ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

İŞKUR TYP Başvuru Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?

İŞKUR TYP Başvuru Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?
02.11.2020

İŞKUR TYP başvuru sonuçlarını sorgulamak için e devlet kapısını ziyaret edebilirsiniz. Adaylar e devlet kapısına TC kimlik no ve şifreleri ile birlikte giriş yapabilirler. Eğer daha önce hiç e devlet şifresi almadıysanız, yeni şifrenizi PTT birimlerinden alabilirsiniz. Yeni şifreler için 2 TL ödemeniz gerekiyor. Kapalı zarf içinde gelen şifrelerin paylaşılmaması gerekiyor.

Şifrelerin mutlaka yeni ve güvenli şifreler ile değiştirilmesi öneriliyor. Daha önceden şifre alıp da şifrenizi unuttuysanız, giriş ekranında yer alan şifremi unuttum butonuna basarak yeni şifre alabilirsiniz. Yeni şifre alırken sizden istenilen bilgileri doğru girmeniz gerekiyor. Şifrenizi edindikten sonra e devlet kapısı üzerinden TYP başvuru sorgulamadan diğer pek çok işleme kadar online yapabiliyorsunuz.

İŞKUR TYP Başvurusu Nasıl Yapılır?

İŞKUR TYP başvurusu Milli Eğitim Bakanlığı ve Aile, Çalışma, Sosyal Hizmetler Bakanlığı iş birliği ile gerçekleşmektedir. Başvuruların da doğal olarak bu kurumlara yapılması gerekiyor. Eğer okulların güvenlik, temizlik ya da bakım onarım kadrolarına istihdam arıyorsanız, personel başvurularını İŞKUR’un resmi internet adresi üzerinden yapmanız gerekiyor. İnternete ek olarak ALO 170  hattı da başvuruları kabul ediyor.

İŞKUR TYP Başvurusu Yapmak için Şartlar Neler?

İŞKUR TYP başvurusu yapmak isteyen kişilerin aşağıdaki şartları yerine getirmesi gerekiyor:

 • İŞKUR’da kayıtlı işsiz olunmalıdır.
 • Kişi 18 yaşını doldurmamış olmalıdır.
 • Daha önce toplum yararına programı kapsamında görevli iken kendi kusurundan dolayı işten çıkarılmamış olmalıdır.
 • Örgün öğretim dışında lise ya da üniversite okuyan öğrenciler de başvuru yapabilirler. Öğrencilerin mezun olmuş olması gerekmiyor.
 • Hali hazırda örgün öğretime devam eden kişilerin başvuruları değerlendirmeye alınmayacak.
 • SGK’dan gelir aylığı, malül aylığı ya da emekli aylığı alınmamış olması gerekiyor.
 • 2019 ile 2020 eğitim öğretim döneminde güvenlik görevlisi olarak çalışan kişilerin 2020 ile 2021 öğretim döneminde başvuruları kabul edilecektir.

İŞKUR TYP Başvurusu Yapmak için İŞKUR Kaydı Nasıl Yapılır?

İŞKUR kaydı yapmak için öncelikle e-posta ya da telefon no bilginizi girmeniz gerekiyor. En az birisini giyerek kayıt yapmanız mümkündür. Bu bilgiler onay kodunun iletilmesi için gereklidir. Aksi halde üyelik aktif hale gelmez. Eğer üyelik hesabınızı son işlem tarihinden itibaren 1 sene kullanmazsanız, üyelikler donacaktır. Özürlü ve eski hükümlü kayıtları için bu süre 2 sene olarak belirlenmiştir. 15 gün içinde okunmayan mesajlar, otomatik olarak sistemden silinecektir. Kayıt yaparken iş veren mi yoksa iş arayan kişi mi olup olduğunuz belirtmeniz şarttır.

İŞKUR TYP Başvurusu Yapmak için İŞKUR Kaydı Online Yapılmak Zorunda mı?

İŞKUR kaydı oluşturmak için illa online platformu kullanmak zorunda değilsiniz. İŞKUR İl Müdürlüklerini ziyaret ederek de kayıt yaptırmanız mümkündür. Eğitim durumunuzu gösteren belge ile kayıt için başvuruda bulunabilirsiniz. Görevli personel kayıt işlemleriniz için size yardımcı olur. Kaydınızı tamamladıktan sonra online şekilde profil fotosu ekleyin. İŞKUR Profil fotoğrafı koyan kişilerin iş bulma ihtimali daha yüksektir. Profil fotoğrafınız ile birlikte, profilinizdeki diğer bilgilerinizi de girerek iş bulma şansınızı artırabilirsiniz.

Toplum Yararına Program Nedir?

İşsizlerin çalışma alışkanlığından ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyen ve geçici gelir desteği sunan programa verilen isimdir. Bu program İŞKUR tarafından uygulanmaktadır.

Örgün Eğitime Devam Edenler TYP Başvurusu Yapabilir mi?

Hayır. Örgün eğitime devam edenlerin TYP başvurusu kabul olmaz. Anca örgün eğitim dışında açık öğretim lise ya da üniversite okuyan kişilerin puanları ile başvuru yapmaları mümkündür.

SGK’dan Gelir Elde Edenler TYP Başvurusu Yapabilir mi?

Hayır. SGK’dan gelir elde eden kişilerin yaptıkları başvurular geçerli değildir.

18 Yaşından Küçükler TYP Başvurusu Yapabilir mi?

Hayır. Başvurularda yaş şartı aranmaktadır. 18 yaşından büyüklerin başvuruları değerlendirmeye alınır.

Telefonla TYP Başvurusu Yapabilir mi?

Evet. Telefonlarınızdan 170’i arayarak TYP başvurusu yapabilirsiniz.

Toplum Yararına Program Kim Tarafından Düzenleniyor?

TYP programı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı iş birliği ile gerçekleştirilmektedir.

Toplum Yararına Program Başvuru Sonuçlarını Nasıl Takip Edebilirim

İŞKUR üzerinden yapılacak olan başvuruların sonuçlarını e devlet kapısı üzerinden takip edebilirsiniz. Kura sonuçları hakkında duyurular güncel olarak İŞKUR resmi internet sitesi üzerinden yayımlanır.

Yorumlar

 1. Ali aslan dedi ki:

  İşkura kayıt oldum işe ne zaman alınacam

 2. Bahar akhatun dedi ki:

  İşkur da ismim asilda yada yedekler de olduğunu nasıl öğrene bilirim

 3. Cansu dedi ki:

  Slm tut bana çıktığını nasıl ögrenebilirim

 4. Nurhan dedi ki:

  Selam benbise girmek istiyorum typ ye nasıl basvurabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İşkura kayıt olarak bu katogorideki işlere başvurabilirsiniz.

 5. Tuba dedi ki:

  İşkura herhangi bi kamu kurumu için başvuru yaptığımızı nerden görebiliriz veya nasıl öğrenebiliriz. Sistemde başvurular görülmüyor mu? Sadece başvuru sonucu mu görülebiliyor?

 6. Gülden dedi ki:

  Typ numarası nedir

 7. Gamze dedi ki:

  İşkurdan başvuru yaptım e devllette aradığımda başvuru sonucu yazan yerde boşluk var ne anlama geliyor e devlet dışından sonuçları öğrenebileceğimiz bi yer var mı ?

 8. Mehmet dedi ki:

  08.06.2019 da calistigim kurum tarafindan isten cikarildim issizlik maasi almak icin sartlarim uygun basvurumu iskura yaptim 3 gun gecti e devletten durum ne asmada diye baktigimda kayit bulunamadi cikiyor iskur sayfasina girdim evraklar hangi asamada diye kayit bulunmadi diyor sebebi nedir acaba

 9. Yeşim dedi ki:

  İş başvurusu sorgulama

 10. veli dedi ki:

  işkur başvuru sonucunu göremiyorum e devletten tarihleri doğru yazmama rağmen

 11. Bayram dedi ki:

  Ben işkura kayıt oldum iş arıyorum işkur ormam işletmesine yazıldım ama mesaj gelmedi

 12. rojda dedi ki:

  ben ne zaman başvurduğumu hatırlamıyorum nasıl ögrene bilirim başvuru tarihini

 13. Merve Gündoğdu dedi ki:

  E devletten ıskur iş başvurusu sorgulamaya girdigim zaman arama kriteri başlangıç tarihi ve bitiş tarihi yazın diyor bunu anlamadım başvuru yaptığım tarihi yazıyorum âmâ bi sonuç çıkmıyor arama kriterlerinize göre uygun sonuç bulunmamistir diye yazı çıkıyor bunun anlamı nedir

 14. onur sezer erdoagan dedi ki:

  Bu TYP’ye başvurunuz bulunmaktadır. bu ne almadım

 15. onur sezer erdoagan dedi ki:

  Bu TYP’ye başvurunuz bulunmaktadır. nıe acaba cvp alabilirimiyim

 16. havvas dedi ki:

  iş bulmak icin güzel bir yer

 17. Sule dedi ki:

  Biz şehit ailesiyiz eşimin abisi şehit oldu eşim memur çalışıyor bende typ te bas vuru yaptım olmaz diyorlar nasıl oluyor anlamadım tskr

 18. Mehmet dedi ki:

  Başvuru takibi nasıl yapıcam

  1. Yonetici dedi ki:

   Merhabalar,

   Başvurularınızı E-Devlet üzerinden takip edebilirsiniz.
   https://www.turkiye.gov.tr/is-basvuru-sonucu-sorgulama

 19. Ezgi dedi ki:

  Özel bir hastane 3ay işkur denemesiyle alıyor maaşı ve sigortayı odedikleri için hastane sorgulamada takıldım diyip çıkardı işkur da bilmiyoruz diyor ne yapmam gerek bilmiyorum

 20. Soner dedi ki:

  Işsizlik maaşı olumlunu

 21. Erhan dedi ki:

  Slm 01-03 2017 tarihinde çıkışın verildi ben başvuruyu 10-04 2017 tarihinde yaptım çıkış tarihinden buyana maaşım yatacakmi

 22. şenay dedi ki:

  25 şubatta çıkartıldım,çıkışımı ihpar paramı vermediler,kendin çıktın ne parası diye hakkımı yediler,ne yapmam lazım

 23. CEVDET dedi ki:

  Ben belediye otobüs şöförüyüm kırmızı ışıkda geçmişsin diye beni tazminatımı ve ihbar paramı veremeden işten çıkardılar ve işsizlik parasıda alamıyorum yani bu sebepden dolayı tazminatımı ve ihbar parası vermeden çıkışımı vermeden çıkarma hakları varmı teşekkür ederim

 24. Ahmet dedi ki:

  E devlet şifrem yok ne yapmalıyım

  1. SGK Merkezi dedi ki:

   PTT ye giderek alabilirsiniz

 25. Muammer Dağ dedi ki:

  Merhaba Ben Bursa Nilüfer Belediyesinde güvenlik hizmetleri bölümünde yaklaşık olarak 4 seneye yakın ö.g.g olarak hizmet yaptım ve maaşların geç yatması sebebiile şikayetde bulunduk ve bizi işten cıkarttılar ve kod 22 yani diğer sebepler adına ismini vererek işime son verdiler tazminat ve diğer haklarım bunların hiç birini alamadım ve kod 22 den beni işten cıkarttıkları için işsizlik parası alamıyorum bunun bi cozümü varmıdır teşekkürler

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.