Emeklilik

Emekli Sicil No Sorgulama Nasıl Yapılır, Nasıl Öğrenilir?

Emekli sicil no sorgulaması yapmak için e-devlet sistemini kullanabilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden gerçekleştireceğiniz birkaç adamın ardından emekli sicil no sorgulama tamamlamanız mümkün olabilmektedir. Fakat bunun için e-devlet şifresini ihtiyacınızın olduğunu unutmamalısınız. zira e-devlet üzerinden herhangi bir işlem yapabilmek için öncelikle kimliğinizi sisteme doğrulamanız gerekmektedir. Bu da ancak e-devlet şifrenizi temin ederek gerçekleştirilebilir. Eğer e-devlet şifreniz mevcutsa e-devlet sistemine giriş yaparak emekli sicil no sorgulama işlemini rahatlıkla tamamlayabilirsiniz.

E-devlet Üzerinden Emekli Sicil No Sorgulaması

E-devlet sistemini kullanarak emekli sicil no sorgulaması yapmak için atılması gereken ilk adım sisteme giriş yapmaktır. Sonrasında e-devlet sistemi kapsamında sunulan hizmetler arasından ilgili hizmeti bulmak ve işlemlere devam etmek emekli sicil no sorgulamanızı sağlayacaktır. Eğer e-devlet şifreniz mevcutsa emekli sicil no sorgulaması işlemleriniz için izlemeniz gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

 • T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile e-devlet sistemine giriş yapın.
 • E-devlet sisteminde hizmet veren kurumlara ulaşmak için “Kurumlar” sekmesini tıklayın.
 • Bu sekme üzerinde yer alan kurumlardan Sosyal Güvenlik Kurumu kısmını tıklayın ve e-devlet sisteminin SGK sayfasına girin.
 • Bu sayfada yer alan ve e-devlet aracılığı ile sunulan hizmetler arasından “Sigortalılık Uygulamaları” alt başlığını bulun.
 • Bu alt başlığın altında yer alan “SGK Tescil ve Hizmet Dökümü” hizmetine girin.
 • Bu sayfada sicil numaranızı bulmanız mümkün olacaktır.

Emeklilik Başvurusu Nereden, Nasıl Yapılır

Nasıl E-devlet Şifresi Temin Edebilirim?

E-devlet şifreniz bulunmuyorsa e-devlet şifrenizi oluşturmak için PTT şubelerine müracaat etmeniz gerekmektedir. Bu müracaatın ardından PTT veznelerinde yetkili kişi ile yapacağınız kısa işlemle birlikte e-devlet şifrenizi oluşturabilirsiniz. PTT üzerinden e devlet şifresi oluşturmak için 2 TL hizmet bedeli ödersiniz. Şifrenizi oluşturduktan sonra e-devlet sistemine giriş yaparak şifrenizi değiştirebilirsiniz. Bu şifre oluşturma işleminin akabinde e-devlet tarafından sunulan emekli sicil no sorgulama gibi bütün hizmetleri kullanmanız mümkündür.

E-devlet Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?

E-devlet şifrenizi daha önce oluşturmuş fakat sonrasında unutmuşsanız şifrenizi yenilemek için önünüzde iki farklı yol bulunmaktadır. Bu yollardan ilki e-devlet giriş menüsü üzerinde bulunan şifre değiştirme seçeneğidir. Bu seçeneği kullanarak ve sisteme girmeniz gereken kimlik bilgilerinizi girdikten sonra e-devlet şifrenizi yenileyebilirsiniz. Fakat bu seçenek ile e-devlet şifrenizi yenilemek için cep telefonu numaranızın e-devlet sisteminde kayıtlı olması gerekmektedir.

Emekli Maaşım Ne Kadar Oldu, Nasıl Öğrenirim

Ziraat şifre değişikliği işleminin son aşamasında cep telefonu numaranızı gönderilen güvenlik kodu talep edilir. Dolayısıyla cep telefon numaranız sistemde kayıtlı değilse e-devlet giriş menüsü üzerinde bulunan şifre değiştirme seçeneğinden şifrenizi yenilemeniz mümkün değildir. Böyle bir durumda ise yapmamız gereken PTT şubelerine tekrar müracaat etmektir. Yine PTT veznedar üzerinden gerçekleştireceğiniz kısa işlemin akabinde şifreniz yenileyebilir ve e-devlet hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. PTT üzerinden şifre değiştirme işlemlerinin hizmet bedeli ise 4 TL’dir.

SGK Tescil ve Hizmet Dökümü Sayfasında Bulunan Bilgiler

E-devlet üzerinden açacağınız bu sayfada emekli sicil no dışında başka bilgiler de yer almaktadır. Öncelikli olarak kimlik bilgileriniz bulunur. Tescil bilgileri kısmında ise işe giriş tarihiniz, uzun vade gün sayınız, durumunuz yer alır. Bu hususta ait olduğunuz kurumun tescil bilgisi sayfasını görüntülemeniz önemlidir. Zira sayfada 4A Tescil Bilgileri, 4B Tescil Bilgileri, 4C Tescil Bilgileri ve Banka Sandığı Tescil Bilgileri seçenekleri bulunur. Hizmet dökümü kısmında ise çalıştığınız iş yerleri, ait olduğunuz sigorta kolu, prim ödemeleriniz, işyerlerine giriş çıkış tarihleriniz ve sicil numaranız gibi bilgiler yer alır. Yani bu sayfada emekli sicil no sorgulaması ile birlikte pek çok bilgiye ulaşmanız mümkündür.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Yapılır ? 4A, 4B, 4C

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h3″ question-0=”E-devlet’ten sigortamın başladığını öğrenebilir miyim?” answer-0=”E-devlet sistemi üzerinden SGK Hizmet Dökümü kısmına ulaşarak öğrenebilirsiniz.” image-0=”” headline-1=”h3″ question-1=”Emekli olup olmadığımı e-devlet üzerinden öğrenebilir miyim?” answer-1=”E-devlet sistemine giriş yaparak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sunulan hizmetler arasından emeklilik sorgulaması yapabilirsiniz.” image-1=”” headline-2=”h3″ question-2=”SGK numarası mı sicil numarası mı?” answer-2=”SGK numarası olarak bilinen numara esasında kişinin sicil numarasıdır.” image-2=”” headline-3=”h3″ question-3=”Sigortamın kaç gün olduğunu nasıl öğrenebilirim?” answer-3=”SGK prim gün sayısı sorgulama işlemleri için SGK’nın resmi web sayfası üzerinden sorgulama gerçekleştirebilirsiniz.” image-3=”” count=”4″ html=”true” css_class=””]

Shares:

5 Yorumlar

 • selim daricili
  19.08.2018

  emekli sicil numarami ogrenmek istiyorum.

  Cevapla
 • NİLGÜN ÖZGÜVEN
  01.05.2018

  SSK EMEKLİLİK SİCİLNOMU ÖĞRENMEK VE KAMU GÖREVLİLERİ ÖDEMELER DAİRESİ BAŞKANLIĞINDAN GELEN MAAŞ VE EK ÖDEME BİLGİSİNDE 1240.76 TL BELİRTİLEN MAAŞ NEDEN 340.8 TL KESİNTİ İLE 899.96 TLYE İNİYOR BU KESİNTİ NEDEN VE HER AYMI KESİLECEK

  Cevapla
 • Ertan Eruz
  04.03.2017

  Emekli sicil numaramı öğrenmek istiyorum

  Cevapla
  • Gülden yüksel
   30.03.2019

   Emekli sicil numaramı öğrenmek istiyorum

  • Danışma Birimi
   30.03.2019

   Merhaba,

   E devlet şifresi ile sorgulama yapabilirsiniz. Ya da en yakın sgm merkezinden öğrenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir