Genel

MHRS Randevu Alma ve Sorgulama Ekranı

MHRS randevu alma işlemi; internetten, mobil uygulama üzerinden ya da E-Nabız sistemi üzerinden yapılabilir. MHRS’nin anlamı Merkezî Hekim Randevu Sistemi olarak belirtilir. 2010 yılında hayata geçirilen bu sistem sayesinde insanlar, daha kolay bir şekilde muayene olabilir ve kayıt sırası beklemek zorunda kalmaz. MHRS randevu alma işlemi yapanlar, kayıt bankolarına uğramadan doğrudan ilgili polikliniğe geçerek muayene olabilir.

MHRS RANDEVU NEREDEN ALINIR?

MHRS randevu alma yeri, mhrs.gov.tr adresi ya da MHRS uygulamasıdır. Bunun yanı sıra E-Nabız sisteminden ya da MHRS iletişim numarasından da randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Randevu sırasında kullanmanız gereken bilgiler şunlardır:

 • T.C. kimlik numarası
 • E-Devlet ya da MHRS şifresi
 • E-Devlet ya da E-Nabız şifresi

MHRS İnternet Sitesi Üzerinden Hastane Randevusu Alma

MHRS internet sitesi üzerinden hastane randevusu almak için mhrs.gov.tr adresine girmelisiniz. Doğrudan internet tarayıcınıza adresi yazarak sisteme erişebileceğiniz gibi Google arama motorundan da siteye ulaşabilirsiniz.

MHRS ana sayfasının üst kısmında randevu almak için giriş yapmanız gereken buton yer alır. “Randevu Al” seçeneğine tıklayarak işlemlerinizi yapacağınız bölüme ulaşabilirsiniz. Gelen ekranda üyelik bilgilerinizi girmeniz gerekir.

Bu aşamada üç seçeneğiniz vardır:

 • Daha önceden MHRS kaydı oluşturanlar, kimlik numarası ve şifresi ile aşağıda gösterilen ekrandan giriş yapabilir.
 • E-Devlet ile Giriş seçeneğine tıklayarak T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz.
 • Üye ol” seçeneğine tıklayarak MHRS kaydı oluşturabilirsiniz.

Giriş işleminizi tamamladıktan sonra gelen ekranda sizi üç seçenek bekler. Bunlar:

 • Aşı randevusu al
 • Aile hekimi randevusu al
 • Hastane randevusu al şeklindedir.

Yukarıdaki seçeneklerden hangisi size uygunsa onu tercih edebilirsiniz. Uzmanlık gerektirmeyen daha temel rahatsızlıklarınız için aile hekiminizden randevu alabilirsiniz. Covid-19 ve diğer aşılar için “Aşı Randevusu Al” seçeneğini kullanabilirsiniz.

Hastane Randevusu Al” seçeneğine tıkladığınızda karşınıza genel ve konuma göre arama şeklinde iki seçenek çıkar. Eğer civardaki hastanelerin hangileri olduğunu bilmiyorsanız “Konuma Göre Arama” seçeneğine tıklamalısınız. Böylece size en yakın hastane görüntülenir. Belli bir hastaneden randevu almak istiyorsanız “Genel Arama” seçeneğini tercih edebilirsiniz.

Genel Arama sekmesine tıkladığınızda gelen ekranda sizden istenilen bilgiler şu şekildedir:

 • İl
 • İlçe
 • Klinik
 • Hastane
 • Muayene yeri
 • Hekim

Burada belirli bir hastanede belirli bir hekime gitmek istiyorsanız ekranda sunulan seçenekler arasından tercih yapabilirsiniz. Dilerseniz hekim, muayene yeri gibi seçenekleri “Fark etmez” olarak da işaretleyebilirsiniz.

MHRS randevu alma işleminde yaptığınız seçimlere uygun alternatifler varsa “Randevu Ara” kısmına tıkladıktan sonra size sunulur. Uygun bir alternatif olmaması halinde seçimlerinizi değiştirebilirsiniz.

Yukarıdaki ekranda kadın hastalıkları ve doğum randevu sorgulama sonucu gösterilir. Buna göre ilk hekimden randevu alınabilecek en erken tarih 26.08.2022; diğer hekimden ise 29.08.2022’dir. İçlerinden herhangi birine tıkladığınızda karşınıza saat seçimi yapacağınız ekran çıkar.

Saat seçimini size verilen en yakın tarih için yapabileceğiniz gibi ileri bir tarihte olacak şekilde de yapabilirsiniz.

MHRS Randevu Sonucu Sorgulama

MHRS üzerinden alınan randevuyu sorgulamak için E-Nabız yada MHRS sistemine giriş yaparak başvurunuzu sorgulayabilirsiniz.

MHRS İnternet Sitesi Üzerinden Aile Hekimi Randevusu Alma

MHRS internet sitesi üzerinden aile hekimi randevusu almak için yukarıda sıralanan adımları takip etmelisiniz. Kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra “Aile Hekimi Randevusu Al” seçeneğine tıkladığınızda karşınızda aşağıda yer alan bilgiler çıkar.

Yukarıda verilen ekranda aile hekiminizin ismi, aile sağlığı merkezi adresi yer alır. Bu ekrandan dilerseniz muayene randevusu oluşturabilir ya da görüntülü muayene talebinde bulunabilirsiniz.

MHRS İnternet Sitesi Üzerinden Aşı Randevusu Alma

MHRS internet sitesi üzerinden aşı randevusu alma işlemi de yapılır. Bunun için kimlik numaranız ve şifrenizi girdikten sonra “Aşı randevusu alma” seçeneğine yönelmelisiniz.

Aşı randevusu ekranında Covid 19 aşısına ilişkin detaylar yer alır. Hâlâ aşı hakkınız varsa tercih edebileceğiniz seçenekler listelenir. Buna göre yukarıdaki örnekte kişinin Biontech, Sinovac ve Turkovac aşı hakları vardır. Bunun yanı sıra en erken aşı olunabilecek tarih de ekranda belirtilir.

E-Devlet Üzerinden MHRS Randevu Alma

E-Devlet üzerinden MHRS randevu alma işlemi için turkiye.gov.tr adresinden kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapmanız gerekir.

Giriş yaptıktan sonra sistemde yer alan arama kısmına “MHRS” yazmanız gerekir.

“Merkezi Hekim Randevu Sistemi” seçeneğine tıkladığınızda açılan ekrandan MHRS uygulamasına yönlendirilirsiniz.

“Uygulamaya Git” seçeneğine tıkladığınızda MHRS sistemine ulaşırsınız. E-Devlet üzerinden geçiş yaptığınız için tekrar şifre girmenize gerek yoktur.

Telefonla MHRS Randevusu Alma

Telefonla MHRS randevusu almak için Alo 182’den randevu alabilirsiniz. Bu numarayı aradığınızda çağrı merkezi yetkilisi sizden kimlik numaranızı, randevu istediğiniz hastaneyi, bölümü sorar. Bunun yanı sıra talep ettiğiniz gün ve tarihi de çağrı merkezi yetkilisi ile paylaşmalısınız.

MHRS Uygulaması Üzerinden Randevu Alma

MHRS uygulaması üzerinden randevu alma işlemini gerçekleştirmek için ilk önce uygulamayı telefonunuza indirmeniz gerekir.

Telefonunuzun uygulama yükleme ekranındaki arama kısmına ”MHRS” yazarak sisteme erişebilirsiniz. Yükleme tamamlandıktan sonra E-Devlet ya da MHRS şifrenizle giriş yapmanız gerekir.

Kimlik numaranız ve şifrenizle yukarıdaki ekrandan giriş işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. E Devlet ya da MHRS şifrenizin olmaması halinde “Üye Ol” seçeneğine tıklayabilir ve giriş yapabilirsiniz.

MHRS Üzerinden Başkası Adına Randevu Alabilir miyim?

MHRS üzerinden başkası adına randevu almak için o kişiye ait kimlik numarasını ve şifreyi bilmeniz gerekir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken randevu alma işlemini kişinin rızası dâhilinde yapmaktır. Kimlik numarası ve şifre, kişiye özel bilgiler olduğu için güvenlik açısından başkalarıyla paylaşılmaması gerekir.

Aldığım Randevuyu Nasıl İptal Ederim?

Aldığınız randevuyu iptal etmek için MHRS uygulamasını ya da internet sitesini kullanabilirsiniz. Randevunuzu aldıktan sonra planlarınızda bir değişiklik olması halinde hemen sistem üzerinden iptal işlemi yapmalısınız. Bu sayede sizin randevunuzu muayene olmak isteyen başka birisi alabilir.

Aynı Anda Birden Fazla Randevu Alabilir miyim?

Aynı anda birden fazla randevu alma hakkınız vardır. Burada saatlerin çakışmamasına dikkat etmelisiniz. Aynı anda aynı hekimden iki randevu alma şansınız yoktur. Randevu alacağınız hekimlerin farklı polikliniklerde görev yapması gerekir.

E-Nabız Üzerinden Randevu Alma

E-Nabız üzerinden randevu alma işlemi yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken enabiz.gov.tr adresine girmektir. Bu adresten E-Nabız ya da E-Devlet şifrenizle giriş yapabilirsiniz. E-Nabız üzerinden çocuklarınız için de randevu almanız mümkündür.

Hastaneye Giderek Randevu Alma

Hastaneye giderek randevu alma seçeneği de size sunulan alternatifler arasındadır. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken hekim yoğunlukları ve bekleme süreleridir. Eğer hekimlerin yoğunluğu çok fazla ize uzun saatler beklemek zorunda kalabilirsiniz. MHRS randevu alma işlemi ile beklemeden tam saatinde muayene olma şansınız vardır.

E-Nabız Test Sonucu Sorgulama Ekranı

İnternetten E-Nabız Şifresi Ücretsiz Hemen Al

E-Nabız Aile Hekimi Sorgulama, Aile Hekimi Doktorum Kim ?

Shares:

2 Yorumlar

 • ALİ SALİK
  07.12.2017

  Mhrs kullanıcı şifremi unuttum.
  Nenemin adına olduğu için mail ve telefon başka kişiye ait.
  Yeni şifre talebinde bulunamıyoruz.
  Bilgi güncelleme yapmak istiyorum nasıl yapabilirim ?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   07.12.2017

   Merhaba,

   E devlet şifresi ile de e devlet uygulamasından girebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir