2020 Bağkur Prim Affı Başvurusu Nasıl Yapılır, Kimleri Kapsıyor?
05.12.2020

17 Kasım 2020 tarihinden itibaren Bağkur prim affı başvuruları alınmaya başladı. Yasa kapsamında Bağkur prim borcu yapılandırma başvurularının 31 Aralık 2020 tarihine kadar devam edeceği açıklandı. Vatandaşlar birikmiş Bağkur prim borçlarını yapılandırmak için elden veya posta yoluyla Sosyal Güvenlik Kurumu’na SGK başvuru dilekçesi vererek yasadan faydalanabiliyor. Bunun dışında e-Devlet Kapısı sistemi üzerinde yer alan e-Hizmetler kapsamında da Bağkur prim borcu yapılandırma başvurusu yapılabiliyor.

Bağkur Prim Affı Kimleri Kapsıyor?

Eski adıyla Bağkur yeni adıyla 4B olarak adlandırılan sigorta statüsündeki vatandaşların ödeme vadesi olan veya doldurulan hizmet sürelerini Bağkur prim affı yasası kapsamında ödeme imkanı bulunuyor. Bu yasa ile 2020/08 dönemi ve öncesinde Bağkur prim borcu olan sigortalılar, bu borçlarını yeniden yapılandırabilme imkanına sahip oluyor. Bu yasa kapsamında Bağkur prim affına başvuran kişilerin borçlarında gecikme zamları ve faizleri silinmiş olacak. Borçlar Yi-Üfe oranları dikkate alınarak yeniden hesaplanacak.

Yi-ÜFE oranı Bağkur prim borcu yapılandırma yasası kapsamında sadece %10 oranında tahsil edilecek. Vatandaşlar bu imkandan iki taksit seçeneği ile yararlanmak istediğinde %50’sinden vazgeçilecek. Bağkur prim affı yapılandırmada ilk veya peşin ödeme seçilirse, son ödeme tarihi 1 Mart 2020 olarak belirlenecek. Borçlar, iki ayda bir olacak şekilde SGK’ya ödenecek. Bağkur prim affı kapsamında borcunu yeniden yapılandırmak isteyen vatandaşlar için peşin, 6, 9, 12 veya 18 taksit seçenekleri sunulacak. Yasaya göre dondurulan hizmet sürelerinin ihyası da mümkün olacak. Ayrıca 2020/10 dönemi ve öncesi ödeme vadesi geçen borcu olanların bu borçları da silinecek ve hizmetler askıya alınacak.

Bağkur Prim Affı Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bağkur prim affı yapılandırma imkanından yararlanmak için başvuru yapmanız gerekiyor. 7256 Bağkur yapılandırma başvuru formu ile elden ya da posta yoluyla ikamet adresinizin bulunduğu ildeki Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru işlemlerinde gerekli olan formu, herhangi bir SGK merkezinden temin edebilirsiniz. Öte yandan Bağkur prim affı yapılandırma başvurularını internet üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet kapısı üzerinden T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra Bağkur prim affı yapılandırma başvuru belgesini online olarak doldurup onaylatabilirsiniz.

e-Devlet Üzerinden Bağkur Prim Affı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Geçtiğimiz senelerdekinin aksine bu yıl SGK başvuruları koronavirüs nedeniyle online olarak yapılabiliyor. E-Devlet kapısı sistemi üzerinden Bağkur prim affı yapılandırma başvurusunu SGK merkezlerine ve şubelerine gitmeye gerek kalmadan yapabilirsiniz. 2020/80 dönemi öncesi borçları yapılandırmak ve yine dondurulan hizmet sürelerinin ihya başvurusu için yapılması gerekenler şu şekilde sıralanmaktadır:

  • e-Devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile sisteme giriş yapop 7256 SGK Bağkur prim yapılandırma başvuru ekranına ulaşınız.
  • Bu ekranda “Yeni Yapılandırma Talebi” kısmına tıklayınız.
  • Yapılandırmak istediğiniz tescil türü kısmına Bağkur aktif sigortalı kısmını seçiniz.
  • 2020/08 öncesi ödeme vadesi geçmiş borç ile dondurulan hizmet sürelerinizi ekrandan takip ederek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.
  • E-Devlet sistemi üzerinden Bağkur prim hesaplama yapmadan sadece başvuru yapabilirsiniz.
  • Ödemeniz gereken tutar ve ödeme planı SGK tarafından size geri bildirim olarak gönderilecektir.

Yapılandırma Başvurusu İçin TIKLAYINIZ

2020 Bağkur Prim Affı Hesaplama

Bağkur prim affında borcun odluğu dönemdeki primler üzerinden hesaplama yapılacak. Dondurulan yıllardaki ana para tutarı üzerinden yaklaşık %10 oranında Yi-ÜFE ile borcun tamamını sildirebilme imkanına sahip olabilirsiniz. Bağkur prim affı kapsamında yapılandırma başvurusunu internet üzerinden yaptıktan sonra ekrandaki borç durumunu görerek hesaplama işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.