emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Ölen Babadan Dul Kızına Maaş Bağlanma ve Sorgulama 2021

Ölen Babadan Dul Kızına Maaş Bağlanma ve Sorgulama 2021

2021 Ylında ölen babadan emekli maaşı alma koşulları çocukları tarafından alınması bakıma muhtaç kimselerin yetim kaldıklarında mağduriyet yaşamamaları için gerçekleşmekte olan devlet tarafından güvenceye alınmış bir haktır. Ancak bu hakkın iddia edilebilmesi için bazı şartların ve koşulların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Bu koşullar hem maaşı alacak olan yetim kişinin, hem de vefat eden babanın sağlaması gereken koşullardır.

Babadan Maaş Alabilmek İçin Gerekli Koşullar

Ölen babanın maaşı nasıl alınır?” sorusunun cevabı için bazı koşulların yerine getirilmesiyle verilir.

Ölen babanın maaşını almak için gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Vefat eden babanın sosyal güvencesinin olması, ona bu sosyal güvenceyi sağlayan bir kurumda düzenli olarak çalışır durumda olmuş olması gerekmektedir.
 • Vefat eden babanın emekli maaşı üzerinde hak iddia edecek olan çocukların da devlet memuru olmaları gerekmektedir.
 • Herhangi bir şart gözetilmeksizin 18 yaşından küçük çocuklar yetim aylığı alabilmektedirler. Ancak babanın kız çocukları evlenmedikleri sürece yaşları fark etmeksizin babalarının maaşını talep edebilmektedirler. Kız çocuğun evlenmesi durumunda bu hak ortadan kalkacaktır. Ancak boşanan kız çocukları gerekli başvuruyu yaparak yeniden yetim aylığını almaya devam edebilir. Merhumun erkek çocukları için bu üst sınır yaşı, ortaöğrenime devam edilirken 20, yükseköğrenime devam edilirken ise 25’tir.

Kişilerin babalarının vefat etmeleri durumunda maaşlarını talep edebilmeleri için gereken koşullar bunlardır. Bu koşulları karşılayan kimseler babalarının vefatının ardından gerekli belgelerle birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunarak babalarının maaşlarını talep edebilirler.

Ölen Ebeveynlerin Emekli Maaşlarının Talep Edilme Koşulları Nelerdir?

Ölen anne babadan emekli maaşı nasıl alınır?” sorusunun cevabı maaşı talep edecek kişinin ve merhumun durumuna göre değişmektedir. “Ölen babanın emekli maaşı nasıl alınır?” sorusuna cevap verebilmek için şu durumların sağlanması gerekmektedir:

 • Vefat eden kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu’nda güvencesi bulunmak durumundadır ve kişinin bu kurumlara bağlı şekilde çalışmış olması gerekmektedir.
 • Merhumun emekli aylığı öncelikli olarak eşine bağlanmaktadır. Eşinin vefat etmesinin ardından çocuklarına hisseleri uyarınca maaş aktarılmaktadır.
 • Merhumun çocuklarının yetim aylığı alabilmeleri için vefat eden kişinin emekli olmuş olması şart değildir. 900 günlük SSK priminin veya 1800 günlük Bağkur priminin yatırılmış olması, kişinin vefatının ardından çocuklarının yetim aylığı talebinde bulunmaları için yeterli olacaktır.

Vefat Eden Babanın Maaşı Üzerine Dul Kızının Hak İddia Edebilme Durumları

Vefat eden babanın dul durumunda bulunan kızının babasının maaşı üzerinde hak iddia ederek yetim aylığı alması mümkündür. Yukarıdaki şartların sağlanmış olması merhumun kızının an itibariyle evli bulunmaması başvuruda bulunabilmek için yeterlidir. Ölen babadan dul kızına maaş bütün şartlar sağlandığı takdirde kızı yeniden evlenene kadar ödenmeye devam eder. Kızı tekrar evlendiği takdirde bu maaş üzerindeki hakkını yitirmiş olur, ancak tekrar bir boşanma gerçekleşirse merhumun kızı yine yetim aylığı başvurusunda bulunabilir.

Ölen babadan dul kızına maaş ne kadar sıklıkla sorulmakta olan bir sorudur. Bu sorunun cevabı bazı durumların gerçekleşmesine bağlıdır. Eğer yetim kalan tek çocuksa veya yetim aylığı üzerine başka çocukların da hakları yoksa babanın aldığı ücreti yarısı yetim aylığı olarak kızına ödenmeye devam eder. Burada önemli olan babanın aldığı ücret değildir. Ücret her ne kadar olursa olsun, gerekli şartlar sağlanıyorsa kızına bu ücretin %50’si ödenmeye devam eder.

Ancak, babanın vefatının ardından merhumun eşi hala hayattaysa veya maaş üzerinde hak sahipliğinde bulunacak başka bir çocuk daha bulunuyorsa, bu oran %25’e düşer. Yani kişi babasının aldığı ücretin %25’ini kendisi almaya devam eder. Annenin vefat etmesinin ardından ya da hak sahibi olan diğer çocuğun hakkının ortadan kalkması durumunda bu oran yeniden %50 olarak belirlenecek ve merhumun kızına ücretinin yarısı ödenecektir.

Yetim Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yetim aylığının başvuru prosedürü vefat eden kişinin sosyal güvencesine göre değişiklik gösterebilmektedir. Merhum Bağkur veya SSK üyesiyse bağlı bulunulan Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapılması yeterli olacaktır. Ancak eğer merhum devlet memuruysa yetim aylığı için Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı’na başvuruda bulunulması gerekmektedir. Kamu Görevlileri Emeklilik Dair Başkanlığı Ankara’nın Sıhhiye semtindeki Mithatpaşa Caddesi’nde bulunmaktadır. Başvuruda bulunmak isteyen kişiler şahsen başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Başvuruda yetim aylığı talebinde bulunacak kişiden bazı belgeler istenmektedir. SGK emeklilik talep formunun ve başvuruda bulunacak kişinin kimlik fotokopisinin başvuru sırasında hazır bulundurulması gerekmektedir. Kişi aynı zamanda eğer boşanmışsa, eşinden ayrıldığına ve eşinde ayrı yaşadığına dair taahhütname veya gerekli belgeleri de başvuru belgelerinin arasında bulundurmak zorundadır.

İki Ebeveynden Birden Yetim Maaşının Alınması

Anayasanın 5510 sayılı kanununa göre yetim kimse için hem anneden hem babadan yetim maaşı almak mümkündür. Ancak bu durumlarda bağlanan yetim maaşının oranları düşebilmektedir ve bunun yanında bazı koşulların sağlanmaları gerekmektedir.

Bu koşullardan biri merhum kişinin belirli bir süre boyunca sigorta primlerini ödemiş olması gerekliliğidir. Sigortalı merhumun 1800 gün sigorta priminin ödenmiş olması, çocuğunun her iki ebeveyninden de yetim aylığı alabilmesi için şarttır. SSK tarafından sigortalı olan kişiler için bu dün süre 900’dür. İki ebeveyninden de yetim aylığı talebinde bulunacak olan kız çocuğunun evi bulunmamalıdır. Kız çocuğunun aynı zamanda sigortalı bir işte çalışmıyor veya sigortalı bir şekilde çalışarak hak kazandığı bir emekli maaşının bulunmuyor olması gerekmektedir.

Her İki Ebeveynden Alınacak Yetim Aylığının Miktarları

Her iki ebeveyninden de yetim aylığı alma hakkı olan kız çocuğuna ödenecek olan yetim aylığı diğerlerine göre farklı şekilde hesaplanmaktadır. Koşulları sağlayan ve hem annesinden hem de babasından yetim aylığı alma hakkı olan kişilere ebeveynlerinden yüksek maaş alanının maaşının tamamı, düşük maaş alanın maaşının ise yarısı ödenmeye devam edilir.

Merhum ebeveynlerden birinin Emekli Sandığı kapsamında bulunması, yani memur emeklisi olması durumundaysa yetim kız çocuğuna iki ebeveyninin de maaşının tamamı ödenmektedir.

Yetimi aylığı başvurusunda bulunacak kişinin ebeveynlerinin vefatının tarihi de önem arz etmektedir. 1 Ekim 2008 tarihinden önce vefat etmiş olan bir ebeveyn bulunmaktaysa, o zaman kız çocuğuna yüksek maaşın tamamı, düşük maaşınsa yarısı ödenir. Ancak, şayet ebeveynlerden ikisinin de vefatı 1 Ekim 2008 tarihinden önce gerçekleşmişse ve sigortalı bulundukları kurumdaki statüleri farklı şekilde görüntülenmişse, o zaman yetim kız çocuğuna her iki ebeveynin maaşı da tam olarak ödenir.

Yetim Maaşı Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

İki ebeveynin de SSK tarafından sigortalanmış olduğu durumlarda yetim kız çocuğuna yüksek maaşın tamamı, düşük maaşın yarısı ödenir. Ancak ebeveynlerin ikisinin de Bağ-kur tarafından sigortalarının bulunması haline kız çocuğuna yetim aylığı olarak tek maaş bağlanır.

Yetim Aylığı Konusunda Detaylı Bilgi Edinme Ve Başvuruda Bulunma

Hem annesi tarafından hem de babası tarafından yetim aylığı talebinde bulunacak ve Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunacak bu kişinin bu şartları sağlayıp sağlamadığından emin olması gerekmektedir. İki ebeveynini de kaybetmiş yetim kişilerin yetim aylığı hakkında daha detaylı ve net bilgilere ulaşabilmek için kendilerine en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu Merkezi’ne gitmeleri yeterli olacaktır. Kurumda gerekli bilgilerini vererek gerekli sorgulamaları yapabilirler, gerekli şartları yerine getiriyor olmaları takdirde istenen belgeleri tamamlayabilir ve eksiksiz bir şekilde yetim aylığı başvurularını gerçekleştirebilirler.

Kadınlarda Emeklilik Yaşı Hesaplama
İsteğe Bağlı Emeklilik Şartları Nelerdir ?
Kadınlar 3600 Günden Nasıl Emekli Olur? Tüm Detayları
Yorumlar
 1. Sevil Akar dedi ki:

  Ben SSK emeklisiyim , merhum babam da SSK emeklisi idi 2007 yılında vefat etti.Onun maaşı bana bağlanabilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   ssk emeklisi olarak ssk emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

 2. Elif dedi ki:

  Merhaba,
  Babam ve Eşim vefat etti ve her ikisi de farklı kurumlardan emekliydi. Şuanda eşimin emeklisinden dul aylığı alıyorum. Ancak babamın emeklisinden de yararlanmak istiyorum. Babamın emeklisi için nasıl başvuru yapabilirim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Babanız hangi kurumdan emekli ise o kuruma müracaat edebilirsiniz. E devletten de müracaat etme hakkınız bukunmaktadır.

 3. Filiz dedi ki:

  Memur emeklisi babam 1994 de vefat etti.annem işçi emeklisi babamın maaşınıda alıyor.ben 2 yıl önce boşandım ama o yıllarda babamın tc si olmadığından başvuru yapamıyorum ne yapmam gerek.ayrica dedem 4 yıl önce vefat etti memur emeklisiydi annem babamin maasından feragat efip bana gecerse dedemin maaşını alabilir mi.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   emekli aylığı bağlatmak için tc şart değil. sigorta sicil numarası ile de müracaat edebilirsiniz. Bunun için en yakın sgm ye gitmeniz gerekebilir. anneniz babanızın maaşından feragat edip babasının maaşını alabilir.

 4. Yaprak dedi ki:

  Merhabalar ben yetim ayrligi için başvurmak istiyorum ancak babadan ayrı kalındığı için vefat eden babanın emekli olup ilmadigini öğrenmek için ne yapabilirim bağkurluydu kendisi bagkurda kayıt gözükmüyor gittiğimde ancak bagkura kayıtlı olduğunu biliyorum ne yapmam gerek lütfen yardimci olurmusunuz teşekkürler..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   T.C. Kimlik bilgisiyle en yakın sgm dan bilgi alabilirsiniz. Başka bir yolu bulunmuyor.

 5. Hulya dedi ki:

  Merhabalar..Annem babamdan ayrildiktan sonra dedemden maaş aliyordu..Ancak muvazzaali boşanma sebebiyle annemin yetim ayligi kesildi..ve sgk ya borclandi..yetim ayligi kesildikten sonra annem babamla yine de evlenmedi..ve babam da yakin zamanda vefat etti..Annem yetim ayligi icin yeniden başvurabilir mi?tesekkurler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet anneniz yetim aylığı için yeniden başvurabilir. Muvaza durumu ortadan aklkmış gözüküyor.

 6. merve dedi ki:

  Merhabalar babam vefat etti kendisi emekliydi ama maalesef babamın kütüğünde değilim soyadını taşımıyorum buyüzdende emekli maaşından faydalanabilir miyim bunu için ne yapılabilir bu konuda bilgi verebilir misiniz?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Eğer babanızın kütüğünde değilseniz yetim maaşı alamazsınız.

 7. Nazlı dedi ki:

  Mrb.eşim 2019 mayis ayinda vefat etti.Bagkurlu idi.Babam da ssk li idi.2000 yilinda vefat etti.Su an esimden ölum ayligi aliyorum.Babamdan da alabilir miyim.tesekkurler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Hayır alalmazsınız. Eğer eşinizden 2008 öncesi maaş alıyor olsaydınız babanızdan da alabilirsiniz.

 8. Betül dedi ki:

  Eşimi kaybettim SGK emekliydi ben ve dul kızım da SGK dan emekli . Maaş durumumuz ne olur. Ayrıca rahmetli babam emekli sandığından emekliydi annemizi kaybettik dul kız kardeşim babamdan maaş alıyor . Ben de alabilirmiyim teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Siz eşinizin maaşının yarısını alabilirsiniz. Kızınız alamaz. Siz ayrıca emekli sandığı olduğu için babanızdan da alabilirsiniz.

 9. Melek dedi ki:

  Selamlar babam 2010 yılında vefat etti Bağ-Kur emeklisi evliydim eşimden boşandım başvuru yaptım başka hak sahibi yok nekadar maaş alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Maaşının % 50 sini alabilirsiniz.

 10. Gültekin GEPEK dedi ki:

  Merhaba; dul bir kadının babasının emekli maaşını alabilmesi için hangi evrakları toplaması gerekmektedir?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ölüm belgesi ve tahsis numaralarının olması şart. Diğer belgeleri Yetim ve Dul Maaşı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? yazımızda görebilirsiniz.

 11. Nur Demir dedi ki:

  Merhaba. Dedemden anneanneme kalan bağlur emekli maaşını teyzem alıyor. Annemin,babamdan kalan emekli sandığı maaşı var. Annem de başvursa alabilir mi ? teyzemin aldığı maaşta düşüş olur mu ?
  Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Teyzeniz annenize kalan değil kendi hissesi oranında maaş alır. eğer tek başına alıyorsa % 50 alır. anneniz başvurur ise maaşın %25 ini alabilir bu udurmda tezenizin maaşı % 10 civarında düşer.

 12. Rabia dedi ki:

  Merhaba. Annem dul 2005 yılında boşandı. Dedem bağkurdan emekliydi ve 2 sene önce vefat etti. Annem dedemin emekli parasına hiç başvuru yapmadı. Şuan başvurması durumunda geriye dönük 2 senelik parayı alabilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kendine ait emekli maaşı almıyor ise evet başvurup geriye dönük maaşları da alabilir.

 13. Deniz dedi ki:

  Merhaba,
  Babam 2018 senesinde vefat etti bağkurdan emekliydi. Annem Ssk emeklisi idi.kendi maaşı yanında babamın maaşının bı kisminida alıyordu.2020 de annem de vefat etti. İki kız kardeşiz ablam evli ben boşandım herhangi bir kira gelirim vs yok üzerime sadece araba var, hem annemden hem babamdan maaş alabilirim anladığım kadarıyla öğrenmek istediğim ablam calisiyor ve evli olduğu için ben başvurduğumda yüksek maaşın tamamı diğer maaşın yüzde ellisi şeklinde mi maaş bağlanır bir de nafaka almak bu başvuruya engel midir?
  Tşk ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Öncelikle nafaka almanız baba ve annenizden maaş almanıza engel değildir. Diğer hususta ise hem annanizden hem de babanızdan yüzde 50 yani yarım maaşlarını alabilirsiniz. Birinin tamamını alamazsınız.

 14. Canan dedi ki:

  İyi akşamlar. Annem ağustos 2020 de vefat etti. Bağkur emeklisiydi. Maaşının yarısı babama bağlandı. Ben boşandım. Babam annemin maaşınından feragat ederse ben annemin maaşının tamamını alabilir miyim? Yada ne kadar alabilirim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Tamamını alamazsınız Feragat ederse % 50 sini alabilirsiniz. Etmez ise % 30 unu alabilirsiniz

 15. Yaman dedi ki:

  Merhaba ben yeni boşandım ve ciddi sağlık problemlerim var. Hastanelerden sağlık hizmetleri,tedavi vs. daha kapsamlı yaralanmak için Devlet memuru olan oğlumun emekli sandığı sigortasına mı? Rahmetli babamdan, anneme kalan ssk emeklisine basvurmam mı daha faydalı olur? (Annem hayatta)
  Teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Yaptığımız araştırmalara göre 4/a 4/b ve 4c yani memurlar ve memur emeklileri sağlık hizmetinden aynı şartlarda yararlanabilmektedir.

 16. emel dedi ki:

  Babam emekli sandığı annem ssk lı annem 2016 da vefat etti iki maaşı da alabilirmiyim bağlanma oranları nedir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Her ikisinden de % 50 şer maaş alabilirsiniz.

  2. Nurdan dedi ki:

   Biyolojik babam vefat etti emekliydi üvey annem emekli maaşını alıyor Ben bekarım babamın maaşından yararlanabilirmiyim

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Eğer babanızın kütüğüne kayıtlıysanız kimliğinizde biyolojik babanızın adı varsa siz de maaş alabilirsiniz.

1 36 37 38