• Bağ-Kur Borç Sildirme


  Bağkur İşgöremezlik Ödemesi Sorgulama

  Bağ-Kur ülkemizdeki sigorta kollarından birisidir. Bağ-Kur’da da vatandaşlar prim ödeyerek sağlık hizmeti alabilirler ve emekliliklerini garantiye alırlar. Ödedikleri primlerle emekli olduktan sonra alacakları maaşın temelini atarlar. Bazı durumlarda Bağ-Kurluların borcu da olmaktadır ve devlet onlara borç sildirme hakkı tanımıştır. Biz de bu yazımızda Bağ-Kur borç sildirme konusunu işleyeceğiz.


  Bağ-Kur borç sildirme konusundan önce Bağ-Kur kapsamına kimlerin girdiğine göz atalım.

  Bağ-Kur

  Bağ-Kur, yani 4/B devlette ve özelde çalışmayan kişilerin mensup olduğu sigorta kolu olarak bilinmektir. Sanatkarlar, esnaflar, muhtarlar Bağ-Kur kapsamında prim ödemesi yapar ve emekli olurlar. Bağ-Kur’lu olan vatandaşların ödedikleri primler asgari ücretin üzerinden hesaplanmaktadır. Prim ödemelerinin yanında Bağ-Kur’lu olan kişilere yaşlılık, malullük gibi sigortalar da yapılmaktadır. Sigortalı olan kişi vefat ederse toplu ödeme de alabilir.

  Son zamanlarda birçok Bağ-Kur’lu biriken borçlarından yakınmaktaydı. Faiz oranlarının de giderek artması borçların sabit kalması yerine onları daha da artırıyordu. İşte bu kısımda devletten bir açıklama geldi ve Bağ-Kur borç sildirme işleminin artık yürürlüğe girdiği duyuruldu.

  Bağ-Kur borç sildirme diğer adı ile borç yapılandırma işlemi sayesinde artık vatandaşlar borçlarını yapılandırabilecekler ve böylece ödeme yapmaları kolaylaşacak.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Bağ-Kur borç sildirme konusu Bağ-Kur’lular için önemli olan bir konudur. Çünkü bildiğiniz gibi prim borcu bulunan Bağ-Kur’lular, devletin sağladığı sağlık hizmetlerinden faydalanamıyorlar. Bağ-Kur borç sildirme sayesinde, kişilerin birikmiş olan borçlarının bir kısmı yani faizi silinecek ve yeniden yapılandırılacak. Böylece önceden sağlık hizmetinde faydalanamayan Bağ-Kur’lular sağlık hizmetlerinde faydalanmaya kaldıkları yerde devam edecekler.

  Bağ-Kur Borç Sildirme Şartları

  Bağ-Kur borç sildirme hakkından faydalanmak için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Bağ-Kur borç sildirme kapsamında borcunu sildirebilmek için kişinin borç süresi iki seneden fazla olmalıdır. Yani borçlu olma süresi 2 yıldan az olanlar Bağ-Kur borç sildirme işleminden faydalanamaz.

  Yapılan incelemeler sonucunda Bağ-Kur prim borcu iki yıldan fazla olan kişilere belirli bir süre tanınmaktadır. Bu süre içinde prim borcu olan sigortalılar, Bağ-Kur borç yapılandırması yaparlar. Bağ-Kur borç sildirme kapsamında borcu yapılandırılmış olan kişiler için ödeme dönemi başlamaktadır.

  Bağ-Kur borç sildirme ile borcu silinen Bağ-Kurlu vatandaşların bu sürelik hizmetleri de maalesef silinmektedir. Bu durum emeklilik sırasında sorun çıkarsa da daha sonradan prim gün sayısına ihtiyacı olan kişiler borçlarını ödedikleri takdirde bu hizmetleri tekrar alabilecekler. Böylece emeklilik hakları da yanmayacaktır.

  Bağ-Kur Borç Sildirme İşlemini Kimler Yapabilir?

  Bilindiği gibi Bağ-Kur borç yapılandırma ya da diğer bir adıyla Bağ-Kur borç sildirme Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra resmen yürürlüğe girmiş oldu. Yukarıda da belirttiğimiz gibi herkes Bağ-Kur borç sildirme yani Bağ-Kur affı işlemini yapamamaktadır. Bu işlemi belirli kişiler yaptırabilir. Bağ-Kur borç sildirme hakkına sahip olan kişileri şöyle sıralayabiliriz:

  • 12 aydan daha fazla prim borcuna sahip olan Bağ-Kurlular.
  • Sanatkarlar.
  • Esnaflar.
  • Tarım Bağ-Kurlu olan kişiler.
  • Önceden Bağ-Kur prim borcu yapılandırması yapmış olanlar.
  • Yapılandırma iptali yapmış olan Bağ-Kur’lular Bağ-Kur borç sildirme işleminden faydalanabilir.

  Bağ-Kur borç sildirmeye başvurmak için bulunduğunuz yerdeki kurumlara dilekçe ile talep başvurusunda bulunmalısınız. Bundan sonra incelemeler sonucunda yapılandırma işleminiz sonuçlanacaktır.

  Borç Sildirmenin İçeriği

  Bağ-Kur borç sildirme kapsamında bütün borçlarınız silinmez. Burada silinen kısım borcun üzerine eklenmiş olan gecikme faizidir. Devlet, daha önceden var olan borçları silmez, bu durumda kişiler bunu yanlış maksatla kullanabilir. Bunun yerine, borçtan dolayı oluşmuş olan faizler silinmektedir. Böylece Bağ-Kurluların ödeyeceği borç oranında azalma olacaktır.

  Bağ-Kur borç sildirme sonucunda oluşan plana sadık kalmanız gerekmektedir. Aksi takdirde, ödeme yapmadığınız zaman bu ihlal durumlarından sayılır ve borç sildirmeniz iptal edilir.  tıkla sorunu sor

  Bağ-Kur Borç Sildirme İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Halil dedi ki:

   Merhaba Bağkur kaydım yok emekli olabilir miyim neler yapmalıyız? Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İsteğe bağlı sigorta yaptırabilir ve 9000 gün prim le emekli olabilirsiniz.

  2. Metin dedi ki:

   Merhabalar ben 2014 öncesi isteğe bağlı bağkurluydum 2014 ‘ün 4.ayından sonra sigortalı bir işe girdim bağkuru bıraktım bu zamana kadarda sigortalı çalıştım fakat aralarda işe giriş çıkış yaptıkları için açıklar vardı bu aralara bağkur devreye girmiş beni boçlandırmış 3 yıldaki aralar daki günlerin borçlarını şimdi önüme koydular faiziyle 8binlirayı aşmış bununla ilgili ne yapabilirim ödemek zorundasın diyorlar daha önce bilgilendirmeleri gerekmezmiydi

  3. Enis Boeno dedi ki:

   2010 yılı mart ayında SGK lı olarak çalıştığım şirkette küçük bir hisse devri ile yönetim kurulunda bulundum. Aynı yıl Eylul ayı itibariyle ayrıldım ve başka bir kurumda SGK olarak çalışmaya devam ettim.
   Sadece bu 7-8 aylık dönem için bağkur borçlusu olduğumu yeni öğrendiğim.
   Bu borçtan kurtulabilir miyim? Söz konusu dönem için bağkurun tamamıyla iptali mümkün müdür?
   Şu anda SGK hizmet süremi tamamladım, sadece yaş itibariyle emekliliğimi bekliyorum, GSS liyim ancak bu borçtan dolayı hizmet alamıyorum.

  4. mustafa dedi ki:

   2015 yılında dükkan açtım ama o yıldan beri bağkurumu ödeyemedim şimdi sildirip yeniden sıfırdan başlatabilirmiyim ödemelere teşekkürler .

  5. mehmet dedi ki:

   BAĞKUR BORCUMU ÖDEDİĞİM HALDE TEKRAR BORC ÇIKMIŞ NE YAPMAM GEREKİR
   NASIL İŞ YAPIYORLAR ANLAMIYORUM

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mehmet Bey merhaba,

    Ödeme makbuzlarıyla dilekçe ekinde kuruma bildirmeniz gerekiyor.

  6. SiNan dedi ki:

   2014 yılında babama servis minibusu almıştım benim üzerime yapıldığı için bagkur lu oldum. O dönemde de sigortalı bir ise girdim. 2016 te daha sonra işyeri açtım. 2017 de kapattım. Şimdi ssk li çalışıyorum. Bu geçmişe dönük bagkur borçlarını ödeyecek maddi durumum elverişsiz , bunu hizmet günlerini sildirerek tüm borcu sildirme imkanım var mi ?

  7. emrah dedi ki:

   merhabalar 2015 yılında ssk lı çalısan ken dukkan açtım ve bana bagkur odemem gerekmediği söylendi ssk lı çalısan iken bana bagkur borcu geldi.dukkanı 1 yıl sonra kapattım bu borctan nasıl kurtulabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Emrah bey merhaba,

    SSK lı çalışırken eğer ara vermezseniz bağkur ödemenize gerek yok. O dönemlere ait ssk hizmet dökümü ile itiraz ederseniz borcunuz silinecektir.

  8. bülent cihan dedi ki:

   29/11/2017
   merhaba
   2.5 yıldır bağkur prim borcunu ödemiyorum.
   bu borcu gün silerek kapatabilirmiyim.
   varsa yönetmelik tarihi ve resmi gazete sayısını bildirebilirmisiniz.
   otelflash@gmail.com

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Bülent Bey merhaba,

    Haziran ayında çıkan aftan yararlanarak faizlerinin %80 inin sildirip taksitlendirme hakkınız vardı. Ancak mevcut yasada prim sildirme veya borç sildirme hakkınız bulunmuyor.

  9. Nur dedi ki:

   Merhaba babamın 7 yıllık bir bağkur borcu var bunun faizini silme gibi bir imkanımız var mı acaba?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nur Hanım,

    Yakın zamanda (haziran ayında) af ve taksitlendirme çıktı bu dönemi değerlendiremediyseniz yakın zamanda yeni bir af ve taksitlendirme görünmüyor. Bağkur borcunun da mevcut durumda silinmesi mümkün değil.

    1. Nur dedi ki:

     Bağkur borcunun faizini silmek istiyoruz normal ana parayı ödeyeceğiz zaten

  10. berkan narin dedi ki:

   Merhaba,
   2012 yılından 10 ay bağkur borcum vardır, silinme imkanı yok anladığım kadarıyla.
   En az ödemeyle bu borçtan nasıl kurtulabilirm?
   İşyerimi kapattım, bu hizmet günlerinden faydalanmasak silinme imkanı var mı?
   İleride ne gibi karşımıza çıkar bu borç yardımlarınız için teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bağkur borcunuzu ve günlerini sildiremezsiniz. Ancak Belli bir peşinatla taksitlendirme yapma imkanınız mevcut

  11. Alper duman dedi ki:

   Benim Bağkur borçun var daha önce ödeyemedim dondurduk sadece çocuk için sağlıktan faydanalım diye gss yaptırdım kanun değişikliği yüzünden şimdi faydalanamıyoruz SGK gittim borç yapılandırmaya veya sildirmeye ödemeden silemeyiz dediler bu durumda ne yapmalıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Alper Bey,

    Bağkur primlerinizi belli bir peşinat oranını ödedikte sonra taksitlendirme yapabilirsiniz. Bu durumda sağlıktan yararlanabilirsiniz. Ancak sildirme gibi bir hakkınız bulunmuyor.

    1. Alper duman dedi ki:

     Ödeyecek durumun olsa ödenir ama yok işte taksit yapıldıktan sonrada iki yada üç taksit ödenmezse haçiz uygulanıyor dediler emekli olmayı düşünmüyorum sadece genel sağlık sigortasından faydalanmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

  12. Hakan keyfli dedi ki:

   2013 yilindan kalma 11 aylık bagkur borcum var. Ve odeme yapmasigim icin ceza faiz islemis durumda. Bu borctan nasil tulurum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hakan Bey Merhaba,

    Belli bir kısmını peşin ödeyerek kurumlarda taksitlendirme imkanınız var. Borcu sildiremezsiniz. Ancak taksitlendirme yapabilirsiniz.

  13. mustafa dedi ki:

   şu an 10 yıllık bagkur borcu olan sildirebilir mi
   ne yapması gerekir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanun çıktığında sadece bağ-kur borç faizleri silinme imkanı getirilmişti.

  14. şevket ekiz dedi ki:

   selam 1981 yılında işe girdim ssk lı olarak 2007de işyeri actım 2016 da kapattım bagkura 15 aylık borcum var onu nasıl silderebilirim

  15. GÖKHAN dedi ki:

   İyi akşamlar yeniden prim ve borç silme çıķıcakmı bilginiz varmı

  16. İBRAHİM dedi ki:

   SSK’lı olarak çalışmaktayken Bağkurlu olarak işlem görmüşüm. Geçmişe dönük borç çıkardılar. Fakat o yıllarda eksiksiz ve tam gün olarak SGK primlerim eksiksiz yattı.
   Bağkur’a başvurdum. Bekleyin diyorlar. Şu anda kendi işyerimi açtım.
   2017 yılı itibariyle ne prim ödeyebiliyorum nede sağlık hizmetinden faydalana biliyorum.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.