• Bağ-Kur Borç Sildirme


  Bağkur İşgöremezlik Ödemesi Sorgulama

  Bağ-Kur ülkemizdeki sigorta kollarından birisidir. Bağ-Kur’da da vatandaşlar prim ödeyerek sağlık hizmeti alabilirler ve emekliliklerini garantiye alırlar. Ödedikleri primlerle emekli olduktan sonra alacakları maaşın temelini atarlar. Bazı durumlarda Bağ-Kurluların borcu da olmaktadır ve devlet onlara borç sildirme hakkı tanımıştır. Biz de bu yazımızda Bağ-Kur borç sildirme konusunu işleyeceğiz.

  Bağ-Kur borç sildirme konusundan önce Bağ-Kur kapsamına kimlerin girdiğine göz atalım.

  Bağ-Kur

  Bağ-Kur, yani 4/B devlette ve özelde çalışmayan kişilerin mensup olduğu sigorta kolu olarak bilinmektir. Sanatkarlar, esnaflar, muhtarlar Bağ-Kur kapsamında prim ödemesi yapar ve emekli olurlar. Bağ-Kur’lu olan vatandaşların ödedikleri primler asgari ücretin üzerinden hesaplanmaktadır. Prim ödemelerinin yanında Bağ-Kur’lu olan kişilere yaşlılık, malullük gibi sigortalar da yapılmaktadır. Sigortalı olan kişi vefat ederse toplu ödeme de alabilir.

  Reklam

  Son zamanlarda birçok Bağ-Kur’lu biriken borçlarından yakınmaktaydı. Faiz oranlarının de giderek artması borçların sabit kalması yerine onları daha da artırıyordu. İşte bu kısımda devletten bir açıklama geldi ve Bağ-Kur borç sildirme işleminin artık yürürlüğe girdiği duyuruldu.

  Bağ-Kur borç sildirme diğer adı ile borç yapılandırma işlemi sayesinde artık vatandaşlar borçlarını yapılandırabilecekler ve böylece ödeme yapmaları kolaylaşacak.

  Bağ-Kur borç sildirme konusu Bağ-Kur’lular için önemli olan bir konudur. Çünkü bildiğiniz gibi prim borcu bulunan Bağ-Kur’lular, devletin sağladığı sağlık hizmetlerinden faydalanamıyorlar. Bağ-Kur borç sildirme sayesinde, kişilerin birikmiş olan borçlarının bir kısmı yani faizi silinecek ve yeniden yapılandırılacak. Böylece önceden sağlık hizmetinde faydalanamayan Bağ-Kur’lular sağlık hizmetlerinde faydalanmaya kaldıkları yerde devam edecekler.

  Bağ-Kur Borç Sildirme Şartları

  Bağ-Kur borç sildirme hakkından faydalanmak için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Bağ-Kur borç sildirme kapsamında borcunu sildirebilmek için kişinin borç süresi iki seneden fazla olmalıdır. Yani borçlu olma süresi 2 yıldan az olanlar Bağ-Kur borç sildirme işleminden faydalanamaz.

  Yapılan incelemeler sonucunda Bağ-Kur prim borcu iki yıldan fazla olan kişilere belirli bir süre tanınmaktadır. Bu süre içinde prim borcu olan sigortalılar, Bağ-Kur borç yapılandırması yaparlar. Bağ-Kur borç sildirme kapsamında borcu yapılandırılmış olan kişiler için ödeme dönemi başlamaktadır.

  Bağ-Kur borç sildirme ile borcu silinen Bağ-Kurlu vatandaşların bu sürelik hizmetleri de maalesef silinmektedir. Bu durum emeklilik sırasında sorun çıkarsa da daha sonradan prim gün sayısına ihtiyacı olan kişiler borçlarını ödedikleri takdirde bu hizmetleri tekrar alabilecekler. Böylece emeklilik hakları da yanmayacaktır.

  Bağ-Kur Borç Sildirme İşlemini Kimler Yapabilir?

  Bilindiği gibi Bağ-Kur borç yapılandırma ya da diğer bir adıyla Bağ-Kur borç sildirme Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra resmen yürürlüğe girmiş oldu. Yukarıda da belirttiğimiz gibi herkes Bağ-Kur borç sildirme yani Bağ-Kur affı işlemini yapamamaktadır. Bu işlemi belirli kişiler yaptırabilir. Bağ-Kur borç sildirme hakkına sahip olan kişileri şöyle sıralayabiliriz:

  • 12 aydan daha fazla prim borcuna sahip olan Bağ-Kurlular.
  • Sanatkarlar.
  • Esnaflar.
  • Tarım Bağ-Kurlu olan kişiler.
  • Önceden Bağ-Kur prim borcu yapılandırması yapmış olanlar.
  • Yapılandırma iptali yapmış olan Bağ-Kur’lular Bağ-Kur borç sildirme işleminden faydalanabilir.

  Bağ-Kur borç sildirmeye başvurmak için bulunduğunuz yerdeki kurumlara dilekçe ile talep başvurusunda bulunmalısınız. Bundan sonra incelemeler sonucunda yapılandırma işleminiz sonuçlanacaktır.

  Borç Sildirmenin İçeriği

  Bağ-Kur borç sildirme kapsamında bütün borçlarınız silinmez. Burada silinen kısım borcun üzerine eklenmiş olan gecikme faizidir. Devlet, daha önceden var olan borçları silmez, bu durumda kişiler bunu yanlış maksatla kullanabilir. Bunun yerine, borçtan dolayı oluşmuş olan faizler silinmektedir. Böylece Bağ-Kurluların ödeyeceği borç oranında azalma olacaktır.

  Bağ-Kur borç sildirme sonucunda oluşan plana sadık kalmanız gerekmektedir. Aksi takdirde, ödeme yapmadığınız zaman bu ihlal durumlarından sayılır ve borç sildirmeniz iptal edilir.  tıkla sorunu sor

  Bağ-Kur Borç Sildirme İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. mustafa dedi ki:

   şu an 10 yıllık bagkur borcu olan sildirebilir mi
   ne yapması gerekir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanun çıktığında sadece bağ-kur borç faizleri silinme imkanı getirilmişti.

  2. İBRAHİM dedi ki:

   SSK’lı olarak çalışmaktayken Bağkurlu olarak işlem görmüşüm. Geçmişe dönük borç çıkardılar. Fakat o yıllarda eksiksiz ve tam gün olarak SGK primlerim eksiksiz yattı.
   Bağkur’a başvurdum. Bekleyin diyorlar. Şu anda kendi işyerimi açtım.
   2017 yılı itibariyle ne prim ödeyebiliyorum nede sağlık hizmetinden faydalana biliyorum.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.