emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Engelli Adına Alınan Aracı (Arabayı) Kimler Kullanabilir ?

Engelli Adına Alınan Aracı (Arabayı) Kimler Kullanabilir ?

Engelli raporu ile alınan araçları kimlerin kullanabileceği biraz kafa karışıklığı yaratan sorulardan birisidir. Bu yazımızda ‘’Engelli plakalı aracı kimler kullanabilir?’’ sorusuna yanıt vereceğiz. Engelli plakalı araçları kullanabilecek kişiler yasalar çerçevesinde belirlenmiştir. Engelliler dışında engelli aracını kullanma yetkisine sahip olan kişiler, farklı türdeki taşıtları trafik içerisinde idame ettirebilirler; fakat belirlenen kişiler dışındakilerin araç kullanması yasaktır.

Engelli Plakalı Aracı Kimler Kullanabilir?

Engelli kişinin trafikte araç kullanması uygun bulunmazsa “Karayolları Trafik Yönetmeliği”nde belirlenen şartlara göre kullanabilecek kişiler şunlardır:

  1. Araç satın alımında ruhsata kaydedilen 3 kişi,
  2. Engelli bireyin 2.ve 3.derece akrabaları,
  3. Engelli kişinin iş arkadaşları noter onayı alarak engelli aracını kullanabilirler.
NOT-1: Bu kullanım serbestliği %90 ve üzeri engeli bulunan vatandaşların araçları için geçerlidir.
NOT-2: Yurt dışından getirilen engelli araçlarını da 3.dereceye kadar akrabalar kullanabilir.
NOT-3: H sınıfı sürücü belgelerinde istisna söz konusudur. H sınıfı sürücü belgesi bulunan başka bir engelli de özel donanımlı engelli aracını aynı belge ile kullanabilir.

Engelli Aracını İzni Olmayan Kişi Kullanırsa Ne Olur?

Engellinin kendisi ya da ruhsatta adı geçmeyen kişiler dışında aracın kullanılması durumunda araç bağlanır ve sürücü ile ruhsat sahibine idari para cezası uygulanır.

Engelli Aracı Ne Kadar Süre Kullanılır?

Engelli aracı satın alındığı tarihten itibaren 5 yıl süreyle kullanılmak zorundadır. Bu süre içerisinde araç satışı yapmak için ÖTV tutarını ödemek gerekir.

ÖTV İndirimli Engelli Aracını Kimler Alabilir?

ÖTV indirimli engelli aracı almak için şu şartları taşımak gerekir:

  1. T.C. vatandaşı olmak,
  2. 18 yaşından büyük olmak,
  3. %90 ve üzeri engelli raporuna sahip olmak,
  4. Engelli uyumlu B sürücü belgesi olmak.

Engelli Aracı Nasıl Alınır?

Engelli aracı almak için herhangi bir araç bayisine evraklarınızla gitmeniz yeterlidir. Engellilik durumunu gösteren engelli raporu ile birlikte ÖTV muafiyeti uygulanarak engelli aracınızı alabilirsiniz.

%40 Engelli Raporuyla Araç Nasıl Alınır?

%40 ve üzeri engelli raporuyla ÖTV indirimli araç satın almak için engelli raporunuzun olması gereklidir. Raporda araç kullanmaya engel bir durumunun olmadığı da beyan edilmelidir.

%90 Engelli Raporuyla Araç Nasıl Alınır?

%90 ve üzeri engeli olanlar da engelli aracı satın alabilirler. Araç kullanmaya herhangi bir manisinin olmadığı ve özel donanıma sahip engelli aracı kullanabileceğine dair belgelemeyle ÖTV muafiyetli araç satın alınabilir.

Engelli Aracı Almak İçin Rapor Nasıl Alınır?

Engelli aracı almak için rapor sunulması zorunludur. ÖTV muafiyetli engelli aracı almak için Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekküllü hastanelerden birinden engelli raporu alınması gerekmektedir. Engelli raporunda engelli arabası satın alabileceği açıkça belirtilmelidir. Engelli birey, kendisi aracı kullanacaksa H sınıfı ehliyete sahip olmalıdır.

Engelli Aracı Nasıl Satılır?

Engelli aracı satmak için 5 yıl dolması gerekir. 5 yıl dolmadan engelli aracı satılması durumunda ÖTV miktarının ödenmesi gereklidir.

Engelli Aracı Nasıl Devredilir?

Engelli aracını devretmek için 5 yıllık kullanım süresinin dolması şarttır. 5 yıl dolmadan engelli aracının devri yapılamaz. Süre dolmadan araç devri yapılması durumunda ÖTV miktarının ödenmesi gerekir.

Engelli Araç İndirimi Ne Kadar?

Engelli araç indirimi için 0 km araç satın alınmalıdır. 1.6 motor hacmi üst sınırı kısıtlamasının yer aldığı engelli araçlarında ÖTV muafiyeti vardır. Engelli aracı alınması durumunda %40 civarında araç değerinin üzerinden bir indirim söz konusudur.

Engelliler Yurt Dışından Araç Getirebilir Mi?

Evet, yurt dışından engelli aracı getirilebilir, bu konuda bir kısıtlama söz konusu değildir. Engelli raporunda ‘’H sınıfı ehliyet alabilir ve özel tertibatlı araç kullanabilir.’’ İbaresi yer alan engelli bireyler, Gümrük Müdürlüğüne başvuruda bulunarak araç getirebilirler. Özel tertibatı bulunmayan araç getirmek içinse %90 ve üzeri sağlık raporu bulunması şarttır.

Yurt dışından getirilen engelli araçlarında da ÖTV muafiyetinin yanında KDV, MTV ve gümrük vergisi alınmaz. Gaziler için özel bir prosedür vardır. Gaziler, Terörler Mücadele Kanunun kapsamında özel tertibatlı araç getirebilirler ve bahsi geçen vergilerin hepsinden muaftırlar.

Yurt Dışından Engelli Aracı Getirmek İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Yurt dışından engelli aracı getirmek isteyenlerin başvuru yapacağı kurum Ankara Naklihane ve Bedelsiz İthalat Gümrük Müdürlüğüdür. Kişi şahsen ya da bir vekili kuruma başvuruda bulunabilir.

Yurt Dışından Getirilen Engelli Aracı Kimler Kullanabilir?

Yurt dışından getirilen engelli aracı, 3.derece akrabalar ve noter sözleşmesiyle tespit edilen şoförler kullanabilirler.

Yurt Dışından Getirilen Engelli Aracı Ne Kadar Süre Satılamaz?

Yurt dışından getirilen ÖTV muafiyetli engelli aracının satışı için 10 yılı doldurmak gereklidir. 10 yıl dolmadan engelli aracının satışı yapılamaz.

Engelliler Adına Alınan Aracı Kan Bağı Olmayan Kullanabilir Mi?

Engelliler adına alınan araç (araba)  kullanımını yapacaklar, engelli olan kişinin % 90 engellilik durumu taşıması koşulu ile kan bağı olmayan bireylerden seçilebilirler. Engelli kişinin araç ile seyahatini kolaylaştırmak amacı ile araç kullanımı için özel bir şoför istihdam ettirilebilir. Bu avantaj sadece % 90 engelli bireyler için Karayolları Trafik Yönetmeliği çerçevesinde sunulan bir detaydır. Yüzde doksan engelliler adına alınan araç kullanımı için kişinin tercih ettiği ve kan bağı bulunmayan bir birey, noter yoluyla gerçekleştirilen iş akdi ile istihdam ettirilerek, engelli kişinin araç ile seyahati, özel şoför yardımıyla sağlanabilir.

İstihdam koşulları haricinde, engelli kişinin aracı, engelli kişinin kullanımına özel donanımı içermesine rağmen standart fonksiyonlarda ve donanımda da kullanılabiliyor ise araç herkes tarafından kullanılabilir.

Engelli aracı ne kadar süre satılamaz?

Engelli aracının satışı için 5 yıl dolmalıdır. 5 yıl dolmadan araç satışı yapılmak istenirse ÖTV ödenmesi gerekir.

Engelli aracı alım indirimi ne kadar?

Engelli aracı alım indirimi fabrika değeri üzerinden hesaplanır. Araç satış rakamı üzerinden yaklaşık %40’lık bir indirim söz konusudur.

Engelli aracını kullanabilecek kişiler kimlerdir?

Engelli aracını ruhsatta adı bulunan 3 kişi, engellinin 2. ve 3.dereceden akrabaları ile H sınıfı ehliyete sahip başka bir engelli kullanabilir.

Engelli aracı satın almak için neler gereklidir?

Engelli aracı satın almak için Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekkülü bir hastaneden alınmış engelli raporu yeterlidir. Raporun üzerinde engelli arabası satın alabileceği belirtilmelidir.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.