Emeklilik

Emekliler İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

Emeklilik, uzun yıllar (belirlenen prim gün sayısı boyunca ve isteğe bağlı olarak daha uzun) çalışan ve çalıştığı işten artık yaşı gereği ayrılan kişiler için kullanılan bir terimdir. Bu kişiler çalışma süreleri boyunca devlete prim ödemesi yaparlar ve bu sayede de işten ayrıldıktan sonra emekli olarak kabul edilerek emekli maaşı alırlar.


Günümüzde emeklilik maaşı ise kimi zaman kişilerin geçimi için yeterli olmamaktadır. Bu durumda da kişiler ekstra işlerde çalışmaya başlamaktadırlar ve ekstra maaş elde etmektedirler. Özellikle bir dönem erken yaşta emekliliğin söz konusu olması nedeni ile emekli maaşı düşük olan kişiler için bu durum ile sık sık karşılaşılmaktadır. Bu kişiler ise 15 yıl 3600 gün kıdem tazminatı işsizlik maaşı alır mı sorusunu sık sık gündeme taşımaktadır.

Emekliler için İşsizlik Maaşı

Emekli kişiler bir işe girdikleri takdirde, sosyal güvenlik destek primi öderler ve bu sayede de işe girmeleri halinde emekli maaşları kesilmeksizin ekstra gelir elde edebilirler. Bu işten ayrılma durumunda işsizlik maaşı alabilmeleri ise söz konusu değildir. Çünkü:

İşsizlik maaşı alınabilmesi için kişinin herhangi bir iş yerinde çalışıyor olunmaması ve yaşlılık aylığı alınmaması gerekmektedir.

Bu husus ile ilgili olarak düzenlenen 4447 sayılı kanunun 52. maddesinin 1. fıkrasının (b) bendi konu hakkında açıklık getirmektedir; “İşsizlik ödeneği almaktayken; …bir sosyal güvenlik kurumundan yaşlılık maaşları aldığı tespit edilen, sigortalı işsizlerin işsizlik maaşları kesilecektir.”

Ancak işe herhangi bir sigorta koluna bağlı olarak giren ve emekli maaşı kesilen emekliler işsizlik sigortası primine tabii olurlar ve işten ayrılmaları durumunda da işsizlik maaşı alabilirler.

Bu şekilde de emeklilerde işsizlik kesintisi var mı sorusunu yanıtlamış oluyoruz.

İşsizlik Maaşı Hakkında

İşsizlik maaşı, bir işe girdikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na belirli bir süre boyunca prim ödemesi yapıp belirlenen prim gün sayısı boyunca çalışan kişilerin, işten ayrılmaları durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan talep edebildikleri bir maaştır. Belirli bir süre için tahsis edilen işsizlik maaşının tutarını ise ödenen prim miktarı ve gün sayısı ortaya koymaktadır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. İŞSİZLİK MAAŞI ALIYORUZ..EMEKLİLİK İÇİN BAŞVURU YAPILDI FAKAT İŞSİZLİK MAAŞI VERİLDİĞİ BİLDİRİLMEDİ.. NE YAPMAMIZ GEREKİYOR?

    1. Merhaba,

      Emeklilik işlemi sonuçlandığınızda işsizlik maaşınız kesilecektir. Bildirmenize gerek yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı