emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Ölen Babadan Dul Kızına Maaş Bağlanma ve Sorgulama

Ölen Babadan Dul Kızına Maaş Bağlanma ve Sorgulama

Ölen babadan emekli maaşı alma koşulları çocukları tarafından alınması bakıma muhtaç kimselerin yetim kaldıklarında mağduriyet yaşamamaları için gerçekleşmekte olan devlet tarafından güvenceye alınmış bir haktır.

Ancak bu hakkın iddia edilebilmesi için bazı şartların ve koşulların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Bu koşullar hem maaşı alacak olan yetim kişinin, hem de vefat eden babanın sağlaması gereken koşullardır.

Babadan Maaş Alabilmek İçin Gerekli Koşullar

Ölen babanın maaşı nasıl alınır?” sorusunun cevabı için bazı koşulların yerine getirilmesiyle verilir.

Ölen babanın maaşını almak için gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Vefat eden babanın sosyal güvencesinin olması, ona bu sosyal güvenceyi sağlayan bir kurumda düzenli olarak çalışır durumda olmuş olması gerekmektedir.
 • Vefat eden babanın emekli maaşı üzerinde hak iddia edecek olan çocuklarının devlet memuru olmamaları gerekmektedir.
 • Herhangi bir şart gözetilmeksizin 18 yaşından küçük çocuklar yetim aylığı alabilmektedirler. Ancak babanın kız çocukları evlenmedikleri sürece yaşları fark etmeksizin babalarının maaşını talep edebilmektedirler. Kız çocuğun evlenmesi durumunda bu hak ortadan kalkacaktır. Ancak boşanan kız çocukları gerekli başvuruyu yaparak yeniden yetim aylığını almaya devam edebilir. Merhumun erkek çocukları için bu üst sınır yaşı, ortaöğrenime devam edilirken 20, yükseköğrenime devam edilirken ise 25’tir.

Kişilerin babalarının vefat etmeleri durumunda maaşlarını talep edebilmeleri için gereken koşullar bunlardır. Bu koşulları karşılayan kimseler babalarının vefatının ardından gerekli belgelerle birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunarak babalarının maaşlarını talep edebilirler.

Ölen Ebeveynlerin Emekli Maaşlarının Talep Edilme Koşulları Nelerdir?

Ölen anne babadan emekli maaşı nasıl alınır?” sorusunun cevabı maaşı talep edecek kişinin ve merhumun durumuna göre değişmektedir. “Ölen babanın emekli maaşı nasıl alınır?” sorusuna cevap verebilmek için şu durumların sağlanması gerekmektedir:

 • Vefat eden kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu’nda güvencesi bulunmak durumundadır ve kişinin bu kurumlara bağlı şekilde çalışmış olması gerekmektedir.
 • Merhumun emekli aylığı öncelikli olarak eşine bağlanmaktadır. Eşinin vefat etmesinin ardından çocuklarına hisseleri uyarınca maaş aktarılmaktadır.
 • Merhumun çocuklarının yetim aylığı alabilmeleri için vefat eden kişinin emekli olmuş olması şart değildir. 900 günlük SSK priminin veya 1800 günlük Bağkur priminin yatırılmış olması, kişinin vefatının ardından çocuklarının yetim aylığı talebinde bulunmaları için yeterli olacaktır.

Vefat Eden Babanın Maaşı Üzerine Dul Kızının Hak İddia Edebilme Durumları

Vefat eden babanın dul durumunda bulunan kızının babasının maaşı üzerinde hak iddia ederek yetim aylığı alması mümkündür. Yukarıdaki şartların sağlanmış olması merhumun kızının an itibariyle evli bulunmaması başvuruda bulunabilmek için yeterlidir.

Ölen babadan dul kızına maaş bütün şartlar sağlandığı takdirde kızı yeniden evlenene kadar ödenmeye devam eder. Kızı tekrar evlendiği takdirde bu maaş üzerindeki hakkını yitirmiş olur, ancak tekrar bir boşanma gerçekleşirse merhumun kızı yine yetim aylığı başvurusunda bulunabilir.

Ölen babadan dul kızına maaş ne kadar sıklıkla sorulmakta olan bir sorudur. Bu sorunun cevabı bazı durumların gerçekleşmesine bağlıdır. Eğer yetim kalan tek çocuksa veya yetim aylığı üzerine başka çocukların da hakları yoksa babanın aldığı ücreti yarısı yetim aylığı olarak kızına ödenmeye devam eder. Burada önemli olan babanın aldığı ücret değildir. Ücret her ne kadar olursa olsun, gerekli şartlar sağlanıyorsa kızına bu ücretin %50’si ödenmeye devam eder.

Ancak, babanın vefatının ardından merhumun eşi hala hayattaysa veya maaş üzerinde hak sahipliğinde bulunacak başka bir çocuk daha bulunuyorsa, bu oran %25’e düşer. Yani kişi babasının aldığı ücretin %25’ini kendisi almaya devam eder.

Annenin vefat etmesinin ardından ya da hak sahibi olan diğer çocuğun hakkının ortadan kalkması durumunda bu oran yeniden %50 olarak belirlenecek ve merhumun kızına ücretinin yarısı ödenecektir.

Yetim Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yetim aylığının başvuru prosedürü vefat eden kişinin sosyal güvencesine göre değişiklik gösterebilmektedir. Merhum Bağkur veya SSK üyesiyse bağlı bulunulan Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapılması yeterli olacaktır.

Ancak eğer merhum devlet memuruysa yetim aylığı için Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı’na başvuruda bulunulması gerekmektedir. Kamu Görevlileri Emeklilik Dair Başkanlığı Ankara’nın Sıhhiye semtindeki Mithatpaşa Caddesi’nde bulunmaktadır. Başvuruda bulunmak isteyen kişiler şahsen başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Başvuruda yetim aylığı talebinde bulunacak kişiden bazı belgeler istenmektedir. SGK emeklilik talep formunun ve başvuruda bulunacak kişinin kimlik fotokopisinin başvuru sırasında hazır bulundurulması gerekmektedir. Kişi aynı zamanda eğer boşanmışsa, eşinden ayrıldığına ve eşinde ayrı yaşadığına dair taahhütname veya gerekli belgeleri de başvuru belgelerinin arasında bulundurmak zorundadır.

Hem Anneden Hemde Babadan Yetim Maaşı Alınır mı?

Anayasanın 5510 sayılı kanununa göre yetim kimse için hem anneden hem babadan yetim maaşı almak mümkündür. Ancak bu durumlarda bağlanan yetim maaşının oranları düşebilmektedir ve bunun yanında bazı koşulların sağlanmaları gerekmektedir.

Bu koşullardan biri merhum kişinin belirli bir süre boyunca sigorta primlerini ödemiş olması gerekliliğidir. Sigortalı merhumun 1800 gün sigorta priminin ödenmiş olması, çocuğunun her iki ebeveyninden de yetim aylığı alabilmesi için şarttır.

SSK tarafından sigortalı olan kişiler için bu dün süre 900’dür. İki ebeveyninden de yetim aylığı talebinde bulunacak olan kız çocuğunun evi bulunmamalıdır. Kız çocuğunun aynı zamanda sigortalı bir işte çalışmıyor veya sigortalı bir şekilde çalışarak hak kazandığı bir emekli maaşının bulunmuyor olması gerekmektedir.

Her İki Ebeveynden Alınacak Yetim Aylığının Miktarları

Her iki ebeveyninden de yetim aylığı alma hakkı olan kız çocuğuna ödenecek olan yetim aylığı diğerlerine göre farklı şekilde hesaplanmaktadır. Koşulları sağlayan ve hem annesinden hem de babasından yetim aylığı alma hakkı olan kişilere ebeveynlerinden yüksek maaş alanının maaşının tamamı, düşük maaş alanın maaşının ise yarısı ödenmeye devam edilir.

Merhum ebeveynlerden birinin Emekli Sandığı kapsamında bulunması, yani memur emeklisi olması durumundaysa yetim kız çocuğuna iki ebeveyninin de maaşının tamamı ödenmektedir.

Yetimi aylığı başvurusunda bulunacak kişinin ebeveynlerinin vefatının tarihi de önem arz etmektedir. 1 Ekim 2008 tarihinden önce vefat etmiş olan bir ebeveyn bulunmaktaysa, o zaman kız çocuğuna yüksek maaşın tamamı, düşük maaşınsa yarısı ödenir.

Ancak, şayet ebeveynlerden ikisinin de vefatı 1 Ekim 2008 tarihinden önce gerçekleşmişse ve sigortalı bulundukları kurumdaki statüleri farklı şekilde görüntülenmişse, o zaman yetim kız çocuğuna her iki ebeveynin maaşı da tam olarak ödenir.

Yetim Maaşı Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

İki ebeveynin de SSK tarafından sigortalanmış olduğu durumlarda yetim kız çocuğuna yüksek maaşın tamamı, düşük maaşın yarısı ödenir. Ancak ebeveynlerin ikisinin de Bağ-kur tarafından sigortalarının bulunması haline kız çocuğuna yetim aylığı olarak tek maaş bağlanır.

Yetim Aylığı Konusunda Detaylı Bilgi Edinme Ve Başvuruda Bulunma

Hem annesi tarafından hem de babası tarafından yetim aylığı talebinde bulunacak ve Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunacak bu kişinin bu şartları sağlayıp sağlamadığından emin olması gerekmektedir.

İki ebeveynini de kaybetmiş yetim kişilerin yetim aylığı hakkında daha detaylı ve net bilgilere ulaşabilmek için kendilerine en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu Merkezi’ne gitmeleri yeterli olacaktır. Kurumda gerekli bilgilerini vererek gerekli sorgulamaları yapabilirler, gerekli şartları yerine getiriyor olmaları takdirde istenen belgeleri tamamlayabilir ve eksiksiz bir şekilde yetim aylığı başvurularını gerçekleştirebilirler.

Kadınlarda Emeklilik Yaşı Hesaplama

İsteğe Bağlı Emeklilik Şartları Nelerdir ?

Kadınlar 3600 Günden Nasıl Emekli Olur? Tüm Detayları

Yorumlar

 1. Tuba dedi ki:

  Merhaba babam 28 yıl önce vefat etti annem SGK’dan dul yetim maaşı alıyor, dedemde SGK işçi emeklisi. Annem hem dul ve yetim maaşı hemde dedemden maaş alabilir mi. Sorduğumuz bir kurum ikisinde SGK olduğu için olmaz dedi. Bilgi verirseniz çok sevinirim, teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Eğer biri farklı bir sigorta kolundan emekli olsaydı iki maaşı da alabilecekti. Mevcut durumda alamaz.

 2. Birsen dedi ki:

  Merhaba ben emekli sandığı emeklisiyim babam vefat etti kendisi emekli öğretmen ben babamın maaşı benim maaşım dan yüksek olduğu için onun maaşını alak istiyorum bu durumda babamın emekli maaşının tamamı mı bağlanır teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   babanız 2008 sonrası vefat ise % 50 sini alırsınız. 2008 öncesi ise % 25 ini

 3. Erkan dedi ki:

  Bu arda ben kdinim oglumun e postasindan mesaj atiyorum

 4. Erkan dedi ki:

  Mehaba benim ablam babamin bağkur maaşini aliyor bende eşimden boşandim bende babamin maaşini almaya başlarsam ablamin maaşi nin yarisini.mi alirim yoksa ablamin aldiği maaş la alakasi olmaz mesela ablam şuan 2 bin aliyor bende alsam herbirimize 1000 lira aliriz bunu öğrenmek istiyorum saygilar

 5. Fidan dedi ki:

  Merhaba. Bekar kız çocuğuyum.
  Babam BAGKUR emeklisi olarak geçen sene vefat etti.
  Annem ile kızı olarak babamdan maaş alıyoruz.
  Dedem 2007 yılında SSK emeklisi olarak vefat etmişti.
  Şimdi annem Dedemden kalan maaşa da başvurup babamdan kalan maaşıda aynı anda alabilir mi. Teşekkürler.

 6. Kibar bahar dedi ki:

  Merhabalar. Ben dulum babam vefat etti annem sağ babamın emekli maaşını annem sağ iken alabilirmiyim ve ne kadarını alirim

 7. Cigdem dedi ki:

  merhaba bende 1 sene once bosandim . 2 tane 12 yasinda cocuklarim var. babam bagkur emeklisi. Annemle ayni oranda mi para alacagim. Birde yurt disindayim. vekalet vererek bu islerimi halledebilir miyim? Tesekkurler
  Iyi gunler

 8. Tuğçe dedi ki:

  Merhaba babam 2003 senesinde vefat etti annem abim ve ben 2007 senesinde ssk dan emekli ayligi almaya basladik 1 hafta önce anneannem vefat etti oda dedemden bağkur emeklisiydi. Anneannemin maasini annem alabilir mi

 9. Emine Hatice dedi ki:

  Merhaba ben eşimden ayrıldım 2008 öncesi vefat etti . Annemde emekli babamın maaşını alıyor . Babamın emekli maaşının tamamını alabilir miyim

 10. Emine sarı dedi ki:

  iyi günler babam imamdı ve emekli sandığı emeklisiydi 2021 yılında vefat etti ben tek kızıyım ve dulum. babamın maaşının yüzde kaçını alabilirim.

 11. ayşen tunç dedi ki:

  Merhabalar annem SSK emeklisi 2015 yılında vefat etti, babam bağ-kur (tarım) 1991 yılında ölümünden sonra bir miktar para yatırdık annemle birlikte bağ-kurdan maaş aldık. annem ve babam öldüler benden başkada dul maaşı alacak kimse yok ben her ikisinden de yüzde kaç oranında maaş alabilirim. ev hanımıyım herhangi bir sosyal güvencem yok

 12. Asena dedi ki:

  Merhaba ben babamdan yetim aylığı alıyorum. Sigortalı bir işe başladım. Maaş otomatik kesiliyor mu ?

 13. Erhan dedi ki:

  Merhaba babam 2 ay önce vefat etti.babam 2000 oncesi emeklisi(sgk) anneme bağlandı.2 yıl önce vefat eden dedem tarım emeklisi (bagkur)onun emeklisini almaya hak kazanabilirmi.iyi günler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Emeklilik senesine değil de vefat tarihine bakılıyor. Bu nedenle tercih ettiği aylığı alır.

 14. Türkan dedi ki:

  Hayirli günler, benim babam 11.09.2008 mevat edi.
  Annem alıyor,emeklilik maşini.
  Ben 2018 de boşandim.
  Babamin emeklgi için başvurmak için neye ihtiyacım var,?
  Elimde hiç bir belge yok .
  Annemin emekliliği kesilmiyor demi?
  Bana 25% mi düşüyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   30/04/2008 sonrası vefat olduğu için % 30 oranında maaş alma hakkınız var. Başvurmanız halinde annenizin maaşının bir kısmı kesilir.

  2. Hilal dedi ki:

   Merhaba, 2013 yılında eşim vefat etti. Dul aylıgı alıyordum. Babam yeni vefat etti yetim aylıgı alırken almıs oldugum dul aylıgı tamamen kesılıyor mu

 15. Cebrail kiriktas dedi ki:

  Merhaba iyi günler,
  Babam SSK emeklisiydi 2016 da vefat etti. Annem babamın emekli maaşını alıyor. Emekli dedem de yeni vefat etti Annem dedemin maaşını da alabilir mi ?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Baba 2008 öncesi vefat olsaydı alabilirdi ancak mevcut durumda alamaz.

 16. öznur dedi ki:

  merhaba annemin sgksından yararlanmak istiyorum nereye başvurmam gerekiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İkametgahınızın bağlı bulunduğu sgm ye başvurabilirsiniz. Anneniz çalışıyor ise İşyerinden aktivasyon yaptırabilir.

 17. Yasemin dedi ki:

  Merhaba babam vefat ettiği için annem ve ben babamdan dolayı emekli maaşı alabiliyorduk ama maalesef iki gün önce annem vefat etti. Bu durumda ben tek çocuk olarak babamın maaşının % kaçını alabiliyorum

 18. Gülşen dedi ki:

  Babam almanyadan emekli vefat etti almanyadan emekli maaşini annem aliyor.boşanmiş olarak almanya bana dul yetim baglanmiyormuş.annemin almanyadan aldiği maaştan türk kanunlarina haklarina göre hak talep edebilirmiyim şimdiden saolun.

 19. Eral dedi ki:

  Merhaba,
  babam bağkur emeklisi idi 2012 yılında vefat etti. 2021 yılına kadar annem babam üzerinden maaş aldı. 2021 senesinde annem vefat etti. Dul ablam var sgk lı çalışıyor. Babamdan yetim aylığı alabilir mi? teşekkürler.

 20. Tuna dedi ki:

  Merhabalar. Babamın vefatı ile annem babamın maaşını almaya başlamıştı. Ancak ben boşandım. Benim hissem ayrı mı olacak? Yoksa boşanmamdan itibaren annemden kesilerek bana mı verilecek?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Babanızın emekliliği 2008 öncesi ise % 25 oranında maaş alabilirsiniz. Böylece de annenizin maaşından düşme olmaz. 2008 sonrası ise Anneniz % 75 oranda maaş alırken % 60 oranda alır. Siz ise % 30 oranda alırsınız.

 21. Nesrin dedi ki:

  Eşim 2022 de vefaat etti.ve sigortalıydı.babam bagkurdan emekliydi ve 2008 öncesi vefaat etti.babamın maaşınıda alabilir miyim acaba

 22. Aylin dedi ki:

  Annemiz 11 yıl önce vefat etti. Babamız hem kendisinin SGK emeklisini hem de annemizin SGK emeklisini( belli oranda) evlenene kadar aldı. Kız kardeşim eşinden ayrıldığı için vefat eden annemden yada ikinci evlilik yapmış babamdan bir ödenek alabilir mi? Teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Annenizden alabilir Ancak babanız sağ olduğu için ondan alamaz.

 23. nazife salur dedi ki:

  ben ssk dan asgari ücretten emekli olucam bekarım babada bağkurdan emekli olmuştu 1998 yılında vefat etti hem bababım hem kendi maaşımı alablirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   SSK emeklisi olarak bağkur emeklisi babanızdan maaş aşamazsınız. Babanızın maaşı daha yüksek ise onu tercih edebilirsiniz.

 24. Funda i dedi ki:

  Merhaba efendim babam vefat etti onun emekli maaşını annem alıyor bu maaştan feragat edebilirmi ben dul Kızı olarak alsam annem babasından alsa olurmu yardımınız için teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet anneniz eşinin maaşından feragat ederek babasının maaşının % 50 sini alabilir. Bu işlemleri yaparken hangisinin avantajlı olacağı kıyasını mutlaka yapın.

 25. Hatice ayaz dedi ki:

  İyi günler milli eğitim bakanlığında öğretmenlik yapmaktayım babam SSK çalışanı idi cvefatindan sonra annem naaşını aldı annemde vefat etti ben eşimden boşandım babamın dan yetim aylığı alabilir miyim çalışırken .çalışırken alamiyorsam emekli olunca alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Siz emekli sandığı emeklisi ve çalışanı olacağınız için çalışırken de emekli olduğunuzda da babanızdan maaş alamazsınız.

 26. senem dedi ki:

  Merhaba;
  ben bağkurluyum. babam ssk emeklisiydi. ölüm aylığını alabilirmiyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Hayır alamazsınız.

 27. Zeynep dedi ki:

  Merhabalar babamdan kalan emekli maaşını annem ve ben almaktayım ben sigortalı bir işte başladım benim aldığım maas otomatik olarak anneme geçer mi yoksa kuruma dilekçemi vermek zorundayım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   MErhaba,

   Siz maaştan düştükten sonra maaşınızın bir kısmı otomatikman annenize geçer.

 28. kadriye dedi ki:

  selam
  ben sgk emeklisiyim.Babam öldü bağkur emeklisi idi.Ben onun maaşını alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   SGK emeklisi olarak bağkur emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

 29. Aysel uçar dedi ki:

  Merhabalar eşim vefat etti 2014 de darpaneden emekli onun aylığını alıyorum ve babam yıllar önce vefat etti onun aylığını anneliğim alıyordu ve oda vefat etti babamın maaşı alabilir miyim alırsam yüzde kaçını alırım ve eşimden aldığım aylık kesilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Babanız hangi kurum emeklisi

 30. Zeli dedi ki:

  İyi gunler anne baba emekli sandigindan emekli ve tek kiz cocuk
  (2008 ve sonrasi icin)
  Sadece anne vefat etse baba sag ise ne kadar alir?
  Sadece baba vefat etse anne sag ise ne kadar alir?
  İkisi de vefat etse ne kadar alir?

 31. Dilek Çoban dedi ki:

  babam,öğretmendi ve 2008 yılında Emekli sandıgından emekli oldu ve 2018 yılında vefat etti.Ben kızıyim ve bekarım,bir kurumda sözleşmeli olarak çalışmaktayım.Bu durumda babamdanda yrtim maaşı alabilimiyim ve hangi oranda alırım

 32. İkbal Alpkılıç dedi ki:

  İyi günler eşim sgk emeklisi vefat ettiğinde ben maaştan feragat edersem kızım maaşın ne kadarını alır. Bende babamdan maaş ne kadar alırım. Babam da sgk emeklisiydi.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Yetim maaşı olarak her ikiniz de % 50 oranda maaş alabilirsiniz.

  2. Sevgi dedi ki:

   Mrhb ben emekli sandığı emeklisiyim babam SSK emeklisi vefat etmesi durumunda babamın maaşını alabilirmiyim tşk

 33. Meryem dedi ki:

  Merhaba.Ben SGK Emeklisi dul bir bayanım.Babam emekli sandığından emekli.Annem vefat etti ve tek kardeşimde evli.Bu durumda babamdan bana hangi oranda maaş bağlanır.? Ayrıca emekli olduktan sonra tekrar çalışıyor olmam.Babamdan gelecek maaşı etkilermi.? Teşekkür Ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Çalışsanız da emekli olsanız da babadan % 50 oranında yetim maaşı alabilirsiniz.

 34. Şeyda dedi ki:

  Merhaba . Emekli Sandığı emeklisi annem vefat etti. Ben eşinden ayrı ve sigortalı çalışan kızı olarak annemin maaşından yararlanabilir miyim ? Teşekkür ederim şimdiden.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Anneniz emekli sandığı emeklisi olduğu için çalışsanız da yetim maaşı alabilirsiniz.

 35. Hanife dedi ki:

  Merhaba ben sgk dan emekliyim. Eşim vefat etti.bir tane çocuğun var okula giden ben eşimin aylığını oğluma bağlasalar bende babam sgk emeklisiydi. 2004yilinda öldü. Babadan ben maaş alabilirmiyim. Teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Eşinizin maaşından feragat ederek babanızdan maaş alabilirsiniz. Oğlunuz da ünv. öğrenimi dahil 25 yaşına kadar maaş alabilir. Ancak maaş size % 75 oranda bağlanmışken oğlunuza % 50 olarak bağlanır

1 37 38 39