emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

ALO 182 MHRS Randevu Alma Ekranı, Randevu Nasıl Alınır?

ALO 182 MHRS Randevu Alma Ekranı, Randevu Nasıl Alınır?

ALO 182 MHS ekranından randevu almak için yapılması gereken, telefon yoluyla ya da internet ekranından MHRS sistemine ulaşmak olmalıdır. ALO 182’yi arayarak Sağlık Bakanlığı randevu alma sistemine ulaşabilir, burada karşınıza çıkan görevlilerin yardımıyla dilediğiniz hastaneden randevu alabilirsiniz. Bunun yanında www.mhrs.gov adresinden, ekranda tüm hastaneleri görerek randevu alabilirsiniz. MHRS randevu alma ekranından alınacak randevular için herhangi bir belgeye ihtiyaç bulunmamaktadır. Sadece T.C. kimlik numarasının girilmesi yeterli olacaktır.

ALO 182 Hattını Arayarak Randevu Almak

ALO 182 hattından telefonla randevu almak için, arama yapıldıktan sonra hatta çıkacak görevli ile konuşmanız yeterli olacaktır. Bu şekilde yapılacak randevu alma işlemi için bilgisayar ya da operatör mesajları dinlemenize gerek yoktur. Bu randevu alma şeklinde, sadece görevli ile konuşmanız yeterli olacaktır.

Hattın diğer ucundaki görevli, size T.C. kimlik numaranızı soracaktır. T.C. kimlik numaranızı söyleyerek işlemi başlatabilirsiniz. Bu işlemin ardından size hasta ile yakınlık dereniz sorulur. Hastanın kendisi siz iseniz, verdiğiniz T.C. kimlik numarası ile işlem yapılmaya devam edilir.

Eğer hastanın yakını iseniz hastaya yakınlık dereceniz sorulacaktır. Ardından hastanın T.C. kimlik numarasını söylemeniz istenir. T.C. kimlik numaraları ile yapılacak işlemler sona erdikten sonra hangi hastaneden randevu almak istediğiniz sorulur. Hastane adını net olarak belirtmeniz istenmektedir. Yer söyleyerek belirtilen hastane konumlarını görevli kabul etmeyecektir. Sonrasında yapmanız gereken, hangi hastane biriminden randevu almak istediğinizi söylemek olmalıdır.

Görevli, söyleyeceğiniz hastanede istediğiniz birimden randevu alır. Birimin boş günlerini ve istediğiniz doktor tercihini size soracaktır. Doktor tercihinizde kullanacağınız doktorların isimlerini ve boş oldukları günleri sıralar. Bazı durumlarda sizin daha önceden hangi güne randevu almak istediğinizi sorar. Siz tarih ve saat bildirdikten sonra, istediğiniz doktorun belirtilen tarih ve saatteki randevu durumuna bakar.

Doktorun randevu saati boş ise, sizi belirttiğiniz saate yerleştirir. Eğer doktorun o saati dolu ise, size boş bir tarih ya da gün tavsiyesinde bulunulur. İstediğiniz gün ve saatte size bildirilen randevuya ‘onaylıyorum’ karşılığını vermeniz halinde randevunuz tamamlanır. Görevli, telefonu kapatmadan önce size son kez randevu bilgilerinizi okur. Onay vermeniz halinde randevunuz oluşturulur.

ALO 182 Randevu Sisteminden Mesaj Almak

182 randevu hattından oluşturulan randevuyu SMS olarak almak için, telefonu kapatmadan önce görevliden ricada bulunmanız yeterlidir. Onayladığınız randevuyu SMS olarak almanız için görevli, sistemde kayıtlı numaranızı güncellemenizi isteyecektir. Bu kapsamda numaranızın güncellenmesine onay verme durumunuz sorulur. Onay vermeniz halinde, henüz telefonu kapatmadan randevunuz telefonunuza SMS olarak iletilir.

ALO 182 Randevu Sisteminden E-Posta Almak

182 hattından randevuyu e- mail olarak almak için e- mail adresinizi güncel tutmanız gerekmektedir. sistemde herhangi bir e- mail adresiniz bulunmuyorsa, görevli sizden bir e- posta adresi söylemenizi isteyecektir. Kullandığınız e- posta adresinizi görevliye bildirmeniz halinde oluşturduğunuz randevu, e- posta adresinize telefonu kapatmadan iletilecektir.

MHRS İnternet Ekranından Randevu Almak

İnternet adresi üzerinden doktor randevusu almak için sisteme kayıtlı olmanız gerekmektedir. yapacağınız kayıt işlemi kapsamında kimlik bilgileriniz sorulacaktır. Ardından size verilecek şifre ile sisteme giriş yapabilir, dilediğiniz hastanenin dilediğiniz bölümünden randevu alabilirsiniz. Alacağınız randevu kapsamında tercih ettiğiniz bölümün tüm doktorlarını, doktorların tüm boş saatlerini görüntüleyebilir, buradan tercih yapabilirsiniz.

MHRS İnternet Ekranından Randevu Almak İçin Şifre Oluşturmak

MHRS internet sayfasından şifre almak için öncelikle www.mhrs.gov adresine giriş yapmalısınız. Girişinizin ardından ekranda kayıt ol seçeneği bulunacaktır. Buraya tıklayabilirsiniz. Bu ekranda tüm kimlik bilgileriniz sorulacaktır. Kimlik bilgilerinizi girdikten sonra adres bilgilerinizi ve iletişim adreslerinizi girmeniz gerekecektir.

Bu kapsamda iletişim bilgileriniz kapsamında gireceğiniz telefon numaranız ve e- mail adresinize şifreler gönderilecektir. Ekranda şifre ekranı görülecek, cep telefonunuza gelen şifreyi ekrana girmeniz gerekecektir. Bu girişin ardından sistem, şifre oluşturmanız için sizi ikinci şifre ekranına yönlendirir. Buradan size uygun bir şifre belirleyebilirsiniz. Ardından ekranı yenileyerek oluşturduğunuz şifre ile giriş yapabilirsiniz.

Sistemde kayıtlı olan cep telefonu adresinizin ve e- mail adreslerinizin güncel olması, alacağınız randevuların mesajlarını görmeniz açısından önemlidir. Bu kapsamda MHRS randevu alma ekranında meydana gelecek değişiklikler ve aldığınız randevuların iptali gibi durumlar, iletişim adreslerinize iletilir.

MHRS İnternet Adresini Kullanarak Randevu Almak

MHRS internet adresi üzerinden randevu almak için sisteme belirtilen internet adresinden giriş yapmalısınız. Sonrasında uygulayacağınız adımlar şu şekildedir:

 • Ekranda görülen Türkiye haritası üzerinden hangi hastaneden randevu almak istiyorsanız, o hastanenin bulunduğu şehrin üzerine tıklamalısınız. Haritanın hemen yan kısmında şehrin ismini görüntüleyebilirsiniz.
 • Bir sonraki ekranda, size belirlediğiniz şifre sorulacaktır. Şifrenizi gördüğünüz ekrana girmeli, sonrasında üst kısma T.C. kimlik numaranızı girmelisiniz. Ardından Giriş kısmına tıklamalısınız.
 • Girişinizin ardından seçtiğiniz şehirde bulunan tüm hastanelere ulaşabilirsiniz.

MHRS İnternet Adresinden Hastane Seçmek

MHRS internet sayfasından hastane seçimi, seçeceğiniz bölüme göre şekillenmelidir. Diş için randevu alacaksanız, sistem üzerinde diş hastanelerini de görüntüleyebilirsiniz. Seçeceğiniz hastanenin üzerine tıkladıktan sonra, sayfanın hemen alt kısmında bulunan hastane detayları kısmından hastanede bulunan bölümleri görüntüleyebilirsiniz.

Buradan randevu almak istediğiniz bölümü görüntüleyebilirsiniz. Dilediğiniz bölümün bu hastanede bulunmaması halinde ekranda bu konuda bir uyarı görür, bölümün bulunduğu diğer hastanelere yönlendirilirsiniz. Bu kapsamda yapmanız gereken sadece bölüm ve hastane seçerek ‘Sorgula’ seçeneğine tıklamak olmalıdır.

Buradan poliklinik seçimi, birden fazla yerde binası olan hastaneler  için bina seçimi yapılmalıdır. Bina seçimini ardından yapılması gereken, ‘Onayla’ seçeneğine tıklayarak seçimlerin kaydolmasını sağlamaktır.

MHRS İnternet Adresinden Boş Randevu Görüntülemek

MHRS  internet adresinden randevu bulmak için öncelikle belirtilen adımların gerçekleşmesinden sonra doktor seçimi yapılmalıdır. Hastane ve bölümün seçiminin ardından, belirtilen bölüm ve hastanede görev alan doktorların, cinsiyetleri ile birlikte isimleri ekranda görülecektir.

Doktor isimlerinin üzerine tıkladığınızda, ekranın ikiye bölünmesi nedeni ile sağ kısımda doktorun boş saatlerini görüntüleyebilirsiniz. Boş saatler yeşil ile, dolu olanlar kırmızı veya mavi ile işaretlenmiştir. Sisteme göre her doktorun hastayı muayene etmek için 10 dakika süresi bulunmaktadır. Ancak bu sürenin uzayabileceği unutulmamalıdır. Bu sürenin uzama ihtimali göz önüne alınarak 16.00 sonrasındaki randevular öncelikli olarak tercih edilmemelidir. Bunun yanı sıra kişilerin sabah saatlerindeki randevuları tercih etmeleri gerekmektedir.

Saat seçimlerinde saatlerin üzerine tıklanarak seçim yapılabilir. Seçimin yapılmasının ardından kişilerin ekranına son durumu ifade eden bir bilgilendirme notu gönderilir. Ekranda hastane adı, doktor adı, randevu saati, hastanenin açık adresi gibi bilgiler gönderilir. Belirtilen bilgilerin doğruluğunun kişi tarafından kabul edilmesi durumunda, ekranın alt kısmında bulunan ‘Onayla’ seçeneğine tıklanmalıdır. Onaylanan randevu oluşturulmuştur.

Randevuların oluşturulduktan sonra e- posta ve SMS olarak kişilere iletilmesi için herhangi bir işlem yapılmasına gerek yoktur.  Sistem, tüm iletişim adreslerine randevunun hangi hastaneden ve bölümden alındığı, saati ve poliklinik numarasını ileten bir mesaj gönderir.

Randevu iptal edilmeden randevuya gidilmemesi durumunda kişilere para cezası gelmektedir. Ceza, eczanelerden alınacak ilaçların üzerine eklenerek tahsil edilir. Bu kapsamda MHRS randevu alma ekranında alınan randevulara gidilmeli, gidilemeyecek randevuların iptali sağlanmalıdır.

Şartlı Sağlık Yardımı Başvuru ve Şartları

E-Nabız Şifresi Nasıl Alınır ?

Aile Hekimi Doktorum Kim? Nasıl Öğrenirim?

Yorumlar

 1. ALİ SALİK dedi ki:

  Mhrs kullanıcı şifremi unuttum.
  Nenemin adına olduğu için mail ve telefon başka kişiye ait.
  Yeni şifre talebinde bulunamıyoruz.
  Bilgi güncelleme yapmak istiyorum nasıl yapabilirim ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   E devlet şifresi ile de e devlet uygulamasından girebilirsiniz.