ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

TOKİ 100 Bin Sosyal Konut Projesi Başlıyor! 240 Ay İle Ödeme

TOKİ 100 Bin Sosyal Konut Projesi Başlıyor! 240 Ay İle Ödeme
07.11.2020

Cumhurbaşkanı ve Toplu Konut İdaresi tarafından yapılan açıklamada, dar gelirli ailelere konut satışlarında bu sene olduğu gibi gelecek sene yani 2021 yılında da 100 bin konut projesinin devam edeceği bildirildi. Buna göre projeler kapsamında ev sahibi olmak isteyenler uygun fiyatlar ve ödeme kolaylıkları ile ev sahibi olabilecekler.

100 Bin Konut Projesi Detayları

100 bin konut projesi bu sene başında başlatılmış olup farklı bölgelerde uygulamaya geçirilmiş ve pek çok kimse kuralar sonucunda ev sahibi olma hakkı kazanmıştı. Yapılan açıklama kapsamında 2021 100 bin konut projelerinin devam edeceği bir yıl olacak. Buna göre farklı bölgelerde gerçekleşecek projeler kapsamında dar gelirli ailelere yönelik TOKİ tarafından konutlar inşa edilecek ve kura sonucunda başvuru yapanlar ev sahibi olabilecekler.

TOKİ yüz bin konut projesinin 2021 yılı başından itibaren başlayacağı ve belirlenecek olan takvime göre başvuruların alınacağı da belirtildi. Buna göre uygun fiyatlar ve taksitler ile ev sahibi olmak isteyenler Toplu Konut İdaresinin resmi internet sitesindeki duyurular kısmını takip ederek güncel ev ilanlarına ulaşabilecekler ve projeler kapsamında uygun tarih aralığında gerekli başvuru şartlarını sağlamaları halinde başvuru yapacaklar.

100 Bin Konut Başvurusu Şartları Neler?

100 bin konut başvurusu şartları ise başvuru sahipleri tarafından yerine getirilmesi gerekiyor. Buna göre;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Uygulanacak projenin il ve ilçe sınırları içinde en az 1 yıldır ikamet ediyor olmak ya da proje il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olmak; bu noktada, başvuru yapmak için sadece ilgili bölgede oturmak şart değildir, ikametgahın olduğu bölgedeki projelere başvuru yapılabilecektir,
  • Konut satın alınması için yapılan başvuru kapsamında, başvuru sahiplerinin kendileri, eşleri ya da velayetleri altında olan çocukları üzerine Türkiye sınırları içerisinde tapuda kayıtlı konutların bulunmaması, kendilerinin, eşleri ya da velayetleri altında olan çocukların da daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olmamaları gerekmektedir. Ancak çocuklar için bu durum geçerli değildir, anne ve babası TOKİ’den ev almış olan çocuklar başvuru yapabilirler. Aynı zamanda şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimler de yine başvuru yapabilirler.
  • Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri, dul ve yetimlerden tapuda bulunan kayıtlı konut sahibi olanlar ya da TOKİ’den hak sahipliği belgesi kullanmadan normal satış şartları ile konut almış olanlar, SGK’dan alacakları hak sahipliği belgesi ile TOKİ başvuru yapabilirler,
  • Başvuru yapmak için aylık hane halkı gelirinin en fazla 5 bin 500 TL olması gerekmektedir, bunun üzerinde gelire sahip olanlar başvuru yapamazlar. İstanbul için ise tutar 6 bin TL’dir. Tutar içinde gıda, yol vb. her türlü yardımlar dahil edilmektedir.
  • Bir hane halkı adına sadece bir kişi başvuru yapabilir ve aynı aileden anne, baba ya da çocuklar ayrı ayrı başvuruda bulunamazlar.
  • Başvuru yapabilmek için 25 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.
  • Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimlerde konutlar yüzde 10 peşin, 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli olarak sunulacaktır. Bu durumdan yararlanmak için SGK’dan hak sahipliği belgesinin alınması ve aynı zamanda projenin olduğu bölgede en az 3 yıldır ikamet şartı aranmaktadır.

100 Bin Konut Başvuruları Ne Zaman, Nasıl Başvuru Yapılır?

100 bin konut başvuruları 2021 yılı için henüz açıklanmadı ve yılbaşı ile birlikte başvuru tarihlerinin kesinlik kazanması bekleniyor. Başvurular ise  Ziraat Bankası ya da Halkbank üzerinden belirlenen başvuru ücreti ile yapılacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.