Genel

İnternetin Geleceği Olan Metaverse Nedir, Coin Nasıl Alınır?

Son zamanlarda adı çok sık duyulan Metaverse, internet gelişiminin bir sonraki boyutu olarak tanımlanıyor.

 • Sanal ve
 • Artırılmış gerçekliğin buluştuğu Metaverse fikri, insanların kendilerini başka bir evrenin içinde bulmaları hatta kaybolmalarını mümkün kılacak.

Metaverse ile internet tabanlı sanal bir ortamda gerçek insanlara ait avatarlar, diğer kişilerle olan iletişim ve etkileşimlerini kısaca gerçek hayatta yapabildikleri her şeyi sanal ortamda gerçekleştirebilecekler. Kavramı daha iyi anlamak ve içselleştirmek isteyenler 2018 yılında vizyona giren “Ready Player One” filmini izleyebilirler.

Sanal Gerçeklik Teknolojisi Nedir?

Dijital platformları kullanarak çevrimiçi iletişim kuran insanlar, Metaverse ile hayallerini gerçekleştirmek için internete ihtiyaç duyacaklar.

Kişiye özel olarak tasarlanacak 3 boyutlu avatarlar sayesinde;

 • Alışverişe gitmek
 • Oyun oynamak
 • Ofiste zaman geçirmek
 • Kültür etkinliklerine katılmak
 • Yeni yerler keşfetmek ve
 • Günlük aktiviteleri yerine getirmek artık sanal ortamda gerçekleşecek.

Metaverse dünyasında önemli bir yere sahip olan kripto paralar, blockchain teknolojisi yardımıyla yaratılan dijital evrende alınıp satılabilecek ve harcamalarda kullanılabilecek. Okuduklarınızın gerçek olması halinde sanal bir ekonomi yaratılarak kripto para birimlerinin hayatın vazgeçilmez bir parçası olması sağlanacak.

Sanal bir kamusal alan yaratmayı vadeden Metaverse’de harcamalar coinler üzerinden gerçekleşecek. Fiziksel bir güç harcamadan etkinliklere katılabilecek olan kişiye özel avatarlar, sinemaya gidip kafede zaman geçirecek veya hediye seçebilecek. Kripto varlıklar sayesinde arsa satın alacak, bina inşa edecek ve hatta kilometrelerce uzaktaki ülkeleri ziyaret edebilecekler. 

Alternatif Evrende Nasıl Zaman Geçirilir?

Facebook ve WhatsApp’ın isminin “Meta” olarak yenilenmesinin ardından alternatif evrende nasıl zaman geçirileceği geniş kitleler tarafından ilgi çekmeye başlamıştır. Diğer kripto paralar gibi para borsaları üzerinden satın alınabilen Metaverse Coin, sanal dünyaya adım atmak isteyenleri yakından ilgilendiriyor.

 • Planlanan her şeyin yolunda gitmesi halinde teknoloji şirketlerinin süreçten duyduğu heyecanın yerini alternatif evrende zaman geçiren insanlara bırakacağı söylenebilir.

İnsanların aynı mekânı paylaşmadan sanal ortamda yeni şeyler oluşturmasına, keşifler yapmasına ve etkileşim kurmasına fırsat yaratacak olan projeye en çok yatırım yapan şirket Facebook olarak biliniyor.

Metaverse Gerçek mi?

Bugün için Metaverse gerçek mi sorusuna bir laboratuvar ürünü demek doğru olabilir. Gerçekleşmesi zor ve uzak bir fikir gibi dursa da Metaverse için vizyoner bir atılım denebilir. Yeni nesil alışkanlıkların içinde iletişimden sanal oyunlara kadar her şeyin popüler olduğu bir dünyada evren ötesi olarak kabul gören platformda var olma fikri Metaverse’e kimin hakim olacağı sorusunu da beraberinde getiriyor.

Projeye yatırım yapan teknoloji devleri arasında;

 • Microsoft
 • Roblox
 • Tinder ve
 • Facebook sayılabilir.

Bireysel girişimler ve startuplar denetim üzerinde etkili olabilmek için var güçleriyle çalışıyorlar. Yaşamın bu alanda var olacağını gösteren gelişmeler, Metaversin çok da uzak olmayan bir gelecekte kalıcı bir gerçeklik kavramı olduğu konusunda fikir birliğine varıyor.

Pandeminin etkisi ve Facebook’un adının Meta olarak değişmesiyle birlikte adı daha çok duyulan Metaverse, sunduğu zaman ve mekân kısıtlamalarının dışında kalan algıyla engelleri aşarak tüketicileri dijital dünyanın yeni olanaklarıyla buluşturmayı hedefliyor.

Metaverse ve Kripto Paralar Arasındaki İlişki Nedir?

Matrix filminin gerçeğe dönüşmüş hali olan Metaverse, dünyayla ayırt etmesi imkânsız bir sanal gerçeklik vadediyor. Hemen herkesin dijital oyunlardan aşina olduğu hayatı gerçek zamanlı olarak yaşama fırsatı sunacak olan teknolojiler, kripto para kazanma ve harcama imkânı da sunuyor. İşte Metaverse ve kripto paralar arasındaki ilişki bu aşamada başlıyor.

Metaverse evreni üzerinde işlem gören kripto paralar arasında;

 1. Decentraland
 2. Star Atlas
 3. Enjin
 4. The Sandbox ve
 5. Axie Infinity
 6. Wemix
 7. Sushi Swap
 8. Blocktopia
 9. MOBOX ve
 10.  Llluvium sayılabilir.

Coin alırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus; yapılan tercihin coin borsası veya kripto para platformunda listeleniyor olmasıdır.

Metaverse Coinler Yükselişe Geçti!

Metaverse evreninde projeleri üstlenen coinler, çeşitli projelerle boy göstermeye devam ediyor. Özellikle Facebook isminin Meta olarak değişmesinin ardından yükselişe geçen coinler, %500’e yaklaşan ivmelerle her geçen gün değer kazanıyor.

 • Gerçek hayatla sanal dünyayı birleştirmeye odaklanan projede bir mega yatın 650 bin dolara satılmasıyla ilk ticari alışveriş dijital ortamda gerçekleşmiş oldu.

Herkese, özelleşerek dijital dünyada var olma şansı tanıyacak olan avatarlar, sınırları da ortadan kaldıracağa benziyor. Mateverse coinler Binance borsasına ek olarak gate.io borsası üzerinden de satın alınabiliyor.

Sanal Evren ve Algısal Evren Kavramları

Sanal evren olarak tanımlanan Metaverse ile bilgisayarlar, 3D ve android cihazlar yardımıyla fiziksel bir çaba harcamadan algısal evren içine dâhil olunabilecek. Abartılı bulunan ve spekülatif bir gelecek perspektifi çizen kavram, zekâ temelinde hazırlanmış bir yapay dünyanın bireysel sınırları ortadan kaldırabileceği gerçeğiyle yüz yüze kalmamıza neden oluyor.

2020 yılı sonlarında ünlü rap sanatçısı Travis Scott, Metaverse ortamında düzenlediği sanal konserle adından söz ettirmeyi başarmıştı. Pek çok farklı küresel borsadan alınıp satılabilecek olan coinler, yapay dünyada yaşamını dilediği gibi sürdürmek isteyenler tarafından tercih ediliyor.

Mobil İnternetin Geleceği

Yeni bir sosyal ve ekonomik yaşamın kapılarını açmaya hazırlanan Metaverse için mobil internetin geleceği tanımlaması yapılabilir. 2014 yılında Oculus’u satın alan ve geçtiğimiz günlerde Horizontal Workrooms adı verilen sanal ofisi tanıtan Mark Zuckerberg, gerçek dünyaya olan benzerliğiyle dikkat çeken sanal ortamın hayal sınırlarını aşarak erişilebilir olması için çalışmalara son hızla devam ediyor.

Pandemi sebebiyle evde daha fazla zaman geçiren ve dijital etkileşim kuranlar şimdi Metaverse kavramını ilgiyle takip ederek birçok işlevi bu platform üzerinden gerçekleştirmek için gün sayıyor.

 • Gerçek zamanlı 3D grafikler eşliğinde
 • Hedefe odaklanan sosyal etkileşim
 • Kişiselleştirilmiş avatarlar
 • Sanal ortamlarda yaşan insanlar ve
 • Para kazandıran ekonomik bir sistem olarak tanımlanacak yeni nesil internet, hayali kurulan şeylerin dijital ortamda gerçekleşmesini sağlayacak.

Düşünülen ve beklenenden çok daha fazlası olan Metaverse, heyecan verici yenilikler ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte bilinç aktarımı alanında da fark yaratacak.

Metaverse Dünyasının Dikkat Çeken Ögeleri

Metaverse dünyasının alfabesi olarak anılan ögeler, deneyimlerin gerçekliği üzerinde etkili oluyor. Gerçek dünyanın baz alındığı ve yapay zekâ eşliğinde görüntülerle desteklenen artırılmış gerçeklik kavramı, yakın gelecekte perakende dünyasının da en önemli yenilikleri arasında gösterilebilir.

 • Evren ötesinde fiziksel dünyaya “MeatSpace” adı verilirken
 • Karma gerçeklik “Mixed Reality” olarak tanımlanır.
 • Çoklu evren tanımı “Multireverse” ve
 • Kullanıcıları farklı dünyalara götüren sanal gerçeklik oyunlarına da “Virtual Reality” adı verilir.

Gelecekte yeni bir oturma grubunun evin içinde nasıl duracağını hayal etmek yerine artırılmış gerçeklik yardımıyla yerinde denemek mümkün olacaktır.

Metaverse Erişim Nasıl Sağlanacak?

Bilginin ötesine geçerek deneyimin paylaşılacağı yepyeni bir ortam hazırlayacak olan Metaverse, internetin kendi sınırlarını aşmasını kolaylaştıracak. Metaverse ile Mark Zuckerberg, yenidünyayı inşa ederken Avrupa ülkelerinden yaklaşık 10 bin kişiye de istihdam sağlayacak.

İlk olarak Oculus VR setleri, AR gözlükler ve bileklikler fiziksel Metaverse mağazasında tanıtılarak satışa sunulacak. Yemek masanızda otururken farklı ülkelerde yaşayan kalabalık bir arkadaş grubuyla aynı ortamda bulunmak ve zamanın keyfine odaklanmak fikri size de cazip geliyor mu?

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir