ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bağkur Borcu Nasıl Taksitlendirilir? Şartları Neler?

Bağkur Borcu Nasıl Taksitlendirilir? Şartları Neler?
28.10.2020

Bağkur borcu taksitlendirme işlemi Sosyal Güvenlik Kurumları üzerinden yapılmaktadır. Bağkur primini ödeyemeyenlerin borç süreçleri başladığında, borçlarını daha rahat ödeyebilmeleri için yapılandırma yapılmaktadır. Yapılandırma işlemi ile ödenemeyen borçlar yeniden yapılandırılmış olmaktadır. Bağkur borcu bulunanların tercihlerine göre taksitlendirme ya da erteleme olmak üzere yapılandırma için iki seçenekleri bulunmaktadır. Borçlarının yapılandırılmasını istediklerine dair dilekçe ile başvuru yapabilmektedirler.

Bağkur borçlarının sorgulaması da e-devlet sisteminden ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesinden yapılabilmektedir. Aynı site üzerinden hem borç bilgilerine hem de emekli olma süreci ile ilgili bilgilere ulaşılabilmesi mümkündür. Borç yapılandırılması yapıldıktan sonra taksitlendirilen borç ile ilgili yeni bilgiler de aynı şekilde SGK’nın sitesinden görülebilmektedir.

Bağkur Borcu Taksitlendirme Başvurusu İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Bağkur borcunu yapılandırmak isteyenler; yapılandırma formu ve kimlik belgesinin fotokopisi ile başvuru yapabilmektedirler. Bu belgeler ile başvuru yapılabilmesi için dondurulmamış ve ödemesi geçmemiş olan prim borçları için başvuru yapılıyor olması gerekmektedir. Borç sildirme ya da ihya yapılandırması için başvuru yapılıyor ise; tarım Bağkurluların 2926 Sigortalılık Belgesini, esnaf ya da şirket ortaklarının ise 1479 Sigortalılık Belgesini başvuru belgelerinin içerisine eklemeleri gerekmektedir.

Bağkur Borcu Taksitlendirme İşlemi İçin İstenen Şartlar Nelerdir?

Bağkur borcunu yapılandırmak ve taksitlendirmek isteyenlerin sağlamaları gereken koşullar şu şekildedir:

 • Bağkur borcunu taksitlendirebilme seçeneği sunulanların en az 3 yıl prim ödemiş olmaları gerekmektedir.
 • İlgili alanlarda vergi mükellefiyetleri bulunanlar Bağkur borçlarını taksitlendirebilmektedirler.
 • Bağkur borçlarının taksitlendirilebilmesi için son 1 sene içerisinde borç ödemesinin yapılmamış olması istenmektedir.

Bağkur Borcu Taksitlendirme Şartlarına Uyulmaması Durumunda Ne Olur?

Bağkur borçları için sunulan yapılandırma ve ödeme kolaylığından yararlananlar eğer yükümlülüklerini yerine getirmezlerse taksitlendirme hakları sonlandırılmaktadır. Taksitlendirme haklarının sonlanacağı durumlar ise aşağıdaki gibidir:

 • Bir takvim yılı içerisinde eğer ödeme yükümlülüğü üç kereden fazla yerine getirilmez ise; taksitlendirme hakkı sona erdirilmektedir.
 • Bir takvim yılında üç defadan fazla ödeme yükümlülükleri eksik olarak yerine getirilir ise; taksitlendirme imkanları ellerinden alınmaktadır.

Bağkur Borcu Taksitlendirme Başvurusu Nasıl Gerçekleştirilir?

Bapkur borcunu yapılandırmak isteyenler, Sosyal Güvenlik Merkezleri üzerinden başvuru yapabilmektedirler. Türkiye’deki herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurularını iletebilmektedirler. Gerekli belgeler ile beraber kuruma giderek ya da posta aracılığı ile belgeleri kuruma göndererek başvuru yapabilmeleri mümkün olmaktadır. Belgeleri posta aracılığı ile göndermeyi tercih edenlerin taahhütlü göndermeleri önerilmektedir. Dondurulan hizmet süreleri için ihya Bağkur borç yapılandırma başvurusu yapacak olanların istedikleri herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden başvuru yapmaları mümkün değildir. Sadece dosyalarının bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’nden başvuru yapmalarına izin verilmektedir.

Bağkur Borcu Taksitlendirildikten Sonra Ödemeler Nasıl Yapılır?

Bağkur borçlarının yapılandırılması için yapılan başvurunun kabul edilmesi ile beraber SGK ile beraber bir ödeme planı düzenlenmektedir. Bu ödeme planı başvuru sahibine bildirilmektedir. Ardından bankalar ya da PTT üzerinden yapılandırılan borç taksitler halinde ödenebilmektedir. Ödemeler banka şubeleri üzerinden yapılabileceği gibi bankaların mobil ya da internet bankacılığı şubeleri üzerinden de yapılabilmektedir. Ayrıca Bağkur borcu taksitlendirme işlemi yapanlar; banka ve PTT ATMleri aracılığı ile de taksit ödemesi yapabilmektedirler.

Bağkur Borcu Taksitlendirme İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Bağkur borcunu yapılandıracak olanların dikkat etmeleri gerekenler aşağıda verilmiştir:

 • Bağkur borçlarının yapılandırılabilmesi için yapılandırma başvuru tarihlerinin düzenli olarak takip edilmesi gerekmektedir. Başvuru tarihleri içerisinde başvuru formu Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri tarafından kabul edilmektedir.
 • Bağkur borcunu yapılandırmak isteyenlere taksitlendirme ve erteleme olmak üzere iki seçenek sunulmaktadır. Başvuru sahiplerinin bu seçeneklerden birini seçerek başvurularını yapmaları gerekmektedir.
 • Bağkur borcu taksitlendirme işleminin yapılmış olması durumunda; iki aylık periyotlarda taksitlerin ödenmesine imkan tanınmaktadır.

Bağkur Borcu Nasıl Taksitlendirilir ve İşlem Nereden Yapılır?

SGK’ya dilekçe verilerek Bağkur borcu taksitlendirilebilmektedir.

Bağkur Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

SGK üzerinden ve e-devlet sisteminden borç sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

Bağkur Borcu Sildirme Mümkün Müdür?

Yapılandırma iptali yapan Bağkurlular dilekçe ile borç sildirme başvurusu yapabilmektedirler.

Bağkur Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınabilir?

SGK’nın sitesi üzerinden Bağkur’a ait borcu yoktur yazısı alınabilmektedir.

Bağkur Taksitlendirme Formuna Nasıl Ulaşılır?

Bağkur borcu taksitlendirme için SGK’nın sitesinden taksitlendirme talep formu edinilip doldurulabilmektedir.

Yorumlar

 1. sevgi toprak dedi ki:

  ben 06,02,2012 tarihinde dükkan açtm.10,02,2012 tarihinde işçi olarak bir işyerine girdim ve 09,01,2013 e kadar sigortalı oldum. ve 09,01,2013 tarihinde çıktım.kendi işyerin daha halen açık hiç bağkur açtırmadım.27,10,2016 tarih itibariylede tekrar bir iş yerine sigortalı işçi olarak girdim.09,01,2013 den 27,10,2016 tarihine kadar hiç bağkura başvurmadım ve açtırmadım herhangi bir borç bilgiside adıma gelmedi intikal etmedi. ben bu durumda bağkura borçlımuyum ,bana diyorlarki 01,05,2015 tarihinden 27,10,2016 tarihine kadar bağkura borçlusun ileride emekli olucan zaman karşına çıkar bunu yapılandır diyorlar.benim emekli olmamada 4 sene var ve prim ödememede 4 sene var tam denk geliyor.ben yapılandırmak istemiyorum.ancak emekli olacağım zaman karşıma çıkarmı kararsızım.bunun hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

 2. Selim dedi ki:

  Iyi gunler babamın bagkur borcu var onu toplu bir şekilde birden oderse borcundan indirim oluyor mu

 3. ahmet Demirbaş dedi ki:

  2000 yından önce 9 yıl (3550) gün silinmiş bağkur borcum var prime ihtiyacım olduğu için yapılandırmak istiyorum 2014 de yapılandırdım 21000 bin tl idi fakat ssk dan 1261 günüm tamamlayamadığım için banka borcumu ödemedi 1261 günümü 2015 de tamamladım bakur borcumu tekrar yapılandırdım 2015 de 5100 bin tl çıkardılar ödeyemedim yeni çıkan kanuna göre borcumu nası öderim ?

 4. ŞEMSETTİN GÜNGÖR dedi ki:

  1993 YILINDAN BUYANA BAZI DÖNEMLERE AİT BAĞKUR PRİM BORCUM VARDI. 2015 YILINDA YAPILANDIRMADIM. BORCUM SİLİNMİŞ PRİMLERİM DONDURULMUŞ. PRİM BORÇLARIMI ÖDEYEREK PRİMLERİMİ CANLANDIRABİLİR MİYİM? TEŞEKKÜRLER.

 5. sultan postalci dedi ki:

  Merhaba nisan 2016 da isyeri acarak bagkurlu oldum…4 aylik bagkurluyum ve odeyemedim..taksitlrndirmek icin mudurluge gittim fakat daha taksitlrndirmenin baslamadigini soylediler…nezaman baslayacak acil yardim edermisiniz saglik sorunlarim var…

  1. Sor Cevaplayım dedi ki:

   Sonra birdaha işyeri açıp borçlandınız mı ?!

 6. yıldırım dedi ki:

  merhaba 4876,00 tl bağkur borçum var kaç taksit yapılabilir . ne yapmam gerekiyor.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 7. GÜLER BAŞARAN dedi ki:

  SGK YAPILANDIRMA YAPILAN BİR KURUM ÖDEYEMEDİĞİNDEN TAKSİTLENDİRME BOZULDU.TEKRAR BOZULAN TAKSİTLENDİRMEYE YENİ BİR AF ÇIKIP TEKRAR YAPILANDIRMA YAPILACAKMI NİSANDA BEKLENİYORDU TORBA YASADA ÇIKMADI

 8. cengiz dedi ki:

  ben 31.10.1984 tarih ile30.04.1986 tarihleri arasi bagkurlu gorunuyorum. fakat ödemedigim icin 1 yil 5ay 29 günüm dondurulmus durumda. acaba bunu taksitle ödeme imkanim varmi, taksitlendirm,e dilekcesini nerede temin edebilirim. saygilarimla

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Konu ile alakalı detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 9. İbrahim turan dedi ki:

  Ben 1991-1993 arası bağkurlu olarak devam ettim şu an 72 yaşındayım emekli olabilirmiyi
  Emekli olmam için ne yapmam gerek
  Teşekkürler

 10. nilgün karaduman dedi ki:

  kolay gelsin ben 1 yılı geçkindir bağkurluyum işyerimden dolayı ben ocak ayında doğum yapıcam doğum ücreti alabiliyormuyum doğum parası ve çocuk parası alabiliyorsunuz dediler bilgi verirseniz sevinirim

  1. Aykut Otu dedi ki:

   Nilgün Hanım doğum parası alabilmeniz için, doğumdan önceki 1 yıl içinde 120 gün prim ödemiş olmak , doğum raporu, doğum izni sırasında çalışmıyor olması gerekiyor.