emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Ölen Babadan Dul Kızına Maaş Bağlanma ve Sorgulama 2021

Ölen Babadan Dul Kızına Maaş Bağlanma ve Sorgulama 2021

2021 Ylında ölen babadan emekli maaşı alma koşulları çocukları tarafından alınması bakıma muhtaç kimselerin yetim kaldıklarında mağduriyet yaşamamaları için gerçekleşmekte olan devlet tarafından güvenceye alınmış bir haktır. Ancak bu hakkın iddia edilebilmesi için bazı şartların ve koşulların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Bu koşullar hem maaşı alacak olan yetim kişinin, hem de vefat eden babanın sağlaması gereken koşullardır.

Babadan Maaş Alabilmek İçin Gerekli Koşullar

Ölen babanın maaşı nasıl alınır?” sorusunun cevabı için bazı koşulların yerine getirilmesiyle verilir.

Ölen babanın maaşını almak için gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Vefat eden babanın sosyal güvencesinin olması, ona bu sosyal güvenceyi sağlayan bir kurumda düzenli olarak çalışır durumda olmuş olması gerekmektedir.
 • Vefat eden babanın emekli maaşı üzerinde hak iddia edecek olan çocukların da devlet memuru olmaları gerekmektedir.
 • Herhangi bir şart gözetilmeksizin 18 yaşından küçük çocuklar yetim aylığı alabilmektedirler. Ancak babanın kız çocukları evlenmedikleri sürece yaşları fark etmeksizin babalarının maaşını talep edebilmektedirler. Kız çocuğun evlenmesi durumunda bu hak ortadan kalkacaktır. Ancak boşanan kız çocukları gerekli başvuruyu yaparak yeniden yetim aylığını almaya devam edebilir. Merhumun erkek çocukları için bu üst sınır yaşı, ortaöğrenime devam edilirken 20, yükseköğrenime devam edilirken ise 25’tir.

Kişilerin babalarının vefat etmeleri durumunda maaşlarını talep edebilmeleri için gereken koşullar bunlardır. Bu koşulları karşılayan kimseler babalarının vefatının ardından gerekli belgelerle birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunarak babalarının maaşlarını talep edebilirler.

Ölen Ebeveynlerin Emekli Maaşlarının Talep Edilme Koşulları Nelerdir?

Ölen anne babadan emekli maaşı nasıl alınır?” sorusunun cevabı maaşı talep edecek kişinin ve merhumun durumuna göre değişmektedir. “Ölen babanın emekli maaşı nasıl alınır?” sorusuna cevap verebilmek için şu durumların sağlanması gerekmektedir:

 • Vefat eden kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu’nda güvencesi bulunmak durumundadır ve kişinin bu kurumlara bağlı şekilde çalışmış olması gerekmektedir.
 • Merhumun emekli aylığı öncelikli olarak eşine bağlanmaktadır. Eşinin vefat etmesinin ardından çocuklarına hisseleri uyarınca maaş aktarılmaktadır.
 • Merhumun çocuklarının yetim aylığı alabilmeleri için vefat eden kişinin emekli olmuş olması şart değildir. 900 günlük SSK priminin veya 1800 günlük Bağkur priminin yatırılmış olması, kişinin vefatının ardından çocuklarının yetim aylığı talebinde bulunmaları için yeterli olacaktır.

Vefat Eden Babanın Maaşı Üzerine Dul Kızının Hak İddia Edebilme Durumları

Vefat eden babanın dul durumunda bulunan kızının babasının maaşı üzerinde hak iddia ederek yetim aylığı alması mümkündür. Yukarıdaki şartların sağlanmış olması merhumun kızının an itibariyle evli bulunmaması başvuruda bulunabilmek için yeterlidir. Ölen babadan dul kızına maaş bütün şartlar sağlandığı takdirde kızı yeniden evlenene kadar ödenmeye devam eder. Kızı tekrar evlendiği takdirde bu maaş üzerindeki hakkını yitirmiş olur, ancak tekrar bir boşanma gerçekleşirse merhumun kızı yine yetim aylığı başvurusunda bulunabilir.

Ölen babadan dul kızına maaş ne kadar sıklıkla sorulmakta olan bir sorudur. Bu sorunun cevabı bazı durumların gerçekleşmesine bağlıdır. Eğer yetim kalan tek çocuksa veya yetim aylığı üzerine başka çocukların da hakları yoksa babanın aldığı ücreti yarısı yetim aylığı olarak kızına ödenmeye devam eder. Burada önemli olan babanın aldığı ücret değildir. Ücret her ne kadar olursa olsun, gerekli şartlar sağlanıyorsa kızına bu ücretin %50’si ödenmeye devam eder.

Ancak, babanın vefatının ardından merhumun eşi hala hayattaysa veya maaş üzerinde hak sahipliğinde bulunacak başka bir çocuk daha bulunuyorsa, bu oran %25’e düşer. Yani kişi babasının aldığı ücretin %25’ini kendisi almaya devam eder. Annenin vefat etmesinin ardından ya da hak sahibi olan diğer çocuğun hakkının ortadan kalkması durumunda bu oran yeniden %50 olarak belirlenecek ve merhumun kızına ücretinin yarısı ödenecektir.

Yetim Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yetim aylığının başvuru prosedürü vefat eden kişinin sosyal güvencesine göre değişiklik gösterebilmektedir. Merhum Bağkur veya SSK üyesiyse bağlı bulunulan Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapılması yeterli olacaktır. Ancak eğer merhum devlet memuruysa yetim aylığı için Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı’na başvuruda bulunulması gerekmektedir. Kamu Görevlileri Emeklilik Dair Başkanlığı Ankara’nın Sıhhiye semtindeki Mithatpaşa Caddesi’nde bulunmaktadır. Başvuruda bulunmak isteyen kişiler şahsen başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

[tie_full_img]

[/tie_full_img]

Başvuruda yetim aylığı talebinde bulunacak kişiden bazı belgeler istenmektedir. SGK emeklilik talep formunun ve başvuruda bulunacak kişinin kimlik fotokopisinin başvuru sırasında hazır bulundurulması gerekmektedir. Kişi aynı zamanda eğer boşanmışsa, eşinden ayrıldığına ve eşinde ayrı yaşadığına dair taahhütname veya gerekli belgeleri de başvuru belgelerinin arasında bulundurmak zorundadır.

İki Ebeveynden Birden Yetim Maaşının Alınması

Anayasanın 5510 sayılı kanununa göre yetim kimse için hem anneden hem babadan yetim maaşı almak mümkündür. Ancak bu durumlarda bağlanan yetim maaşının oranları düşebilmektedir ve bunun yanında bazı koşulların sağlanmaları gerekmektedir.

Bu koşullardan biri merhum kişinin belirli bir süre boyunca sigorta primlerini ödemiş olması gerekliliğidir. Sigortalı merhumun 1800 gün sigorta priminin ödenmiş olması, çocuğunun her iki ebeveyninden de yetim aylığı alabilmesi için şarttır. SSK tarafından sigortalı olan kişiler için bu dün süre 900’dür. İki ebeveyninden de yetim aylığı talebinde bulunacak olan kız çocuğunun evi bulunmamalıdır. Kız çocuğunun aynı zamanda sigortalı bir işte çalışmıyor veya sigortalı bir şekilde çalışarak hak kazandığı bir emekli maaşının bulunmuyor olması gerekmektedir.

Her İki Ebeveynden Alınacak Yetim Aylığının Miktarları

Her iki ebeveyninden de yetim aylığı alma hakkı olan kız çocuğuna ödenecek olan yetim aylığı diğerlerine göre farklı şekilde hesaplanmaktadır. Koşulları sağlayan ve hem annesinden hem de babasından yetim aylığı alma hakkı olan kişilere ebeveynlerinden yüksek maaş alanının maaşının tamamı, düşük maaş alanın maaşının ise yarısı ödenmeye devam edilir.

Merhum ebeveynlerden birinin Emekli Sandığı kapsamında bulunması, yani memur emeklisi olması durumundaysa yetim kız çocuğuna iki ebeveyninin de maaşının tamamı ödenmektedir.

Yetimi aylığı başvurusunda bulunacak kişinin ebeveynlerinin vefatının tarihi de önem arz etmektedir. 1 Ekim 2008 tarihinden önce vefat etmiş olan bir ebeveyn bulunmaktaysa, o zaman kız çocuğuna yüksek maaşın tamamı, düşük maaşınsa yarısı ödenir. Ancak, şayet ebeveynlerden ikisinin de vefatı 1 Ekim 2008 tarihinden önce gerçekleşmişse ve sigortalı bulundukları kurumdaki statüleri farklı şekilde görüntülenmişse, o zaman yetim kız çocuğuna her iki ebeveynin maaşı da tam olarak ödenir.

Yetim Maaşı Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

İki ebeveynin de SSK tarafından sigortalanmış olduğu durumlarda yetim kız çocuğuna yüksek maaşın tamamı, düşük maaşın yarısı ödenir. Ancak ebeveynlerin ikisinin de Bağ-kur tarafından sigortalarının bulunması haline kız çocuğuna yetim aylığı olarak tek maaş bağlanır.

Yetim Aylığı Konusunda Detaylı Bilgi Edinme Ve Başvuruda Bulunma

Hem annesi tarafından hem de babası tarafından yetim aylığı talebinde bulunacak ve Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunacak bu kişinin bu şartları sağlayıp sağlamadığından emin olması gerekmektedir. İki ebeveynini de kaybetmiş yetim kişilerin yetim aylığı hakkında daha detaylı ve net bilgilere ulaşabilmek için kendilerine en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu Merkezi’ne gitmeleri yeterli olacaktır. Kurumda gerekli bilgilerini vererek gerekli sorgulamaları yapabilirler, gerekli şartları yerine getiriyor olmaları takdirde istenen belgeleri tamamlayabilir ve eksiksiz bir şekilde yetim aylığı başvurularını gerçekleştirebilirler.

Kadınlarda Emeklilik Yaşı Hesaplama
İsteğe Bağlı Emeklilik Şartları Nelerdir ?
Kadınlar 3600 Günden Nasıl Emekli Olur? Tüm Detayları
Yorumlar

 1. İlknur dedi ki:

  Selam hocam ben yurt disinda yasiyorum calismiyorum devletten geciniyirum,babacim 2012de vefat etti,babamin 2ci esi aliyor suan maasini,bende alabilirmiyim oyle bi hakkim varmi?rica etsem yanitlarmisiniz,tesekkur ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Yurt dışında devlet yardımı aldığınınız içim Türkiye den yetim aylığı alamazsınız.

 2. Gönül ünlü dedi ki:

  Merhaba babam ssk emeklisiydi vefat ettikten sonra annem almaya devam etti annemide kaybettik 3 yildir ablam aliyor ve bende yillar once esimden bosandim calisip gecimimi sagliyordum ama 1 yil once troit kanseri ameliyati olfum saglik acisindan artik cslisacak gucum yok bende babamin maasindan faydalanmak istiyorum durumum iyi degil cunku baglanmak icin ne yapmaliyim ve maas yariyami paylasilir ogrenmek istiy orum lutfen tşk ederim iyi günler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   E devletten veya sgk müdürlüklerinden başvuru yapabilirsiniz. mevcutta karedşiniz % 50 alıyor % 40 düşer ve ikiniz de % 40 ar pay alırsınız. Kardeşinizin maaşı çok düşmez.

 3. Huriye dedi ki:

  Merhaba ben ssk dan emekliyim. Maaşım en düşük maaş. Eşimden ayrıldım dulum. Babam da ssk emeklisiydi. Babamı kaybetdim. Babamdan dul maaşı alabilirmiyim. Lütfen cevap verin inanın çok zor durumdayım.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   SSK emeklisi olarak babanızdan ayrıca maaş alamazsınız. Bababnızın maaşı daha yüksek ise kendi maaşınızdan feragat ederek babanızın maaşını alabilirsiniz. Ancak ikisini birden alamazsınız.

 4. Ela dedi ki:

  Babam 1995 yılında babam vefat etti Bağkur emeklisiydı eşimde 2010 yılında vefat etti babamdan kalan Bağkur emeklisi ablam alıyor bende alabilirmiyim babamdan maaş acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İkisi de bağkur emeklisi olduğu için tercih edilen aylık alınabilir. Her ikisi birden alınamaz.

 5. sedat dedi ki:

  Annem bağkur emeklisi kendisi; ayrıca emekli sandığından emekli babasından ve ölen eşi Bağkur emeklisi maaş alabilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Emekli sandığı emeklisi babasından da Bağkur emeklisi eşinden de emekli maaşı alabilir. Başvuru yapmanız yeterli.

 6. FATMA dedi ki:

  Merhaba
  benim babam bağkur emeklisi ama vefat etti ben sigortalı çalışanım babamın maaşını alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Babanız bağkur emeklisi olduğu için Çalıştığınız sürece babanızın maaşını alamazsınız

 7. Funda dedi ki:

  Merhaba
  Ben yurtdışında yaşıyorum.
  Babam 18 sene önce vefat etti
  Benim hakkım var mı? Varsa yurtdışından işlemleri yapabilir miyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Eğer yurt dışında çalışıyorsanız veya maddi yardım alıyorsanız yetim maaşı alamazsınız.

 8. Tamay dedi ki:

  Merhaba annem yetim maaşı alıyordu dedem 2005 te vefat etti anne annemde geçen hafta vefat etti annem babamdan 2013 te boşan dı
  Dedem bağkurluydu dedemin maaşını almak için ne yapmamız lazım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Anneniz zaten yetim maaşı alıyormuş dedenizden. Anneaneniz de mi kendi hak sahibi olarak emekliydi?

   Tam olarak sorunuzu anlayamadık

 9. Sevgi dedi ki:

  Iyi günler üzerine evi olan ama ne sigorta ne bagkuru olmayan boşanmış kadın ölen sigorta emeklisi babadan maaş alabilirmi ? Başka hak sahibi yok

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   MErhaba,

   Evet babasından yetim maaşı alabilir. En yakın sgm ye başvuru yapılmalı

 10. Nevriye Demirbaş dedi ki:

  Merhaba ben dulum ve emekli sandığında çalışmaktayım. Babam sigorta emeklisiydi. Maaş bağlanabilir mi?(annem sağ)

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Öğrenci olmayan çalışan kız çocukları yetim aylığı alamazlar.

 11. merve dedi ki:

  Merhaba;annem ve babam 20 gün ara ile vefat etti biri bağ kur biri ssk emeklisi idi.Kendim halen emekli sandığına tabi olarak çalışmaktayım ve bekarım .Maaşlarını alma hakkım olurmu ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   emekli sandığı emeklisi olarak anne ve babanızdan emekli maaşı alma hakkınız bulunmuyor.

 12. Nuran dedi ki:

  iyi günler kamuda görev yapmaktayım. 1984′ te vefat eden babam Bağ_Kur emeklisiydi, maaşı anneme bağlandı. Annemi 2019 yılında kaybettim. Ben bekarım Babamdan kalan Bağ-Kur maaşını alabiliyormuyum? Teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Çalışan kızların baba veya anneden maaş almaları sadece öğrencilikte olabilmektedir. Siz maaş alamazsınız.

 13. perviz dedi ki:

  merhaba emeklı sandıgındal emeklı dul bayan ssk emeklısı veaft eden babasından maaş alabılırmı tesekkurler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   emekli sandığı emeklisi olduğundan SGK emeklisi babadan maaş alınamaz.

 14. Fatma dedi ki:

  Merhaba annem babamdan emekli maaşı alıyordu evlendi bende babamdan dul ve yetim aylığı alıyorum annemden kesilen maaşı bana aktarilirmi’ben %52 alıyorum 2/4 pay verilmiş

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Annenizden kesilen maaş size aktarılmaz. % 52 oranında maaş almaya devam edersiniz.

 15. M.Nurdan dedi ki:

  Emekli sandigi emeklisi esim vefat etti,ben de de emekli sandigi emeklisiyim, babam da emekli sandigi emeklisi olup vefat etti ben babamdan da maas alabilirmiyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   emekli sandığı emeklisi olarak emekli sandığı emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

 16. Sevil Akar dedi ki:

  Ben SSK emeklisiyim , merhum babam da SSK emeklisi idi 2007 yılında vefat etti.Onun maaşı bana bağlanabilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   ssk emeklisi olarak ssk emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

 17. Elif dedi ki:

  Merhaba,
  Babam ve Eşim vefat etti ve her ikisi de farklı kurumlardan emekliydi. Şuanda eşimin emeklisinden dul aylığı alıyorum. Ancak babamın emeklisinden de yararlanmak istiyorum. Babamın emeklisi için nasıl başvuru yapabilirim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Babanız hangi kurumdan emekli ise o kuruma müracaat edebilirsiniz. E devletten de müracaat etme hakkınız bukunmaktadır.

 18. Filiz dedi ki:

  Memur emeklisi babam 1994 de vefat etti.annem işçi emeklisi babamın maaşınıda alıyor.ben 2 yıl önce boşandım ama o yıllarda babamın tc si olmadığından başvuru yapamıyorum ne yapmam gerek.ayrica dedem 4 yıl önce vefat etti memur emeklisiydi annem babamin maasından feragat efip bana gecerse dedemin maaşını alabilir mi.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   emekli aylığı bağlatmak için tc şart değil. sigorta sicil numarası ile de müracaat edebilirsiniz. Bunun için en yakın sgm ye gitmeniz gerekebilir. anneniz babanızın maaşından feragat edip babasının maaşını alabilir.

 19. Yaprak dedi ki:

  Merhabalar ben yetim ayrligi için başvurmak istiyorum ancak babadan ayrı kalındığı için vefat eden babanın emekli olup ilmadigini öğrenmek için ne yapabilirim bağkurluydu kendisi bagkurda kayıt gözükmüyor gittiğimde ancak bagkura kayıtlı olduğunu biliyorum ne yapmam gerek lütfen yardimci olurmusunuz teşekkürler..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   T.C. Kimlik bilgisiyle en yakın sgm dan bilgi alabilirsiniz. Başka bir yolu bulunmuyor.

 20. Hulya dedi ki:

  Merhabalar..Annem babamdan ayrildiktan sonra dedemden maaş aliyordu..Ancak muvazzaali boşanma sebebiyle annemin yetim ayligi kesildi..ve sgk ya borclandi..yetim ayligi kesildikten sonra annem babamla yine de evlenmedi..ve babam da yakin zamanda vefat etti..Annem yetim ayligi icin yeniden başvurabilir mi?tesekkurler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet anneniz yetim aylığı için yeniden başvurabilir. Muvaza durumu ortadan aklkmış gözüküyor.

 21. merve dedi ki:

  Merhabalar babam vefat etti kendisi emekliydi ama maalesef babamın kütüğünde değilim soyadını taşımıyorum buyüzdende emekli maaşından faydalanabilir miyim bunu için ne yapılabilir bu konuda bilgi verebilir misiniz?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Eğer babanızın kütüğünde değilseniz yetim maaşı alamazsınız.

 22. Nazlı dedi ki:

  Mrb.eşim 2019 mayis ayinda vefat etti.Bagkurlu idi.Babam da ssk li idi.2000 yilinda vefat etti.Su an esimden ölum ayligi aliyorum.Babamdan da alabilir miyim.tesekkurler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Hayır alalmazsınız. Eğer eşinizden 2008 öncesi maaş alıyor olsaydınız babanızdan da alabilirsiniz.

 23. Betül dedi ki:

  Eşimi kaybettim SGK emekliydi ben ve dul kızım da SGK dan emekli . Maaş durumumuz ne olur. Ayrıca rahmetli babam emekli sandığından emekliydi annemizi kaybettik dul kız kardeşim babamdan maaş alıyor . Ben de alabilirmiyim teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Siz eşinizin maaşının yarısını alabilirsiniz. Kızınız alamaz. Siz ayrıca emekli sandığı olduğu için babanızdan da alabilirsiniz.

 24. Melek dedi ki:

  Selamlar babam 2010 yılında vefat etti Bağ-Kur emeklisi evliydim eşimden boşandım başvuru yaptım başka hak sahibi yok nekadar maaş alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Maaşının % 50 sini alabilirsiniz.

 25. Gültekin GEPEK dedi ki:

  Merhaba; dul bir kadının babasının emekli maaşını alabilmesi için hangi evrakları toplaması gerekmektedir?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ölüm belgesi ve tahsis numaralarının olması şart. Diğer belgeleri Yetim ve Dul Maaşı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? yazımızda görebilirsiniz.

 26. Nur Demir dedi ki:

  Merhaba. Dedemden anneanneme kalan bağlur emekli maaşını teyzem alıyor. Annemin,babamdan kalan emekli sandığı maaşı var. Annem de başvursa alabilir mi ? teyzemin aldığı maaşta düşüş olur mu ?
  Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Teyzeniz annenize kalan değil kendi hissesi oranında maaş alır. eğer tek başına alıyorsa % 50 alır. anneniz başvurur ise maaşın %25 ini alabilir bu udurmda tezenizin maaşı % 10 civarında düşer.

 27. Rabia dedi ki:

  Merhaba. Annem dul 2005 yılında boşandı. Dedem bağkurdan emekliydi ve 2 sene önce vefat etti. Annem dedemin emekli parasına hiç başvuru yapmadı. Şuan başvurması durumunda geriye dönük 2 senelik parayı alabilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kendine ait emekli maaşı almıyor ise evet başvurup geriye dönük maaşları da alabilir.

 28. Deniz dedi ki:

  Merhaba,
  Babam 2018 senesinde vefat etti bağkurdan emekliydi. Annem Ssk emeklisi idi.kendi maaşı yanında babamın maaşının bı kisminida alıyordu.2020 de annem de vefat etti. İki kız kardeşiz ablam evli ben boşandım herhangi bir kira gelirim vs yok üzerime sadece araba var, hem annemden hem babamdan maaş alabilirim anladığım kadarıyla öğrenmek istediğim ablam calisiyor ve evli olduğu için ben başvurduğumda yüksek maaşın tamamı diğer maaşın yüzde ellisi şeklinde mi maaş bağlanır bir de nafaka almak bu başvuruya engel midir?
  Tşk ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Öncelikle nafaka almanız baba ve annenizden maaş almanıza engel değildir. Diğer hususta ise hem annanizden hem de babanızdan yüzde 50 yani yarım maaşlarını alabilirsiniz. Birinin tamamını alamazsınız.

 29. Canan dedi ki:

  İyi akşamlar. Annem ağustos 2020 de vefat etti. Bağkur emeklisiydi. Maaşının yarısı babama bağlandı. Ben boşandım. Babam annemin maaşınından feragat ederse ben annemin maaşının tamamını alabilir miyim? Yada ne kadar alabilirim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Tamamını alamazsınız Feragat ederse % 50 sini alabilirsiniz. Etmez ise % 30 unu alabilirsiniz

 30. Yaman dedi ki:

  Merhaba ben yeni boşandım ve ciddi sağlık problemlerim var. Hastanelerden sağlık hizmetleri,tedavi vs. daha kapsamlı yaralanmak için Devlet memuru olan oğlumun emekli sandığı sigortasına mı? Rahmetli babamdan, anneme kalan ssk emeklisine basvurmam mı daha faydalı olur? (Annem hayatta)
  Teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Yaptığımız araştırmalara göre 4/a 4/b ve 4c yani memurlar ve memur emeklileri sağlık hizmetinden aynı şartlarda yararlanabilmektedir.

 31. emel dedi ki:

  Babam emekli sandığı annem ssk lı annem 2016 da vefat etti iki maaşı da alabilirmiyim bağlanma oranları nedir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Her ikisinden de % 50 şer maaş alabilirsiniz.

  2. Nurdan dedi ki:

   Biyolojik babam vefat etti emekliydi üvey annem emekli maaşını alıyor Ben bekarım babamın maaşından yararlanabilirmiyim

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Eğer babanızın kütüğüne kayıtlıysanız kimliğinizde biyolojik babanızın adı varsa siz de maaş alabilirsiniz.

  4. Didem dedi ki:

   Merhaba emekli sandigi çalışanım vefat eden babam emekli olup kurumu da emekli sandığı idi babamdan maaş alabiliyormuyum

  5. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Emekli sandığı emeklisi olarak emekli sandığı emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

 32. Demet Alpkent dedi ki:

  Merhaba, ben emekli sandığından emekli oldum. Annem babam SGK emeklisi iken vefat ettiler. Eşimden ayrıldım. Anne babamdan emekli maaşı alabilir miyim? Teşekkürler

 33. Çağla dedi ki:

  Merhabalar 2020 yeni yasaya göre evli olan kız vefat eden babadan maaş alabilecekmiş bu konu doğrumu acaba bilgi veirrimisiniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Mevcut çalışmalarda böyle bir yasa ile ilgili bir düzenleme yok. Tamamen söylenti. Kaldı ki uygulanabilirliği de mümkün değil.

 34. Halim Türker dedi ki:

  Merhabalar. Annem vefat eden eşinden maaş alıyordu(Emekli sandığı). Bu ay eksik ödeme yapılınca ilgili kuruma başvurdu. Eşinin kızına da maaş bağlamışlar. Bu durumda eline geçen ücret çok düşük. Rahmetli babasından da(Emekli sandığı) ek maaş alabilir mi? Ya da eşinin maaşını değil de babasının maaşını talep edebilir mi? Teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Babası emekli sandığı emeklisi ise alabilir. Ya da babasından alcağı maaş daha yüksek ise kendi maaşından feragat ederek babasının maaşına geçebilir.

  2. Halim Türker dedi ki:

   Teşekkürler hocam sağolun.

 35. ayhan dedi ki:

  ölen annenin emekli maaşını dul kızına kalır mı ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Eğer çalışmıyorsa kalır. Anne emekli sandığı emeklisi ise kız çalışıyor olsa bile yine de bağlanır.

 36. osman dedi ki:

  dedem emekli sandığından emekli vefat etti maaşı babaannem alıyor halamın kocası vefat edince maaşı böldürdü eniştem emekli idi aldığı maaş baya düştü ihtiyaçlarını karşılamıyor kirasını anca karşılıyor bunu iptal ettire bilirmiyiz.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Hangi maaşı İptal ettirmek istiyorsunuz?

 37. Arzu cyln dedi ki:

  Merhaba
  Babam vefatı ile annem babamın maaşını alıyor kendi emekliside var.Ben boşandım.Annem babamın maasından feragat edip bana bıraksa anne ve babasının maasından faydalanabilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Eğer kendisi emekli sandığı emeklisi ise babasından alamaz. Ayrıca kendi bağkur ve ssk emeklisi ve babası da emekli sandığı emeklisi değilse yine alamaz.

  2. Arzu ceylan dedi ki:

   Özür dilerim anlayamadım.bağışlayın nolur.Annem ssk emeklisi ve ölmüş babamdan maaş alıyor dedem ve anneannemdende maaş almak istiyor babamın maaşını bana feragat etse kendi anne yada babasının maaşını alabilir mi?Kendi emekliliğide var

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Annenizin babası ve annesi hangi kurumdan emekli ?

  4. Arzu dedi ki:

   Sgk emeklisi efendim anneanne ve dede

  5. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Annaeannenniz ve dedeniz sgk emeklisi olduğu; anneniz de emekli olduğu için anne veya babasından maaş alamaz.

  6. Arzu ceylan dedi ki:

   Peki ben babamın maaşını istesem 1800 tl den ne kadar alabilirim?Annemin payından düşüldükten sonra ki hakkım ne olur.Bu arada sıkılmadan suallerime yanıt verdiğiniz içinde ayrıca tesekkür ederim efendim sağolun

  7. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Babanızın maaşı 1800 tl ise % 60 anneniz % 30 size bağlanacak 1080 anneniz 540 tl siz alabileceksiniz.

 38. Asiye Aygüney dedi ki:

  Ben emekli sandığından emekli dul bayanım.babamda emekli sandığından emrkli. Babam vefat etti.kendi emekli maaşımdan feragat edip. daha yüksek olan babamın maaşından yetim aylığı alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Babanızın maaşının % 50 si size yatar. eğer hala sizin maaşınızdan yüksek ise kendi maaşınızdan feragat ederek babanızdan maaş alabilirsiniz.

 39. TÜRKMEN dedi ki:

  Babam 1986 yılında vefat etti, Bağkur emeklisiydi, Ablamın eşi SSK emeklisiydi, Eniştem yeni vefat etti, ve eniştemin maaşı ablama bağlandı, benim öğrenmek istediğim Ablam Babamın Bağkur Maaşını alabilirmi, SSK dilekçemize cevaben Babamın Bağkur maaşını alamayacağını belirtti,

  yukardaki cevapların birisinde her iki maaşında alınabileceğini yazmışsınız, aydınlatırsanız teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ablanızın eşinin vefatı 2008 öncesi olsa ve maaş bağlanmış; babanız sonrasında vefat etmiş olsaydı alabilecektiniz. Mevcut durumda alamazsınız.

 40. Esma dedi ki:

  Merhaba. Ben eşimden ayrıldım. Annem babamın maaşını alıyordu fakat 8 yıldır almıyor. Sebebi dedemin maaşına geçmesidir. Bende babamın maaşına başvuracağım. Merak ettiğim 8 yıldır alınmayan biriken parayı alabilir miyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Öncesinde hak sahibi olmadığınız için geriye dönük maaş alabilme hakkınız bulunmuyor. Başvurudan itibaren maaşınız bağlanacaktır.

 41. Sakine dedi ki:

  Merhaba,babam 2010’da vefat etti. Babamdan kalan maaş var.Benim maaşımı hep evli ablam çektiği için ben maaşımın kaç TL olduğunu bilmiyorum. Nasıl öğrenebilirim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   E devlette emekli maaşınızı görebilirsiniz. ayrıca banka ekstrelerine bakabilirsiniz.

 42. sedefkabugu dedi ki:

  babam sgk emeklısıydı. 2015 yılında kaybettım. ve annem basvurmadıgı ıcın ben tek basıma babamın maasını alıyordum. baska kardesım yok. annemide kaybettim. benim maasım degısecekmı?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Anneniz maaşdan yararlanmadığı için vefat nedeni ile bir değişiklik olmayacaktır.

 43. Çetin dedi ki:

  Benim annem babamın vefatından dolayı Bağ-Kur’dan emekli maaşı alıyor anne ve babası da vefat etti. Annesinin emekli maaşından faydalanabilir mi eğer böyle bir şey mümkünse nasıl başvuru yapılır teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Eşinden maaşı 2008 öncesi bağlandı ise anne ve babasından maaş alma hakkı var.

 44. Duygu dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin babam vefat etti ssk emeklisi kendisi annem babamın maaşında yararlanıyor bende başvuru yapsam annemden yüzde kaç kesinti olur..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sizin başvurunuz ile birlikte annenizin maaşının % 20 si kesintiye uğrar.

 45. Asu dedi ki:

  Merhaba benm anne ve babam 1997 yilinda vefat etti ben ikisinin maaşiini alıyorum annem SSK babam bağkur evli ablam boşanıyor boşandıktan sonra maaş basvurunda bulunacak bu durum benim maaşmda ne gibi bir etki olur

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Tek olarak % 50 şer maaş alıyorsunuz. Ablanızın talebi ile maaşınız % 20 oranında düşer.

  2. Fadime dedi ki:

   1989 ölen Bağkur babamın ölüm maaşını %25 orninda alıyorum %50 çıkarmak istemem rağmen 2008 kanuna göre olmaz diyorlar.tek kız çocuğuyum ve annem yok tu. Maaşı bağların bunu dikkate almamişlar maaş bağlama tarihi 2011…ne yapmalıyım

1 36 37 38