emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Yabancı Hizmetçi Temizlikçi Çalışma İzni Başvurusu

Yabancı Hizmetçi Temizlikçi Çalışma İzni Başvurusu

Bu yazımızda yabancı hizmetçi temizlikçi çalışma izni başvurusu hakkında bilgiler vereceğiz.

Türkiye’de Yabancı Hizmetli Çalıştırma Başvurusu

Emniyet müdürlüğü yabancılar şube müdürlüğüne müracaat ederek yabancılar çalışma başvurusunda bulunur. Çalışanların çoğu 6 aylık izinden başlayarak zamanı yükseltirler. Şimdi bu 6 aylık başvuru için şart koşulmuş gerekli birkaç istek vardır bunlar;

  • 6 adet kişiye ait yakın zamanda çekinilmiş vesikalık fotoğraf gereklidir.
  • Kişiye ait pasaportun aslı hali gereklidir.
  • Her ay için belirli istenilen miktar kadar bankadaki hesap belgesi yahut döviz olarak alım satım belgeleri gereklidir.
  • Yabancı kişi eğer kirada kalıyor ise, mutlaka noterden tasdik edilmiş kira sözleşmesi gereklidir.
  • Yabancı kişi otelde kalıyor ise, otel resepsiyon departmanlarından alması gereken yatılı kalma belgesi gereklidir.
  • Eğer bu yabancı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının yanında kalıyorsa Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının verecek olduğu noter destekli taahhütname ve ikamet ile ilgili işlemleri için yabancı kişinin Emniyet Müdürlüğü’nün verecek olduğu randevu gününde mutlaka yabancı ile birlikte gidip orada hazır vaziyette bulunması da zorunludur.
  • İkamet etmek istemesine dair bir yazılı form gereklidir.Akabinde ekstra olarak İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden çalışmak için izin belgesine bağlı olarak ikamet izni alınması gerekmektedir. Yurt içi için müracaatlarında, çalışmak için izin belgesi başvurusu onaylanmış olan yabancılar, onay tarihinden itibaren sınırlı otuz gün içinde mutlaka ilgili İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden çalışmaya bağlı ikamet izin belgesi almaları yahut kullandıkları ikamet izin belgelerini, çalışamaya bağlı izin belgelerine çevirmeleri gerekir. Artık daha sonrasında ise alınan bu çalışma izin belgesi, çalışmaya bağlı olarak ikamet izni ile bir geçerlilik kazanıyor ve kabulleniliyor. Eğer ikamet başvurusunun süresi geçer ise daha sonrasında çalışma izin belgesi iptal olmakla beraber birçok işleme yeniden başlanır ve zorluk meydana gelir. Yabancı uyruklu personel yurt dışında ki Türk Konsolosluğuna gidip çalışma vizesi izin belgesi başvurusu yapılması da en az altı ay süreli ikamet izni için belgesi olmayan yabancı uyruklu personel olarak çalışıyor olacak olan kişiler, çalışma izin belgesi vize başvurularını da kendi ülkelerinde ki Türk Konsolosluğu’nda ve temsil ettikleri şekilde yapmak zorundalar. Genelde temsilcilikler, çalışma izin belgesi için talepte bulunma durumuna ilişkin olabilecek değerlendirmeleri ve görüşleri ile birlikte bu yapılmış olan başvuruları doğrudan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na iletmektedirler.

Yabancı uyruklu hizmetli, bakıcı, dadı, aşçı vb. yurtiçi çalışma izin belgeleri için başvuru süreci de önemlidir. İşverenler işçisini çalıştırmak için çalışma izin belgesi ve oturum izin belgesi başvurularını da işveren olarak her hangi bir aracı kurum kullanmadan direkt bizzat kendi de yapabiliyor. Fakat bu işverenin çalışma izin belgesi başvurusu yanlış ya da eksik yapıldığı için de personeli için çalışma izin belgesi olumsuz bir şekilde sonuçlanırsa tekrar başvuruda bulunmak için bir yıl daha beklemeleri gerekecektir.

İşveren İçin Kritik Durum

Dikkat edilmesi geren önemli bir husus var buda vize süreleri geçmiş olan yabancılar ve kaçak pozisyonuna düşmüş olan yabancı uyruklular için tekrar başvuru ya da izin belgesi söz konusu bile olmuyor. Tekrardan hiçbir şeyden yararlanamıyorlar. Bu duruma düşmüş yabancı uyruklular ise gidip yurt dışındaki Türk Konsolosluğuna ilk başta ön başvuru şeklinde yapılmış bir yol izleyip çalışma izin belgesi için başvuruda bulunmaları gerekiyor. Tabii ki bu durum sadece Türkiye’den çıkarıldığı sırada beş yıllık bir uzaklaştırma cezası almadıysa aynen yazdıklarımız geçerlidir fakat aldıysa onlar bu durumdan da süreleri dolmadan faydalanamazlar. Eğer kişinin başvurusu kabul olduysa hemen yabancının gereken ve istenilen harcı yatırılır ve Türkiye’de çalışmaya başlayabilir. Bu uzun bir süreç gibi görünse de oldukça basit bir işlem sıralamasının ardından istenilene kavuşulur.

Yabancı uyrukluların sürekli bu izin başvuru süreçlerini takip edip duruma göre işvereni de haber etmeleri gerekmektedir. Aksi takdir de başvuruların incelenmesi süreci daha da uzatacaktır. Hem yabancı alışan hem de işveren açısından büyük bir önem arz eden durumda tam olarak budur işte. Kabullerin ardından iş hayatı sürdürülmeye devam eder.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.