Emeklilik

Ölen Babadan Dul Kızına Maaş bağlanma Koşulları Nelerdir ?

Ölen babadan emekli maaşı alma koşulları çocukları tarafından alınması bakıma muhtaç kimselerin yetim kaldıklarında mağduriyet yaşamamaları için gerçekleşmekte olan devlet tarafından güvenceye alınmış bir haktır. Ancak bu hakkın iddia edilebilmesi için bazı şartların ve koşulların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Bu koşullar hem maaşı alacak olan yetim kişinin, hem de vefat eden babanın sağlaması gereken koşullardır.


Babadan Maaş Alabilmek İçin Gerekli Koşullar

Ölen babanın maaşı nasıl alınır?” sorusunun cevabı için bazı koşulların yerine getirilmesiyle verilir. Ölen babanın maaşını almak için gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Vefat eden babanın sosyal güvencesinin olması, ona bu sosyal güvenceyi sağlayan bir kurumda düzenli olarak çalışır durumda olmuş olması gerekmektedir.
 • Vefat eden babanın emekli maaşı üzerinde hak iddia edecek olan çocukların da devlet memuru olmaları gerekmektedir.
 • Herhangi bir şart gözetilmeksizin 18 yaşından küçük çocuklar yetim aylığı alabilmektedirler. Ancak babanın kız çocukları evlenmedikleri sürece yaşları fark etmeksizin babalarının maaşını talep edebilmektedirler. Kız çocuğun evlenmesi durumunda bu hak ortadan kalkacaktır. Ancak boşanan kız çocukları gerekli başvuruyu yaparak yeniden yetim aylığını almaya devam edebilir. Merhumun erkek çocukları için bu üst sınır yaşı, ortaöğrenime devam edilirken 20, yükseköğrenime devam edilirken ise 25’tir.

Kişilerin babalarının vefat etmeleri durumunda maaşlarını talep edebilmeleri için gereken koşullar bunlardır. Bu koşulları karşılayan kimseler babalarının vefatının ardından gerekli belgelerle birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunarak babalarının maaşlarını talep edebilirler.

Ölen Ebeveynlerin Emekli Maaşlarının Talep Edilme Koşulları Nelerdir?

Ölen anne babadan emekli maaşı nasıl alınır?” sorusunun cevabı maaşı talep edecek kişinin ve merhumun durumuna göre değişmektedir. Ölen babanın emekli maaşı nasıl alınır?” sorusuna cevap verebilmek için şu durumların sağlanması gerekmektedir:

 • Vefat eden kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu’nda güvencesi bulunmak durumundadır ve kişinin bu kurumlara bağlı şekilde çalışmış olması gerekmektedir.
 • Merhumun emekli aylığı öncelikli olarak eşine bağlanmaktadır. Eşinin vefat etmesinin ardından çocuklarına hisseleri uyarınca maaş aktarılmaktadır.
 • Merhumun çocuklarının yetim aylığı alabilmeleri için vefat eden kişinin emekli olmuş olması şart değildir. 900 günlük SSK priminin veya 1800 günlük Bağkur priminin yatırılmış olması, kişinin vefatının ardından çocuklarının yetim aylığı talebinde bulunmaları için yeterli olacaktır.

Vefat Eden Babanın Maaşı Üzerine Dul Kızının Hak İddia Edebilme Durumları

Vefat eden babanın dul durumunda bulunan kızının babasının maaşı üzerinde hak iddia ederek yetim aylığı alması mümkündür. Yukarıdaki şartların sağlanmış olması merhumun kızının an itibariyle evli bulunmaması başvuruda bulunabilmek için yeterlidir. Ölen babadan dul kızına maaş bütün şartlar sağlandığı takdirde kızı yeniden evlenene kadar ödenmeye devam eder. Kızı tekrar evlendiği takdirde bu maaş üzerindeki hakkını yitirmiş olur, ancak tekrar bir boşanma gerçekleşirse merhumun kızı yine yetim aylığı başvurusunda bulunabilir.

Ölen babadan dul kızına maaş ne kadar sıklıkla sorulmakta olan bir sorudur. Bu sorunun cevabı bazı durumların gerçekleşmesine bağlıdır. Eğer yetim kalan tek çocuksa veya yetim aylığı üzerine başka çocukların da hakları yoksa babanın aldığı ücreti yarısı yetim aylığı olarak kızına ödenmeye devam eder. Burada önemli olan babanın aldığı ücret değildir. Ücret her ne kadar olursa olsun, gerekli şartlar sağlanıyorsa kızına bu ücretin %50’si ödenmeye devam eder.

Ancak, babanın vefatının ardından merhumun eşi hala hayattaysa veya maaş üzerinde hak sahipliğinde bulunacak başka bir çocuk daha bulunuyorsa, bu oran %25’e düşer. Yani kişi babasının aldığı ücretin %25’ini kendisi almaya devam eder. Annenin vefat etmesinin ardından ya da hak sahibi olan diğer çocuğun hakkının ortadan kalkması durumunda bu oran yeniden %50 olarak belirlenecek ve merhumun kızına ücretinin yarısı ödenecektir.

Yetim Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yetim aylığının başvuru prosedürü vefat eden kişinin sosyal güvencesine göre değişiklik gösterebilmektedir. Merhum Bağkur veya SSK üyesiyse bağlı bulunulan Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapılması yeterli olacaktır. Ancak eğer merhum devlet memuruysa yetim aylığı için Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı’na başvuruda bulunulması gerekmektedir. Kamu Görevlileri Emeklilik Dair Başkanlığı Ankara’nın Sıhhiye semtindeki Mithatpaşa Caddesi’nde bulunmaktadır. Başvuruda bulunmak isteyen kişiler şahsen başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Başvuruda yetim aylığı talebinde bulunacak kişiden bazı belgeler istenmektedir. SGK emeklilik talep formunun ve başvuruda bulunacak kişinin kimlik fotokopisinin başvuru sırasında hazır bulundurulması gerekmektedir. Kişi aynı zamanda eğer boşanmışsa, eşinden ayrıldığına ve eşinde ayrı yaşadığına dair taahhütname veya gerekli belgeleri de başvuru belgelerinin arasında bulundurmak zorundadır.

İki Ebeveynden Birden Yetim Maaşının Alınması

Anayasanın 5510 sayılı kanununa göre yetim kimse için hem anneden hem babadan yetim maaşı almak mümkündür. Ancak bu durumlarda bağlanan yetim maaşının oranları düşebilmektedir ve bunun yanında bazı koşulların sağlanmaları gerekmektedir.

Bu koşullardan biri merhum kişinin belirli bir süre boyunca sigorta primlerini ödemiş olması gerekliliğidir. Sigortalı merhumun 1800 gün sigorta priminin ödenmiş olması, çocuğunun her iki ebeveyninden de yetim aylığı alabilmesi için şarttır. SSK tarafından sigortalı olan kişiler için bu dün süre 900’dür. İki ebeveyninden de yetim aylığı talebinde bulunacak olan kız çocuğunun evi bulunmamalıdır. Kız çocuğunun aynı zamanda sigortalı bir işte çalışmıyor veya sigortalı bir şekilde çalışarak hak kazandığı bir emekli maaşının bulunmuyor olması gerekmektedir.

Her İki Ebeveynden Alınacak Yetim Aylığının Miktarları

Her iki ebeveyninden de yetim aylığı alma hakkı olan kız çocuğuna ödenecek olan yetim aylığı diğerlerine göre farklı şekilde hesaplanmaktadır. Koşulları sağlayan ve hem annesinden hem de babasından yetim aylığı alma hakkı olan kişilere ebeveynlerinden yüksek maaş alanının maaşının tamamı, düşük maaş alanın maaşının ise yarısı ödenmeye devam edilir.

Merhum ebeveynlerden birinin Emekli Sandığı kapsamında bulunması, yani memur emeklisi olması durumundaysa yetim kız çocuğuna iki ebeveyninin de maaşının tamamı ödenmektedir.

Yetimi aylığı başvurusunda bulunacak kişinin ebeveynlerinin vefatının tarihi de önem arz etmektedir. 1 Ekim 2008 tarihinden önce vefat etmiş olan bir ebeveyn bulunmaktaysa, o zaman kız çocuğuna yüksek maaşın tamamı, düşük maaşınsa yarısı ödenir. Ancak, şayet ebeveynlerden ikisinin de vefatı 1 Ekim 2008 tarihinden önce gerçekleşmişse ve sigortalı bulundukları kurumdaki statüleri farklı şekilde görüntülenmişse, o zaman yetim kız çocuğuna her iki ebeveynin maaşı da tam olarak ödenir.

İki ebeveynin de SSK tarafından sigortalanmış olduğu durumlarda yetim kız çocuğuna yüksek maaşın tamamı, düşük maaşın yarısı ödenir. Ancak ebeveynlerin ikisinin de Bağ-kur tarafından sigortalarının bulunması haline kız çocuğuna yetim aylığı olarak tek maaş bağlanır.

Yetim Aylığı Konusunda Detaylı Bilgi Edinme Ve Başvuruda Bulunma

Hem annesi tarafından hem de babası tarafından yetim aylığı talebinde bulunacak ve Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunacak bu kişinin bu şartları sağlayıp sağlamadığından emin olması gerekmektedir. İki ebeveynini de kaybetmiş yetim kişilerin yetim aylığı hakkında daha detaylı ve net bilgilere ulaşabilmek için kendilerine en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu Merkezi’ne gitmeleri yeterli olacaktır. Kurumda gerekli bilgilerini vererek gerekli sorgulamaları yapabilirler, gerekli şartları yerine getiriyor olmaları takdirde istenen belgeleri tamamlayabilir ve eksiksiz bir şekilde yetim aylığı başvurularını gerçekleştirebilirler.

Kadınlarda Emeklilik Yaşı Hesaplama

İsteğe Bağlı Emeklilik Şartları Nelerdir ?

Kadınlar 3600 Günden Nasıl Emekli Olur? Tüm Detayları

İlgili Makaleler

3.926 Yorum

 1. merhabalar bamam 2005 mayıs ayında vefat etti bende 2005 aralık ayı boşandım 2020 kadar babamın maaşını almadım şimdi baş vurmak istiyorum bende alabilirmiyim birde toplu parada verirlermi acaba verirlerse ne kadarlık bir ödeme olur teşekkürler

  1. Merhaba,

   Eğer ssk lı olarak çalışmanız var ise yetim maaşı alamazsınız. Çalışmıyor iseniz maaş alabilirsiniz.

  1. Merhaba,

   Evet babanız memur emeklisi olduğu için maaşını alabilirsiniz.

 2. Selamlar, Ben kendi çalışmamdan dolayı ssk emeklisi biriyim. annem vefat etti 2hafta önce annemde kendisi emekliydi. isteğe bağlı bağkur. annemin aylığını SGK bana bağlarmı. lütfen cevabınızı bekliyorum

  1. Merhaba,

   SSK emeklisi olduğunuz için Bağkur emeklisi annenizden maaş alamazsınız.

 3. Merhaba, babam aylar önce vefat etti. Kendisi SSK emeklisi.
  Annem hayatta ve anneme babamdan maaş bağlandı. Ben yirmi altı yaşındayım ve hiç evlenmedim. Çalışmıyorum. İki erkek kardeşim var. Acaba babamdan bana yetim aylığı bağlanır mı? Bağlanması durumunda annemin aldığı maaştan kesinti olur mu? Çalışıyor olmak yetim aylığı almaya engel mi?

  1. Merhaba,

   Eğer sigortalı olarak bir yerde çalışyorsanız yetim aylığı alamazsınız. Çalışmayı bırakıp maaş almak isteseniz annenizin maaşının % 10 u kesilir.

 4. Merhabalar … ben 4a ssk emeklisiyim… vefat eden annem ve babam da ssk emeklisi idi onların maaşlarından faydalanabilir miyim ? . Yanıt hayırsa o zaman kendi maaşımı bırakıp onlarınkini alma şansım var mı ? Şimdiden teşekkürler yanıt için

  1. Merhaba,

   alamazsınız. Ancak dediğiniz gibi maaşı daha yüksek alabileceğinizi düşünüyorsanız maaşınızdan feragat ederek anne ve babanızdan alabilirsiniz.

  2. Danışma BirimiKasım 7, 2019, 5:44 pm
   Merhaba,

   alamazsınız. Ancak dediğiniz gibi maaşı daha yüksek alabileceğinizi düşünüyorsanız maaşınızdan feragat ederek anne ve babanızdan alabilirsiniz.

   bilgisi vermiştiniz,

   SGK da konu ile ilgili sorduğum memur, maaşımdan feragat edip, anne ve babadan maaş alma hakkımın bulunmadığı bilgisini verdi.

   Bu konu ile ilgili kanun maddesi ve ya yönetmelik ile ilgili beni aydınlatırsanız sevinirim. Onların da bilgi boşluklarını doldurmuş oluruz.

   İçtenlikle tekrar teşekkür ediyorum

  3. Merhaba,

   Dilekçe ile talepte bulunun size konu ile ilgili yazılı cevap vermek zorundalar. Memurların bir çoğu yönetmelikten habersiz. Yeterli eğitim verilmiyor.

  1. Merhaba,

   Babnız emekli sandığı emeklisi ise alabilirsiniz. Diğer kurumlar ise alamazsınız.

 5. mrb ben alman vatandaşıyım babam 10 sene önce vefat etti ssk dan emekli idi ben de eşimden boşandım türkiyedeki ssk dan babamın emeklisinden yararlanabilirmiyim nasıl bir yol izleyebilirm şimdiden tşk

  1. Merhaba,

   almanyada sosyal yardım dahil bir geliriniz var ise Türkiye de babanızdan aylık alamazsınız.

 6. emekli devlet memuruyum vefat eden babamdan annem maaş alıyordu annemde vefat etti erkek olarak ben babamın maaşını alabilirmiyim

 7. ben 2015 de ölen eşimden bağkur maaşı alıyorum 1999 da vefat eden ssk emeklisi babamın maaşınıda alabilirmiyim acaba

 8. Babam mart 2019 vefat etti..annem de Nisan 2019 vefat etti. Babam ssk emeklisi. Ben ssk bi işte çalışıyorum. Babamın maaşını alabilir miyim. Eşimden boşandım. İyi günler

 9. Babamın 2 kız çocuğu var ama anne ve babası yok kız çocukları baba maaşının ne kadarını alir

 10. kolay gelsin babaannem 2015 yılında vefat eden eşinden bağkur emekli maaş alıyor. 1999 yılında vefat eden ssk emeklisi babasının maaşınıda alabilir mi bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler.

 11. ben 657 ‘ye tabi memur emeklisiyim. 2004 yılında emekli oldum.babam 1977 yılında, annem 2011 yılında vefat etti. 5510 sayılı kanunda 2000 yılından önceki memuriyete başlayanlar bu kanundan etkilenmez diyor. ben 1982 yılında işe başladım. eşimden resmen 2008 yılında ayrıldım. babamdan yetim aylığı alabilir miyim ?

 12. merhaba
  Babamı 2006 senesin de kaybettim. ( ssk emeklisiydi)
  Annemi 2018 senesin de kaybettim. (emekli sandığı emeklisiydi)
  Ben 19 senedir eşimden ayrıyım. suan emekli sandığına bağlı çalışıyorum. ancak emekli olmadan istifa edeceğim.
  Babam ve annemden maaş bağlanır mı …
  yardımlarınız için ve bilgileriniz için yürekten teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   emekli sandığından emeklilik durumu oluşmadığındna her ikisinden de maaş alma hakkınız var.

 13. Ben Almanyada yasiyorum ve 35 senedir Dulum. Babam 10 Sene önce Vefat etti, Esi (ikinci Esi) oda 2 Sene önce Vefat etti, benim Dul Maasi almam mümkünmü?

 14. slm ben almanyada yasiyorumyilar önce esimden bosanďim size sorum ben tūrkiyede ssk emekliyim vefat eden babam tūrkiyeden ve hem almanyadan emekliydi tūrkiyedeyki emekliligini alabiliyormuyum beni aydinlatirsaniz sevinirim saygilar

 15. mehmet
  Merhaba sizlere daha öncede yazdım bir cevap alamadım. Bir konuda yardımcı olursanız memnun olurum.
  Ben annem adına soruyorum annemin babası 1992 de vefat etti 4/C emeklisiydi babam 2019 da vefat etti babamda 4/a emeklisiydi anneme babamdan dul maaşı bağlandı (4/a) dan
  Yetim aylığı alması için emekli sandığına da müracaat ettik ama ret cevabı geldi. her iki kurumdan maaş alma şartları nedir.
  teşekkürler

 16. iyi gunler babam 1992 de vefat etti ve o gunden berri hiç para almadim koçamdan 20 senedir ayrildim,ve hep almamam için bu parayi engeller çikartilar bana,ne yapmam gerek,tessekur ederim

 17. Merhaba. Ssk emeklisiyim ve yıllar once boşandım. Annem vefat eden babamın maasini aliyordu. O da vefat etti. Simdi babamın maasinin %50 sini alabiliyormuyum?vefat eden babamda ssk emeklisiydi

 18. MERHABA ,

  VEFAT EDEN BABAMDAN EMEKLİ AYLIĞI ALMAKTAYIM.
  ANNEM DE AYNI ŞEKİLDE BABAMIN ÜZERİNDEN EMEKLİ AYLIĞI ALIYOR.
  BANA ÖDENEN 550 TL LİK KISMI ANNEMİN ALACAĞI MAAŞTAN KESİLİYOR MU ?
  YOKSA BANA AYRICAMI BAĞLANDI ?
  EĞER ANNEMDEN KESİLİYORSA BU HAKKIMI KULLANMAYACAĞIM.
  ŞİMDİDEN İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM.

  1. Merhaba,

   Anne ve size % 60 a % 30 oranda maaş bağlanmıştır. Siz almazsanız % 75 olur. Ancak sizin maaşınızın yarısına yazık olur. bu nedenle mevcut durum sizin avantajınıza maaşınızdan feragat etmeyin

  2. Merhaba babam birkaç ay önce vefat etti ben okumadığımdan dolayı kızkardeşim ve annem ölüm aylığı alıyordu kız kardeşim yakın zaman da evlendi ve ben de ünivetsiteyi kazandım bu durumda 1 inci olarak ben başvuru yapsam ölüm aylığı alabilir miyim 2 inci olarak ben ölüm aylığı alırsam kızkardeşim çeyiz yardımında alacağı toplu para annem ve benim maaşıma etkisi olur mu acil cevap verirseniz çok sevinirim

  3. Merhaba,

   Eğer Üniversite eğitimi alıyorsanız 25 yaşına kadar alablirsiniz. Kardeşinizin alacağı toplu para ile 24 ay 3 kişi alıyormuşsunuz gibi maaş bağlanır. Annenizin mevcut maaşı sizin maaş bağlanmanızla % 60 dan % 50 ye düşer. Kardeşinizin çeyiz parası ödemesi bitiitkten sonra 24 ay sonra ikinizin de maaşı yükselir

 19. MERHABA BABAM BAĞKUR EMEKLİSİYDİ VEFAT ETTİ BEN DULUM VE ÇALIŞIYORUM ANNEM BABAMIN MAAŞINI ALIYOR BENDE ALABİLİRMİYİM

 20. Merhaba baba yurt dısından emekli kızının eşi vefat etmiş ama türkiyede ve babada vefat etmiş kız maaşı alabilir mi?

 21. Merhaba ben esımı uc ay once kaybettım esım emeklı sandıgına baglı ondan emeklı oluyorum fakat maası cok dusuk bırde babamdan basvuru yapmak ıstedım babamda ssk gırısı var fakat bana 55 bın tl yatırırsanız babanızdan emeklı olabılırsınız denıldı ben suan ssklı olarak calısıyorum bır kız cocugussklı olarak calısırken esınden emeklı sandıgı babasından da sskdan emeklı maası alabılırmı

 22. İYİ günler.babam 1992 yılında vefat etti.SSK emeklisi..Dedem 1985 yılında vefat etti ssk emeklisi.ANNEM HER İKİSİNDEN DE DUL VE YETİM MMAŞI ALABİLİRMİ.?

 23. Merhaba,dedem bağkurdan emekli ve 2007 yılında vefat etti. Annemin hiçbir güvencesi yok ve 2009 yılında boşandı. Annem dedemin maaşını alabilir mi? Eğer alabilirse 2009 yılı sonrası için bir talepte bulunabilir mi?

 24. Merhaba
  Eyt liyim ve 10 ayı kaldı emekliligime. . İstifa etsem emekli sandigi emeklisi ve 1995 de vefat eden babamdan maaş alabilir miyim. Daha sonra kendi maasima geçebilir miyim Teşekkürler. .

 25. Merhaba ben 38 yaşında ERKEK %90 ENGELLİ’yim. Sorum ise Babam Emekli Sandığından EMEKLİ ve vefat ederse ANNEM babamın %kaçını alır ben Engelli olduğum için maaşının % kaçını alırım. (BANA YETİM MAAŞI olarak alırsın ve %30 diyorlar DOĞRU MU?)

  Ve ALLAH KORUSUN ANNEM vefat ederse ANNEM’in babamdan aldığı Dul maaşı olarak bilinen maaşın benim aldığım %30 oranına eklenerek maaşım artar mı?

  Cevaplrsanız Sevinirm….SAYGILAR..

 26. merhaba babam bağkurdan emekliydi vefat ettikten sonra annem, ben ve kız kardeşime maaş bağlandı ben sigortalı işe girdiğimde maaşım kesildi annem ve kardeşim almaya devam etti kız kardeşim de sigortalı bir işe girdi maaşı kesildi ve gidip bir dilekçe verdi maaşının annemin maaşına ilave olması için.
  2 kız kardeş olduğumuz için bana başvuramazsın dediler ama kardeşim dilekçe verirken orda görüştüğü yetkili benim de maaşımın annemin maaşına eklenmesi için başvurabileceğimi söylemiş başvurabilir miyim yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar.

 27. Slm ben 1997 trafik kazası sonucu belden aşağısı işlev dışì kaldım ve malulen emekliyim 1700 TL emekli maaşı alıyorum babamın ölüm veya emekli maaşinida alabilirmiyim erkek oğlu olarak teşekkürler

 28. Merhaba babam 1982 – 1992 yılları arası bağkur primlerini yatırmış. Ancak emeklilik başvurusu yapmamıştı. 1999 yılında vefat etti. Kız kardeşim özel bir bankada banka özel sandığına bağlı çalışıyor. Hiç evlenmedi , SGK babamdan maaş bağları mı ? Teşekkürler.

 29. Emekli sandığına tabi memur olarak görev yapmaktayım.Eşimden ayrldım bağkur emeklisi babamın aylığının tarafıma bağlanması mümkünmüdür nasıl müracaat edebilirim

 30. Merhaba ben emekli sandığına bağlı çalışıyorum. Eşimden ayrıldım. Babam ssk emeklisiydi. Babamın maaşında hakkım var mı.

 31. Merhabalar öğrenciyim 21 yaşındayım babamın maaşından yararlanıyorum şuan. Okulum seneye bitecek ama yeni bir okulda okumaya devam edicem tekrardan bağlanır mı bu maaş bana?

  1. Merhaba,

   İkinci bir okulun maaşın bağlanmasına engel olmaz. Öğrenime devam ettiğiniz sürece 25 yaşına kadar yetim maaşı alabilirsiniz.

 32. ÖNCELİKLE SAYGI VE SEVGİLERİMİ SUNARIM
  BİZ BİLGİ İHTİYACI OLAN KİŞİLERE VERMİŞ OLDUĞUNUZ DEĞERLİ HİZMETLERDEN DOLAYI ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ.
  BENİM SORUM ŞÖYLE; BABA EMEKLİ SANDIĞI EMEKLİSİ ANNE İSE BAĞ-KUR EMEKLİSİ İKİSİ VEFAT ETMİŞ GERİDE EVLİ OLMAYAN ÇALIŞMAYAN HİÇBİR SOSYAL GÜVENCELERİ OLMAYAN 2 KIZ KARDEŞ KALMIŞ BU İKİ KIZ KARDEŞ HEM ANNELERİNDEN HEMDE BABALARINDAN ÖLÜM AYLIĞI ALMAYA HAK KAZANIR MI
  KAZANIRSA HER İKİSİNİN MAAŞLARINDAN YÜZDE KAÇ ORANINDA FAYDALANABİLİRLER BU ORANLAR 2019 YILI İÇİN YÜZDE KAÇTIR. BU KONULARDA BİLGİ VERİRSENİZ ÇOK MEMNUN OLURUZ
  ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDİYOR ÇALIŞMALARINIZDA BAŞARILAR DİLİYORUM

  1. Merhaba,

   Öncelikle güzel dilekleriniz için biz teşekkür ederiz. 2 kız kardeşin hem anneden hem de babadan maaş alma hakları mevcut. İkisinden de ayrı ayrı % 40 oranda maaş alabilecekler. Yani hem annenin hemde babanın maaşının % 40 a tekabül eden kısmı bağlanır.

  2. DEĞERLİ ARKADAŞLAR
   SORUMA VERMİŞ OLDUĞUNUZ GEREKLİ BİLGİLER İÇİN ÖNCELİKLE TEŞEKKÜR EDİYORUM.BENİM SİZLERDEN BİR KONUDA DAHA BİLGİYE İHTİYACIM VAR.
   VERMİŞ OLDUĞUNUZ BİLGİLER ÇERÇEVESİNDE BEN OLAYI TAM OLARAK KAVRAYAMADIM ÖZÜR DİLERİM.
   SORUM ŞU İKİ KIZKARDEŞ AYRI AYRI MAAAŞIN %40 NI ALACAK YOKSA İKİSİNNİN TOPLAMI YANİ YÜZDE YİRMİ,BİRİNE YÜZDE YİRMİ BİRİNE HEM ANNE HEM BABADAN ÖLÜM AYLIĞIMI BAĞLANACAK YANİ İKİ KARDEŞ MAAŞIN TOPLAM YÜZDE 80 İNİMİ YOKSA 540 KINIMI ALABİLLECEK BU KONU HAKKINDA AÇIK BİLGİ VERİRSENİZ ÇOK MEMNUN OLACAĞIM
   SAYGI VE SEVGİLERİMLE BAŞARILI SAĞLIKLI MUTLU ÇALIŞMALAR DİLERİM
   HALİL ACAR TEKİRDAĞ ŞARKÖY

  1. Merhaba,

   Evet eşinizin maaşından feragat edip babanızın maaşını alabilirsiniz. Ancak maaş durumlarının kontrolu önemli Siz de kızınızda maaşın ancak % 50 sini alabilecek. Hesaplamada bahsettiğiniz şekil avantajlı ise bu şekilde işlem yapabilirsiniz.

 33. Merhaba iyi günler, eşim ssk dan emekliydi ve 2015 yılında vefat etti. emekli maaşı bana bağlandı. Kızım eşinden boşandı. Benim sorum şu olacak, ben eşimin maaşından feragat etsem kızım alsa babasının maaşını, bende 2003 yılında vefat eden ssk emeklisi babamın maaşını alabilir miyim?

 34. Merhaba ben hollandadan yaziyorum babamizi 2007 yilinda kaybettik biz iki kizkardes bekariz turkiyeden babamizin emeklilik parasini hak edebilir miyiz bizi bilgilendirir mizsiniz simdiden tesekkurler

  1. Merhaba,

   Eğer Almanya’ dan sosyal yardım dahil geliriniz yok ise Türkiye’den babanızdan maaş alabilirsiniz.

 35. Merhaba
  Babam vefat eti emekli maasini hakim varmi diye soracaktim yurt disinda evliyim ama turkiyede bekar gorunuyorum emekli massina hakim varmi

  1. Merhaba,

   sizden yurt dışından evli olmadığınıza, çalışmadığınıza ve sosyal yardım almadığınıza dair belge istenecek. dolayısıyla Türkiye de bekar görünseniz de maaş alamazsınız.

 36. Merhaba , babam 3 ay önce vefat etti 33 yaşında bayanım. sigortalı bir işte calismaya başlasam bile eğer örgün ya da acikogretimde okuyor olursam babamdan maaş almaya devam edebilecegimi semtimizdeki sgk kurumunda ki çalışan beyefendi söyledi bu doğru mu ?

  1. Merhaba,

   Verilen bilgi hatalı 25 yaşına kadar öğrencilik durumunda çalışsanız bile yetim maaşı kesilmez. 33 yaşında böyle bir hakkınız bulunmuyor.

 37. Merhaba.ssk emeklisi dul bayanım.babam Bağkur emeklisi ilken 2003 Kasım ayında vefat etti.babamın maaşını alabilirmiyim.

  1. Merhaba,

   SSK emeklisi olarak Bağkur emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

 38. Ben öğretmenim ve hala da çalışıyorum yani SGK lıyım fakat babam geçen sene vefat etti ve Bağkur emeklisi idi ben ondan yetim maaşı alabilir miyim?

  1. Merhaba,

   SSK lı çalışan olarak Bağkur emeklisi babanızdan maaş alamzsınız.

 39. emekli sandığı emeklisi dul bayanım, babam 2003 te vefat etti ssk emeklisi idi annem bağkur emeklisi 2011 de vefat etti. bana ebeveynlerimden maaş bağlanır mı.teşekkürler

  1. Merhaba,

   emekli sandığı emeklisi olarak babanızdan veya annenizden maaş alamazsınız.

  1. Merhaba,

   Eğer Türkiye’den emekliliği var ise alabilir. Yok ise alamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu