Banka Kredileri

2020 Gelir Belgesiz Araç Kredisi Hangi Bankadan Alınır ?

Virüs salgını ve artan ÖTV zamları ile birlikte sıfır otomobil almak neredeyse kredi çekmeden mümkün olmazken, sıfır araçların kolayca bulunmamaları nedeniyle ikinci el araçlarda da fiyatlar her geçen yükseliyor ve ikinci el araç almak isteyenler de taşıt kredisi çekmek istiyorlar. Bazı bankalar ise gelir belgesiz araç kredisi vererek araç ihtiyaçlarının giderilmesini sağlamaktadır.


Gelir Belgesiz Araç Kredisi Alınır mı?

Araç almak isteyenler, hem sıfır araçlarda hem de ikinci el araçlarda artan fiyatlar yüzünden kredi çekmek zorunda kalmaktadırlar. Bu yüzden pek çok marka ve model araç alımı için gelir belgesiz araç kredisi alma imkânları bulunmaktadır. 48 aydan 60 aya kadar varan vade süreleri ile birlikte, ihtiyacınız olan aranızı kolayca temin edebilirsiniz.

Türkiye’de faaliyet göstermekte olan neredeyse tüm otomobil markaları için gelir belgesiz olarak taksitli araç kredisi kullanma imkânı bulunmaktadır. Ancak bu gelir belgesiz kredi, bankalar üzerinden çekilmemektedir. Bilindiği gibi bankalar gelir belgesi ya da düzenli gelir olmadan kredi vermemektedirler. Fakat otomobil satıcılarının kendi finansman şirketleri herhangi bir gelir belgesi olmadan kredi imkânları yaratabilmektedirler. Bunun için özellikle Koç grubuna bağlı olan otomobil markaları, sıfır araç almak isteyenlere 48 aya varan kredi imkânı sunarlar.

Koçfinans Gelir Belgesiz Kredi Nasıl Alınır?

Koçfinans gelir belgesiz kredi almak için Koç bünyesinde faaliyet gösteren markalardan araç alınması gerekmektedir. Bunun yanında satın alınan aracın fatura bedelinin yüzde 30’luk kısmının nakit olarak verilmesi ve kalan kısmının da taksitlendirme yapılması gerekmektedir. Esasında bu türden bir işlem nakit olarak para geçmeyi kapsamamaktadır. Sadece satın alınacak aracın yüzde 70’lik kısmı Koçfinans tarafından taksitlere bölünerek, alıcının taksitler halinde ödemesi sağlanmaktadır.

Koçfinans kredisi başvuru yapmak için gruba bağlı olan otomobil galerilerine gidebilir ve gerekli formları ve ödeme planını oluşturarak araç için başvuruda bulunabilirsiniz. Aynı zamanda firma tarafından ÖTV indirimli engelli aracı alacaklar için de geçerlidir. Buna göre Koçfinans üzerinden örnek bir ödeme planı şu şekilde çıkmaktadır; 12 aylık vade süresinde 0,75 faiz oranı, 24 aylık vade süresinde 0,95 faiz oranı, 36 ay için 1,09 faiz oranı, 48 ayda ise 1,18 faiz oranı ile işlemler yapılacaktır. Böylece örneğin 125 bin liralık bir araç için 12 aylık kredi alınırsa, aylık ödemesi 11 bin lira olup toplamda 132 bin 430 lira ödenecektir. 48 aylık kredi talep edilirse, bu durumda da aylık ödemesi 3 bin 600 lira olup 173 bin lira olarak geri ödeme yapılacaktır.

Bankalardan Taşıt Kredisine Alternatif Yöntemler

Koçfinans grubuna ait olan araç markaların dışındaki markalardan araç alınacaksa ise bu durumda taşıt kredisi için bankaya başvurmak gerekmektedir. Ancak taşıt kredisi için gelir belgesi ya da duruma göre ek gelir göstergeleri talep edilebilmektedir. Bunun dışında, kimi bankalar tarafından özellikle mobil uygulamalarında sunulan bireysel tüketici kredisi başvurusu yapılarak en azından ikinci el araç alabilmek mümkün olmaktadır. Bu yüzden ikinci el araç alımlarında bireysel tüketici kredisi başvurusu yaparak, ilgili tutar kadar kredi kullanım imkânı oluşmaktadır.

Eğer doğrudan taşıt kredisi alınmak isteniyorsa bu durumda, aracın beş yaşını aşmamış olmaması ve sıfır ya da en fazla beş yaşında olması gerekmektedir. Aracın ayrıca kasko değerinden hesaplanacak değere kadar bankalar taşıt kredisi verebilmektedir. Doğrudan taşıt kredisinde gelir durumunun da ispat edilmesi istendiği için gelir belgesi olmadan doğrudan bankalardan taşıt kredisi çekmek mümkün olmamaktadır ancak Koç grubu araçları için sözü edilen yöntem ile kredi kullanılabilmektedir.

İşsizlik Maaşına Kredi Alınır Mı? Hangi Banka Veriyor?

Borçlarını Kapatmak İsteyenlere Borç Kredisi Veren Bankalar

Acil Paraya İhtiyacı Olanlar İçin Anında Kredi Veren Bankalar

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu