Bağkur

Bağ-Kur Borç Sildirme Nasıl Yapılır?

Bağ-Kur ülkemizdeki sigorta kollarından birisidir. Bağ-Kur’da da vatandaşlar prim ödeyerek sağlık hizmeti alabilirler ve emekliliklerini garantiye alırlar. Ödedikleri primlerle emekli olduktan sonra alacakları maaşın temelini atarlar. Bazı durumlarda Bağ-Kurluların borcu da olmaktadır ve devlet onlara borç sildirme hakkı tanımıştır. Biz de bu yazımızda Bağ-Kur borç sildirme konusunu işleyeceğiz.


Bağ-Kur borç sildirme konusundan önce Bağ-Kur kapsamına kimlerin girdiğine göz atalım.

Bağ-Kur

Bağ-Kur, yani 4/B devlette ve özelde çalışmayan kişilerin mensup olduğu sigorta kolu olarak bilinmektir. Sanatkarlar, esnaflar, muhtarlar Bağ-Kur kapsamında prim ödemesi yapar ve emekli olurlar. Bağ-Kur’lu olan vatandaşların ödedikleri primler asgari ücretin üzerinden hesaplanmaktadır. Prim ödemelerinin yanında Bağ-Kur’lu olan kişilere yaşlılık, malullük gibi sigortalar da yapılmaktadır. Sigortalı olan kişi vefat ederse toplu ödeme de alabilir.

Son zamanlarda birçok Bağ-Kur’lu biriken borçlarından yakınmaktaydı. Faiz oranlarının de giderek artması borçların sabit kalması yerine onları daha da artırıyordu. İşte bu kısımda devletten bir açıklama geldi ve Bağ-Kur borç sildirme işleminin artık yürürlüğe girdiği duyuruldu.

Bağ-Kur borç sildirme diğer adı ile borç yapılandırma işlemi sayesinde artık vatandaşlar borçlarını yapılandırabilecekler ve böylece ödeme yapmaları kolaylaşacak.

Bağ-Kur borç sildirme konusu Bağ-Kur’lular için önemli olan bir konudur. Çünkü bildiğiniz gibi prim borcu bulunan Bağ-Kur’lular, devletin sağladığı sağlık hizmetlerinden faydalanamıyorlar. Bağ-Kur borç sildirme sayesinde, kişilerin birikmiş olan borçlarının bir kısmı yani faizi silinecek ve yeniden yapılandırılacak. Böylece önceden sağlık hizmetinde faydalanamayan Bağ-Kur’lular sağlık hizmetlerinde faydalanmaya kaldıkları yerde devam edecekler.

Bağ-Kur Borç Sildirme Şartları

Bağ-Kur borç sildirme hakkından faydalanmak için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Bağ-Kur borç sildirme kapsamında borcunu sildirebilmek için kişinin borç süresi iki seneden fazla olmalıdır. Yani borçlu olma süresi 2 yıldan az olanlar Bağ-Kur borç sildirme işleminden faydalanamaz.

Yapılan incelemeler sonucunda Bağ-Kur prim borcu iki yıldan fazla olan kişilere belirli bir süre tanınmaktadır. Bu süre içinde prim borcu olan sigortalılar, Bağ-Kur borç yapılandırması yaparlar. Bağ-Kur borç sildirme kapsamında borcu yapılandırılmış olan kişiler için ödeme dönemi başlamaktadır.

Bağ-Kur borç sildirme ile borcu silinen Bağ-Kurlu vatandaşların bu sürelik hizmetleri de maalesef silinmektedir. Bu durum emeklilik sırasında sorun çıkarsa da daha sonradan prim gün sayısına ihtiyacı olan kişiler borçlarını ödedikleri takdirde bu hizmetleri tekrar alabilecekler. Böylece emeklilik hakları da yanmayacaktır.

Bağ-Kur Borç Sildirme İşlemini Kimler Yapabilir?

Bilindiği gibi Bağ-Kur borç yapılandırma ya da diğer bir adıyla Bağ-Kur borç sildirme Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra resmen yürürlüğe girmiş oldu. Yukarıda da belirttiğimiz gibi herkes Bağ-Kur borç sildirme yani Bağ-Kur affı işlemini yapamamaktadır. Bu işlemi belirli kişiler yaptırabilir. Bağ-Kur borç sildirme hakkına sahip olan kişileri şöyle sıralayabiliriz:

 • 12 aydan daha fazla prim borcuna sahip olan Bağ-Kurlular.
 • Sanatkarlar.
 • Esnaflar.
 • Tarım Bağ-Kurlu olan kişiler.
 • Önceden Bağ-Kur prim borcu yapılandırması yapmış olanlar.
 • Yapılandırma iptali yapmış olan Bağ-Kur’lular Bağ-Kur borç sildirme işleminden faydalanabilir.

Bağ-Kur borç sildirmeye başvurmak için bulunduğunuz yerdeki kurumlara dilekçe ile talep başvurusunda bulunmalısınız. Bundan sonra incelemeler sonucunda yapılandırma işleminiz sonuçlanacaktır.

Borç Sildirmenin İçeriği

Bağ-Kur borç sildirme kapsamında bütün borçlarınız silinmez. Burada silinen kısım borcun üzerine eklenmiş olan gecikme faizidir. Devlet, daha önceden var olan borçları silmez, bu durumda kişiler bunu yanlış maksatla kullanabilir. Bunun yerine, borçtan dolayı oluşmuş olan faizler silinmektedir. Böylece Bağ-Kurluların ödeyeceği borç oranında azalma olacaktır.

Bağ-Kur borç sildirme sonucunda oluşan plana sadık kalmanız gerekmektedir. Aksi takdirde, ödeme yapmadığınız zaman bu ihlal durumlarından sayılır ve borç sildirmeniz iptal edilir.

İlgili Makaleler

63 Yorum

 1. Merhaba
  Babam bir ay önce vefat etti 2000 küsur bagkuru 987 SGK günü var SGK’yi 2017 Ağustos ayından itibaren yatırmamış ve Bağ-Kur devreye girip en son bagkurda kalmış biz bagkurdan geriye dönük günlerini sildirip sskdan emekli olmasını istiyoruz acaba bu mümkün olur mu?

  1. Merhaba,

   26 ağustosa uzayan yapılandırma kapsamında bağkur borcu silinecektir. Ancak siz varisleri olarak dilekçe ile yine de başvurunuzu yapın. SSk dan emekli olabilmesi mümkün

 2. bağkur borç sildirme başvurusu yaptım borcum silindi şimdi fazla ödeme yaptığım ortaya çıktı bu parayı nasıl alabilirim.

 3. 6736 yapılandırmasına başvurdu fakat hem cari prim hemde yapılandırmayı odeyemedigim için yapilandirmam iptal oldu. Toplam borcum 26,450 tl. Prim asıl borc 21,444 tl gecikme cezası 5,006 tldir. Borclarimi sildirmek istiyorum. Dilekçe verirsem 2 aylık sureyi beklemeden sileceklerini soylediler. Dilekçe vermezsem kendiliğinden silineceğini söylediler 31 ağustosta toplam 26,450 tl silinir değil mi?
  1 haziran itibari ile de yeniden başlar bağ-kur primlerinin. Birde borç silinince yapilandirmada yatirdigim tutar aktarilirmi ?

  1. Merhaba,

   Evet başvurmazsanız da 31 Ağustostan sonra borcunuz silinecek. Ödediğiniz tutarlar prim olarak sigortanıza eklenecek. 2018 mayıs ayından önceki tüm borcunuz sıfırlanır. 1 Haziran itibariyle primleriniz yeniden işlemeye başlar.

 4. 8.7.2018 tarrihinde 30 ay olan borcumu sildirme dilekçesi verdim borç durumuna baktımda borcum devam edeyorm sistem de nekadar zamanda görebilirim egerolmazsa 31/7 son olan yapılandırma tarihini kacırmak istemiyorum ne yapmam gerekiyor tşkler

 5. Merhabalar ben 12/2016 itibariyle bağkurluyum. Hiç ödeme yapmadım ve yaklaşık 20 aylık bir bağkur borcum var. 07/2018 tarihinde ödeme emri tebliğ edildi ve 15 aylık borclarımı ödememi yoksa icra geleceğinden bahsediyor. Borcu ödemek istemiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim. Yardımcı olursanız sevinirim.

 6. 5 yıl önce pastahane açtım.Ama 3 ay içinde kapatmak zorunda kaldım.Bu üç ay içinde Bağkurlu olmuşum ve prim borcum oluşmuş bunu yıllar sonra e-devletime bakınca gördüm.Borçta faiziyle 2 katından fazlaya çıkmış.Bu üç aylık prim gününe ihtiyacım yok.Bu borcu ve Bağkurumu sildirebilirmiyim yada enaz hasarla nasıl atlatırım bu maddi sıkıntımı.Kolay gelsin.Teşekkürler

 7. Tarım sigortalisiyim devletin çıkarmış olduğu otomasyon sistemi ile açılmış. Daha önceden 12 yıllık sigortalı calistim çocuğum olunca işten ayrıldım 2yil çalışmadım şimdi ise çalışıyorum çalışmadığım 2 yılı devlet cikarmis oldugu yasa ile ziraatodalarina uye oldugum icin otomasyon sistemi ile beni bagkurlu yapmis bunu iptal ettirebiliyormuyum cikan yeni yasa yani prim gunumude prim borcumuda sildirebiliyormuyum tesekkurler

 8. MERHABA 2014 yılından 11 ay bağkur borcum var yeni af benim gibi 12 ay ve altı içinde silinecekmi acaba teşekkür ederim

 9. Merhaba 1989 yılından beri bağkurluyum kesintisiz 25 yıl ödedim
  2014 yılından beri ödeme yapmıyorum borcumun tamamını sildirebilirmiyim borç şilme nasıl olur bu konuda bilgi vermenizi rica ederim

 10. merhaba ben erken emeklılık ıcın basvuruda bulanacagım yanlız ben 7 aylık bagkur borcum gozukuor ısyerım oldugu ıcın ve 7 ay donra bır ozel sırket de ıs bası yapdım prım gunune ıhtıyacım yok bagkur borcum sılınsın dıye basvuru yaptırdım ne zaman sılınır bu ıslem erken emeklık ıcın basvuru yapacagım sımdıden tsk ederım

 11. 2.5 Yıl bağ-kur prim borcum bulunuyor. Normal şartlarda 10.10.2017’de emekli oluyordum. Bu borçları sildirmek, yararlanmamak istiyorum. Mümkün mü? Yoksa ödemek zorunda mıyım?

  1. Merhaba,

   31 Temmuza kadar bu borçlarınız silinecek. Bu durumda 31 Temmuzdan sonra emeklilik için başvuru yapabilirsiniz.

  2. Terk edilmiş sigortalı gözüküyorum. İş yerim kapanışı verildi. Yine de silinecek mi?

 12. 18-06-2018 tarihi itibari ile şu anada 13.000 tl borcum ay sonunda 13.600 tl filan olur bu aykı primle herhalde borç sildirebilirmiyim yani toplam 13.600 tl borcum tamamen mi silinir yoksa sadece faizimi silinir sağlıktan faydalanabilirmiyim bilgi verirseniz sevinirim

  1. Merhaba,

   İsterseniz Mayıs ayı öncesi tüm primleri dondurarak borcunuzu sildirebilirsiniz. Ödemek isterseniz peşin ödemede faizin % 90 ı silinecektir.

 13. 2016 ocak ayından beri 28 aylık bağkur borcum var borcumun tamamını sildirebilirmiyim yoksa sadece faizimi silinecek ben tamamını sildirmek istıyorum olabılırmı

  1. Merhaba,

   Çıkan yapılandırma ile sadece faiz silinecek. O da peşin ödemede. Yine de bu yapılandırmayı kaçırmayın. Seçim sonrası yeniden çıkması uzun sürebilir.

 14. Merhaba;
  SGK dan emeklilik için 8020 gün 30 yıl çalışma süresini 2012 de tamamladım ve SGK nın en son dayatığı kanun gereği 2017 yılını yaş kriterini doldurabilmek için beklemeye başladım..
  buarada 2014 de bir iş kurdum ve 2016 yılında battım..dolayısıyla 2 yıl bağkura borcum oluştu..
  2017 haziranda emeklilik için SGK ya müracat yaptım ve tekbaşına SGK dan emekli olabilecek bütün kriterleri tamamlamama rağmen..SGK bana,bağkur borcunu ödemeden emekli yapmayız dedi.
  güneşli sgk yı günlerce tavaf ettim..kardeşim ben SGK dan emekli olacağım yapın emekli maaşımdan borcumu düşün diye konuşmadığım ,müdür,memur,güvenlik görevlisi,çaycı,temizlikçi vs.kalmadı binada..
  borç 22,000 tl ve bu parayı ne bugün..nede yarınlarda herhangi birgün ödeyebilecek maddi durumum malesef yok.
  bu durumda,
  SGK dan kazanmış olduğum hak, BAĞKUR borcum yüzünden yandımı?
  TÜRKİYE deki SGK anlayışı,hizmeti vs.bumudur yani?

 15. Merhaba 2011 yılında açmış olduğum şahıs şirketim var. ( Esnaf ve sanatkarlar odasına bağlıyım ). Bu süre zarfında SSK’lı olarak başka bir firmada çalışmaktaydım. 2014 yılının Mart ayında işten ayrıldım ve kendi işimi yapmaya devam ettim. 2015 yılının Temmuz ayında tekrar farklı bir firmada işe girerek SSK’lı olarak çalışmaya başladım. bu aradaki 14 ay boyunca bağkur prim ödememi sadece 1 ay kadar yaptım. Geri kalan borçlarım duruyor. Yeni gelecek olan yasa tasarısı ile 2 ay içinde ödeme yapmazsam 14 aylık eklenmeyen primlerim silinir ve 4A bünyesindeki primlerim mi göz önünde bulundurulur yoksa ilerleyen yıllarda emekli olacağım zaman onu ödemem şart koşulur mu bana ? Ben o bağkur prim süresini almasamda olur. Zaten prim gün sayım yeterince fazla ama ödemesini yapmak zorunda mıyım ? Teşekkür ederim.

 16. 2016 da 6 ay gibi kısa bir süre iş yeri açtım ve kapatın bu sure içinde biriken bağkur borcunu sildirebilirmiyim
  Kapattıktan sonra borcu yapilandirdim fakat şekli bir çalışan olarak odemeleri yapamiyorum bundan kurtulmanın bir yolu varmi

 17. merhaba,

  2016/7 tarihinden bugüne bağkur borcum var. bu borcumu ve prim gün sayılarımı sildire bilir miyim?

  iyi çalışmalar.

 18. Bağkur borcum dolayısıyla gittim sgk ya evrakları imzaladım verdim ama hala borç öylece duruyor…???

  1. Merhaba,

   İsteğe bağlı sigorta yaptırabilir ve 9000 gün prim le emekli olabilirsiniz.

 19. Merhaba,

  24 aylık bağkur borcum var. Toplam bağkurlu süremde 24 ay olarak gözüküyor. Ben bu borcu tamamen iptal ettirebilir miyim ? Bağkuru kapatma tarihim 2016 Kasım. Bu konuda bilginiz var mı. Bağkura gittiğimde herhangi bir bilgileri olmadığını söylediler. Yardımcı olabilir misiniz.

 20. Slm. 31.12.1997 de çalıştığım işyeri tarafından haberim olmadığı halde şirket ortagı yapılmışım. 1998-1999/1-2 ay ve 5 günlük bu yıl içinde ana borç çıkarılmış. bu borçun üstünden 20 yıl geçmiş silinmesi gerekmezmi 11 aylık borç diyor. acil yardım.

 21. yazılanlardan okuduğum kadarıyla borçlanılmış bağkur günleri silinmiyor.benimde soruma cevap yazarsanız sevinirim.1970 doğumluyum 1987 ssk girişim var ve 5150 gün ödenmiş primim bulunmakta daha sonra işyeri açarak 2009-2017 yılları arasında bağkurlu oldum fakat bu yılların tamamını ödeyemedim yani bağkur borcum var hizmet birşeltirme esasını baz almadan sadece ssk günlerim emekli olmak için yettiği takdirde yaşımı doldurduğumda ssk dan emekli olabirimiyim.

 22. Merhaba benim ağabeyim 1960 doğumlu 1980 tarihli SSK kaydı var .ssk..çiftçi Bağ-Kur’lu ..tarım sigortası var enson 3.5yıl tarım sigortası na kayıtlı ama ne Bağ-Kur u nede tarım sigortası na ödeme yapmadı şu an gün olarak emekliliği hak etti pirim borcuna faiz affı gelirmi

 23. Merhaba benim esimin 3 yillik bagkur borcu var dukkani vardi ve kapatti .bizim haberimiz yoktu boyle borc bindiginden ve 18 bin kadar olmus borc.ssk li bi ise giriyordu ve cikisi oldugu anda bagkur devreye girdigi ve borclu oldugu icin sagliktan yararlanamiyoruz bu sikintiyi nasil halledebilirz acaba.o bagkur priminide istemiyoruz bagkurdan yararlanmadik zaten hic

 24. merhaba 05,02,2015 tarihinde iş yeri açtım fakat hiç bağkurumu ödeyemedim 3 yıla yakın bağkur borcum bulunmakta bu borcu sildirebilirmiyiz acaba şuan hala aktif olarak çalışmaktayım

 25. Ben 2014de bir bagkurlu oldum ve 41 aydır odemiyorum toplam borcum 20 bin lira faizle beraber bagkurumu dondurdum iş yeri batti suan sigortalı bir işe basladım saglık hizmetinden faydalanir miyim ve bagkur nasıl bir sıkıntı yasatir bana sildirebilir miyiz

 26. Merhabalar ben 2014 öncesi isteğe bağlı bağkurluydum 2014 ‘ün 4.ayından sonra sigortalı bir işe girdim bağkuru bıraktım bu zamana kadarda sigortalı çalıştım fakat aralarda işe giriş çıkış yaptıkları için açıklar vardı bu aralara bağkur devreye girmiş beni boçlandırmış 3 yıldaki aralar daki günlerin borçlarını şimdi önüme koydular faiziyle 8binlirayı aşmış bununla ilgili ne yapabilirim ödemek zorundasın diyorlar daha önce bilgilendirmeleri gerekmezmiydi

 27. 2010 yılı mart ayında SGK lı olarak çalıştığım şirkette küçük bir hisse devri ile yönetim kurulunda bulundum. Aynı yıl Eylul ayı itibariyle ayrıldım ve başka bir kurumda SGK olarak çalışmaya devam ettim.
  Sadece bu 7-8 aylık dönem için bağkur borçlusu olduğumu yeni öğrendiğim.
  Bu borçtan kurtulabilir miyim? Söz konusu dönem için bağkurun tamamıyla iptali mümkün müdür?
  Şu anda SGK hizmet süremi tamamladım, sadece yaş itibariyle emekliliğimi bekliyorum, GSS liyim ancak bu borçtan dolayı hizmet alamıyorum.

 28. 2015 yılında dükkan açtım ama o yıldan beri bağkurumu ödeyemedim şimdi sildirip yeniden sıfırdan başlatabilirmiyim ödemelere teşekkürler .

 29. BAĞKUR BORCUMU ÖDEDİĞİM HALDE TEKRAR BORC ÇIKMIŞ NE YAPMAM GEREKİR
  NASIL İŞ YAPIYORLAR ANLAMIYORUM

  1. Mehmet Bey merhaba,

   Ödeme makbuzlarıyla dilekçe ekinde kuruma bildirmeniz gerekiyor.

 30. 2014 yılında babama servis minibusu almıştım benim üzerime yapıldığı için bagkur lu oldum. O dönemde de sigortalı bir ise girdim. 2016 te daha sonra işyeri açtım. 2017 de kapattım. Şimdi ssk li çalışıyorum. Bu geçmişe dönük bagkur borçlarını ödeyecek maddi durumum elverişsiz , bunu hizmet günlerini sildirerek tüm borcu sildirme imkanım var mi ?

 31. merhabalar 2015 yılında ssk lı çalısan ken dukkan açtım ve bana bagkur odemem gerekmediği söylendi ssk lı çalısan iken bana bagkur borcu geldi.dukkanı 1 yıl sonra kapattım bu borctan nasıl kurtulabilirim

  1. Emrah bey merhaba,

   SSK lı çalışırken eğer ara vermezseniz bağkur ödemenize gerek yok. O dönemlere ait ssk hizmet dökümü ile itiraz ederseniz borcunuz silinecektir.

  1. Bülent Bey merhaba,

   Haziran ayında çıkan aftan yararlanarak faizlerinin %80 inin sildirip taksitlendirme hakkınız vardı. Ancak mevcut yasada prim sildirme veya borç sildirme hakkınız bulunmuyor.

  1. Nur Hanım,

   Yakın zamanda (haziran ayında) af ve taksitlendirme çıktı bu dönemi değerlendiremediyseniz yakın zamanda yeni bir af ve taksitlendirme görünmüyor. Bağkur borcunun da mevcut durumda silinmesi mümkün değil.

 32. Merhaba,
  2012 yılından 10 ay bağkur borcum vardır, silinme imkanı yok anladığım kadarıyla.
  En az ödemeyle bu borçtan nasıl kurtulabilirm?
  İşyerimi kapattım, bu hizmet günlerinden faydalanmasak silinme imkanı var mı?
  İleride ne gibi karşımıza çıkar bu borç yardımlarınız için teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Bağkur borcunuzu ve günlerini sildiremezsiniz. Ancak Belli bir peşinatla taksitlendirme yapma imkanınız mevcut

 33. Benim Bağkur borçun var daha önce ödeyemedim dondurduk sadece çocuk için sağlıktan faydanalım diye gss yaptırdım kanun değişikliği yüzünden şimdi faydalanamıyoruz SGK gittim borç yapılandırmaya veya sildirmeye ödemeden silemeyiz dediler bu durumda ne yapmalıyım

  1. Alper Bey,

   Bağkur primlerinizi belli bir peşinat oranını ödedikte sonra taksitlendirme yapabilirsiniz. Bu durumda sağlıktan yararlanabilirsiniz. Ancak sildirme gibi bir hakkınız bulunmuyor.

  2. Ödeyecek durumun olsa ödenir ama yok işte taksit yapıldıktan sonrada iki yada üç taksit ödenmezse haçiz uygulanıyor dediler emekli olmayı düşünmüyorum sadece genel sağlık sigortasından faydalanmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 34. 2013 yilindan kalma 11 aylık bagkur borcum var. Ve odeme yapmasigim icin ceza faiz islemis durumda. Bu borctan nasil tulurum

  1. Hakan Bey Merhaba,

   Belli bir kısmını peşin ödeyerek kurumlarda taksitlendirme imkanınız var. Borcu sildiremezsiniz. Ancak taksitlendirme yapabilirsiniz.

  1. Merhaba,

   Kanun çıktığında sadece bağ-kur borç faizleri silinme imkanı getirilmişti.

 35. selam 1981 yılında işe girdim ssk lı olarak 2007de işyeri actım 2016 da kapattım bagkura 15 aylık borcum var onu nasıl silderebilirim

 36. SSK’lı olarak çalışmaktayken Bağkurlu olarak işlem görmüşüm. Geçmişe dönük borç çıkardılar. Fakat o yıllarda eksiksiz ve tam gün olarak SGK primlerim eksiksiz yattı.
  Bağkur’a başvurdum. Bekleyin diyorlar. Şu anda kendi işyerimi açtım.
  2017 yılı itibariyle ne prim ödeyebiliyorum nede sağlık hizmetinden faydalana biliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu