ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Engelli Adına Alınan Aracı Kimler Kullanabilir?

Engelli Adına Alınan Aracı Kimler Kullanabilir?
17.04.2023

Engelli aracını kimler kullanabilir, kimlerin engelli plaka aracı kullanma hakkı vardır? Engelli plakalı aracı kullanabilecek kişilerin yasal mevzuata göre bilgilerini yazımızda hazırladık. Yasalar çerçevesinde engelli aracını kullanabilecek kişiler belirlenmiştir ve bu kişilerin dışında engelli aracının kullanımı yasal yaptırımlara maruz kalmanızı sağlar.

Engelli hakları, engellilere sunulan mali avantajlar ve engelli resmi işlemlerine dair birçok konuyu daha önce işlemiştik:

Tam teşekküllü heyet raporu alarak engelli kimlik kartına sahip olan kişilere avantajlı olarak sunulan engelli araçlarının kullanım haklarına dair detaylara yazımızın devamından ulaşacaksınız. Eğer engelli raporu alamadıysanız ve sağlık kurulu raporuna nasıl itiraz edilir bilmiyorsanız buradaki rehber yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Engelli Adına Alınan Aracı Kimler Kullanabilir?

 1. %90 ve üzeri engelli kişinin birinci, ikinci ve üçüncü derece yakınları,
 2. Sözleşmeli şoförler.
 3. Araç sahibinin aparatlı işlemlerinde TSE onayı verilen kişiler.

Özel Tertibatlı Engelli Aracını Kimler Kullanabilir?

 1. Araç sahibinin eşi,
 2. Üçüncü dereceye kadar akrabalar,
 3. Noterde düzenlenmiş iş akdiyle sözleşmeli şoför.

Üzerine Engelli Aracı Alan Kişinin Ehliyeti Olması Gerekir mi?

Hayır, üzerine engelli aracı alınan kişinin sürücü belgesi olmak zorunda değildir. Kanunlarca belirlenmiş kişiler aracı kullanabilirler.

Engelli Aracı Alma Şartları

 1. T.C. vatandaşı olmak.
 2. 18 yaşından büyük olmak.
 3. 0 km araç satın almak.
 4. En fazla 1.6 motor gücünde araç almak.
 5. Tam teşekküllü sağlık raporuna sahip olmak.

Engelli Aracı Almak İçin Gerekli Belgeler

 1. Engelli raporu,
 2. H sınıfı ehliyet (Kendisi kullanacaksa),
 3. Engelli derece belgesi,
 4. ÖTV ödeme belgesi.

NOT: ÖTV ödeme belgesini vergi dairesinden alabilirsiniz.

Konunun daha kapsamlı anlatımına buradan ulaşabilirsiniz.

Engelli Aracı Olanlar MTV Öder Mi?

Hayır, %90 ve üzeri engeli olan araç sahipleri MTV ödemesinden muaftırlar.

Engelliler Adına Alınan Aracı Kan Bağı Olmayan Kullanabilir Mi?

Engelliler adına alınan araç (araba)  kullanımını yapacaklar, engelli olan kişinin % 90 engellilik durumu taşıması koşulu ile kan bağı olmayan bireylerden seçilebilirler. Engelli kişinin araç ile seyahatini kolaylaştırmak amacı ile araç kullanımı için özel bir şoför istihdam ettirilebilir.

Bu avantaj sadece % 90 engelli bireyler için Karayolları Trafik Yönetmeliği çerçevesinde sunulan bir detaydır. Yüzde doksan engelliler adına alınan araç kullanımı için kişinin tercih ettiği ve kan bağı bulunmayan bir birey, noter yoluyla gerçekleştirilen iş akdi ile istihdam ettirilerek, engelli kişinin araç ile seyahati, özel şoför yardımıyla sağlanabilir.

Engellilerle alakalı resmi işlemler ve haklara dair işlediğimiz daha önceki konulara da mutlaka göz gezdiriniz:

Engelli olmaya hak kazandığınızı düşünüyorsanız; fakat ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız ‘’Engelli malullük durum tespiti’’ konumuza da göz gezdiriniz.

Engelli Aracı Kullanımı Resmi Gazete

Engelli adına alınan aracın kullanımı ile ilgili resmi gazetede gerekli açıklama yapılmıştır. Kara Yolları Trafik Yönetmeliği Madde 53 ‘de yer almaktadır.

%90 ve Altı Rapor ile Alınmış Araçları Kimler Kullanabilir?

01 Ocak 2023 tarihinde kanunlaşan kurala göre %90 ve altı rapor ile alınmış araçları sadece “Araç Sahibi” kullanabilir.

%90 ve Üstü Rapor ile Alınmış Araçları Kimler Kullanabilir?

Engelli adına alınmış araç eğer %90 ve daha üstü bir rapor oranı ile alındı ise engelli kişi kendi dışında sürücüleri de ekleyerek kullanıma sunabilir.

Aşağıdaki formda yer alan “İstisna” kısmına eşim, aynı il sınırlarında ikamet eden birinci dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarım ile kardeşlerim veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam ettiğim sürücüm tarafından istifademe sunulacağını” belirtebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Ahmet Büyükulusoy dedi ki:

  Merhaba, eşimin böbrek yetmezliğinden %93 engelli raporu var. ÖTV muafiyetli araç almak istiyoruz. Eşimin ehliyeti var. Aracı ben de kullanabilir miyim? Kullanmak için noterden herhangi bir belge almak zorunda mıyım?Kullanırken illaki eşim yanımda olmak zorunda mı? Cevap verirseniz sevinirim

 2. Engin dedi ki:

  Merhaba, Babaanne min %94 engelli raporu ile araç alacağız, Ben torunuyum (2. dereceden akraba oluyorum), kullanabilecek miyim, Yukarıdaki evrakta 1. dereceden akraba zorunluluğu var, Sanırım Ocak 2023 den itibaren 1. derece akraba zorunluluğu getirilmiş, yardımcı olabilir misiniz,

 3. ferhat dedi ki:

  Merhabalar Nişanlımın annesi %94 engelli raporu ile normal bayi ‘den araç aldı. Benim de kullanmam sorun teşkil eder mi? Ederse nasıl bir çözümü var ? Teşekkürler

 4. Sercan dedi ki:

  Merhaba, annem adına %41 engel oranıyla otomatik vites ötv muafiyetli araç aldık. Alırken taahhütnamede “bizzat kullanacağıma” yazıyordu. Sağ bacak sağlam olduğu için araca bir özel tertibat eklemediler, otomatik vites olarak direkt özel tertibatlı sınıfına giriyor sanırım. Şimdi sorum şu, eşi ve çocukları hiçbir durumda bu aracı kullanamıyorlar mı? Trafikte kontrolde aracı eşi veya çocuğu kullanıyorsa aracı bağlıyorlar mı? Cevap verirseniz çok iyi olur

 5. Göker dedi ki:

  Merhaba, Yardımcı olursanız sevinirim. 2022 yılında eşimin annesi üzerine %90 engellik raporu ile araç alındı.
  Eşimin annesi vefat etti. Vefat tan sonra Ruhsat üzerine eşimin ve kardeşlerinin isimleri yazıldı. Farklı bir şehirde aracı benim kullanmamda herhangi bir sakınca varmıdır ve araç kullanımı sırasında herhangi bir kaza vs. durumda ekstra bir cezai şart bulunmaktamıdır.
  Yardımlarınızı rica ederim.
  Teşekkürler.

 6. Berk dedi ki:

  Merhabalar %90 zihinsel engel raporu bulunan amca üzerine alınan aracı normalde yeğenleri kullanamıyor ancak 1.derece akrabaları vefat etmiş bu gibi durumlarda istisna yapılıyor mu? Teşekkürler.

 7. Kamil dedi ki:

  Merhabalar babaannem yuzde 90 engelli raporuna sahip.Ben torunuyum ayni zamanda yasal vasisiyim.Hastane ya da resmi veya özel her işiyle ailede tek ehliyeti olan biri olarak ben ilgileniyorum.01.01.2023 itibariyle araci kullanmamin mumkunati olmadigi soylendi.Trafik kanunu /vergi dairesi genelgesi durumu göz önunde bulundurularak ben vasisi ve torunu olarak bu araci kullanabilirmiyim? Cevap icin tesekkurler

 8. Mustafa dedi ki:

  Eşimin halası üzerine yüzde 94 engellilik raporu ile alınan aracı eşim ve ben kullanabilirmiyim. Halanın çocuğu yok eşide vefat etmiş yani arabayı sürecek kimse yok . Bu durumda biz sürebilirmişiz.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kullanmanızda herhangi bir sakınca bulunmuyor.

 9. Mustafa dedi ki:

  Merhaba engelli raporu üzerine araç almak istiyoruz rapor dayımın oğlu nun adına aracı biz kullanabilirmiyiz acaba rapor yüzde 90 yada bir baskasi

 10. İdris dedi ki:

  Merhaba, lütfen acil cevap bekliyorum. Babaannem %90 üzeri engelli ve rahatsızlığından dolayı kışın benim yanımda kalıyor, yazında babamın yanında kalıyor. Ben ve babam farklı illerde oturuyoruz. Babaannemin adına araç alındı, bu araç ben kullanabilir miyim ve şehirler arası yollarda sorun olur mu? Noterden de Babaannemin adına vekaletnamede yaptırmış bulunmaktayım.

 11. Zeynep dedi ki:

  Merhaba,
  Babamın ortopedik engeliyle birlikte %80 engelli raporu var. 2023’teki kanun değişikliği ile birlikte aracı babam dışında ben ve annem kullanabilir mi? Kullanabilmemiz için TSE’den onay ya da noterden yetki belgesi almamız gerekir mi? Bilgilerinizi rica ederim. Teşekkürler.

 12. Orhan dedi ki:

  Merhaba annemin üzerine alınan %90 altı ortopedik engelli olarak alınan aracı oğlu olarak kullanabilyor muyum yeni düzenmeye göre? Eğer kullanabiliyorsam aynı ikamette olma şartı mı var

 13. Şengül dedi ki:

  Merhaba anneannemin %90 engelli raporu var. Torunu ve ulaşımını sağlayan kişi olarak engelli aracını kullanabiliyor muyum? 2023 Ocak ayı itibariyle yönetmelik değişikliği ile yalnızca engelli kişinin kardeş-çocuğu-gelini yada damadı olarak belirtilmiş. Her bayi farklı bir yorum yapıyor doğrusu nedir? Bilgi verebilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

 14. Erdem dedi ki:

  Merhaba eşimin amcası %95 zihinsel engelli 11.ayda 2022 de araç aldık vasi kayinpederim ben damadı olarak kullanıyorum.fakat kaza durumunda sigorta kasko ödemez diyorlar .

 15. nesibe dedi ki:

  Merhaba lütfen yardımcı olur musunuz. Benim %93 engelli raporu var. Kanun değiştiği için onu sadece 1,derece yakınları kullanabiliyormus. Onlar arasında da ehliyeti olan yok. Noter onaylı şoför olayı nedir. Lütfen bizi bu konuda bilgilndirir misiniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Karayolları kanununda bir değişiklik yok. Cezai bir durum oluşmaz. herkes kullanabilir.

 16. Hayat dedi ki:

  Merhaba lütfen yardımcı olur musunuz. Ailecek ne yapacagimizi şaşırdık. Anneannemin yüzde 96 engelli raporu var. Kanun değiştiği için onu sadece 1,derece yakınları kullanabiliyormus. Onlar arasında da ehliyeti olan yok. Noter onaylı şoför olayı nedir. Lütfen bizi bu konuda bilgilndirir misiniz

 17. Esra dedi ki:

  Engelli olan babannemin aracını ben kullanamıyorum Şuan yeni yasaya göre torunu olarak .sanırım değil mi ? Araçta özel bir donanım yok bu arada . acaba gönüllü şoför olarak da atanamaz mıyım kendisine çünkü sgk yatıracak durumu da yok

 18. Aybars dedi ki:

  Merhabalar kolay gelsin. %90 üzeri engelli üzerine alınan aç için bayiler 1.derece ve kardeş şartı koymaktadır. Fakat karayolları Trafik kanununda değişiklik yok. Bu genelge bağlayıcı olur mu? Ayrıca 3.DERECENİN ARAÇ KULLANIMI İÇİN İSİM BİLDİRMESİ ŞART MI? İSİM BİLDİRMEDEN KULLANILABİLİR Mİ?

 19. Ünal dedi ki:

  Merhaba; Baldızımın çocuğu adına %90 raporlu araçları var.
  Eniştesi olarak ben ve eşim kullanabilirmiyiz.

  Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet Kullanabilirsiniz.

 20. Ahmet dedi ki:

  Merhaba şu an yeni uygulama ile bayiler araç satarken aracı kendimizden başka birisinin kullanmayacığına yönelik yazılı taahhüt almakta. Şayet imazadan imtina edildiği takdirde de aracı satmamakta. Hocam bu belgenin herhangi bir yaptırımı olur mu ? Ailece aklımız karıştı. Yeni genelge resmen engellilere zorluk çıkartmak amaçlı yapılmış bir şey. Yönetmelik her ne kadar engelliden yana olsada genelge ile aykırı bir düzenleme yapılmış. Şayet benim ailemden biri araç kullanırken ceza yerse bunun hukuki yolu olur mu ? Teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Karayolları genelgesi değişmedi. Vergi dairesinin genelgesi trafik için mevcut durumda bağlayıcı değil.

 21. Hasan damar dedi ki:

  Merhabalar yurtdışında ortapedik engeli raporu ile araç getirmek istiyoruz rapor baldızım a ait ben kulanmak istiyorum 2 mizde farklı şehirlerde yaşıyoruz yurt dışı araç getiren firma noterden 3 isim yazdirip kulanabilecegimi söyledi gümrük ise hayır kulanamazsiniz dedi hangisi ne inanacağız cewap verirseniz sevinirim ✋

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Yurt dışından alınan araçlar için ise 3. derece yakın sınırı devam ediyor

   H sınıfı sürücü belgesi bulunup kendisi araç kullanan kişilerin özel donanıma sahip araçlarını kendileri ve bir de benzer sakatlığı bulunan H sınıfı sürücü belgesine sahip kişiler kullanabiliyor.
   Araçta özel donanım yoksa ve aynı zamanda otomatik vitesli ise, o aracı herkes kullanabiliyor. Bu konuda da hiç bir sınırlama kalmadı.
   Araçta özel donanım varsa ve/fakat bu özel donanım takılırken aracın orijinal/teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmamışsa, yani özel donanım ilaveten takılmışsa, bu araç araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir.

 22. Selim dedi ki:

  Merhaba 01.01.2023 tarihi itibariyle yeni düzenleme geldi. Ortopedik engelli bireylerin sadece kendileri aracı kullanabilir diye fakat bu genelge ile düzenlemiş bir durum . Kanun da konuda bahsettiğiniz derece devam etmekte . Ve bu gerçekten güzel bir düzenleme oldu fakat biraz aşırıya kaçtılar. Şayet benim eşim benim adıma olan bir araçla trafik uygulamasına girecek olsa vergi dairesinin genelgesi mi geçerli olacak yoksa kanun mu ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba

   Yasa ya da Yönetmelikte değişiklik yok. Ancak gelir İdaresi Başkanlığı bir genelge yayınladı. Trafikte sorun olacağını düşünmüyoruz.

 23. Emine dedi ki:

  Merhaba araç almak istiyorum kızımın ökgv raporu var %90üzeri anne baba ayrı biz babamlar la yaşiyoruz kızımın dedesinin araci kullanamayacağini söylediler bu doğru mu sadece anne baba abi abla kullanabilir dediler ?

 24. Ali sparkali dedi ki:

  Merhaba. Yardımcı olursanız sevinirim.Yeni yıl ile gelen değişiklikle kafalar karıştı. bizim durumumu2zla ilgili hiç paylaşım-soru yok. Sorayım size. Çünkü netlik göremedim,biryerlerde eksiklik var diğer bayilerle yaptığım görüşmeye göre. %90 zihinsel engelli raporuna sahip kişinin ablası(eşim) ve erkek kardeşi ayrıca enişte olarak ben kullanıcı olabiliyormuyuz? Vasi olarak tam yetkili kişi annesi(kvalidem) ve ehliyeti yok araç kullanamıyor. Yani sadece 3 kişi olarak 2 kardeş ve ben kalıyoruz. Aynı il ve mahallede yaşıyoruz. Sizce kullanımımız olumlumu.? Diğer bayiler taahhütte isminiz yazacak vasi imzalayacak,kullanılabilecek durumda olacaksınız dediler. Cevap alırsam sevinirim.

 25. SAMİ dedi ki:

  Merhaba %90 engelli raporu ile alınmış bir aracı 3 derece akrabaların kullanabilmesi için herhangi bir işlem yapması gerekiyor mu ( Engelli kişinin annesinin kardeşinin oğlu mesela ) yardımcı olabilir misiniz
  Aracı ruhsatı sanırım çıktı aracı teslim alınmadı.
  Veya sözleşmeli sürücü için ne işlemler yapmak gerekir

 26. SAMİ dedi ki:

  Merhaba %90 engelli raporu ile alınmış bir aracı 4 derece akrabaların kullanabilmesi için herhangi bir işlem yapması gerekiyor mu ( Engelli kişinin annesinin kardeşinin oğlu mesela ) yardımcı olabilir misiniz

  1. SAMİ dedi ki:

   % 90 zihinsel engelli – Araç ruhsatı çıkmak üzeredir plaka bekleniyor umarım kullanabilmesi için geç kalmamışızdır.

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Vasi olarak kullanabilirsiniz.

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   % 90 ve üzeri muafiyetlerde kullanımda sınır bulunmuyor.

 27. tolga dedi ki:

  Merhaba. Kayınpederim böbrek yetmezliği sebebiyle diyalize giriyor. Engelli raporu alıp araç almak istiyoruz ama birkaç hafta içerisinde nakil olabilir. Nakil gerçekleşirse araç alma hakkından yararlanabilir mi? Şimdi alacağımız raporu 2023’te kullanabilir miyiz?

 28. Veysel dedi ki:

  Merhaba amcam %90 üzeri engelli ve araç onun üzerine. Aracı babam kullanıyor ben de kullanabilir miyim araçta onlar olmadan

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   evet kullanabilirsiniz.

 29. mahmut dedi ki:

  vasili arac alımında en fazla kaç kişi kullanması gerekir 3 kişi mi* 2 kişi
  ehliyet yeni olması engel teskil ediyor mu ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Vasili araç kullanımında sınır bulunmuyor.

 30. Adalı dedi ki:

  Merhaba cevap verirseniz çok sevinirim
  Babamın engelli raporu üzerinden eniştem araç alıp başka bir şehirde devamlı kullanabilirmi

 31. Alican dedi ki:

  Benim kuzenim %90 engel raporu var amca çocuğum kendisi araç alsam ben kullanabilir miyim

 32. Veysel demir dedi ki:

  Aile dostum ve komşum 90 üzeri engelli. Ben sağlık memuruyum ve komşum haftada 4 gün diyalize çalıştığım hastaneye geliyor. Araç alayım ben sen götür getir diyor. Alırsa aracı ben kullanabilir miyim. Kan bağım yok notere beni yazdırabilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   % 90 ve üzeri engelli araç alımlarında kan bağı olma şartı yok. Bir yere bildirmeden de kullanabilirsiniz.

 33. Mrt dedi ki:

  Merhaba kayinpederim %90 uzeri engelli, aldimiz araci damadi olarak ben kullanabilir miyim bunun icin noterde vs bir islem yapmam gerekir mi?
  Saygilar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Herhangi bir işlem yapmadan kullanabilirsiniz.

 34. İst34 dedi ki:

  Merhaba ,

  Annem 60 yaşında hıc araç kullanmadı ehliyet yok ev hamımı,zihinsel %50 raporu var araç annem adına alsak ben kullanabilir miyim acaba ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet Kullanabilirsiniz.

 35. İbrahim dedi ki:

  Babamın sol ayağı diğer ayağına göre kısa ve ortez kullanması gerekiyor. H sınıfı ehliyeti var. Ötv indiriminden yararlanabilir mi? Ayrıca aracı benim(oğul) kullanmamda bir sakınca olur mu?

 36. kaywalker dedi ki:

  Merhabalar dedemin %65 gözden dolayı engelli raporu ve kartı var. Araç alınabilir mi indirimden faydalanıp ekstra olarak kimler kullanabilir o aracı?

 37. Havva dedi ki:

  Merhaba benim annem %95 engelli . Üzerine araç aldık. Noterden vekaletname düzenlendi. Ben,babam ve eşim adına. ben ve eşim kullanabilir miyiz? Ruhsata sadece annemin ismi var. Ekstra yasal olarak bir şey yapmamiza gerek var mı?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet kullanabilirsiniz.

 38. Ramazan dedi ki:

  Merhabalar çok merak ettiğim bir konu var. Yıllardır babam arabasını vermiyor verse bile pek nadiren. Araba kullanmayı bile arkadaşımın arabasında öğrendim. Şimdi babamın % 40 raporu var. Araç otomatik ve sonradan aparatlı yani tekniksel değil. evladı olarak ben kullana biliyor muyum ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet 1. derece yakınları kullanabilir.

 39. Süleyman Tuzcu dedi ki:

  8 Aralik 2021 tarihli Sabah Gazetesi internet haberinde %90 üzeri engel raporu olanların yurt içinden aldıkları ötv indirimli araç kullanım için 1.2.3. Derece ve sözleşmeli şoför kısıtlama kalktı. Yurt içinden alınmış ise herkes kullanabilir diye yazıyor.Son düzenleme ve durum nedir?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Gazete de yayınlanan durum halen devam ediyor. Yeni bir düzenleme yok.

 40. İzzettin dedi ki:

  Ortapedik engeli aracı kimler kullana bilir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   H sınıfı sürücü belgesi bulunup kendisi araç kullanan kişilerin özel donanıma sahip araçlarını kendileri ve bir de benzer sakatlığı bulunan H sınıfı sürücü belgesine sahip kişiler kullanabiliyor.
   Araçta özel donanım yoksa ve aynı zamanda otomatik vitesli ise, o aracı herkes kullanabiliyor. Bu konuda da hiç bir sınırlama kalmadı.
   Araçta özel donanım varsa ve/fakat bu özel donanım takılırken aracın orijinal/teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmamışsa, yani özel donanım ilaveten takılmışsa, bu araç araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir.

 41. Ahmet erdem dedi ki:

  Merhaba %90 üzeri engelli raporu olan kişi araç aldığında kan bağı olmayan noterde iş aktiyle sözleşmeli şoför olan kişi aynı zamanda memur ise herhangi bir sıkıntı oluyor mu

 42. Işıl dedi ki:

  Merhaba,
  Annem %54 (protez göz), Babam %58 (protez bacak) engelli. İkisinden birinin üzerine araba alırsam.
  Ben ve eşim kullanabilir mi?
  %90’dan az raporu olanlar için, araba alırken ehliyet şartı var mı?

 43. ÖMER dedi ki:

  merhabalar, işyeri arkadaşımın engelli aracını noter onaylı belge ile kullanabilir miyim.

 44. Bayram Sönmez dedi ki:

  Merhaba annemin %80 engelli raporu var ötv indiriminden yararlanabiliyormu aracı alsa oglu kullanabilirmi

 45. Büşra dedi ki:

  Merhaba babamın %81 engelli raporu var evlenmiş kızı arabayı alıp kullanabilir mi ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ortopedik engel değil ise en az % 90 rapor olmalı

  2. Mihrullah dedi ki:

   Merhaba,
   2023 ocak ayında araç aldık yeğenime görme engelli dayısı olarak ben kullanabilir miyim? Sıkıntı yaşar mıyım?

 46. Fuat argış dedi ki:

  Merhaba yurtiçinde engelli adına alınmış bir aracı kimler kullanabilir. 90 san üzeri rapor var çocuk 3 yaşında yurt içinde alınmış bir arac.gazetesin haberinden engelli adına alınan araçta herkes kullanabilir diyor. Resmi gazetede yada bununla ilgili bir yazı var mı acaba bulmadım

 47. ercan dedi ki:

  merhaba babamın %99 engelli raporu var muafıyetli arac alırsam eşim kullanabilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet kullanabilir.

 48. Aynur dedi ki:

  Yüzde 95 görme engelli ablamın aracını eniştesi yani benim eşim kullanabilirmi

 49. Murat dedi ki:

  Merhaba benim bacanağım beyin kanaması geçirdi yıllar önce yakın zamanda kalp krizi geçirdi malulen emekli olmak için uğraşıyor bu kişi engelli raporu alabilirmi alırsa yüzde kaç olur ikincisi ehliyeti yok araç kullanmayı bilmiyor araç alırsa ben bacanağı olarak aracı kullanabilirmiyim cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. Yusuf dedi ki:

   Merhaba benim teyzem %90zihinsel engelli sadece ablası var birde abisi vardı oda askerde şehit düştü biz bir araba almak istiyoruz ama bu aracı ablası. Kullanamaz oda rahatsız bbu. Aracı yiğeni eniştesinden başka kullanacak kimse yok bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim bize araç alımında yardımcı olabilirmisiniz

 50. Mahmut dedi ki:

  Merhabalar eşim sol kolundan %80 engeli arac almak istiyoruz kafamiz cok karıştı size iki sorum olacak netlestirirseniz sevinirim şimdiden tskler
  1. Türkiyeden araç alırsak ben eşi olarak süremez miyim sürebileceksem nasıl bir yol izlemem lazım ?
  2. Yurt dışından araç ithal etmek istesek ithal ettiğimiz araçin gerekli aksamlarını burda mi düzenliyoruz ve getirilen aracı ben kullanabilecek miyim ?

 51. fatih dedi ki:

  Merhaba bizim bir tane engelli aracımız var. Babam yurt dışında olduğundan dolayı araba bende. lakin araba engelli aracı olduğundan dolayı arabanın içinde engelliler için dizayn edilmiş bir sistem bulunmakta. o dizaynı kaldırarak sürsem bir sorun olur mu?

  1. Havva dedi ki:

   Merhaba eşimin arabasi torunun üzerinden alınmış eşimde gece kullanamiyor mecburu kaldimi ben kullaniyorum bunda bir sorun olurmu