Emeklilik

Ölen Babadan Dul Kızına Maaş Bağlanma ve Sorgulama 2021

2021 Ylında ölen babadan emekli maaşı alma koşulları çocukları tarafından alınması bakıma muhtaç kimselerin yetim kaldıklarında mağduriyet yaşamamaları için gerçekleşmekte olan devlet tarafından güvenceye alınmış bir haktır. Ancak bu hakkın iddia edilebilmesi için bazı şartların ve koşulların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Bu koşullar hem maaşı alacak olan yetim kişinin, hem de vefat eden babanın sağlaması gereken koşullardır.


Babadan Maaş Alabilmek İçin Gerekli Koşullar

Ölen babanın maaşı nasıl alınır?” sorusunun cevabı için bazı koşulların yerine getirilmesiyle verilir.

Ölen babanın maaşını almak için gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Vefat eden babanın sosyal güvencesinin olması, ona bu sosyal güvenceyi sağlayan bir kurumda düzenli olarak çalışır durumda olmuş olması gerekmektedir.
 • Vefat eden babanın emekli maaşı üzerinde hak iddia edecek olan çocukların da devlet memuru olmaları gerekmektedir.
 • Herhangi bir şart gözetilmeksizin 18 yaşından küçük çocuklar yetim aylığı alabilmektedirler. Ancak babanın kız çocukları evlenmedikleri sürece yaşları fark etmeksizin babalarının maaşını talep edebilmektedirler. Kız çocuğun evlenmesi durumunda bu hak ortadan kalkacaktır. Ancak boşanan kız çocukları gerekli başvuruyu yaparak yeniden yetim aylığını almaya devam edebilir. Merhumun erkek çocukları için bu üst sınır yaşı, ortaöğrenime devam edilirken 20, yükseköğrenime devam edilirken ise 25’tir.

Kişilerin babalarının vefat etmeleri durumunda maaşlarını talep edebilmeleri için gereken koşullar bunlardır. Bu koşulları karşılayan kimseler babalarının vefatının ardından gerekli belgelerle birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunarak babalarının maaşlarını talep edebilirler.

Ölen Ebeveynlerin Emekli Maaşlarının Talep Edilme Koşulları Nelerdir?

Ölen anne babadan emekli maaşı nasıl alınır?” sorusunun cevabı maaşı talep edecek kişinin ve merhumun durumuna göre değişmektedir. “Ölen babanın emekli maaşı nasıl alınır?” sorusuna cevap verebilmek için şu durumların sağlanması gerekmektedir:

 • Vefat eden kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu’nda güvencesi bulunmak durumundadır ve kişinin bu kurumlara bağlı şekilde çalışmış olması gerekmektedir.
 • Merhumun emekli aylığı öncelikli olarak eşine bağlanmaktadır. Eşinin vefat etmesinin ardından çocuklarına hisseleri uyarınca maaş aktarılmaktadır.
 • Merhumun çocuklarının yetim aylığı alabilmeleri için vefat eden kişinin emekli olmuş olması şart değildir. 900 günlük SSK priminin veya 1800 günlük Bağkur priminin yatırılmış olması, kişinin vefatının ardından çocuklarının yetim aylığı talebinde bulunmaları için yeterli olacaktır.

Vefat Eden Babanın Maaşı Üzerine Dul Kızının Hak İddia Edebilme Durumları

Vefat eden babanın dul durumunda bulunan kızının babasının maaşı üzerinde hak iddia ederek yetim aylığı alması mümkündür. Yukarıdaki şartların sağlanmış olması merhumun kızının an itibariyle evli bulunmaması başvuruda bulunabilmek için yeterlidir. Ölen babadan dul kızına maaş bütün şartlar sağlandığı takdirde kızı yeniden evlenene kadar ödenmeye devam eder. Kızı tekrar evlendiği takdirde bu maaş üzerindeki hakkını yitirmiş olur, ancak tekrar bir boşanma gerçekleşirse merhumun kızı yine yetim aylığı başvurusunda bulunabilir.

Ölen babadan dul kızına maaş ne kadar sıklıkla sorulmakta olan bir sorudur. Bu sorunun cevabı bazı durumların gerçekleşmesine bağlıdır. Eğer yetim kalan tek çocuksa veya yetim aylığı üzerine başka çocukların da hakları yoksa babanın aldığı ücreti yarısı yetim aylığı olarak kızına ödenmeye devam eder. Burada önemli olan babanın aldığı ücret değildir. Ücret her ne kadar olursa olsun, gerekli şartlar sağlanıyorsa kızına bu ücretin %50’si ödenmeye devam eder.

Ancak, babanın vefatının ardından merhumun eşi hala hayattaysa veya maaş üzerinde hak sahipliğinde bulunacak başka bir çocuk daha bulunuyorsa, bu oran %25’e düşer. Yani kişi babasının aldığı ücretin %25’ini kendisi almaya devam eder. Annenin vefat etmesinin ardından ya da hak sahibi olan diğer çocuğun hakkının ortadan kalkması durumunda bu oran yeniden %50 olarak belirlenecek ve merhumun kızına ücretinin yarısı ödenecektir.

Yetim Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yetim aylığının başvuru prosedürü vefat eden kişinin sosyal güvencesine göre değişiklik gösterebilmektedir. Merhum Bağkur veya SSK üyesiyse bağlı bulunulan Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapılması yeterli olacaktır. Ancak eğer merhum devlet memuruysa yetim aylığı için Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı’na başvuruda bulunulması gerekmektedir. Kamu Görevlileri Emeklilik Dair Başkanlığı Ankara’nın Sıhhiye semtindeki Mithatpaşa Caddesi’nde bulunmaktadır. Başvuruda bulunmak isteyen kişiler şahsen başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Başvuruda yetim aylığı talebinde bulunacak kişiden bazı belgeler istenmektedir. SGK emeklilik talep formunun ve başvuruda bulunacak kişinin kimlik fotokopisinin başvuru sırasında hazır bulundurulması gerekmektedir. Kişi aynı zamanda eğer boşanmışsa, eşinden ayrıldığına ve eşinde ayrı yaşadığına dair taahhütname veya gerekli belgeleri de başvuru belgelerinin arasında bulundurmak zorundadır.

İki Ebeveynden Birden Yetim Maaşının Alınması

Anayasanın 5510 sayılı kanununa göre yetim kimse için hem anneden hem babadan yetim maaşı almak mümkündür. Ancak bu durumlarda bağlanan yetim maaşının oranları düşebilmektedir ve bunun yanında bazı koşulların sağlanmaları gerekmektedir.

Bu koşullardan biri merhum kişinin belirli bir süre boyunca sigorta primlerini ödemiş olması gerekliliğidir. Sigortalı merhumun 1800 gün sigorta priminin ödenmiş olması, çocuğunun her iki ebeveyninden de yetim aylığı alabilmesi için şarttır. SSK tarafından sigortalı olan kişiler için bu dün süre 900’dür. İki ebeveyninden de yetim aylığı talebinde bulunacak olan kız çocuğunun evi bulunmamalıdır. Kız çocuğunun aynı zamanda sigortalı bir işte çalışmıyor veya sigortalı bir şekilde çalışarak hak kazandığı bir emekli maaşının bulunmuyor olması gerekmektedir.

Her İki Ebeveynden Alınacak Yetim Aylığının Miktarları

Her iki ebeveyninden de yetim aylığı alma hakkı olan kız çocuğuna ödenecek olan yetim aylığı diğerlerine göre farklı şekilde hesaplanmaktadır. Koşulları sağlayan ve hem annesinden hem de babasından yetim aylığı alma hakkı olan kişilere ebeveynlerinden yüksek maaş alanının maaşının tamamı, düşük maaş alanın maaşının ise yarısı ödenmeye devam edilir.

Merhum ebeveynlerden birinin Emekli Sandığı kapsamında bulunması, yani memur emeklisi olması durumundaysa yetim kız çocuğuna iki ebeveyninin de maaşının tamamı ödenmektedir.

Yetimi aylığı başvurusunda bulunacak kişinin ebeveynlerinin vefatının tarihi de önem arz etmektedir. 1 Ekim 2008 tarihinden önce vefat etmiş olan bir ebeveyn bulunmaktaysa, o zaman kız çocuğuna yüksek maaşın tamamı, düşük maaşınsa yarısı ödenir. Ancak, şayet ebeveynlerden ikisinin de vefatı 1 Ekim 2008 tarihinden önce gerçekleşmişse ve sigortalı bulundukları kurumdaki statüleri farklı şekilde görüntülenmişse, o zaman yetim kız çocuğuna her iki ebeveynin maaşı da tam olarak ödenir.

Yetim Maaşı Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

İki ebeveynin de SSK tarafından sigortalanmış olduğu durumlarda yetim kız çocuğuna yüksek maaşın tamamı, düşük maaşın yarısı ödenir. Ancak ebeveynlerin ikisinin de Bağ-kur tarafından sigortalarının bulunması haline kız çocuğuna yetim aylığı olarak tek maaş bağlanır.

Yetim Aylığı Konusunda Detaylı Bilgi Edinme Ve Başvuruda Bulunma

Hem annesi tarafından hem de babası tarafından yetim aylığı talebinde bulunacak ve Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunacak bu kişinin bu şartları sağlayıp sağlamadığından emin olması gerekmektedir. İki ebeveynini de kaybetmiş yetim kişilerin yetim aylığı hakkında daha detaylı ve net bilgilere ulaşabilmek için kendilerine en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu Merkezi’ne gitmeleri yeterli olacaktır. Kurumda gerekli bilgilerini vererek gerekli sorgulamaları yapabilirler, gerekli şartları yerine getiriyor olmaları takdirde istenen belgeleri tamamlayabilir ve eksiksiz bir şekilde yetim aylığı başvurularını gerçekleştirebilirler.

Kadınlarda Emeklilik Yaşı Hesaplama
İsteğe Bağlı Emeklilik Şartları Nelerdir ?
Kadınlar 3600 Günden Nasıl Emekli Olur? Tüm Detayları

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

4.161 Yorum

 1. Merhaba. Dedemden anneanneme kalan bağlur emekli maaşını teyzem alıyor. Annemin,babamdan kalan emekli sandığı maaşı var. Annem de başvursa alabilir mi ? teyzemin aldığı maaşta düşüş olur mu ?
  Teşekkürler

  1. Merhaba,

   Teyzeniz annenize kalan değil kendi hissesi oranında maaş alır. eğer tek başına alıyorsa % 50 alır. anneniz başvurur ise maaşın %25 ini alabilir bu udurmda tezenizin maaşı % 10 civarında düşer.

 2. Merhaba. Annem dul 2005 yılında boşandı. Dedem bağkurdan emekliydi ve 2 sene önce vefat etti. Annem dedemin emekli parasına hiç başvuru yapmadı. Şuan başvurması durumunda geriye dönük 2 senelik parayı alabilir mi?

  1. Merhaba,

   Kendine ait emekli maaşı almıyor ise evet başvurup geriye dönük maaşları da alabilir.

 3. Merhaba,
  Babam 2018 senesinde vefat etti bağkurdan emekliydi. Annem Ssk emeklisi idi.kendi maaşı yanında babamın maaşının bı kisminida alıyordu.2020 de annem de vefat etti. İki kız kardeşiz ablam evli ben boşandım herhangi bir kira gelirim vs yok üzerime sadece araba var, hem annemden hem babamdan maaş alabilirim anladığım kadarıyla öğrenmek istediğim ablam calisiyor ve evli olduğu için ben başvurduğumda yüksek maaşın tamamı diğer maaşın yüzde ellisi şeklinde mi maaş bağlanır bir de nafaka almak bu başvuruya engel midir?
  Tşk ederim

  1. Merhaba,

   Öncelikle nafaka almanız baba ve annenizden maaş almanıza engel değildir. Diğer hususta ise hem annanizden hem de babanızdan yüzde 50 yani yarım maaşlarını alabilirsiniz. Birinin tamamını alamazsınız.

 4. İyi akşamlar. Annem ağustos 2020 de vefat etti. Bağkur emeklisiydi. Maaşının yarısı babama bağlandı. Ben boşandım. Babam annemin maaşınından feragat ederse ben annemin maaşının tamamını alabilir miyim? Yada ne kadar alabilirim.

  1. Merhaba,

   Tamamını alamazsınız Feragat ederse % 50 sini alabilirsiniz. Etmez ise % 30 unu alabilirsiniz

 5. Merhaba ben yeni boşandım ve ciddi sağlık problemlerim var. Hastanelerden sağlık hizmetleri,tedavi vs. daha kapsamlı yaralanmak için Devlet memuru olan oğlumun emekli sandığı sigortasına mı? Rahmetli babamdan, anneme kalan ssk emeklisine basvurmam mı daha faydalı olur? (Annem hayatta)
  Teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   Yaptığımız araştırmalara göre 4/a 4/b ve 4c yani memurlar ve memur emeklileri sağlık hizmetinden aynı şartlarda yararlanabilmektedir.

 6. Babam emekli sandığı annem ssk lı annem 2016 da vefat etti iki maaşı da alabilirmiyim bağlanma oranları nedir

 7. Merhaba, ben emekli sandığından emekli oldum. Annem babam SGK emeklisi iken vefat ettiler. Eşimden ayrıldım. Anne babamdan emekli maaşı alabilir miyim? Teşekkürler

 8. Merhabalar 2020 yeni yasaya göre evli olan kız vefat eden babadan maaş alabilecekmiş bu konu doğrumu acaba bilgi veirrimisiniz

  1. Merhaba,

   Mevcut çalışmalarda böyle bir yasa ile ilgili bir düzenleme yok. Tamamen söylenti. Kaldı ki uygulanabilirliği de mümkün değil.

 9. Merhabalar. Annem vefat eden eşinden maaş alıyordu(Emekli sandığı). Bu ay eksik ödeme yapılınca ilgili kuruma başvurdu. Eşinin kızına da maaş bağlamışlar. Bu durumda eline geçen ücret çok düşük. Rahmetli babasından da(Emekli sandığı) ek maaş alabilir mi? Ya da eşinin maaşını değil de babasının maaşını talep edebilir mi? Teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Babası emekli sandığı emeklisi ise alabilir. Ya da babasından alcağı maaş daha yüksek ise kendi maaşından feragat ederek babasının maaşına geçebilir.

  1. Merhaba,

   Eğer çalışmıyorsa kalır. Anne emekli sandığı emeklisi ise kız çalışıyor olsa bile yine de bağlanır.

 10. dedem emekli sandığından emekli vefat etti maaşı babaannem alıyor halamın kocası vefat edince maaşı böldürdü eniştem emekli idi aldığı maaş baya düştü ihtiyaçlarını karşılamıyor kirasını anca karşılıyor bunu iptal ettire bilirmiyiz.

 11. Merhaba
  Babam vefatı ile annem babamın maaşını alıyor kendi emekliside var.Ben boşandım.Annem babamın maasından feragat edip bana bıraksa anne ve babasının maasından faydalanabilir mi?

  1. Merhaba,

   Eğer kendisi emekli sandığı emeklisi ise babasından alamaz. Ayrıca kendi bağkur ve ssk emeklisi ve babası da emekli sandığı emeklisi değilse yine alamaz.

  2. Özür dilerim anlayamadım.bağışlayın nolur.Annem ssk emeklisi ve ölmüş babamdan maaş alıyor dedem ve anneannemdende maaş almak istiyor babamın maaşını bana feragat etse kendi anne yada babasının maaşını alabilir mi?Kendi emekliliğide var

  3. Merhaba,

   Annaeannenniz ve dedeniz sgk emeklisi olduğu; anneniz de emekli olduğu için anne veya babasından maaş alamaz.

  4. Peki ben babamın maaşını istesem 1800 tl den ne kadar alabilirim?Annemin payından düşüldükten sonra ki hakkım ne olur.Bu arada sıkılmadan suallerime yanıt verdiğiniz içinde ayrıca tesekkür ederim efendim sağolun

  5. Merhaba,

   Babanızın maaşı 1800 tl ise % 60 anneniz % 30 size bağlanacak 1080 anneniz 540 tl siz alabileceksiniz.

 12. Ben emekli sandığından emekli dul bayanım.babamda emekli sandığından emrkli. Babam vefat etti.kendi emekli maaşımdan feragat edip. daha yüksek olan babamın maaşından yetim aylığı alabilirmiyim

  1. Merhaba,

   Babanızın maaşının % 50 si size yatar. eğer hala sizin maaşınızdan yüksek ise kendi maaşınızdan feragat ederek babanızdan maaş alabilirsiniz.

 13. Babam 1986 yılında vefat etti, Bağkur emeklisiydi, Ablamın eşi SSK emeklisiydi, Eniştem yeni vefat etti, ve eniştemin maaşı ablama bağlandı, benim öğrenmek istediğim Ablam Babamın Bağkur Maaşını alabilirmi, SSK dilekçemize cevaben Babamın Bağkur maaşını alamayacağını belirtti,

  yukardaki cevapların birisinde her iki maaşında alınabileceğini yazmışsınız, aydınlatırsanız teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   Ablanızın eşinin vefatı 2008 öncesi olsa ve maaş bağlanmış; babanız sonrasında vefat etmiş olsaydı alabilecektiniz. Mevcut durumda alamazsınız.

 14. Merhaba. Ben eşimden ayrıldım. Annem babamın maaşını alıyordu fakat 8 yıldır almıyor. Sebebi dedemin maaşına geçmesidir. Bende babamın maaşına başvuracağım. Merak ettiğim 8 yıldır alınmayan biriken parayı alabilir miyim?

  1. Merhaba,

   Öncesinde hak sahibi olmadığınız için geriye dönük maaş alabilme hakkınız bulunmuyor. Başvurudan itibaren maaşınız bağlanacaktır.

 15. Merhaba,babam 2010’da vefat etti. Babamdan kalan maaş var.Benim maaşımı hep evli ablam çektiği için ben maaşımın kaç TL olduğunu bilmiyorum. Nasıl öğrenebilirim?

  1. Merhaba,

   E devlette emekli maaşınızı görebilirsiniz. ayrıca banka ekstrelerine bakabilirsiniz.

 16. babam sgk emeklısıydı. 2015 yılında kaybettım. ve annem basvurmadıgı ıcın ben tek basıma babamın maasını alıyordum. baska kardesım yok. annemide kaybettim. benim maasım degısecekmı?

  1. Merhaba,

   Anneniz maaşdan yararlanmadığı için vefat nedeni ile bir değişiklik olmayacaktır.

 17. Benim annem babamın vefatından dolayı Bağ-Kur’dan emekli maaşı alıyor anne ve babası da vefat etti. Annesinin emekli maaşından faydalanabilir mi eğer böyle bir şey mümkünse nasıl başvuru yapılır teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   Eşinden maaşı 2008 öncesi bağlandı ise anne ve babasından maaş alma hakkı var.

 18. Merhaba kolay gelsin babam vefat etti ssk emeklisi kendisi annem babamın maaşında yararlanıyor bende başvuru yapsam annemden yüzde kaç kesinti olur..

  1. Merhaba,

   Sizin başvurunuz ile birlikte annenizin maaşının % 20 si kesintiye uğrar.

 19. Merhaba benm anne ve babam 1997 yilinda vefat etti ben ikisinin maaşiini alıyorum annem SSK babam bağkur evli ablam boşanıyor boşandıktan sonra maaş basvurunda bulunacak bu durum benim maaşmda ne gibi bir etki olur

  1. Merhaba,

   Tek olarak % 50 şer maaş alıyorsunuz. Ablanızın talebi ile maaşınız % 20 oranında düşer.

  2. 1989 ölen Bağkur babamın ölüm maaşını %25 orninda alıyorum %50 çıkarmak istemem rağmen 2008 kanuna göre olmaz diyorlar.tek kız çocuğuyum ve annem yok tu. Maaşı bağların bunu dikkate almamişlar maaş bağlama tarihi 2011…ne yapmalıyım

 20. Ben ev hanimiyim esim emekli sandigindan emekli oldu.vefat sebebiyle esimden maas aliyorum.babam ssk emeklisi annem bagkur emeklisi ikiside vefat etti.ben,esim annem ve babamin emekli maasindan yaralanabilirmiyim..

  1. Merhaba

   eşiniz emekli sandığı emeklisi olduğu için ayrıca yüksek olan anne veya babanızdan da maaş alabilirsiniz.

 21. merhaba,emekli olmadan vefat eden eşinden dul aylığı almakta olan kadın babası ve annesi bağkur emeklisi iken anne vefatından sonra babası hayatta iken yetim aylığı bağlanabilirmi ? miktarı ne kadar olabilir yüzde olarak , teşekkür ederim

 22. Merhaba
  Ben SGK emekkisiyim.Rahmetli babam emekli sandığı emeklisi idi Annem babamın maaşını alıyor Ben boşandım. Şimdi müracaat etsem yetim maaşı olarak ne kadar alırım ve annemin maaşından mi kesinti olur Yoksa yetim aylığı annemin maaşından kesilmeden mi veriliyor!

  1. Merhaba,

   Babanız emekli sandığı emeklisi olduğu için yetim maşının % 30 unu alabileceksiniz. Bu durumda annenizin maşından % 20 civarı bir kesinti olacaktır.

 23. Mrb. Babam 2012 SSK ‘dan emekliydi. Babam vefat ettikten sonra babamdan kalan maaşı annem (%50) ve iki kız kardeşim (%25+%25) şeklnde alıyordu. Annem de vefat etti. İki kız kardeşimin maaş oranında bir değişiklik olacak mı?

 24. Merhabalar yardımcı olursanız sevinirim. Babam 2010 yılında vefat etti. Ben 2015 yılında işe başladım ve 2020 haziran ayında işten ayrıldım. 2011 yılında da boşanmış durumdaydım. Babam emekli maaşı alıyordu. Dul ve yetim maaşı ile emekli maaşını alabilir miyim ? Birde babam öldükten sonraki kısımda bana toplu para yatırılıyor mu ?

  1. Merhaba,

   Geriye dönük sürelerde yeni 2011 den 2015 e kdar maaş için başvuru yapsaydınız o dönemde emekli maaşı alabilirdiniz. ancak mevcut durumda başvurduğunuz tarihten maaş ödemesi alabileceksiniz.

 25. merhaba babam vefat edince emekli maaşı anneme bağlandı%75 olarak (SGK EMEKLİSİ). Dedem emekli sandıgından emekli anneannem onun maasını alıyor. Annem yetim aylıgı basvurusunda bulundu % kaç bağlanır anneannem aynı zamanda kendiside emekli maası alıyor.Anneme % kac düşer

  1. Merhaba,

   Anneniz kendi emekliliğinden dolayı babasının maaşını alamaz. ancak emekli sandığı emeklisi olduğu için % 25 ini alabilir.

 26. Merhaba,
  Annem asil oldugu icin 2008 oncesi vefat eden babasindan emekli sandigi maasi aliyor. Anneannem de emekli sandigindan emekliydi ve yakin zamanda vefat etti. Annemin maas secmesi gerekiyormus ancak sectigi maasin yuzde kacini alabilecek? Tesekkur ederim.

  1. Merhaba,

   Hangisinin maaşı yüksek ise onu seçebilir. İkisinden de aynı oranda yatar. Kurumdan öğrenmesi gerekiyor.

 27. Annem eşini kaybetti Emekli sandığından emekli maaşı alıyor Babasıda Sigortadan emekli idi ondan da maaş almak istiyoruz ne yapmalıyız.Emekli maaşına E Devletten başvuru yapmıştık bunada e devlet üzerinden başvuru yapabilirmiyiz.

  1. Merhaba,

   Babanızın maaşını yarısını alabilir. Evet yine e devletten başvuru yapabilirsiniz.

 28. Merhabalar. Babamdan yetim aylığı için başvuruda bulundum. Annem yaşamıyor ve diğer ablalarım evli. Bir ablam eşinin maaşını alıyor. Tek hak eden benim. Bana ne kadar maaş bağlanır?

  1. Babam 11 nisan 2020 de vefat etti ssk emeklisiydi , babamın maaş ını hem anneme hem bana bağlayayım ama şimdi yazıları okurken dul maaşı da alabilrsiniz deniyor. Bende 2002 yılında boşandım acaba bunu ayriyeten belirtmem yada müracat etmem gerekiyormu , yoksa bana bağlan dul yetim maaşımı?

  2. Yetim aylığı bağlanma sorunu var babam bağkur emeklisi idi 1997 senesinde vefat etti maaş analığa dul bana yetim aylığı olarak 2/8 oranında bağlandı 2012 senesinde analığın vefatı nedeniyle tek hak sahibi bekar kız olarak ben kaldım maaşı da hiç bir farklılık yok ikramiye 250 TL yatıyor benim tek hak sahibi olarak maaşın%50’sini almam gerekiyor neden müracatımda olumlu bir netice alamıyorum bana bir bilgi verirseniz enazındanrahatlıyacağım

  3. Merhaba,

   Tek yetim olarak % 50 maaş almanız gerekiyor. İsterseniz dava açabilirsiniz.

 29. Merhaba 24 yaşındayım ve dulum benim babam 5 nisan 2020 de vefat etti. Sigorta emeklilik maaşı ve Gazi maaşı vardı. Hangisi eşine hangisi bana bağlanır. ? Ve bu maaş için başvuru mu yapmak gerekir yoksa otomatik olarak mı yatıyor?

  1. Merhaba,

   Emeklilik maaşından size bağlanır. ancak kuruma müracaat etmelisiniz.

 30. Merhaba babamdan kalan emekli maaşını annem alıyor su anda bende annemden ayrı yaşayan bekar kızım bende babamın emekli maaşını alabilir miyim annem almaya devam ederken

  1. Merhaba,

   evet alabilirsiniz. ancak annenizin aldığı maaş bir miktar düşer. Şimdi aldığı maaş % 75 e tekabül ederken siz başvurdupunuz da % 60 a düşecektir. Yani eğer 750 tl alıyor ise siz başvurduktan sonra 600 tl alcak siz de % 30 a tekabül eden kısmı alabileceksiniz.

 31. Benim babam ssk dan emekliydi vefat edince eşine kaldı yani anneme kaldı aylık. O da vefat etti ben bu aylığa başvurduk hiç bir gelirim ve malım yok üstümde , eşimden boşanmış durumdayız ve 17 ve 18 yaşında 2 çocuğum var . Size sorum maasin hepsini alabilirmiyim yada ne kadarına bağlanabilirim.

  1. Merhaba,

   Babanızın maaşının %50 sini alabilirsiniz. Tek yetim % 50 oranında maaş alabilmektedir.

 32. Merhabalar sorum şöyle babam 2005 vefat etti 500 gunluk sigortasi var ben eşimden ayri 3 cocgum ile yaşiyorum babamin toplam 500 gunluk sigortasindan nasil aylik alabilirim.cevabiniz icin simdiden tesekkurler

  1. Merhaba,

   Babanızın askerlik sürelerini borçlanarak ödemeniz gerekiyor. 900 gün primi doldurarak maaş hakkı elde edebilirsiniz.

 33. merhabalar dedem bagkur emeklisiydi .vefat etti.Anneannem yaşıyor. annem boşanmış ve herhangi bir maaşı aylıgı veya mal varlıgı bulunmuyor.boşanan bir teyzem daha var ancak o sigortalı bir iş yerinde çalışıyor.başvurulması halinde anneme ve teyzeme hak düşer mi? eğer düşerse anneannemin alacagı maaştan kesinti olur mu?

  1. Merhaba,

   Teyzeniz çalıştığı için ona hak düşmez. Sadece anneniz alabilir. Maaşın % 50 si bağlanır.

 34. Merhabalar annem 2004 den beri babamın emekli maaşını alıyor dedemde 1 ay kadar önce vefat etti dedem den de maaş baglana bilir mi acaba

  1. Merhaba,

   Babanızın maaşını 2008 den önce almaya başladığı için dedenizden de maaş alabilir. Eğer farklı sigorta kolları ise

 35. Merhabalar,
  Annem babamdan boşandı anneannem dedemden kalma maaş almaktadır. Annemle birlikte olup 5 kardeşler. Hepsi evli annem boşandığı için bu maaştan faydalanması için başvuruda bulunması gerekmekte midir? Ve alacağı yüzde %25 mi %50 midir ? 5 kardeş annemle birlikte olup geriye kalan 4 kardeş evli ve cocukludur.

  1. Merhaba,

   Annenizin maaşa başvurması gerekiyor. Tek yetim ve anne olduğu için annenize % 30 oranında maaş bağlanır.

  1. Mrb sesimi duyduğunuz için tsk ederim annemle babamı kaybettim babam.ölmeden önce emekli değildi 1400 günü var kızı olarak hak talep edebilmem için 1800 günü olması lazimmis askerisin yatırınca 1400 günü oluyor yasa çıkacak dediler 900 gün dul yetim çıkacak dediler o yasa da cıktı günümde yetiyor 1400 gün var ama bu seferde tarihte olmadi 2009 da öldü 2008 de ölseydi olurdu dediler nasıl yapabilirim 10 senedir ugrasiom yardim etmiyor kimse hastayim çalışamıyorum bu maaşa ihtiyacım var yardım edin yalvaririm cvbinizi bekliorum

  2. Merhaba,

   emekli sandığı veya bağkurlu ise 2008 sonrası vefatta 1800 gün istenir. Eğer ssk lı ise 5 yıl hizmet süresi ve 900 gün prim yeterlidir.

 36. Merhabalar, babamın maaşının bi kısmını ben alıyorum bir kısmını annem alıyor. Ben çalışmaya başlarsam ya da memur olursam babamın maaşını almaya devam edebilir miyim?

  1. Merhaba,

   Sigortalı işe başladığınızda yetim maaşınız kesilir.

 37. Merhaba, dedem sgk emeklisi idi ve yaklaşık 20 yıl önce vefat etti. Annem ve babam bu yıl boşandı, annem dedemden maaş alabilir mi?

  1. Merhaba,

   Kendine ait bir emeklilik geliri yok ise dedenizin emekli maaşının % 50 sini alabilir.

 38. Selamunaleykum annem adına soruyorum
  Dedemin emekli maaşını annem ile anneannem alıyorlardı annenden kısa zaman önce vefat etti anneannemin aldığı para da otomatik olarak anneme yatar mi başvuru yapmamız gerekiyor mu acaba ?Kolay gelsin

  1. Merhaba,

   Maaşın tamamı yatmaz ama belli oranda otomatikman annenize geçecektir.

 39. Ben ssk li olarak çalışıyorum bir yıl olacak babam sskdan emekli 2013 de vefat etti ben çalışırken aylığından faydalanabilirmiyim

  1. Merhaba,

   Eğer aynı zamanda öğrenci değilseniz babanızın maaşından sigortalı çalışmanızdan dolayı maaş alamazsınız.

 40. Babamdan bağlanan dul ve yetim maaşı her ayın 27 sinde hesabıma yatardı bu ay yatmadı yani 27.04.2020 tarihli maaşım daha yatmadı sorunu öğrenmek istiyorum

  1. Merhaba,

   Mayıs 5 e kadar yatmaz ise ikametgahınızın bağlı bulunduğu sgm den bilgi alabilirsniz.

 41. Merhaba.
  işsizlik maaşı alırken. Rahmetli bağkur emeklisi babamdan yetim aylığı alabilirmiyim ?

  1. Merhaba;
   Ben SSK Emeklisi Dul biriyim, Babam vefat etti. Kendisi Emekli Sandığından Memur Emeklisi, İstanbul’da ikamet ediyorum başvuru için Ankara’ya mı gitmem mi gerekiyor nerede yapacağım başvuruyu? Birde hangi belgeler gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

  2. Merhaba,

   Başvuru için yetim aylığı için Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı’na başvuruda bulunulması gerekmektedir. Kamu Görevlileri Emeklilik Dair Başkanlığı Ankara’nın Sıhhiye semtindeki Mithatpaşa Caddesi’ne evrakları iadeli taahütlü olarak da gönderebilirsiniz.

  3. Merhaba babam 2005 te vefat etti ssk emeklisi idi biz üç kızkardeş diuluz babamın maaşından üçümüz yüzde kaç oranında alırız

 42. Merhabalar babam 5 Nisan 2020 de vefat etti. Kendisi bağkurluydu. Sorum şu : Ben ve diğer kardeşim ikimizde bayanız yaşımızda 40 ın üzerinde ayrıca eşinden boşanmış bir kız kardeşimiz daha var yani toplam 3 kişiyiz. Babamızın maaşı üçümüzede eşit şekilde bağlanır mı? Ben maaş almasam diğer iki kız kardeşimin aldığı maaş oranı artarmı. Yani ben aldığım zaman diğerlerine zararı çok olacaksa almayı düşünmüyorum. Devletin 3′ üncü maaşa bağlanacak çocuğa teşvik adı altında extra para ödediğini duymuştum. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim ?

  1. Merhaba,

   Pay oranları aşağıda gibidir.

   İki yetim olması halinde % 40’ar olmak üzere toplamda % 80,
   Üç yetim olması halinde 1/3 er oranında toplamda % 100

   Eğer siz başvuru yapmasanız % 20 kaybınız olur. bu nedenle başvuru yapmanız lehinize olur.

 43. Merhabalar
  Ben yurt disinda yasiyorum esimden ayrildim Babam befat ettiginde Emeklilik maasindan dul ayligi alabilirmiyim.
  Ne gibi sartlari yerine getirmem gerekiyor.
  Tesekkürler.

  1. Merhaba,

   Yurt dışında sosyal yardım dahil düzenli bir geliriniz var ise Türkiye den babanızdan dolayı maaş alamazsınız.

 44. Babam vefat etti bacagına yanlış iyne vurulma sı sonucunda topal kalan babama sosyal engelli maaşı bağladı ve babam vefat etti ben kızıyım dul um bu maaşı ben alabiliyor muyum aceba

  1. Merhaba,

   Sosyal hizmetlerden bağlanan maaş çocuklarına devretmemektedir.

 45. Vefat eden babamdan yetim ayligi aliyordum. Ocak ayinda kızım için dükkan acmisti. Onuda benim üzerime yaptı. Tabiki ben bagkur lu olmuş olduğumun farkına sonradan farkettim. SSK dan yetim ayligim kesilmiş Bunu da mart ayında ogrendim. Ve dükkanı hemen kızıma devrettim. Bağkurdan düştüm ve SSK ya bir dilekçe yazdım bağkurdan çıkış yaptığımı ve yeniden yetim maaşımı talep dilekcesini bizzat ssk kurumuna teslim ettim. Bana sms geldi. Isleminiz alinmistir. Diye bir mesaj geldi. Ben şimdi merak ediyorum nezaman maaşım bağlanır. 31 Aralık 2020 tarihinde basvurdum. Tahmini olarak maaş günüm 18 aralığa kadar baglanirmi. Bilgi verirseniz sevinirim. Saygilar

  1. Merhaba,

   Maaş başvuruları 45-75 gün içinde sonuçlandırılmaktadır. Alo 170 den veya e devltetten başvurunuz ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

 46. Merhaba :
  Bağkur emeklisi babam vefat etti. Annem yaşiyor ve oda bağkurdan emekli. Ben ssk liyim. Boyle bir durumda babamdan dul yetim maaşı alabilirmiyim ?

  1. Merhaba,

   Eğer çalışmıyorsanız evet yetim maaşı alabilirsiniz

 47. Merhaba,
  Kendi çalışmamdan ötürü SSK dan emekli dul bayanım,Emekli Sandığı emeklisi olan babam vefat etti,babamdan yetim maaşı alma hakkım var mi

  1. Merhaba,

   Babanız emekli sandığı emeklisi olduğundan yetim maaşı alma hakkınız var.

 48. Merhaba babam SGK emeklisi vefat etti kardeşim 23 yaşında hiç çalışmadı babamımın maaşını alabilir mi.Annemde kendi babasının vefat etti (SGK lı) maaşını alabilir mi

  1. Merhaba,

   Kardeşiniz ünv. öğrencisi erkek ise 25 yaşına kadar alabilir. Öğrenci değil ise alamaz. Kız ise evlenene veya bir işyerinde çalışana kadar alır. Anneniz eşinin maaşından feragat eder ise isterse babasının maaşını alabilir.

 49. Ev hanimiyim esim emekli sandigina bagli ve emekliydi vefat etti babamda bagkur emeklisi 1983 de vefat etti onunda maasini alabilirmiyim alirsam esimden aldigim emekli maas dusermi

  1. Merhaba,

   Farklı sigorta branşları olduğu için iki kurumdan da maaş alırsınız. Eşinizden aldığınız kesilmez.

  2. Merhabalar ben sgk emekkisiyim ve esimden ayriyim.Yani bosabdım..Annem emekki sandigi..emekkusi..babamda sgk emekkisi annemden maas bağlanirmi.. Tskker.

  3. Merhaba,

   Annaniz emekli sandığı emeklisi olduğu için annenizden maaş alabilirsinz.

 50. Babam emekli sandığı.annem sşk emeklisi idi.95 ,96 da vefat etti.ben çocuktum.maasa bağlandım.sonra evlendik a zaman geçti …ama çok sorunlar im var. Eşimden dayak aldatma herşeyi var..boşanma davası açtı eşim, .maddi durumu iyi. Bana bı ev aylık 500 nafaka veririm diyo.anlasip ayrıl diyo. Birini bulmuş onla evlenecek miş .ama ben . nasıl yaşarım kimseye muhtaç olmadan korkuyorum.piskolojim kötü.calisaman sanıyorum.. acaba anne baba min maaşı yeniden bağlanır mı.daho önce bekarken yüzde 75 bağlanmış ti.gene aynı olurmu .bide evim olunca maaş vermezler mi.koyde dededen kalma kimsenin kullanmadığı 20donum satsan para etmez yerler var.maas verilir mi… anlaşmalı boşanma olunca maaş vermezler anne babamdan.sgk baglamiyormus diye duydum…nafaka alırsam maaş baglanmaz… ailemden.. anlaşmalı boşanma olmazsa . vereceği evinde vermez.malini başkasına yapmış.ben alırım diye.cekismeli boşanmaya hem param hem gücüm yok…ev versinde bari oda benim çeyiz parası ile alındı maaşımdan zamanında ona rağmen üstüne tapu zorlanıyor vermeye.ben özgür olup kafamı rahatlatmak istiyorum.beni istemiyorsa o bilir.anlasicam versin evimi .

  1. Merhaba,

   Sorunuzu yanıtlamıştık tekrar yazalım.

   Merhaba,

   Anlaşmalı boşanmaktan kasıt gerçek olmayan boşanmaktır. Yani boşanmış gibi gösterip hala evde yaşayanlar var. Bunların tespiti halinde maaş kesilir. Sizin eşiniz bir de başkası ile evleneceğini söylüyor. Başkalarının söylediklerine kulak asmayın. 20 yıllık deneyimli uzmanlar olarak sizin sorularınızı yanıtlıyoruz. Bize güvenebilirsiniz.

 51. Babam emekli sandığı.annem sşk emeklisi idi.95 ,96 da vefat etti.ben çocuktum.maasa bağlandım.sonra evlendik a zaman geçti …ama çok sorunlar im var. Eşimden dayak aldatma herşeyi var..boşanma davası açtı eşim, .maddi durumu iyi. Bana bı ev aylık 500 nafaka veririm diyo.anlasip ayrıl diyo. Birini bulmuş onla evlenecek miş .ama ben . nasıl yaşarım kimseye muhtaç olmadan korkuyorum.piskolojim kötü.calisaman sanıyorum.. acaba anne baba min maaşı yeniden bağlanır mı.daho önce bekarken yüzde 75 bağlanmış ti.gene aynı olurmu .bide evim olunca maaş vermezler mi.koyde dededen kalma kimsenin kullanmadığı 20donum satsan para etmez yerler var.maas verilir mi.

  1. Merhaba,

   Ayşe hanım. Hiç çekinmenize gerek yok. Annenizden de babanızdan da maaş alırsınız. Eşinizden alacağınız 500 tl ile birlikte evinizde olunca rahat rahat geçinirsiniz. Hepsi birlikte sanıyorum 2500 300 civarı bir maaş olur. Kimseye muhtaç olmazsınız.

  2. Anlaşmalı boşanma olunca verilmiyor Muş.maas….ama çekişmeli boşanmak istesem.bana evde vermez o parayı da (500)zaten malvarlığı ni başkasına yapmış.bide okadar dayanacak gücüm yok .doğrumu anlasinca dilekçede bosaninca maaş verirlermi.cok saskinim

  3. Merhaba,

   Anlaşmalı boşanmaktan kasıt gerçek olmayan boşanmaktır. Yani boşanmış gibi gösterip hala evde yaşayanlar var. Bunların tespiti halinde maaş kesilir. Sizin eşiniz bir de başkası ile evleneceğini söylüyor. Başkalarınızn söylediklerine kulak asmayın. 20 yıllık deneyimli uzmanlar olarak sizin sorularınızı yanıtlıyoruz. Bize güvenebilirsiniz.

  4. Merhabalar babam emekli sandigindan emekli 25.05.2020 de vefat etti annem babamdan kalan maas baglancak fakat kendi babasida 2003de vefat etti annesi yasiyor ondanda maas alabilirmi baglanirmi tskler

 52. Merhaba,kendim emekli sandığı emeklisiyim ve eşimden boşandım,2018 yılında vefat eden babab SGK emeklisi idi
  bu durumda ölüm aylığı alabilirmiyim.

  1. Merhaba,

   Emekli sandığı emeklisi olarak babanızdan emekli maaşı almanız mümkün değil.

 53. merhabalar bamam 2005 mayıs ayında vefat etti bende 2005 aralık ayı boşandım 2020 kadar babamın maaşını almadım şimdi baş vurmak istiyorum bende alabilirmiyim birde toplu parada verirlermi acaba verirlerse ne kadarlık bir ödeme olur teşekkürler

  1. Merhaba,

   Eğer ssk lı olarak çalışmanız var ise yetim maaşı alamazsınız. Çalışmıyor iseniz maaş alabilirsiniz.

  1. Merhaba,

   Evet babanız memur emeklisi olduğu için maaşını alabilirsiniz.

  2. Merhaba babamdan annem maai alıyordu (bağkur) annem vefat etti annemin maaşını bende alabiliyormuyum

  3. Merhaba,

   Erkek çocuklar 18 yaşına kadar veya % 60 engelli olur ise babadan maaş alabilirler.

 54. Selamlar, Ben kendi çalışmamdan dolayı ssk emeklisi biriyim. annem vefat etti 2hafta önce annemde kendisi emekliydi. isteğe bağlı bağkur. annemin aylığını SGK bana bağlarmı. lütfen cevabınızı bekliyorum

  1. Merhaba,

   SSK emeklisi olduğunuz için Bağkur emeklisi annenizden maaş alamazsınız.

 55. Merhaba, babam aylar önce vefat etti. Kendisi SSK emeklisi.
  Annem hayatta ve anneme babamdan maaş bağlandı. Ben yirmi altı yaşındayım ve hiç evlenmedim. Çalışmıyorum. İki erkek kardeşim var. Acaba babamdan bana yetim aylığı bağlanır mı? Bağlanması durumunda annemin aldığı maaştan kesinti olur mu? Çalışıyor olmak yetim aylığı almaya engel mi?

  1. Merhaba,

   Eğer sigortalı olarak bir yerde çalışyorsanız yetim aylığı alamazsınız. Çalışmayı bırakıp maaş almak isteseniz annenizin maaşının % 10 u kesilir.

 56. Merhabalar … ben 4a ssk emeklisiyim… vefat eden annem ve babam da ssk emeklisi idi onların maaşlarından faydalanabilir miyim ? . Yanıt hayırsa o zaman kendi maaşımı bırakıp onlarınkini alma şansım var mı ? Şimdiden teşekkürler yanıt için

  1. Merhaba,

   alamazsınız. Ancak dediğiniz gibi maaşı daha yüksek alabileceğinizi düşünüyorsanız maaşınızdan feragat ederek anne ve babanızdan alabilirsiniz.

  2. Danışma BirimiKasım 7, 2019, 5:44 pm
   Merhaba,

   alamazsınız. Ancak dediğiniz gibi maaşı daha yüksek alabileceğinizi düşünüyorsanız maaşınızdan feragat ederek anne ve babanızdan alabilirsiniz.

   bilgisi vermiştiniz,

   SGK da konu ile ilgili sorduğum memur, maaşımdan feragat edip, anne ve babadan maaş alma hakkımın bulunmadığı bilgisini verdi.

   Bu konu ile ilgili kanun maddesi ve ya yönetmelik ile ilgili beni aydınlatırsanız sevinirim. Onların da bilgi boşluklarını doldurmuş oluruz.

   İçtenlikle tekrar teşekkür ediyorum

  3. Merhaba,

   Dilekçe ile talepte bulunun size konu ile ilgili yazılı cevap vermek zorundalar. Memurların bir çoğu yönetmelikten habersiz. Yeterli eğitim verilmiyor.

  1. Merhaba,

   Babnız emekli sandığı emeklisi ise alabilirsiniz. Diğer kurumlar ise alamazsınız.

 57. mrb ben alman vatandaşıyım babam 10 sene önce vefat etti ssk dan emekli idi ben de eşimden boşandım türkiyedeki ssk dan babamın emeklisinden yararlanabilirmiyim nasıl bir yol izleyebilirm şimdiden tşk

  1. Merhaba,

   almanyada sosyal yardım dahil bir geliriniz var ise Türkiye de babanızdan aylık alamazsınız.

 58. emekli devlet memuruyum vefat eden babamdan annem maaş alıyordu annemde vefat etti erkek olarak ben babamın maaşını alabilirmiyim

 59. ben 2015 de ölen eşimden bağkur maaşı alıyorum 1999 da vefat eden ssk emeklisi babamın maaşınıda alabilirmiyim acaba

 60. Babam mart 2019 vefat etti..annem de Nisan 2019 vefat etti. Babam ssk emeklisi. Ben ssk bi işte çalışıyorum. Babamın maaşını alabilir miyim. Eşimden boşandım. İyi günler

 61. Babamın 2 kız çocuğu var ama anne ve babası yok kız çocukları baba maaşının ne kadarını alir

 62. kolay gelsin babaannem 2015 yılında vefat eden eşinden bağkur emekli maaş alıyor. 1999 yılında vefat eden ssk emeklisi babasının maaşınıda alabilir mi bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler.

 63. ben 657 ‘ye tabi memur emeklisiyim. 2004 yılında emekli oldum.babam 1977 yılında, annem 2011 yılında vefat etti. 5510 sayılı kanunda 2000 yılından önceki memuriyete başlayanlar bu kanundan etkilenmez diyor. ben 1982 yılında işe başladım. eşimden resmen 2008 yılında ayrıldım. babamdan yetim aylığı alabilir miyim ?

 64. merhaba
  Babamı 2006 senesin de kaybettim. ( ssk emeklisiydi)
  Annemi 2018 senesin de kaybettim. (emekli sandığı emeklisiydi)
  Ben 19 senedir eşimden ayrıyım. suan emekli sandığına bağlı çalışıyorum. ancak emekli olmadan istifa edeceğim.
  Babam ve annemden maaş bağlanır mı …
  yardımlarınız için ve bilgileriniz için yürekten teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   emekli sandığından emeklilik durumu oluşmadığındna her ikisinden de maaş alma hakkınız var.

 65. Ben Almanyada yasiyorum ve 35 senedir Dulum. Babam 10 Sene önce Vefat etti, Esi (ikinci Esi) oda 2 Sene önce Vefat etti, benim Dul Maasi almam mümkünmü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu