Yardımlar

2023 Silikozis Aylığı Ne Kadar ? Kimlere Maaş Bağlanır

2023 yılında Silikozis maaşının alınabilmesi, kişilerin bu hastalığa sahip olup düşkün durumda olması durumuna bağlıdır. Öncelikle hastalığın ne olduğunun anlaşılabilmesi, maaş kapsamına kimlerin girdiğini anlamak açısından önemlidir. Hastalığa neden olan silika maddesi, doğada mineral halinde bulunur.

Kristal bir forma sahiptir. Bu madde farklı yöntemler kullanılarak toz haline getirilir. Toz haline gelen bu minerali soluyan kişilerin ciğerleri zarar görür. Ciğerlere yapışan tozlar, oldukça sinsi şekilde burada yaşamaya devam eder.

Doğada en fazla bulunan silika maddesi, quartz olarak bilinir. Kot kumlama ya da taşlama işinde çalışan kişiler, sıklıkla bu maddeye maruz kalır. Bu hastalığın erken dönemde tedavi edilebilmesi mümkün değildir.

20 yıl yakın sürede ciğerlerde yaşamasına rağmen herhangi bir belirti göstermez. Bu süre zarfına ciğerlerde yaşar ve akciğerleri iflas noktasına getirir.

Bu hastalığa yakalanan kişilerin uzun vadede çalışmaları imkansız hale gelir. Sosyal devletin gerekliliği adına, silikozis hastaları maaşa bağlanır. Maaşa bağlanan hastaların, çalışmalarına gerek kalmayıp sadece tedavilerine yönelebilir.

Silikozis Aylığı İçin Nereye Başvurmak Gerekir?

Silikozis hastası kişiler, öncelikle bu hastalıklarının olduğu adına sağlık raporu almalıdır. Mevcut raporla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmaları sonucunda gerekli işlemlere başlayabilirler. Son derece ciddi ve siniş ilerleyen bir hastalık olduğundan dolayı, hastaların ilerleyen zamanda çalışmaları mümkün değildir. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen muhtaçlık aylığı ile yaşamlarını sürdürebilirler.

Silikozis aylığı için başvurulacak yer, ilk aşamada SGK olarak bilinmektedir. Burada yapılan yönlendirmeler sonucunda, kişilerin mevcut maaşı alabilmeleri adına neler yapmaları gerektiği net olarak söylenir. Muhtaçlık belgesi alınmadan önce, kişilerin e devlet üzerinden ya da ilgili kurumlardan gelir testi başvurusunda bulunmaları gerekir. Gelir testinde çıkan miktar, belirlenen asgari sınırın altındaysa kişilere muhtaçlık aylığı bağlanır.

Aylık geliri olmayan silikozis hastaları, kendilerine belirlenen şartlar çerçevesinde aylık maaş almaya hak kazanır. Bu şekilde gelecek hayatlarında daha sakin bir yaşam sürme imkanı elde edebilirler.

Hastalığın tedavisi mümkün olmasa da, kişilerin hayatlarını sakin ve sağlıklı şekilde geçirmesi gerekir. Bunun için ekonomik özgürlüklerine sahip olmalıdır.

2023 Silikozis Aylığı Ne Kadar?

Silikozis aylığı, silikozis hastalığına yakalanan kişilerin aldıkları aylık ücrete verilen isimdir. Bu maaşı alabilmek için, kişilerin en az %15 oranında rapor alması gerekir. Silikozis hatalığına yakalanan kişilere, raporları oranında ödeme yapılmaktadır. Bu miktarlar, kişilere bağlı olarak değişiklik gösterir.

2023 Yılı Zamlı Silikoz Aylığı Maaşları;

Silikosiz maaşıTutar
Hafif Silikosiz Hastalığı4.050 TL
Orta Silikosiz Hastalığı4.629 TL
Ağır Silikosiz Hastalığı4.388 TL

Ödeme rutini, aylık olarak gerçekleşmektedir. İlk yatırılan maaş ödemesi, Ziraat Bankası üzerinden gerçekleşir. Sonraki ödemeler, PTT üzerinden yapılmaktadır.

Silikozis rahatsızlığına sahip olan kişilerin vefat etmesi durumunda, eğer çocuk varsa maaşın %50’si eşe bağlanır. Çocuk yoksa maaşın %75’i eşine maaş olarak bağlanmaktadır.

Silikozis Maaşı İçin Gelir Testi Nereden Yapılır?

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü, gelir testi yapmak ve belirlemelerde bulunmakla görevlidir. Ocak 2012 tarihinden bu yana, gelir testleri Sosyal Yardım Genel Müdürlükleri tarafından yapılmaktadır. Kişi herhangi bir güvenceye sahip değilse ve 18 yaşından büyükse gelir testi için başvuruda bulunabilir. Nüfus cüzdanıyla müracaat etmek yeterli olacaktır.

Silikozis maaşı için gelir testi de Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından yapılır. Yapılan başvurular sonucunda 1 ay içinde kişilerin maaş için uygun olup olmadıklarına karar verilir.

Silikozis Maaşları Ne Zaman Yatar?

Maaş için başvuruların yapılmasının ardından, 1 ay içinde SGK tarafından nihai karar verilmektedir. Yoğunluk durumuna bağlı olarak, bu süre daha uzun olabilir. Ziraat Bankası ve PTT üzerinden yapılan ödemeler, ilk aşamada bankadan sonrasında PTT üzerinden gerçekleşir. Herhangi bir PTT şubesine giderek, TC kimlik kartını gösteren hak sahipleri, aylıklarını çekebilmektedir.  

Silikozis maaşlarının yatma zamanı, başvuru zamanına göre değişiklik gösterir. Kişiler müracaatta bulundukları günün ardından, 1 ay boyunca çıkan sonucu bekler. Hastanın bu süre ya da sonrasında vefat etmesi durumunda, maaş eş ve çocuklara bağlanır. Eğer çocuk yoksa kalan maaşın büyük bir kısmı dul kalan eşe bağlanmaktadır.

Kendisine silikozis teşhisi konulan tüm hastalar, başvuruda bulunarak bu aylıktan yararlanma hakkına sahip olur.

Silikozis Aylığı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Silikozis hastaları, gelecek yaşantılarında çalışamayacak duruma geldiklerinden, muhtaçlık aylığına başvuruda bulunabilir. Muhtaçlık durumlarının tespiti adına gelir testinin yapılmasının ardından, kişilere gelecek yaşantıları için aylık bağlanır.

Belli miktarlarda ödeme yapılır. Bu ödemeler yaşam boyu sürmesinin ardından, kişiler vefat ettiklerinde dul kalan eşlerine geçer. Çocukları varsa ödemelerin bir kısmı da çocukları için kesilir.

Silikozis aylığı sorgulama işlemi, maaşın bağlanıp bağlanmadığını merak eden hastalar tarafından uygulanır. SGK resmi internet sitesi üzerinden, gerekli tüm sorgulama işlemleri yapılır. Bununla birlikte e-devlet üzerinden de gerekli başvurular yapılabilir. Başvurunun son durumu hakkında bu kanallar aracılığıyla bilgi edinmek mümkündür.

Silikozis aylığı sorgulama işlemini e-devlet sistemi üzerinden hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Adım 1 : E-devlet sistemine “TC Kimlik No” ve “E-Devlet şifresi” ile giriş yapmanız gerekiyor.

Adım 2 : E-devlet platformu üzerinden Silikozis aylığınızı sorgulamak için “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” ekranına giderek, adınıza yatmış bir ödenek var mı diye sorgulama yapabilirsiniz.

Silikozis Meslek Hastalığı Kapsamında Yer Alır mı?

Silikozis rahatsızlığının meslek hastalığı olup olmadığı, bu rahatsızlığa yakalanan kişiler ve aileleri tarafından merak edilir.

Bu rahatsızlık, genelde şu iş kollarında çalışan kişilerde daha sık görülmektedir:

 • Kazma ya da tünel açma işlerinde çalışanlar
 • Taş ocakları ya da madenlerde çalışanlar ( maden kapsamında değerlendirilenler; kömür, altın, bakır, gümüş, kalay, nikel, granit, uranyum, tungsten ve buna benzer madenlerdir.)
 • Gemi yapımı esnasında çeliğin boyaya hazırlanması aşamasında görev alan kişiler
 • Mücevher kesme ya da işleme işinde aktif rol alanlar
 • Kurşun kalem yapımında görev alan kişiler
 • Cam, kristal ya da tuğla imalatında bulunan kişiler
 • Seramik, çini ya da porselen yapımında çalışan kişiler
 • Dökümhanelerde, döküm kalıplarını temizleme işinde çalışanlar
 • Perdahlama işinde çalışan kişiler
 • Çapak giderme ve cilalama işinde çalışanlar
 • Diş protezi yapımında bulunan kişiler
 • Kot taşlama ve kot imalatında aktif rol alan kişiler

Bu mesleklere sahip olan kişiler, silikozis rahatsızlığına yakalama riskine daha fazla sahiptir.

Silikozis Rahatsızlığı Hangi Aşamada Ortaya Çıkar?

Hastalığın solum sistemini etkilemesinin ardından, silikozis ortaya çıkma süresi 20 ile 30 yıl arasında değişir. Bu süre içinde çalışan kişiler, yoğun şekilde toza maruz kaldıklarından hastalık kısa ya da uzun vade içinde etkili bir şekilde gerçekleşir. Toza maruz kalma durumuna bağlı olarak, hastalığın ortaya çıkış süreci de etkilenir.

Özellikle kot kumlamacılığı sektöründe çalışan kişiler, 2 ile 3 yıl arasında bu hastalığa yakalanabilir. Kapalı ortamda yoğun şekilde toza maruz kaldıklarında süre de oldukça kısa olacaktır. Küçük yaşta olan kişilerde, hastalığın görülme oranı daha yüksektir.

Hastalık bazen çalışma esnasında, bazen de işten ayrıldıktan bir süre sonra görülebilir.

Tüberküloz (Verem) Maaşı ve SSPE Maaşı Nasıl Alınır?

Maddi Yardım Yapan Kurumlar, Dernek ve İş Adamları

Devlet Elektrik Desteği Para Yardımı Başvurusu ve Sorgulama

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir