Bağkur

BAĞKUR Borç Sildirme Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Bağkur, Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında ülkemizde pek çok vatandaşın mensup olduğu sigorta kollarından biridir. 4b sigortası ile vatandaşlar primlerini ödemekte olup, emeklilik hakkı ve sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedirler. Kişilerin 4b sigorta kapsamında prim ödemeleri ile emeklilik zamanları geldiğinde alacakları emekli maaşını garanti altına alırlar.

Kişilerin Bağkur kapsamında ödeyecek oldukları sigorta primlerin gecikmesi, ödenmemesi durumunda kişilerin sigorta borcu kapsamında Bağkur borçları hanelerine yazılacaktır. Pek çok vatandaş 4b sigorta borcu yapılandırma işlemini nasıl gerçekleştireceğini merak etmektedir.

Günümüzde devlet 4b sigorta kapsamında prim borcu bulunan vatandaşlar için sigorta borcu silme hakkı vermektedir. Bağkur borç sildirme başvurusu işlemini gerçekleştiren ve şartlara uyan vatandaşların 4b sigorta borçları silinecektir.

Bağkur sigorta kapsamında özel kurumlarda ya da devlet kurumlarında çalışan kişilerin mensup olmuş oldukları bir sigorta koludur. Bağkur kapsamında yer alan iş kolları arasında esnaflar, sanatkârlar, muhtarlar bulunmakta olup kişilerin söz konusu sigorta kapsamında prim ödemesi yaparak hem sağlık hizmetlerinden yararlanırlar hem de ileride emeklilikleri için yatırım yapmış olurlar.

Bağkur prim borç ödemeleri asgari ücret üzerinden hesaplanmakta olup prim ödemelerine ek olarak kişilere yaşlılık ve malullük gibi sigortalar yapılmaktadır. 4b sigorta kapsamında yer alan vatandaşların vefat etmeleri halinde ödemiş oldukları primler sayesinde ailesi toplu ödeme alabilmektedir.

Pek çok 4b sigortalısı biriken borçları için tasalanmaktadır. Biriken borcun faiz oranlarının günden güne artması ile primlerin ödenememesine neden olmaktadır. Durum böyle olunca devlet tarafından yapılan açıklama ile 4b sigortalı kişilerin biriken borçları için yapılandırma işleminin gerçekleşeceği açıklanmıştır.

Söz konusu açıklama ile Bağkur borçluları sigorta primleri için yapılan yapılandırma işlemi ile borçlarını daha rahta ödeyebilme imkânına kavuşacaktır. Bağkur kapsamında bulunan sigortalılar, biriken borçları yüzünden sağlık hizmetlerinden yararlanamamaktadır. Bu sebeple biriken Bağkur borçlarının silinmesi, kişiler için rahatlatıcı bir işlem olacaktır.

Bağkur borç sildirme işlemi kapsamında kişilerin borçları için biriken faizlerin silinmesi ve yeniden yapılandırılması ile vatandaşlar tekrar sağlık hizmetlerinden faydalanabilecektir. Borçları yüzünden devletin sağlık hizmetlerinden yararlanamayan vatandaşlar için tekrar hizmet almaya devam edebileceklerdir.

BAĞKUR Borç Sildirme Şartları Nelerdir?

4b sigorta kapsamında bulunan ve prim borçları bulunan vatandaşların borç sildirme işleminden yararlanabilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır. Kişilerin bu şartları sağlaması halinde Bağkur borçları silinecektir.

Söz konusu 4b borç sildirme şartları ise şöyledir,

 • Borç sildirmek isteyen kişinin borcunun en az iki yıllık olması gerekmektedir. 2 yılın altında borcu olan kişiler borç sildirme işleminden faydalanamaz.
 • Borç silinmesi için başvuruda bulunan kişilerin borçlarının silinmesi belirli bir süre tanınır. Kişilerin bu süre kapsamında yapılandırma işlemi gerçekleştirmesi halinde yeni bir ödeme planı hazırlanarak ödemeler gerçekleşir.
 • Bağkur borç sildirme işlemi yapan kişilerin borçlarının silinmesi ile yıllar içerisinde verilen hizmetler de silinmektedir. Kişilerin hizmetlerinin silinmesi de emeklilik süresinde sorunlar çıkartabilmektedir. Emeklilik yaşının uzaması gibi durumlarda kişilerin borçlarının tamamını ödemeleri halinde hizmetleri de geri gelecektir. Durum böyle olunca da emeklilik süresinde bir sorun meydana gelmeyecektir.
 • Bağkur borç sildirme işle için geçerli olan tarihler 01.05.2021 – 31.12.22 tarihleri arasındaki borçlarınızı yapılandırmaya alabilirsiniz.
 • Daha önceden gelir testi yaptırmamış Bağkur kapsamında sigortalılar için, gelir testi yaptırmaları halinde hane içi gelirin asgari ücret brüt tutarının üçte birini geçemeyecek halde çıkması ile kişilerin GSS prim borçları da silinecektir.

Kimler BAĞKUR Borç Sildirme Yaptırabilir?

Bağkur borç sildirme işleminden yararlanmak isteyenler için bilinmesi gereken önemli bir konu bulunmaktadır. Herkes Bağkur prim borcu yapılandırma işleminden yararlanamamaktadır.

Bağkur prim borcu yapılandırma işlemi gerçekleştirecek kişiler ise şunlardır,

 • Esnaflar
 • Sanatkârlar,
 • Tarım Bağkur sigortalı kişiler
 • 12 ay ve fazla prim borcu olan Bağkur sigortalıları,
 • Daha önceden Bağkur prim borcu yapılandırması yapmış olan kişiler,
 • Yapılandırma işlemi iptali gerçekleştirmiş olan Bağkur sigortalıları, Bağkur borç sildirme hizmetinden yararlanabilecektir.

BAĞKUR Borç Sildirme Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bağkur prim borçlarının silinmesini pek çok kişi istemekte olup, borç sildirme işlemlerinin nereden yapılacağı merak edilmektedir. Bağkur borç sildirme işlemleri için öncelikle borç sildirme başvurusu yapılması gerekmektedir.

Bağkur borç sildirme adımları;

 • İlk önce https://gib.gov.tr web adresine giriş yapmanız gerekiyor.
 • 7440 Sayılı Yapılandırma Kanunu Kapsamında Tecil İşlemleri menüsüne gelin,
 • 7440 Sayılı Kanun Kapsamında Başvuru Formu – seçin.

Tablo 1 ‘de yer alan borçlarınız için uyarı;

 • 7440 sayılı Kanunun 2 nci maddesi kapsamındaki kesinleşmiş alacaklar için bu alandan başvuru yapılması mümkündür.
 • Başvurunuzu onaylamadan önce “7440 Örnek Ödeme Planı (Kesin Olmayan)” alanından tahmini ödeme tutarınızı ve ödeme tarihlerini görüntüleyebilirsiniz.
 • 25/03/2023 tarihinde saat 10:04:56 itibari ile borç bilgisi gösterilmektedir. Tecil dosyanız oluşturuluncaya kadar; tahsilat, düzeltme, yeni tahakkuk verilmesi vb. nedenlerle borç tutarında dolayısıyla ödenecek tutarda değişiklikler meydana gelebilir.
 • Borçlu olduğunuz vergi dairesi müdürlüğü / müdürlükleri otomatik seçilmiş olup, yapılandırmak istemediğiniz borcunuz için ilgili kutucuktaki işareti kaldırmanız gerekmektedir. İşaret kaldırılmadığı takdirde tüm borçlar yapılandırma kapsamında değerlendirmeye alınacaktır
 • Ancak, 6183 sayılı Kanun ve diğer kanunlarda yer alan sorumluluk düzenlemeleri nedeniyle (mirasçı, kefil, şirket ortaklığı, kanuni temsilcilik gibi) sorumlu olunan borçlar bu bölümde yer almamaktadır.
 • Birden fazla aracınız olması halinde her bir araç için ayrı ayrı seçim yapılması gerekmektedir.
 • TABLO-1’de görülen borcunuzun dışında başka bir borcunuz olduğunu düşünüyorsanız, TABLO-2’den borcunuzun bulunduğunu düşündüğünüz Vergi Dairesini seçerek başvuru yapabilirsiniz.

BAĞKUR Borçlarının Ne Kadarı Silinir?

Bağkur borç sildirme işlemi gerçekleştirmek isteyen pek çok prim borcu bulunan kişiler borçların yapılandırma işlemi kapsamında borçlarının ne kadarının silineceğini merak etmektedir. Bağkur borç silinmesi kapsamında borçların tamamı silinmez. Borç silme işlemi kapsamında, ödenmemiş borcun üzerine eklenen gecikme faizin silinmesidir.

Yapılandırma işlemi kapsamında devlet var olan önceki borcu silmez, kişilerin bunu bilmesi önemlidir. Borç silme işleminde borcun gecikme faizinin silinmesi ile kişilerin daha rahat bir ödeme gerçekleştirebilmesi planlanmıştır. Bağkur borç yapılandırma işlemi için müracaatınız sonucunda ödeme planına sadık olunması gerekmektedir. Ödeme planının dışına çıkan, ödemeleri geciktiren kişilerin borç yapılandırma işlemleri iptal edilecektir.

BAĞKUR Borçları Ödenmezse Ne Olur?

Bağkur prim borçlarının ödenmemesi halinde, kişilerin ödememiş olduğu borçları için gecikme faizi işlemi başlar. Kişiler borçlarını gecikme faizleri ile birlikte ödemek durumunda kalır. Açıklanan borç sildirme işlemleri kapsamında kişilerin borçlarının faizleri silinecektir.

Yalnızca dikkat edilmesi gereken husus da kişilerin bu hizmetten yararlanabilmeleri için en az bir aylık primlerini ödemeleri gerekmektedir. Bir aylık prim ödemesi bulunmayan kişiler için yararlanamayacaktır.

BAĞKUR Borcu Gecikme Faizi Ne Kadar?

4b sigorta primlerinin faiz hesaplaması her sene asgari ücret zammı ve Yİ-ÜFE üzerinden hesaplanmaktadır. 4b prim borcu gecikme zammı ise kişilerin almış oldukları brüt asgari ücret ve yıllık açıklanan Yİ-ÜFE üzerinden hesaplanmaktadır. Bağkur sigorta kapsamında bulunan kişilerin gecikme faizleri için en doğru yanıtı e-devlet sistemi üzerinden yapacakları sorgu ile öğrenmeleri uygun olacaktır.

BAĞKUR Primi İnternetten Nasıl Yatırılır?

Bağkur prim ödemeleri online olarak şu yollar üzerinden ödenmektedir,

 • Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı bankaların internet bankacılıkları üzerinden 4b prim ödemeleri: kredi kartı ya da banka kartı ile ödemeler gerçekleşebilmektedir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu resmi web sayfası üzerinden 4b prim ödemeleri: kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme işlemi gerçekleşmektedir.
 • E-devlet sistemi üzerinden 4b prim ödemeleri: kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme işlemleri gerçekleşmektedir.
Shares:

112 Yorumlar

 • can
  04.09.2023

  hayatimda gordugum en kotu kurum. Bu ulkeden ayrilama nedenim bu zaten . Allahindan bulsunlar

  Cevapla
 • Savaş
  25.08.2023

  Merhaba sgk primim ödendiği halde aynı zamanda bağkur ödemesi de karşıma çıkıyor, ve mazaret olarak buton açık kalmış deniyor bağkur gün ve borcun silinmesi için dilekçemi Bağcılar sgk ya verdim ama 1 aydır cvp yok bağkur gününü ve borcu istemiyorum konun çözümü için ilgilenir misiniz? teşekkürler.

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir