emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

BAĞKUR Borç Sildirme Başvurusu Nasıl Yapılır ?

BAĞKUR Borç Sildirme Başvurusu Nasıl Yapılır ?
25.03.2023

Bağkur, Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında ülkemizde pek çok vatandaşın mensup olduğu sigorta kollarından biridir. 4b sigortası ile vatandaşlar primlerini ödemekte olup, emeklilik hakkı ve sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedirler. Kişilerin 4b sigorta kapsamında prim ödemeleri ile emeklilik zamanları geldiğinde alacakları emekli maaşını garanti altına alırlar.

Kişilerin Bağkur kapsamında ödeyecek oldukları sigorta primlerin gecikmesi, ödenmemesi durumunda kişilerin sigorta borcu kapsamında Bağkur borçları hanelerine yazılacaktır. Pek çok vatandaş 4b sigorta borcu yapılandırma işlemini nasıl gerçekleştireceğini merak etmektedir.

Günümüzde devlet 4b sigorta kapsamında prim borcu bulunan vatandaşlar için sigorta borcu silme hakkı vermektedir. Bağkur borç sildirme başvurusu işlemini gerçekleştiren ve şartlara uyan vatandaşların 4b sigorta borçları silinecektir.

Bağkur sigorta kapsamında özel kurumlarda ya da devlet kurumlarında çalışan kişilerin mensup olmuş oldukları bir sigorta koludur. Bağkur kapsamında yer alan iş kolları arasında esnaflar, sanatkârlar, muhtarlar bulunmakta olup kişilerin söz konusu sigorta kapsamında prim ödemesi yaparak hem sağlık hizmetlerinden yararlanırlar hem de ileride emeklilikleri için yatırım yapmış olurlar.

Bağkur prim borç ödemeleri asgari ücret üzerinden hesaplanmakta olup prim ödemelerine ek olarak kişilere yaşlılık ve malullük gibi sigortalar yapılmaktadır. 4b sigorta kapsamında yer alan vatandaşların vefat etmeleri halinde ödemiş oldukları primler sayesinde ailesi toplu ödeme alabilmektedir.

Pek çok 4b sigortalısı biriken borçları için tasalanmaktadır. Biriken borcun faiz oranlarının günden güne artması ile primlerin ödenememesine neden olmaktadır. Durum böyle olunca devlet tarafından yapılan açıklama ile 4b sigortalı kişilerin biriken borçları için yapılandırma işleminin gerçekleşeceği açıklanmıştır.

Söz konusu açıklama ile Bağkur borçluları sigorta primleri için yapılan yapılandırma işlemi ile borçlarını daha rahta ödeyebilme imkânına kavuşacaktır. Bağkur kapsamında bulunan sigortalılar, biriken borçları yüzünden sağlık hizmetlerinden yararlanamamaktadır. Bu sebeple biriken Bağkur borçlarının silinmesi, kişiler için rahatlatıcı bir işlem olacaktır.

Bağkur borç sildirme işlemi kapsamında kişilerin borçları için biriken faizlerin silinmesi ve yeniden yapılandırılması ile vatandaşlar tekrar sağlık hizmetlerinden faydalanabilecektir. Borçları yüzünden devletin sağlık hizmetlerinden yararlanamayan vatandaşlar için tekrar hizmet almaya devam edebileceklerdir.

BAĞKUR Borç Sildirme Şartları Nelerdir?

4b sigorta kapsamında bulunan ve prim borçları bulunan vatandaşların borç sildirme işleminden yararlanabilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır. Kişilerin bu şartları sağlaması halinde Bağkur borçları silinecektir.

Söz konusu 4b borç sildirme şartları ise şöyledir,

 • Borç sildirmek isteyen kişinin borcunun en az iki yıllık olması gerekmektedir. 2 yılın altında borcu olan kişiler borç sildirme işleminden faydalanamaz.
 • Borç silinmesi için başvuruda bulunan kişilerin borçlarının silinmesi belirli bir süre tanınır. Kişilerin bu süre kapsamında yapılandırma işlemi gerçekleştirmesi halinde yeni bir ödeme planı hazırlanarak ödemeler gerçekleşir.
 • Bağkur borç sildirme işlemi yapan kişilerin borçlarının silinmesi ile yıllar içerisinde verilen hizmetler de silinmektedir. Kişilerin hizmetlerinin silinmesi de emeklilik süresinde sorunlar çıkartabilmektedir. Emeklilik yaşının uzaması gibi durumlarda kişilerin borçlarının tamamını ödemeleri halinde hizmetleri de geri gelecektir. Durum böyle olunca da emeklilik süresinde bir sorun meydana gelmeyecektir.
 • Bağkur borç sildirme işle için geçerli olan tarihler 01.05.2021 – 31.12.22 tarihleri arasındaki borçlarınızı yapılandırmaya alabilirsiniz.
 • Daha önceden gelir testi yaptırmamış Bağkur kapsamında sigortalılar için, gelir testi yaptırmaları halinde hane içi gelirin asgari ücret brüt tutarının üçte birini geçemeyecek halde çıkması ile kişilerin GSS prim borçları da silinecektir.

Kimler BAĞKUR Borç Sildirme Yaptırabilir?

Bağkur borç sildirme işleminden yararlanmak isteyenler için bilinmesi gereken önemli bir konu bulunmaktadır. Herkes Bağkur prim borcu yapılandırma işleminden yararlanamamaktadır.

Bağkur prim borcu yapılandırma işlemi gerçekleştirecek kişiler ise şunlardır,

 • Esnaflar
 • Sanatkârlar,
 • Tarım Bağkur sigortalı kişiler
 • 12 ay ve fazla prim borcu olan Bağkur sigortalıları,
 • Daha önceden Bağkur prim borcu yapılandırması yapmış olan kişiler,
 • Yapılandırma işlemi iptali gerçekleştirmiş olan Bağkur sigortalıları, Bağkur borç sildirme hizmetinden yararlanabilecektir.

BAĞKUR Borç Sildirme Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bağkur prim borçlarının silinmesini pek çok kişi istemekte olup, borç sildirme işlemlerinin nereden yapılacağı merak edilmektedir. Bağkur borç sildirme işlemleri için öncelikle borç sildirme başvurusu yapılması gerekmektedir.

Bağkur borç sildirme adımları;

 • İlk önce https://gib.gov.tr web adresine giriş yapmanız gerekiyor.
 • 7440 Sayılı Yapılandırma Kanunu Kapsamında Tecil İşlemleri menüsüne gelin,
 • 7440 Sayılı Kanun Kapsamında Başvuru Formu – seçin.

Tablo 1 ‘de yer alan borçlarınız için uyarı;

 • 7440 sayılı Kanunun 2 nci maddesi kapsamındaki kesinleşmiş alacaklar için bu alandan başvuru yapılması mümkündür.
 • Başvurunuzu onaylamadan önce “7440 Örnek Ödeme Planı (Kesin Olmayan)” alanından tahmini ödeme tutarınızı ve ödeme tarihlerini görüntüleyebilirsiniz.
 • 25/03/2023 tarihinde saat 10:04:56 itibari ile borç bilgisi gösterilmektedir. Tecil dosyanız oluşturuluncaya kadar; tahsilat, düzeltme, yeni tahakkuk verilmesi vb. nedenlerle borç tutarında dolayısıyla ödenecek tutarda değişiklikler meydana gelebilir.
 • Borçlu olduğunuz vergi dairesi müdürlüğü / müdürlükleri otomatik seçilmiş olup, yapılandırmak istemediğiniz borcunuz için ilgili kutucuktaki işareti kaldırmanız gerekmektedir. İşaret kaldırılmadığı takdirde tüm borçlar yapılandırma kapsamında değerlendirmeye alınacaktır
 • Ancak, 6183 sayılı Kanun ve diğer kanunlarda yer alan sorumluluk düzenlemeleri nedeniyle (mirasçı, kefil, şirket ortaklığı, kanuni temsilcilik gibi) sorumlu olunan borçlar bu bölümde yer almamaktadır.
 • Birden fazla aracınız olması halinde her bir araç için ayrı ayrı seçim yapılması gerekmektedir.
 • TABLO-1’de görülen borcunuzun dışında başka bir borcunuz olduğunu düşünüyorsanız, TABLO-2’den borcunuzun bulunduğunu düşündüğünüz Vergi Dairesini seçerek başvuru yapabilirsiniz.

BAĞKUR Borçlarının Ne Kadarı Silinir?

Bağkur borç sildirme işlemi gerçekleştirmek isteyen pek çok prim borcu bulunan kişiler borçların yapılandırma işlemi kapsamında borçlarının ne kadarının silineceğini merak etmektedir. Bağkur borç silinmesi kapsamında borçların tamamı silinmez. Borç silme işlemi kapsamında, ödenmemiş borcun üzerine eklenen gecikme faizin silinmesidir.

Yapılandırma işlemi kapsamında devlet var olan önceki borcu silmez, kişilerin bunu bilmesi önemlidir. Borç silme işleminde borcun gecikme faizinin silinmesi ile kişilerin daha rahat bir ödeme gerçekleştirebilmesi planlanmıştır. Bağkur borç yapılandırma işlemi için müracaatınız sonucunda ödeme planına sadık olunması gerekmektedir. Ödeme planının dışına çıkan, ödemeleri geciktiren kişilerin borç yapılandırma işlemleri iptal edilecektir.

BAĞKUR Borçları Ödenmezse Ne Olur?

Bağkur prim borçlarının ödenmemesi halinde, kişilerin ödememiş olduğu borçları için gecikme faizi işlemi başlar. Kişiler borçlarını gecikme faizleri ile birlikte ödemek durumunda kalır. Açıklanan borç sildirme işlemleri kapsamında kişilerin borçlarının faizleri silinecektir.

Yalnızca dikkat edilmesi gereken husus da kişilerin bu hizmetten yararlanabilmeleri için en az bir aylık primlerini ödemeleri gerekmektedir. Bir aylık prim ödemesi bulunmayan kişiler için yararlanamayacaktır.

BAĞKUR Borcu Gecikme Faizi Ne Kadar?

4b sigorta primlerinin faiz hesaplaması her sene asgari ücret zammı ve Yİ-ÜFE üzerinden hesaplanmaktadır. 4b prim borcu gecikme zammı ise kişilerin almış oldukları brüt asgari ücret ve yıllık açıklanan Yİ-ÜFE üzerinden hesaplanmaktadır. Bağkur sigorta kapsamında bulunan kişilerin gecikme faizleri için en doğru yanıtı e-devlet sistemi üzerinden yapacakları sorgu ile öğrenmeleri uygun olacaktır.

BAĞKUR Primi İnternetten Nasıl Yatırılır?

Bağkur prim ödemeleri online olarak şu yollar üzerinden ödenmektedir,

 • Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı bankaların internet bankacılıkları üzerinden 4b prim ödemeleri: kredi kartı ya da banka kartı ile ödemeler gerçekleşebilmektedir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu resmi web sayfası üzerinden 4b prim ödemeleri: kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme işlemi gerçekleşmektedir.
 • E-devlet sistemi üzerinden 4b prim ödemeleri: kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme işlemleri gerçekleşmektedir.
Yorumlar

 1. Ersan Oskan dedi ki:

  Selamlar 1996 Şubat 4b girişim var 1988 de SSK girişim var toplmda 10200 günüm olduğunu sistemden görebiliyorum ancak son 2 yıldır ödeme yapmadım 39 bin dizi ile 46 bin TL yi sildirmem için imkan varmı teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Seçimden önce yapılandırma çıkacağını düşünüyoruz. Bu yapılandırmadan yararlanabilirsiniz. Bağkur borçlarının da silinmesi gündemde.

 2. Kara dedi ki:

  Merhaba ben 26 yaşındayım ve genç girişimci desteğinden faydalanıyorum. Buna rağmen geçmişe dair bağkru borcum çıkıyor ne yapmalıyım?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Alo 170 i arayarak durumunuz bildirirseniz borçlarınızın silinebileceğini düşünüyoruz.

 3. Ilhami dedi ki:

  Merhabalar ben 2t yildir ssk calisiyorum 3 sene once isten ayrildim aradan 3 yil gecti bana bagkur borcu cikiyo sirket ortakligindan ama yeni cikiyoo bunu sildirebilirmiyizz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   SSK lı çalışmaya ara verdiyseniz bağkur tahakkuk etmeye başlar. Yakın zamanda af çalışması var. Bağkur borçları için silinebilme gibi bir imkan verilebileceği kanısındayım.

 4. zahide dedi ki:

  merhaba 43 yaşındayım 26 yıl sigorta sürem ve 7852 prim günüm var. Çalışmakta olduğum işyerimden ayrıldım ve kendi adıma şahıs şirketi kurdum. Sistem otomatik olarak beni 4B bağkur statüsüne aldı. 15.08.2022 de işletme açılışım borç sorgulamaya girdiğimde 2990 tl borç bilgisi veriyor ,tutar neye göre belirleniyor 15 gün için çok yüksek değilmi ? benim zaten prim gününe ihtiyacım yok emeklilik şartlarını tamamlıyorum yaş bekliyorum, bağkur borcumu ödemesem sene sonunda sildirme hakkım doğarmı, herhangi bir benim yada çocuklarımın sağlık konusunda ihtiyacımız olduğunda eşim halen sigortalı işte çalışıyor ondan yararlansam olur mu ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   emeklilik priminiz dolsa da fiilen emekli olmadığınız sürece mükellefiyetten dolayı bağkur sigortalığınız devam eder. Yıl sonunda borç silinmez. Af çıkarsa bundan yararlanabilirsiniz. Bağkur sigortalı olduğunuz için sağlıktan eşinizden yararlanamazsınız.

 5. Yusuf dedi ki:

  Şirket açıp genç girişimci olarak 4b sigortalılığımı bir yıl devlet karşılayacak ti ama e devlette borç gözüküyor bu nasıl oluyor

 6. Mine dedi ki:

  Meraba Trendyol link paylaşımı için ajansla anlaşmıştım ajans istisna belgesi almamı söylemişti vergi dairesinden cıkarttım ama hastaneye gitmiştim hafataneye gidince Bağkur borcum olduğunu gördüm bileğim dışında zorunlu Bağkur cıkıyor 6500₺ ne yapmam gerekiyor sildirmek istiyorum hiç ödeme yapmak istemiyorum silinirmiş acaba hiç ödeme yapmam demi yardımcı olursanız soruma sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Vergi mükellefiyetiniz doğmadığına göre vergi dairesinden mükellefiyetiniz olmadığına dair yazı alarak bağkura dilekçe ekinde bildirirseniz başlangıçtan itibaren silinir.

 7. Mustafa dedi ki:

  28.02.2022 tarihinde şirket kapanışı için başvuru yaptım. 06.05.2022 tarihinde gelip 28.02 tarihli kapanış gerçekleşti. mart ve nisan aylarına ait 3250 liralık bağkur borcum gözüküyor. otomatik olarak silinir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İşyeri kapanış evrağıyla birlikte kuruma dilekçe vermekte fayda var. Mart nisan primleriniz silinecektir

  2. Okan dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin. Ben esnafım, fakat benim işletmem ortalama 14 aydır çalışmıyor. Benim ise şuan güncel olarak 13 aylık geciken 4b bağkur borcum var. Ortalama 20 bin tl faiz ve cezası dahilinde..

   Şimdi ben hiç kazanmadım ama bir türlüde dükkanı kapatamadım başka ilde olduğum için. Fakat ilk 2 ayın sigortasını ödemiştim geri kalanı ödeyemedim.

   Benim isteğim şu, Ben bu ay dükkanı komple kapatacağım. Haliylede 4 b borcumunda komple 0.00 TL olmasını istiyorum. Yani ödeme yapmadan bunu istiyorum. Fakat ben bunu yaparken de ödemediğim ayların bağkur kaydımdan silinmesini hatta o yatırdığım 2 ayında çöpe gitmesine razıyım. Maksat hiçbir şekilde borcum olmasın. Çünkü ben bu miktarı yapılandısalar dahi ödeyemem, ödemekte istemiyorum. Neticede ben pandemiden de etkilendim o aydan bu yana işletmiyorum..

   Ben çok araştırdım, dilekçe ile komple sildirebiliyormuşuz sadece o sildirdiğimiz ayların hizmeti komple siliniyormuş. Amaçda bu zaten borç kalmasın o yatan aylıklar veya o yatırmadığım dönemin hizmetleri de silinsin önemli değil amaç borç gözükmesin..

   şimdi böyle birşey varmı veya buna benzer olay, yine söylüyorum ben bunu ödemek istemiyorum sistemde 13 aylık ortalama ceza faiz dahil 20 bin tl borç gözüküyor. Bunu her türlü şartı kabul ederek sildirmek istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim..
   Aslında bu 4b zorunlu yapıldı bana 4B Bağkur olarak esnaf kaydı açıyoruzya o zaman yapıyorlar. Ben haliyle bunu istemesemde sistem bana bunu zorla yapmış oluyordu.. Bu sigortadan bahsediyorum normal sigortadan değil.

   Desteğiniz ve ilginiz için şimdiden teşekkür ederim, verdiğiniz cevap mailime düşerse geri buraya döneceğim..

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İşyerini kapatmadığınız için şimdi kapatsanız da borç ve primler silinmez. Ancak sürekli yapılandırmalar çıkıyor. Seçim öncesi de çıkabilir. O dönemlerde ya taksitlendirme ya da prim silme seçeneği veriliyor. O dönem de sildirebilirsiniz.

 8. Barış dedi ki:

  Merhaba
  2012 yılında bağkur sigortaya başvuru yaptım.prim ödemesi yapmadım ve 5 ay sonra iptal edilmiş.2013 yılında da işe başladım 8 yıldır çalışıyorum.Şimdi toplam prim borçum 4.043 tl.Bu borçu ödemek istemiyorum yada nasıl sildirme yapaliriz.Bana yardımcı olursanız sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Son çıkan yapılandırmalardan yararlanmadıysanız eski borçlarınız otomatikman silinir. Primler de sayılmaz.

 9. Eda dedi ki:

  Merhaba
  Babam bir ay önce vefat etti 2000 küsur bagkuru 987 SGK günü var SGK’yi 2017 Ağustos ayından itibaren yatırmamış ve Bağ-Kur devreye girip en son bagkurda kalmış biz bagkurdan geriye dönük günlerini sildirip sskdan emekli olmasını istiyoruz acaba bu mümkün olur mu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   26 ağustosa uzayan yapılandırma kapsamında bağkur borcu silinecektir. Ancak siz varisleri olarak dilekçe ile yine de başvurunuzu yapın. SSk dan emekli olabilmesi mümkün

 10. murat dedi ki:

  bağkur borç sildirme başvurusu yaptım borcum silindi şimdi fazla ödeme yaptığım ortaya çıktı bu parayı nasıl alabilirim.

 11. TUĞÇE dedi ki:

  6736 yapılandırmasına başvurdu fakat hem cari prim hemde yapılandırmayı odeyemedigim için yapilandirmam iptal oldu. Toplam borcum 26,450 tl. Prim asıl borc 21,444 tl gecikme cezası 5,006 tldir. Borclarimi sildirmek istiyorum. Dilekçe verirsem 2 aylık sureyi beklemeden sileceklerini soylediler. Dilekçe vermezsem kendiliğinden silineceğini söylediler 31 ağustosta toplam 26,450 tl silinir değil mi?
  1 haziran itibari ile de yeniden başlar bağ-kur primlerinin. Birde borç silinince yapilandirmada yatirdigim tutar aktarilirmi ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet başvurmazsanız da 31 Ağustostan sonra borcunuz silinecek. Ödediğiniz tutarlar prim olarak sigortanıza eklenecek. 2018 mayıs ayından önceki tüm borcunuz sıfırlanır. 1 Haziran itibariyle primleriniz yeniden işlemeye başlar.

 12. bülent dedi ki:

  8.7.2018 tarrihinde 30 ay olan borcumu sildirme dilekçesi verdim borç durumuna baktımda borcum devam edeyorm sistem de nekadar zamanda görebilirim egerolmazsa 31/7 son olan yapılandırma tarihini kacırmak istemiyorum ne yapmam gerekiyor tşkler

 13. Cevdet Sayam dedi ki:

  Merhabalar ben 12/2016 itibariyle bağkurluyum. Hiç ödeme yapmadım ve yaklaşık 20 aylık bir bağkur borcum var. 07/2018 tarihinde ödeme emri tebliğ edildi ve 15 aylık borclarımı ödememi yoksa icra geleceğinden bahsediyor. Borcu ödemek istemiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bağkur borçlarınızı 31 Temmuza kadar taksitlendirmezseniz 31 mayıstan öceki primleriniz dondurularak borcunuz silinecek. Bağkur affı kapsamında hakkınız bu şakilde icra gelemez. 01/06/2018 tarihinden sonraki primleriniz devam eder.

 14. GAZİ dedi ki:

  5 yıl önce pastahane açtım.Ama 3 ay içinde kapatmak zorunda kaldım.Bu üç ay içinde Bağkurlu olmuşum ve prim borcum oluşmuş bunu yıllar sonra e-devletime bakınca gördüm.Borçta faiziyle 2 katından fazlaya çıkmış.Bu üç aylık prim gününe ihtiyacım yok.Bu borcu ve Bağkurumu sildirebilirmiyim yada enaz hasarla nasıl atlatırım bu maddi sıkıntımı.Kolay gelsin.Teşekkürler

 15. Seval dedi ki:

  Tarım sigortalisiyim devletin çıkarmış olduğu otomasyon sistemi ile açılmış. Daha önceden 12 yıllık sigortalı calistim çocuğum olunca işten ayrıldım 2yil çalışmadım şimdi ise çalışıyorum çalışmadığım 2 yılı devlet cikarmis oldugu yasa ile ziraatodalarina uye oldugum icin otomasyon sistemi ile beni bagkurlu yapmis bunu iptal ettirebiliyormuyum cikan yeni yasa yani prim gunumude prim borcumuda sildirebiliyormuyum tesekkurler

 16. olcay dedi ki:

  MERHABA 2014 yılından 11 ay bağkur borcum var yeni af benim gibi 12 ay ve altı içinde silinecekmi acaba teşekkür ederim

 17. cumali dedi ki:

  Merhaba 1989 yılından beri bağkurluyum kesintisiz 25 yıl ödedim
  2014 yılından beri ödeme yapmıyorum borcumun tamamını sildirebilirmiyim borç şilme nasıl olur bu konuda bilgi vermenizi rica ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   2018 mayıs ayında onaylanan af yasası ile Mayıs /2018 tarihinden önceki primler dondurularak borçlarınız silinecek. Eğer borçlarınıza taksitlendirme talebinde bulunmazsanız. bu tarih öncesi borçlar silinecek.

 18. zafer dedi ki:

  merhaba ben erken emeklılık ıcın basvuruda bulanacagım yanlız ben 7 aylık bagkur borcum gozukuor ısyerım oldugu ıcın ve 7 ay donra bır ozel sırket de ıs bası yapdım prım gunune ıhtıyacım yok bagkur borcum sılınsın dıye basvuru yaptırdım ne zaman sılınır bu ıslem erken emeklık ıcın basvuru yapacagım sımdıden tsk ederım

 19. zafer dedi ki:

  2.5 Yıl bağ-kur prim borcum bulunuyor. Normal şartlarda 10.10.2017’de emekli oluyordum. Bu borçları sildirmek, yararlanmamak istiyorum. Mümkün mü? Yoksa ödemek zorunda mıyım?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   31 Temmuza kadar bu borçlarınız silinecek. Bu durumda 31 Temmuzdan sonra emeklilik için başvuru yapabilirsiniz.

  2. zafer dedi ki:

   Terk edilmiş sigortalı gözüküyorum. İş yerim kapanışı verildi. Yine de silinecek mi?

 20. göksel dedi ki:

  18-06-2018 tarihi itibari ile şu anada 13.000 tl borcum ay sonunda 13.600 tl filan olur bu aykı primle herhalde borç sildirebilirmiyim yani toplam 13.600 tl borcum tamamen mi silinir yoksa sadece faizimi silinir sağlıktan faydalanabilirmiyim bilgi verirseniz sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İsterseniz Mayıs ayı öncesi tüm primleri dondurarak borcunuzu sildirebilirsiniz. Ödemek isterseniz peşin ödemede faizin % 90 ı silinecektir.

 21. Yaşar dedi ki:

  2016 ocak ayından beri 28 aylık bağkur borcum var borcumun tamamını sildirebilirmiyim yoksa sadece faizimi silinecek ben tamamını sildirmek istıyorum olabılırmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Çıkan yapılandırma ile sadece faiz silinecek. O da peşin ödemede. Yine de bu yapılandırmayı kaçırmayın. Seçim sonrası yeniden çıkması uzun sürebilir.

  2. İsmail dedi ki:

   merhaba
   bakur borcum var saglıktan yararlana bilirmiyim

 22. mustafa altın dedi ki:

  Merhaba;
  SGK dan emeklilik için 8020 gün 30 yıl çalışma süresini 2012 de tamamladım ve SGK nın en son dayatığı kanun gereği 2017 yılını yaş kriterini doldurabilmek için beklemeye başladım..
  buarada 2014 de bir iş kurdum ve 2016 yılında battım..dolayısıyla 2 yıl bağkura borcum oluştu..
  2017 haziranda emeklilik için SGK ya müracat yaptım ve tekbaşına SGK dan emekli olabilecek bütün kriterleri tamamlamama rağmen..SGK bana,bağkur borcunu ödemeden emekli yapmayız dedi.
  güneşli sgk yı günlerce tavaf ettim..kardeşim ben SGK dan emekli olacağım yapın emekli maaşımdan borcumu düşün diye konuşmadığım ,müdür,memur,güvenlik görevlisi,çaycı,temizlikçi vs.kalmadı binada..
  borç 22,000 tl ve bu parayı ne bugün..nede yarınlarda herhangi birgün ödeyebilecek maddi durumum malesef yok.
  bu durumda,
  SGK dan kazanmış olduğum hak, BAĞKUR borcum yüzünden yandımı?
  TÜRKİYE deki SGK anlayışı,hizmeti vs.bumudur yani?

 23. Deniz dedi ki:

  Merhaba 2011 yılında açmış olduğum şahıs şirketim var. ( Esnaf ve sanatkarlar odasına bağlıyım ). Bu süre zarfında SSK’lı olarak başka bir firmada çalışmaktaydım. 2014 yılının Mart ayında işten ayrıldım ve kendi işimi yapmaya devam ettim. 2015 yılının Temmuz ayında tekrar farklı bir firmada işe girerek SSK’lı olarak çalışmaya başladım. bu aradaki 14 ay boyunca bağkur prim ödememi sadece 1 ay kadar yaptım. Geri kalan borçlarım duruyor. Yeni gelecek olan yasa tasarısı ile 2 ay içinde ödeme yapmazsam 14 aylık eklenmeyen primlerim silinir ve 4A bünyesindeki primlerim mi göz önünde bulundurulur yoksa ilerleyen yıllarda emekli olacağım zaman onu ödemem şart koşulur mu bana ? Ben o bağkur prim süresini almasamda olur. Zaten prim gün sayım yeterince fazla ama ödemesini yapmak zorunda mıyım ? Teşekkür ederim.

 24. Ramazan dedi ki:

  2016 da 6 ay gibi kısa bir süre iş yeri açtım ve kapatın bu sure içinde biriken bağkur borcunu sildirebilirmiyim
  Kapattıktan sonra borcu yapilandirdim fakat şekli bir çalışan olarak odemeleri yapamiyorum bundan kurtulmanın bir yolu varmi

 25. ozay dedi ki:

  merhaba,

  2016/7 tarihinden bugüne bağkur borcum var. bu borcumu ve prim gün sayılarımı sildire bilir miyim?

  iyi çalışmalar.

 26. Endam Yakar dedi ki:

  Bağkur borcum dolayısıyla gittim sgk ya evrakları imzaladım verdim ama hala borç öylece duruyor…???

 27. Halil dedi ki:

  Merhaba Bağkur kaydım yok emekli olabilir miyim neler yapmalıyız? Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İsteğe bağlı sigorta yaptırabilir ve 9000 gün prim le emekli olabilirsiniz.

 28. Rüştü dedi ki:

  Merhaba,

  24 aylık bağkur borcum var. Toplam bağkurlu süremde 24 ay olarak gözüküyor. Ben bu borcu tamamen iptal ettirebilir miyim ? Bağkuru kapatma tarihim 2016 Kasım. Bu konuda bilginiz var mı. Bağkura gittiğimde herhangi bir bilgileri olmadığını söylediler. Yardımcı olabilir misiniz.

 29. bülent altn dedi ki:

  Slm. 31.12.1997 de çalıştığım işyeri tarafından haberim olmadığı halde şirket ortagı yapılmışım. 1998-1999/1-2 ay ve 5 günlük bu yıl içinde ana borç çıkarılmış. bu borçun üstünden 20 yıl geçmiş silinmesi gerekmezmi 11 aylık borç diyor. acil yardım.

 30. kenan dedi ki:

  2009 yılında 10 aylık bagkur borcum var sildirmek istiyorum

 31. erkan dedi ki:

  yazılanlardan okuduğum kadarıyla borçlanılmış bağkur günleri silinmiyor.benimde soruma cevap yazarsanız sevinirim.1970 doğumluyum 1987 ssk girişim var ve 5150 gün ödenmiş primim bulunmakta daha sonra işyeri açarak 2009-2017 yılları arasında bağkurlu oldum fakat bu yılların tamamını ödeyemedim yani bağkur borcum var hizmet birşeltirme esasını baz almadan sadece ssk günlerim emekli olmak için yettiği takdirde yaşımı doldurduğumda ssk dan emekli olabirimiyim.

 32. İlyas Gülaştı dedi ki:

  Merhaba benim ağabeyim 1960 doğumlu 1980 tarihli SSK kaydı var .ssk..çiftçi Bağ-Kur’lu ..tarım sigortası var enson 3.5yıl tarım sigortası na kayıtlı ama ne Bağ-Kur u nede tarım sigortası na ödeme yapmadı şu an gün olarak emekliliği hak etti pirim borcuna faiz affı gelirmi

 33. Elif dedi ki:

  Merhaba benim esimin 3 yillik bagkur borcu var dukkani vardi ve kapatti .bizim haberimiz yoktu boyle borc bindiginden ve 18 bin kadar olmus borc.ssk li bi ise giriyordu ve cikisi oldugu anda bagkur devreye girdigi ve borclu oldugu icin sagliktan yararlanamiyoruz bu sikintiyi nasil halledebilirz acaba.o bagkur priminide istemiyoruz bagkurdan yararlanmadik zaten hic

 34. aysel dedi ki:

  Ben bağkur hizmetimi sildirmek istiyorum.. nasıl ve hangi şartlarda yapılır bilgisi olan var mı

 35. ANIL dedi ki:

  merhaba 05,02,2015 tarihinde iş yeri açtım fakat hiç bağkurumu ödeyemedim 3 yıla yakın bağkur borcum bulunmakta bu borcu sildirebilirmiyiz acaba şuan hala aktif olarak çalışmaktayım

 36. Fuat dedi ki:

  Ben 2014de bir bagkurlu oldum ve 41 aydır odemiyorum toplam borcum 20 bin lira faizle beraber bagkurumu dondurdum iş yeri batti suan sigortalı bir işe basladım saglık hizmetinden faydalanir miyim ve bagkur nasıl bir sıkıntı yasatir bana sildirebilir miyiz

 37. Metin dedi ki:

  Merhabalar ben 2014 öncesi isteğe bağlı bağkurluydum 2014 ‘ün 4.ayından sonra sigortalı bir işe girdim bağkuru bıraktım bu zamana kadarda sigortalı çalıştım fakat aralarda işe giriş çıkış yaptıkları için açıklar vardı bu aralara bağkur devreye girmiş beni boçlandırmış 3 yıldaki aralar daki günlerin borçlarını şimdi önüme koydular faiziyle 8binlirayı aşmış bununla ilgili ne yapabilirim ödemek zorundasın diyorlar daha önce bilgilendirmeleri gerekmezmiydi

 38. Enis Boeno dedi ki:

  2010 yılı mart ayında SGK lı olarak çalıştığım şirkette küçük bir hisse devri ile yönetim kurulunda bulundum. Aynı yıl Eylul ayı itibariyle ayrıldım ve başka bir kurumda SGK olarak çalışmaya devam ettim.
  Sadece bu 7-8 aylık dönem için bağkur borçlusu olduğumu yeni öğrendiğim.
  Bu borçtan kurtulabilir miyim? Söz konusu dönem için bağkurun tamamıyla iptali mümkün müdür?
  Şu anda SGK hizmet süremi tamamladım, sadece yaş itibariyle emekliliğimi bekliyorum, GSS liyim ancak bu borçtan dolayı hizmet alamıyorum.

 39. mustafa dedi ki:

  2015 yılında dükkan açtım ama o yıldan beri bağkurumu ödeyemedim şimdi sildirip yeniden sıfırdan başlatabilirmiyim ödemelere teşekkürler .

 40. mehmet dedi ki:

  BAĞKUR BORCUMU ÖDEDİĞİM HALDE TEKRAR BORC ÇIKMIŞ NE YAPMAM GEREKİR
  NASIL İŞ YAPIYORLAR ANLAMIYORUM

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Mehmet Bey merhaba,

   Ödeme makbuzlarıyla dilekçe ekinde kuruma bildirmeniz gerekiyor.

 41. SiNan dedi ki:

  2014 yılında babama servis minibusu almıştım benim üzerime yapıldığı için bagkur lu oldum. O dönemde de sigortalı bir ise girdim. 2016 te daha sonra işyeri açtım. 2017 de kapattım. Şimdi ssk li çalışıyorum. Bu geçmişe dönük bagkur borçlarını ödeyecek maddi durumum elverişsiz , bunu hizmet günlerini sildirerek tüm borcu sildirme imkanım var mi ?

 42. emrah dedi ki:

  merhabalar 2015 yılında ssk lı çalısan ken dukkan açtım ve bana bagkur odemem gerekmediği söylendi ssk lı çalısan iken bana bagkur borcu geldi.dukkanı 1 yıl sonra kapattım bu borctan nasıl kurtulabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Emrah bey merhaba,

   SSK lı çalışırken eğer ara vermezseniz bağkur ödemenize gerek yok. O dönemlere ait ssk hizmet dökümü ile itiraz ederseniz borcunuz silinecektir.

  2. Ömer dedi ki:

   2021 de eşimi bagkurlu yaptık 10ay kadar sonra dondurdum bagkuru borç çıktı 13binlira kendi sigortamdan faydalanır mı acaba borç nasıl yapacam

 43. bülent cihan dedi ki:

  29/11/2017
  merhaba
  2.5 yıldır bağkur prim borcunu ödemiyorum.
  bu borcu gün silerek kapatabilirmiyim.
  varsa yönetmelik tarihi ve resmi gazete sayısını bildirebilirmisiniz.
  otelflash@gmail.com

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Bülent Bey merhaba,

   Haziran ayında çıkan aftan yararlanarak faizlerinin %80 inin sildirip taksitlendirme hakkınız vardı. Ancak mevcut yasada prim sildirme veya borç sildirme hakkınız bulunmuyor.

 44. Nur dedi ki:

  Merhaba babamın 7 yıllık bir bağkur borcu var bunun faizini silme gibi bir imkanımız var mı acaba?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Nur Hanım,

   Yakın zamanda (haziran ayında) af ve taksitlendirme çıktı bu dönemi değerlendiremediyseniz yakın zamanda yeni bir af ve taksitlendirme görünmüyor. Bağkur borcunun da mevcut durumda silinmesi mümkün değil.

  2. Nur dedi ki:

   Bağkur borcunun faizini silmek istiyoruz normal ana parayı ödeyeceğiz zaten

 45. berkan narin dedi ki:

  Merhaba,
  2012 yılından 10 ay bağkur borcum vardır, silinme imkanı yok anladığım kadarıyla.
  En az ödemeyle bu borçtan nasıl kurtulabilirm?
  İşyerimi kapattım, bu hizmet günlerinden faydalanmasak silinme imkanı var mı?
  İleride ne gibi karşımıza çıkar bu borç yardımlarınız için teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bağkur borcunuzu ve günlerini sildiremezsiniz. Ancak Belli bir peşinatla taksitlendirme yapma imkanınız mevcut

 46. Alper duman dedi ki:

  Benim Bağkur borçun var daha önce ödeyemedim dondurduk sadece çocuk için sağlıktan faydanalım diye gss yaptırdım kanun değişikliği yüzünden şimdi faydalanamıyoruz SGK gittim borç yapılandırmaya veya sildirmeye ödemeden silemeyiz dediler bu durumda ne yapmalıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Alper Bey,

   Bağkur primlerinizi belli bir peşinat oranını ödedikte sonra taksitlendirme yapabilirsiniz. Bu durumda sağlıktan yararlanabilirsiniz. Ancak sildirme gibi bir hakkınız bulunmuyor.

  2. Alper duman dedi ki:

   Ödeyecek durumun olsa ödenir ama yok işte taksit yapıldıktan sonrada iki yada üç taksit ödenmezse haçiz uygulanıyor dediler emekli olmayı düşünmüyorum sadece genel sağlık sigortasından faydalanmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 47. Hakan keyfli dedi ki:

  2013 yilindan kalma 11 aylık bagkur borcum var. Ve odeme yapmasigim icin ceza faiz islemis durumda. Bu borctan nasil tulurum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Hakan Bey Merhaba,

   Belli bir kısmını peşin ödeyerek kurumlarda taksitlendirme imkanınız var. Borcu sildiremezsiniz. Ancak taksitlendirme yapabilirsiniz.

 48. mustafa dedi ki:

  şu an 10 yıllık bagkur borcu olan sildirebilir mi
  ne yapması gerekir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kanun çıktığında sadece bağ-kur borç faizleri silinme imkanı getirilmişti.

 49. şevket ekiz dedi ki:

  selam 1981 yılında işe girdim ssk lı olarak 2007de işyeri actım 2016 da kapattım bagkura 15 aylık borcum var onu nasıl silderebilirim

 50. GÖKHAN dedi ki:

  İyi akşamlar yeniden prim ve borç silme çıķıcakmı bilginiz varmı

 51. İBRAHİM dedi ki:

  SSK’lı olarak çalışmaktayken Bağkurlu olarak işlem görmüşüm. Geçmişe dönük borç çıkardılar. Fakat o yıllarda eksiksiz ve tam gün olarak SGK primlerim eksiksiz yattı.
  Bağkur’a başvurdum. Bekleyin diyorlar. Şu anda kendi işyerimi açtım.
  2017 yılı itibariyle ne prim ödeyebiliyorum nede sağlık hizmetinden faydalana biliyorum.